Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Εξωσωματική και εμβόλιο


Recommended Posts

πρίν από 16 λεπτά , Mighty86 είπε:

Καλά κάνεις αλλά είναι δική σου πρωτοβουλία κ σου δίνουν οι γιατροί το οκ. Δεν σου λένε ότι πρέπει να το κάνεις.τους ρωτάς κ σου απαντάνε. Εγώ δεν θέλω να το κάνω κ ο γιατρός μου δεν μου το επιβάλλει. Δεν με ρώτησε ,ούτε μου έκανε σύσταση. Ούτε καν αναφέρθηκε στο θέμα.

Αυτό συζητάμε εδώ πέρα. Ότι μια κοπέλα που δεν θέλει να το κάνει αν πρέπει να της το επιβάλλουν οι εξωσωματικοι η αν μπορει να μην το κάνει αφού δεν θέλει. 

Εγώ δεν έχω κατά τα άλλα ενσυναίσθηση...

Καλό βράδυ κ καλό ξημέρωμα. Δεν πρόκειται να συμμετέχω άλλο σε αυτό το τοπικ.

Άρα ούτε και τον ρώτησες. Γιατί απλά δεν θέλεις να το κανεις. Καλά κανεις. Απλά δεν έχεις επιστημονική άποψη για αυτά που λες. Είναι η άποψη σου. Σεβαστή. Μην το κανεις. Αναλαμβάνεις την ευθύνη του εαυτού σου και του παιδιού σου. Ο μόνος λόγος που γίνεται όλος αυτός ο διάλογος είναι ότι φέρεις αντίλογο χωρίς να έχεις ρωτήσει κάποιον ειδικό πρώτα. 
Πες μας γούστο μου και καπέλο μου δεν θέλω να το κάνω και οκ.. ποιος θα σε πιέσει; Όλα τα αλλά που παραθέτεις ότι η φίλη σου έβγαλε σπυριά και ο πεθερός σου κολπική μαρμαρυγή επιστημονικά έχουν αποδειχθεί ότι συνδέονται αιτιωδως με το εμβόλιο η είναι η άποψη σου; Αν συνδέονται, θα πρέπει να έχει βγει κίτρινη καρτα.

Το ότι εγώ πρέπει να το κάνω μου το λέει η συνείδηση μου και η θέληση μου να προστατεύσω την κοινωνία.

  • Μου αρέσει 4

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 395
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 4 λεπτά , Liakada είπε:

Άρα ούτε και τον ρώτησες. Γιατί απλά δεν θέλεις να το κανεις. Καλά κανεις. Απλά δεν έχεις επιστημονική άποψη για αυτά που λες. Είναι η άποψη σου. Σεβαστή. Μην το κανεις. Αναλαμβάνεις την ευθύνη του εαυτού σου και του παιδιού σου. Ο μόνος λόγος που γίνεται όλος αυτός ο διάλογος είναι ότι φέρεις αντίλογο χωρίς να έχεις ρωτήσει κάποιον ειδικό πρώτα. 
Πες μας γούστο μου και καπέλο μου δεν θέλω να το κάνω και οκ.. ποιος θα σε πιέσει; Όλα τα αλλά που παραθέτεις ότι η φίλη σου έβγαλε σπυριά και ο πεθερός σου κολπική μαρμαρυγή επιστημονικά έχουν αποδειχθεί ότι συνδέονται αιτιωδως με το εμβόλιο η είναι η άποψη σου; Αν συνδέονται, θα πρέπει να έχει βγει κίτρινη καρτα.

Το ότι εγώ πρέπει να το κάνω μου το λέει η συνείδηση μου και η θέληση μου να προστατεύσω την κοινωνία.

Έχω απαντήσει σε όλα αλλά επειδή μιλάς για το παιδάκι μου πάμε πάλι από την αρχή. Το παιδί μου δεν κινδυνεύει.μιλησα με την παιδίατρο μου κ μου είπε αν δεν θέλεις να το κάνεις μη το κάνεις γιατί τα μωράκια είναι ασυμπτωματικα. Πάει αυτο.

