Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες δεκεμβριου 2021


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Kaity8 είπε:

Αντε, με το καλο!!!! Περπατάς για να κατέβει το μωρο; Τι σου εχει πει;

Ευχαριστώ πολύ !! Είπε άμα θέλω να περπατάω αλλά γενικά επειδή είναι το δεύτερο δεν μας ανησυχεί που δεν εμπεδώθηκε ακόμα για συνήθως στα δευτερα μωράκια γίνεται εύκολα η εμπέδωση ακόμα κ όταν έρθει η ώρα  του τοκετού.. οποτε θα φανεί...

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 hours ago, Agapakiii said:

Γεια σας κορίτσια! Σήμερα 38&1 είχαμε γιατρό.. όλα καλά , ακόμα δεν έχω συσπάσεις κ η Μπέμπα είναι ψηλά οποτε μάλλον θα προλάβει να με δει ακόμα μια φορά από βδομάδα κ άμα δεν έχουμε τίποτα απρόοπτο θα πάμε με ραντεβού αρχές του μήνα που κλείνω τον 9ο!! Με το καλό σε όλες !!!! Έφτασε ο καιρός!

Καλησπέρα! Από ότι βλέπω έχουμε την ίδια ΠΗΤ και έχουμε και οι 2 κοριτσάκια!! Ούτε εγώ έχω καθόλου συσπάσεις μέχρι τώρα με την έννοια του πετρώματος, μόνο αραιά και που έχω πονάκια περιόδου κάτω χαμηλά. Εμένα βρίσκεται αρκετά χαμηλά, δεν ξέρω πότε λογαριάζει να κατεβεί! Σου είπε ο γιατρός να κάνεις κάτι για να προκαλέσεις την διαδικασία, πχ περπάτημα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, dec-e είπε:

Καλησπέρα! Από ότι βλέπω έχουμε την ίδια ΠΗΤ και έχουμε και οι 2 κοριτσάκια!! Ούτε εγώ έχω καθόλου συσπάσεις μέχρι τώρα με την έννοια του πετρώματος, μόνο αραιά και που έχω πονάκια περιόδου κάτω χαμηλά. Εμένα βρίσκεται αρκετά χαμηλά, δεν ξέρω πότε λογαριάζει να κατεβεί! Σου είπε ο γιατρός να κάνεις κάτι για να προκαλέσεις την διαδικασία, πχ περπάτημα;

Καλημέρα  !!Είναι το πρώτο σου; Μπορείς να περπατάς , επίσης να ανεβοκατεβαίνεις σκάλες βοηθάει..  κ άμα μπεις στο γιουτιουμπ έχει ασκήσεις που μπορείς να κανεις για να γίνει η εμπέδωση κ να κατέβει το μωράκι.. εγώ να πω την αλήθεια από όλα αυτα μόνο τις σκάλες ανεβοκατεβαίνω που τις έχω μέσα στο σπίτι.. κ σιγά σιγά θα ξεκινήσω περπάτημα..  πάντως να ξέρεις κ εγώ στην πρώτη μου κόρη, έτσι δεν είχα καθόλου συσπάσεις ούτε καν πονάκια και έτσι ξαφνικά 39&6 έσπασαν τα νερά κ ξεκίνησαν οι συσπάσεις.. χωρίς να κάνω κάτι το ιδιαίτερο! Με το καλό εύχομαι!!!


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, dec-e είπε:

Καλησπέρα! Από ότι βλέπω έχουμε την ίδια ΠΗΤ και έχουμε και οι 2 κοριτσάκια!! Ούτε εγώ έχω καθόλου συσπάσεις μέχρι τώρα με την έννοια του πετρώματος, μόνο αραιά και που έχω πονάκια περιόδου κάτω χαμηλά. Εμένα βρίσκεται αρκετά χαμηλά, δεν ξέρω πότε λογαριάζει να κατεβεί! Σου είπε ο γιατρός να κάνεις κάτι για να προκαλέσεις την διαδικασία, πχ περπάτημα;

Καλημέρα κι από μένα! Κι εγώ θα συμβούλευα τις πρωτοτοκες (που πανε για φυσιολογικό τοκετό), μετά τις 37 εβδομάδες, να ξεκινήσουν περπάτημα, θέλει τουλάχιστον 1 ώρα την ημέρα! 

