Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Iro 39 είπε:

Ποσο σε νιώθω κορίτσι μου:roll:

Πολύ δύσκολα αυτά που περνάμε.. εύχομαι ο Θεός να στείλει σε όλες μας γερά παιδάκια!!!Απ' ότι διάβασα και εσύ παρόμοια ιστορία έχεις... Οπότε σίγουρα με νιώθεις!!

5 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

Lilian 28 στο λαϊκό για την κυστική ίνωση μετά από πόσο καιρό σου έκλεισαν ραντεβού;πρέπει να κάνω και εγώ αλλά δε μου είπαν ότι αυνταγογραφειται

Δεν είμαι Αθήνα κορίτσι μου.. δεν γνωρίζω.. κυστική δεν έχω κάνει ούτε εγώ.. μόνο τον καρυότυπο!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 30 λεπτά , Visit a vis είπε:

Δεν ξέρω γιατί να προτείνει κανείς την εξωσωματική σε ζευγάρι που πετυχαίνει εύκολα εγκυμοσύνη. Ίσως να έλεγχε και τη μήτρα εξονυχιστικά. Καρυότυπο εμβρύου έχει κάνει; Μπορεί να ευθύνονται τρισωμίες που είναι συνήθεις στις ηλικίες κοντά στα 40. Τότε ίσως να χρειαζόταν προεμφυτευτικός. Αλλά με όσα διαβάζουμε, η Τύχη θα αποφασίσει. Στη θέση τους δεν θα κινούμουν προς την εξωσωματική. Το πακέτο των εξετάσεων το βρίσκω πολύ καλό και ικανοποιητικό. 

στειλανε το εμβρυο για βιοψια. ακομα δεν εχουν απαντηση. εγω να σου πω την αληθεια το σκεφτομουν λογω ηλικιας.  αν δηλαδη εχει καλη αμη, να μπορουσε με εξωσωματικη να μαζεψει εμβρυα με μια διεγερση  και να γλιτωνε χρονο. κι αν δεν εχει καλη αμη, να στραφει σε φυσικους, παλι για να κερδισει χρονο απο το να κανει απλα ελευθερες επαφες κ περνανε κυκλοι.. προφανως κι αν βρεθει κατι αλλο (πχ αυτοανοσο, θυρεοειδης, θρομβοφιλισ κλπ) που λυνεται με καταλληλη αγωγη, δεν υπαρχει λογος εξωσωματικης. δεν το συζητω. ελεγχο μητρας εννοεις υστεροσκοπηση; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, winspert είπε:

Σφακιανουδοκοριτσα....ο γιατρός πως υπολογιζει την πρώτη μερα περιόδου; Να υπάρχει κανονική ροη κόκκινου αίματος; Γιατί εγω καποιες φορές μπορει να εχω καφε υγρα την πρώτη μερα ή τις πρώτες ωρες...Αν ερθει μετά τις 5 το απόγευμα,ποια πιάνεται πρώτη;

Τα καφε δεν μετράνε αν έρθει το πρωί μετράει σαν πρώτη μέρα αν ερθει απόγευμα μετράει η επόμενη μέρα σαν πρώτη.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μάφιν είπε:

Κορίτσια, με ΑΜΗ 0,05 έκανα σήμερα εξετάσεις 2η μέρα περιόδου και έχω fsh 1.9! Δεν ξέρω να χαρώ ή να στενοχωρηθώ; Γιατί από τη μια ευχόμαστε να είναι χαμηλή αλλά εμένα μου φαίνεται πολύ χαμηλή. Οιστραδιόλη 180 και lh 5.8. Ούτε που καταλαβαίνω τι είναι αυτά. Θα μιλησω αυριο με τον γιατρό αλλά έλεγα μήπως έχετε κάποια γνώμη…

Για fsh τοσο χαμηλη δεν εχω ιδεα..αλλα η ε2 ειναι υψηλη που ισως δηλωνει κυστικό.πρωτη φορα μετρας ; Το λεω για να συγκρινουμε με αλλες σου φορες ..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

