Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες δεκεμβριου 2021


Recommended Posts

1 hour ago, olpapa said:

Ξεκινήσαμε όταν ήταν 6 μισή μηνών, λέγαμε για να προσαρμοστεί σιγά σιγά. Από προσαρμογή δεν είχε θέμα αλλά πολύ χάλια οι ιώσεις σε αυτή την ηλικία. Και κολλήσαμε κ όλοι βέβαια. Γενάρη θα ναι 9 μηνών. Είναι θέμα κ οι βρεφικοι γιατί για τόσο μικρή ηλικία κάτω από 1-1μιση έχουν λίγοι και λίγες θέσεις...οι ιδιωτικοί όπου ρωτήσαμε κάτω από 350 δε βρήκαμε και δεν είχαν κιόλας, πρέπει να κλείσεις θέση δηλ Γενάρη έως Απρίλη για να πας Σεπτέμβρη. Κάπου Μάιο Ιούνιο δε θυμάμαι γινονται αιτήσεις για voucher μέσω ΕΣΠΑ, παίρνεις αυτό το βαουτσερ κ σου επιδοτεί μέρος του ποσού, πχ από Γενάρη βρήκαμε έναν κ θα δίνουμε με το βαουτσερ 150 το μήνα αντί για 370. Είναι κ οι δημοτικοί αλλά στη περιοχή μας, μας είπαν ότι πρακτικά κάτω από ενάμιση δε παίρνουν.

Ρώτησε το γιατρό σου αλλά φαντάζομαι θα λειτουργούν κανονικά κ τις αργίες. Σε ιδιωτικό θα γεννήσεις;

 

Πολλα χρηματα , αλλα δυστυχως οι γιαγιαδες δεν μπορουν να βοηθησουν παντα.Ναι σε ιδιωτικο. Ο γιατρος μου ,μου εδωσε η αληθεια πολλες επιλογες για κλινικες.Συνεργαζεται με ολες στην πολη..Απλα εγω διαλεξα μια που ακουσα οτι εχει πολυ καλο νεογνολογικο τμημα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 1/12/2021 at 8:03 ΜΜ, anoulious είπε:

Κοίτα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική..Η αδερφη μου στην αρχή δεν είχε καθόλου γάλα..Το παιδί δεν μπορούσε να μείνει νηστικό...Έπρεπε να μιλήσει με κάποιον να της πει να δώσει φορμουλα,πόσο κλπ...Γιατί ήτανε ασχετη και δεν ήξερε τίποτα ..Ασχετα που τελικά θηλασε αποκλειστικά 1 χρονο..Και εγώ δυστυχώς  πολύ λίγες μέρες μετά θα πρέπει να αφήσω τον μικρό για τουλάχιστον 8-9 ώρες λόγω της θεραπείας μου στο Νοσοκομείο...Κάπως θα πρέπει να οργανωθεί αυτό..Αυτό με αγχωνει πιο πολύ...

Μην αγχώνεσαι γενικα τις μέρες που θα μείνεις στο μαιευτήριο θα υπάρχει μια μικρογραφία στο τι μπορεί να συμβεί. Δηλαδη αν δεν έχεις καταφέρει να θηλάσεις θα το ξέρεις αν θέλει συμπλήρωμα θα έχεις δώσει οποτε μέχρι να δεις τον δικό σου παιδιατρο ακολουθείς του νοσοκομείου τις συμβουλές. 

Όσο για το αν λείψεις θα πρέπει να έχεις μάθει το μωρό στο μπουκάλι από την αρχή οποτε θήλαστρο κ αντλήσεις από την πρώτη μέρα ώστε να έχεις μάθει μέχρι την ημέρα που θα λείψεις να τα χειρίζεστε κ οι δυο . Αν δεν καταφέρεις να αποθηκεύεις γαλα μην σε αγχώσει συμπληρωμα απλα πρέπει το μωρό να το έχεις μάθει στο μπιμπερό γιατί τους είναι δύσκολο ξαφνικά η πιπίλα.  Πρεπει κάθε μέρα να δίνεις κ κάποιες φορές μπιμπερό ώστε να το μάθει. Κ μην αγχώνεσαι δεν χαλάει ο θηλασμός συνδυάζονται. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, linaa said:

Μην αγχώνεσαι γενικα τις μέρες που θα μείνεις στο μαιευτήριο θα υπάρχει μια μικρογραφία στο τι μπορεί να συμβεί. Δηλαδη αν δεν έχεις καταφέρει να θηλάσεις θα το ξέρεις αν θέλει συμπλήρωμα θα έχεις δώσει οποτε μέχρι να δεις τον δικό σου παιδιατρο ακολουθείς του νοσοκομείου τις συμβουλές. 

