Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

1 hour ago, Deppybach said:

Καλημέρα κορίτσια και από μένα!! 

Για το τι με αφήνει ο γιατρός να κάνω ή να μην κάνω θα σας πω! Κ μένα με αφήνει να κάνω τα πάντα ! Λέϊζερ, να βάψω τα μαλλιά μου(αν κ εδώ κ 2μιση χρόνια δεν τα βάφω, είμαι με το φυσικό μου), δουλειές(όχι βαριές κ όχι πολλά βάρη), νύχια, αναψυκτικά (γενικά δεν είναι υγιεινά όχι ότι επηρεάζουν το μωρό). 

Όσο αφορά το εμβόλιο.... Σκέφτομαι να το κάνω κάπου στον 8ο μήνα... Αν κ τώρα που θα πάω να δω την οικογένειά μου τα ανήψια μου, φοβάμαι γτ όσο να'ναι αυτά θα παίζουν με άλλα παιδάκια.... Απλά φοβάμαι να το κάνω τόσο νωρίς. Στο Ισραήλ εμβολιαστηκαν με Pfizer όλες οι έγκυες κ είναι μια χαρά! Δεν υπήρξε κάποια παρενέργεια... Ο λαός του Ισραήλ πλέον κυκλοφορεί κ χωρίς μάσκες. 

Από την άλλη αν δεν εμβολιαστω φοβάμαι τις επιπτώσεις του ιού εφόσον τύχει να κολλήσω. Κάποιοι το πέρασαν κ δεν κατάλαβαν παρά μόνο λίγο πυρετό, κάποιοι το πέρασαν δύσκολα αλλά έγιναν καλά, κάποιοι έφυγαν από την ζωή...και μάλιστα μέσα σε αυτούς μια γυναίκα έγκυος 3,5 μηνών κόλλησε κ πέθανε στο νοσοκομείο....

Το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας που κάνουμε στα παιδάκια μας δεν έχει πάρει έγκριση! Το ξέρετε;!!!! Δεν το ήξερα! Πρόσφατα το εμαθα!!! Ενώ του κορονοιου έχουν πάρει όλα!!!

Όπως προείπατε οι περισσότερες, είναι προσωπική άποψη της καθεμιάς αν θα το κάνει ή όχι και συμφωνώ!!... Απλά πρέπει να κάνουμε κ την δικιά μας έρευνα πριν αποφασίσουμε το οτιδήποτε!... 

Επαναλαμβάνω πως προσωπικά θα το κάνω προς τα τέλη του 8ου μήνα όπου κ η ανάπτυξή του θα είναι σχεδόν ολοκληρωμένη κ αυτό γτ αν (ου μη γεννητω) συμβεί τπτ, να μπορεσουν να μου πάρουν το παιδακι! Ο Θεός να είναι μαζί μας με όποια απόφαση κ αν πάρουμε γτ όποια κ αν είναι αυτή, δε θα την πάρουμε για μας, αλλά για το παιδάκι μας... Δεν έχω άλλα παιδάκια οπότε γι αυτή τη ζωή φοβάμαι περισσότερο κ όχι για την δικιά μου!

 

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια. Και εγώ έτσι ακριβώς σκέφτομαι. Να κάνω το εμβόλιο κοντά στον 8ο μήνα. Έχω δίδυμη κύηση. Σκέφτομαι ότι αν δεν το κάνω, τότε τα μικρά μου δεν θα έχουν καθόλου αντισώματα. Έστω ότι κάνω το εμβόλιο μετά τη γέννα, πάλι θα πρέπει να προσέχω υπερβολικά, μην τυχόν το μεταδώσω στα νεογέννητα. Προς το παρόν, ο γυναικολόγος μου, μου είπε να μην το κάνω γιατί δεν υπάρχουν αρκετά δεδομένα. Μετά ρώτησα και τον Ενδοκρινολόγο/Παθολόγο, και μου είπε το ίδιο. Ύστερα ρώτησα και έναν εμβρυομητρικό (την προηγούμενη εβδομάδα) και μου είπε ότι καλύτερα είναι να προσέχω μην κολλήσω, παρά να εμβολιαστώ. Το επόμενο βήμα είναι να ρωτήσω και λοιμωξιολόγο. Σίγουρα αυτοί ξέρουν καλύτερα.

