Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

      Αυτά είναι άριστης ποιότητας,αλλά έχει κ άλλες κατηγορίες εμβρύων τα οποία δεν είναι ΑΑ και δίνουν εγκυμοσύνες

      Για τα ποσοστα του άρθρου έλεγα που λέει καλής ποιότητας ,το ότι δίνουν εγκυμοσύνες δίνουν το θέμα είναι να προχωρήσουν …

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 46 λεπτά , Κατια39 είπε:

Η συνέχεια με την επαφή μου με το σέρουμ είναι απίστευτη συνεχίζουν να είναι σα να μην υπάρχει άλλη κλινική σαν αυτή καταλαβαίνω απόλυτα που οι ξένοι την λατρεύουν και καταλαβαίνω απόλυτα γιατί οι ελληνίδες δεν την γνωρίζουμε! Μηδενική διαφήμιση από τη μεριά της κλινικής και ακριβώς το αντίθετο από όλα τα Μεγάλα κέντρα που πέρασα όπως το μητέρα. Στο σέρουμ η μοναδική γιατροί είναι τρεις αλλά δεν είναι συνεργάτες εξωτερική είναι πάντα εκεί μόνο για πελάτες του σέρουμ. Είδα την κυρία Πένυ η οποία είναι ένας γλυκύτατος άνθρωπος που από την πρώτη στιγμή μου εξήγησε ότι δεν είναι γιατρός αλλά βιοχημικός και ότι όλη διαδικασία θα ελέγχεται από αυτήν αλλά ο θεράπων γιατρός μου θα είναι ένας από τους τρεις του κέντρου είχα την δυνατότητα να μιλήσω με δύο απ’ αυτούς και διάλεξα τον Μεριδη . Αντί να βιαστούνε να τρέξουμε σε κύκλο έκανα εξετάσεις και μου δώσανε αγωγή για τον άντρα μου. Υπεύθυνη του εργαστηρίου σπέρματος καθώς και υπεύθυνη του εμβρυολογικό ήταν εκπληκτικές και μου εξήγησαν πράγματα τα οποία δεν έχω ξανακούσει από κανέναν σε προσωπικό ραντεβού χωρίς να τους έχω δώσει ευρώ ως τώρα! 

Μακάρι να μπορέσεις να μας πεις εν καιρό κι άλλες πληροφορίες 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marina_86 είπε:

Καλημέρα! Για να προτείνει κάποιος γιατρός σε μια γυναίκα 41 ετών δωρεά ωαρίων θα πρέπει να δει κάποιο σοβαρό θέμα.. Περίμενε να βγει η ΑΜΗ σου πρώτα. Ωστόσο, όταν λες υστεροσκοπηση εννοείς ότι έκανες κανονική υστεροσκοπηση; Δηλαδή μπήκες χειρουργείο με μέθη κανονικά; Ή έγινε office υστεροσκοπηση; Πήρες κ dvd με τη διαδικασία; Γιατί μου έκανε εντύπωση ότι είδε τις σάλπιγγες. Στην υστεροσκοπηση ο γιατρός, απ' όσο ξέρω, βλέπει το εσωτερικό της μήτρας. Θα έπρεπε να δει αν έχεις κάποιον πολύποδα, κάποια ιδιαιτερότητα στο σχήμα, φλεγμονές κτλ. Οι σάλπιγγες φαίνονται από την υστεροσαλπιγγογραφια ή τη λαπαροσκοπηση. 

Επίσης, όταν λες ότι οι ορμόνες σου ήταν χάλια, τι εννοείς; Πέρα από την fsh. Γιατί αν είχες θέμα κ με άλλες ορμόνες (πχ θυροειδή) θα πρέπει να επισκεφτείς άμεσα ενδοκρινολόγο για να σου τις ρυθμίσει, ο,τι κι αν αποφασίσεις. 

Θα πρότεινα να πας κ σε κάποιον άλλον γιατρό, εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ κάτι καλά από αυτά που γράφεις. 

