Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 39 λεπτά , Kiddo είπε:

      Όχι γιατί και στο ψυγείο μικρότερη θερμοκρασία των 25 είναι..!

      Ο δικός μου ο γιατρός τουλάχιστον για τις κλειστές ληγμένες μου είχε πει ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι και 2-3 μήνες μετά χωρίς φόβο.. για τις ανοιχτές λόγω του ότι έχουν πάρει αέρα αλλοιώνεται η ουσία οπότε και μπορεί να χρησιμοποιηθεί μάξιμουμ μέχρι και ένα μήνα μετά άντε 2-3 μέρες δηλαδή παραπάνω από τις 28 που λένε στις οδηγίες αλλά ως εκεί.. μου είχε πει τουλάχιστον να μην την χρησιμοποιήσω αν είναι περισσότερο διάστημα ανοιχτή.. 

      Το ιδανικότερο είναι να ρωτήσεις το δικό σου γιατρό και ότι σου πει..!

      Με το καλό η αυχενική σας να είναι όλα καλά!!

      Να μην σε αγχωνει, τα συμπτώματα υποχωρούν μπαίνοντας στο δεύτερο τρίμηνο είναι απόλυτα φυσιολογικό! Τη προγεστερόνη σιγά σιγά θα στην σταματήσει τελείως γιατί πλέον αναλαμβάνει ο πλακούντας τα μωράκια.. μη σε φοβίζει, δεν είναι από αυτό! Τα συμπτώματα σχετίζονται με την χοριακη η οποία πλέον μειώνεται και σταθεροποιείται όπου και θα συνεχίσει στα ίδια επίπεδα στην υπόλοιπη διάρκεια της κύησης.. εξού και η υποχώρηση των έντονων συμπτωμάτων..!

      Για το οτιδήποτε όμως και αν σε ανησυχεί να μην διστάζεις να στέλνεις στον γιατρό σου, δουλειά του είναι και εσύ πρέπει να νοιώθεις ασφάλεια με ότι διαφορετικό και αν αισθάνεσαι ιδίως με διδυμακια..!

      Σε ευχαριστώ πολύ! 

      πρίν από 7 λεπτά , anast. είπε:

      Τα συμπτώματα συνήθως έρχονται και φεύγουν και κάποια στιγμή σταματούν..Εμένα για παράδειγμα από την 10η εβδομάδα είχαν σταματήσει. 

      Σ ευχαριστώ πολύ!!

      • Μου αρέσει 2

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2022


Happy@@

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Polly1 είπε:

Καλησπέρα,κορίτσια!! Από ύπνο πώς πάνε τα μωράκια σας!! Εμένα έχει 2,3 μέρες που κοιμάται πολύ λιγότερο, σχεδόν μόνο το βράδυ και καθόλου τη μερα!! 

Και εμένα τα ίδια, τα πρωινά κοιμάται κυρίως μισαωρα και θα κάνει κ ένα ύπνο της 1 ώρας. Το βράδυ ξυπνάει ανα 4ωρο.

 εμάς είναι δύσκολα τα απογεύματα με κολικούς… και θηλάζει με τις ώρες για να ηρεμήσει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, Iris89 είπε:

Έχω μπερδεύει με τον θηλασμό κ την ποσότητα που "πρέπει" να τρώει το μωρό. Άλλα λέει ο νεογνολογος, άλλα η μια μαία, άλλα η άλλη... Χθες είχα αγχωθει. 

Πόσο είναι το μωράκι σου;; Να σου ζήσει κατ αρχάς!! Θα μετράς πάνες!! Αν το μωρό ειναιωως 6 εβδομαδων θα πρέπει να είναι 5-6 πάνες των 45γρ η καθεμιά (με τσισα μονο).Αν ειναι μεγαλύτερο θα πρέπει να έχει 4-5 πάνες των 60-90γρ η καθεμιά με τσισα!! Αυτό με τα γραμμάρια το έμαθα προχθές και ειλικρινά μου έλυσε κι εμένα πολλές απορίες!

8 ώρες πρίν, Iris89 είπε:

Έχω μπερδεύει με τον θηλασμό κ την ποσότητα που "πρέπει" να τρώει το μωρό. Άλλα λέει ο νεογνολογος, άλλα η μια μαία, άλλα η άλλη... Χθες είχα αγχωθει. 