Όσο για το αν λείψεις θα πρέπει να έχεις μάθει το μωρό στο μπουκάλι από την αρχή οποτε θήλαστρο κ αντλήσεις από την πρώτη μέρα ώστε να έχεις μάθει μέχρι την ημέρα που θα λείψεις να τα χειρίζεστε κ οι δυο . Αν δεν καταφέρεις να αποθηκεύεις γαλα μην σε αγχώσει συμπληρωμα απλα πρέπει το μωρό να το έχεις μάθει στο μπιμπερό γιατί τους είναι δύσκολο ξαφνικά η πιπίλα.  Πρεπει κάθε μέρα να δίνεις κ κάποιες φορές μπιμπερό ώστε να το μάθει. Κ μην αγχώνεσαι δεν χαλάει ο θηλασμός συνδυάζονται. 

Ευχαριστω πολυ.Θα προσπαθησω να δω παιδιατρο πριν για να μην ψαχνω να δω απο το μαιευτηριο τι συμπληρωμα εδωσαν και να ψαχνω ημερα Χριστουγεννων εφημερευον φαρμακειο να το αγορασω, αν κατι στραβωσει.Πιο αγχωτικο μου φαινεται αυτο.Γιατι την αδερφη μου βγαινοντας δε της εδωσαν δειγματακια κατι....

Αυτο με το μπιμπερο να μαθει λιγο πριν λειψω πολυ χρησιμο...Βουνο μου φαινονται.Ευχαριστω παλι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , anoulious είπε:

Ευχαριστω πολυ.Θα προσπαθησω να δω παιδιατρο πριν για να μην ψαχνω να δω απο το μαιευτηριο τι συμπληρωμα εδωσαν και να ψαχνω ημερα Χριστουγεννων εφημερευον φαρμακειο να το αγορασω, αν κατι στραβωσει.Πιο αγχωτικο μου φαινεται αυτο.Γιατι την αδερφη μου βγαινοντας δε της εδωσαν δειγματακια κατι....

Αυτο με το μπιμπερο να μαθει λιγο πριν λειψω πολυ χρησιμο...Βουνο μου φαινονται.Ευχαριστω παλι

Είναι λίγο ανχωτικα στην αρχή αλλά γρήγορα τα μαθαίνεις κ μην ξεχνάς ότι υπάρχουν κ τα εύκολα μωρά που γενικα δεν έχουν πολλες απαιτήσεις :-D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, anoulious said:

Ευχαριστω πολυ.Θα προσπαθησω να δω παιδιατρο πριν για να μην ψαχνω να δω απο το μαιευτηριο τι συμπληρωμα εδωσαν και να ψαχνω ημερα Χριστουγεννων εφημερευον φαρμακειο να το αγορασω, αν κατι στραβωσει.Πιο αγχωτικο μου φαινεται αυτο.Γιατι την αδερφη μου βγαινοντας δε της εδωσαν δειγματακια κατι....

Αυτο με το μπιμπερο να μαθει λιγο πριν λειψω πολυ χρησιμο...Βουνο μου φαινονται.Ευχαριστω παλι

Μπορείς να πάρεις κι ένα τηλ τη κλινική να ρωτήσεις τι γάλα δίνουν αν χρειαστεί. Προμηθεύεσαι ένα κι αν δε χρειαστεί το χαρίζεις. Μπιμπερο μας είχαν χαρίσει σε κάτι κουτιά με δείγματα που δίνουν στο μαιευτήριο. Μπορείς να πάρεις βέβαια να είσαι σίγουρη. Γενικά ότι πήρα από πριν στη λογική ας το έχω να είμαι καλυμμένη κι ας μη χρειαστεί δε το μετάνιωσα.  

Μην αγχώνεσαι για τίποτα πάντως, όλα θα γίνουν!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, linaa said:

Είναι λίγο ανχωτικα στην αρχή αλλά γρήγορα τα μαθαίνεις κ μην ξεχνάς ότι υπάρχουν κ τα εύκολα μωρά που γενικα δεν έχουν πολλες απαιτήσεις :-D

Το δικο μου το μωρο θα σκεφτει η μανουλα μου βασανιστηκε πολυ να με κανει, δε θα την ταλαιπωρησω αλλο.Χι!Χι!

