Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

13 ώρες πρίν, Aniia είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, εύχομαι να έχετε όλες μια καλή εγκυμοσύνη και όσες είστε στην προσπάθεια σύντομα να έρθει το θαυματακι σας! Θα ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποια κοπέλα σχετικά με την Αγία Ζώνη. Την έδω και κάποια χρόνια και τώρα που έμεινα έγκυος την φοράω από την πρώτη στιγμή, την βγάζω μόνο όταν κάνω μπάνιο, ξέρει μήπως κάποια κοπέλα αν κάνει να την πλύνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Καλημερα! εγώ πήρα τη ζώνη από την Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου Λυκόβρυση. Εκεί μου είπαν να μην την βγάζω καθόλου (ούτε στο μπανιο) παρα μόνο όταν έχω επαφές με το αγόρι μου και όταν με το καλό πάω να γεννήσω (δηλ στην γέννα να μην τη φοράω). Με το καλό σε όλες μας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Aniia είπε:

Ευχαριστώ πολύ με το καλό και σένα το μωράκι σου. Εγώ Ψάχνοντας διάβασα ότι όντως κάποιες κοπέλες την φοράνε πάντα ακόμα και στο μπάνιο και στη θάλασσα, άλλου διάβασα ότι δεν πρέπει να πλυθεί γιατί έχει μύρο και τέλος διάβασα ότι εάν πλυθεί θα πρέπει το νερό αυτό να μην το ρίξεις στην αποχέτευση αλλά σε κάποια γλάστρα με λουλούδι. Τώρα τι να πω δεν ξέρω, εγώ δεν το έχω πλύνει ποτέ γιαυτο και ηθελα να μάθω τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση. Όσο για το αν μπορείς στην γεννά, νομίζω πως ναι, θα ενημερώσεις τον γιατρό σου και μπορείς λένε να την φοράς για να έχεις καλή γεννά! 

Ναι θέλω να την φοράω στην γέννα! Απλά δεν ξέρω κατά πόσο μας αφήνουν.... Εσύ τον έχεις ρωτήσει? 

5 ώρες πρίν, Primula είπε:

Καλημερα! εγώ πήρα τη ζώνη από την Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου Λυκόβρυση. Εκεί μου είπαν να μην την βγάζω καθόλου (ούτε στο μπανιο) παρα μόνο όταν έχω επαφές με το αγόρι μου και όταν με το καλό πάω να γεννήσω (δηλ στην γέννα να μην τη φοράω). Με το καλό σε όλες μας!

Ααααααα δηλαδή στην γέννα σου είπαν να μην την φοράς????? Πφ .... Λένε ότι είναι καλό να την φοράς στην γέννα κ μετά την βγάζεις! Απλά όπως είπα κ πιο πάνω δεν ξέρω αν θα μας αφήσουν στο νοσοκομείο να την φοράμε. 

2 ώρες πρίν, Simona είπε:

Koritsia emis tora pou tha genisoume septemvriou ti rouxa exete etoimasei gia to moro na vgei apo to maieutirio;den ksero ti na etoimasw.

Κορίτσι μου εμένα μου είπαν από το νοσοκομείο να έχω μαζί μου μακρυμάνικα (και τα ζιπουνακια κοντομανικα για μέσα) καθώς επίσης κ κάποια βελουτε. Άλλοι έκανε ότι θέλουν ζέστη τις πρώτες μέρες. Άλλοι ότι σκάνε.εγω πάντως θα πάρω μαζί μου ότι μου ζήτησαν για μέσα στο νοσοκομείο και όταν με το καλό γυρίσουμε σπίτι μας τότε αναλόγως τον καιρό θα το ντύνω.... 

Σκέψου πως εμένα Μ ζήτησαν μαζί να έχω κ ζακέτακι. Και καλτσακια σκουφάκια γαντακια. Και πέρα από την κουβερτουλα του αγκαλιάς μια πιο χοντρή κούνιας.... Μήπως να ρωτήσεις καλύτερα εκεί που θα γεννήσεις η αν έχεις κάποια μαία .

