Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Άρα πιστεύεις ότι δεν θα υπάρξει θέμα με την σκόνη. Ούτε ότι εχτές έσκασε με το τέστ και έκλαιγε. Πρώτη φορά που σε εμβρυομεταφορα είχε 3 μέρες υπερβολικούς πόνους στην μέση ούτε να κάτσει ούτε να σηκωθεί και λέω μπασ και εγινε το θαύμα μας.Ναι το ξέρω με το άγχος έχεις δίκιο είναι για το μόνο θέμα που έχω άγχος λογικό όταν σου λένε οι γενετιστές ότι άμα κάνεις παιδί μέχρι τα 34 γιατί μετά είναι παθολογικό το σπέρμα τώρα είμαι 29 έχεις δίκιο συμφωνώ. Ελπίζω το τέστ να είναι λάθος και να δούμε την Κυριακή μια θετική χοριακη. Σε όλες σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου αλήθεια 

      Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά την προηγούμενη Τετάρτη,βάλαμε ένα εμβρυακι.Ξεκινησα να κάνω τεστ από το Σάββατο η την Κυριακή αν θυμάμαι καλά και μέχρι την Τετάρτη το πρωί έβγαιναν αρνητικά (λογικό).Μετά έκανα αλλά δύο και βγήκαν θετικά,αύριο θα πάω για χοριακη.Αν θέλει να κάνει τεστ,καλό θα ήταν να περιμένει τουλάχιστον μία εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Οι πόνοι στην κοιλιά και τη μέση είναι καλό σημαδι, τουλάχιστον για μένα,διότι και τις δύο φορές που ήμουν έγκυος,είχα τέτοιους πόνους.Αλλα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός,δεν υπάρχουν στάνταρ συμπτώματα.Καποιες γυναίκες δεν είχαν καθόλου συμπτώματα και παρόλα αυτά πήραν θετική χοριακη.Σχετικα με τη σκόνη και τον καφέ,ασφαλώς και δεν επηρεάζουν το έμβρυο.Αν είναι να πιάσει,θα πιάσει.Σας εύχομαι μια μεγάλη χοριακη και σε λίγο καιρό να γεμίσει η αγκαλιά σας με μωράκια ❤️

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Περνάτε και εσεις μέρες που είστε μέσα στα νεύρα και έχετε τον άντρα σας να σας ρωτάει επανειλημμένα γιατί έχεις νεύρα γιατί σε πονάει η μέση μα γιατί δεν μπορείς να είσαι όρθια και γκρινιάζεις γιατί δεν μπορείς να κάνεις δουλειές  γιατί το ένα γιατί το άλλο λες και ζει σε άλλο κόσμο και νομίζει πως το να είσαι έγκυος με ένα μωρό είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο ????? Η μόνο εγώ το ζω αυτό ?

Ω ναι!!!!! Πολύ πόνο στη μέση!!! Αναρωτιόταν στην αρχή γτ να με πονάει τόσο η μέση αλλά πλέον του έχω δώσει να διαβάσει κάποια λινγκς για να μάθει γτ μας πονάει η μέση, γτ νιώθουμε όπως νιώθουμε κτλ!! Ε ναι!!! Δεν γίνεται να περνάμε ο,τι περνάμε κ να μην ξέρουν το γτ!!!! Για δουλειές δε με αφήνει να κάνω πολλές , ευτυχώς με βοηθάει !!!

5 ώρες πρίν, Blondie 2020 είπε:

Καλησπερα κοριτσια, ειμαι κ εγω μανουλα Οκτωβριου παρολο.που επειδη εχω τα διδυμακισ.μου μαλλον τελη Σεπτεμβριου με βλεπω, πρωτα ο Θεος! Ηθελα να ρωτησω, τον τραχηλο τον μετρατε; εχει κοντυνει σε καμια; 

