Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 27 λεπτά , silvy22 είπε:
εμένα παίρνειcoq10  300mg super size bioperine ol πρωί βράδυ απο 1 και διορθώθηκε κάπως το dfi της Olympian labs. Είναι Αντιοξειδωτικά , έχει πάρει και baby start και κάτι άλλες αλλά δεν …. Δεν ξέρω επειδή οι άντρες είναι και ξεροκέφαλοι θα πρότεινα να πάει σ έναν εξειδικευμένο να τ ακούσει με τ αυτιά του και να σας προτείνει το κατάλληλο συμπλήρωμα. Κοστίζουν και 70€ το κουτί 
μην κάνετε πειράματα 

Θα πάμε έχουμε κλείσει ραντεβού απλά ίσως το καθυστερήσουμε λίγο γιατί είναι και σε αλλη πολη , ααα γτ έψαξα λίγο ίντερνετ και είδα κάτι οικονομικές τις solgar νομίζω .Έχεις δίκιο γενικά στις βιταμίνες ειναι σχετικά δεκτικός γιατι έχει ξαναπαρει και επίσης του είπα οτι είπε και ο γυναικολόγος ότι τώρα σε αυτή τη φάση και με εξωσωματική δύσκολα και το πήρε το μήνυμα ,νομίζω ήταν η αντίδραση στην αρχή που δεν ήθελε ούτε ανδρολογο να πάει η ξεροκέφαλια που λες χαχα . Εμας μας είπε να πάρει της spermotred αλλά δε τις πήραμε ακόμα πριν πάμε στον ανδρολογο. Σε ευχαριστώ πάντως 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Faih 87 είπε:

Δεν ξέρω Pagotoula μου για παραπεμπτικό  για τον καρυότυπο....άλλοι λένε ότι γράφεται άλλοι όχι .....ποτέ δεν έμαθα την αλήθεια.... πάντως για την κυστική μου το έγραψαν και το έκανα στο Λαϊκό δωρεάν....ενώ στην αρχή μου έλεγαν ότι δεν γράφεται.(Γυναικολόγος μου το έγραψε)

Για τα ενδοκρινολόγικα είμαι σίγουρη γτ τα έκανα και εγώ εκεί ....Μου είχε γράψει κατεβάτα οι Οικονομ..

Καλή επιτυχία να έχεις κορίτσι μου ❤️

Ο καρυότυπος γράφετε και δεν πληρώνεις τίποτα.. πριν 2 μήνες το κάναμε με τον σύζυγο.. βάζουν αιτία υπογονιμότητα και δεν πληρώνεις τίποτα!!100% στο λέω !!εμένα μου το γράψε ο γυναικολόγος μου και για τους δύο.. και το έκανα σε απλό αιματολογικό κέντρο!!

6 ώρες πρίν, Konie είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Η αλήθεια είναι ότι πήγε περσυ σε ουρολόγο στην επαρχία. το 1ο σπερμ/μα είχε 14 εκατ και η κινητικότητα ήταν σχετικά ικανοποιητική. Του βρήκε και κυρσοκυλη αλλά λόγω ηλικίας (40 ετών δεν του πρότεινε χειρουργείο) Του σύστησε τα spermotrend και trebon.

Μετά από ένα 6μηνο το σπερμοδιαγραμμα έδειξε 7 εκατομ αλλά βελτίωση στη κινητικότητα. Τώρα παίρνει τα wellman conception της vitabiotics και επιπλέον βιταμίνη d. 

Χθες έκανε το 3ο σπερμοδιαγραμμα με 9 εκατ. Η κινητικότητα και οι μορφές ήταν ικανοποιητικες. 

Από το embryolab στη Θεσσαλονίκη μας είπαν να κάνουμε ακόμη μια προσπάθεια με σπερματεγχυση πριν πάμε σε εξωσωματικη. 

