Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

πρίν από 46 λεπτά , Brigitt είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω τα μαλλιά τα βάφετε τι σας έχει πει ο γιατρός ?? Εγώ τα έβαψα δεν αντεξα είχε βγει η ρίζα 5 δάχτυλα αν και μου έχει πει πως μπορώ να τα βάφω και λέω αφού περασε και το πρώτο τρίμηνο θα είναι οκ.   

Και βέβαια κάνει ,και εγώ θα τα βάψω αλλά το αφήνω για λίγο πιο μετά να είναι και πιο φρέσκα όταν γεννήσω ,γιατί γενικά τα βάφω 1,2 φορές το χρόνο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 16 λεπτά , βιολετα3 είπε:

Και βέβαια κάνει ,και εγώ θα τα βάψω αλλά το αφήνω για λίγο πιο μετά να είναι και πιο φρέσκα όταν γεννήσω ,γιατί γενικά τα βάφω 1,2 φορές το χρόνο

Ααα δεν τα βάφεις συχνά μια χαρά .. εγώ πριν έκανα ανταύγειες κάθε 4 μήνες περίπου και τώρα το γύρισα στο άλλο ξανθό και με ανταύγειες και βαφή οπότε κάθε 20 μέρες το πολύ μήνα θα το θέλω το βαψηματακι δεν το γλυτώνω φυτική βαφή πήρα βασικά χωρίς αμμωνία...

Σε κάθε εγκυμοσύνη μου τη βαράει και αλλάζω τα μαλλιά μου δεν ξέρω γιατί στην προηγούμενη μου ήρθε και από μακριά έκανα κοντό καρέ 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω τα μαλλιά τα βάφετε τι σας έχει πει ο γιατρός ?? Εγώ τα έβαψα δεν αντεξα είχε βγει η ρίζα 5 δάχτυλα αν και μου έχει πει πως μπορώ να τα βάφω και λέω αφού περασε και το πρώτο τρίμηνο θα είναι οκ.   

Εμένα ο γιατρός είναι αυστηρός κ μου είπε μετά την 18η εβδομάδα. Οπότε, επειδή τώρα είμαι στην 18η εβδομάδα, έκλεισα ραντεβού στο κομμωτήριο να πάω την επόμενη εβδομάδα. Με φυτική βαφή βέβαια κ ελπίζω να γίνουν καλά γιατί έχω πολλές άσπρες τρίχες κ μακραίνουν κ πολύ γρήγορα τα μαλλιά μου. Ανυπομονώ για την επόμενη εβδομάδα να γίνω άνθρωπος.... θα κάνω κ πεντικιούρ!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , xrys1988 είπε:

Εμένα ο γιατρός είναι αυστηρός κ μου είπε μετά την 18η εβδομάδα. Οπότε, επειδή τώρα είμαι στην 18η εβδομάδα, έκλεισα ραντεβού στο κομμωτήριο να πάω την επόμενη εβδομάδα. Με φυτική βαφή βέβαια κ ελπίζω να γίνουν καλά γιατί έχω πολλές άσπρες τρίχες κ μακραίνουν κ πολύ γρήγορα τα μαλλιά μου. Ανυπομονώ για την επόμενη εβδομάδα να γίνω άνθρωπος.... θα κάνω κ πεντικιούρ!! 

Τώρα που είπες αυστηρος γιατρός δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο κάθε γυναικολόγος έχει τη δική του άποψη διαφορετικη ο ένας από τον άλλο σε πολλές περιπτώσεις έχω μια γνωστή ο γιατρός της είχε απαγορεύσει τις σεξουαλική επαφές όλους τους μήνες επειδή είχε παλινδρομησει η προηγούμενη της κύηση και χωρίς να έχει κανένα απολύτως πρόβλημα στην επόμενη εμένα ευτυχώς ο γιατρός μου είναι πολυυυυ χαλαρός με έχει αφήσει να κάνω τα πάντα εκτός από αυτά που απαγορεύονται έτσι κι αλλιώς 

