Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

πρίν από 24 λεπτά , Sweetheart12 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου! Εγώ παίρνω Σαλοσπίρ από την αρχή της εγκυμοσυνης κ η αιματολόγος μου είχε πει να το παίρνω το βράδυ κ πάντα πρέπει να το παίρνεις μετά το φαγητό! Κάποιοι γιατροί λένε το μεσημέρι κ γω ως φαρμακοποιός έτσι ήξερα ,αλλά όταν είχα ρωτήσει την αιματολόγο μου είπε ότι το βράδυ έχει καλύτερη δράση. 

Σε ευχαριστώ. Κι εγώ το μεσημέρι το παίρνω με τις οδηγίες του ιδιώτη γυναικολόγου μου αλλά χθες ο γιατρός του δημοσίου μου είπε να το παίρνω το βράδυ λόγω πιθανής προεκλαμψιας. Έχω μπερδευτεί.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 8 λεπτά , xrys1988 είπε:

Σε ευχαριστώ. Κι εγώ το μεσημέρι το παίρνω με τις οδηγίες του ιδιώτη γυναικολόγου μου αλλά χθες ο γιατρός του δημοσίου μου είπε να το παίρνω το βράδυ λόγω πιθανής προεκλαμψιας. Έχω μπερδευτεί.... 

Καλύτερα να το πάρεις το βράδυ! Γτ κ μένα η αιματολόγος για την προεκλαμψία μου είχε πει ότι είναι καλύτερα το βράδυ. Εγώ παρόλο που είχα μικρές πιθανότητες για προεκλαμψία 1/680 μου είπε να συνεχίσω να παίρνω το Σαλοσπίρ 80mg . Ενώ αν υπάρχει αυξημένος κίνδυνος προεκλαμψίας δίνουν 160mg. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , xrys1988 είπε:

Σε ευχαριστώ. Κι εγώ το μεσημέρι το παίρνω με τις οδηγίες του ιδιώτη γυναικολόγου μου αλλά χθες ο γιατρός του δημοσίου μου είπε να το παίρνω το βράδυ λόγω πιθανής προεκλαμψιας. Έχω μπερδευτεί.... 

Κι εμένα για τους ίδιους λόγους στην αρχή μου είχαν πει να το παιρνω μεσημέρι με φαγητό αλλά ο αιματολογος μου είπε να το παιρνω καλυτερα το βράδυ με φαγητό.. 

πρίν από 4 λεπτά , Sweetheart12 είπε:

Καλύτερα να το πάρεις το βράδυ! Γτ κ μένα η αιματολόγος για την προεκλαμψία μου είχε πει ότι είναι καλύτερα το βράδυ. Εγώ παρόλο που είχα μικρές πιθανότητες για προεκλαμψία 1/680 μου είπε να συνεχίσω να παίρνω το Σαλοσπίρ 80mg . Ενώ αν υπάρχει αυξημένος κίνδυνος προεκλαμψίας δίνουν 160mg. 

Κι εμένα επειδή αυξήθηκε ο κίνδυνος προεκλαμψιας από 80 μου το έκανε 160..

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Dimitra93 είπε:

Και για πείτε τωραααα....το ακούτε κάθε μέρα?και αν όχι κάθε πότε?πφφφ....μαρεσει που ηρεμώ υποτίθεται όταν πάω για υπέρηχο και μετά πάλι τα ιδια

