Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Ταξίδι με νεογέννητο


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει ταξιδέψει καμία σας με νεογέννητο αφού βγήκε από το μαιευτήριο με αυτοκίνητο. Πρόκειται να γεννήσω στην Αθήνα και με προβληματίζει ότι το ταξίδι της επιστροφής με το αμάξι διαρκεί 6 ώρες. Έχει κάνει παρόμοιο ταξίδι καμία σας ; Κάθε πόση ώρα κάνατε στάση ; Πως ετοιμάζατε το γάλα του μωρού που πρέπει να φτιαχτεί σε νερό βραστό 70 βαθμών ; Πρώτη φορά μανούλα εδώ και έχω αγχωθεί. Κάθε συμβουλή σας πολύτιμη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 46 λεπτά , VASSSO80 είπε:

Γεια σας κορίτσια. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει ταξιδέψει καμία σας με νεογέννητο αφού βγήκε από το μαιευτήριο με αυτοκίνητο. Πρόκειται να γεννήσω στην Αθήνα και με προβληματίζει ότι το ταξίδι της επιστροφής με το αμάξι διαρκεί 6 ώρες. Έχει κάνει παρόμοιο ταξίδι καμία σας ; Κάθε πόση ώρα κάνατε στάση ; Πως ετοιμάζατε το γάλα του μωρού που πρέπει να φτιαχτεί σε νερό βραστό 70 βαθμών ; Πρώτη φορά μανούλα εδώ και έχω αγχωθεί. Κάθε συμβουλή σας πολύτιμη. 

Καλημέρα!! Με το καλό να έρθει το ζουζουνάκι σου!! 

Στο δρόμο θα εκμεταλλευτείς τον υπνο του.. Τα νανουριζει το αυτοκίνητο.. Όσο δεν ξυπνάει, εσυ δε θα το ξυπνήσεις..Εμενα αυτό μου το είπαν εκ των υστέρων.. Την πατησα, την ξυπνησα στο δρόμο για να μην περάσει το 3ωρο χωρίς γάλα και μετά απ'το κλάμα κ την γκρίνια 2,5ωρες πουναι η απόσταση εμείς κάναμε 5ωρες..εννοειται την έβαζα στήθος για να ηρεμήσει, έπινε γάλα, μετά ήθελε αλλαγμα κ παλι απτην αρχή..

Για το γάλα δεν ξέρω τι θα σου προτεινουν άλλες κοπελες, εγώ ζήτησα απ'το μαιευτήριο τα έτοιμα μπουκαλάκια που έχουν κ δε χρειάζεται ουτε ζέσταμα ουτε τπτ, το πινει απευθείας το μωρό.. 

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kathrin17 said:

Καλημέρα!! Με το καλό να έρθει το ζουζουνάκι σου!! 

Στο δρόμο θα εκμεταλλευτείς τον υπνο του.. Τα νανουριζει το αυτοκίνητο.. Όσο δεν ξυπνάει, εσυ δε θα το ξυπνήσεις..Εμενα αυτό μου το είπαν εκ των υστέρων.. Την πατησα, την ξυπνησα στο δρόμο για να μην περάσει το 3ωρο χωρίς γάλα και μετά απ'το κλάμα κ την γκρίνια 2,5ωρες πουναι η απόσταση εμείς κάναμε 5ωρες..εννοειται την έβαζα στήθος για να ηρεμήσει, έπινε γάλα, μετά ήθελε αλλαγμα κ παλι απτην αρχή..

Για το γάλα δεν ξέρω τι θα σου προτεινουν άλλες κοπελες, εγώ ζήτησα απ'το μαιευτήριο τα έτοιμα μπουκαλάκια που έχουν κ δε χρειάζεται ουτε ζέσταμα ουτε τπτ, το πινει απευθείας το μωρό.. 

Τέλεια ιδέα αυτή με το έτοιμο γάλα, δεν το είχα σκεφτεί. Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για τις συμβουλές σου και τις ευχές σου  !!! Να χαίρεσαι κι εσυ την κορούλα σου !!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ με το καλό το μωρό σου... Εγώ θα σε συμβουλευα στην διαδρομή οπωσδήποτε να κάνεις στάσεις διότι το μωρό όταν κάθεται στο αυγό του αυτοκινήτου και κοιμάται πρέπει ανά μιάμιση με δύο ώρες να το ξυπνάμε και να σηκώνεται για να ξέπιανεται το κορμάκι του και επίσης  ο χρόνος αναμεσα  στα γεύματα του δεν πρέπει να ξεπερνούν το τρίωρο διότι αν μείνει πολλές ώρες νηστικό ένα  νεογέννητο βρέφος  μπορεί να πάθει υπογλυκαιμία ..οδηγίες του παιδιάτρου μου είναι αυτά .

