Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Faith22 είπε:

      Αχ δεν ξέρω για τα τεστ!Εγώ πάντα το predictor έπαιρνα! Πάντως είναι πολύ νωρίς με ένα εμβρυακι να δείξει έστω κ αχνό σήμερα!

      @Angot σε ποια εβδομάδα ξεκίνησες να νιώθεις όλη μέρα το μωράκι σου?

      17η-18η εβδομάδα το ένιωθα κανονικά  , βέβαια είναι ένα πολύ πολύ πολύ δραστήριο μωράκι , εχω οπίσθιο πλακούντα και  δεν εχω πάρει ιδιαίτερα κιλά (5) στην 27η  δλδ ξεκινησα 57 και ειμαι 62 με ρούχα, το λέω γιατί μ είπαν ότι παίζει ρόλο! ταυτόχρονα  ξεκίνησαν και οι συσπάσεις βέβαια! 

Η δική μου προσπάθεια


Elle12

Recommended Posts

πρίν από 33 λεπτά , Pagor είπε:

Κορίτσι μου καταλαβαίνω απόλυτα...έτσι κ εγώ όλο λέω δεν θα κάνω τεστ κ όλο έτσι τελευταίες μέρες πάντα κάνω ένα...με τρώει να ξέρω...αλλά θα σου πω ότι όντως είναι νωρίς...ακόμα τα τεστ που ανιχνεύουν από νωρίς κ αυτά μπορεί να μην πιάσουν την ορμόνη...θα δεις σε λίγες μέρες...σου εύχομαι να είναι ένα λάθος το τεστ...αλλά ακόμα κ εάν το τεστ είναι σωστό κ είναι όντως αρνητικό σου εύχομαι να είναι το τελευταία αρνητικό...Πόσο καιρό προσπαθήτε μόνοι σας???

1 χρονο ακριβως κανουμε ελευθερα. Αλλα ουσιαστικα εχουμε πιασει καλες μερες επαφων τις μισες. Γιατι μια ο κοβιντ, μια μυκοπλασμα, μια διακοπες, μια δουλεια, μια ο γαμος, χασαμε πολλα ή δεν υπολογισαμε καλα. Λεω να κανω προσπαθεια κ τον σεπτεμβρη και αν δε κατσει ν παω στο νγιατρο να δω τις εναλλακτικες μου. Αν εχω. Γιατι δε θελω να μπω σε διαδικασια εξωσωματικης. Θαυμαζω οσες το κανουν, αλλα εγω προσωπικα δεν ειμαι γι αυτο το κομματι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Elle12 είπε:

1 χρονο ακριβως κανουμε ελευθερα. Αλλα ουσιαστικα εχουμε πιασει καλες μερες επαφων τις μισες. Γιατι μια ο κοβιντ, μια μυκοπλασμα, μια διακοπες, μια δουλεια, μια ο γαμος, χασαμε πολλα ή δεν υπολογισαμε καλα. Λεω να κανω προσπαθεια κ τον σεπτεμβρη και αν δε κατσει ν παω στο νγιατρο να δω τις εναλλακτικες μου. Αν εχω. Γιατι δε θελω να μπω σε διαδικασια εξωσωματικης. Θαυμαζω οσες το κανουν, αλλα εγω προσωπικα δεν ειμαι γι αυτο το κομματι..

Συμφωνώ μαζί σου ...ο καθένας όπου μπορεί κ όσο μπορει κ φυσικά δεν είναι όλα για όλους...Θα πάτε κ θα δείτε με το καλό...καμία φορα δεν ξέρουμε τι θάρρος κ κουράγιο κρύβουμε μέσα μας...Το καλό είναι ότι εάν θέλει κάνεις κ φυσικά διαθέτει κ τα χρήματα όσο τραβάει η ψυχούλα του μπορεί να προσπαθεί..η επιστήμη πια έχει φτάσει σε τέτοιο βαθμό που δεν μιλάμε για εάν θα κάνει παιδί κάποιος...Συνήθως λένε 1-1,5 χρόνο πριν πας στον γιατρό...ειδικά εάν είσαι κάτω των 35...εάν είσαι περισσότερο λένε στους 6-8 μήνες...Θα σου ευχηθώ όμως να μην χρειαστεί να πάτε καν κ να είναι το παιδί σας ήδη στον δρόμο να σας έρθει...