Να ρωτήσω κάτι ακόμα σχετικά με το ένα ποτηράκι κρασί μια στο τόσο τι σας έχει πει ο γιατρός σας εγώ όλο λέω να ρωτήσω και όλο ξεχνάω...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Brigitt είπε:

Τώρα που είπες αυστηρος γιατρός δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο κάθε γυναικολόγος έχει τη δική του άποψη διαφορετικη ο ένας από τον άλλο σε πολλές περιπτώσεις έχω μια γνωστή ο γιατρός της είχε απαγορεύσει τις σεξουαλική επαφές όλους τους μήνες επειδή είχε παλινδρομησει η προηγούμενη της κύηση και χωρίς να έχει κανένα απολύτως πρόβλημα στην επόμενη εμένα ευτυχώς ο γιατρός μου είναι πολυυυυ χαλαρός με έχει αφήσει να κάνω τα πάντα εκτός από αυτά που απαγορεύονται έτσι κι αλλιώς 

Να ρωτήσω κάτι ακόμα σχετικά με το ένα ποτηράκι κρασί μια στο τόσο τι σας έχει πει ο γιατρός σας εγώ όλο λέω να ρωτήσω και όλο ξεχνάω...

Ναι, έχεις δίκιο για τις διαφορετικές απόψεις των γιατρών κι εμένα μου κάνει εντύπωση αυτό. 

Εμένα εξαρχής μου έχει απαγορεύσει τα αναψυκτικά, αλκοόλ... ούτε κρασί επιτρέπει, βέβαια εμένα δεν μου αρέσει έτσι κι αλλιώς. Επίσης, ενώ είχα ξεκινήσει συνεδρίες laser αποτρίχωσης, δεν μου επιτρέπει να συνεχίσω από την αρχή ως το τέλος της εγκυμοσύνης. Ενώ, μια γνωστή μου που έχει άλλο γιατρό κ είναι στον τρίτο μήνα, βάφει κανονικά νύχια, μαλλιά κ κάνει κ laser ... Τι να πω?? 

Επίσης, και όσον αφορά το εμβόλιο στην εγκυμοσύνη, ο κάθε γιατρός έχει άλλη άποψη.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , xrys1988 είπε:

Ναι, έχεις δίκιο για τις διαφορετικές απόψεις των γιατρών κι εμένα μου κάνει εντύπωση αυτό. 

Εμένα εξαρχής μου έχει απαγορεύσει τα αναψυκτικά, αλκοόλ... ούτε κρασί επιτρέπει, βέβαια εμένα δεν μου αρέσει έτσι κι αλλιώς. Επίσης, ενώ είχα ξεκινήσει συνεδρίες laser αποτρίχωσης, δεν μου επιτρέπει να συνεχίσω από την αρχή ως το τέλος της εγκυμοσύνης. Ενώ, μια γνωστή μου που έχει άλλο γιατρό κ είναι στον τρίτο μήνα, βάφει κανονικά νύχια, μαλλιά κ κάνει κ laser ... Τι να πω?? 

Καλέ ο δικός μου μου είχε πει τότε στην αρχή της εγκυμοσύνης και μπατζινγκ τζαμπινγκ να πας να κάνεις (φυσικά δεν θα κάνεις ) το μωρό δεν παθαίνει τίποτα !!! Φαντάσου τον ρώτησα για γυμναστική και μου είπε να κάνω ότι θέλω και τρέξιμο αρκεί να μην λαχανιαζω ... Αν είχα τόσο αυστηρό γιατρό δεν θα άντεχα σίγουρα!!! Πάντως τα αναψυκτικά δεν είναι καλά λόγω υγιεινού θέματος όχι ότι κάνει κακο στο έμβρυο .Α φαντάσου με άφησε να ξεκινήσω τα μπάνια στη θάλασσα από Απρίλη ευτυχώς όλα καλά μέχρι τώρα χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , xrys1988 είπε:

Ναι, έχεις δίκιο για τις διαφορετικές απόψεις των γιατρών κι εμένα μου κάνει εντύπωση αυτό. 