Κοίτα εμένα είναι εντελώς υπερκινητικό βγάζω υπερκινητικα μωρα το αισθάνομαι τουλάχιστον 5-6 φορές τη μέρα και ρίχνει αρκετές κλοτσιες την κάθε φορά αλλά δεν είναι και νόμος αυτό κάποιες δεν το νιώθουν καν κάθε μέρα στην αρχή δεν πειράζει αργότερα πολύ αργότερα θα σου πει ο γιατρός να μετράς πόσες φορές το αισθάνεσαι να κουνιέται όταν θα αισθάνεσαι πραγματικά την κάθε του κινηση και θα είναι σημαντικό περίπου στον 8ο και μετά αν θυμάμαι καλά .. Γιατί τότε αν δεν το αισθανθείς για ένα Χ διάστημα θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον γιατρό 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα πήρα τηλ τελικά και ρώτησα τι είναι αυτό που νιώθω που μαζεύετε χαμηλά και με ενοχλεί λίγο .Μου είπε κατά πάσα πιθανότητα είναι το μωράκι και το νιώθω τόσο έντονα γιατί είναι το τέταρτο και οι μύες τ κοιλιάς είναι πιο ελαστική ,είπα πως φοβάμαι μήπως είναι συσπάσεις και μου είπε όχι αλλά θα το κοιτάξουμε την Τετάρτη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 33 λεπτά , agg83 είπε:

Κι εμένα για τους ίδιους λόγους στην αρχή μου είχαν πει να το παιρνω μεσημέρι με φαγητό αλλά ο αιματολογος μου είπε να το παιρνω καλυτερα το βράδυ με φαγητό.. 

Κι εμένα επειδή αυξήθηκε ο κίνδυνος προεκλαμψιας από 80 μου το έκανε 160..

Εγώ παίρνω 100mg. Οπότε, θα το παίρνω κι εγώ το βράδυ καλύτερα. Εμένα μου βγήκε 1/74 για προεκλαμψία.... 

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , xrys1988 είπε:

Εγώ παίρνω 100mg. Οπότε, θα το παίρνω κι εγώ το βράδυ καλύτερα. Εμένα μου βγήκε 1/74 για προεκλαμψία.... 

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!!! 

Να σαι καλά κορίτσι μου! Πάντως οι τιμές είναι πιθανότητεςκ δν σημαίνει ότι απαραίτητα θα κανεις προεκλαμψία. Μπορεί κ να μην κανείς καθόλου ! Αλλά προληπτικά καλό είναι να λαμβάνεται Σαλοσπίρ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Sweetheart12 είπε:

Να σαι καλά κορίτσι μου! Πάντως οι τιμές είναι πιθανότητεςκ δν σημαίνει ότι απαραίτητα θα κανεις προεκλαμψία. Μπορεί κ να μην κανείς καθόλου ! Αλλά προληπτικά καλό είναι να λαμβάνεται Σαλοσπίρ.

Ναι εννοείται. Το ξέρω αυτό. Και προτιμώ προληπτικά να παίρνω κάποιο φάρμακο παρά να τρέχουμε μετά για να σώσουμε ότι δεν προλάβαμε. Απλά μου προέκυψε η απορία με το πότε να το παίρνω το φάρμακο. Σας ευχαριστώ όλες!!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα πήρα τηλ τελικά και ρώτησα τι είναι αυτό που νιώθω που μαζεύετε χαμηλά και με ενοχλεί λίγο .Μου είπε κατά πάσα πιθανότητα είναι το μωράκι και το νιώθω τόσο έντονα γιατί είναι το τέταρτο και οι μύες τ κοιλιάς είναι πιο ελαστική ,είπα πως φοβάμαι μήπως είναι συσπάσεις και μου είπε όχι αλλά θα το κοιτάξουμε την Τετάρτη.

Το νιώθω και γω αυτό που λες μαζεύεται το μωρό και σκληραίνει σε ένα συγκεκριμένο σημείο η κοιλιά εμένα μου φαίνεται λίγο ενοχλητικό είναι η αλήθεια .... Στις συσπάσεις πετρώνει όλη η κοιλιά οπότε εντάξει μην ανησυχείς καθόλου

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Γεια σας κορίτσια. Πως είστε??

Ήθελα να ρωτήσω όσες παίρνετε salospir.... Ποια ώρα της μέρας σας έχει πει ο γιατρός να το πίνετε? Μεσημέρι? Βράδυ? Μετά το φαγητό?? 

