Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Όλα μια λακούβα σε αυτή την χώρα. Το καλό είναι ότι οδηγώ εγώ πάμε μαζί (και εγώ δάσκαλος μας έφαγε η εκπαίδευση . Μα συγνώμη η μόνιμη δασκάλα έχει αναρ άδεια για όλα η αναπληρώτρια έχει μήτρα από τα lidl 😅😅 ήθελα να ξέρω τους νόμους τουσ διαβάζουν;  Καλά τα ηρεμιστικά τα βλέπω σιγά σιγά αχααχαχαχα η γιατρός είπε όλα μια χαρά με το μωρό μια μικρή αποκόλληση βλέπω όχι λακούβες και τραντάγματα 

      Ναι είναι μεγάλη αδικία οι αναρρωτικες αναπληρωτων σε σύγκριση με μονίμων. Είχαν πει θα τα εξισωναν αλλά ακόμα τίποτα.... αν οδηγείς εσύ νομίζω μια χαρά....θα πηγαίνεις αργά θα αποφεύγεις λακουβες και στο σχολειο δε θα κάνει τίποτα να κάθεται σαν πατριάρχης 😁. Προσοχή στις ιώσεις και τον πυρετό στο σχολειο...καλό είναι να μην ανεβάσουμε πυρετό στο 1ο τριμηνο ειδικά. Να φοράτε μάσκα. Στο δημοτικό κολλάς εύκολα. 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, AnnaCh είπε:

Μας έδωσαν φωτογραφίες μετά την εμβρυομεταφορά, και μου είχαν βάλει και εικόνα των εμβρύων στον προτζέκτορα ήταν 4 κυττάρων είμαι σίγουρη. Η ωοληψία εγινε Παρασκευή και έδωσε δείγμα και ο σύζηγος και εμβρυομεταφορα την Δευτέρα. Θα τους ρωτήσω ξανά να δω ποιας μερας ήταν τα έμβρυα και γιατί προχωρήσαμε τόσο νωρίς.  Σε ανδρολόγο πήγαμε μετα το σπερμοδιάγραμμα  και μας είπε οτι ναι χειρουγείο γίνεται αλλα δεν μπορουσε να εγγυηθεί κάποια μεγάλη διαφορά, πήρε adrofertil  k impryl  για 3 μήνες αλλά δεν μπορέσαμε να κάνουμε άμεσα εξωσωματική μετά την θεραπεία, ούτε μας είπαν να κάνουμε αλλο σπερμοδιάγραμα για να δούμε κάποια αλλαγή..Οποτε βασιστήκαμε και εμεις στην εξωσωματική... Εδώ μέσα ψάχνοντας έμαθα οτι θέλει και άλλο ψάξιμο το θέμα του σπέρματος και θα ψάξουμε ένα ιατρό να πάμε.... Θα ρωτήσω και εγώ την γυναικολόγο αν μπορώ να παρω  κάποιο σκεύασμα να βοηθήσω την ωοθήκη που λειτουργεί. Επίσης έμαθα εδώ για την υστροσκόπηση, ειχα ρωτήσει το κέντρο οτι αφού έχω ιστορικό με ενδομητρίωση μήως έπρεπε να κανω παλι λαπαροσκόπηση ή αλλή εξέταση μου είχαν πεί όχι. Σαλπιγγογραφία είχα κάνει για με είχε στείλει η γυναικολόγος, ήταν διαβατες η σαλλπιγες αλλα από το κέντρο  μου έιχαν πει οτι η δεξία ήταν επηρεασμενη γιατι ενώ ήταν διαβατη έκανε ελικωσεις... Αυτά . Εχουμε ενδοκρινολόγο που μας παρακουλουθεί η οποιά μας ρυθμιζει μας δίνει και βιταμίνες όταν χρειαζεται. Ο σύζηγος έχει αφαιρέσει θυροειδή και έγω έχω χασιμότο αλλά δεν έχει επηραστεί το βαρος μου.

Μπράβο, καλά κάνατε κ τα τακτοποιησατε όλα. Και καλά θα κάνετε να ψάξετε το θέμα σπέρμα περισσότερο. Επιβάλλεται.

Όσον αφορά την υστεροσκοπηση, δεν βλέπει ενδομητριωση. Αυτό με λαπαροσκοπηση. Η υστεροσκοπηση βλέπει από μέσα τη μήτρα. Εγώ αν είχα ιστορικό σίγουρα θα έκανα. Εδώ θα κάνω τώρα χωρίς να έχω κανένα δείγμα... Κ ενδεχομένως να τα έκανα κ τα δύο. Αν είναι να περάσεις από λαπαροσκοπηση, δεν είναι τίποτα κ η υστεροσκοπηση.