Εμένα εξαρχής μου έχει απαγορεύσει τα αναψυκτικά, αλκοόλ... ούτε κρασί επιτρέπει, βέβαια εμένα δεν μου αρέσει έτσι κι αλλιώς. Επίσης, ενώ είχα ξεκινήσει συνεδρίες laser αποτρίχωσης, δεν μου επιτρέπει να συνεχίσω από την αρχή ως το τέλος της εγκυμοσύνης. Ενώ, μια γνωστή μου που έχει άλλο γιατρό κ είναι στον τρίτο μήνα, βάφει κανονικά νύχια, μαλλιά κ κάνει κ laser ... Τι να πω?? 

Επίσης, και όσον αφορά το εμβόλιο στην εγκυμοσύνη, ο κάθε γιατρός έχει άλλη άποψη.....

Μιας και το ανέφερες για το εμβόλιο, υπάρχει καμία κοπέλα που σκέφτεται να το κάνει;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Flolipop είπε:

Μιας και το ανέφερες για το εμβόλιο, υπάρχει καμία κοπέλα που σκέφτεται να το κάνει;

Εγώ αν δεν ήμουν έγκυος θα το έκανα μόνο εάν μου έλεγαν πως είναι αναγκαστικο γιατί αλλιώς δεν θα μπορουσα να πάω πουθενα τώρα που είμαι έγκυος ούτε καν !! Δεν έχω ρωτήσει το γιατρό γιατί έχω πάρει την απόφαση μου έτσι κι αλλιώς ..

Εσύ σκέφτεσαι αν θα το κάνεις ? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Brigitt είπε:

Καλέ ο δικός μου μου είχε πει τότε στην αρχή της εγκυμοσύνης και μπατζινγκ τζαμπινγκ να πας να κάνεις (φυσικά δεν θα κάνεις ) το μωρό δεν παθαίνει τίποτα !!! Φαντάσου τον ρώτησα για γυμναστική και μου είπε να κάνω ότι θέλω και τρέξιμο αρκεί να μην λαχανιαζω ... Αν είχα τόσο αυστηρό γιατρό δεν θα άντεχα σίγουρα!!! Πάντως τα αναψυκτικά δεν είναι καλά λόγω υγιεινού θέματος όχι ότι κάνει κακο στο έμβρυο .Α φαντάσου με άφησε να ξεκινήσω τα μπάνια στη θάλασσα από Απρίλη ευτυχώς όλα καλά μέχρι τώρα χαχαχα

Μια χαρά! Εμένα δεν με λες κ εύκολη υπόθεση βέβαια.... Μέχρι και που μπήκα στον τέταρτο μήνα είχα αιμορραγίες.... Άσε άσε...

Εμένα ο γιατρός μου είπε να κάνω το εμβόλιο αλλά μόνο το Pfizer.... Εγώ όμως φοβάμαι κ δεν θέλω να το κάνω, έτσι κι αλλιώς δεν δουλεύω κ όλο σπίτι είμαι. Αν δεν ήμουν έγκυος, θα το έκανα σίγουρα. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Brigitt είπε:

Εγώ αν δεν ήμουν έγκυος θα το έκανα μόνο εάν μου έλεγαν πως είναι αναγκαστικο γιατί αλλιώς δεν θα μπορουσα να πάω πουθενα τώρα που είμαι έγκυος ούτε καν !! Δεν έχω ρωτήσει το γιατρό γιατί έχω πάρει την απόφαση μου έτσι κι αλλιώς ..

Εσύ σκέφτεσαι αν θα το κάνεις ? 