Και εγώ βράδυ το πίνω πάντα μετά το φαγητό ....το μεσημέρι κάνω την αντιπυκτικη...με οδηγίες της αιματολογου παντα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κορίτσια! Εύχομαι να είστε όλες καλά. Αύριο συμπληρώνω τη 16η εβδομάδα και μπαίνω στη 17η. Παρατήρησα χθες βράδυ ότι κοιμήθηκα πέντε ώρες σερί και δεν ένιωσα ανάγκη για ούρηση στο 2ωρο 3 ωρο... σας συμβαίνει κι εσάς; Ανησύχησα λίγο... βέβαια νομίζω ότι έχω αρχίσει κ καταλαβαίνω το μωρό, ειδικά χαμηλά αριστερά ,αλλά επειδή είναι νωρίς και δεν είμαι και απόλυτα σιγουρη, ήθελα να σας ρωτήσω για να δω αν είναι όλα καλά...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Flolipop είπε:

Καλημερα κορίτσια! Εύχομαι να είστε όλες καλά. Αύριο συμπληρώνω τη 16η εβδομάδα και μπαίνω στη 17η. Παρατήρησα χθες βράδυ ότι κοιμήθηκα πέντε ώρες σερί και δεν ένιωσα ανάγκη για ούρηση στο 2ωρο 3 ωρο... σας συμβαίνει κι εσάς; Ανησύχησα λίγο... βέβαια νομίζω ότι έχω αρχίσει κ καταλαβαίνω το μωρό, ειδικά χαμηλά αριστερά ,αλλά επειδή είναι νωρίς και δεν είμαι και απόλυτα σιγουρη, ήθελα να σας ρωτήσω για να δω αν είναι όλα καλά...

Καλημέρα είμαστε σχεδόν το ίδιο με διάφορα 2 ημερών εγώ την Τετάρτη θα είμαι 17 .Εγώ από ότι έχω καταλάβει ανάλογα πόσο νερό πίνω τόσο συχνά θα ξυπνάω για τουαλέτα ,ναι μου έχει συμβεί και εμένα και κοιμηθώ σερί 5,6 ώρες .Και εγώ το νιώθω νομίζω από οτι μου είπε ο γιατρός ,χαμηλά δεξιά κ ίσως προς το κέντρο κάτι να κινείται ελαφρια και άλλες φορές να μαζεύετε σαν μπαλιτσα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Flolipop said:

Καλημερα κορίτσια! Εύχομαι να είστε όλες καλά. Αύριο συμπληρώνω τη 16η εβδομάδα και μπαίνω στη 17η. Παρατήρησα χθες βράδυ ότι κοιμήθηκα πέντε ώρες σερί και δεν ένιωσα ανάγκη για ούρηση στο 2ωρο 3 ωρο... σας συμβαίνει κι εσάς; Ανησύχησα λίγο... βέβαια νομίζω ότι έχω αρχίσει κ καταλαβαίνω το μωρό, ειδικά χαμηλά αριστερά ,αλλά επειδή είναι νωρίς και δεν είμαι και απόλυτα σιγουρη, ήθελα να σας ρωτήσω για να δω αν είναι όλα καλά...

Στις αρχες κι εγω ειχα συχνοουρια, ειναι επειδη ειναι χαμηλα τους πρωτους μηνες και πιεζει την ουροδοχο κυστη. Εδω και κανα ενα-εναμιση μηνα δεν ξυπναω πλεον για κατουρημα και αυτο ειναι γιατι πλεον εχει ανεβει πιο ψηλα και δεν πιεζει την ουροδοχο. Φαντασου οτι προχτες που πηγα για υπερηχο, ενω νομιζα οτι το μωρο ειναι κατω απο το αφαλο ακομα, αυτο ηταν τα ποδια του πανω απο τον αφαλο και το κεφαλι κατη απο τον οφαλο! Μετα τον 7ο υποθετω που θα εχει μεγαλωσει πολυ και θα πιεζει τα παντα, μαλλον θα ξαναεπιστρεψει και η συχνοουρια! Τωρα ειμαι τελη 18η βδομαδα και νομιζω οτι μολις σημερα το καταλαβα που κουνηθηκε! 

