Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 50 λεπτά , Bluee19 είπε:

      Για τα ποσοστα του άρθρου έλεγα που λέει καλής ποιότητας ,το ότι δίνουν εγκυμοσύνες δίνουν το θέμα είναι να προχωρήσουν …

      Σκέψου ότι η κορούλα μου δεν ήταν ΑΑ,όπως πχ το πρώτο που βάλαμε και δεν έγινε καν εμφύτευση και όπως αυτό τώρα που εξελίχθηκε σε βιοχημική 

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Επειδή έχω δύο μέσα μεγάλα πρέπει να βγουν λαπαροσκοπικά..όχι με υστεροσκοπηση μου είπε δε γινεται ..μετά καταστολη περιοδου..αυτο που έπρεπε να είχε γίνει την δεύτερη φορα ..εννοείται μετά έμβρυο μεταφορά θα έχουμε πρώτα κρυοσυντηρησει έμβρυα αν όλα πάνε καλά..απλά ανυσηχω για τη μήτρα..αν τα καταφέρω αλλά πλέον θα το παλέψω και όπως βγει..Είμαι 39 ..μονόδρομος για εμάς..απλά τσαντιζομαι γιατί δε πρέπει σε κανέναν να έχεις εμπιστοσύνη πρέπει να γυρνάς όλους τους γιατρούς για διπλές τριπλές γνώμες..τεσπά...σε ευχαριστώ για την απάντηση σου ,εύχομαι να έχεις το μωράκι σου σύντομα!!

Κι εγώ τα ίδια πέρασα...απ’οτι ξέρω δεν έχει επηρεαστεί η μήτρα.Και γω 39 είμαι και για μένα μονόδρομος είναι.Μη στεναχωριέσαι....όλα καλά θα πάνε!Αν έχεις και εμβρυακια να σε «περιμένουν»ότι καλύτερο είναι!Εγω δεν έχω τίποτα και προσπαθώ πααααλι με φάρμακα!Μη στεναχωριέσαι κοριτσάκι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , Iro 39 είπε:

Κι εγώ τα ίδια πέρασα...απ’οτι ξέρω δεν έχει επηρεαστεί η μήτρα.Και γω 39 είμαι και για μένα μονόδρομος είναι.Μη στεναχωριέσαι....όλα καλά θα πάνε!Αν έχεις και εμβρυακια να σε «περιμένουν»ότι καλύτερο είναι!Εγω δεν έχω τίποτα και προσπαθώ πααααλι με φάρμακα!Μη στεναχωριέσαι κοριτσάκι μου

Σε καταλαβαινω είναι δυσκολο.. Μακάρι να τα αποκτήσουμε..σε καμιά δεκαριά μέρες ξεκινάω διέγερση ..Αυτή τη φορά να πιάσεις ένα γερό μωράκι πραγματικά μέσα από τη καρδιά μου εύχομαι! Απλά νιώθω ότι αν δε προσπαθήσω θα μείνω με την απορία...ελπίδα και θετική σκέψη να έχουμε !

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Σε καταλαβαινω είναι δυσκολο.. Μακάρι να τα αποκτήσουμε..σε καμιά δεκαριά μέρες ξεκινάω διέγερση ..Αυτή τη φορά να πιάσεις ένα γερό μωράκι πραγματικά μέσα από τη καρδιά μου εύχομαι! Απλά νιώθω ότι αν δε προσπαθήσω θα μείνω με την απορία...ελπίδα και θετική σκέψη να έχουμε !

Σε όλες μας να έρθει ένα γερό μωρακι!Και να θυμάσαι ότι αφού έχεις μπει σε όλο αυτό το θες πολύ...και αφού το θες πολύ θα έρθει!Θα προσπαθήσεις και δεν είσαι μόνη σου,ειμαστε όλες μαζί σ’αυτο και ας μη γνωριζόμαστε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Εκανα και δυο φυσικούς και έσπασαν τα νεύρα μου. Εκανα διαλλεμμα και η επόμενη θα είναι με φάρμακα. 

Καλη επιτυχια ευχομαι!!:wub:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Iro 39 είπε:

Σε όλες μας να έρθει ένα γερό μωρακι!Και να θυμάσαι ότι αφού έχεις μπει σε όλο αυτό το θες πολύ...και αφού το θες πολύ θα έρθει!Θα προσπαθήσεις και δεν είσαι μόνη σου,ειμαστε όλες μαζί σ’αυτο και ας μη γνωριζόμαστε!

Iro πόσο κουράγιο μου έδωσες...ναι δε θα το ξεχάσω...ευχαριστώ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Iro πόσο κουράγιο μου έδωσες...ναι δε θα το ξεχάσω...ευχαριστώ..