Έκανα υστεροσκοπηση με μεθη σε ιδιωτικό μαιευτήριο. Στο ιατρείο του όταν πήγα είδαμε το DVD. Όλα ήταν καλά όπως μου είπε αλλά μου έδειξε τις σαλπιγγες όπου η αριστερή είχε μια τρυπουλα, ήταν ανοιχτή ενώ η δεξιά οχι κ μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να την πςιραξουμε εφόσον λόγω της 1ης (Παλλινδρομης κύησης) δούλεψε κ έμεινα έγκυος ασχέτως αν μετά μου απέκλεισε μια φυσιολογική σύλληψη. Παραθέτω τις τιμές των ορμονων :

Tsh 1.73

FT3 3,46

Ft4 0, 95

Tg < 1,3

Tpo 33

Β χοριακη 1,8

Fsh 17,2

Lh 5,0

PRL 19,2

E2 24,6

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , kateriiina25 είπε:

 

 

Ρε κορίτσια εμένα μου έχουν πει ότι το Τ4 πρέπει να το παίρνεις και να μην ξανα κοιμάσαι. Το ψάχνω βέβαια στο Ίντερνετ και οι γνώμες διίστανται 

Έψαξα και βρήκα ότι είχαν ρωτήσει 2 κοπέλες από εδώ σε ανάρτηση του 2010 τους ενδοκρινολόγους τους αυτό ακριβώς αλλά και απαντήσεις ενός άλλου ενδοκρινολόγου και είπαν αυτα:

Παράθεση

Ο ενδοκρινολογος όταν τον ρωτησα μου ειχε πει * Να το παρεις πρωι για να ειναι το στομαχι σου αδειο περιπου 5 με 6 ωρες και μετα απο 30 λεπτα να φας. Αν θες να το παιρνεις 6 ωρα και να ξανακοιμασαι, απλα βεβαιωσου ότι απο τις 12 και μετα δεν εχεις φαει τιποτα.

Παράθεση

Μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα άμα το πάρεις και ξανακοιμηθείς και ότι ναι μεν πρέπει να περιμένεις μίση ώρα και μετά να φας αλλά άμα δεν πεινάς μπορείς να φας και αργότερα.

Παράθεση

Δημήτριος Η. Στεφανόπουλος MD, MSc 30/4/2018 07:52:48 pm
 Μπορείτε να λαμβάνετε τη θυροξίνη οποιαδήποτε πρωινή ώρα και αφού έχουν περάσει τουλάχιστον 5 ώρες μετά την τελευταία λήψη στερεού ή υγρού γεύματος. Φυσικά και δεν έχει σημασία εάν ξαπλώσετε ή κοιμηθείτε μετά τη λήψη.

 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , Chris_V είπε:

Καλημερα κοριτσι μου. Και εμενα οπως ακουω την ιστορια σου θα ελεγα να πας και σε 2ο γιατρο και σε 3ο αν χρειαστει για να καταλαβεις τι συμβαινει. Παρομοια ιστορια εχω και εγω. Ιδια σχεδον ηλικια με εσενα και ο πρωτος γιατρος που ειχα δει -για θεραπεια κυστων- μου ειχε πει "ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΧΘΕΣ"...

Καλή σου μέρα Chris V.. Και τώρα σε ποιο στάδιο βρίσκεσαι; πως το αντιμετωπίζεις; 

Επεξεργάστηκαν by Eve2022
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , marmaki είπε:

Έψαξα και βρήκα ότι είχαν ρωτήσει 2 κοπέλες από εδώ σε ανάρτηση του 2010 τους ενδοκρινολόγους τους αυτό ακριβώς αλλά και απαντήσεις ενός άλλου ενδοκρινολόγου και είπαν αυτα:

 

τι καλή που εισαι!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Eve2022 είπε:

Έκανα υστεροσκοπηση με μεθη σε ιδιωτικό μαιευτήριο. Στο ιατρείο του όταν πήγα είδαμε το DVD. Όλα ήταν καλά όπως μου είπε αλλά μου έδειξε τις σαλπιγγες όπου η αριστερή είχε μια τρυπουλα, ήταν ανοιχτή ενώ η δεξιά οχι κ μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να την πςιραξουμε εφόσον λόγω της 1ης (Παλλινδρομης κύησης) δούλεψε κ έμεινα έγκυος ασχέτως αν μετά μου απέκλεισε μια φυσιολογική σύλληψη. Παραθέτω τις τιμές των ορμονων :