Προς το παρόν, εφόσον δεν είμαι εμβολιασμένη προσέχω υπερβολικά. Δεν πηγαίνω στο γραφείο, δουλεύω μόνο από το σπίτι, δεν πάω πουθενά για ψώνια, μόνο καμιά φορά αν τύχει στο σούπερ μάρκετ και θα είναι άκυρη ώρα καθημερινής, δεν βλέπω τους φίλους μου. Μόνο το σκυλάκι μου βγάζω βόλτα το βράδυ για να περπατάω λίγο. 

Καλώς ή κακώς, τώρα που είμαστε έγκυες, ανήκουμε στις ευπαθείς ομάδες. Όντως, είναι προσωπική απόφαση το αν θα εμβολιαστούμε τώρα ή όχι, και ακούμε και τις οδηγίες των γιατρών που μας παρακολουθούν, αλλά σίγουρα, αν δεν εμβολιαστούμε, θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικές, μην τυχόν κολλήσουμε. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σας μανούλες!

Αν και ο δικός μου με επιφύλαξη μου έδωσε το ελέυθερο να εμβολιαστώ με pfizer ή moderna (μόνο αν καίγομαι τόσο πολύ να κάνω ενώ η  διαβητολόγος μου το απαγόρευσε). Προσωπικά λέω να μην το ρισκάρω και να το κάνω τέλος του χρόνου που όπως ειπώθηκε ίσως βγουν πιο εξελιγμένα. Φυσικά όμως είναι προρωπικό το θέμα και εξαρτάται πόσο νιώθει ασφάλεια η κάθε εγκυμονούσα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κοριτσια άκουγα από έναν γυναικολόγο που μιλούσε για Κορονοιο στην περίοδο εγκυμοσύνης ως επί των πλείστων στατιστικά οι εγκυμονούσες δεν διατρέχουν μεγαλύτερο κίνδυνο από οποιοδήποτε άλλο υγειη ανθρωπο αν κολλήσουν Κορονοιο όπως διατρέχουν άτομα με υποκείμενα νοσήματα !! Σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα οσων εγκύων κόλλησαν πάντα ... Οπότε εγώ δεν τρελενομαι και ιδιαίτερα από φόβο προσέχω όσο είναι δυνατόν

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!! 

Ο κάθε γιατρός έχει τις δικές του απόψεις εννοείται ότι είναι και στην δική σου κρίση εμένα ο πρώτος γιατρός που είχα δεν μου είχε αναφέρει τίποτα τι δεν κάνει τι κάνει τι να τρώω κτλπ. 

Αυτός που έχω τώρα σε αυτή την εγκυμοσύνη μου τα είπε από την αρχή όλα νύχια μπορώ να βάψω με απλό εγώ όμως δεν θέλω για την ώρα ήταν η δουλειά μου αυτή και γνωρίζω πολύ καλά το τι χημεία υπάρχει μέσα.. Μαλλιά δεν βάφω ούτως ή άλλως...Μπάνιο στη θάλασσα θα κάνω μου είπε...

Οσο για το εμβόλιο ήμουν από την αρχή κάθετη ότι δεν θα το κάνω τώρα δε στην εγκυμοσύνη με τίποτα!!!Εχώ 2 γνωστές μου που το πέρασαν στην εγκυμοσύνη και ήταν όλα μια χαρά!!!Προσέχω αρκετά γενικά διότι δεν υπάρχει μόνο ο κορονοϊος υπάρχουν και άλλες ακόμα παθήσεις που μπορεί να είναι κ ακόμα χειρότερα!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Penny28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!! 

Ο κάθε γιατρός έχει τις δικές του απόψεις εννοείται ότι είναι και στην δική σου κρίση εμένα ο πρώτος γιατρός που είχα δεν μου είχε αναφέρει τίποτα τι δεν κάνει τι κάνει τι να τρώω κτλπ. 