Είναι δύσκολο, το ξέρω αλλά θα βοηθησει στη διαδικασία του τοκετού να προχωρήσει η διαστολη. Δε σημαίνει βέβαια ότι αν δεν περπατάς, θα δυσκολευτεις να γεννησεις, είναι κυρίως θέμα της κάθε γυναίκας, κάποιες γεννάνε πιο εύκολα, κάποιες πιο δύσκολα. Αλλά πιστεύω ότι το περπάτημα βοηθάει, ειδικά στις γυναίκες που έχουν πιο στενή λεκάνη. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Agapakiii said:

Καλημέρα  !!Είναι το πρώτο σου; Μπορείς να περπατάς , επίσης να ανεβοκατεβαίνεις σκάλες βοηθάει..  κ άμα μπεις στο γιουτιουμπ έχει ασκήσεις που μπορείς να κανεις για να γίνει η εμπέδωση κ να κατέβει το μωράκι.. εγώ να πω την αλήθεια από όλα αυτα μόνο τις σκάλες ανεβοκατεβαίνω που τις έχω μέσα στο σπίτι.. κ σιγά σιγά θα ξεκινήσω περπάτημα..  πάντως να ξέρεις κ εγώ στην πρώτη μου κόρη, έτσι δεν είχα καθόλου συσπάσεις ούτε καν πονάκια και έτσι ξαφνικά 39&6 έσπασαν τα νερά κ ξεκίνησαν οι συσπάσεις.. χωρίς να κάνω κάτι το ιδιαίτερο! Με το καλό εύχομαι!!!

Ευχαριστώ πολύ! Εύχομαι και εγώ και σε εσένα και σε όλες να έχουμε όσο γίνεται εύκολο τοκετό! Ναι είναι το πρώτο μου, αν και είχα ξανά τοκετό στις 20 βδομάδες. Σκάλες ανεβοκατεβαίνω και εγώ στο σπίτι, προσπαθώ να κάνω και λίγο περπάτημα αλλά σίγουρα δεν βγαίνει 1 ώρα την ημέρα! :-o Κάποιες ώρες νιώθω πίεση κάτω χαμηλά, θα δείξει! Έχω αύριο γιατρό και θα δούμε πώς είναι ο τράχηλος, οπότε να έχουμε μια πιο ξεκάθαρη εικόνα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, dec-e είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Εύχομαι και εγώ και σε εσένα και σε όλες να έχουμε όσο γίνεται εύκολο τοκετό! Ναι είναι το πρώτο μου, αν και είχα ξανά τοκετό στις 20 βδομάδες. Σκάλες ανεβοκατεβαίνω και εγώ στο σπίτι, προσπαθώ να κάνω και λίγο περπάτημα αλλά σίγουρα δεν βγαίνει 1 ώρα την ημέρα! :-o Κάποιες ώρες νιώθω πίεση κάτω χαμηλά, θα δείξει! Έχω αύριο γιατρό και θα δούμε πώς είναι ο τράχηλος, οπότε να έχουμε μια πιο ξεκάθαρη εικόνα.

Ναι ναι άμα δείτε τον τράχηλο θα έχετε εικόνα σίγουρα !! Κ εμείς τον είδαμε από την προηγούμενη εβδομάδα αλλά ήταν ακόμα ψηλά το μωρό κ ο τράχηλος μου δεν είχε μαλακωσει.. χθες δεν το ξανά είδαμε γιατί δεν είδαμε καμία διαφορα στη θέση του  μωρου .. εγώ το νιώθω κ πολύ ψηλά δηλαδή μου προκαλεί δυσφορία στο στομάχι στην αναπνοή, δεν μπορώ να φάω.. εσυ άμα νιώθεις χαμηλά είσαι σε καλό δρόμο πιστεύω!!

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Ναι ναι άμα δείτε τον τράχηλο θα έχετε εικόνα σίγουρα !! Κ εμείς τον είδαμε από την προηγούμενη εβδομάδα αλλά ήταν ακόμα ψηλά το μωρό κ ο τράχηλος μου δεν είχε μαλακωσει.. χθες δεν το ξανά είδαμε γιατί δεν είδαμε καμία διαφορα στη θέση του  μωρου .. εγώ το νιώθω κ πολύ ψηλά δηλαδή μου προκαλεί δυσφορία στο στομάχι στην αναπνοή, δεν μπορώ να φάω.. εσυ άμα νιώθεις χαμηλά είσαι σε καλό δρόμο πιστεύω!!