Για να είστε 100% σίγουροι, πέρα από ενδοκρινολόγο θα μπορούσατε να πάτε κ σε αιματολογο- ανοσολογο. Αν είσαι Αθήνα μπορείς να κλείσεις ραντεβού στο Έλενα που κάνει πλήρη έλεγχο κ είναι δωρεάν.

Με ολιγοασθενοσπερμια εννοείται μικρογονιμοποιηση. ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 13 λεπτά , marina_86 είπε:

Μπράβο, καλά κάνατε κ τα τακτοποιησατε όλα. Και καλά θα κάνετε να ψάξετε το θέμα σπέρμα περισσότερο. Επιβάλλεται.

Όσον αφορά την υστεροσκοπηση, δεν βλέπει ενδομητριωση. Αυτό με λαπαροσκοπηση. Η υστεροσκοπηση βλέπει από μέσα τη μήτρα. Εγώ αν είχα ιστορικό σίγουρα θα έκανα. Εδώ θα κάνω τώρα χωρίς να έχω κανένα δείγμα... Κ ενδεχομένως να τα έκανα κ τα δύο. Αν είναι να περάσεις από λαπαροσκοπηση, δεν είναι τίποτα κ η υστεροσκοπηση.

Για να είστε 100% σίγουροι, πέρα από ενδοκρινολόγο θα μπορούσατε να πάτε κ σε αιματολογο- ανοσολογο. Αν είσαι Αθήνα μπορείς να κλείσεις ραντεβού στο Έλενα που κάνει πλήρη έλεγχο κ είναι δωρεάν.

Με ολιγοασθενοσπερμια εννοείται μικρογονιμοποιηση. ❤️

Θα κλεισω στο Έλενα στο τμήμα αποβολών, βλέπω ότι πολλά κορίτσια το έχετε αναφέρει, δεν χάνουμε και τίποτα. Σκεφτόμουν ότι λαπαροσκόπηση κ υστεροσκόπηση  πρέπει να γίνει κοντά στην επικείμενη προσπάθεια , δηλαδή λίγους μήνες πριν να συνέλθει το σώμα, η υστεροσκόπηση γίνεται πριν την εμβρυομεταφορά; Βασικά ποιός θα μου πει πότε είναι καλύτερα; Ο εξωσωματικός; Επίσης κάποια στιγμή ειχα κάνει αιματολογικές για θρομβοφιλία πρέπει να τις ψάξω. Αραγε να θέλει νεα εξέταση;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , AnnaCh είπε:

Την μικρογονιμοποίηση την κάναμε λόγω ολιγοασθενοσπερμιας. Μας πηρε η εμβρυολόγος να μας ενημερώσει οτι θα προχωρήσουν με αυτή την τεχνική και μεις συμφωνήσαμε γιατι μας είχαν πεί από την αρχή οτι μπορεί να χρειαστεί.

Καλησπερα και απο εμενα. Δεν εχω αποψη και δεν μπορω τπτ να πω σε οσα αναφερεις γιατι και εγω τωρα ξεκιναω οποτε διαβαζω με προσοχη για να μαθαινω, ειναι ομως πραγματικα κριμα που δεν καταλαβαινει παντα ο γιατρος την αναγκη μας για λεπτομερη εξηγηση, ακομα και αν δεν θα ειναι ευχαριστη. Anyway...

Θα μπορουσες να μου πεις λιγα περισσοτερα για τι εννοούμε ολιγοσπερμια? Εχετε καποια εικονα απο ποια νουμερα και κατω ειναι σοβαρο προβλημα και πρεπει να παμε σε ειδικο γιατρο?

Κοιταμε κυριως τον συνολικο αριθμο σε ολη την ποσοτητα ή ανα ml? ΄Η και τα 2?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Είχα κλείσει ένα ραντεβού στο Έλενα, στο τμήμα καθ΄ έξιν αποβολών, για τις 24/2 (Την Πέμπτη που μας έρχεται) στις 12.00. Δεν θα πάω όμως. Αν το θέλει κάποια, ας μου πει!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Chris_V είπε:

Καλησπερα και απο εμενα. Δεν εχω αποψη και δεν μπορω τπτ να πω σε οσα αναφερεις γιατι και εγω τωρα ξεκιναω οποτε διαβαω με προσοχη για να μαθαινω, ειναι ομως πραγματικα κριμα που δεν καταλαβαινει παντα ο γιατρος την αναγκη μασ ια λεπτομερη εξηγηση, ακομα και αν δεν θα ειναι ευχαριστη. Anyway...

Θα μπορουσες να μου πεις λιγα περισσοτερα για τι εννοούμε ολιγοσπερμια? Εχετε καποια εικονα απο ποια νουμερα και κατω ειναι σοβαρο προβλημα και πρεπει να παμε σε ειδικο γιατρο?

Κοιταμε κυριως τον συνολικο αριθμο σε ολη την ποσοτητα ή ανα ml? ΄Η και τα 2?