 

πρίν από 6 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Iro πόσο κουράγιο μου έδωσες...ναι δε θα το ξεχάσω...ευχαριστώ..

Μαζί ειμαστε σ’αυτο....η μια παίρνει δύναμη από την άλλη!Ολες το ίδιο θελουμε...ένα γερό μωρακι :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, winspert said:

Σφακιανουδοκοριτσα....ο γιατρός πως υπολογιζει την πρώτη μερα περιόδου; Να υπάρχει κανονική ροη κόκκινου αίματος; Γιατί εγω καποιες φορές μπορει να εχω καφε υγρα την πρώτη μερα ή τις πρώτες ωρες...Αν ερθει μετά τις 5 το απόγευμα,ποια πιάνεται πρώτη;

Εγώ όταν έκανα την διέγερση την πρώτη μέρα είχα ελάχιστα καφέ και δεν την μέτρησα σαν πρώτη μέρα την επόμενη το μεσημέρι ξεκίνησε η κανονική ροή και την μέτρησα σαν πρώτη , όλα πήγαν καλά πήραμε 13 ωάρια .

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Konie είπε:

Η 1η σπερματεγχυση που έγινε τον Δεκέμβριο ήταν με κλομιφαίνη,1 ένεση ovitrelle και μετά utrogestan.

Θα πήγαιναμε και για 2η προσπάθεια τον Ιανουάριο αλλά λόγω του ότι κολλησαμε covid ακυρωθηκε. 

Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μετα την σπερματεγχυση και τον covid ο κύκλος μου άλλαξε. από 29-30 ημέρες που διαρκεί συνήθως μου ήρθε στις 24. 

Εσείς πόσες προσπάθειες με σπερματεγχυση κάνατε; Μετά δοκιμάσατε εξωσωματικη; Επίσης, αν πάρουμε απόφαση για εξωσωματικη, θέλει κάποια χρονοβόρα διαδικασία δεδομένου ότι θα γίνει στο embryolab; 

 

 

 

Εγώ τώρα ξεκινάω τη διαδικασία. Είμαι 39 ετών και δε μπήκα καθόλου στη διαδικασία της σπερματεγχισης. Και μόνο τα ποσοστά επιτυχίας με αποθάρρυναν οπότε τον άλλο μήνα θα κάνω τη πρώτη μου εξωσωματική γονιμοποίηση.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σε κοπελα ετων 41, με δυο ευκολες φυσιολογικες συλληψεις μεσα σε ενα χρονο, που κατεληξαν ομως σε παλλινδρομες τον 2ο μηνα, τι ελεγχο προτεινετε;; προκειται για πολυ κοντινο μου ατομο.. θα ελεγξει θρομβοφιλια, ορμονες κι αμη..θα παει κι αυτη στην φιλη ολων μας την οικονομοπ..κι ο αντρας της θα ελεγξει σπερμα..και θα δουνε και καρυοτυπους. θεωρειτε απαραιτητο μετα απο τα αποτελεσματα να πανε σε γυναικολογο εξωσωματικο;; εγω απο την εμπειρια μου αμεσως τους προετρεψα σε αυτο για να μην χανουν αδικα πολυτιμο χρονο με προσπαθειες φυσιολογικες..αλλα τους ειδα διστακτικους.. ισως κι εγω λογω της δικιας μου εμπειριας να χω γινει αμεσως καχυποπτη..απο την αλλη ομως η οικον...ειναι αιματολογος. θελω να πω πως οτι κι αν βρεθει (ή δεν βρεθει) και λυθει (ή δεν λυθει) μετα τον λογο δεν τον εχει ο γυναικολογος πια για τα επομενα βηματα;

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, despina. said:

Αντιοξειδωτικη ικανοτητα σπερματος ή αλλιως οξειδωτικο στρες.

Θελω να ρωτησω οσες απο εσας εχουν κανει οι αντρες σας βιοψια σπερματος αν ποναει,αν εχει πολυ φασαρια κτλ γιατι μαλλον προς τα εκει παμε!Ο αντρας μου δεν εχει αζωοσπερμια,εχει ολιγοσπερμια και μηδεν μορφολογια,οποτε μας το προτειναν σαν λυση.Δεν τρελαινομαι ομως κιολας!

Ξερεις γιατι ρωταω?Γιατι συνηθως ακουω τον Λυμπεροπουλο.Σου φανηκε αξιοπιστο?
Το οξειδωτικο στρες σας βοηθησε καπου?Ο ανδρολογος δε μου προτεινε να κανω κατι περα απο το κλασσικο σπερμοδιαγραμμα(αν και κατακερματισμο ειχαμε κανει παλιοτερα και ειχε μετριο) γιατι ειναι ακριβες εξετασεις και θα επιβεβαιωσουν ενα ουτως ή αλλως κακο σπερμα.
Εχει παρει τα παντα απο αντιοξειδωτικα,αντιβιωση και ελαφρια ορμονοθεραπεια.Οποτε μου ειπε δε θα μας προσφερει και κατι.
Οι πιο εμπειρες συμφωνειτε με αυτο?Αξιζει τον κοπο να δωσουμε τοσα λεφτα?