  • Μου αρέσει 2

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την @Alex1989. Θα πρέπει σίγουρα να σηκώνεις το μωράκι σου απ' το καθισματακι που κ που κ ας κάνετε περισσότερη ώρα να φτάσετε. Αν έχεις βρει σε ποια παιδίατρο θα πας μπορείς να πάρεις τηλ να ρωτήσεις πως να το κάνεις σαν πιο ειδική

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν Έχω ιδέα από τοσο μεγαλα ταξίδια... Αλλά με ένα βρεφακι και έτοιμο γάλα Όλα υποθέτω θα κυλήσουν ρολόι.... γτ νανουριζονται στο αυτοκίνητο.. εγώ το κουβαλάω από 40ημερων κάθε μήνα στην παιδίατρο 70 χλμ... δεν είναι ίδια απόσταση και ίδια ηλικία αλλά με αυτήν την μικρή εμπειρία είναι καλοβολος με το που βγούμε Εγνατία και πιάσουμε ταχύτητα συνεχόμενη χωρίς φανάρια ταβλιαζεται... οπότε πιστεύω αν οργανωθείτε θα  πανε όλα ιδανικά... εγώ μπήκα να σου γραψω για ενα και μονο λογο... πριν γεννήσω μίλησα με παιδίατρο και ήμουν υποψιασμένη για υπογλυκαιμία... είναι πάρα πολύ σοβαρό και μπορεί κάποια να χασει κάνα παιδι  αν δεν το ταΐσει στο 3ωρο που λένε... εγώ βγήκα από νοσοκομείο και θήλαζα άλλα το έβλεπα να μην ξυπνάει σε κάποια φάση όσο και να προσπαθώ έτρεξα στο νοσοκομείο... υποσιτιζοταν δεν θηλαζε καλά άμα δεν του έδινα γάλα δεν θέλεις να ξερεις... στο δρομο επιστροφης απο το νοσοκομειο ειχε πεσει σε ληθαργο που λενε οι παιδιατροι... εγω μονο που δεν το θρηνησα αρχισα να κλαιω γτ δεν ξυπνούσε Αφού με καθοδήγηση το ξύπνησα του έβαλα το βυζι στο στόμα και επανήλθε... είναι πραγματικά πολύ σοβαρό θέμα να μην αφήνουμε το παιδί αταιστο πάνω από 3 ωρες... γτ ένα βρεφακι 2-3κιλα μπορεί να μην πάθει τπτ Αλλά ο δικός μ που γεννήθηκε 4200 έπεσε σε λήθαργο που δεν θηλάζε σωστά (για την ακρίβεια δεν του έφτανε το γάλα μου) όντας αγορι και μεγάλο είχε μεγαλες ανάγκες..  δεν στα λέω να σε τρομάξω απλά να σε προλάβω να μιλήσεις και να καθοδηγήθεις από παιδιάτρο οπωσδήποτε για το θέμα φαγητού...

Αα!!! Για το θέμα βραστου νερόυ!! Εγω ποτε δεν θηλαζα εξω ντρεπομαι!! Είχα πάντα 2 θερμο ένα με βραστό νερο που το είχα κρύωσει και ένα θερμό με καυτό νερό.... γτ κάποια θερμό στο 6ωρο αποβάλλουν θερμότητα)... και αφότου μεγάλωσε έχω ένα θερμό με καυτό νερό και για κρύο παίρνω ένα μπουκαλάκι εμφιαλωμένο νερό αβραστο πλέον. Εναλλακτικά αν για όποιοδηποτε λογο ξεμενα ζητούσα ζεστό νερό μηχανής από οποιοδήποτε στάση κάναμε για καφέ... Και σου δίνουν σε ένα ποτηράκι σε ρωτάνε και αν το θες καυτό η μέτριο... στο.μετριο το κάνουν αρκετά μέτριο και προτιμούσα να ζεματαει και το αραιωνα.... ρωτά το γιατρό αν εγκρίνει το τρόπο αυτο... εγώ ποτέ δεν ρώτησα τώρα που το σκέφτομαι...