κοριτσια σε κοπελα ετων 41, με δυο ευκολες φυσιολογικες συλληψεις μεσα σε ενα χρονο, που κατεληξαν ομως σε παλλινδρομες τον 2ο μηνα, τι ελεγχο προτεινετε;; προκειται για πολυ κοντινο μου ατομο.. θα ελεγξει θρομβοφιλια, ορμονες κι αμη..θα παει κι αυτη στην φιλη ολων μας την οικονομοπ..κι ο αντρας της θα ελεγξει σπερμα..και θα δουνε και καρυοτυπους. θεωρειτε απαραιτητο μετα απο τα αποτελεσματα να πανε σε γυναικολογο εξωσωματικο;; εγω απο την εμπειρια μου αμεσως τους προετρεψα σε αυτο για να μην χανουν αδικα πολυτιμο χρονο με προσπαθειες φυσιολογικες..αλλα τους ειδα διστακτικους.. ισως κι εγω λογω της δικιας μου εμπειριας να χω γινει αμεσως καχυποπτη..απο την αλλη ομως η οικον...ειναι αιματολογος. θελω να πω πως οτι κι αν βρεθει (ή δεν βρεθει) και λυθει (ή δεν λυθει) μετα τον λογο δεν τον εχει ο γυναικολογος πια για τα επομενα βηματα;

Ανάλογα τι θα δείξει η βιοψία εμβρύου, θα πρεπει να προσανατολιστεί.

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , Nephele78 είπε:

Για fsh τοσο χαμηλη δεν εχω ιδεα..αλλα η ε2 ειναι υψηλη που ισως δηλωνει κυστικό.πρωτη φορα μετρας ; Το λεω για να συγκρινουμε με αλλες σου φορες ..

Ναι πρώτη φορά μετράω αυτες τις τιμές… και πρώτη φορά στη ζωή μου δεν είχα περίοδο και πήρα Duphaston. Δεν ξέρω αν επηρεάζονται αυτες οι τιμές και αλλάζουν από κύκλο σε κύκλο…

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

κοριτσια σε κοπελα ετων 41, με δυο ευκολες φυσιολογικες συλληψεις μεσα σε ενα χρονο, που κατεληξαν ομως σε παλλινδρομες τον 2ο μηνα, τι ελεγχο προτεινετε;; προκειται για πολυ κοντινο μου ατομο.. θα ελεγξει θρομβοφιλια, ορμονες κι αμη..θα παει κι αυτη στην φιλη ολων μας την οικονομοπ..κι ο αντρας της θα ελεγξει σπερμα..και θα δουνε και καρυοτυπους. θεωρειτε απαραιτητο μετα απο τα αποτελεσματα να πανε σε γυναικολογο εξωσωματικο;; εγω απο την εμπειρια μου αμεσως τους προετρεψα σε αυτο για να μην χανουν αδικα πολυτιμο χρονο με προσπαθειες φυσιολογικες..αλλα τους ειδα διστακτικους.. ισως κι εγω λογω της δικιας μου εμπειριας να χω γινει αμεσως καχυποπτη..απο την αλλη ομως η οικον...ειναι αιματολογος. θελω να πω πως οτι κι αν βρεθει (ή δεν βρεθει) και λυθει (ή δεν λυθει) μετα τον λογο δεν τον εχει ο γυναικολογος πια για τα επομενα βηματα;

Θα πρότεινα μιας και έχω περάσει από όλο αυτό και το θεωρώ πολύ σημαντικό ένα πολύ καλό αιματολογο ο οποίος θα την βάλει να κάνει τα πάντα ...ανοσολογικές ,ορμονικές,αμη, θρομβοφιλια,αυτοάνοσα,καρυότυπο ζεύγους κυστική ινωση ..και φυσικά υστεροσκοπηση...σαλπιγγογραφια από την στιγμή που μένει μόνη της δεν νομίζω να χρειάζεται...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, winspert said:

Σφακιανουδοκοριτσα....ο γιατρός πως υπολογιζει την πρώτη μερα περιόδου; Να υπάρχει κανονική ροη κόκκινου αίματος; Γιατί εγω καποιες φορές μπορει να εχω καφε υγρα την πρώτη μερα ή τις πρώτες ωρες...Αν ερθει μετά τις 5 το απόγευμα,ποια πιάνεται πρώτη;

Είχα ακριβώς την ίδια απορία και έμπαινα για να την γράψω και είδα το ποστ σου. Σου ήρθε κιόλας περίοδος; Θυμάμαι έκανες ωοληψία μία εβδομάδα ακριβώς μετά από εμένα και εμένα μου ήρθε πριν λίγο. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