Εξάλλου εάν υπολογίσεις ότι στον ένα χρόνο μόνο τους 5-6 μήνες ήταν η καλές φορές τότε έχετε ακόμα μεγάλο περιθώριο...

Εγώ παλιά που προσπαθούσα για 8 μήνες ούτε μια φορά δεν είχα πατήσει την ωορρεξια ...δεν ήξερα τότε...ύστερα που έμαθα ήρθαν αλλά που δεν μας επέτρεψαν κ τώρα που μπορέσαμε ξανά στον 2 μήνα πιάσαμε αμέσως....βέβαια κατέληξε βιοχημική...αλλά θέλω να πω είναι καλό να ξέρεις πότε κ εάν κανείς ωορρεξια αυξάνεις της πιθανότητες σου πάρα πολύ...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Pagor είπε:

Συμφωνώ μαζί σου ...ο καθένας όπου μπορεί κ όσο μπορει κ φυσικά δεν είναι όλα για όλους...Θα πάτε κ θα δείτε με το καλό...καμία φορα δεν ξέρουμε τι θάρρος κ κουράγιο κρύβουμε μέσα μας...Το καλό είναι ότι εάν θέλει κάνεις κ φυσικά διαθέτει κ τα χρήματα όσο τραβάει η ψυχούλα του μπορεί να προσπαθεί..η επιστήμη πια έχει φτάσει σε τέτοιο βαθμό που δεν μιλάμε για εάν θα κάνει παιδί κάποιος...Συνήθως λένε 1-1,5 χρόνο πριν πας στον γιατρό...ειδικά εάν είσαι κάτω των 35...εάν είσαι περισσότερο λένε στους 6-8 μήνες...Θα σου ευχηθώ όμως να μην χρειαστεί να πάτε καν κ να είναι το παιδί σας ήδη στον δρόμο να σας έρθει...

Εξάλλου εάν υπολογίσεις ότι στον ένα χρόνο μόνο τους 5-6 μήνες ήταν η καλές φορές τότε έχετε ακόμα μεγάλο περιθώριο...

Εγώ παλιά που προσπαθούσα για 8 μήνες ούτε μια φορά δεν είχα πατήσει την ωορρεξια ...δεν ήξερα τότε...ύστερα που έμαθα ήρθαν αλλά που δεν μας επέτρεψαν κ τώρα που μπορέσαμε ξανά στον 2 μήνα πιάσαμε αμέσως....βέβαια κατέληξε βιοχημική...αλλά θέλω να πω είναι καλό να ξέρεις πότε κ εάν κανείς ωορρεξια αυξάνεις της πιθανότητες σου πάρα πολύ...

 

Ναι ρε. Εγω νομιζα επιανα ωορρηξια και τελικα εκαμα 2 3 μερες αργοτερα.. τρομερη επιστημη..χαχαχα.. γιναμε ειδικοι θελουμε δε θελουμε.. νταξ κμια φορα σε παιρνει απο κατω.. ολες μας το βιωνουμε αυτο.. ολες το ιδιο περναμε εδω μεσα. Αλλες χειροτερα αλλες καλυτερα.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Συγγνώμη που "πετάγομαι" αλλά θα τρελαθώ. Λόγω άστατου κύκλου δεν ξέρω πότε κάνω ωορρηξία οπότε δνε γνωρίζω και ακριβώς πότε έχω καθυστέρηση. Ένα τεστ (one step) χθες και έβλεπα μια άχνη γραμμή. Έκανα και σήμερα το πρωί πάλι και εξακολουθώ να την βλέπω. Είναι λίγο πιο έντονη. Το έχω βάλει στο προφίλ μου ρίξτε μια ματιά... :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Marianne είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Συγγνώμη που "πετάγομαι" αλλά θα τρελαθώ. Λόγω άστατου κύκλου δεν ξέρω πότε κάνω ωορρηξία οπότε δνε γνωρίζω και ακριβώς πότε έχω καθυστέρηση. Ένα τεστ (one step) χθες και έβλεπα μια άχνη γραμμή. Έκανα και σήμερα το πρωί πάλι και εξακολουθώ να την βλέπω. Είναι λίγο πιο έντονη. Το έχω βάλει στο προφίλ μου ρίξτε μια ματιά... :confused:

Εγκυμοσυνης??

Αν η γραμμη εχει χρωμα, και την ειδες στο χρονικο οριο του τεστ ειναι θετικο!!! ❤️❤️❤️❤️

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Elle12 είπε:

Εγκυμοσυνης??

