Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 9 hours ago, DizzyツMommy said:

      Κορίτσια ξεκίνησα κ γω διέγερση 8/5. Ουσιαστικά ξεκίνησε η περίοδος απ' το βράδυ της προηγούμενης μέρας και είχα αρκετή ροή μέσα στην μέρα, οπότε το βράδυ 8/5 έκανα την πρώτη μου gonal. Σήμερα πήρα την πρώτη olgalutran. 

      Είμαστε μαζί Bluee19 στην διέγερση και μαζί με τη Nima21 είμαστε κοντά όλες στην εμβρυομεταφορά. Καλή επιτυχία κορίτσια καλή δύναμη!!!!!

      Καλή επιτυχία !! Όλα δεξιά ! 

      13 hours ago, Angot said:

      κορίτσια να σας πω τα νέα μ! όπως ειπα είδα αίμα την κυριακή  (32+1)κλπ ήρθα στο μαιευτήριο , ειχα πολλές συντονισμένες  συσπάσεις  χωρίς το παραμικρό σύμπτωμα! το ραμα κρατάει αλλά επειδή έχει εμπεδωθεί ήδη το μωρο έσπρωχνε προς τα κάτω και με την πίεση το ζόρισε και μάτωσε! σκεφτείτε ο γιατρός έβαλε το δάχτυλο και έπιανε ράμμα και κεφάλι, αν δεν είχαμε θα ειχα γεννήσει! σήμερα εχω βάλει τον 2ο. όρο και έχουν ηρεμήσει οι συσπάσεις μ, το αιματακι είναι ελάχιστο καφέ σκουρο , πονάκια πάλι δεν εχω και εχω κάνει και αλλαγές 3 κορτιζονες ! θα μείνω να βάλω και αύριο έναν όρο και θα φύγω το απόγευμα! όπως φαίνεται ο γιατρός είπε ότι το γλιτωσαμε για την ώρα ! αλλά είναι κακό το γεγονός ότι δεν μ δίνει συμπτώματα , όποτε το παραμικρό του παραμικρού πρέπει να το ψάχνουμε πλεον!!  λογικά τις 33 θα τις περάσουμε και όσο πάει είπε ! αυτά .

      Όλα να πάνε καλα !!!! Είσαι δυνατη θα το καταφέρεις μέχρι τη βδομάδα που χρειάζεται !! 

      • Ευχή 1

Εξωσωματική και εμβόλιο


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , Mighty86 είπε:

Αυτό κατάλαβες εσύ τώρα; Ότι έχω θέμα με τα πάρτι;;;εν μέσω πανδημίας κ ΛΟΚ ντάουν δικαιολογείς αυτόν που θα κάνει παράνομα πάρτι αλλά αυτόν που δεν θέλει να κάνει εμβόλιο επειδή είναι σε κατάσταση λοχειας έχει ελλείψη ενσυναίσθησης;;;; Αυτό είναι παραλογισμός τελείως. 

Δεν διαβάζω τη λύση του προβλήματος και το τι προτείνεις. Γιατί το λοκ ντάουν δεν φαίνεται να βοήθησε ώστε να σταματήσει ο ιός. Κανονικά πρέπει να πάμε σε τρίτο λοκ ντάουν φέτος και να μην είχε ανοίξει καν ο τουρισμός. Για πόσα χρόνια σας βολεύει να συμβεί όλο αυτό? Γιατί εγώ έπρεπε να δουλεύω στο μαγαζί μου χθες και θα έπρεπε να έχω χειρουργήσει το αγόρι μου προχτές....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 395
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 25 λεπτά , giota1 είπε:

Πως θα αποκτήσουμε ανοσία αφού το εμβόλιο είναι ένα φάρμακο καποιον μηνών που ούτε ανοσία μας προσφέρει:huh::?:

Ότι θα νοσησουμε οι περισσότεροι, είναι δεδομένο, αφού η κατάσταση αυτή θα μας ταλαιπωρεί τουλάχιστον δύο χρόνια ακόμα. Είμαστε όχι στο τέταρτο αλλά στο δέκατο πέμπτο κύμα, που λέει ο λόγος. Αλλά είναι διαφορετικά να νοσήσει ελαφρά από το να χρειαστεί να νοσηλευτεις. Και για σένα και για το σύστημα υγείας που κακα τα ψέματα κατάσταση όπως την περσινή της Ιταλίας δεν θα την άντεχε. Άλλωστε στον τομέα υγείας οποίος έκανε την πρώτη δόση Γενάρη αντισώματα πλέον έχει πεσμένα πιθανόν και πάει για τρίτη δόση.

