Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , Nephele78 είπε:

Σωστα,, Απλα οταν κανουμε εμβρυα 3ης μερας τουλαχιστον αν τα αφησουμε για βλαστοκυστες ξερουμε αν θα φτασουν τοτε ειναι πιο δυνατα..γιατι σε μια κοπελα ηταν τελεια ως τριτης μερας 8 κυτταρων κ μετα σταματάγανε..τα μετεφερε ως 3ης οποτε ετσι το σκεφτηκα Αλλα κ παλι ακρη δε βγαινει εχετε δικιο

Αυτό που λες είναι το λογικό και για εμένα . Δεν ξέρω όμως πραγματικά τι ισχύει. Νομίζω κανείς δεν είναι σε θέση παρά μόνο η φύση .

  • Μου αρέσει 2

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Eve2022 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Δεν έχω το DVD στα χέρια μου αλλα θέλω μόλις βγει και η amh να κάνω μια επίσκεψη και να δούμε την συνέχεια. Είμαι πεπεισμένη πλέον να μην μείνω μόνο σε αυτόν.. Με δωρεά ωαριων έχεις παιδάκι; πως ήταν η εμπειρία σου;  θα ήθελες να το μοιραστεις; 

Δεν έχω αποκτήσει ακόμα παιδί, στις διαδικασίες είμαι. Μη νομίζεις ότι κ η δωρεά είναι εύκολο... Έχει κι αυτό τις δυσκολίες του. 

Όσον αφορά στην απόφαση της δωρεάς, μάλλον θα σε εκπληξω. Εμάς δεν μας ένοιαξε στιγμή! Χρόνια παρακαλούσα τους γιατρούς να πάμε σε δωρεά! Αυτοί έλεγαν όχι γιατί ήμουν μικρή κ δώστου διεγέρσεις κ φυσικούς κ τροποποιημένους φυσικούς. Θαυμάζω τις γυναίκες που έχουν την υπομονή να επιμένουν εμείς όμως επιλέξαμε τη δωρεά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , marina_86 είπε:

Δεν έχω αποκτήσει ακόμα παιδί, στις διαδικασίες είμαι. Μη νομίζεις ότι κ η δωρεά είναι εύκολο... Έχει κι αυτό τις δυσκολίες του. 

Όσον αφορά στην απόφαση της δωρεάς, μάλλον θα σε εκπληξω. Εμάς δεν μας ένοιαξε στιγμή! Χρόνια παρακαλούσα τους γιατρούς να πάμε σε δωρεά! Αυτοί έλεγαν όχι γιατί ήμουν μικρή κ δώστου διεγέρσεις κ φυσικούς κ τροποποιημένους φυσικούς. Θαυμάζω τις γυναίκες που έχουν την υπομονή να επιμένουν εμείς όμως επιλέξαμε τη δωρεά. 

Εύχομαι να έχει και εσένα αίσιο τέλος η ιστορία σου.Οι προσπάθειες για δωρεα καρποφορουν πιο άμεσα; αν βέβαια δεν είμαι αδιάκριτη ποιο ήταν το πρόβλημα στη δική σου περίπτωση; με το γιατρό σου είσαι ευχαριστημενη; τόσες ερωτήσεις, τόσες απορίες.. Είμαι χαμένη πραγματικά 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Eve2022 είπε:

Καλή σου μέρα Chris V.. Και τώρα σε ποιο στάδιο βρίσκεσαι; πως το αντιμετωπίζεις; 

Ειδα ακομη 2 εξωσωματικους (συνολο 3), πανω κατω τα ιδια μου ειπαν, στο τελος μαλλον θα παμε για εξωσωματικη.

Ωστοσο επειδη εμεις δεν εχουμε προλαβει να προσπαθησουμε φυσιολογικα αποφασισαμε απο κοινου με το γιατρο μας να δοκιμασουμε 1 μηνα φυσιολογικα, 1 φορα σπερματεγχυση, ακομη ενα μηνα φυσιολογικα, παντα με πολλη στενη παρακολουθηση με υπερηχους. Και ολα αυτα επειδη δεν εχουμε προσπαθησει καθολου μονοι μας.

Αν δεν καταφερουμε τπτ θα παμε για εξωσωματικη τον Απριλιο.

Εντωμεταξυ κανω σαλπιγγογραφια σε 2 εβδομαδες και εχω ραντεβου με ΕΟΠΠΥ στις 15 Μαρτιου, σας διαβαζω και παιρνω δυναμη.