Αν η γραμμη εχει χρωμα, και την ειδες στο χρονικο οριο του τεστ ειναι θετικο!!! ❤️❤️❤️❤️

 

πρίν από 23 λεπτά , minnie26 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι ! Για να είναι θετικό το τεστ ωορρηξιας η γραμμή θα πρέπει να είναι το ίδιο έντονη με τη γραμμή που δείχνει ότι λειτουργεί το τεστακι! 

Είναι τεστ εγκυμοσύνης!!! Συνεχώς βγαίνουν αχνές γραμμές!!!  Την βλέπετε και εσείς δηλαδή δεν κάνουν πουλάκια τα μάτια μου;;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Marianne είπε:

 

Είναι τεστ εγκυμοσύνης!!! Συνεχώς βγαίνουν αχνές γραμμές!!!  Την βλέπετε και εσείς δηλαδή δεν κάνουν πουλάκια τα μάτια μου;;;

Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν την βλέπω..ίσως εάν κανείς ξανά αύριο με τα πρωινά κ την ανεβάσεις να δείχνει...άμα την βλέπεις εσύ τότε είναι σίγουρο...μπορεί από την φωτογραφία εγώ να μην την διακρίνω ακόμα..σου εύχομαι μέσα από την ψυχή μου η άχνη γραμμή να γίνει το ίδιο με την άλλη κ με το καλό να έχεις μια τελειωμηνη εγκυμοσύνη κορίτσι μου...είδα κ εγώ κάποτε μια άχνη γραμμουλα κ ηλικρεινα ήταν η πιο όμορφη άχνη γραμμουλα που είχα δει ποτέ μου....σου εύχομαι όλα να πάτε τέλεια!!!

 

4 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Ναι ρε. Εγω νομιζα επιανα ωορρηξια και τελικα εκαμα 2 3 μερες αργοτερα.. τρομερη επιστημη..χαχαχα.. γιναμε ειδικοι θελουμε δε θελουμε.. νταξ κμια φορα σε παιρνει απο κατω.. ολες μας το βιωνουμε αυτο.. ολες το ιδιο περναμε εδω μεσα. Αλλες χειροτερα αλλες καλυτερα.. 

Εμένα με βοήθησαν πάρα πολύ τετσ ωορρεξιας...εγώ περνώ αυτό με το χαμόγελο...λίγο ακριβό το ξέρω αλλά τα άλλα εντός γραμμουλες με μπερδεύουν τόσο πολύ...πριν τα ξεκινήσω σου λέω κ 4-5 μέρες μετά κάναμε για παιδί..καμία σχέση..με βοήθησαν πάρα πολύ εμένα...έχω κ κάτι πόνους εγώ λέγονται πόνοι ωορρεξιας αλλά επειδή μοιάζουν με τον κολικό εγώ τους μπερδευα επειδή από μικρή ταλαιπωρουμουνα με κολικούς...οπότε καταλαβαίνεις οπότε ενοιωθα πόνο σεξ δεν εκανα η χαζή...κ μετά από υπερήχους κ τεστ ωορρεξιας είδσ ότι αυτοί οι πόνοι είναι ωορρεξιας κ όχι από κολικό ..Με αυτά έπιασα αμέσως...τώρα θα δούμε πάλι ...εγώ του θα του δώσω μέχρι τον Νοέμβριο μιας κ είμαι 37 κ μετά θα πάμε για εξωσωματική...έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις εμείς κ οι δύο είμαστε τέλεια άρα περιμενουμε...κ αν ανεξήγητα δεν μπορούμε τότε να είμαστε καλά να το δούμε κ αλλιώς...αρνητική δεν είμαι!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Ναι ρε. Εγω νομιζα επιανα ωορρηξια και τελικα εκαμα 2 3 μερες αργοτερα.. τρομερη επιστημη..χαχαχα.. γιναμε ειδικοι θελουμε δε θελουμε.. νταξ κμια φορα σε παιρνει απο κατω.. ολες μας το βιωνουμε αυτο.. ολες το ιδιο περναμε εδω μεσα. Αλλες χειροτερα αλλες καλυτερα.. 

Εννοείς σε πιο πάνω σχόλιο ότι κάνατε σεξ 15 ημέρες σερί?

Διάβασα σε πολλά ιατρικά σάιτ αλλά και εκτός, ότι καλό είναι να γίνεται κάθε μέρα 'η μέρα παρά μέρα στις γόνιμες . 