Α! Τώρα που θυμήθηκα και για το θέμα καθισματακι έχουν δίκιο τα κορίτσια πολύ δίκιο... να το βγαζεις. Εγω το ταξίδεψα 40ημερων και μετά 3μηνων.. 40ημερων το κουβάλησα με καλαθουνα... είναι επικίνδυνο δεν το προτείνω απλά το προτίμησα από το να το βάλω στο καθισματακι που είναι τέρμα ακατάλληλο για νεογέννητο θεωρώ με το λειψο μυαλό μου.. Και ας με βρίζουν τα κορίτσια για ανεύθυνη... Και 3μηνων το έβαλα καθισματακι που ο κορμος του στηριζόταν καλύτερα και δεν επιβαρύνοταν τοσο απο τους κραδασμους του αυτοκινητου... δεν στο λεω να με αντιγράψεις για τις παλαβομαρες μου καλύτερα καθισματακι και ασφαλές πάρα καλαθουνα να βολεύεται και να μην είναι ασφαλές... απλά σου λέω την εμπειρία μου από την άποψη ότι προς Θεού δεν είμαι καθόλου της άποψης να το αφήσεις εκεί μέσα (καθισματακι) τόσες ώρες... ρωτά παιδίατρο οπωσδήποτε.. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@VASSSO80 Το νεογέννητο καθε τρεις ωρες απαραιτήτως θα το ταΐσεις. Τα γαλατακια λέγονται ready to fix της frisolac και ειναι ιδανική επιλογή για ταξίδι και όχι μονο, πλεον με παραγγελία στα φέρνει και το φαρμακείο.

 @Kathrin17 επειδη ειμαι περίεργη απο ποιο μαιευτήριο σου εδωσαν γαλατακια για τον δρόμο; Τους παρακάλεσα στο μητέρα να μου δώσουν ενα μπουκαλάκι για οταν θα πάω σπίτι , και μου το αρνήθηκαν. Δεν ειχα καν λειτουργήσει τον αποστηρωτη ουτε ειχα αγορασμένο γάλα. Το θεώρησα τοσο απαράδεκτο με τόσα λεφτά που αφήσαμε.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Καντι είπε:

@VASSSO80 Το νεογέννητο καθε τρεις ωρες απαραιτήτως θα το ταΐσεις. Τα γαλατακια λέγονται ready to fix της frisolac και ειναι ιδανική επιλογή για ταξίδι και όχι μονο, πλεον με παραγγελία στα φέρνει και το φαρμακείο.

 @Kathrin17 επειδη ειμαι περίεργη απο ποιο μαιευτήριο σου εδωσαν γαλατακια για τον δρόμο; Τους παρακάλεσα στο μητέρα να μου δώσουν ενα μπουκαλάκι για οταν θα πάω σπίτι , και μου το αρνήθηκαν. Δεν ειχα καν λειτουργήσει τον αποστηρωτη ουτε ειχα αγορασμένο γάλα. Το θεώρησα τοσο απαράδεκτο με τόσα λεφτά που αφήσαμε.

Καλημέρα! Από το Λητώ.. Ένα γαλατάκι ζήτησα κ μάλιστα με ρώτησαν αν ήθελα και άλλο

  • Μου αρέσει 1

j7W7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προσθέσω ότι καλό θα ήταν να κάτσει κάποιος δίπλα του στο πίσω κάθισμα. Όταν είναι τόσο μικρά σε συμβουλεύουν να κοιμούνται σε συγκεκριμένες στάσεις, μην κάνει εμετό και κάνει αναρρόφηση. Κατά τη τα άλλα, ρώτα τον παιδίατρο, ότι σου πει κάνε... Με το καλό! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Kathrin17 είπε:

Καλημέρα! Από το Λητώ.. Ένα γαλατάκι ζήτησα κ μάλιστα με ρώτησαν αν ήθελα και άλλο

Το ίδιο μου ειπε και μια φιλη μου για το Λητω που γέννησε πριν πέντε χρόνια, οτι τους εδωσαν πέντε γαλατακια.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στο αυγό το παιδάκι θα είναι ασφαλές για τον δρόμο και με στάσεις ανα δίωρο μια χαρά θα φτάσετε στον προορισμό σας. Το μωράκι θα κοιμάται κατά την διαδρομή, συνήθως έτσι γίνεται. Γαλατάκι πάρε από το μαιευτήριο δύο τρία έτοιμα γεύματα. Πάρε ένα τηλέφωνο πριν τον τοκετό να δεις αν θα σου το παρέχουν αλλιώς να το έχεις προμηθευτεί εσύ ή να στείλεις κάποιον όταν γεννήσεις για να σου τα πάρει. 