κοριτσια σε κοπελα ετων 41, με δυο ευκολες φυσιολογικες συλληψεις μεσα σε ενα χρονο, που κατεληξαν ομως σε παλλινδρομες τον 2ο μηνα, τι ελεγχο προτεινετε;; προκειται για πολυ κοντινο μου ατομο.. θα ελεγξει θρομβοφιλια, ορμονες κι αμη..θα παει κι αυτη στην φιλη ολων μας την οικονομοπ..κι ο αντρας της θα ελεγξει σπερμα..και θα δουνε και καρυοτυπους. θεωρειτε απαραιτητο μετα απο τα αποτελεσματα να πανε σε γυναικολογο εξωσωματικο;; εγω απο την εμπειρια μου αμεσως τους προετρεψα σε αυτο για να μην χανουν αδικα πολυτιμο χρονο με προσπαθειες φυσιολογικες..αλλα τους ειδα διστακτικους.. ισως κι εγω λογω της δικιας μου εμπειριας να χω γινει αμεσως καχυποπτη..απο την αλλη ομως η οικον...ειναι αιματολογος. θελω να πω πως οτι κι αν βρεθει (ή δεν βρεθει) και λυθει (ή δεν λυθει) μετα τον λογο δεν τον εχει ο γυναικολογος πια για τα επομενα βηματα;

Καλησπέρα.. σε αυτη την ηλικία τα περισσότερα ωάρια δεν ειναι ποιοτικά για αυτο και οι αποβολεσ Ειναι αυξημένες.. προςωπικα θα πήγαινα για όλες τις εξεταςεις που αναφέρθηκαν θυρεοειδή, θρομβοφιλια αλλα θα εκανα και μια εξωσωματική για συλλογή ωαρίων .. μετα θα το προσπαθούσα μονη μου αφου μένει εγκυος .. αν σε ενα εύλογο διαςτημα δεν προκύψει εγκυμοσύνη θα έβαζα από τα κατεψυγμένα..

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, despina. said:

Τι βιοψια εκανε?Με παρακεντηση ή με τομη?
Πολυ ενδιαφερον αυτο που λες οτι γονιμοποιησε τοσα ωαρια!Τι προβλημα ειχατε?
 

Αυτο λεω κι εγω,απο ενα σημειο και περα που βαρεθηκα να δινω λεφτα ειπα να ελεγχει απλα μορφολογια-κινητικοτητα που ειναι τα βασικα μας προβληματα.Αν ειχαμε ενα μετριο σπερμα ισως ψαχναμε και τις υπολοιπες λεπτομερειες.
Ο ενδοκρινολογος μας ειπε και καλα οτι μπορει να δειξει το αντιθετο,αν δηλ τα αντιοξειδωτικα του εχουν κανει υπερ του δεοντος αντιοξειδωση και κανουν κακο!Ομως ο ανδρολογος δεν το δεχεται.Ειπε οτι αποκλειεται τα αντιοξειδωτικα να κανουν κακο.
Απο την αλλη εχω ακουσει κοπελες που -δεν ξερω αν ηταν τυχαιο-παντως μου ειπαν οτι με καποια αντιοξειδωτικα χειροτερεψε το σπερμα.Πχ profertil
Ομως και να κοψουμε τα αντιοξειδωτικα δε μου παει.Τωρα εχουμε να πιαστουμε απο καπου.Αν τα κοψουμε κι αυτα,απο πού να περιμενουμε βελτιωση?

Κορίτσια ελπίζω να μην κουράζω μιας και έχουμε πει ξανά παλιότερα για την περίπτωση μας.