1 hour ago, olpapa said:

Μπορείς να πάρεις κι ένα τηλ τη κλινική να ρωτήσεις τι γάλα δίνουν αν χρειαστεί. Προμηθεύεσαι ένα κι αν δε χρειαστεί το χαρίζεις. Μπιμπερο μας είχαν χαρίσει σε κάτι κουτιά με δείγματα που δίνουν στο μαιευτήριο. Μπορείς να πάρεις βέβαια να είσαι σίγουρη. Γενικά ότι πήρα από πριν στη λογική ας το έχω να είμαι καλυμμένη κι ας μη χρειαστεί δε το μετάνιωσα.  

Μην αγχώνεσαι για τίποτα πάντως, όλα θα γίνουν!

Ευχαριστω πολυ.Με αγχωνουν οπως ειπα τα σουρτα -φερτα στο Νοσοκομειο..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Foux είπε:

Καλημερα κορίτσια!!!!!Γέννησα εχτες το μοντέλο μου!!!εχω γίνει μαμα κουκουβαγια..Είναι το πιο όμορφο μωρό του κόσμου!!!Ήρθα εχτες το πρωί με μισοσπασμενα νερα αλλα ήταν πολύ ψηλα ο μπεμπακος μου κ καναμε καισαρική!!Δεν με στεναχωρεί καθόλου εννοειται!!Αρκεί που είμαστε καλα κ οι δυο!!Κ ευτυχως ειπαμε γιατι γεννήθηκε...κρατηθείτε..4300!!:shock::shock: Ξεκινησαμε θηλασμό τα παμε πολυ καλα!!Εγώ αναρρωνω κ Ανυπομονώ να γυρίσω σπίτι!!!Σε όσες προκύψει καισαρική μην φοβηθείτε καθόλου!!!Δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα!!!!Εύχομαι με το καλό σε όσες μανούλες περιμένουμε κ χίλια καλα σε όσες γέννησαν!!!Είμαστε πολύ δυνατές μη φοβάστε τιποτα!!!Μπορούμε να καταφέρουμε απίστευτα πράγματα!!!Σας φιλώ.. θα μπαινω να βλέπω νέα σας!!

Να σου ζήσει κορίτσι μου! Γερό και τυχερό! Μπράβο σας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Catmom ❤️ είπε:

Καλημερα κορίτσια μου!Τα μωρά έχουν σχεδόν καταφθάσει!Στείλτε μου όσες θέλετε την ημερομηνία και τα κιλά τους να φτιάξουμε το πινακακι!❤️

 

 

Έτσι ανέλαβε δράση να γεμίσει ο κόσμος μωρά.....

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 hours ago, Foux said:

Καλημερα κορίτσια!!!!!Γέννησα εχτες το μοντέλο μου!!!εχω γίνει μαμα κουκουβαγια..Είναι το πιο όμορφο μωρό του κόσμου!!!Ήρθα εχτες το πρωί με μισοσπασμενα νερα αλλα ήταν πολύ ψηλα ο μπεμπακος μου κ καναμε καισαρική!!Δεν με στεναχωρεί καθόλου εννοειται!!Αρκεί που είμαστε καλα κ οι δυο!!Κ ευτυχως ειπαμε γιατι γεννήθηκε...κρατηθείτε..4300!!:shock::shock: Ξεκινησαμε θηλασμό τα παμε πολυ καλα!!Εγώ αναρρωνω κ Ανυπομονώ να γυρίσω σπίτι!!!Σε όσες προκύψει καισαρική μην φοβηθείτε καθόλου!!!Δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα!!!!Εύχομαι με το καλό σε όσες μανούλες περιμένουμε κ χίλια καλα σε όσες γέννησαν!!!Είμαστε πολύ δυνατές μη φοβάστε τιποτα!!!Μπορούμε να καταφέρουμε απίστευτα πράγματα!!!Σας φιλώ.. θα μπαινω να βλέπω νέα σας!!

