Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Σφράγισμα και απονεύρωση στην εγκυμοσύνη


Penny28

Recommended Posts

Καλημέρα!!!Είμαι στην 25η εβδομάδα κύησης και έχω τρελαθεί στον πόνο από ένα δόντι... Ο γιατρός μου μου είπε πως μπορώ να κάνω τα πάντα ο οδοντίατρος όμως είναι επιφυλακτικός....είμαι μπερδεμένη αλλά υποφέρω κιόλας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου κορίτσι!! Εμένα με το που μπήκα στον ένατο μήνα μου σπάει το δοντι:(πήγα οδοντίατρο μου το λειανε γιατί είχε πληγωθει η γλώσσα και μου έβαλε προσωρινό σφράγισμα. Δεν μου έκανε τίποτα άλλο γιατί φοβόταν μην προκληθεί πρόωρος τοκετός απ ότι μου είπε. Τώρα θηλάζω και η μπέμπα μου είναι 4 μηνων. Ακόμα να πάω στο γιατρό... Μου χε πει να βγάλω 2 γεύματα να τα πετάξω και να έχω αντλήσει από πριν να της δώσω. Δεν μπήκα σε αυτή τη διαδικασία. Εύχομαι μην με πονέσει μόνο!! Ρώτησε τον γυναικολόγο σου και τον οδοντίατρο. Θα σε κατευθεινει καλύτερα. Εντάξει δεν μπορείς να μείνεις και με πονεμένο δόντι. Κάτι θα σου κανουν

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , valentina23 είπε:

Γειά σου κορίτσι!! Εμένα με το που μπήκα στον ένατο μήνα μου σπάει το δοντι:(πήγα οδοντίατρο μου το λειανε γιατί είχε πληγωθει η γλώσσα και μου έβαλε προσωρινό σφράγισμα. Δεν μου έκανε τίποτα άλλο γιατί φοβόταν μην προκληθεί πρόωρος τοκετός απ ότι μου είπε. Τώρα θηλάζω και η μπέμπα μου είναι 4 μηνων. Ακόμα να πάω στο γιατρό... Μου χε πει να βγάλω 2 γεύματα να τα πετάξω και να έχω αντλήσει από πριν να της δώσω. Δεν μπήκα σε αυτή τη διαδικασία. Εύχομαι μην με πονέσει μόνο!! Ρώτησε τον γυναικολόγο σου και τον οδοντίατρο. Θα σε κατευθεινει καλύτερα. Εντάξει δεν μπορείς να μείνεις και με πονεμένο δόντι. Κάτι θα σου κανουν

Σε ευχαριστώ πολύ ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να κάνω τα πάντα... Ο οδοντίατρος όμως είναι λίγο ανήσυχος!!! Και εμένα το προσωρινό μου έφυγε και βάλαμε ξανά από πάνω άλλο ήμουν καλά μέχρι εχθές το βράδυ που πέρασα μια φρίκη!!!!! 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

@Penny28 και μένα ο οδοντίατρος ήταν πολυ επιφυλακτικός και γενικά φοβόταν για το οτιδήποτε. Απ ότι ξέρω ακτινογραφία απαγορεύεται εκτός αν έχει μια ειδική ποδιά να σε καλύψει και οι ενέσεις ηρεμιστικες έχουν φάρμακο κατάλληλο για έγκυες. Πιστεύω είναι και θέμα οδοντίατρου αν έχει το κατάλληλο εξοπλισμό και γνώσεις επί του θέματος. Πάντως εγώ θα φοβόμουν. Και τώρα που θηλάζω φοβάμαι. Φυσικά αν με γονατίσει ο πόνος αναγκαστικά θα πάω!! Περαστικά σου εύχομαι!! Γαρύφαλλο επιτρέπεται να βάλεις λίγο για τον πόνο;; αλλά για πόσο κι αυτό;; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , valentina23 είπε:

@Penny28 και μένα ο οδοντίατρος ήταν πολυ επιφυλακτικός και γενικά φοβόταν για το οτιδήποτε. Απ ότι ξέρω ακτινογραφία απαγορεύεται εκτός αν έχει μια ειδική ποδιά να σε καλύψει και οι ενέσεις ηρεμιστικες έχουν φάρμακο κατάλληλο για έγκυες. Πιστεύω είναι και θέμα οδοντίατρου αν έχει το κατάλληλο εξοπλισμό και γνώσεις επί του θέματος. Πάντως εγώ θα φοβόμουν. Και τώρα που θηλάζω φοβάμαι. Φυσικά αν με γονατίσει ο πόνος αναγκαστικά θα πάω!! Περαστικά σου εύχομαι!! Γαρύφαλλο επιτρέπεται να βάλεις λίγο για τον πόνο;; αλλά για πόσο κι αυτό;; 