Εγώ δεν είχα κάποιο πρόβλημα είμαι 27 , η βιοψία έγινε με τομή ο λόγος αδυναμία εκσπερμάτωσης ( διευκρινίζω πως όλα λειτουργούν κανονικά κατά τα αλλά δεν βγαίνει σπερμα κατα τον οργασμο, γιατί έχω ακούσει διαφορα κουλά !οπως πχ να πάρει βιάγκρα …)  ο άντρας μου 40 και δεν ξέραμε τίποτα για το σπερμα ούτε καν αν υπάρχει , οι ορμονικές του ήταν ελπιδοφόρες έτσι ρισκαραμε και κάναμε ωοληψια και βιοψία ταυτόχρονα. Άλλες εξετάσεις δεν κάναμε γιατί δεν μπορούσαμε να δώσουμε δείγμα. Η εμβρυολογος μου ειπε πως το μόνο κακό είναι πως απο βιοψία είναι κάπως ανώριμο αλλά έχει και τα θετικά του. Ο άντρας μου δεν γκρίνιαξε καθόλου ούτε ζορίστηκε ήταν πολύ ευδιάθετος και δεν φάνηκε να πόνεσε ιδιαίτερα ούτε που τον ξαναείδε γιατρός μετά την επέμβαση μετά από δυο μήνες είναι σαν να μην το έκανε ποτέ. Εγώ μετά από αυτήν την εμπειρία πιστεύω πολύ στην βιοψια(στις περιπτώσεις με πρόβλημα εννοείτε ) , είναι μια εγγύηση θεωρώ. Φτάσαμε να έχουμε 30 στα 30 γονιμοποιημένα και με 9 βλαστοκυστες 5 ημερών, μέχρι τώρα άψογα άντε να δούμε αν θα πετύχουμε και εμφύτευση έχω την πρώτη ετ τέλος του μήνα ..

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Σ-1994 said:

Κορίτσια ελπίζω να μην κουράζω μιας και έχουμε πει ξανά παλιότερα για την περίπτωση μας.

Εγώ δεν είχα κάποιο πρόβλημα είμαι 27 , η βιοψία έγινε με τομή ο λόγος αδυναμία εκσπερμάτωσης ( διευκρινίζω πως όλα λειτουργούν κανονικά κατά τα αλλά δεν βγαίνει σπερμα κατα τον οργασμο, γιατί έχω ακούσει διαφορα κουλά !οπως πχ να πάρει βιάγκρα …)  ο άντρας μου 40 και δεν ξέραμε τίποτα για το σπερμα ούτε καν αν υπάρχει , οι ορμονικές του ήταν ελπιδοφόρες έτσι ρισκαραμε και κάναμε ωοληψια και βιοψία ταυτόχρονα. Άλλες εξετάσεις δεν κάναμε γιατί δεν μπορούσαμε να δώσουμε δείγμα. Η εμβρυολογος μου ειπε πως το μόνο κακό είναι πως απο βιοψία είναι κάπως ανώριμο αλλά έχει και τα θετικά του. Ο άντρας μου δεν γκρίνιαξε καθόλου ούτε ζορίστηκε ήταν πολύ ευδιάθετος και δεν φάνηκε να πόνεσε ιδιαίτερα ούτε που τον ξαναείδε γιατρός μετά την επέμβαση μετά από δυο μήνες είναι σαν να μην το έκανε ποτέ. Εγώ μετά από αυτήν την εμπειρία πιστεύω πολύ στην βιοψια(στις περιπτώσεις με πρόβλημα εννοείτε ) , είναι μια εγγύηση θεωρώ. Φτάσαμε να έχουμε 30 στα 30 γονιμοποιημένα και με 9 βλαστοκυστες 5 ημερών, μέχρι τώρα άψογα άντε να δούμε αν θα πετύχουμε και εμφύτευση έχω την πρώτη ετ τέλος του μήνα ..

Μου λέτε λίγο σας παρακαλώ την arvekap που είναι ενδομυϊκή ποιος θα μου την κάνει ;;:unsure: 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

κοριτσια σε κοπελα ετων 41, με δυο ευκολες φυσιολογικες συλληψεις μεσα σε ενα χρονο, που κατεληξαν ομως σε παλλινδρομες τον 2ο μηνα, τι ελεγχο προτεινετε;; προκειται για πολυ κοντινο μου ατομο.. θα ελεγξει θρομβοφιλια, ορμονες κι αμη..θα παει κι αυτη στην φιλη ολων μας την οικονομοπ..κι ο αντρας της θα ελεγξει σπερμα..και θα δουνε και καρυοτυπους. θεωρειτε απαραιτητο μετα απο τα αποτελεσματα να πανε σε γυναικολογο εξωσωματικο;; εγω απο την εμπειρια μου αμεσως τους προετρεψα σε αυτο για να μην χανουν αδικα πολυτιμο χρονο με προσπαθειες φυσιολογικες..αλλα τους ειδα διστακτικους.. ισως κι εγω λογω της δικιας μου εμπειριας να χω γινει αμεσως καχυποπτη..απο την αλλη ομως η οικον...ειναι αιματολογος. θελω να πω πως οτι κι αν βρεθει (ή δεν βρεθει) και λυθει (ή δεν λυθει) μετα τον λογο δεν τον εχει ο γυναικολογος πια για τα επομενα βηματα;