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Brigitt είπε:

Ναι ναι ούτε εγώ τα έχω μελετήσει και πολύ το μωρό μου είναι μόνο 15 μηνών απλά έτυχε να γνωρίζω και μου έκανε εντύπωση που είπανε πως είναι υποχρεωτικα για αυτό και ρώτησα όχι για κάποιο άλλο λόγο ...

Θελετε ν α μελετήσετε Την υποχρεωτικότητα των παιδικών εμβολίων;;; Σοβαρά δηλαδή θα επιλέξετε αν θα εμβολιαστεί ή οχι το παιδι σας;;;; Σας απασχολεί η υποχρεωτικότητα τους;;;;

Ρεζιστ του εξιστ και τα μυαλά στα κάγκελα.... Ακόμη γελάω.. 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Mommy39 είπε:

Θελετε ν α μελετήσετε Την υποχρεωτικότητα των παιδικών εμβολίων;;; Σοβαρά δηλαδή θα επιλέξετε αν θα εμβολιαστεί ή οχι το παιδι σας;;;; Σας απασχολεί η υποχρεωτικότητα τους;;;;

Ρεζιστ του εξιστ και τα μυαλά στα κάγκελα.... Ακόμη γελάω.. 

Λογικά το μωράκι της σε αυτή την ηλικία θα έχει κάνει τα περισσότερα των εμβολίων και μάλλον δεν ήξερε ότι είναι έτσι και αλλιώς υποχρεωτικά για να πάνε στο σχολείο και το έμαθε τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Mommy39 είπε:

Θελετε ν α μελετήσετε Την υποχρεωτικότητα των παιδικών εμβολίων;;; Σοβαρά δηλαδή θα επιλέξετε αν θα εμβολιαστεί ή οχι το παιδι σας;;;; Σας απασχολεί η υποχρεωτικότητα τους;;;;

Ρεζιστ του εξιστ και τα μυαλά στα κάγκελα.... Ακόμη γελάω.. 

Μην το γελάς καθόλου. Το ξέρεις ότι υπάρχουν παιδιά ανεμβολιαστα από επιλογή των γονιών τους;;; 

πρίν από 8 λεπτά , Egina mama είπε:

Λογικά το μωράκι της σε αυτή την ηλικία θα έχει κάνει τα περισσότερα των εμβολίων και μάλλον δεν ήξερε ότι είναι έτσι και αλλιώς υποχρεωτικά για να πάνε στο σχολείο και το έμαθε τώρα. 

Άρα ισχύει ότι για να γραφτείς σε εκπαιδευτική δομή πας το βιβλιάριο για να δουν τον εμβολιασμό του;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Ele@n είπε:

Μην το γελάς καθόλου. Το ξέρεις ότι υπάρχουν παιδιά ανεμβολιαστα από επιλογή των γονιών τους;;; 

Άρα ισχύει ότι για να γραφτείς σε εκπαιδευτική δομή πας το βιβλιάριο για να δουν τον εμβολιασμό του;

Εννοείται ότι ισχύει. Χωρίς πλήρη εμβολιασμό δεν μπορούν γραφτούν παιδικό σταθμό και νηπιαγωγείο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Ele@n είπε:

Ότι θα νοσησουμε οι περισσότεροι, είναι δεδομένο, αφού η κατάσταση αυτή θα μας ταλαιπωρεί τουλάχιστον δύο χρόνια ακόμα. Είμαστε όχι στο τέταρτο αλλά στο δέκατο πέμπτο κύμα, που λέει ο λόγος. Αλλά είναι διαφορετικά να νοσήσει ελαφρά από το να χρειαστεί να νοσηλευτεις. Και για σένα και για το σύστημα υγείας που κακα τα ψέματα κατάσταση όπως την περσινή της Ιταλίας δεν θα την άντεχε. Άλλωστε στον τομέα υγείας οποίος έκανε την πρώτη δόση Γενάρη αντισώματα πλέον έχει πεσμένα πιθανόν και πάει για τρίτη δόση.