Tsh 1.73

FT3 3,46

Ft4 0, 95

Tg < 1,3

Tpo 33

Β χοριακη 1,8

Fsh 17,2

Lh 5,0

PRL 19,2

E2 24,6

Συγνώμη που μπαίνω σφήνα , αλλά στη σαλπιγγογραφια δεν είχε φανεί ότι ήταν βουλωμενη; Ή δεν είχες κάνει σαλπιγγογραφια; Όσο για τις ορμόνες , ένας γιατρός κάποια στιγμή μου είχε πει ότι είναι και λίγο αμφιλεγόμενες έχουν να κάνουν και με τον κάθε κύκλο , βέβαια ίσως αυτό να το έλεγε για τις μικρές αποκλίσεις...όπως και να έχει εύχομαι πραγματικά να βρεθούν στον αγώνα μας  γιατροί φιλοτιμοι , καταρτισμένοι που να σκοπεύουν στην ευτυχία των " ασθενών" ...μαζί μ αυτή θα έρθει και η καταξίωση τους...μέχρι στιγμής δεν τον έχω βρει αυτόν τον γιατρό...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Heart 93 είπε:

Συγνώμη που μπαίνω σφήνα , αλλά στη σαλπιγγογραφια δεν είχε φανεί ότι ήταν βουλωμενη; Ή δεν είχες κάνει σαλπιγγογραφια; Όσο για τις ορμόνες , ένας γιατρός κάποια στιγμή μου είχε πει ότι είναι και λίγο αμφιλεγόμενες έχουν να κάνουν και με τον κάθε κύκλο , βέβαια ίσως αυτό να το έλεγε για τις μικρές αποκλίσεις...όπως και να έχει εύχομαι πραγματικά να βρεθούν στον αγώνα μας  γιατροί φιλοτιμοι , καταρτισμένοι που να σκοπεύουν στην ευτυχία των " ασθενών" ...μαζί μ αυτή θα έρθει και η καταξίωση τους...μέχρι στιγμής δεν τον έχω βρει αυτόν τον γιατρό...

Heart 93,καθε σχόλιο είναι καλοδεχουμενο! Δεν έχω κάνω σαλπιγγογραφια μόνο υστεροσκοπηση. Όσο για τις διαταραχές περιόδου ουσιαστικά από σταθερό κύκλο 26 ημερών βρίσκομαι μεταξύ 29-31 ημερών πλέον.. Είσαι στο στάδιο εξωσωματικης; Δεν σου κρύβω ότι ακόμα είμαι στην αρχή, σαν να μην έχω συνειδητοποιησει τι έχω να κάνω, το δρόμο που έχω μπροστά μου. Εύχομαι να βρεις τον καλύτερο για σενα γιατρό.. Είμαι ήδη στην αναζήτηση για 2ο εγώ πλέον 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Eve2022 είπε:

Heart 93,καθε σχόλιο είναι καλοδεχουμενο! Δεν έχω κάνω σαλπιγγογραφια μόνο υστεροσκοπηση. Όσο για τις διαταραχές περιόδου ουσιαστικά από σταθερό κύκλο 26 ημερών βρίσκομαι μεταξύ 29-31 ημερών πλέον.. Είσαι στο στάδιο εξωσωματικης; Δεν σου κρύβω ότι ακόμα είμαι στην αρχή, σαν να μην έχω συνειδητοποιησει τι έχω να κάνω, το δρόμο που έχω μπροστά μου. Εύχομαι να βρεις τον καλύτερο για σενα γιατρό.. Είμαι ήδη στην αναζήτηση για 2ο εγώ πλέον 

Έχω ξεκινήσει ραντεβού με κέντρα...ένα με έβαλε σε σκέψη για υστεροσκοπηση αλλά έχω καθαρή σαλπιγγογραφια και τώρα προστέθηκε και αυτό το ερώτημα στα χιλιάδες που έχω...ελπίζω να δικαιωθεί ο αγώνας μας κορίτσια και να κρατάμε χαμογελαστές τα μωρά μας κάποια στιγμή..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Eve2022 είπε:

Έκανα υστεροσκοπηση με μεθη σε ιδιωτικό μαιευτήριο. Στο ιατρείο του όταν πήγα είδαμε το DVD. Όλα ήταν καλά όπως μου είπε αλλά μου έδειξε τις σαλπιγγες όπου η αριστερή είχε μια τρυπουλα, ήταν ανοιχτή ενώ η δεξιά οχι κ μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να την πςιραξουμε εφόσον λόγω της 1ης (Παλλινδρομης κύησης) δούλεψε κ έμεινα έγκυος ασχέτως αν μετά μου απέκλεισε μια φυσιολογική σύλληψη. Παραθέτω τις τιμές των ορμονων :

Tsh 1.73

FT3 3,46

Ft4 0, 95

Tg < 1,3

Tpo 33

Β χοριακη 1,8

Fsh 17,2

Lh 5,0

PRL 19,2

E2 24,6

Καλά, τις άλλες τις ορμόνες δεν τις βλέπω κ χάλια! Περίμενε να βγει η ΑΜΗ σου και να πας και σε έναν δεύτερο γυναικολόγο. Να ψάξεις έναν καλό κ έμπειρο. Επίσης, φαντάζομαι ότι σου το έδωσε το dvd της υστεροσκοπησης... Γιατί κι αυτό θα πρέπει να το δείξεις στον δεύτερο που θα πας! Οπότε αν δεν στο έδωσε, ζήτησε το. Τέλος, σε κάθε περίπτωση να πας κ σε ενδοκρινολόγο. Να ελέγξει και κάποια άλλα όπως τις βιταμίνες σου (D, B12 κ φυλλικό οξύ). Μου φαίνεται κουλό με μια βουλωμενη σάλπιγγα κ χωρίς καμία προσπάθεια εξωσωματικής να προτείνει απευθείας δωρεά. Και στο λέω εγώ που είμαι 36 και είμαι με δωρεά... Μην αγχώνεσαι ❤️... Θα βρεθεί η απάντηση απλά πρέπει να πας κ σε άλλον γιατρό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Κατια39 είπε:

Η συνέχεια με την επαφή μου με το σέρουμ είναι απίστευτη συνεχίζουν να είναι σα να μην υπάρχει άλλη κλινική σαν αυτή καταλαβαίνω απόλυτα που οι ξένοι την λατρεύουν και καταλαβαίνω απόλυτα γιατί οι ελληνίδες δεν την γνωρίζουμε! Μηδενική διαφήμιση από τη μεριά της κλινικής και ακριβώς το αντίθετο από όλα τα Μεγάλα κέντρα που πέρασα όπως το μητέρα. Στο σέρουμ η μοναδική γιατροί είναι τρεις αλλά δεν είναι συνεργάτες εξωτερική είναι πάντα εκεί μόνο για πελάτες του σέρουμ. Είδα την κυρία Πένυ η οποία είναι ένας γλυκύτατος άνθρωπος που από την πρώτη στιγμή μου εξήγησε ότι δεν είναι γιατρός αλλά βιοχημικός και ότι όλη διαδικασία θα ελέγχεται από αυτήν αλλά ο θεράπων γιατρός μου θα είναι ένας από τους τρεις του κέντρου είχα την δυνατότητα να μιλήσω με δύο απ’ αυτούς και διάλεξα τον Μεριδη . Αντί να βιαστούνε να τρέξουμε σε κύκλο έκανα εξετάσεις και μου δώσανε αγωγή για τον άντρα μου. Υπεύθυνη του εργαστηρίου σπέρματος καθώς και υπεύθυνη του εμβρυολογικό ήταν εκπληκτικές και μου εξήγησαν πράγματα τα οποία δεν έχω ξανακούσει από κανέναν σε προσωπικό ραντεβού χωρίς να τους έχω δώσει ευρώ ως τώρα! 