Δεν μου τον έχει μετρήσει ακόμα. Σήμερα έκλεισα την 20η βδομάδα. Λογικά στην β επιπέδου θα μου τον μετρήσουν!! Εύχομαι όλα καλά να σου πάνε!!! Από εξωσωματική είσαι κ συ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι; Άρχισε να σας ξύνει η κοιλίτσα; Ξεκινήσατε να βάζετε λαδακια ή κρέμες; Έγινε ένα γκάλοπ στην ομάδα μαιευτικής στο φεισμπουκ κ οι περισσότερες γράψανε πως χρησιμοποιούν φυσικό λαδακι αμυγδάλου , αμυγδαλελαιο , από το το φαρμακείο. Εσείς έχετε τπτ; Πήρατε κάτι; Σκέφτομαι να πάρω κ γω αμυγδαλελαιο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Deppybach είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι; Άρχισε να σας ξύνει η κοιλίτσα; Ξεκινήσατε να βάζετε λαδακια ή κρέμες; Έγινε ένα γκάλοπ στην ομάδα μαιευτικής στο φεισμπουκ κ οι περισσότερες γράψανε πως χρησιμοποιούν φυσικό λαδακι αμυγδάλου , αμυγδαλελαιο , από το το φαρμακείο. Εσείς έχετε τπτ; Πήρατε κάτι; Σκέφτομαι να πάρω κ γω αμυγδαλελαιο.

Εγώ βάζω λάδι σχεδόν από την αρχή της εγκυμοσύνης γενικά βάζω σε όλο το σώμα έτσι κι αλλιώς!! Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν είχα κάνει καθόλου ραγαδες και έβαζα βαζελίνη είχα ρωτήσει το γιατρό και μου είπε δεν περνάει στο έμβρυο είχα και τέλεια αποτελέσματα!!! Να πω πως το δέρμα μου είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο και κάνω πολύ εύκολα ραγαδες (έχω σε άλλα σημεία) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deppybach said:

Ω ναι!!!!! Πολύ πόνο στη μέση!!! Αναρωτιόταν στην αρχή γτ να με πονάει τόσο η μέση αλλά πλέον του έχω δώσει να διαβάσει κάποια λινγκς για να μάθει γτ μας πονάει η μέση, γτ νιώθουμε όπως νιώθουμε κτλ!! Ε ναι!!! Δεν γίνεται να περνάμε ο,τι περνάμε κ να μην ξέρουν το γτ!!!! Για δουλειές δε με αφήνει να κάνω πολλές , ευτυχώς με βοηθάει !!!

Δεν μου τον έχει μετρήσει ακόμα. Σήμερα έκλεισα την 20η βδομάδα. Λογικά στην β επιπέδου θα μου τον μετρήσουν!! Εύχομαι όλα καλά να σου πάνε!!! Από εξωσωματική είσαι κ συ;

Ευχαριστω! ναι δεν εχω κατι ανησυχητικο μεχρι στιγμης και στην τελικη υπαρχει και η περιδεση για ασφαλεια αν πρεπει! Απο εξοσωματικη ναι κ ακομα δεν το πιστευω οτι κοιταω καροτσια!!

13 minutes ago, Deppybach said:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι; Άρχισε να σας ξύνει η κοιλίτσα; Ξεκινήσατε να βάζετε λαδακια ή κρέμες; Έγινε ένα γκάλοπ στην ομάδα μαιευτικής στο φεισμπουκ κ οι περισσότερες γράψανε πως χρησιμοποιούν φυσικό λαδακι αμυγδάλου , αμυγδαλελαιο , από το το φαρμακείο. Εσείς έχετε τπτ; Πήρατε κάτι; Σκέφτομαι να πάρω κ γω αμυγδαλελαιο.

Εγω βαζω simolcium g3 και μ'αρεσει παρα πολυ η αισθηση που αφηνει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Deppybach είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι; Άρχισε να σας ξύνει η κοιλίτσα; Ξεκινήσατε να βάζετε λαδακια ή κρέμες; Έγινε ένα γκάλοπ στην ομάδα μαιευτικής στο φεισμπουκ κ οι περισσότερες γράψανε πως χρησιμοποιούν φυσικό λαδακι αμυγδάλου , αμυγδαλελαιο , από το το φαρμακείο. Εσείς έχετε τπτ; Πήρατε κάτι; Σκέφτομαι να πάρω κ γω αμυγδαλελαιο.

Εγώ βάζω το bio oil πολύ καλό...προς το παρόν δεν έχω κάνει αν και έχω γενικά σε άλλα σημεία...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Blondie 2020 είπε:

Ευχαριστω! ναι δεν εχω κατι ανησυχητικο μεχρι στιγμης και στην τελικη υπαρχει και η περιδεση για ασφαλεια αν πρεπει! Απο εξοσωματικη ναι κ ακομα δεν το πιστευω οτι κοιταω καροτσια!!