Το ξέρω ότι θα έχουμε πολύ καιρό τον κορονοιο μαζί είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί λυση και μέχρι τότε όποιον πάρει ο χάρος(μεταφορικά και κυριολεκτικά) έχει δίκιο η έγινα μαμά πολύς κόσμος έχει καταστραφεί οικονομικά και θα χειροτερεψει. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αυτό που είπε η κοπελιά, σε προηγουμενο σχόλιο λέει το εμβόλιο δεν προσφέρει ανοσία και μετά λέει πρέπει να κάνουμε εμβόλιο να αποκτησουμε ανοσία να βγούμε από όλο αυτό. Ε πως θα αποκτήσουμε ανοσία κάνοντας ένα εμβόλιο που δεν μας προσφέρει ανοσία? Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω(μάλλον είμαι περιορισμενης ευθυνης:roll:)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, K@trina είπε:

Η Εθνική αρχη υποβοηθούμενης αναπαρωγης αναφέρει πως πρέπει να μεσολαβεί μια εβδομάδα από τον εμβολιασμό μέχρι οποιαδήποτε διαδικασία (ωοληψια, εμβρυομεταφορα). Η οδηγία υπάρχει στο ίντερνετ εγώ τη βρήκα. Αλλά μια εβδομάδα Όχι δύο. Όπως μου εξήγησε ο γιατρός αυτό προτείνεται για να μην αποδοθούν πιθανές παρενέργειες του εμβολίου στη διαδικασία της εξωσωματικής. Παράδειγμα, όπως εσύ που έκανες ταυτόχρονα ωοληψια και εμβόλιο, αν μετά είχες πυρετό μπορεί να οφειλόταν στην ωοληψια αν είχε προκύψει κάποια φλεγμονη πχ αλλα μπορεί και να ήταν παρενέργεια του εμβολίου..  κάπως ετσι τέλος πάντων προκύπτει η απόσταση της μιας εβδομάδας. 

Δεν την έχω βρει, αλλά όπως και να χει δεν θεωρούν ότι το εμβόλιο προκαλεί πρόβλημα στην διαδικασία. Τι μια εβδομάδα τι δυο τι τρεις! Τα φάρμακα που λαμβάνουμε έχουν ένα σωρό παρενέργειες επιβεβαιωμένες εδώ και χρόνια τόσο στις γυναίκες όσο και στα έμβρυα, αναγραφόμενες όλες στα χαρτάκια τους (φύλλα οδηγιών). 

Με ψυχική ηρεμία η όποια απόφαση. Προσωπικά εμπιστεύομαι απόλυτα τον εξωσωματικό μου, οπότε ό,τι μου είπε έκανα. Δεν τον αμφισβήτησα, δεν αμφέβαλλα και τις αποφάσεις να μη μου έδειχνε, τυφλά θα τον ακολουθούσα. Ξέρω ότι ξέρει. Αυτό μου αρκεί. Δεν προλαβαίνω να γίνω και γιατρός τώρα…

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , giota1 είπε:

Το ξέρω ότι θα έχουμε πολύ καιρό τον κορονοιο μαζί είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί λυση και μέχρι τότε όποιον πάρει ο χάρος(μεταφορικά και κυριολεκτικά) έχει δίκιο η έγινα μαμά πολύς κόσμος έχει καταστραφεί οικονομικά και θα χειροτερεψει. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αυτό που είπε η κοπελιά, σε προηγουμενο σχόλιο λέει το εμβόλιο δεν προσφέρει ανοσία και μετά λέει πρέπει να κάνουμε εμβόλιο να αποκτησουμε ανοσία να βγούμε από όλο αυτό. Ε πως θα αποκτήσουμε ανοσία κάνοντας ένα εμβόλιο που δεν μας προσφέρει ανοσία? Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω(μάλλον είμαι περιορισμενης ευθυνης:roll:)