Δεν έχω κατανοήσει απόλυτα τα νούμερα οποτε καλυτερα να συμβουλευτείτε ανδρολόγο ουρολόγο. Τη πρωτη εικόνα την δίνει το σπερμοδιάγρμμα και μετά ο ουρολόγος με τον υπέρηχο εμάς βρήκε την κυρσοκοιλη. Καλυτερα να συμβουλευτείτε ειδικό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , AnnaCh είπε:

Δεν έχω κατανοήσει απόλυτα τα νούμερα οποτε καλυτερα να συμβουλευτείτε ανδρολόγο ουρολόγο. Τη πρωτη εικόνα την δίνει το σπερμοδιάγρμμα και μετά ο ουρολόγος με τον υπέρηχο εμάς βρήκε την κυρσοκοιλη. Καλυτερα να συμβουλευτείτε ειδικό. 

Θα μπορουσες να μου στειλεις ενα προσωπικο μνμ με καποιους αν εχεις να προτεινεις. Δεν ξερουμε κανεναν και δεν θελω να περασουμε οτι περασαμε και με τους γυναικολογους...

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ο γυναικολογος οταν ειδε το 1ο και του λεει: Με αυτο παιδι δεν κανεις με φυσικο τροπο. Βλεπει το 2ο (μαζι τα ειχαμε και τα 2, με 2 μηνες διαφορα) και λεει: με αυτο παιδι θα κανεις. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Chris_V είπε:

Θα μπορουσες να μου στειλεις ενα προσωπικο μνμ με καποιους αν εχεις να προτεινεις. Δεν ξερουμε κανεναν και δεν θελω να περασουμε οτι περασαμε και με τους γυναικολογους...

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ο γυναικολογος οταν ειδε το 1ο και του λεει: Με αυτο παιδι δεν κανεις με φυσικο τροπο. Βλεπει το 2ο (μαζι τα ειχαμε και τα 2, με 2 μηνες διαφορα) και λεει: με αυτο παιδι θα κανεις. 

Και εμάς αυτό μας είπαν για αυτό πήγαμε για εξωσωματική αλλά δεν πέτυχε. Δεν έχω να προτείνω κάποιον είμαι σε φασή αναζήτησης γιατί εκεί που πήγαμε δεν είχε ειδίκευση στην ανδρική υπογοννημότητα.... δες και εδώ στο σαιτ μήπως προταθεί κάποιος αν καταλήξω κάπου θα το γράψω στην ομάδα....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Margeau είπε:

Καλή επιτυχία! Τώρα θυμήθηκα που είχες αναφέρει ότι η μητέρα σου έχει παράγοντα Leiden θετικό. Οπότε είναι απαραίτητο να διερευνηθεί και η τυχόν κληρονομικότητα. Σου εύχομαι τα καλύτερα! 

Αυτό το έχω ψάξει από όταν είχε διαγνωστεί η μητέρα μου και δεν έχω! Σ' ευχαριστώ για τις ευχές και ανταποδίδω! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AnnaCh είπε:

Θα κλεισω στο Έλενα στο τμήμα αποβολών, βλέπω ότι πολλά κορίτσια το έχετε αναφέρει, δεν χάνουμε και τίποτα. Σκεφτόμουν ότι λαπαροσκόπηση κ υστεροσκόπηση  πρέπει να γίνει κοντά στην επικείμενη προσπάθεια , δηλαδή λίγους μήνες πριν να συνέλθει το σώμα, η υστεροσκόπηση γίνεται πριν την εμβρυομεταφορά; Βασικά ποιός θα μου πει πότε είναι καλύτερα; Ο εξωσωματικός; Επίσης κάποια στιγμή ειχα κάνει αιματολογικές για θρομβοφιλία πρέπει να τις ψάξω. Αραγε να θέλει νεα εξέταση;

Έτσι κι αλλιώς αν πας στο Έλενα θα τα δουν όλα. Αν βρεις κ τις παλιές σου εξετάσεις καλό είναι να τις έχεις μαζί σου. Η υστεροσκοπηση δεν πειράζει να γίνει ένα, δύο κύκλους πριν την ετ. Ωστόσο, αν βρεθεί κάποια φλεγμονή πιθανότατα να χρειαστεί να πάρεις κ κάποια αντιβίωση. Οπότε είναι ανάλογα με τα ευρήματα. Δεν είναι απαραίτητο να στα κάνει ο εξωσωματικος. Καλά ειδικά τη λαπαροσκοπηση. Εμένα τυχαίνει ο εξωσωματικος μου να είναι κ καλός λαπαροσκοπος, οπότε θα μου την κάνει αυτός. Αν δεν ήταν όμως, θα απευθυνομουν αλλού... Εσύ έχεις καταλήξει σε κέντρα που θέλεις να επισκεφτείς;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , marina_86 είπε:

Έτσι κι αλλιώς αν πας στο Έλενα θα τα δουν όλα. Αν βρεις κ τις παλιές σου εξετάσεις καλό είναι να τις έχεις μαζί σου. Η υστεροσκοπηση δεν πειράζει να γίνει ένα, δύο κύκλους πριν την ετ. Ωστόσο, αν βρεθεί κάποια φλεγμονή πιθανότατα να χρειαστεί να πάρεις κ κάποια αντιβίωση. Οπότε είναι ανάλογα με τα ευρήματα. Δεν είναι απαραίτητο να στα κάνει ο εξωσωματικος. Καλά ειδικά τη λαπαροσκοπηση. Εμένα τυχαίνει ο εξωσωματικος μου να είναι κ καλός λαπαροσκοπος, οπότε θα μου την κάνει αυτός. Αν δεν ήταν όμως, θα απευθυνομουν αλλού... Εσύ έχεις καταλήξει σε κέντρα που θέλεις να επισκεφτείς;

Οχι ξεκίνησα να μαζεύω πληροφορίες για να κανω καποια ραντευβου να παρω γνωμες, θα αλλαξω απο κει μου είμαι. Οπότε δέχομαι προτάσεις....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 hours ago, AnnaCh said:

Οχι ξεκίνησα να μαζεύω πληροφορίες για να κανω καποια ραντευβου να παρω γνωμες, θα αλλαξω απο κει μου είμαι. Οπότε δέχομαι προτάσεις....

Θα σου πρότεινα να επισκεφτείτε τον Σφακ στο Γενεσις και τον Μακρακη νομίζω είναι στο Μητέρα τωρα? Η @winspert μπορεί να μας πει. Απο όσους είδαμε, θεωρώ προσωπικά ότι αυτοί οι δυο είχαν την πιο ανθρώπινη προσέγγιση. Μας έχουν πονέσει ολες πολυ τα αρνητικά, αλλά εύχομαι η επόμενη προσπάθεια να είναι η τυχερή και να σας γεμίσει χαρά! :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Απαντώ με καθυστέρηση, γιατί ήθελα να επιβεβαιώσω την ονομασία της ένεσης. Όχι, δεν ήταν αντιπατρικό εμβόλιο. Ήταν μια ένεση με αυξητικούς παράγοντες λευκών αιμοσφαιρίων, που μου είπαν ότι βοηθάει πολύ με τα αντιφωσφολιπιδικά αντισώματα και γενικά ότι βοηθάει τα κύτταρα της μήτρας. Η ονομασία είναι Zarzio ή Nivestim. 

Για αυξητικούς παράγοντες έχω ξαναδιαβάσει στο topic της δωρεάς, αλλά δεν ήξερα για ποιο λόγο γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , playbunny είπε:

Θα σου πρότεινα να επισκεφτείτε τον Σφακ στο Γενεσις και τον Μακρακη νομίζω είναι στο Μητέρα τωρα? Η @winspert μπορεί να μας πει. Απο όσους είδαμε, θεωρώ προσωπικά ότι αυτοί οι δυο είχαν την πιο ανθρώπινη προσέγγιση. Μας έχουν πονέσει ολες πολυ τα αρνητικά, αλλά εύχομαι η επόμενη προσπάθεια να είναι η τυχερή και να σας γεμίσει χαρά! :wub:

@AnnaChΤον κο Μακράκη τον συστήνω ανεπιφύλακτα...Ειναι ενας πολυ ηρεμος ανθρωπος που σου βγαζει μια σιγουρια...Και φυσικα ειναι αψογος επιστημονας...Αυτος με βοηθησε να αποκτησω το γιο μου...Οσον αφορά τον κο Σφακ δεν εχω ακομα σχηματισει προσωπική άποψη...Απο αυτα που ακουω θεωρω πως ειναι καλος ..Απο κοντα θα τον γνωρίσω την Τρίτη...


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Effie99 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Είχα κλείσει ένα ραντεβού στο Έλενα, στο τμήμα καθ΄ έξιν αποβολών, για τις 24/2 (Την Πέμπτη που μας έρχεται) στις 12.00. Δεν θα πάω όμως. Αν το θέλει κάποια, ας μου πει!

@happiness79

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Troia είπε:

Για αυξητικούς παράγοντες έχω ξαναδιαβάσει στο topic της δωρεάς, αλλά δεν ήξερα για ποιο λόγο γίνεται.

Η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα ούτε εγώ. Γενικά έχω την τάση να ρωτάω ό,τι δεν καταλαβαίνω και αυτή ήταν η μοναδική φορά που είπα να είμαι λίγο πιο χαλαρή κι έτσι δεν ξέρω να σου πω περισσότερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...