Καλησπέρα εμένα ο άντρας έκανε βιοψία και δεν ήταν καθόλου δύσκολο σε δυο μέρες πήγε στην δουλειά του και οδήγησε είναι καθηγητής  βέβαια η τομή ήταν πόλη μικρή και αν και διαβήτικος έκλεισε πολύ γρήγορα ηλόλα καλά! Επίσης το σπερμα από βιοψία γονιμοποίησε 30 ωαρια !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 51 λεπτά , Pagotoula είπε:

κοριτσια σε κοπελα ετων 41, με δυο ευκολες φυσιολογικες συλληψεις μεσα σε ενα χρονο, που κατεληξαν ομως σε παλλινδρομες τον 2ο μηνα, τι ελεγχο προτεινετε;; προκειται για πολυ κοντινο μου ατομο.. θα ελεγξει θρομβοφιλια, ορμονες κι αμη..θα παει κι αυτη στην φιλη ολων μας την οικονομοπ..κι ο αντρας της θα ελεγξει σπερμα..και θα δουνε και καρυοτυπους. θεωρειτε απαραιτητο μετα απο τα αποτελεσματα να πανε σε γυναικολογο εξωσωματικο;; εγω απο την εμπειρια μου αμεσως τους προετρεψα σε αυτο για να μην χανουν αδικα πολυτιμο χρονο με προσπαθειες φυσιολογικες..αλλα τους ειδα διστακτικους.. ισως κι εγω λογω της δικιας μου εμπειριας να χω γινει αμεσως καχυποπτη..απο την αλλη ομως η οικον...ειναι αιματολογος. θελω να πω πως οτι κι αν βρεθει (ή δεν βρεθει) και λυθει (ή δεν λυθει) μετα τον λογο δεν τον εχει ο γυναικολογος πια για τα επομενα βηματα;

Και ενδοκρινολόγο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, despina. said:

Ξερεις γιατι ρωταω?Γιατι συνηθως ακουω τον Λυμπεροπουλο.Σου φανηκε αξιοπιστο?

Το οξειδωτικο στρες σας βοηθησε καπου?Ο ανδρολογος δε μου προτεινε να κανω κατι περα απο το κλασσικο σπερμοδιαγραμμα(αν και κατακερματισμο ειχαμε κανει παλιοτερα και ειχε μετριο) γιατι ειναι ακριβες εξετασεις και θα επιβεβαιωσουν ενα ουτως ή αλλως κακο σπερμα.
Εχει παρει τα παντα απο αντιοξειδωτικα,αντιβιωση και ελαφρια ορμονοθεραπεια.Οποτε μου ειπε δε θα μας προσφερει και κατι.
Οι πιο εμπειρες συμφωνειτε με αυτο?Αξιζει τον κοπο να δωσουμε τοσα λεφτα?

Ναι, είναι αξιόπιστο κέντρο. Οι τιμές πάντως είναι παρόμοιες με Λυμπεροπουλο, οπότε αν τον προτιμάς μπορείς να πας κι εκεί. 

Το οξειδωτικο στρες μπορεί να δείξει αν η βλάβη στο σπέρμα οφείλεται και εκεί και με βάση τα αποτελέσματα δίνουν αντιοξειδωτικα. Εσείς αφού έχετε πάρει αντιοξειδωτικα δεν ξέρω αν θα σας προσφέρει κάποια επιπλέον πληροφορία. 

Σε μας δε θεωρώ ότι προσέφερε κάτι. Το σπέρμα ήταν παθολογικό, κάτι που φαινόταν στο σπερμοδιαγραμμα και στον κατακερματισμο, φάνηκε και στο οξειδωτικο στρες. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pagotoula είπε:

κοριτσια σε κοπελα ετων 41, με δυο ευκολες φυσιολογικες συλληψεις μεσα σε ενα χρονο, που κατεληξαν ομως σε παλλινδρομες τον 2ο μηνα, τι ελεγχο προτεινετε;; προκειται για πολυ κοντινο μου ατομο.. θα ελεγξει θρομβοφιλια, ορμονες κι αμη..θα παει κι αυτη στην φιλη ολων μας την οικονομοπ..κι ο αντρας της θα ελεγξει σπερμα..και θα δουνε και καρυοτυπους. θεωρειτε απαραιτητο μετα απο τα αποτελεσματα να πανε σε γυναικολογο εξωσωματικο;; εγω απο την εμπειρια μου αμεσως τους προετρεψα σε αυτο για να μην χανουν αδικα πολυτιμο χρονο με προσπαθειες φυσιολογικες..αλλα τους ειδα διστακτικους.. ισως κι εγω λογω της δικιας μου εμπειριας να χω γινει αμεσως καχυποπτη..απο την αλλη ομως η οικον...ειναι αιματολογος. θελω να πω πως οτι κι αν βρεθει (ή δεν βρεθει) και λυθει (ή δεν λυθει) μετα τον λογο δεν τον εχει ο γυναικολογος πια για τα επομενα βηματα;

Δεν ξέρω γιατί να προτείνει κανείς την εξωσωματική σε ζευγάρι που πετυχαίνει εύκολα εγκυμοσύνη. Ίσως να έλεγχε και τη μήτρα εξονυχιστικά. Καρυότυπο εμβρύου έχει κάνει; Μπορεί να ευθύνονται τρισωμίες που είναι συνήθεις στις ηλικίες κοντά στα 40. Τότε ίσως να χρειαζόταν προεμφυτευτικός. Αλλά με όσα διαβάζουμε, η Τύχη θα αποφασίσει. Στη θέση τους δεν θα κινούμουν προς την εξωσωματική. Το πακέτο των εξετάσεων το βρίσκω πολύ καλό και ικανοποιητικό. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, με ΑΜΗ 0,05 έκανα σήμερα εξετάσεις 2η μέρα περιόδου και έχω fsh 1.9! Δεν ξέρω να χαρώ ή να στενοχωρηθώ; Γιατί από τη μια ευχόμαστε να είναι χαμηλή αλλά εμένα μου φαίνεται πολύ χαμηλή. Οιστραδιόλη 180 και lh 5.8. Ούτε που καταλαβαίνω τι είναι αυτά. Θα μιλησω αυριο με τον γιατρό αλλά έλεγα μήπως έχετε κάποια γνώμη…

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Σ-1994 είπε:

Καλησπέρα εμένα ο άντρας έκανε βιοψία και δεν ήταν καθόλου δύσκολο σε δυο μέρες πήγε στην δουλειά του και οδήγησε είναι καθηγητής  βέβαια η τομή ήταν πόλη μικρή και αν και διαβήτικος έκλεισε πολύ γρήγορα ηλόλα καλά! Επίσης το σπερμα από βιοψία γονιμοποίησε 30 ωαρια !!!

Τι βιοψια εκανε?Με παρακεντηση ή με τομη?
Πολυ ενδιαφερον αυτο που λες οτι γονιμοποιησε τοσα ωαρια!Τι προβλημα ειχατε?
 

πρίν από 52 λεπτά , Minnie7 είπε:

ο οξειδωτικο στρες μπορεί να δείξει αν η βλάβη στο σπέρμα οφείλεται και εκεί και με βάση τα αποτελέσματα δίνουν αντιοξειδωτικα. Εσείς αφού έχετε πάρει αντιοξειδωτικα δεν ξέρω αν θα σας προσφέρει κάποια επιπλέον πληροφορία. 

Σε μας δε θεωρώ ότι προσέφερε κάτι. Το σπέρμα ήταν παθολογικό, κάτι που φαινόταν στο σπερμοδιαγραμμα και στον κατακερματισμο, φάνηκε και στο οξειδωτικο στρες.

Αυτο λεω κι εγω,απο ενα σημειο και περα που βαρεθηκα να δινω λεφτα ειπα να ελεγχει απλα μορφολογια-κινητικοτητα που ειναι τα βασικα μας προβληματα.Αν ειχαμε ενα μετριο σπερμα ισως ψαχναμε και τις υπολοιπες λεπτομερειες.
Ο ενδοκρινολογος μας ειπε και καλα οτι μπορει να δειξει το αντιθετο,αν δηλ τα αντιοξειδωτικα του εχουν κανει υπερ του δεοντος αντιοξειδωση και κανουν κακο!Ομως ο ανδρολογος δεν το δεχεται.Ειπε οτι αποκλειεται τα αντιοξειδωτικα να κανουν κακο.
Απο την αλλη εχω ακουσει κοπελες που -δεν ξερω αν ηταν τυχαιο-παντως μου ειπαν οτι με καποια αντιοξειδωτικα χειροτερεψε το σπερμα.Πχ profertil
Ομως και να κοψουμε τα αντιοξειδωτικα δε μου παει.Τωρα εχουμε να πιαστουμε απο καπου.Αν τα κοψουμε κι αυτα,απο πού να περιμενουμε βελτιωση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...