Πονάει όλοο μου το κεφάλι το αυτί μου και ο λαιμός μου πιστεύω πως δεν θα μου κάνει τίποτα το γαρύφαλλο το θέμα είναι πως τα βράδια υποφέρω μακάρι χίλιες φορές να το γλύτωνα αλλά δεν θα τα καταφέρω δεν θα αντέξω άλλο πόνο το πάλεψα ένα μήνα τώρα!!!Ας μην μου κάνει αναισθησία θα αντέξω πιστεύω μόνο να τελειώσει αυτό το μαρτύριο!!!! Ακτινογραφία δεν δέχομαι να μου κάνει!!! Δεν μου το βγάζει εντελώς καλύτερα!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου εμένα μου είχε επιτραπεί στο δεύτερο τρίμηνο μόνο από τον οδοντίατρο.. το έπαθα δύο μηνών έγκυος και έκανα την απονεύρωση 18-19 εβδομάδων από οτι θυμάμαι!Ο γυναικολόγος πάλι μου είχε πει όποτε θέλω και ίσα ίσα δεν πρέπει να αφήνουμε δόντι χαλασμένο.

Πάρε γνώμη από άλλο οδοντίατρο.. μια χαρά επιτρέπεται κορίτσι μου στις εβδομάδες σου.

 

 

  • Μου αρέσει 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει και εγώ τον οδοντίατρο μου για μια θήκη που θέλω να βάλω και μου είπε ότι σε περίοδο εγκυμοσύνης δίνουν άλλου ειδους αναισθησία. Ρώτα και σε άλλο οδοντίατρο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Κορίτσι μου εμένα μου είχε επιτραπεί στο δεύτερο τρίμηνο μόνο από τον οδοντίατρο.. το έπαθα δύο μηνών έγκυος και έκανα την απονεύρωση 18-19 εβδομάδων από οτι θυμάμαι!Ο γυναικολόγος πάλι μου είχε πει όποτε θέλω και ίσα ίσα δεν πρέπει να αφήνουμε δόντι χαλασμένο.

Πάρε γνώμη από άλλο οδοντίατρο.. μια χαρά επιτρέπεται κορίτσι μου στις εβδομάδες σου.

 

 

Καλησπέρα...Γύρισα απι τον οδοντίατρο ανακούφισμενη!!Ξεκινήσαμε διαδικασία απονεύρωσης νομίζαμε πως ήταν με απονεύρωση αλλά τελικά όχι ακτινογραφία δεν κάναμε είχαμε κάνει πριν από ένα χρόνο τα κάναμε όλα χωρίς αναισθησία ε ποναγα λιγο βέβαια στο τέλος μου πάτησε μια και ούρλιαξα ευτυχώς όμως δεν κράτησε πολύ σε 10 λεπτά είχαμε τελειώσει την επόμενη φορά δεν θα πονάω καθόλου είπε!!!είχα να μπω σε αυτήν την διαδικασία χροονιααααα περίπου δεν θυμομουν πως γίνεται!!!

3 ώρες πρίν, manaoula είπε:

Είχα ρωτήσει και εγώ τον οδοντίατρο μου για μια θήκη που θέλω να βάλω και μου είπε ότι σε περίοδο εγκυμοσύνης δίνουν άλλου ειδους αναισθησία. Ρώτα και σε άλλο οδοντίατρο

Και εγώ αυτό ξέρω πως δίνουν άλλες αλλά δεν τις χρησιμοποιούν όλοι βάζουν της συνηθισμένες και προτίμησα να μην κάνω καθόλου!Ένιωσα μερικές φορές πόνο κάπου στο τέλος με πόνεσε πολύ αλλά έφταιγε και το γεγονός ότι πονουσαν όλα πάνω στο κεφάλι μου από αυτί μέχρι μύτη!!! Το θέμα είναι πως ζω σε χωριό με απόσταση 1:30 ώρα από την κοντινότερη πόλη και αυτός είναι δίπλα στο επόμενο χωριό είναι γενικά πολύ επιφυλακτικός και προσεχτικος στο θέμα εγκυμοσύνης...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , valentina23 είπε:

Βρε θηρίο έκανες απονεύρωση χωρίς αναισθησία;;; πως τα κατάφερες;; μπράβο για την υπομονή σου!!!!!!! 

Οχι δεν έκανα ακόμα απονεύρωση το άνοιξε έβγαλε το πρόχειρο σφράγισμα και το καθάρισε ο τροχός με πέθανε λίγο αλλά οκ τελείωσε σχετικά γρήγορα δηλαδή πόνεσε 5με 6 φορές αρκετά άλλα άξιζε για να μην κάνω αναισθησία... Τωρα έχει βάλει βαμβάκι με γαρύφαλλελαιο το οποίο είπε το έβαλε λόγο εγκυμοσύνης να μην βάλει κάποιο φάρμακο και έπειτα θα περάσουμε στην απονεύρωση!!! Είπε δεν θα πονέσω μετά θα δούμε όμως!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...