Στο Γαία  @Καντι μας δώσανε και εμάς έτοιμα γεύματα παρόλο που θήλαζα για την διαδρομή για να μην πέσει το ζάχαρο του μωρού μου πρότειναν να δώσω 30ml ξένο αν έβλεπα ότι λόγω του ταξιδιού δεν ήταν συνεργάσιμο στο στήθος.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@ΚαντιΑπό το Μητέρα ζητήσαμε κ εμείς γαλα κ δε μας έδωσαν! Μετά από 28 ημέρες νοσηλείας στη μενν, μας είπαν ότι θα βγαίναμε εκείνη τη μέρα κ στο σπίτι δεν είχαμε γάλα, ήμασταν εντελώς απροετοίμαστοι. Ζήτησα μόνο ένα μπουκάλι για το δρόμο κ το αρνήθηκαν με τη δικαιολογία ότι θα έκανε εμετό στο δρόμο αν έπινε γάλα. Έλεος!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

@ΚαντιΑπό το Μητέρα ζητήσαμε κ εμείς γαλα κ δε μας έδωσαν! Μετά από 28 ημέρες νοσηλείας στη μενν, μας είπαν ότι θα βγαίναμε εκείνη τη μέρα κ στο σπίτι δεν είχαμε γάλα, ήμασταν εντελώς απροετοίμαστοι. Ζήτησα μόνο ένα μπουκάλι για το δρόμο κ το αρνήθηκαν με τη δικαιολογία ότι θα έκανε εμετό στο δρόμο αν έπινε γάλα. Έλεος!

Απαράδεκτο ! Να εχεις αφήσει χιλιάδες ευρώ και να μην σου δίνουν το γάλα που εχει δυο ευρώ για να νιώθεις  μια ασφαλεια για το νεογεννητο.

Δεν ξερω αν έχουν να κανουν οι μαίες του ορόφου, εμεις ήμασταν στον τρίτο. Γενικως δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη απο το προσωπικό του ορόφου. Ενώ  κάτω στα χειρουργεία ηταν όλοι τους εξαιρετικοί.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Καντι είπε:

Απαράδεκτο ! Να εχεις αφήσει χιλιάδες ευρώ και να μην σου δίνουν το γάλα που εχει δυο ευρώ για να νιώθεις  μια ασφαλεια για το νεογεννητο.

Δεν ξερω αν έχουν να κανουν οι μαίες του ορόφου, εμεις ήμασταν στον τρίτο. Γενικως δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη απο το προσωπικό του ορόφου. Ενώ  κάτω στα χειρουργεία ηταν όλοι τους εξαιρετικοί.

Συμφωνώ, κρίνοντας μόνο από τον τοκετό ήμουν πολύ ευχαριστημένη, αλλά επάνω στους ορόφους ήταν απαράδεκτα για πάρα πολλούς λόγους!

Η κοπέλα δίπλα μου με καισαρική κ υπέγραψε να φύγει στα 2 βραδιά επειδή δεν άντεχε την κατάσταση. Τελοσπαντων.. ας μην κάνω κατάχρηση του θέματος..

Όλα να πάνε καλά με την κοπέλα κ αν είναι προετοιμασμένη για το ταξίδι, θα πάει μια χαρά :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω στο διωρο να κανετε σταση,να το βγαλεις απο το καρεκλακι,να το ταισεις,να σηκωθεις να ξεπιαστεις κ εσυ(εμενα μου το ανεφεραν κ λογω  καισαρικης αν κ δ εκανα τοσο μεγαλη αποσταση,οποτε δ χρειαστηκε) κ παντα καθομουν πισω

για το γαλα δ ξερω,λογω θηλασμου

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...