Αυτός που έχω τώρα σε αυτή την εγκυμοσύνη μου τα είπε από την αρχή όλα νύχια μπορώ να βάψω με απλό εγώ όμως δεν θέλω για την ώρα ήταν η δουλειά μου αυτή και γνωρίζω πολύ καλά το τι χημεία υπάρχει μέσα.. Μαλλιά δεν βάφω ούτως ή άλλως...Μπάνιο στη θάλασσα θα κάνω μου είπε...

Οσο για το εμβόλιο ήμουν από την αρχή κάθετη ότι δεν θα το κάνω τώρα δε στην εγκυμοσύνη με τίποτα!!!Εχώ 2 γνωστές μου που το πέρασαν στην εγκυμοσύνη και ήταν όλα μια χαρά!!!Προσέχω αρκετά γενικά διότι δεν υπάρχει μόνο ο κορονοϊος υπάρχουν και άλλες ακόμα παθήσεις που μπορεί να είναι κ ακόμα χειρότερα!!!! 

Μακάρι να ήταν το ίδιο για όλες τις εγκύους....αλλά δεν μπορώ να πιστέυω πως το ίδιο ελαφρά θα το περάσω κ γω εάν κ εφόσον κολλήσω.... Δεν το γνωρίζω κ δεν το ρισκάρω...Αντιθέτως θα σκεφτώ πως υπηρξαν κ χειρότερα αποτελεσματα.... Για αυτό κ σκέφτομαι να εμβολιαστω προς το τέλος της κύησης. Τέλος πάντων.... Είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα που λέμε! Το πιο ασφαλες προς το παρόν σαν λύση,  θεωρω είναι ναι μεν να προσέχουμε όσο μπορούμε αλλά κ αυτό του εμβολιασμού με mRNA.... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 minutes ago, Deppybach said:

Μακάρι να ήταν το ίδιο για όλες τις εγκύους....αλλά δεν μπορώ να πιστέυω πως το ίδιο ελαφρά θα το περάσω κ γω εάν κ εφόσον κολλήσω.... Δεν το γνωρίζω κ δεν το ρισκάρω...Αντιθέτως θα σκεφτώ πως υπηρξαν κ χειρότερα αποτελεσματα.... Για αυτό κ σκέφτομαι να εμβολιαστω προς το τέλος της κύησης. Τέλος πάντων.... Είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα που λέμε! Το πιο ασφαλες προς το παρόν σαν λύση,  θεωρω είναι ναι μεν να προσέχουμε όσο μπορούμε αλλά κ αυτό του εμβολιασμού με mRNA.... 

Θα συμφωνήσω και πάλι. Ούτε εγώ νιώθω ότι αν το κολλήσω θα το περάσω το ίδιο ελαφρά με άλλες περιπτώσεις.

Για αυτό το λόγο προσέχω. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι βλέπω ότι πάρα πολλοί δεν προσέχουν καθόλου (μάσκες και αποστάσεις). 

Ναι...μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

Πάντως, για την ιστορία, πολύ δικός μου άνθρωπος, αθλητικός, 36 χρονών, χωρίς υποκείμενα νοσήματα, κόλλησε και το πέρασε πολύ άσχημα. Έγινε εισαγωγή με δέκατα, το οξυγόνο του είχε πέσει στο 70 και αυτός δεν είχε πάρει χαμπάρι, και υπήρξε αυτή η ραγδαία επιδείνωση για την οποία μιλούν οι γιατροί, για μία εβδομάδα δεν μπορούσε να μιλήσει και δεν μπορούσε να αναπνεύσει χωρίς μάσκα. Έκαναν φουλ αγωγή αντιπηκτικών γιατί αυτός ο ιός κάνει θρομβώσεις, άλλαξαν αντιβίωση, και έκατσε συνολικά μέσα στο νοσοκομείο 23 ημέρες. Αυτό το περιστατικό, εμένα προσωπικά με θορύβησε πολύ. Θα περίμενα να το περάσει πολύ πιο ελαφριά. Δυστυχώς, δεν το περνούν όλοι το ίδιο, χωρίς προφανείς λόγους. Ξέρω και άλλους, με χειρότερη υγεία, που απλώς πόνεσε το κεφάλι τους για 2 ημέρες...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Andri M είπε:

Θα συμφωνήσω και πάλι. Ούτε εγώ νιώθω ότι αν το κολλήσω θα το περάσω το ίδιο ελαφρά με άλλες περιπτώσεις.