Στο πεθερό μου δεν βγάλανε καμία κίτρινη κάρτα αλλά του είπαν να μην κάνει την δεύτερη δόση του άστρα. Κ άλλη επιστημονική άποψη.παει κ αυτό;;

Η φίλη μου πήγε από το κέντρο που της κάνανε το εμβόλιο κ την ενημέρωσαν ότι ναι είναι από αυτό κ ότι ίσως είναι λίγο ευαισθητουλα. Πάει κ αυτό;

Όσον αφορά την συνείδηση μου κ το τι άνθρωπος είμαι κτλ δεν ξαναμπαινω στον πειρασμό να απαντήσω αναλόγως. 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mommy39 είπε:

@Mighty86

 

@Egina mama σας καταλαβαινω απολυτα .. οι ελεύθεροι επαγγελματίες ιδιαίτερα Της εστίασηΣ πλήρωσε το μάρμαρο.. επίσης μια παράπλευρη απώλεια εινσι ποσοι συμπολίτες μας δεν χειρουργήθηκαν δεν. Μπόρεσαν να εχουνε κατάλληλη περίθαλψη γιατι οι κλίνες ηταν απασχολημένες με τον κοβιντ. Ειχα διαβάσει ενα άρθρο το χειμώνα οτι μειώθηκαν οι διαγνωσεισ Καρκίνου κατα 40%!!! Πως τα ελληνόπουλα μακριά απο το σχολείο  ειδικά τα προσχολικής ηλικίας θα εχουνε προβληματα στη ψυχολογια τους. Ολα αυτα θα επρεπε να προβληματίζουν σοβαρά τον καθε πολίτη αλλα αυτο προϋποθέτει υπευθυνότητα ή ατομική ευθύνη. Δυστυχως οι νεοέλληνες δε χαρακτηρίζονται σπο αυτή σε μεγάλο ποσοστό. 
 

Συμφωνώ σε όλα και ένας λόγος παραπάνω για την υγεία μας σε άλλα θέματα εκτός κοβιντ όπως έγραψες. Σου είπα για το περιστατικό του γιου μου. Άκου και το άλλο, ο μπαμπάς μου είναι καρκινοπαθης  στον πνεύμονα, ο καρκίνος του είχε καλή εξέλιξη στην ίαση και ήδη μετράμε πενταετία που έχει επιβίωσει. Σε πρόσφατη συνάντηση μας με τον ογκολόγο του για το τσεκ απ του μας είπε ο ίδιος ο γιατρός ότι αναμένεται αύξηση θνησιμότητας από καρκίνους που θα ήταν απόλυτα ιασιμοι κατά 15%μεσα στα επόμενα χρόνια. Και όλα αυτά επειδή οι άνθρωποι φοβούνται να πάνε στο νοσοκομείο λόγω κοβιντ. Αν αυτό δεν είναι τραγικό , τότε τι είναι? 

Ποια θα ήταν λύση λοιπόν σε όλα μας αυτά τα προβλήματα?  Το να φοράμε μάσκες? Το να γίνεται τηλεκπαίδευση? Το να κλείνουμε τα μαγαζιά μας? Το να πεθαίνουμε από παρατημένος καρκίνους, καρδιές και δεν ξέρω εγώ τι άλλο? Εγώ μια λύση ψάχνω και ας μην είναι το εμβόλιο. Ο ιός θα κάνει τον κύκλο του, όλοι θα νοσησουμε από αυτόν . Ας το πάρουμε λοιπόν απόφαση και ας βγούμε όλοι έξω εμβολιασμενοι και μη και όσοι είναι να ζήσουν ας ζήσουν. Η ζωή όμως στο pause δεν γίνεται να υπάρξει.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

 Βρε κορίτσια γιατί τσακώνεστε αφού ότι εμβόλιο υπάρχει έχει Κ παρενέργειες το ίδιο συχνές όπως Κ αυτά για τον κορονοιο.  Όπως κάνουμε λοιπόν στα μωρά όλα τα εμβόλια κ κανουμε το σταυρο μας ετσι γίνετε Κ με τον κοβιντ.  

Κ μην ακουσω οτι τα εμβολια για τα μωρα ειναι πιο δοκιμασμενα Κ πιο ασφαλη.  Αν διαβασετε τις παρενεργειες ενα εγκεφαλικο θα το παθετε.  Ειναι χειροτερες απλα κανεις δεν διαβαζει το χαρτακι. 

Οποτε δεν νομίζω να υπαρχει νοημα τσακωμου.  Όποιος θελει το κανει οποιος δεν θελει ζει με το ανχος μηπως κολλησει κ του πεσει το λαχειο.  

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Mommy39 είπε:

Δεν εμβολιαζονται παιδια κατω των 12. Δε γνωριζω πως συνάγετε το συμπέρασμα οτι Είπα οτι πρεπει να εμβολιαστούν παιδιά.

Ανέφερα οτι τα σχολεία έκλεισαν ωςτε οι ασυμπτωματικοί ( αλλες φορές με ήπια συμπτωματα) φορείς που ειναι τα παιδια να μη μεταδώσουν τον ιό σε γονείς και παππούδες.