Κ μένα το ίδιο , με πιέζει πολύ ψηλά , ειδικά μετά το φαΐ !!!! Εμένα είναι ανάποδα δν έχει γυρίσει (κ λογικά δεν θα γυρίσει) !

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε ολες! Εχω ΠΗΤ 6.1.2022 παρολαυτα δεν ειδα να συμμετεχει κ πολυς κοσμος στον Ιανουαριο του 2022 αφηστε που ειμαι πιο κοντα στις εβδομαδες εδω. Ειναι το πρωτο μου ποστ. Ειναι τοσα αυτα που θα μου αρεσε να συζητησω! Σημερα γυρισα και απο τη γιατρο ολα καλα ειμαστε 2300 κιλα! Λογω black friday ειμαστε στην αναζητηση καροτσιου. Εχουμε καταμπερδευτει. 3 σε 1 ; 2 σε 1 ; επωνυμο αλλα πιο βαρυ ; πιο οικονομικες εταιριες και πιο ελαφρια; Εσεις τι καροτσια επιλεξατε; Αν μου εδιναν απλα θα επαιρνα αυτο και θα τελειωνα.

Καουρες κι εγω. Αλλα παιρνω και κανενα gaviscon .

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , cmnight είπε:

Kαλησπέρα σε ολες! Εχω ΠΗΤ 6.1.2022 παρολαυτα δεν ειδα να συμμετεχει κ πολυς κοσμος στον Ιανουαριο του 2022 αφηστε που ειμαι πιο κοντα στις εβδομαδες εδω. Ειναι το πρωτο μου ποστ. Ειναι τοσα αυτα που θα μου αρεσε να συζητησω! Σημερα γυρισα και απο τη γιατρο ολα καλα ειμαστε 2300 κιλα! Λογω black friday ειμαστε στην αναζητηση καροτσιου. Εχουμε καταμπερδευτει. 3 σε 1 ; 2 σε 1 ; επωνυμο αλλα πιο βαρυ ; πιο οικονομικες εταιριες και πιο ελαφρια; Εσεις τι καροτσια επιλεξατε; Αν μου εδιναν απλα θα επαιρνα αυτο και θα τελειωνα.

Καουρες κι εγω. Αλλα παιρνω και κανενα gaviscon .

 

Με το καλό σου εύχομαι!!!Εγώ γέννησα 26 Οκτωβρίου!!!Θα σου έλεγα για καρότσι μην πάρεις 3σε1 εμάς δεν μας βόλεψε καθόλου εξάλλου ειναι και χειμώνας και δεν θα βγαίνετε και πολύ για να πεις ότι θα χρησιμοποιήσεις το Πορτ μπεμπέ.Του μπέμπη μου δεν του άρεσε καθόλου να κοιμάται εκεί και ευτυχώς εμένα μου το είχαν δανείσει το καρότσι.Μια καλή αγορά που έκανα εγώ σε καρότσι περιπάτου που είναι από νεογέννητο με πολλά εχτρα είναι από το my sunshine το έχει μισή τιμή και πήρα ξεχωριστά κάθισμα αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Σήμερα ειχαμε το ντομπλερ.. Όλα καλά ευτυχώς! Είμαι ακριβώς στην 34η εβδ. Ο μπεμπουλης μας είναι ηδη 2750 γρ.. Η γιατρός (που δν είναι αυτή που θα με ξεγεννήσει) πρότεινε να γεννήσω στην 37η! Ακόμα αναρωτιέμαι γτ,εφοσον δν υπάρχει κπς ιατρικός λόγος! 6 Δεκεμβρίου έχω ραντεβού κ με τη γιατρό του νοσοκομείου.. Εγώ θα ήθελα να φτάσω (αν δλδ είναι στο χέρι μου) ως την 39η κ ας μπω τότε με πρόκληση! Θα φανεί όμως! Έχω να παραγγείλω ακόμα κπ πραγματάκια.. Νιώθω ότι πρέπει να βιαστώ.. Κ θέλω ως το τέλος της εβδομάδας να κάνω κ τις βαλίτσες! Λέω βαλίτσες γτ στο νοσοκομείο που θα πάω πρέπει να τα πάρουμε όλα.. Σεντονακια, ρουχακια, αποστειρωτη/θηλαστρο(αν χρειαστούν δλδ), παμπερς.. Τα πάντα όλα! Μετακόμιση κανονική θα έχουμε! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια καλησπερα.Εγω πηγα τη Δευτερα γιατρο.Ημουν 33 και 3 και το νινι 1950.Συνεχιζει αδυνατουλικο..Μου εξηγησε ο γιατρος οτι οφειλεται και στο σακχαρο. Συνηθως οταν οι γυναικες δεν ειχαν κανενα προβλημα πριν και εμφανιζουν μονο διαβητη κυησης ,υπαρχει φοβος το μωρο να βγει μεγαλο , μακροσωμικο..Οταν ομως μια γυναικα ειχε και πριν θεμα και επιδεινωνεται προφανως στην κυηση,τοτε ειναι πολυ συνηθισμενο το μωρο να ειναι το αντιθετο,"μικρο".