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Lak4 είπε:

Ναι θέλω να την φοράω στην γέννα! Απλά δεν ξέρω κατά πόσο μας αφήνουν.... Εσύ τον έχεις ρωτήσει? 

Ααααααα δηλαδή στην γέννα σου είπαν να μην την φοράς????? Πφ .... Λένε ότι είναι καλό να την φοράς στην γέννα κ μετά την βγάζεις! Απλά όπως είπα κ πιο πάνω δεν ξέρω αν θα μας αφήσουν στο νοσοκομείο να την φοράμε. 

Κορίτσι μου εμένα μου είπαν από το νοσοκομείο να έχω μαζί μου μακρυμάνικα (και τα ζιπουνακια κοντομανικα για μέσα) καθώς επίσης κ κάποια βελουτε. Άλλοι έκανε ότι θέλουν ζέστη τις πρώτες μέρες. Άλλοι ότι σκάνε.εγω πάντως θα πάρω μαζί μου ότι μου ζήτησαν για μέσα στο νοσοκομείο και όταν με το καλό γυρίσουμε σπίτι μας τότε αναλόγως τον καιρό θα το ντύνω.... 

Σκέψου πως εμένα Μ ζήτησαν μαζί να έχω κ ζακέτακι. Και καλτσακια σκουφάκια γαντακια. Και πέρα από την κουβερτουλα του αγκαλιάς μια πιο χοντρή κούνιας.... Μήπως να ρωτήσεις καλύτερα εκεί που θα γεννήσεις η αν έχεις κάποια μαία .

Euxaristw poli.egw tha genisw se kliniki kai den zitane rouxa gia ekei alla mono gia tin anaxorisi.tin pemti exw rantevou ekei gia kardiotokografima kai tha rotisw ti na parw akrivos.esy gia pote einai na geniseis;❤

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Simona είπε:

Koritsia emis tora pou tha genisoume septemvriou ti rouxa exete etoimasei gia to moro na vgei apo to maieutirio;den ksero ti na etoimasw.

@Simona Εγώ έχω πάρει και μακρυμάνικα και κοντομάνικα γιατί δεν ξέρω τότε τι καιρό θα κάνει, είναι περίεργη εποχή. 
πήγα σήμερα στο γιατρό και μου είπε γύρω στις 15 θα κάνω καισαρική κι έχω αγχωθεί γιατί είναι το πρώτο μου εμένα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Simona είπε:

Koritsia emis tora pou tha genisoume septemvriou ti rouxa exete etoimasei gia to moro na vgei apo to maieutirio;den ksero ti na etoimasw.

Κι εγώ ήμουν πολύ μπερδεμένη! Έχω πάρει και μακρυμάνικο και κοντομάνικο φορμακι και μακρυμάνικο και κοντομάνικο ζιπουνακι... Θα δω πως θα είναι οι συνθήκες και αναλόγως θα το ντύσω 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2022 at 11:14 ΜΜ, Aniia είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, εύχομαι να έχετε όλες μια καλή εγκυμοσύνη και όσες είστε στην προσπάθεια σύντομα να έρθει το θαυματακι σας! Θα ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποια κοπέλα σχετικά με την Αγία Ζώνη. Την έδω και κάποια χρόνια και τώρα που έμεινα έγκυος την φοράω από την πρώτη στιγμή, την βγάζω μόνο όταν κάνω μπάνιο, ξέρει μήπως κάποια κοπέλα αν κάνει να την πλύνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Και τώρα για τις ερωτήσεις-συμβουλές που μας ζητάτε. Κορδέλα μπορεί να φοράει και ο άνδρας και η γυναίκα· ακόμα και εάν δεν έχουν κανένα πρόβλημα υγείας γιατί και μόνο που είναι διαβασμένη η κορδέλα στην Αγία Ζώνη της Παναγίας μας είναι μεγάλη ευλογία για αυτόν που τη φοράει.