αυτός ήτανε και ο λόγος αν υπήρχε άλλος λόγος όπως υπονοείτε επειδη οι ψυχολογικές συνέπειες στα παιδια ειναι καταστροφικές, πρεπει να οργανωθείτε και να κινηθείτε νομικά εναντίον της απόφασης. 

 


 

 

12-18 δεν είναι παιδια? 18-20 δεν είναι παιδι? Η εν πάση περιπτωση πολυ νέος? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Εγω δεν διαβασα ολοκληρη τη συνοψη της μελετης που εκανε το Πανεπιστημιο.Το αρθρο ειναι σημερινο και αναφερει αυτο το ποσοστο ειχε μαιευτικα προβληματα.Δεν μπορει να υπαρχει συγκριση με κατι.Και δεν διευκρινιζει τι ειδους μαιευτικα προβληματα ητανε.Συμφωνω οτι ειναι μικρο,ειναι ομως αμελητεο?Δεν μιλαμε για 1-2 γυναικες..

Ως προς το θηλασμο αντιστοιχα 2,3% δηλωσαν διακοπη μετα την πρωτη δοση και 2,1 (130γυναικες)μετα τη δευτερη.Και καποια ποσοστα αναφερονται στη μειωση παραγωγης γαλακτος..Παει στα κομματια,να σταματησει ο θηλασμος,αν συμβει κατι στην εγκυμοσυνη τι γινεται..

 

Καθαρά προσωπικα επειδη το εχω σκεφτεί πολυ τοθεμα στις 33-34 εβδομάδες θα εκανα την πρώτη δόση.

 Τωρα με τον θηλασμό, κρατάω πολλές επιφυλάξεις με το πως μειώθηκε ή κόπηκε σε γυναίκα που εχει εδραιωθεί , δηλαδη αφου θηλαζε 2-3 μηνες, γιατι ως εκεί ειναι ολα ρευστά.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως με ξεπερνα που απασχολει καποιους ανθρωπους το ααααν και μηηηηπως των παρενεργειων που ιιιιιισως θα εχει το εμβολιο (που στην τελικη μιλαμε για ενα φαρμακο με δραση καποιων μηνων που ουτε ανοσια δεν προσφερει) και δεν τον απασχολουν τα καταλοιπα που αφηνει ο ιος ακομα και σε νεους ανθρωπους. ειτε αυτα λεγονται νευρολογικα ειτε καρδιοαγγειακα ειτε αναπνευστικα κοκ.

το ξερετε οτι ακομα και η απωλεια ή μειωμενη αισθηση γευσης/οσφρησης (πραγμα που αναφερουν 90% των ασθενων οτι τους ακολουθει επι μηνες, ακομα και παιδια και νεοι) ειναι παθογενεια του νευρικου συστηματος; αλλα οκ μωρε..σοου γουατ; ευκαιρια να κανουμε και λιγο διαιτα αφου δεν θα μας μυριζουν το ιδιο τα ψητα και δεν θα μας αρεσουν το ιδιο οι παστες...

η κολλητη μου που νοσησε απο τον ιο, κολλησε τους δικους της, ο πεθερος της δοασωληνωθηκε κ πεθανε...ενταξει μωρε..65χρ ανθρωπος θα πουνε..χωρις υποκειμενα..αλλα τι να κανουμε μωρε. η κοπελα  λοιπον, 34χρονων αθλουταν καθημερινα, κορμαρα με διατροφες κλπ κλπ κλπ.. κολλησε το δεκεμβρη κι ακομα και σημερα περαν οτι μου λεει πως η αντοχη της ακομα δεν εχει επανελθει ουτε στο μισο, εμφανισε παρκισινισμο λιγο αφου αναρρωσε. δηλαδη τρεμουλο σε κεφαλι και χερια. εκανε απειρες εξετασεις πηγε σε απειρους γιατρους και ολοι της ειπαν οτι δεν υπαρχει καποια αλλη αιτια,ωφειλεται στον κορονοιο κι ειναι αγνωστο ποτε θα επανελθει..εχουν δει απειρους ασθενεις με νευρολογικα καταλοιπα μετα απο την μολυνση του ιου.