Εγώ το σκέφτομαι ναι. Η νέα σύσταση της Ελληνικής Γυναικολογικής και Μαιευτικής Εταιρείας είναι να το κάνουν και οι γυναίκες σε εγκυμοσύνη. (Pfizer η moderne).Θα μιλήσω με τον γιατρό μου φυσικά πρώτα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 9 λεπτά , Flolipop είπε:

Εγώ το σκέφτομαι ναι. Η νέα σύσταση της Ελληνικής Γυναικολογικής και Μαιευτικής Εταιρείας είναι να το κάνουν και οι γυναίκες σε εγκυμοσύνη. (Pfizer η moderne).Θα μιλήσω με τον γιατρό μου φυσικά πρώτα.

Ξέρω πως λένε πως οι έγκυες μπορούν να κάνουν μόνο εμβόλια mrna για Κορονοιο προσωπικά λίγο με απασχολεί η άποψη μου είναι προσωπική γιατί αν πάθω κάτι εγώ η το μωρό μου κανένας δεν θα πάρει την ευθύνη άρα κανείς δεν θα μου πει τι να κάνω έτσι το έχω δει το θέμα από εκεί και πέρα η κάθε μία κάνει ότι θεωρεί καλύτερο ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Ξέρω πως λένε πως οι έγκυες μπορούν να κάνουν μόνο εμβόλια mrna για Κορονοιο προσωπικά λίγο με απασχολεί η άποψη μου είναι προσωπική γιατί αν πάθω κάτι εγώ η το μωρό μου κανένας δεν θα πάρει την ευθύνη άρα κανείς δεν θα μου πει τι να κάνω έτσι το έχω δει το θέμα από εκεί και πέρα η κάθε μία κάνει ότι θεωρεί καλύτερο ...

Φυσικά και είναι προσωπική επιλογή του καθένα. Αυτό που με προβληματίζει είναι αν κολλήσω COVID , πόσο επιβλαβές μπορεί να είναι για εμένα η το έμβρυο. Έχω πληροφορηθεί πολλές δύσκολες περιπτώσεις και δεν θα ήθελα να βρεθώ στην κατάσταση μου νοσηλευόμενη σε νοσοκομείο και αναγκαστικά να λάβω ένα σωρό φάρμακα. Επίσης το ενδεχόμενο πνευμονίας και υψηλού πυρετού με απασχολεί ιδιαίτερα . Έχω και δυο παιδιά και δεν μπορώ να κλειστώ στο σπίτι και να ελαχιστοποίησω το ενδεχόμενο να κολλήσω... ανακοίνωσαν ότι το εμβόλιο δεν διαπερνάει τον πλακούντα κ ενδεχομένως να βοηθήσει και το έμβρυο να κάνει αντισώματα. Γιατί μην ξεχνάμε ότι με το καλο θα γεννήσουμε Οκτώβρη - Νοέμβρη που θα είναι πολύ δύσκολη εποχή πάλι... τα σκέφτομαι όλα αυτα και θα το συζητήσω και με τον γιατρό... είναι προβληματική πάντως η όλη κατάσταση .

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Flolipop είπε:

Μιας και το ανέφερες για το εμβόλιο, υπάρχει καμία κοπέλα που σκέφτεται να το κάνει;

Καλημέρα κορίτσι μου! Εγώ όπως είχα πει κ παλιότερα που είχαμε αναφερθεί στο θέμα εμβολίων ,θα μπορούσα να έχω κάνει το εμβόλιο από τον Ιανουάριο ως υγειονομικός που είμαι κ η γιατρος μου μου είπε καλύτερα να μη το κάνω αφού προσπαθούσαμε για παιδάκι. Πόσο μάλλον τώρα που είμαι εγκυος! Αφήστε το καλύτερα για μετά τη γεννά το εμβόλιο που θα έχει εξελιχθεί κ κάπως. Διαβάσα ένα άρθρο ότι της Pfizer θα το βελτιώσουν μες στο καλοκαίρι για ότι τυχόν παρενέργειες που έκανε τώρα.Όπως δν κάνουμε αλλά εμβόλια στην εγκυμοσυνη έτσι κ αυτό. Της γρίπης έχουν γίνει μελέτες κ έρευνες πολλών ετών κ είδαν ότι είναι ασφαλές σε εγκυμοσυνη οπότε γι αυτό κ το κάνουμε. Κ αυτό πάλι εγώ φρόντιζα να το κάνω κ μετά από κάνα μήνα  έκανα προσπάθειες για παιδάκι! 
Βεβαια είναι προσωπική επιλογή του καθένα και κανείς δν μπορεί να σου επιβάλλει τη δική του άποψη. Όλοι μας θελουμε το καλό των παιδιών μας κ το δικό μας κ ανάλογα με αυτά πράττουμε. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα ,εγώ δεν ξέρω αν θα θέλω να κάνω το εμβόλιο ,ήμουν πολύ υπέρ αλλά όταν ακούς τόσες βαριές παρενέργειες ακόμα και θανάτους από το εμβόλιο κάπου φοβάμαι.Ισως αργότερα που θα  έχουν γίνει και άλλες μελέτες και βελτίωσης να το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και από μένα!! 