Εννοώ ότι αν ξεκινάς από πολύ νωρίς κάθε μέρα, μήπως τελικά δεν κάνει?

Δεν είμαι γιατρός βέβαια. Σε σύγχυση είμαι και εγώ και ακόμα ανακαλύπτω. 

Κ εμείς αυτόν τον μήνα συνεχίζουμε τις προσπάθειες μετά την διακοπή κύησης λόγω χρωμοσωμικων ανωμαλιών (για όσες δεν θυμούνται). 2ος μήνας προσπαθειών. 

Οι επαφές είναι 27, 29, (1η γόνιμη μέρα σύμφωνα με το ημερολόγιο) 30/8 

1, 2 ,3/9 (με θετικό τεστ ωορρηξίας στις 3/9 και το ημερολόγιο περιόδου τότε μου έλεγε ωορρηξία)

4,5/9 λόγω υποχρεώσεων δεν μπορέσαμε. 

Τώρα τι να πω. Αν δεν κάτσει δεν έκατσε. 

Δεν μπορώ άλλο το άγχος. 

Εδώ την πρώτη φορά που έμεινα έγκυος , έμεινα με 1 μόνο επαφή ελεύθερη, 3-4 ημέρες πριν την ωορρηξία. 

Τι να πω. Αν δεν προκύψει μέχρι και Νοέμβρη, Δεκέμβρη μαζί με το τεστ Παπ θα κάνουμε κ εξετάσεις. Δεν θέλω να χάνω χρόνο. 

Πήγαμε το Σάββατο και στο μοναστήρι της Αγίας Ειρήνης της Χρυσοβαλάντου. 

Παρακαλέσαμε, προσκυνήσαμε, ξεκινήσαμε χθες νηστεία όπως μας είπαν και την Πέμπτη θα φάμε τα μήλα που μας έδωσαν. Λένε ότι είναι θαυματουργό. 

Μακάρι και στην περίπτωση μας.

2 ώρες πρίν, Marianne είπε:

 

Είναι τεστ εγκυμοσύνης!!! Συνεχώς βγαίνουν αχνές γραμμές!!!  Την βλέπετε και εσείς δηλαδή δεν κάνουν πουλάκια τα μάτια μου;;;

Κάτι αχνοφαινεται. 

Πόσες μέρες πριν την περίοδο είσαι?

Σκούρυνε καθόλου η γραμμή?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Ναι ρε. Εγω νομιζα επιανα ωορρηξια και τελικα εκαμα 2 3 μερες αργοτερα.. τρομερη επιστημη..χαχαχα.. γιναμε ειδικοι θελουμε δε θελουμε.. νταξ κμια φορα σε παιρνει απο κατω.. ολες μας το βιωνουμε αυτο.. ολες το ιδιο περναμε εδω μεσα. Αλλες χειροτερα αλλες καλυτερα.. 

Χωρίς τεστ κάποιες φορές είναι αρκετά δύσκολο να την εντοπίσεις βάσει συμπτωμάτων ή έστω ημερολογιακά. Συν το ότι δεν υπάρχει πάντα η δυνατότητα να αξιοποιηθούν οι κρίσιμες μέρες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 57 λεπτά , IOANNA28 είπε:

Χωρίς τεστ κάποιες φορές είναι αρκετά δύσκολο να την εντοπίσεις βάσει συμπτωμάτων ή έστω ημερολογιακά. Συν το ότι δεν υπάρχει πάντα η δυνατότητα να αξιοποιηθούν οι κρίσιμες μέρες.

Εγω παντα κανω τεστ. Αλλιως δε ξερω..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Εννοείς σε πιο πάνω σχόλιο ότι κάνατε σεξ 15 ημέρες σερί?

Διάβασα σε πολλά ιατρικά σάιτ αλλά και εκτός, ότι καλό είναι να γίνεται κάθε μέρα 'η μέρα παρά μέρα στις γόνιμες . 

Εννοώ ότι αν ξεκινάς από πολύ νωρίς κάθε μέρα, μήπως τελικά δεν κάνει?

Δεν είμαι γιατρός βέβαια. Σε σύγχυση είμαι και εγώ και ακόμα ανακαλύπτω. 

Κ εμείς αυτόν τον μήνα συνεχίζουμε τις προσπάθειες μετά την διακοπή κύησης λόγω χρωμοσωμικων ανωμαλιών (για όσες δεν θυμούνται). 2ος μήνας προσπαθειών. 