εχω μιλησει με πολλους νεους ανθρωπους φιλους και γνωστους,που το περασαν κι επειτα επι μηνες δεν εχουν ανασα να ανεβουν ουτε μια σκαλα...αλλη φιλη 37ετων μου λεει πως ακομα 4μηνες μετα ξυπναει και νιωθει να μην μπορει να σηκωθει απ το κρεβατι..εχει μουδιασματα σε μεση και πλατη. για να μην πω για αναπνευστικα καταλοιπα...για καρδιολογικα κλπ...συναδελφος υγιεστατη 40χρ που νοσησε 2 φορες, την 2η νοσηλευτηκε με πνευμονια και τελικα κοντεψε να φυγει απο καρδια...συγχωρεστε με που δεν θυμαμαι τον ορο του τι ακριβως επαθε..αλλα ενταξει μωρε..τιποτα δεν μας λεει κι αυτο...εγω παντως θυμαμαι ποσο εντονα μου λεγε μακαρι να γυριζα το χρονο πισω θα χα κανει το εμβολιο χωρις 2η σκεψη..(ειχε κι αυτη αμφιβολιες)...αλλος συναδελφος επισης 43χρ και βρηκε υγρο στους πνευμονες ακομα 4μηνες μετα...

δεν ξερω αν εσας ολοι οι γνωστοι σας το περασαν τοσο χαλαρα,ελαφρα κι ωραια...εμενα παντως οχι και μιλαω για νεους κι υγιεις ανθρωπους...και ουκ ολιγες φορες ακουσα την ατακα μακαρι να χα προλαβει να εμβολιαστω...προσφατα φιλη που της το γυρισε σε πνευμονια  και νοσηκευτηκε στο ασκληπειο,μου λεγε νομιζε καθε λεπτο οτι δεν εχει ανασα και θα πεθανει..εχω ανιψακι 4χρ που νοσηλευτηκε 3 βδομ στο παιδων με πνευμονια κ παιδακι φιλων 15μηνων που διασωληνωθηκε 15μερες λογω κοβιντ...αρα ακομα και τα παιδια ποτε δεν ξερεις πως μπορει να νοσησουν...για να μην αναφερω την κατασταση που επικρατει ΜΕΣΑ στα νοσοκομεια που δεν προλαβαινουν ουτενα κλασουν..κυριολεκτικα ...δεν μπορουν να φροντισουν κανενα οπως πρεπει..που ολοι οσοι νοσηλευονται νομιζουν οτι θα πεθανουν απο το χαος που επικρατει και τους απειρους νοσηλευομενους..που ολες οι πτερυγες γεμισαν με περιστατικα κοβιντ κι αν παθεις οτιδηποτε αλλο δεν σε αναλαμβανουν,δε σε χειρουργουν κλπ κλπ...τυχαινει να χω στο περιβαλλον μου πολλους γιατρους τοσο στην ελλαδα οσο και στο εξωτερικο και ολοι περιγραφουν την ιδια κατασταση στα νοσοκομεια και επισης ουκ ολιγες φορες ακουσα να λενε οτι ειναι υπουλος ιος και σε πολλους ανθρωπους δεν ξερεις τι μπορει να αφησει ανεξαρτητως ηλικιας και φυσικης καταστασης...

αλλα οπως και οι παρενεργειες του εμβολιου..ετσι κ τα καταλοιπα του ιου θα μελετηθουν εν καιρω...οποτε επιλογη του καθενα τι θεωρει κρισιμοτερο..επισης αν θεωρει πως ειναι καλυμμενος απ την κατασταση που επικρατει αυτη τη στιγμη στη δημοσια υγεια και δεν τον πρπβληματιζει και λεει σοου γουατ μωρε θα μεινω σπιτι μου και 5χρ αν χρειαστει..ας ψοφησουν οι υπολοιποι απο κορονοιο η απο το εμβολιο....τι να πω...μαγκια του..κι εφοσον ειναι τοσο σιγουρος πως αν κολλησει, θα το περασει με ενα συναχακι και θα βγει αλοβητος σε μια βδομαδουλα...οποτε σοου γουατ και παλι....του ευχομαι απλα να μη χρειαστει να νοσηλευτει σε δημοσιο νοσοκομειο η να χειρουργηθει για οτιδηποτε αλλο ο ιδιος η καποιος δικος του.

και τελος να πω οτι οσοι γιατροι ξερω ειτε προσωπικα ειτε ως ασθενης τους, εμβολιαστηκαν κι οι ιδιοι κι οι οικογενειες τους και παροτρυναν και μενα με επιχειρηματα και εξηγωντας μου ακριβως τι ειναι πια αυτο το γαμωεμβολιο εμαρενει και πως λειτουργει...γιατι ναι..εγω γιατρος δεν ειμαι..γιατρος δεν θα το παιξω...και τους γιατρους θα ακουσω..γιατι..χελοου....ιατρικο ζητημα ειναι....απιστευτο εεε;;; α!!κ ουτε πυθεια ειμαι να μαντεψω πως θα μου το γυρισει αν νοσησω...η αν κολλησω το παιδι μου η καποιον γυρω μου πως θα νοσησει αυτος...αλλα τι σας λεω τωρα μωρε....μασκουλα..σπιτακι...κι εμεις να μαστε καλα....!!