Για το τι με αφήνει ο γιατρός να κάνω ή να μην κάνω θα σας πω! Κ μένα με αφήνει να κάνω τα πάντα ! Λέϊζερ, να βάψω τα μαλλιά μου(αν κ εδώ κ 2μιση χρόνια δεν τα βάφω, είμαι με το φυσικό μου), δουλειές(όχι βαριές κ όχι πολλά βάρη), νύχια, αναψυκτικά (γενικά δεν είναι υγιεινά όχι ότι επηρεάζουν το μωρό). 

Όσο αφορά το εμβόλιο.... Σκέφτομαι να το κάνω κάπου στον 8ο μήνα... Αν κ τώρα που θα πάω να δω την οικογένειά μου τα ανήψια μου, φοβάμαι γτ όσο να'ναι αυτά θα παίζουν με άλλα παιδάκια.... Απλά φοβάμαι να το κάνω τόσο νωρίς. Στο Ισραήλ εμβολιαστηκαν με Pfizer όλες οι έγκυες κ είναι μια χαρά! Δεν υπήρξε κάποια παρενέργεια... Ο λαός του Ισραήλ πλέον κυκλοφορεί κ χωρίς μάσκες. 

Από την άλλη αν δεν εμβολιαστω φοβάμαι τις επιπτώσεις του ιού εφόσον τύχει να κολλήσω. Κάποιοι το πέρασαν κ δεν κατάλαβαν παρά μόνο λίγο πυρετό, κάποιοι το πέρασαν δύσκολα αλλά έγιναν καλά, κάποιοι έφυγαν από την ζωή...και μάλιστα μέσα σε αυτούς μια γυναίκα έγκυος 3,5 μηνών κόλλησε κ πέθανε στο νοσοκομείο....

Το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας που κάνουμε στα παιδάκια μας δεν έχει πάρει έγκριση! Το ξέρετε;!!!! Δεν το ήξερα! Πρόσφατα το εμαθα!!! Ενώ του κορονοιου έχουν πάρει όλα!!!

Όπως προείπατε οι περισσότερες, είναι προσωπική άποψη της καθεμιάς αν θα το κάνει ή όχι και συμφωνώ!!... Απλά πρέπει να κάνουμε κ την δικιά μας έρευνα πριν αποφασίσουμε το οτιδήποτε!... 

Επαναλαμβάνω πως προσωπικά θα το κάνω προς τα τέλη του 8ου μήνα όπου κ η ανάπτυξή του θα είναι σχεδόν ολοκληρωμένη κ αυτό γτ αν (ου μη γεννητω) συμβεί τπτ, να μπορεσουν να μου πάρουν το παιδακι! Ο Θεός να είναι μαζί μας με όποια απόφαση κ αν πάρουμε γτ όποια κ αν είναι αυτή, δε θα την πάρουμε για μας, αλλά για το παιδάκι μας... Δεν έχω άλλα παιδάκια οπότε γι αυτή τη ζωή φοβάμαι περισσότερο κ όχι για την δικιά μου!

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...