Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Όνομα παιδιού


Recommended Posts

Κορίτσια κι εγω εχω φιλη Βιργινία και η αλήθεια ειναι οτι δεν μου αρεσει σαν ονομα...το θεμα ομως δν ειναι αν ειναι ωραιο ή οχι...θεωρω λαθος να θες να τιμησεις εναν ανθρωπο αγνοώντας μια ολοκληρη οικογενεια που δεν μπορει να το προφερει...δηλαδη αν ο αντρας της ηταν τσιβδος και δεν ελεγε το "σ" θα του αρεσε να ελεγαν το παιδι αναστασια ή σιση κ.α.. μπορειτε βεβαια να το δωσετε σαν δευτερο ονομα κ να το φωναζετε αλλιως το κοριτσακι...το βασικο ομως ειναι να συμφωνειτε κ οι δυο❤

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το Βιργινία ειναι ενα ονόμα.. προσωπικό γούστο του καθενός αν αρεςει ή οχι..

μη σε απασχολεί η γνώμη των άλλων, ουτε το ονομα του σκυλιού της ξαδέρφης..Το τζινα ειναι ποιο ταιριαστό μα το Βιργινία..και ο σκυλος κάποια μέρα θα πεθανει..

το οτι ο σύζυγος ήτανε απόλυτος στην αρχή  Λαθος του όπως και δικό σου αφου το δέχτηκες..

απο τη στιγμή που τη λέτε Τζίνη και το παιδι το εχει μάθει νομιζω οτι πρεπει να το κρατήσετε για το καλο του παιδιού.για Να μη μπερδεύτει..εγω θα την έλεγα και τζινα ..Ετςι ο σύζυγος δε πρόκειται να ακούει καθόλου το Βιργινία πως θα του θυμιζει τη μανα του; Την οποία δε γνώρισε κιόλας;; Ας επισκεφθεί ενα ψυχολόγο..

και φυσικά βρείτε ενα δεύτερο ονομα που αρεςει και στους δυο και εσυ να την φωνάζεις όπως θες..
 

αυτο που πρεπει να τιμούμε τους παππούδες κσι γιαγιάδες ειναι ενα απαίσιο αναχρονιστικό έθιμο που μονο φασαρίες προκαλεί κσι μπερδεύει τα νεα παιδια με τα κουσούρια των παππούδων ξαι γιαγιάδων.. αν ο παππούς ηταν φωνακλάς και το παιδάκι φωνάζει ποσες φορές ακούμε σα τον παππού του και αλλες τέτοιες αηδίες..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Frida001 είπε:

Παιδιά καλησπερα δεν ξέρω αν γράφω εδώ σωστα, είμαι καινούργια στο φόρουμ... έχω ένα θέμα με το όνομα της μικρής μου... ο άντρας μου θέλει να την πούμε Βιργινία όμως εμενα δεν μου αρέσει καθόλου..πείτε μου ρε παιδιά είναι όμορφο όνομα το Βιργινία; Οκ καταλαβαίνω ότι θέλει να τιμήσει την μαμά του που την έχει χάσει μικρός αλλά κ πάλι....δεν μπορω καν να το προφέρω ούτε εγώ ούτε οι δικοί μου( δεν έχουμε ελληνική  καταγωγή) 

να πω ότι η μικρή μας είναι ήδη 1,5 χρόνων..οι δικοί μου την φωνάζουν Βιρτζινια γιατί τους έρχεται πιο εύκολα και χαϊδευτικά την φωνάζουμε Τζίνη...δεν ξέρω έχω απελπίστει...

Αμα αυτό κάνει χαρούμενο τον άντρα σου γιατί λογικό να θελει να βάλει της μητέρας του και στο κάτω κάτω ένα όνομα είναι σιγά δεν παίζει ρόλο αυτό κοίτα να είστε καλά και το παιδί υγιές το όνομα είναι το τελευταίο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Το συζήτησα μαζί του το πρωί εφόσον δεν θα την βγάλουμε Βιργινία λέει δεν με νοιάζει πως θ στην λένε δεν είναι σημαντικό για αυτόν πλέον...οκ είναι αργά λίγο για αυτή την συζήτηση αλλά το κρατάω μέσα μου τόσο καιρό και τώρα το συνηδητοποιω ποσο σοβαρό είναι...φυσικά και νευρίασε κ έφυγε και ξέρω ότι η συζήτηση θα μείνει στον αέρα πάλι κ άκρη δεν θα βγάλουμε ποτε...ούτε κ θα αποφασίσουμε από κοινού κάτι που να μας αρέσει γιατί παντα κάποιος θα νιώθει άσχημα η ριγμένος 

Link to comment
Share on other sites

Φανταζεσαι να την ονομασεται αλλιως και στο μελλον να σου πει  μαμα γιατι δεν με ειπατε Βιργινια που ειναι τοσο ωραιο ονομα; καο ελεγαν και τη γιαγια; τι θα της πεις οτι δεν μπορουσε να το προφερει η οικογενεια μου; και η οικογενεια σου τι ονοματα εχει που κανουν και καπως τα μουτρα τους!! Το Βιργινια ειναι εξαιρετικο ονομα και ακουγεται σε πολλες αλλες χωρες.. Το προβλημα σιγουρα το εχεις εσυ και θα ηταν ασχημο να το περασεις και στο παιδι. Ευχομαι να αποφασισετε το καλυτερο για ολους σας. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 28/3/2021 at 12:46 ΜΜ, Frida001 είπε:

Το συζήτησα μαζί του το πρωί εφόσον δεν θα την βγάλουμε Βιργινία λέει δεν με νοιάζει πως θ στην λένε δεν είναι σημαντικό για αυτόν πλέον...οκ είναι αργά λίγο για αυτή την συζήτηση αλλά το κρατάω μέσα μου τόσο καιρό και τώρα το συνηδητοποιω ποσο σοβαρό είναι...φυσικά και νευρίασε κ έφυγε και ξέρω ότι η συζήτηση θα μείνει στον αέρα πάλι κ άκρη δεν θα βγάλουμε ποτε...ούτε κ θα αποφασίσουμε από κοινού κάτι που να μας αρέσει γιατί παντα κάποιος θα νιώθει άσχημα η ριγμένος 

Οι γονείς σου μένουν στην Ελλάδα; Φαντάζομαι ναι εφόσον κι εσυ από 1 έτους ζεις Ελλάδα. ΠΟΥ σημαίνει ότι μιλούν άριστα την ελληνική γλώσσα. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Οι γονείς σου μένουν στην Ελλάδα; Φαντάζομαι ναι εφόσον κι εσυ από 1 έτους ζεις Ελλάδα. ΠΟΥ σημαίνει ότι μιλούν άριστα την ελληνική γλώσσα. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. 

Ναι ζουν χρόνια εδώ αλλά τα ελληνικά είναι πολύ δύσκολη γλώσσα να τα μάθεις μόνος σου χωρίς σχολείο οποτε ξέρεις δεν τα μιλούν πολύ καθαρά και δεν ξέρουν πολλές λέξεις κ φυσικά η προφορά διαφέρει..

Σας Ευχαριστω για τις συμβουλές!! 

On 29/3/2021 at 1:02 ΠΜ, Christy32 είπε:

Φανταζεσαι να την ονομασεται αλλιως και στο μελλον να σου πει  μαμα γιατι δεν με ειπατε Βιργινια που ειναι τοσο ωραιο ονομα; καο ελεγαν και τη γιαγια; τι θα της πεις οτι δεν μπορουσε να το προφερει η οικογενεια μου; και η οικογενεια σου τι ονοματα εχει που κανουν και καπως τα μουτρα τους!! Το Βιργινια ειναι εξαιρετικο ονομα και ακουγεται σε πολλες αλλες χωρες.. Το προβλημα σιγουρα το εχεις εσυ και θα ηταν ασχημο να το περασεις και στο παιδι. Ευχομαι να αποφασισετε το καλυτερο για ολους σας. 

Ξέρω ότι εγώ έχω το πρόβλημα και ακριβώς αυτό δεν θέλω, να περάσω στο παιδί μας τα δικά μου ψυχολογικά γιατί αν δεν μου αρέσει το όνομα θα το περάσω και σε εκείνη θα επηρεάστει..δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον μπορεί να της αρέσει μπορεί όχι..αλλά δεν θα ήθελα να μην της αρέσει το όνομα της εξαιτίας μου..Το έχω κάνει πολύ μεγάλο θέμα στο μυαλό μου και πρέπει κάπως να ηρεμήσω κ να σκεφτώ καθαρά..σε Ευχαριστω!

Just now, Frida001 είπε:

Ναι ζουν χρόνια εδώ αλλά τα ελληνικά είναι πολύ δύσκολη γλώσσα να τα μάθεις μόνος σου χωρίς σχολείο οποτε ξέρεις δεν τα μιλούν πολύ καθαρά και δεν ξέρουν πολλές λέξεις κ φυσικά η προφορά διαφέρει..

Σας Ευχαριστω για τις συμβουλές!! 

Ξέρω ότι εγώ έχω το πρόβλημα και ακριβώς αυτό δεν θέλω, να περάσω στο παιδί μας τα δικά μου ψυχολογικά γιατί αν δεν μου αρέσει το όνομα θα το περάσω και σε εκείνη θα επηρεάστει..δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον μπορεί να της αρέσει μπορεί όχι..αλλά δεν θα ήθελα να μην της αρέσει το όνομα της εξαιτίας μου..Το έχω κάνει πολύ μεγάλο θέμα στο μυαλό μου και πρέπει κάπως να ηρεμήσω κ να σκεφτώ καθαρά..σε Ευχαριστω!

Το Βιργινία θα μπει σίγουρα απλά θα το ήθελα σαν δεύτερο όνομα..εμείς δεν τα έχουμε αυτά τα έθιμα στην Αλβανία μόνο εδώ Ελλάδα το έχω δει αυτό να συμβαίνει..φυσικά καταλαβαίνω τον άντρα μου και θέλω κ αυτός να με καταλάβει ότι αντικειμενικά δεν με τρελαίνει αυτό το όνομα..το κρατούσα μέσα μου πολύ καιρό απλά τώρα που είμαι έγκυος ξέσπασα (ίσως από τις ορμόνες που κάνουν πάρτι) και ήθελα να ξέρει πως νιώθω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...