 

 

 

  • Μου αρέσει 13
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Liakada είπε:

Μπείτε στο σάιτ του συμβουλίου της επικράτειας και διαβάστε τις δικαστικές αποφασεις. Δεν θα κάνω και μάθημα (απόφαση 2387/2020). Εκτός αν γράφει κάτι άλλο το resist to exist.

Στο τελος θα αρχίσουν να εμφανίζονται ασθένειες χειρότερες από κορονοιο γιατί δεν εμβολιαΖουν τα παιδιά τους! 
 

Ειδα ότι γέννησες να σας ζήσει το μωράκι σας καλοτυχο να είναι! Έχει ίδια μέρα γενέθλια με τον άντρα μου! Η αλήθεια εσας τις μανούλες του Αυγούστου σας διάβαζα γιατί ήταν μολις αρχισα τις προσπάθειες για παιδί και ήθελα να ξέρω όλα τα συμπτώματα πως το βιώνει η κάθε γυναίκα απο την αρχή έως το τελος! Συγχαρητήρια ξανά!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Rafaela_123 είπε:

Στο τελος θα αρχίσουν να εμφανίζονται ασθένειες χειρότερες από κορονοιο γιατί δεν εμβολιαΖουν τα παιδιά τους! 
 

Ειδα ότι γέννησες να σας ζήσει το μωράκι σας καλοτυχο να είναι! Έχει ίδια μέρα γενέθλια με τον άντρα μου! Η αλήθεια εσας τις μανούλες του Αυγούστου σας διάβαζα γιατί ήταν μολις αρχισα τις προσπάθειες για παιδί και ήθελα να ξέρω όλα τα συμπτώματα πως το βιώνει η κάθε γυναίκα απο την αρχή έως το τελος! Συγχαρητήρια ξανά!!

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Σου εύχομαι να ευοδωθουν οι προσπάθειες σου γρήγορα! Να είσαι καλά!

  • Ευχαριστώ 1

gcglp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Malntalia είπε:

12-18 δεν είναι παιδια? 18-20 δεν είναι παιδι? Η εν πάση περιπτωση πολυ νέος? 

Τι θελετε να πείτε; Κανετε καποιες εσωτησεις ξανα κσι ξανα ... Δε σας καταλαβαινω.. Αν θυμαμαι καλα με ρωτήσατε αν θα εμβολιάσω τα παιδια μου ( ετων 2,5 και 5,5). Σας απαντηςα λοιπόν οτι εμβολιασμός δε συστήνεται για παιδια κατω των 12.

τις Συστάσεις των επιστημόνων θα τις συζητήσετε με τον ιατρό σας. Όπως εχω πει η μη ιατροί δεν εχουμε κρίση δεν γινεται να κριτικάρουμε ιατρικά θέματα. Συζηταμε μονο με τους ιατρούς. 
Μπορειτε βεβαια να επισκέφθηκε το site πως το λέγανε???Ρεζιστ του εξιστ;;;; Ακομη γελάω ...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Καντι said:

Καθαρά προσωπικα επειδη το εχω σκεφτεί πολυ τοθεμα στις 33-34 εβδομάδες θα εκανα την πρώτη δόση.

 Τωρα με τον θηλασμό, κρατάω πολλές επιφυλάξεις με το πως μειώθηκε ή κόπηκε σε γυναίκα που εχει εδραιωθεί , δηλαδη αφου θηλαζε 2-3 μηνες, γιατι ως εκεί ειναι ολα ρευστά.

Καλημερα.Αν δεν ημουν ευπαθη και λογω ανοσοανεπαρκειας δε θα το σκεφτομουν σε φαση εγκυμοσυνης.Απλα αυτη η ερευνα με ταρακουνησε γιατι νομιζα οτι το ποσοστο παρενεργειων ειναι ακομη μικροτερο,απο αυτα που ακουγα.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, giota1 είπε:

Η βιταμίνη C κάνει αποβολές στην εγγυμοσυνη

Προ εγκυμοσύνης την έπαιρνα.

17 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Εγώ τώρα γιατί πίσω από τις λέξεις διαβάζω ότι μας λες ότι όσοι δεν το κάνουμε σου στερούμε την καθημερινότητά σου κ δεν σε αφήνουμε να έχεις την ζωή σου πίσω;;;μανία καταδίωξης έχω πάθει;;;

Ναι φυσικά μετά από αυτό που έγινε με το άστρα δεν θα πάω εύκολα να εμβολιαστω. Εσείς που προθυμοποιειστε μπράβο σας βοηθάτε το καλό όλων μας. Πλέον όσοι εμβολιάζονται έχουν πάρει συγχωροχάρτι κ τους έχει δοθεί το χρυσό κλειδί της πόλης γιατί βοηθάνε το κοινωνικό σύνολο. Ενώ η υπόλοιπη μπλεμπα είμαστε σαν αυτούς που πετάνε τα σκουπίδια κάτω,που δεν πληρώνουν τους φόρους τους κτλ κτλ.