Για αυτό το λόγο προσέχω. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι βλέπω ότι πάρα πολλοί δεν προσέχουν καθόλου (μάσκες και αποστάσεις). 

Ναι...μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

Πάντως, για την ιστορία, πολύ δικός μου άνθρωπος, αθλητικός, 36 χρονών, χωρίς υποκείμενα νοσήματα, κόλλησε και το πέρασε πολύ άσχημα. Έγινε εισαγωγή με δέκατα, το οξυγόνο του είχε πέσει στο 70 και αυτός δεν είχε πάρει χαμπάρι, και υπήρξε αυτή η ραγδαία επιδείνωση για την οποία μιλούν οι γιατροί, για μία εβδομάδα δεν μπορούσε να μιλήσει και δεν μπορούσε να αναπνεύσει χωρίς μάσκα. Έκαναν φουλ αγωγή αντιπηκτικών γιατί αυτός ο ιός κάνει θρομβώσεις, άλλαξαν αντιβίωση, και έκατσε συνολικά μέσα στο νοσοκομείο 23 ημέρες. Αυτό το περιστατικό, εμένα προσωπικά με θορύβησε πολύ. Θα περίμενα να το περάσει πολύ πιο ελαφριά. Δυστυχώς, δεν το περνούν όλοι το ίδιο, χωρίς προφανείς λόγους. Ξέρω και άλλους, με χειρότερη υγεία, που απλώς πόνεσε το κεφάλι τους για 2 ημέρες...

Κ μένα θείος μου αθλητικός τύπος, ποτέ μα ποτέ δεν άγγιξε τσιγάρο, πάντα προσεχε κ προσέχει ακόμα την διατροφή του κ η δουλειά του οδηγός λεωφορείου. Κόλλησε κ πήγε νοσοκομείο... Ευτυχώς έζησε αλλά το τι πέρασε δεν περιγράφεται...ακόμα κ τώρα πόσους μήνες μετά του έμεινε μια δυσφορία στην αναπνοή. Επαναλαμβάνω κ επισημαίνω πως Δεν το περνάνε όλοι το ίδιο.... Να κοιτάμε πάντα με αισιοδοξία την ζωή ναι! Αλλά να είμαστε κ ρεαλιστές... Παραδείγματα υπάρχουν πολλά ας περνουμε τα χειρότερα για να προφυλασσουμε τους εαυτούς κ τους γύρω μας...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπερα !!!Πήγαμε σήμερα είδαμε τι μωράκι μετά από τόσες βδομάδες!!!Είμαστε 17 βδομάδων όλα τέλεια!!!Αυτό που έμαθα σήμερα είναι ότι τα μωράκια μας είναι σχεδόν σέ εκατοστά ωδές και οι βδομάδες !!!Από το κεφάλι μέχρι τον ποπό είναι 11 εκατοστά συν τα πόδια που είναι μαζεμένα.

22 βδομάδων θα κάνουμε β επιπέδου μέχρι τότε δεν μου είπε να ξαναπάω !!!Βρε κορίτσια εσάς σας ζυγίζει ,σας παίρνει πίεση?εμένα τίποτα από αυτά?Επίσης εξετάσεις αίματος θα κάνω στην β επιπέδου ,μέχρι τώρα έχω κάνει μόνο μια φορά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια μου καλησπερα !!!Πήγαμε σήμερα είδαμε τι μωράκι μετά από τόσες βδομάδες!!!Είμαστε 17 βδομάδων όλα τέλεια!!!Αυτό που έμαθα σήμερα είναι ότι τα μωράκια μας είναι σχεδόν σέ εκατοστά ωδές και οι βδομάδες !!!Από το κεφάλι μέχρι τον ποπό είναι 11 εκατοστά συν τα πόδια που είναι μαζεμένα.

22 βδομάδων θα κάνουμε β επιπέδου μέχρι τότε δεν μου είπε να ξαναπάω !!!Βρε κορίτσια εσάς σας ζυγίζει ,σας παίρνει πίεση?εμένα τίποτα από αυτά?Επίσης εξετάσεις αίματος θα κάνω στην β επιπέδου ,μέχρι τώρα έχω κάνει μόνο μια φορά.