Οπως όλα τα εμβόλια έτσι και αυτό δεν χαρίζουν ανοσία για όλη σου τη ζωή! Αν γινόντουσαν εμβολιασμοί οπως έπρεπε δλδ δεν έβλεπε ο καθενας την πάρτι του πχ εγώ θα δω τι θα πάθουν οι άλλοι, ή είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο ή είναι συνωμοσία όλο αυτό τότε τα κρούσματα θα ήταν πιο κάτω οι εμβολιασμοί θα ήταν περισσότεροι, φυσικά θα είχαμε και την φυσική ανοσία από αυτους που θα κολλούσαν κορωνοιο! Και όλα θα ήταν καλύτερα εννοώ ότι θα προχωρούσε η ζωή μας πιο γρήγορα τώρα είσαι στον αυτόματο δλδ ξυπνάς και δεν ξερεις τι αποφάσεις θα πάρουν!  Και οπως είπε η κοπέλα πιο πάνω είναι αλυσίδα η οικονομία δηλαδή αν εγω ίσα που βγαίνω οικονομικά δεν θα πάω να φάω στο εστιατόριο κ πάει λέγοντας!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Οπως όλα τα εμβόλια έτσι και αυτό δεν χαρίζουν ανοσία για όλη σου τη ζωή! Αν γινόντουσαν εμβολιασμοί οπως έπρεπε δλδ δεν έβλεπε ο καθενας την πάρτι του πχ εγώ θα δω τι θα πάθουν οι άλλοι, ή είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο ή είναι συνωμοσία όλο αυτό τότε τα κρούσματα θα ήταν πιο κάτω οι εμβολιασμοί θα ήταν περισσότεροι, φυσικά θα είχαμε και την φυσική ανοσία από αυτους που θα κολλούσαν κορωνοιο! Και όλα θα ήταν καλύτερα εννοώ ότι θα προχωρούσε η ζωή μας πιο γρήγορα τώρα είσαι στον αυτόματο δλδ ξυπνάς και δεν ξερεις τι αποφάσεις θα πάρουν!  

ακριβως. αν εμβολιαστουν οι περισσοτεροι,  ακομα κι αν καποιοι εξ αυτων κολλανε, δεν θα χουν υψηλο ιικο φορτιο για να το μεταφερουν το ιδιο ευκολα. κι επιπροσθετα με οσους εχουν νοσησει κανονικα, σε βαθος χρονου θα σταματησει κι η εξαπλωση χωρις τις ιδιες ανθρωπινες απωλειες και χωρις να υποφερει το συστημα υγειας. ετσι θα χτιστει η ανοσια σε συνολικο επιπεδο. δεν το λες και πυρηνικη φυσικη. κοινη λογικη ειναι. εξαλλου ο εμβολιασμος θα γινει σε ετησια βαση και υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μπει σε κοινο εμβολιο με της γριπης, οπως τα αλλα πολλαπλα εμβολια που κανουν τα παιδια. ε απο ενα σημειο και μετα θα το κανουν μονο οι ευπαθεις ομαδες (οπως το αντιγριπικο). αλλα για να φτασουμε σε αυτο το σημειο πρεπει ο εμβολιασμος να ειναι μαζικος.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , Pagotoula είπε:

ακριβως. αν εμβολιαστουν οι περισσοτεροι,  ακομα κι αν καποιοι εξ αυτων κολλανε, δεν θα χουν υψηλο ιικο φορτιο για να το μεταφερουν. κι επιπροσθετα με οσουν εχουν νοσησει κανονικα, σε βαθος χρονου θα σταματησει κι η εξαπλωση χωρις τις ιδιες ανθρωπινες απωλειες. ετσι θα χτιστει η ανοσια σε συνολικο επιπεδο. δεν το λες και πυρηνικη φυσικη. κοινη λογικη ειναι.

Ακριβώς ο ιός θα εξασθενεί και οι μεταλλάξεις θα μειώνονται δεν θα του δίνουμε έδαφος για να γίνει ισχυρότερος, οπως ήδη κάνουμε και στο τελος τα εμβόλια θα πάνε στον κάλαθο! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mommy39 είπε:

Θελετε ν α μελετήσετε Την υποχρεωτικότητα των παιδικών εμβολίων;;; Σοβαρά δηλαδή θα επιλέξετε αν θα εμβολιαστεί ή οχι το παιδι σας;;;; Σας απασχολεί η υποχρεωτικότητα τους;;;;

Ρεζιστ του εξιστ και τα μυαλά στα κάγκελα.... Ακόμη γελάω.. 

Σόρρυ αλλά ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα σου ? Δεν έχεις με κάτι άλλο να ασχοληθεις? κάπου έλεος .... Το τι θα κάνω με τα παιδιά μου δεν σε αφορά ούτε στο ελάχιστο , δεν σου πέφτει κανένας απολύτως λόγος το τι θέλω εγώ να μελετήσω και να μάθω δηλαδή αν είναι δυνατόν μου φαίνεται δεν πάμε καλά εδώ καθόλου καλά λες και σου είπα εγώ εσένα τι να κάνεις και πήρες τέτοιο θάρρος !!!!:confused: έχουμε ξεφύγει τελείως μου φαίνεται 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, K@trina είπε:

Καλημέρα σε όλες! Διάβασα το θέμα καθώς με απασχολεί κι εμένα. 