Btw κεγω αν δούλευα στην εστίαση θα το είχα κάνει σίγουρα κ αν όχι θα με είχαν βάλει να το κάνω. 

Στις εδώ συζητήσεις με ενοχλεί το η ιατρική κοινότητα συστήνει ότι πρέπει να γίνει αλλά εσύ αν φοβάσαι δικαίωμα σου μη το κάνεις...το να βάζεις την αυθεντία για να πείσεις για τα επιχειρήματα σου είναι πιο επικίνδυνο από το να αναφέρεις κάτι που σου είπε ο μπατζανακης σου. Αλλιώς αξιολογείται το ένα αλλιώς το άλλο. 

Κ τώρα οι μισές το έχουν γυρίσει στο μη το κάνεις όσο είσαι έγκυος αλλά μόλις γεννήσεις τρέχα.σα να δικαιολογείται κάπως η έγκυος για το φόβο της αλλά η λεχώνα όχι...(εγώ έκανα σαράντα αντιπηκτικες μόλις γέννησα μετά κ ένα εμβολιακι ότι πρέπει )

Δεν θέλω να γίνομαι εχθρική αλλά όσοι θέλουν να το κάνουν ας το κάνουν κ ας αφήσουν ήσυχους κ τους υπόλοιπους. Τώρα που ήμασταν Χαλκιδική μας επειδή έχουμε σπίτι σε οικισμό όπου τολμησαμε να πουμε ότι δεν εμβολιαστηκαμε φάγαμε πολύ μπουλινγκ.τωρα πια λέμε ότι θα το κάνουμε σύντομα η προσπαθούμε να μη λέμε. Κουραστικό κατάντησε.

Δεν το γυρίζουμε σε σκεπτικισμό για τις έγκυες για τους ενδεχόμενους κινδύνους, αλλά μόνο για το ψυχολογικό κομμάτι. Μέτα είναι στην ελεύθερη βούληση του καθενός αν το κάνει ή όχι.  Προσωπικά δεν εμβολιαστηκα για να προστατέψω τους υπόλοιπους αρνητές ή μη. Το έκανα για μένα και για τον μικρό. Και επειδή ακόμα και με εμβολιασμό δεν σου εγγυάται κάνεις ότι δεν θα κολλησεις συνεχίζουμε και προσέχουμε.

Αντιπηκτικες έκανα 9 μήνες. Καμία σχέση όμως η θρομβοφιλια με τη θρομβοπενία.

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Liakada είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Σου εύχομαι να ευοδωθουν οι προσπάθειες σου γρήγορα! Να είσαι καλά!

Γεννησες κορίτσι μου?? Να σου ζήσει. Γερό και τυχερό και εσύ σιδερένια!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Pagotoula είπε:

εμενα παντως με ξεπερνα που απασχολει καποιους ανθρωπους το ααααν και μηηηηπως των παρενεργειων που ιιιιιισως θα εχει το εμβολιο (που στην τελικη μιλαμε για ενα φαρμακο με δραση καποιων μηνων που ουτε ανοσια δεν προσφερει) και δεν τον απασχολουν τα καταλοιπα που αφηνει ο ιος ακομα και σε νεους ανθρωπους. ειτε αυτα λεγονται νευρολογικα ειτε καρδιοαγγειακα ειτε αναπνευστικα κοκ.

το ξερετε οτι ακομα και η απωλεια ή μειωμενη αισθηση γευσης/οσφρησης (πραγμα που αναφερουν 90% των ασθενων οτι τους ακολουθει επι μηνες, ακομα και παιδια και νεοι) ειναι παθογενεια του νευρικου συστηματος; αλλα οκ μωρε..σοου γουατ; ευκαιρια να κανουμε και λιγο διαιτα αφου δεν θα μας μυριζουν το ιδιο τα ψητα και δεν θα μας αρεσουν το ιδιο οι παστες...