 

21 ώρες πρίν, Dream85 είπε:

Και εμένα τα ίδια, τα πρωινά κοιμάται κυρίως μισαωρα και θα κάνει κ ένα ύπνο της 1 ώρας. Το βράδυ ξυπνάει ανα 4ωρο.

 εμάς είναι δύσκολα τα απογεύματα με κολικούς… και θηλάζει με τις ώρες για να ηρεμήσει..

Αυτές τις μερες είμαστε όλη μέρα στο σαλόνι κάνοντας βόλτες!! Μιλάμε για πολλά χιλιόμετρα!! Έχασα και 200 γραμμάρια!! Χαχαχα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, κορίτσια!Γέννησα κι εγώ σήμερα (38και 6 ημερών) με πρόκληση τοκετού!Όλα καλά.Γενικα είχα μια γρήγορη κι εύκολη γέννα όπως και την πρώτη φορά!Ο μπέμπης βγήκε 3680 γρ όσο φαινόταν δλδ και στον υπέρηχο!

  • Μου αρέσει 9

hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Polly1 said:

Πόσο είναι το μωράκι σου;; Να σου ζήσει κατ αρχάς!! Θα μετράς πάνες!! Αν το μωρό ειναιωως 6 εβδομαδων θα πρέπει να είναι 5-6 πάνες των 45γρ η καθεμιά (με τσισα μονο).Αν ειναι μεγαλύτερο θα πρέπει να έχει 4-5 πάνες των 60-90γρ η καθεμιά με τσισα!! Αυτό με τα γραμμάρια το έμαθα προχθές και ειλικρινά μου έλυσε κι εμένα πολλές απο

Σ ευχαριστώ πολύ! Η μικρή μου είναι μόλις 3 ημερών. Πώς ακριβώς θα μετράω την πάνα; Να την ζυγίζω εννοείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 8/26/2022 at 1:16 AM, Simona said:

Se poio nosokomeio tha geniseis;Kai egw Thessaloniki tha genisw alla sto Genesis.tora eimai 35+1.Mia xara einai ta dimosia,egw papageorgiou ithela alla den doulevei o giatros mou ekei,doulevei sto Genesis kai Agio Louka kai den ithela me tipota na ton afisw giafto kai tha paw sto Genesis.Ena soro lefta tha mou vgei h genna alla ti na kanw.

Simona μου δε θα γεννήσω με τη γιατρό μου. Η γιατρός μου ξεγεννάει στο Γένεσις και τη Γενική Κλινική. Για κάποιο λόγο, εξ αρχής και όσο η εγκυμοσύνη φαινόταν φυσιολογική ήθελα να πάω νοσοκομείο. Όποτε δε ξέρω ποιος θα με ξεγεννήσει στην ουσία! Οποίος γιατρός είναι στην εφημερία!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Alexvell είπε:

Simona μου δε θα γεννήσω με τη γιατρό μου. Η γιατρός μου ξεγεννάει στο Γένεσις και τη Γενική Κλινική. Για κάποιο λόγο, εξ αρχής και όσο η εγκυμοσύνη φαινόταν φυσιολογική ήθελα να πάω νοσοκομείο. Όποτε δε ξέρω ποιος θα με ξεγεννήσει στην ουσία! Οποίος γιατρός είναι στην εφημερία!

Mia xara tha pane ola.pote einai na geniseis;egw tin pemti tha paw sto genesis na kanw kardiotokografima kai ekei tha fanei pote mpenw peripou.tora einai 35+3.

2 ώρες πρίν, lenoutso είπε:

Καλησπέρα σας, κορίτσια!Γέννησα κι εγώ σήμερα (38και 6 ημερών) με πρόκληση τοκετού!Όλα καλά.Γενικα είχα μια γρήγορη κι εύκολη γέννα όπως και την πρώτη φορά!Ο μπέμπης βγήκε 3680 γρ όσο φαινόταν δλδ και στον υπέρηχο!

@lenoutsoNa sas zisei o mpempis...na einai geros kai kalotixos.grigori anarosi se esena.❤

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, lenoutso είπε:

Καλησπέρα σας, κορίτσια!Γέννησα κι εγώ σήμερα (38και 6 ημερών) με πρόκληση τοκετού!Όλα καλά.Γενικα είχα μια γρήγορη κι εύκολη γέννα όπως και την πρώτη φορά!Ο μπέμπης βγήκε 3680 γρ όσο φαινόταν δλδ και στον υπέρηχο!