έχω κλείσει κ εγώ την ερχόμενη Τετάρτη. Για να δούμε... το περιμένω πώς και πώς... Ο "συμβατικός" γυναικολόγος μου που πήγα χθες για ΠΑΠ, μου είπε ότι σημασία έχει να σηκώσω γερό μωρό. Να κάνω μια εξωσωματική και μετά να πάω με δωρεά. Τώρα μου βγαίνει μια απαισιοδοξία για να πω την αλήθεια... τόσο τζούφια πια στα 34? Περιμένω τα ραντεβού της επόμενης εβδομάδας, να πάρω μια απόφαση τουλάχιστον, να προχωρήσουμε...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , marina_86 είπε:

Καλά, τις άλλες τις ορμόνες δεν τις βλέπω κ χάλια! Περίμενε να βγει η ΑΜΗ σου και να πας και σε έναν δεύτερο γυναικολόγο. Να ψάξεις έναν καλό κ έμπειρο. Επίσης, φαντάζομαι ότι σου το έδωσε το dvd της υστεροσκοπησης... Γιατί κι αυτό θα πρέπει να το δείξεις στον δεύτερο που θα πας! Οπότε αν δεν στο έδωσε, ζήτησε το. Τέλος, σε κάθε περίπτωση να πας κ σε ενδοκρινολόγο. Να ελέγξει και κάποια άλλα όπως τις βιταμίνες σου (D, B12 κ φυλλικό οξύ). Μου φαίνεται κουλό με μια βουλωμενη σάλπιγγα κ χωρίς καμία προσπάθεια εξωσωματικής να προτείνει απευθείας δωρεά. Και στο λέω εγώ που είμαι 36 και είμαι με δωρεά... Μην αγχώνεσαι ❤️... Θα βρεθεί η απάντηση απλά πρέπει να πας κ σε άλλον γιατρό.

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Δεν έχω το DVD στα χέρια μου αλλα θέλω μόλις βγει και η amh να κάνω μια επίσκεψη και να δούμε την συνέχεια. Είμαι πεπεισμένη πλέον να μην μείνω μόνο σε αυτόν.. Με δωρεά ωαριων έχεις παιδάκι; πως ήταν η εμπειρία σου;  θα ήθελες να το μοιραστεις; 

πρίν από 27 λεπτά , Heart 93 είπε:

Έχω ξεκινήσει ραντεβού με κέντρα...ένα με έβαλε σε σκέψη για υστεροσκοπηση αλλά έχω καθαρή σαλπιγγογραφια και τώρα προστέθηκε και αυτό το ερώτημα στα χιλιάδες που έχω...ελπίζω να δικαιωθεί ο αγώνας μας κορίτσια και να κρατάμε χαμογελαστές τα μωρά μας κάποια στιγμή..

Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί.. Η υστεροσκοπηση δεν είναι κάτι.. Απλά εγώ δεν ήμουν καλά ψυχολογικά και το πέρασα με πολύ άγχος.. Μετεγχειρητικα δεν είχα πέρα από ελάχιστη αιμορραγία κάτι άλλο.. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Η πρωτη μας μεταφορά ήταν με 2 βλαστοκυστες που ξεκίνησαν σαν  εμβρυακια 3ης μέρας, τα αποψυξαν κι εφτασαν βλαστοκυστες. Απετυχε. 

Η δεύτερη (σε αλλο κέντρο βέβαια) ήταν με φρεσκα 3ης μερας και πέτυχε. 

Οπότε εξαρτάται, δεν είναι οι βλαστοκυστες πάντα η λυση μιας και το περιβάλλον της μητρας ενίοτε είναι ιδανικότερο του εργαστηρίου. 

Σωστα,, Απλα οταν κανουμε εμβρυα 3ης μερας τουλαχιστον αν τα αφησουμε για βλαστοκυστες ξερουμε αν θα φτασουν τοτε ειναι πιο δυνατα..γιατι σε μια κοπελα ηταν τελεια ως τριτης μερας 8 κυτταρων κ μετα σταματάγανε..τα μετεφερε ως 3ης οποτε ετσι το σκεφτηκα Αλλα κ παλι ακρη δε βγαινει εχετε δικιο

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Nephele78 είπε:

Σωστα,, Απλα οταν κανουμε εμβρυα 3ης μερας τουλαχιστον αν τα αφησουμε για βλαστοκυστες ξερουμε αν θα φτασουν τοτε ειναι πιο δυνατα..γιατι σε μια κοπελα ηταν τελεια ως τριτης μερας 8 κυτταρων κ μετα σταματάγανε..τα μετεφερε ως 3ης οποτε ετσι το σκεφτηκα Αλλα κ παλι ακρη δε βγαινει εχετε δικιο

εγω είχα δυο, που εφτασαν και τα δυο 3ησ μερας 8 κυττάρων και 5η εφτασε μόνο το ένα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...