 

Να ρωτησω ομως, απο πιεση πως πατε; Εμενα νομιζω τις τελευταιες μια-δυο βδομαδες σαν να πεφτει λιγο παραπανω... Κυριως τις μεσημεριανες ωρες, ακομα και μετα απο φαι, με πιανει μια ελαφρια ταση λιποθυμιας, μια ελαφρια δυσφορια και σαν να νοιωθω τους χτυπους της καρδιας μου πιο εντονους (οχι πιο γρηγορους σαν ταχυπαλμια, αλλα τους αισθανομαι που χτυπανε πιο εντονα). Μετραω πιεση και ειναι οριακα χαμηλη, 5 με 9 και 6 με 10 αλλα δεν ξερω αν οντως ειναι απο πιεση ολο αυτο... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, depifish είπε:

Στις αρχες κι εγω ειχα συχνοουρια, ειναι επειδη ειναι χαμηλα τους πρωτους μηνες και πιεζει την ουροδοχο κυστη. Εδω και κανα ενα-εναμιση μηνα δεν ξυπναω πλεον για κατουρημα και αυτο ειναι γιατι πλεον εχει ανεβει πιο ψηλα και δεν πιεζει την ουροδοχο. Φαντασου οτι προχτες που πηγα για υπερηχο, ενω νομιζα οτι το μωρο ειναι κατω απο το αφαλο ακομα, αυτο ηταν τα ποδια του πανω απο τον αφαλο και το κεφαλι κατη απο τον οφαλο! Μετα τον 7ο υποθετω που θα εχει μεγαλωσει πολυ και θα πιεζει τα παντα, μαλλον θα ξαναεπιστρεψει και η συχνοουρια! Τωρα ειμαι τελη 18η βδομαδα και νομιζω οτι μολις σημερα το καταλαβα που κουνηθηκε! 

 

Να ρωτησω ομως, απο πιεση πως πατε; Εμενα νομιζω τις τελευταιες μια-δυο βδομαδες σαν να πεφτει λιγο παραπανω... Κυριως τις μεσημεριανες ωρες, ακομα και μετα απο φαι, με πιανει μια ελαφρια ταση λιποθυμιας, μια ελαφρια δυσφορια και σαν να νοιωθω τους χτυπους της καρδιας μου πιο εντονους (οχι πιο γρηγορους σαν ταχυπαλμια, αλλα τους αισθανομαι που χτυπανε πιο εντονα). Μετραω πιεση και ειναι οριακα χαμηλη, 5 με 9 και 6 με 10 αλλα δεν ξερω αν οντως ειναι απο πιεση ολο αυτο... 

Δεν έχω μετρήσει πίεση να σου πω ,αλλά μια ατονία είχα και εγώ και πονοκέφαλο ,μου είπε η μαία τώρα που έχει αρχίσει η ζέστη πρέπει να πίνω πολύ νερό για τυχόν αφυδάτωση,πίνεις αρκετό νερο

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Flolipop είπε:

Καλημερα κορίτσια! Εύχομαι να είστε όλες καλά. Αύριο συμπληρώνω τη 16η εβδομάδα και μπαίνω στη 17η. Παρατήρησα χθες βράδυ ότι κοιμήθηκα πέντε ώρες σερί και δεν ένιωσα ανάγκη για ούρηση στο 2ωρο 3 ωρο... σας συμβαίνει κι εσάς; Ανησύχησα λίγο... βέβαια νομίζω ότι έχω αρχίσει κ καταλαβαίνω το μωρό, ειδικά χαμηλά αριστερά ,αλλά επειδή είναι νωρίς και δεν είμαι και απόλυτα σιγουρη, ήθελα να σας ρωτήσω για να δω αν είναι όλα καλά...

Καλησπέρα... Κι εγώ το ίδιο έχω παρατηρησει με σένα. Σήμερα μπαίνω στην 18η εβδομάδα. Κι ενώ μέχρι πριν 2 εβδομαδες είχα ειδικά την νύχτα συχνοουρια 5-6 φορές. Εδώ και 2 εβδομαδες, μπορεί να ξυπνήσω 1 φορά την νύχτα η' κ καθόλου. Απολαμβάνω τον ύπνο μου επιτέλους.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...