Προσπαθω να κανω τα παραιτητα χωρις να δημιουργησω αυτην την εξαρτηση απο το γιατρο μου γιατι ο 2ος αυτο μου καλλιεργησε... Ραντεβου, εξετασεις, τεραστιες αναμονες στο ιατρειο του και στο κεντρο και στο τελος νιωθαμε "αρωστοι" με ολα αυτα...

Προσεχουμε τη διατροφη μας, λιγη γυμνασtικη, πολλες ομορφες βολτες και λιγες διακοπουλες τελη Μαρτιου να γεμισουμε μπαταριες για ολα οσα ερχονται ;)

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Chris_V είπε:

Ειδα ακομη 2 εξωσωματικους (συνολο 3), πανω κατω τα ιδια μου ειπαν, στο τελος μαλλον θα παμε για εξωσωματικη.

Ωστοσο επειδη εμεις δεν εχουμε προλαβει να προσπαθησουμε φυσιολογικα αποφασισαμε απο κοινου με το γιατρο μας να δοκιμασουμε 1 μηνα φυσιολογικα, 1 φορα σπερματεγχυση, ακομη ενα μηνα φυσιολογικα, παντα με πολλη στενη παρακολουθηση με υπερηχους. Και ολα αυτα επειδη δεν εχουμε προσπαθησει καθολου μονοι μας.

Αν δεν καταφερουμε τπτ θα παμε για εξωσωματικη τον Απριλιο.

Εντωμεταξυ κανω σαλπιγγογραφια σε 2 εβδομαδες και εχω ραντεβου με ΕΟΠΠΥ στις 15 Μαρτιου σας διαβαζω και παιρνω δυναμη.

Προσπαθω να κανω τα παραιτητα χωρις να δημιουργησω αυτην την εξαρτηση απο το γιατρο μου γιατι ο 2ος αυτο μου καλλιεργησε... Ραντεβου, εξετασεις, τεραστιες αναμονες στο ιατρειο του και στο κεντρο και στο τελος νιωθαμε "αρωστοι" με ολα αυτα...

Προσεχουμε τη διατροφη μας, λιγη γυμνασυικη, πολλες ομορφες βολτες και λιγες διακοπουλες Τελη μαριου να γεμισουμε μπαταριες για ολα οσα ερχονται ;)

 

Ευχομσι μέσα από τη καρδιά μου στο τέλος να κρατήσετε στην αγκαλιά σας ένα μωράκι.. Και εμείς προσέχουμε διατροφικά, κάνουμε εξορμήσεις γενικά προσπαθούμε να σκεφτόμαστε θετικά..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, νικηαντωνια81 said:

Αυτό που λες είναι το λογικό και για εμένα . Δεν ξέρω όμως πραγματικά τι ισχύει. Νομίζω κανείς δεν είναι σε θέση παρά μόνο η φύση .

@Nephele78 παίζουν τελικα τοσοι πολλοι παραγοντες ρολο που πραγματικα τον τελευταίο λόγο έχει η φυση.

εμεις με τους γιατρους μας προσπαθούμε βεβαια για τις καλύτερες προυποθεσεις, αλλά το κομμάτι της εμφύτευσης παραμένει ακόμα άγνωστο επιστημονικά. 

@νικηαντωνια81  κατσε γιατι μπορεί να αλλάξει πλάνο το μωρο και να έχουμε corona-baby!! ;-) :mrgreen:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπερα. Εχω ερθει Αθηνα.. πήγα στο Ιασω στο Μαρουσι για υπερηχο πριν την ωοληψια. Και τελικα.. η ωοληψια θα καθυστερησει.  και δεν μου φτανουν οι gonal! Δεν μπορω να βρω.. γτ εχουν κλεισει. Μου ειπε μηπως βρω bemfola εναλλακτικα. Εχει καποια κοπελα;? και θα σας τις πληρωσω!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Makelen είπε:

Κοριτσια μου καλησπερα. Εχω ερθει Αθηνα.. πήγα στο Ιασω στο Μαρουσι για υπερηχο πριν την ωοληψια. Και τελικα.. η ωοληψια θα καθυστερησει.  και δεν μου φτανουν οι gonal! Δεν μπορω να βρω.. γτ εχουν κλεισει. Μου ειπε μηπως βρω bemfola εναλλακτικα. Εχει καποια κοπελα;? και θα σας τις πληρωσω!