Οι επαφές είναι 27, 29, (1η γόνιμη μέρα σύμφωνα με το ημερολόγιο) 30/8 

1, 2 ,3/9 (με θετικό τεστ ωορρηξίας στις 3/9 και το ημερολόγιο περιόδου τότε μου έλεγε ωορρηξία)

4,5/9 λόγω υποχρεώσεων δεν μπορέσαμε. 

Τώρα τι να πω. Αν δεν κάτσει δεν έκατσε. 

Δεν μπορώ άλλο το άγχος. 

Εδώ την πρώτη φορά που έμεινα έγκυος , έμεινα με 1 μόνο επαφή ελεύθερη, 3-4 ημέρες πριν την ωορρηξία. 

Τι να πω. Αν δεν προκύψει μέχρι και Νοέμβρη, Δεκέμβρη μαζί με το τεστ Παπ θα κάνουμε κ εξετάσεις. Δεν θέλω να χάνω χρόνο. 

Πήγαμε το Σάββατο και στο μοναστήρι της Αγίας Ειρήνης της Χρυσοβαλάντου. 

Παρακαλέσαμε, προσκυνήσαμε, ξεκινήσαμε χθες νηστεία όπως μας είπαν και την Πέμπτη θα φάμε τα μήλα που μας έδωσαν. Λένε ότι είναι θαυματουργό. 

Μακάρι και στην περίπτωση μας.

Κάτι αχνοφαινεται. 

Πόσες μέρες πριν την περίοδο είσαι?

Σκούρυνε καθόλου η γραμμή?

Όσο αφορά τις επαφές όπως μας είπαν κ εμάς από το εργαστήριο που κάναμε να δούμε πως είναι ο άντρας μου ότι έχει σχέση η ποιότητα κ η ποσότητα...παραδείγματος εμάς είναι πολύ καλό κ ποσότητα κ σε ταχύτητα μας είπε ότι κάθε μέρα εάν γίνει δεν το αλλοιώνει...βέβαια ούτε εμείς το κάνουμε 15 μέρες σερί..χαράς το κουράγιο οποίος αντέχει..χαχαχα..εμείς πάμε στις γόνιμες μέρα παρά μέρα κ επειδή κάνω το τεστ ωορρεξιας που βλέπω τις δύο πιο γόνιμες με την δεύτερη να είναι στο πικ ...κάνουμε μια την πρώτη μέρα που θα βγει θετικό κ την δεύτερη που είναι στο πικ η ορμόνη πρωί κ βράδυ...τουλάχιστον έτσι πιάσαμε την πρώτη φορά...τώρα δεν ξέρω...μετά την βιοχημική εάν θα πετύχει ξανά αυτό το σύστημα αλλά για 15 μέρες σερί δεν είμαστε εμεις...χαχαχα..

 

 

2 ώρες πρίν, Elle12 είπε:

Εγω παντα κανω τεστ. Αλλιως δε ξερω..

Ναι καλέ κ εγώ κάθε μήνα κάνω τεστ ωορρεξιας...αλλιώς εύκολα μπορείς να την χάσεις...κ το ωάριο ζει μόνο 24 ώρες...δεν είναι να χάνεις ούτε λεπτο...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Το σπερμοδιαγραμμα του ηταν τελειο. Οι γιατροι μας ειπαν καθημερινα. Οι πανω απο 1 φορα τη μερα επαφες αλλοιωνουν το σπερμα. Αν κλεισει 24ωρο και μεσολαβησει υπνος ανανεωνεται μια χαρα.. 

Ναι παιδια, 15 μερες γιατι κανονικα ειχα ωορρηξια τη 1η βδομαδα και αλλαξε ο κυκλος μου μαλλον και εκανα ωορρηξια 5 μερες μετα οποτε βαλε τα πριν βαλε τα μετα κλεισαμε 15 μερες. Να δουλευω να σχολαω να κανω σεξ να ξαναπηγαινω στη δουλεια. Ενα δραμα χαχαχα

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Marianne είπε:

 

Είναι τεστ εγκυμοσύνης!!! Συνεχώς βγαίνουν αχνές γραμμές!!!  Την βλέπετε και εσείς δηλαδή δεν κάνουν πουλάκια τα μάτια μου;;;

Την βλέπω και εγώ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...