Εγω βαζω simolcium g3 και μ'αρεσει παρα πολυ η αισθηση που αφηνει!

Κ γω από εξωσωματική!! Ένα έπιασε!! Δόξα Τω Θεώ!!!!  Τι είναι αυτό που βάζεις; Λάδι; Από φαρμακείο;

2 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Εγώ βάζω λάδι σχεδόν από την αρχή της εγκυμοσύνης γενικά βάζω σε όλο το σώμα έτσι κι αλλιώς!! Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη δεν είχα κάνει καθόλου ραγαδες και έβαζα βαζελίνη είχα ρωτήσει το γιατρό και μου είπε δεν περνάει στο έμβρυο είχα και τέλεια αποτελέσματα!!! Να πω πως το δέρμα μου είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο και κάνω πολύ εύκολα ραγαδες (έχω σε άλλα σημεία) 

Κ η νύφη μου βαζελίνη έβαζε !!! Απλά δε Μαρεσει η αίσθηση της... Δεν απορροφάται...

πρίν από 47 λεπτά , Dimitra93 είπε:

Εγώ βάζω το bio oil πολύ καλό...προς το παρόν δεν έχω κάνει αν και έχω γενικά σε άλλα σημεία...

Από πού το bio oil?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Deppybach είπε:

Κ γω από εξωσωματική!! Ένα έπιασε!! Δόξα Τω Θεώ!!!!  Τι είναι αυτό που βάζεις; Λάδι; Από φαρμακείο;

Κ η νύφη μου βαζελίνη έβαζε !!! Απλά δε Μαρεσει η αίσθηση της... Δεν απορροφάται...

Από πού το bio oil?

Ναιιι η αίσθηση δεν είναι ωραία την βάζω βράδυ να μην το νιώθω αλλά λέω αφού την έκανε την δουλειά της χαλάλι!!! Γενικά πρέπει να ενυδατωνεται καλά η κοιλιά με ότι σου αρέσει να βάζεις έχω ακούσει για ένα προϊόν απόλυτα φυσικό λάδι που κάνει πολύ καλή δουλειά η εταιρεία λέγεται κύκλος θα ήθελα να το δοκιμάσω κάποια στιγμή

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Deppybach said:

Κ γω από εξωσωματική!! Ένα έπιασε!! Δόξα Τω Θεώ!!!!  Τι είναι αυτό που βάζεις; Λάδι; Από φαρμακείο;

Κ η νύφη μου βαζελίνη έβαζε !!! Απλά δε Μαρεσει η αίσθηση της... Δεν απορροφάται...

Από πού το bio oil?

Ειναι κρεμα απο φαρμακειο! Με το καλο ολες μας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα εγώ δεν βάζω λαδακια κτλ εκτός την ενυδατικη μου !!!Στο πρώτο μου παιδί έβαζα από το στήθος μέχρι κάτω βαζελίνη κάθε μέρα και έκανα ραγιάδες κάποιες στην κοιλιά ,ο γιατρός μου είχε πει αν το δέρμα είναι να κάνει θα κάνει.

14 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Η ακριβής μέτρηση του τραχήλου γίνεται με κολπικό υπέρηχο ..συνήθως δεν τον μετράνε...παρά μόνο στην αυχενική και την β επιπέδου....μόνο αν υπάρχει προβλημα τότε στους υπερήχους ίσως κάνουν και κολπικο υπερηχο

Εμένα πάντως στην αυχενική δεν μου έκαναν κολπικό για να μετρήσουν τον τράχηλο,αν κ έχει μετρήσει στα χαρτιά 

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως τον τραχηλο τον μετρανε κολπικα γιατι ειναι πιο εγκυρη η μετρηση, απο τη κοιλια τον βγαζουν μεγαλυτερο απο οτι ειναι κανονικα. Τον τσεκαρουν στην αυχενικη και μετα στη β επιπεδου, αλλα αν τυχον εχει γινει καποια επεμβαση στο τραχηλο (π.χ. κωνοειδης εκτομη, loop κτλ) τον κοιτανε πιο συχνα. Εγω στις 18 βδομαδες που ειχα ραντεβου για υπερηχο παλι, ζητησα απο τον γιατρο μου να του ριξει μια ματια καλου κακου, γιατι οταν ειχα κανει σαλπιγγογραφια μου τον ειχαν βρει ανοιχτο. Μεχρι τωρα ειναι οκ και κλειστος, και μαλιστα ο γιατρος μου ειπε οτι μαλλον δεν ξερανε να κανουν σωστα τη σαλπιγγογραφια και γι αυτο εβγαλαν αυτο το συμπερασμα (την ειχα κανει με αλλο γιατρο). Τον ξαναμετρανε σιγουρα στη β επιπεδου γιατι τυχαινει καμια φορα να κονταινει ξαφνικα (για λογους που ακομα δεν γνωριζουν ακριβως) ή να ανοιγει, οπου και αναλογως προτεινουν περιδεση η οποια ομως πρεπει να γινει νομιζω το πολυ μεχρι 20 ή 24 εβδομαδες, δεν θυμαμαι ακριβως. 