Εγώ κορίτσια έκανα ωοληψια τέλη Ιουλίου και είχαμε αποφασίσει να κάνουμε εμβρυομεταφορα στον αμέσως επόμενο κύκλο. Μέχρι την ωοληψια δεν είχα εμβολιαστεί και εμβολιαστηκα μια εβδομάδα μετά. Κι εγώ είχα και εξακολουθώ να έχω τις επιφυλάξεις μου για τον εμβολιασμό στη φάση που είμαστε αλλά άκουσα τους γιατρούς μου. Έπειτα αποφασισαμε να κάνω και τη δεύτερη δόση και μετά να προχωρούσαμε στην εμβρυομεταφορα. Ωστόσο επειδη μια εβδομάδα μετά την ωοληψια αδιαθετησα κιόλας και για άλλους λόγους επαγγελματικούς κλπ με βόλευε να κάνω την εμβρυομεταφορα Αύγουστο προχώρησα. Τελικά η δεύτερη δόση του εμβολίου πέφτει δύο μέρες πριν την εμβρυομεταφορα. 

Ως προς αυτό ο γιατρός του κεντρου μου είπε πως δεν θα έχω κανένα πρόβλημα αλλά καλύτερα να το αφήσουμε καθώς οι οδηγίες λένε να απέχει ο εμβολιασμός τουλάχιστον μια εβδομάδα από τις διαδικασίες της εξωσωματικής. Και μου είπε ν στο κάνω μια εβδομάδα μετά την εμβρυομεταφορα. 

Εγώ να σας πω την αλήθεια διστάζω. Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που εμβοιαστηκε σε αντίστοιχη φάση και γενικότερα τι σας προτείνουν οι γιατροί σας.

Έκανε τη δευτερη δόση εμβολίου και για τέσσερις ημερες ειχα πυρετό και πονο στα Κόκκαλα. Τη πεμπτη ημερα που ήμουνα και μια χαρα εγινε η ωοληψια..δεν άλλαξε τιποτα στη διαδικασία ουτε μετατέθηκε χρονικά.Δε μου ανέφεραν για μια εβδομαδα κενό ουτε δυο ουτε τρεις .. μαλιςτα επειδη τον Ρώτησα συγκεκριμένα για το εμβολιο Και για τον πυρετό που ειχα μου απαντησε οτι δεν επηρεαζει και συνεχίζουμε. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Egina mama είπε:

Λογικά το μωράκι της σε αυτή την ηλικία θα έχει κάνει τα περισσότερα των εμβολίων και μάλλον δεν ήξερε ότι είναι έτσι και αλλιώς υποχρεωτικά για να πάνε στο σχολείο και το έμαθε τώρα. 

Εγώ ξέρω πολύ καλά πως ΔΕΝ είναι υποχρεωτικα !!! Δεν έμαθα κάτι τώρα και από ποιον ακριβώς να το μάθω εδώ μέσα ?? Τώρα το αν τα έκανα ή όχι είναι δικό μου θέμα ... άλλο αυτό .. αλλά λένε πως είναι ενώ δεν είναι καμία ιατρική πράξη δεν είναι υποχρεωτικη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , giota1 είπε:

Το ξέρω ότι θα έχουμε πολύ καιρό τον κορονοιο μαζί είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί λυση και μέχρι τότε όποιον πάρει ο χάρος(μεταφορικά και κυριολεκτικά) έχει δίκιο η έγινα μαμά πολύς κόσμος έχει καταστραφεί οικονομικά και θα χειροτερεψει. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αυτό που είπε η κοπελιά, σε προηγουμενο σχόλιο λέει το εμβόλιο δεν προσφέρει ανοσία και μετά λέει πρέπει να κάνουμε εμβόλιο να αποκτησουμε ανοσία να βγούμε από όλο αυτό. Ε πως θα αποκτήσουμε ανοσία κάνοντας ένα εμβόλιο που δεν μας προσφέρει ανοσία? Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω(μάλλον είμαι περιορισμενης ευθυνης:roll:)

Ανοσία αποκτάς αν εμβολιαστείς και δεν νοσήσεις, αλλά δεν το εξασφαλίζει το εμβόλιο αυτό. Προφανώς εννοεί την ελαφριά νόσηση.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...