Να σου ζήσει!!! Ο μπεμπης σου τεράστιος!!! Να τον χαίρεσαι και να τον καμαρώνεις!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 54 λεπτά , Mairiv είπε:

@lenoutso να σου ζήσει το μωράκι σου! Γερό και καλοτυχο !!

 

κοριτσια να σας ρωτήσω τι μπανάκι έχετε πάρει για τα μωρά σας ; Η θα το κάνετε στο νιπτήρα μπάνιο; 

Εγώ έχω πάρει ένα ok baby onda... Σκέφτομαι να πάρω κι ένα δίχτυ που να προσαρμόζεται ώστε να ακουμπάω εκεί που ο μικρό μου όταν με το καλό έρθει η ώρα..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mairiv said:

@lenoutso να σου ζήσει το μωράκι σου! Γερό και καλοτυχο !!

 

κοριτσια να σας ρωτήσω τι μπανάκι έχετε πάρει για τα μωρά σας ; Η θα το κάνετε στο νιπτήρα μπάνιο; 

Εμένα μου πήραν μια μπανιέρα με τρίποδα της lorelli . Δεν έχει κάθισμα ή δίχτυ αλλά νομίζω είναι περιττά! Για λίγο καιρό θα τα χρειάζεται! Φαίνεται μια χαρά αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, εύχομαι να έχετε όλες μια καλή εγκυμοσύνη και όσες είστε στην προσπάθεια σύντομα να έρθει το θαυματακι σας! Θα ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποια κοπέλα σχετικά με την Αγία Ζώνη. Την έδω και κάποια χρόνια και τώρα που έμεινα έγκυος την φοράω από την πρώτη στιγμή, την βγάζω μόνο όταν κάνω μπάνιο, ξέρει μήπως κάποια κοπέλα αν κάνει να την πλύνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Aniia είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, εύχομαι να έχετε όλες μια καλή εγκυμοσύνη και όσες είστε στην προσπάθεια σύντομα να έρθει το θαυματακι σας! Θα ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποια κοπέλα σχετικά με την Αγία Ζώνη. Την έδω και κάποια χρόνια και τώρα που έμεινα έγκυος την φοράω από την πρώτη στιγμή, την βγάζω μόνο όταν κάνω μπάνιο, ξέρει μήπως κάποια κοπέλα αν κάνει να την πλύνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Κορίτσι μου καλημέρα! Με το καλό! Κ εγώ την βγάζω όταν κάνω μπάνιο. Και θα την πλύνω όταν με το καλό γεννήσω. Όμως να σου πω από γνωστές μου ότι την φοράνε κανονικά κ στο μπάνιο τους (ακόμα κ την θάλασσα) οπότε φαντάζομαι πως δεν υπάρχει πρόβλημα γτ κοπέλες δεν την βγάζουν καθόλου. Εγώ δεν ξέρω αν επιτρέπεται να την φοράω στην ώρα της γέννας.... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lak4 είπε:

Κορίτσι μου καλημέρα! Με το καλό! Κ εγώ την βγάζω όταν κάνω μπάνιο. Και θα την πλύνω όταν με το καλό γεννήσω. Όμως να σου πω από γνωστές μου ότι την φοράνε κανονικά κ στο μπάνιο τους (ακόμα κ την θάλασσα) οπότε φαντάζομαι πως δεν υπάρχει πρόβλημα γτ κοπέλες δεν την βγάζουν καθόλου. Εγώ δεν ξέρω αν επιτρέπεται να την φοράω στην ώρα της γέννας.... 

Ευχαριστώ πολύ με το καλό και σένα το μωράκι σου. Εγώ Ψάχνοντας διάβασα ότι όντως κάποιες κοπέλες την φοράνε πάντα ακόμα και στο μπάνιο και στη θάλασσα, άλλου διάβασα ότι δεν πρέπει να πλυθεί γιατί έχει μύρο και τέλος διάβασα ότι εάν πλυθεί θα πρέπει το νερό αυτό να μην το ρίξεις στην αποχέτευση αλλά σε κάποια γλάστρα με λουλούδι. Τώρα τι να πω δεν ξέρω, εγώ δεν το έχω πλύνει ποτέ γιαυτο και ηθελα να μάθω τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση. Όσο για το αν μπορείς στην γεννά, νομίζω πως ναι, θα ενημερώσεις τον γιατρό σου και μπορείς λένε να την φοράς για να έχεις καλή γεννά! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...