Οσο για τις κρεμουλες και τα λαδακια, εγω χρησιμοποιω μια ειδικη της frezyderm για προληψη ραγαδων εγκυμοσυνης, αλλα μια και αναφερατε αμυγδαλελαιο λεω να το δοκιμασω γιατι σιγουρα ειναι και πιο φυτικο! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια επειδή ανοίξατε το θέμα του τραχήλου , εμένα μου τον μέτρησε στην αυχενική από την κοιλιά κ όχι από τον κόλπο κ ήταν 30mm κ πρέπει να είναι πάνω από 25mm . Το είπα στον γιατρό μου κ μου είπε ότι στη Β’ επιπέδου κ τον μετράνε κ μετά στους υπερήχους. Εγώ τον ρώτησα κιόλας στην αυχενική για τον τράχηλο Γτ η μητέρα μου όταν ήταν εγκυος σε εμένα είχε κοντό τράχηλο κ δν είχε κάνει περίδεση Γτ δν ήθελε κ απλά ήταν πιο πολύ ξαπλωμένη. Δν ξέρω αν είναι κληρονομικό απλα κάθε φορά που θα πηγαίνω τώρα στο γιατρό θα τον λεω να τον μετράει . 
Για τις ραγάδες πάντως της Frezyderm η κρέμα λένε ότι είναι καλή (εγώ αυτήν θα έπαιρνα) αλλά τώρα είδα ένα λαδακι της weleda για εγκυμοσυνη είναι με φυτικά λάδια μόνο κ λέω να πάρω αυτό. Ακόμα δν έχω ξεκινήσει να βάζω Γτ εδώ κ μια βδομάδα μπήκα στον τέταρτο μήνα. Αλλά είπα το παραγγείλω τώρα κ από την άλλη βδομάδα να ξεκινήσω να βάζω.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Εγώ βάζω το bio oil πολύ καλό...προς το παρόν δεν έχω κάνει αν και έχω γενικά σε άλλα σημεία...

Εγω βάζω το baby oil και τη κρέμα της Frezyderm σχέδον από το δευτερο μήνα της εγκυοσύνης .Ο γιατρος μου οταν εκλεισα το τριτο μου ειπε να ξεκινησω να βάζω κρέμα για τις ραγάδες αλλά εγω ήδη είχα αρχίσει.Εχω λεπτό δερμα και το φοβάμαι για ραγάδες και επειδη δεν ειχα ποτε αυξομειωσεις στο βάρος μου μεχρι τωρα δεν εχω ραγαδες, αλλα  δε ξέρω με τα κιλα της εγκυοσυνης  πως θα αντιδράσει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, depifish είπε:

Συνηθως τον τραχηλο τον μετρανε κολπικα γιατι ειναι πιο εγκυρη η μετρηση, απο τη κοιλια τον βγαζουν μεγαλυτερο απο οτι ειναι κανονικα. Τον τσεκαρουν στην αυχενικη και μετα στη β επιπεδου, αλλα αν τυχον εχει γινει καποια επεμβαση στο τραχηλο (π.χ. κωνοειδης εκτομη, loop κτλ) τον κοιτανε πιο συχνα. Εγω στις 18 βδομαδες που ειχα ραντεβου για υπερηχο παλι, ζητησα απο τον γιατρο μου να του ριξει μια ματια καλου κακου, γιατι οταν ειχα κανει σαλπιγγογραφια μου τον ειχαν βρει ανοιχτο. Μεχρι τωρα ειναι οκ και κλειστος, και μαλιστα ο γιατρος μου ειπε οτι μαλλον δεν ξερανε να κανουν σωστα τη σαλπιγγογραφια και γι αυτο εβγαλαν αυτο το συμπερασμα (την ειχα κανει με αλλο γιατρο). Τον ξαναμετρανε σιγουρα στη β επιπεδου γιατι τυχαινει καμια φορα να κονταινει ξαφνικα (για λογους που ακομα δεν γνωριζουν ακριβως) ή να ανοιγει, οπου και αναλογως προτεινουν περιδεση η οποια ομως πρεπει να γινει νομιζω το πολυ μεχρι 20 ή 24 εβδομαδες, δεν θυμαμαι ακριβως. 