Για  γεννα ,παρολο που δεν εχει επηρεαστει κανενας δεικτης, αυστηρα, λογω σακχαρου, θα γεννησω 37 plus.Υπαρ χουν πρωτοκολλα που εφαρμοζονται και για λογους προστασιας του μωρου, λενε τοτε... Την εβδομαδα των Χριστουγεννων..Τωρα σκεφτομαι οταν λενε για καισαρικη 4 μερες τι εννοουν;3 διανυκτερευσεις ή 4;Κατι για 3 νομιζω μου ειπε ο γιατρος  αλλα δεν ειμαι σιγουρη..Οσες εχετε εμπειρια το να παρει καποια εξιτηριο ημιαργια ή αργια Χριστουγεννα λετε να ειναι προβλημα;Πχ να λειπουν γιατροι;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Αγγελίνα γιατι ρε κορίτσι χωρις λογο προκληση;;;

@cmnight καλως ηρθες κοριτσι Κ εύχομαι όλα με το καλό!!!Με καροτσι δεν ξερω να προτείνω γιατι κ σε εμας μας εδωσαν φιλοι μας!!

@anoulious αχ άλλες λεμε να ταν μικρότερο κ άλλες μεγαλύτερο χαχαχα!!!μην αγχώνεσαι όσο είναι υγιής ολα καλα!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας χαιρομαι που διαβαζω για γυναικες που θα γεννησουν στο νοσοκομειο ! Δεν ηξερα καμια! Δε ξερω σε ποιο νοσοκομειο @Αγγελίναθα πας αλλα στο ιπποκρατειο μου ειπαν οι μαιες οτι παρεχεται το θηλαστρο το νοσοκομειακο που μαλιστα ειναι κ πολυ καλο καθως και τα φορμακια του μωρου. 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση @violeta3 . Δηλαδη λες να παρω ενα απο αυτα που δεν εχουν ξεχωριστη καλαθουνα απλα ξαπλωνει τελειως το καθισματακι (ή μετατρεπεται σε πορτ μπεμπε) ; Το mysunshine το εχω κ εγω υπ οψιν μου εχει κατι καροτσια πολυ ελαφρια. Μην ανοιξω το θεμα καθισμα αυτοκινητου . Δεν εχω ιδεα. Δηλαδη εσεις απο νεογεννητο το βαλατε σε ξεχωριστο καθισμα οχι αυγο;

Καλο σας βρηκα ολες

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Foux είπε:

@Αγγελίνα γιατι ρε κορίτσι χωρις λογο προκληση;;;

@cmnight καλως ηρθες κοριτσι Κ εύχομαι όλα με το καλό!!!Με καροτσι δεν ξερω να προτείνω γιατι κ σε εμας μας εδωσαν φιλοι μας!!

@anoulious αχ άλλες λεμε να ταν μικρότερο κ άλλες μεγαλύτερο χαχαχα!!!μην αγχώνεσαι όσο είναι υγιής ολα καλα!!!