Καλημέρα κοριτσι μου , 

Θα πάρει αρχικά κάποιες απαντήσεις αν έδωσαν το έμβρυο για βιοψία,  οπότε θα κινηθεί και αναλόγως. Συνήθως η ηλικία άνω των 40 είναι κάτι χρωμοσωματικο χωρίς να είναι και κανόνας. 

Όμως ένας έλεγχος,  αιματολογικα, ενδοκρινολογικα και ενδεχομένως μια υστεροσκοπιση θα βοηθουσε,  όπως επίσης και όλες τις βιταμίνες,  d , Β12 , φολικο κλπ και έναν καρυοτυπο του ζευγαριού 

Δηλ εσύ καλά της είπες να κινηθεί έστω και ενημερωτικά σ έναν εξωσωματικο καθαρά λόγω ηλικίας,  έστω να τους δώσει ένα πλάνο αν δεν προκύψει πάλι εγκυμοσύνη που θα προχωρήσει σωστά. 

Εύχομαι να μην ταλαιπωρηθεί άλλο και να έρθει μια τελειομηνη εγκυμοσύνη 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

στειλανε το εμβρυο για βιοψια. ακομα δεν εχουν απαντηση. εγω να σου πω την αληθεια το σκεφτομουν λογω ηλικιας.  αν δηλαδη εχει καλη αμη, να μπορουσε με εξωσωματικη να μαζεψει εμβρυα με μια διεγερση  και να γλιτωνε χρονο. κι αν δεν εχει καλη αμη, να στραφει σε φυσικους, παλι για να κερδισει χρονο απο το να κανει απλα ελευθερες επαφες κ περνανε κυκλοι.. προφανως κι αν βρεθει κατι αλλο (πχ αυτοανοσο, θυρεοειδης, θρομβοφιλισ κλπ) που λυνεται με καταλληλη αγωγη, δεν υπαρχει λογος εξωσωματικης. δεν το συζητω. ελεγχο μητρας εννοεις υστεροσκοπηση; 

Φίλη μου ετών 43-44 περίπου που παλινδρομουσαν τα έμβρυα το ένα μετά το αλλο με φυσιολογικές συλλήψεις πάντα είχε εντελει θρομβοφιλια.

Καλημερα!

  • Ευχαριστώ 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Στο τέστ ΠΑΠ μου αναφέρονται κάποια άτυπα κύτταρα ASC-US. Ποτέ πριν στον ετήσιο έλεγχο δεν είχα τίποτα. Ο γιατρός μου είπε πριν ξεκινήσω με την εξωσωματική να κάνω μια κολποσκόπηση κι έκλεισα για σήμερα το βράδυ ραντεβού. Αγχωθηκα να σας πω την αλήθεια. Έχει τύχει σε κάποια άλλη;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Laky είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Στο τέστ ΠΑΠ μου αναφέρονται κάποια άτυπα κύτταρα ASC-US. Ποτέ πριν στον ετήσιο έλεγχο δεν είχα τίποτα. Ο γιατρός μου είπε πριν ξεκινήσω με την εξωσωματική να κάνω μια κολποσκόπηση κι έκλεισα για σήμερα το βράδυ ραντεβού. Αγχωθηκα να σας πω την αλήθεια. Έχει τύχει σε κάποια άλλη;

Καλημέρα. Ναι εμένα μου έχει τύχει παλαιότερα. Αν θυμάμαι καλά μου είχε πει ότι είναι αδιευκρίνιστες αλλοιώσεις (που δεν είναι σίγουρα hpv ας πούμε). Κάνεις κολποσκόπηση για να δει αν έχουν αλλοιωθεί τα τοιχώματα κτλ και έχει προχωρήσει αλλά αν είναι η πρώτη φορά που σου βγήκε κατά πάσα πιθανότητα θα σου ζητάει επανεξέταση κάθε 6 μήνες (όπως και με τον hpv) για να το παρακολουθείτε. Εμένα δεν μου εμφανίστηκε στην επανεξέταση παντώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...