Η γυναίκα μπορεί να τη φοράει και όταν είναι γυναικολογικά αδιάθετη και όταν συνευρίσκεται με το σύζυγό της και όταν είναι έγκυος, και κατά την ώρα του τοκετού (αφού ζητήσει από τους ιατρούς να μην την αφαιρέσουν), αλλά μπορεί η γυναίκα να τη φοράει και μετά τη γέννηση του παιδιού. 

Μόνο όταν κάποιος πλένεται δεν συνίσταται να τη φοράει γιατί είναι υφασμάτινη και έτσι θα φθαρεί πολύ σύντομα. Πρέπει δε να γνωρίζετε ότι εάν μετά από πολυχρόνια χρήση η κορδέλα τυχόν φθαρεί· δεν πρέπει να την πετάξετε αλλά να τη δώσετε στον ιερέα της Ενορίας σας ο οποίος και θα φροντίσει κατάλληλα για αυτήν.

Για το θέμα της νηστείας εάν χρειάζεται και πόσο· αλλά και εάν έχετε κάποιες άλλες απορίες καλό είναι βα ρωτήσετε τον πνευματικό σας ή εάν δεν έχετε, τον ιερέα της Ενορίας σας.

 

 

 

Ευχόμαστε να έχετε την σκέπη και την ευλογία της Τιμίας Ζώνης της Υπεραγίας Θεοτόκου· στη ζωή και τα έργα σας.

Εκ της Ιεράς Μονής.

Είναι η απάντηση της μονής για το πώς την φοράμε.. ελπίζω να σε βοήθησα..

 

 

 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, MarthaK είπε:

@Simona Εγώ έχω πάρει και μακρυμάνικα και κοντομάνικα γιατί δεν ξέρω τότε τι καιρό θα κάνει, είναι περίεργη εποχή. 
πήγα σήμερα στο γιατρό και μου είπε γύρω στις 15 θα κάνω καισαρική κι έχω αγχωθεί γιατί είναι το πρώτο μου εμένα. 

Kai egw exw klisei rantevou gia 15/9 tha einai h triti mou kaiseriki.makari na pane ola kala na ftasw stis 15/9.Tin pemti exw kardiotokografima na doume.Ola kala tha pane min agxonesai den einai tipota.Egw thessaloniki tha genisw sto Genesis.tora poia evdomada eisai;

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Simona είπε:

Euxaristw poli.egw tha genisw se kliniki kai den zitane rouxa gia ekei alla mono gia tin anaxorisi.tin pemti exw rantevou ekei gia kardiotokografima kai tha rotisw ti na parw akrivos.esy gia pote einai na geniseis;❤

Πητ έχω 23.09 

Αν θες ρούχα μόνο για να βγεις μια χαραααα!!!!! Μπορείς να πάρεις κ πιο ψιλό κ πιο χοντρό κ αναλόγως να το ντύσεις! Δεν πιάνουν χώρο αυτά! Εγώ πρέπει να τα έχω όλα οπότε θα πάρω απολα. Να Μ πεις όμως τι θα σου προτείνουν!!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Simona είπε:

Kai egw exw klisei rantevou gia 15/9 tha einai h triti mou kaiseriki.makari na pane ola kala na ftasw stis 15/9.Tin pemti exw kardiotokografima na doume.Ola kala tha pane min agxonesai den einai tipota.Egw thessaloniki tha genisw sto Genesis.tora poia evdomada eisai;

 Ωραία μαζί θα γεννήσουμε τότε!
Είμαι 36 και 2 σήμερα. Έκανα χτες καρδιοτοκογραφημα κ δεν είχα καθόλου συσπάσεις, ούτε πονάκια έχω γενικά. Αγχώνομαι πολύ τελευταία όμως δεν ξέρω γιατί!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Lak4Tin pemti pou tha paw gia kardiotokografima tha rotisw kai tha sou pw ti mou eipan.egw exw 29/9 alla tha kanw kaiseriki opote o giatros mou leei stis 15/9.An den alaksei kati tote tha einai.

2 ώρες πρίν, MarthaK είπε:

 Ωραία μαζί θα γεννήσουμε τότε!
Είμαι 36 και 2 σήμερα. Έκανα χτες καρδιοτοκογραφημα κ δεν είχα καθόλου συσπάσεις, ούτε πονάκια έχω γενικά. Αγχώνομαι πολύ τελευταία όμως δεν ξέρω γιατί!!!