Καλησπερα κοριτσι μου.. σε ποια φαρμακεία εψαξες; Στην αθηνα ειναι ανοιχτα μεχρι το βραδυ και υπαρχουν παντα καποι φαρμακεία που σε στελνουν οι γιατροι κ βρισκεις.. να σου δωσω καποια τηλ; Το ενα ειναι στο ψυχικο το γνωρίζουν ολοι οι εξωσωματιστες αυτος συνήθως εχει 99/100 εγω συνέχεια  εκει επαιρνα ατο avenue επισης διπλα στο ιασω στο εμπορικό κεντρο μπορει να εχει.. κει στο κεντρο πανεπιστημίου καπου κοντα στην Ομόνοια..

ταλαρουγκας ανοιγει στις 5! Βρίσκεται Γεωργίου βλαχου ( ψυχικο)δε θυμαμαι αριθμο αν το βαλεις στο ιντερνετ θα στο βγαλει κ το τηλ!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Nαι το ξέρω ότι δεν έχει να κάνει με την απόψυξη απλώς με αγχώνει αυτό το 30% και ότι μπορεί να καταληξω να μεταφέρω τελικά μόνο 1 ύστερα από τόσες ωοληψίες. Βέβαια και ένα μπορεί να πετύχει, δεν πρέπει να απογοητεύομαι, απλώς αυτή η σιγουριά που ένιωθα τώρα έχει μετατραπεί σε άγχος και απαισιοδοξία. Θα συνέλθω όμως 

Ναι ναι το διάβασα αυτό που μου έστειλες και δεν σου κρύβω ότι αναθάρρησα κάπως. Κι εγώ προτιμούσα εξ' αρχής με 5ης μέρας, αφού και ο γιατρός είπε ok, προχωράμε και όπου βγει 

Την τρίτη ημέρα δηλαδή πόσο διαιρέσεων πρέπει να είναι για να είναι οκ;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ! Βρηκα στο Κολωνακι απο μια κοπελα που μου εστειλε προσωπικο μηνυμα! Να ειστε ολες καλα! Τριτη εχω ωοληψια. Θα σας ενημερωσω συντομα!!

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


44 minutes ago, Maroxmarox said:

Την τρίτη ημέρα δηλαδή πόσο διαιρέσεων πρέπει να είναι για να είναι οκ;

Από από 8 και πάνω θεωρούνται ποιοτικά. Εγώ έχω ένα 8, ένα 10 και ένα ακαθόριστο σε φάση βλαστοκύστης. Σήμερα με πήρε η εμβρυολόγος και μου είπε η ποιότητα είναι μία καλή βάση σίγουρα, έχουν δλδ μία καλή προοπτική, αλλά δεν προκαθορίζει το αποτέλεσμα. Μπορεί να φτάσουν 5η μέρα μπορεί και όχι. Την Δευτέρα στις 9 πρέπει να είμαστε εκεί όπου θα μάθουμε πόσα προχώρησαν τελικά. Το άγχος μέχρι εκείνη την στιγμή δεν περιγράφεται. 

  • Μου αρέσει 3

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, kateriiina25 said:

Από από 8 και πάνω θεωρούνται ποιοτικά. Εγώ έχω ένα 8, ένα 10 και ένα ακαθόριστο σε φάση βλαστοκύστης. Σήμερα με πήρε η εμβρυολόγος και μου είπε η ποιότητα είναι μία καλή βάση σίγουρα, έχουν δλδ μία καλή προοπτική, αλλά δεν προκαθορίζει το αποτέλεσμα. Μπορεί να φτάσουν 5η μέρα μπορεί και όχι. Την Δευτέρα στις 9 πρέπει να είμαστε εκεί όπου θα μάθουμε πόσα προχώρησαν τελικά. Το άγχος μέχρι εκείνη την στιγμή δεν περιγράφεται. 

Να σκέφτεσαι θετικά και όλα καλά θα πάνε <3 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, playbunny είπε:

@Nephele78 παίζουν τελικα τοσοι πολλοι παραγοντες ρολο που πραγματικα τον τελευταίο λόγο έχει η φυση.

εμεις με τους γιατρους μας προσπαθούμε βεβαια για τις καλύτερες προυποθεσεις, αλλά το κομμάτι της εμφύτευσης παραμένει ακόμα άγνωστο επιστημονικά. 

@νικηαντωνια81  κατσε γιατι μπορεί να αλλάξει πλάνο το μωρο και να έχουμε corona-baby!! ;-) :mrgreen:

Λες; 

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, winspert είπε:

Με ποιο γιατρό εισαι;

Με τον Θέμη Μαντζαβίνο, στο Ιασώ. 