Στο νοσοκομείο που θα είμαι, αν πας χωρις ραντεβού, δν έχεις κ πολλές πιθανότητες να σε ξεγεννήσει ο γιατρός σου.. Πάει ανάλογα με τις εφημερίες.. Πολύ πιθανό δλδ να σε ξεγεννήσει κπς που δν έχεις ξαναδεί ποτέ.. Δεδομένου ότι θα ναι κ γιορτές, το ρίσκο μεγαλώνει όλο κ περισσότερο.. Οπότε όσες ξέρω μπαίνουν με ραντεβού.. Επίσης το νοσοκομείο απέχει 120 χιλιόμετρα από τον τόπο κατοικίας μου.. Δλδ δν μπορώ να το αφήσω έτσι! Αλλά κ στην ίδια πόλη να μου ήμουν, παλι θα δυσκολευομουν να μην ξέρω ποιος θα με ξεγεννήσει.. 

πρίν από 26 λεπτά , cmnight είπε:

Κατ αρχας χαιρομαι που διαβαζω για γυναικες που θα γεννησουν στο νοσοκομειο ! Δεν ηξερα καμια! Δε ξερω σε ποιο νοσοκομειο @Αγγελίναθα πας αλλα στο ιπποκρατειο μου ειπαν οι μαιες οτι παρεχεται το θηλαστρο το νοσοκομειακο που μαλιστα ειναι κ πολυ καλο καθως και τα φορμακια του μωρου. 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση @violeta3 . Δηλαδη λες να παρω ενα απο αυτα που δεν εχουν ξεχωριστη καλαθουνα απλα ξαπλωνει τελειως το καθισματακι (ή μετατρεπεται σε πορτ μπεμπε) ; Το mysunshine το εχω κ εγω υπ οψιν μου εχει κατι καροτσια πολυ ελαφρια. Μην ανοιξω το θεμα καθισμα αυτοκινητου . Δεν εχω ιδεα. Δηλαδη εσεις απο νεογεννητο το βαλατε σε ξεχωριστο καθισμα οχι αυγο;

Καλο σας βρηκα ολες

Θα μαι σε νοσοκομείο της επαρχίας.. Θήλαστρο ίσως κ να έχει (αν κ δν είμαι σίγουρη) αλλά από βραστήρες κ αποστειρωτες έμαθα ότι δν είναι σε καλή κατάσταση(μες στα άλατα από την πολυχρησια) .. Φορμακια κ σεντονακια δν έχει σίγουρα! Ούτε παρέχουν παμπερς κ οτιδήποτε άλλο χρειάζεται.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Αγγελίνα είπε:

Στο νοσοκομείο που θα είμαι, αν πας χωρις ραντεβού, δν έχεις κ πολλές πιθανότητες να σε ξεγεννήσει ο γιατρός σου.. Πάει ανάλογα με τις εφημερίες.. Πολύ πιθανό δλδ να σε ξεγεννήσει κπς που δν έχεις ξαναδεί ποτέ.. Δεδομένου ότι θα ναι κ γιορτές, το ρίσκο μεγαλώνει όλο κ περισσότερο.. Οπότε όσες ξέρω μπαίνουν με ραντεβού.. Επίσης το νοσοκομείο απέχει 120 χιλιόμετρα από τον τόπο κατοικίας μου.. Δλδ δν μπορώ να το αφήσω έτσι! Αλλά κ στην ίδια πόλη να μου ήμουν, παλι θα δυσκολευομουν να μην ξέρω ποιος θα με ξεγεννήσει.. 

Θα μαι σε νοσοκομείο της επαρχίας.. Θήλαστρο ίσως κ να έχει (αν κ δν είμαι σίγουρη) αλλά από βραστήρες κ αποστειρωτες έμαθα ότι δν είναι σε καλή κατάσταση(μες στα άλατα από την πολυχρησια) .. Φορμακια κ σεντονακια δν έχει σίγουρα! Ούτε παρέχουν παμπερς κ οτιδήποτε άλλο χρειάζεται.. 

Ετσι ειναι και στη θεσσαλονικη. Πρεπει να εφημερευει αλλιως σου λενε προκληση ή καισαρικη για προγραμματισμενο ραντεβου σε νοσοκομειο.

Οσο για τις παροχες τελικα καθε νοσοκομειο ειναι διαφορετικο. Και καθε χρονικη περιοδος επισης. Ρωτα παντως γιατι τα νοσοκομειακα θηλαστρα λενε ειναι πολυ καλα καλυτερα απο του εμποριου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...