Egw tin pemti tha kanw kardiotokografima na doume.Egw agxonomai kai fovamai h alitheia einai.oso plisiazei toso k pio poli to skeftomai einai fisiologiko.Ola tha pane kala.Na se rotisw;ekanes enesis kortizonis,sou eipe tipota o giatros gia ayto;

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2022 at 11:23 ΜΜ, Io13 είπε:

Και τώρα για τις ερωτήσεις-συμβουλές που μας ζητάτε. Κορδέλα μπορεί να φοράει και ο άνδρας και η γυναίκα· ακόμα και εάν δεν έχουν κανένα πρόβλημα υγείας γιατί και μόνο που είναι διαβασμένη η κορδέλα στην Αγία Ζώνη της Παναγίας μας είναι μεγάλη ευλογία για αυτόν που τη φοράει.

Η γυναίκα μπορεί να τη φοράει και όταν είναι γυναικολογικά αδιάθετη και όταν συνευρίσκεται με το σύζυγό της και όταν είναι έγκυος, και κατά την ώρα του τοκετού (αφού ζητήσει από τους ιατρούς να μην την αφαιρέσουν), αλλά μπορεί η γυναίκα να τη φοράει και μετά τη γέννηση του παιδιού. 

Μόνο όταν κάποιος πλένεται δεν συνίσταται να τη φοράει γιατί είναι υφασμάτινη και έτσι θα φθαρεί πολύ σύντομα. Πρέπει δε να γνωρίζετε ότι εάν μετά από πολυχρόνια χρήση η κορδέλα τυχόν φθαρεί· δεν πρέπει να την πετάξετε αλλά να τη δώσετε στον ιερέα της Ενορίας σας ο οποίος και θα φροντίσει κατάλληλα για αυτήν.

Για το θέμα της νηστείας εάν χρειάζεται και πόσο· αλλά και εάν έχετε κάποιες άλλες απορίες καλό είναι βα ρωτήσετε τον πνευματικό σας ή εάν δεν έχετε, τον ιερέα της Ενορίας σας.

 

 

 

Ευχόμαστε να έχετε την σκέπη και την ευλογία της Τιμίας Ζώνης της Υπεραγίας Θεοτόκου· στη ζωή και τα έργα σας.

Εκ της Ιεράς Μονής.

Είναι η απάντηση της μονής για το πώς την φοράμε.. ελπίζω να σε βοήθησα..

 

 

 

Σε ευχαριστώ παρά πολύ!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Simona είπε:

@Lak4Tin pemti pou tha paw gia kardiotokografima tha rotisw kai tha sou pw ti mou eipan.egw exw 29/9 alla tha kanw kaiseriki opote o giatros mou leei stis 15/9.An den alaksei kati tote tha einai.

Egw tin pemti tha kanw kardiotokografima na doume.Egw agxonomai kai fovamai h alitheia einai.oso plisiazei toso k pio poli to skeftomai einai fisiologiko.Ola tha pane kala.Na se rotisw;ekanes enesis kortizonis,sou eipe tipota o giatros gia ayto;

Όχι δεν μου είπε κάτι για κορτιζόνη. Πότε την κάνεις αυτή την ένεση;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, MarthaK είπε:

Όχι δεν μου είπε κάτι για κορτιζόνη. Πότε την κάνεις αυτή την ένεση;

Egw tis pira..2 mou eipe oti tha kanw 48 ores prin tin kaiseriki.mporei na min kaneis alla apo oti kserw oi pio poles ginaikes kanoun pou genane me kaiseriki.oloi oi giatroi doulevoun diaforetika.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Από οτι μου είπε ο γιατρός μου κορτιζόνη κάνεις αν πάρεις το μωρό 2 εβδομάδες πριν τη πητ, για να είναι πιο ομαλή η μετάβαση του αναπνευστικου του βρέφους στον έξω κόσμο! (με δικά μου λόγια) :P

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...