Να σας ζησει.Γερος και δυνατος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Foux είπε:

Καλημερα κορίτσια!!!!!Γέννησα εχτες το μοντέλο μου!!!εχω γίνει μαμα κουκουβαγια..Είναι το πιο όμορφο μωρό του κόσμου!!!Ήρθα εχτες το πρωί με μισοσπασμενα νερα αλλα ήταν πολύ ψηλα ο μπεμπακος μου κ καναμε καισαρική!!Δεν με στεναχωρεί καθόλου εννοειται!!Αρκεί που είμαστε καλα κ οι δυο!!Κ ευτυχως ειπαμε γιατι γεννήθηκε...κρατηθείτε..4300!!:shock::shock: Ξεκινησαμε θηλασμό τα παμε πολυ καλα!!Εγώ αναρρωνω κ Ανυπομονώ να γυρίσω σπίτι!!!Σε όσες προκύψει καισαρική μην φοβηθείτε καθόλου!!!Δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα!!!!Εύχομαι με το καλό σε όσες μανούλες περιμένουμε κ χίλια καλα σε όσες γέννησαν!!!Είμαστε πολύ δυνατές μη φοβάστε τιποτα!!!Μπορούμε να καταφέρουμε απίστευτα πράγματα!!!Σας φιλώ.. θα μπαινω να βλέπω νέα σας!!

Να σας ζήσει!!! Καλή ανάρρωση κ σε σένα!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Foux είπε:

Καλημερα κορίτσια!!!!!Γέννησα εχτες το μοντέλο μου!!!εχω γίνει μαμα κουκουβαγια..Είναι το πιο όμορφο μωρό του κόσμου!!!Ήρθα εχτες το πρωί με μισοσπασμενα νερα αλλα ήταν πολύ ψηλα ο μπεμπακος μου κ καναμε καισαρική!!Δεν με στεναχωρεί καθόλου εννοειται!!Αρκεί που είμαστε καλα κ οι δυο!!Κ ευτυχως ειπαμε γιατι γεννήθηκε...κρατηθείτε..4300!!:shock::shock: Ξεκινησαμε θηλασμό τα παμε πολυ καλα!!Εγώ αναρρωνω κ Ανυπομονώ να γυρίσω σπίτι!!!Σε όσες προκύψει καισαρική μην φοβηθείτε καθόλου!!!Δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα!!!!Εύχομαι με το καλό σε όσες μανούλες περιμένουμε κ χίλια καλα σε όσες γέννησαν!!!Είμαστε πολύ δυνατές μη φοβάστε τιποτα!!!Μπορούμε να καταφέρουμε απίστευτα πράγματα!!!Σας φιλώ.. θα μπαινω να βλέπω νέα σας!!

Να σου ζήσει το μωράκι σου!! Καλή ανάρρωση σου εύχομαι!!! 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie Angel and Memorial tickers

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2021 at 5:05 ΠΜ, Foux είπε:

Καλημερα κορίτσια!!!!!Γέννησα εχτες το μοντέλο μου!!!εχω γίνει μαμα κουκουβαγια..Είναι το πιο όμορφο μωρό του κόσμου!!!Ήρθα εχτες το πρωί με μισοσπασμενα νερα αλλα ήταν πολύ ψηλα ο μπεμπακος μου κ καναμε καισαρική!!Δεν με στεναχωρεί καθόλου εννοειται!!Αρκεί που είμαστε καλα κ οι δυο!!Κ ευτυχως ειπαμε γιατι γεννήθηκε...κρατηθείτε..4300!!:shock::shock: Ξεκινησαμε θηλασμό τα παμε πολυ καλα!!Εγώ αναρρωνω κ Ανυπομονώ να γυρίσω σπίτι!!!Σε όσες προκύψει καισαρική μην φοβηθείτε καθόλου!!!Δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα!!!!Εύχομαι με το καλό σε όσες μανούλες περιμένουμε κ χίλια καλα σε όσες γέννησαν!!!Είμαστε πολύ δυνατές μη φοβάστε τιποτα!!!Μπορούμε να καταφέρουμε απίστευτα πράγματα!!!Σας φιλώ.. θα μπαινω να βλέπω νέα σας!!

Να σας ζήσει !!!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πώς είμαστε κορίτσια;;; είχαμε αλλα γεννητούρια;;; Εγώ αύριο θα είμαι 36 εβδ ακριβώς! Έκανα τον πρώτο καρδιοτοκογραφο χθες.. Όλα καλά μου είπαν!! Τώρα θα ξαναπάω τη Δευτέρα..! Άρχισα κ λίγο παραπάνω περπάτημα κ ο Θεός βοηθός!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...