Είδες? Όλα τέλεια με το μωράκι σου!!

Εμένα κάθε φορά που πάω, κάθε 2-3 εβδομαδες με ζυγίζει και μου παίρνει πίεση. Εξετάσεις κάνω κάθε μήνα σίγουρα. Κι εμένα στις 22 εβδομαδες έχει προγραμματιστεί η β' επιπέδου. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια μου καλησπερα !!!Πήγαμε σήμερα είδαμε τι μωράκι μετά από τόσες βδομάδες!!!Είμαστε 17 βδομάδων όλα τέλεια!!!Αυτό που έμαθα σήμερα είναι ότι τα μωράκια μας είναι σχεδόν σέ εκατοστά ωδές και οι βδομάδες !!!Από το κεφάλι μέχρι τον ποπό είναι 11 εκατοστά συν τα πόδια που είναι μαζεμένα.

22 βδομάδων θα κάνουμε β επιπέδου μέχρι τότε δεν μου είπε να ξαναπάω !!!Βρε κορίτσια εσάς σας ζυγίζει ,σας παίρνει πίεση?εμένα τίποτα από αυτά?Επίσης εξετάσεις αίματος θα κάνω στην β επιπέδου ,μέχρι τώρα έχω κάνει μόνο μια φορά.

Ααα τέλεια μπράβο!! 

Με ζυγίζει εμένα και πίεση μου παίρνει κάθε φορά ναι λογικό να ξανά πας στη β' και γω αυτή περιμένω τώρα όσο για εξετάσεις αίματος μου της έγραψε όταν ήμουν 18 εβδομάδων γιατι έτυχε να πάω τότε , για το δεύτερο τρίμηνο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια μου καλησπερα !!!Πήγαμε σήμερα είδαμε τι μωράκι μετά από τόσες βδομάδες!!!Είμαστε 17 βδομάδων όλα τέλεια!!!Αυτό που έμαθα σήμερα είναι ότι τα μωράκια μας είναι σχεδόν σέ εκατοστά ωδές και οι βδομάδες !!!Από το κεφάλι μέχρι τον ποπό είναι 11 εκατοστά συν τα πόδια που είναι μαζεμένα.

22 βδομάδων θα κάνουμε β επιπέδου μέχρι τότε δεν μου είπε να ξαναπάω !!!Βρε κορίτσια εσάς σας ζυγίζει ,σας παίρνει πίεση?εμένα τίποτα από αυτά?Επίσης εξετάσεις αίματος θα κάνω στην β επιπέδου ,μέχρι τώρα έχω κάνει μόνο μια φορά.

Και εγώ σήμερα πήγα στο γιατρό,  μια φορά το μήνα πηγαίνω,  με είχε ζυγίσει την πρώτη φορά που πήγα και σήμερα...πίεση μου παίρνει πάντα αλλά την κοιτάζω και εγώ γιατί έχω πολλούς παλμούς και το παρακολουθούμε..εξετάσεις αίματος και εγώ στην αρχή έκανα και τώρα στην β επιπέδου θα ξανά κάνω, αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ποιος ο λόγος να κάνεις κάθε μήνα,  αφού της βιταμίνες σου της παίρνεις κανονικά...