Οσο για τις κρεμουλες και τα λαδακια, εγω χρησιμοποιω μια ειδικη της frezyderm για προληψη ραγαδων εγκυμοσυνης, αλλα μια και αναφερατε αμυγδαλελαιο λεω να το δοκιμασω γιατι σιγουρα ειναι και πιο φυτικο! 

Κορίτσια εγώ δεν έβαζα τίποτα σε καμία από τις εγκυμοσύνες μου... αραιά και που αμυγδαλέλαιο καμίαααα φορά... δεν έκανα καμία ραγάδα πουθενά... χωρίς να λέω ότι δεν έχει αποτέλεσμα γιατί εγώ από το τρέξιμο και τις δουλειές απλά ξεχνιόμουν και δεν έβαζα, θεωρώ όμως ότι αν υπάρχει προδιάθεση στο δέρμα να κάνει ραγάδες , συνήθως θα κάνει.. βέβαια είναι και συνάρτηση του βάρους που παίρνει η κάθε κοπέλα. Εγώ μέχρι 8-9 κιλά έπαιρνα και ραγάδες δεν έκανα.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sweetheart12 είπε:

Καλημέρα κορίτσια επειδή ανοίξατε το θέμα του τραχήλου , εμένα μου τον μέτρησε στην αυχενική από την κοιλιά κ όχι από τον κόλπο κ ήταν 30mm κ πρέπει να είναι πάνω από 25mm . Το είπα στον γιατρό μου κ μου είπε ότι στη Β’ επιπέδου κ τον μετράνε κ μετά στους υπερήχους. Εγώ τον ρώτησα κιόλας στην αυχενική για τον τράχηλο Γτ η μητέρα μου όταν ήταν εγκυος σε εμένα είχε κοντό τράχηλο κ δν είχε κάνει περίδεση Γτ δν ήθελε κ απλά ήταν πιο πολύ ξαπλωμένη. Δν ξέρω αν είναι κληρονομικό απλα κάθε φορά που θα πηγαίνω τώρα στο γιατρό θα τον λεω να τον μετράει . 
Για τις ραγάδες πάντως της Frezyderm η κρέμα λένε ότι είναι καλή (εγώ αυτήν θα έπαιρνα) αλλά τώρα είδα ένα λαδακι της weleda για εγκυμοσυνη είναι με φυτικά λάδια μόνο κ λέω να πάρω αυτό. Ακόμα δν έχω ξεκινήσει να βάζω Γτ εδώ κ μια βδομάδα μπήκα στον τέταρτο μήνα. Αλλά είπα το παραγγείλω τώρα κ από την άλλη βδομάδα να ξεκινήσω να βάζω.

Eμένα μου τον μέτρησαν κολπικά στην αυχενικη και ηταν 45 χιλιοστα και τωρα μου το μετράει κάθε φορα στον υπέρηχο ο γιατρός μου και ειναι 48 χιλιοστα. Πάνω απο 25 το θελουνε σιγουρα αλλα θα το ελεγχεις μην αγχωνεσαι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Deppybach είπε:

Κ γω από εξωσωματική!! Ένα έπιασε!! Δόξα Τω Θεώ!!!!  Τι είναι αυτό που βάζεις; Λάδι; Από φαρμακείο;

Κ η νύφη μου βαζελίνη έβαζε !!! Απλά δε Μαρεσει η αίσθηση της... Δεν απορροφάται...

Από πού το bio oil?

Από το φαρμακείο το παίρνεις...όσες το έχουν πάρει είναι ευχαριστημένες...βέβαια αν το δέρμα είναι να κάνει θα κάνει...αλλά ίσως όχι τόσο πολλές....το λάδι αυτό είναι γενικά για σημάδια ,Ουλές και πρόληψη ραγαδων 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...