η κολλητη μου που νοσησε απο τον ιο, κολλησε τους δικους της, ο πεθερος της δοασωληνωθηκε κ πεθανε...ενταξει μωρε..65χρ ανθρωπος θα πουνε..χωρις υποκειμενα..αλλα τι να κανουμε μωρε. η κοπελα  λοιπον, 34χρονων αθλουταν καθημερινα, κορμαρα με διατροφες κλπ κλπ κλπ.. κολλησε το δεκεμβρη κι ακομα και σημερα περαν οτι μου λεει πως η αντοχη της ακομα δεν εχει επανελθει ουτε στο μισο, εμφανισε παρκισινισμο λιγο αφου αναρρωσε. δηλαδη τρεμουλο σε κεφαλι και χερια. εκανε απειρες εξετασεις πηγε σε απειρους γιατρους και ολοι της ειπαν οτι δεν υπαρχει καποια αλλη αιτια,ωφειλεται στον κορονοιο κι ειναι αγνωστο ποτε θα επανελθει..εχουν δει απειρους ασθενεις με νευρολογικα καταλοιπα μετα απο την μολυνση του ιου.

εχω μιλησει με πολλους νεους ανθρωπους φιλους και γνωστους,που το περασαν κι επειτα επι μηνες δεν εχουν ανασα να ανεβουν ουτε μια σκαλα...αλλη φιλη 37ετων μου λεει πως ακομα 4μηνες μετα ξυπναει και νιωθει να μην μπορει να σηκωθει απ το κρεβατι..εχει μουδιασματα σε μεση και πλατη. για να μην πω για αναπνευστικα καταλοιπα...για καρδιολογικα κλπ...συναδελφος υγιεστατη 40χρ που νοσησε 2 φορες, την 2η νοσηλευτηκε με πνευμονια και τελικα κοντεψε να φυγει απο καρδια...συγχωρεστε με που δεν θυμαμαι τον ορο του τι ακριβως επαθε..αλλα ενταξει μωρε..τιποτα δεν μας λεει κι αυτο...εγω παντως θυμαμαι ποσο εντονα μου λεγε μακαρι να γυριζα το χρονο πισω θα χα κανει το εμβολιο χωρις 2η σκεψη..(ειχε κι αυτη αμφιβολιες)...αλλος συναδελφος επισης 43χρ και βρηκε υγρο στους πνευμονες ακομα 4μηνες μετα...

δεν ξερω αν εσας ολοι οι γνωστοι σας το περασαν τοσο χαλαρα,ελαφρα κι ωραια...εμενα παντως οχι και μιλαω για νεους κι υγιεις ανθρωπους...και ουκ ολιγες φορες ακουσα την ατακα μακαρι να χα προλαβει να εμβολιαστω...προσφατα φιλη που της το γυρισε σε πνευμονια  και νοσηκευτηκε στο ασκληπειο,μου λεγε νομιζε καθε λεπτο οτι δεν εχει ανασα και θα πεθανει..εχω ανιψακι 4χρ που νοσηλευτηκε 3 βδομ στο παιδων με πνευμονια κ παιδακι φιλων 15μηνων που διασωληνωθηκε 15μερες λογω κοβιντ...αρα ακομα και τα παιδια ποτε δεν ξερεις πως μπορει να νοσησουν...για να μην αναφερω την κατασταση που επικρατει ΜΕΣΑ στα νοσοκομεια που δεν προλαβαινουν ουτενα κλασουν..κυριολεκτικα ...δεν μπορουν να φροντισουν κανενα οπως πρεπει..που ολοι οσοι νοσηλευονται νομιζουν οτι θα πεθανουν απο το χαος που επικρατει και τους απειρους νοσηλευομενους..που ολες οι πτερυγες γεμισαν με περιστατικα κοβιντ κι αν παθεις οτιδηποτε αλλο δεν σε αναλαμβανουν,δε σε χειρουργουν κλπ κλπ...τυχαινει να χω στο περιβαλλον μου πολλους γιατρους τοσο στην ελλαδα οσο και στο εξωτερικο και ολοι περιγραφουν την ιδια κατασταση στα νοσοκομεια και επισης ουκ ολιγες φορες ακουσα να λενε οτι ειναι υπουλος ιος και σε πολλους ανθρωπους δεν ξερεις τι μπορει να αφησει ανεξαρτητως ηλικιας και φυσικης καταστασης...

αλλα οπως και οι παρενεργειες του εμβολιου..ετσι κ τα καταλοιπα του ιου θα μελετηθουν εν καιρω...οποτε επιλογη του καθενα τι θεωρει κρισιμοτερο..επισης αν θεωρει πως ειναι καλυμμενος απ την κατασταση που επικρατει αυτη τη στιγμη στη δημοσια υγεια και δεν τον πρπβληματιζει και λεει σοου γουατ μωρε θα μεινω σπιτι μου και 5χρ αν χρειαστει..ας ψοφησουν οι υπολοιποι απο κορονοιο η απο το εμβολιο....τι να πω...μαγκια του..κι εφοσον ειναι τοσο σιγουρος πως αν κολλησει, θα το περασει με ενα συναχακι και θα βγει αλοβητος σε μια βδομαδουλα...οποτε σοου γουατ και παλι....του ευχομαι απλα να μη χρειαστει να νοσηλευτει σε δημοσιο νοσοκομειο η να χειρουργηθει για οτιδηποτε αλλο ο ιδιος η καποιος δικος του.