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως κοριτσια κι εγω καθε μηνα κανω εξετασεις. Ζαχαρο, αιματοκριτες με γενικη αιματος, κρεατινη, ουρικο οξυ, κατι ηπατικα που δεν τα θυμαμαι, θυρωειδη και ουρων. Εγω δεν το θεωρω κακο, ειδικα για την ουρων, θα ηθελα να κανω και πιο συχνα γιατι οι ασυμπτωματικες ουρολοιμοξεις ειναι πολυ ατιμες! Μια φιλη περισυ ζοριστηκε ασχημα γιατι επαθε πυελονεφριτιδα, αρκετα επικινυδνη και γι αυτη και για τον μικρο! Και δεν ειχε κανενα συμπτωμα, ουτε τσουξιμο ουτε τιποτα για να το προλαβει! Επισης και του θυρωειδη θεωρω οτι ειναι αναγκαια καθε μηνα, κυριως για ατομα με παθησεις θυρωειδη οπως εγω που εχω χασιμοτο. Γενικα εγω θεωρω καλο μια φορα το μηνα να κανεις εξετασεις γιατι γινονται τοσο δραματικες αλλαγες στο σωμα μεχρι να γεννησουμε που δεν το φανταζομαστε! Σημερα διαβαζα οτι στο 2ο τριμηνο η καρδια μεγαλωνει και παραγει 40-50% περισσοτερο αιμα για να ανταποκριθει στις αυξημενες αναγκες! Και την νοιωθω πολλες φορες σαν να ζοριζεται η καημενη! Βαραει εκει ασταματητα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Εγώ πάω κάθε δύο βδομάδες στον γιατρό.

Δε με ζυγίζει κ δεν μου παίρνει την πίεση. Αλλά μου είπε πως με τα την 20η βδομάδα κοιτάμε κ την πίεση.

Εξετάσεις κάνω πάρα πολλές κάθε μήνα. Εκτός ούρων. Δεν έχω κάνει ούρων.

Β επιπέδου θα κλείσω 23η-24η βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Deppybach είπε:

Καλησπέρα!!! Εγώ πάω κάθε δύο βδομάδες στον γιατρό.

Δε με ζυγίζει κ δεν μου παίρνει την πίεση. Αλλά μου είπε πως με τα την 20η βδομάδα κοιτάμε κ την πίεση.

Εξετάσεις κάνω πάρα πολλές κάθε μήνα. Εκτός ούρων. Δεν έχω κάνει ούρων.

Β επιπέδου θα κλείσω 23η-24η βδομάδα.

Καλημέρα στο πρώτο μου παιδί είχα κάνει β 'επιπεδου 24 εβδομάδων λόγω το ότι έπεφταν γιορτές (πέρυσι Χριστούγεννα) και ήμουν εκτός Αττικής στο Ρέα και μου έβαλε "χέρι" ο γιατρός που πήγα τόσο αργά μου είπε πως καλό είναι αυτές οι εξετάσεις να γίνονται κάπου στη μέση (πχ 22 εβδομάδες) γιατί το μωρό είχε μεγαλώσει αρκετά και δυσκολευόταν πάρα πολύ να το μετρήσει μας πήρε αρκετές ώρες στο λέω απλά ενημερωτικά γιατί εγώ δεν το ήξερα τότε αλλιώς θα πήγαινα νωρίτερα με κάποιον τρόπο !! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, βιολετα3 είπε:

Κορίτσια μου καλησπερα !!!Πήγαμε σήμερα είδαμε τι μωράκι μετά από τόσες βδομάδες!!!Είμαστε 17 βδομάδων όλα τέλεια!!!Αυτό που έμαθα σήμερα είναι ότι τα μωράκια μας είναι σχεδόν σέ εκατοστά ωδές και οι βδομάδες !!!Από το κεφάλι μέχρι τον ποπό είναι 11 εκατοστά συν τα πόδια που είναι μαζεμένα.

22 βδομάδων θα κάνουμε β επιπέδου μέχρι τότε δεν μου είπε να ξαναπάω !!!Βρε κορίτσια εσάς σας ζυγίζει ,σας παίρνει πίεση?εμένα τίποτα από αυτά?Επίσης εξετάσεις αίματος θα κάνω στην β επιπέδου ,μέχρι τώρα έχω κάνει μόνο μια φορά.

Είδες που είναι όλα τέλεια?Και εγώ πήγα στο γιατρό...πλέον μου μετράνε γραμμάρια όχι εκατοστά...είμαστε 244γρ...όλα καλά δόξα το θεο...σε δύο εβδομάδες έχω β επιπέδου που θα είμαι στην 22 εβδομαδα...ναι μου μετράει πίεση και με ζυγίζει σε κάθε ραντεβού....εξετάσεις αίματος και ούρων έκανα στο πρώτο τρίμηνο και μετά στο δεύτερο άλλη μια φορά ..δεν ξέρω πότε είναι οι επόμενες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...