19 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Νταξει μιλάμε για πολλα λεφτα..ευχομαι να πανε ολα καλά απο δω και περα !!

Άσε... Δεν έχω ιδέα πόσα... Ρώτησα και μου είπαν ότι θα κάνουν ότι καλύτερο μπορούνε, ποιος ξέρει τι σημαίνει αυτό... Μακάρι να πάει καλά τουλάχιστον και να έχουμε έστω ένα καλό! 

Σ' ευχαριστώ πολύ! 

22 ώρες πρίν, Lilian 28 είπε:

Κορίτσια... Εκεί που πάνε όλα τέλεια.. τσουπ κάτι θα βρεθεί να μας αγχώσει.. το κέντρο που θα κάνω την ωολληψια θέλει pcr 48 ωρών.. αλλά διάβασα ότι πριν κάνεις την ovitrel πρέπει να έχεις κάνει pcr.. αλλά η γιατρός θα μου πει 48 ώρες πριν πότε να κάνω την ovitrel οπότε το αποτέλεσμα δεν θα χει βγεί.. πείτε ότι βγαίνει θετικό μία στο εκατομμύριο.. σε αφήνουν σε αυτήν την κατάσταση με 15 ωοθηλακια να περιμένουν?? Αφού δεν προχωράει η διαδικασία σε περίπτωση θετικού αποτέλεσματος! 

Αυτό που λες είναι κάτι που με αγχώνει κι εμένα κάθε φορά που έχω χειρουργείο σε αυτή τη διαδικασία... Σχεδόν μπαίνω σε καραντίνα πριν καλού κακού... Ας ελπίσουμε ότι θα είναι όλα οκ! 

22 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Με πήρε σήμερα ο Σφακ τηλέφωνο. Με ρώτησε αν υπάρχει κάποιος λόγος που θέλω να προχωρήσουμε με 5ης και οχι με 3ης μέρας. Του είπα οτι έτσι μου είχε πει εκείνος ότι συνήθως κάνει (στην πρώτη ενημερωτική κουβέντα) και οτι δεν έχω πρόβλημα να πάω με 3ης αν εκείνος το θεωρεί σωστό. Μου είπε οτι συνηθίζεται στην πρώτη προσπάθεια να πηγαίνουμε με 3ης παρ’όλα αυτά οι βλαστοκύστες είναι καλύτερες λόγω του οτι φαίνεται η δυναμική των εμβρύων και να προχωρήσουμε λοιπόν με 5ης. Τον ρώτησα αν θα αποψύξουμε και τα 3 και μου είπε ναι. Τον ρώτησα τι γίνεται αν τα καταφέρουν και τα 3 και μου είπε ότι αυτό αποκλείεται καθώς μόνο το 30% τα καταφέρνει. Φυσικά μου κόπηκαν τα πόδια γιατί αυτό σημαίνει ότι την Δευτέρα μπορεί να έχω μόνο 1 για μεταφορά. Ή και κανένα. Ρε γαμώτο τι άγχος είναι αυτό; Ξεκίνησα τόσο αισιόδοξα και τώρα τελευταία τίποτα δεν πάει καλά. Ξέρω ότι δεν πρέπει να έχω κακή ψυχολογία αλλά δυσκολεύομαι πολύ. Άλλες κοπέλες που αποψύξατε απο 3ης για 5ης τι ποσοστά είχατε; 

Κορίτσι μου, σε νιώθω απόλυτα. Έχω βρεθεί πολλές φορές στη θέση σου και έχω δει τα πάντα. Από το να τα χάνουμε όλα, μέχρι το να προχωράνε όλα. Οπότε τίποτα δεν αποκλείεται! Σκέψου ότι σε φυσικούς κύκλους που αφήναμε κάθε φορά το ένα και μοναδικό να γίνει βλαστοκύστη, γινόταν πάντα!!! Εκτός από τις 1 ή 2 περιπτώσεις που δεν ήταν καλό, οπότε δεν προχωρούσε σε γονιμοποίηση. Οπότε πραγματικά μπορούν να συμβούν τα πάντα! Ξέρω ότι το να προσπαθείς να μην έχεις κακή ψυχολογία είναι από μόνο του ψυχοφθόρο. Δεν έχει νόημα αν θες τη γνώμη μου. Αν είσαι πεσμένη, είναι αυτό. Επέτρεψε το. Και θα έρθει και η χαρά, σίγουρα! Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου 3 υπέροχες βλαστοκύστες και με το καλό να οδηγήσουν στα μωράκια σου! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...