και τελος να πω οτι οσοι γιατροι ξερω ειτε προσωπικα ειτε ως ασθενης τους, εμβολιαστηκαν κι οι ιδιοι κι οι οικογενειες τους και παροτρυναν και μενα με επιχειρηματα και εξηγωντας μου ακριβως τι ειναι πια αυτο το γαμωεμβολιο εμαρενει και πως λειτουργει...γιατι ναι..εγω γιατρος δεν ειμαι..γιατρος δεν θα το παιξω...και τους γιατρους θα ακουσω..γιατι..χελοου....ιατρικο ζητημα ειναι....απιστευτο εεε;;; α!!κ ουτε πυθεια ειμαι να μαντεψω πως θα μου το γυρισει αν νοσησω...η αν κολλησω το παιδι μου η καποιον γυρω μου πως θα νοσησει αυτος...αλλα τι σας λεω τωρα μωρε....μασκουλα..σπιτακι...κι εμεις να μαστε καλα....!!

 

 

 

Ναι καλή μου μασκουλα σπιτάκι. Λεχωνες είμαστε.

Εμένα πάλι στο περιβάλλον μου κοβιντ κόλλησαν μόνο όσοι κάνανε την πρώτη δόση του εμβολίου. Άρα να ποιος εξακολουθεί να διατηρεί τον ιό ανάμεσα μας βέβαια θα μου πείτε με σχετικα χαμηλό φορτίο...αλλά το διατηρεί. Κ επίσης όσοι στα πρώτα λοκνταουν προ εμβολίου δεν θέλανε να μαζευτούνε σπίτια τους. Πηγαίνανε σε Κόρωνο πάρτι ,μάζευαν κόσμο σπίτι τους κ τρέχαν στα εξοχικά τους ενώ εγώ έγκυος είχα κλείσει τον πατέρα μου σπίτι κ πηγαινοερχομουν δουλειά σπίτι σπίτι δουλειά βαστώντας το μαγαζί μας μόνη μου με τον άνδρα μου. Αυτοί λοιπόν οι χαραμογλεντιδες τρέξανε να κάνουν γρήγορα το εμβόλιο από τους πρώτους για να μπορούν να κυκλοφορούν ελεύθερα να γκομενιζουν να κάνουν τα ταξιδακια του στην Μύκονο κτλ κ αυτοί μου την λένε εμένα γιατι δεν τραβάω να κάνω εμβόλιο που έχω φάει εδώ κ τρία χρόνια τα φάρμακα κ τις ενέσεις της ζωής μου. Κ μου λέτε για θρομφοπενια κ θρομβοφιλια λες κ παίζει ρόλο αν μετά από τόσες ορμόνες κ ιννσουλινεςκ φάρμακα χώσω κ λίγο κοβιντ στο σώμα μου.

Καταλαβαίνω τους ανθρώπους που έχει καταστραφει η ζωή τους από τον κοβιντ αλλά να ψάξουν άλλου για ενόχους. Είναι πολύ άσχημο να ειρωνεύεσαι όποιον δεν θέλει να εμβολιαστεί η όποιον δεν φοβάται μήπως κολλήσει γιατί πολύ απλά ξέρει να προστατέψει τον εαυτό του. Να θίγεις την λογική του ,την μόρφωση του το επίπεδο του κ στάση του προς την κοινωνία. Μπαίνω σε πειρασμό να απαντήσω γιατί δεν θέλω να μένουν οι προσβολές σας αναπάντητες.

Είστε όλες πολύ μορφωμένες έξυπνες ενημερωμενες εμπιστεύεστε τους γιατρούς σας κτλ αλλά από ευαισθησίες δεν το έχετε. Η νηματοθετρια ρώτησε πώς να αποφύγει κ αν μπορεί το εμβόλιο κ εσείς της απαντήσατε ότι πρέπει να το κάνει. Δεν έχει δικαίωμα να φοβάται. 

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Συγγνώμη ποια παιδικά εμβόλια είναι υποχρεωτικα? Δεν το κατάλαβα αυτό ...:confused:

Τα περισσότερα. Κι αν δεν είμαι λάθος, σχετίζεται και με την εγγραφή του στην υποχρεωτική εκπαίδευση. Με επιφύλαξη...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...