Κορίτσι μου είχαμε άψογο σπέρμα..και προχωρήσαμε σε σπερματεγχυση.. τίποτα!! Τζάμπα χάσαμε 500-600 ευρώ!! Οι πιθανότητες είναι ελάχιστα μεγαλύτερες από φυσική σύλληψη.. οπότε καλύτερα να προσπαθήσετε μόνοι σας αν θες να περιμένετε λίγο.. και αν δεν..πάτε κατευθείαν σε εξωσωματική.. σπερματεγχυση με κλομιφαινη σου πρότεινε ή ενέσεις?? Γτ αν είναι να κάνεις ενέσεις.. καλύτερα να πας κατευθείαν σε εξωσωματική!! Μην φορτώνεις επιπλέον τον οργανισμό σου!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2022 at 8:03 PM, Ορτανσια said:

 

Εμένα μου φαίνεται καλή ιδέα το πίνακακι έτσι δεν χάνουμε την μπάλα και βλέπουμε σε ποιο στάδιο βρίσκεται η κάθε μια , όσο για τις αποτυχημένες προσπάθειες είναι και αυτές αναμενόμενες άσε που λίγο πολύ όλες μας κάποιες μικρό επιπλοκές τις έχουμε, συνήθως δεν πάνε όλα τέλεια ! Επίσης αν με ρωτάτε αν έμπαινα σε ένα φόρουμ και διάβαζα μόνο επιτυχίες θα ένιωθα χειρότερα στην περίπτωση της δίκης μου αποτυχίας σαν να συμβαίνει μόνο σε εμένα… 

4 hours ago, Maroxmarox said:

Ναι είμαι καινούρια,δε ξέρω καν πως να σας απαντω,το μαθαίνω σιγά σιγά.

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας ,όχι δεν είχαμε προηγουμενες αποτυχίες,ούτε καν εγκυμοσύνη! Προσπαθούμε δύομιση χρόνια τώρα ανεπιτυχώς, 39 εγώ 45 ο σύζυγός μου,η εξωσωματική μονόδρομος..

Κατά την διέγερση πριν την ωοληψια καπνίζατε;;δε μπορώ να το κόψω το ρημαδι...πφφφ

Εγώ το έκοψα με πολύ ζόρι 2 μήνες  πριν και δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο αλλά είχα καλά αποτελέσματα όλα στο μυαλό είναι θα νιώθεις πολύ περιφανή για τον εαυτό σου αν το κόψεις είναι μεγάλο επίτευγμα σε καταλαβαίνω .. έπεισα τον εαυτό μου ότι είναι μια αηδία βέβαια μια φορά καπνιστής για πάντα καπνιστής ξέρω θα το έχεις ακούσει πολλές φορές αλλά πραγματικά οι πρώτες μέρες είναι όλη η υπόθεση μετα παλεύεται !

Καλή επιτυχία λοιπόν! κόψε  το για εσένα πάνω από όλα 

Γεια σας κορίτσια δεν ξέρω αν με θυμάστε δεν έγραφα  αυτό το διάστημα αλλά σας διαβάζω !

Εκανα ωοληψια 7 Δεκεμβρίου έπαθα υπερδιέγερση ωοθηκών ακυρώθηκε η εμβρυομεταφορα και κατέληξα με 9 βλαστοκυστες 5 ημερών στην κατάψυξη .. τώρα είμαι μια χαρά αλλά οι μέρες δεν περνάνε με τίποτα σε 5 μέρες θα κάνω arvekap (8/02) για τεχνίτη …εμμηνόπαυση ??? Είναι να γίνει η εμβρυομεταφορα αρχές Μαρτίου ξέρετε τι άλλο θα μου δώσουν μέχρι την εμβρυομεταφορα θα αισθάνομαι καλά όλο αυτό το διάστημα  ; Επίσης διάβασα νομίζω ότι γίνεται και με μέθη ή κάνω λάθος αν ναι αξίζει ή είναι περιττή ;

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας. εχουμε αποφασισει να κανουμε διεγερση κατα το καλοκαιρι. ιουνη-ιουλη. λογω προδιαθεσης διαβητη (διαβητικη μανα. αντισταση στην ινσουλινη και διαβητη κυησης προηγουμενης εγκυμοσυνης) καθως και σπω, αποφασισα να παω σε εξειδικευμενο διατροφολογο να ξεκινησω διατροφη. μου ειπε οτι θελουμε τη διατροφη τουλ 6 μηνες για να πουμε οτι οντως μπορει να υπαρξει διαφορα και να επηρεασει θετικα ,τοσο τα θεματα υγειας οσο και την ποιοτητα των ωαριων.το θεμα ειναι οτι κανω μια πολυ αυστηρη διατροφη (μηδεν ζαχαρη, τιποτα τζανκ, μονο μαυρο υδατανθρακα, μια μεριδα φρουτο τη μερα κλπ κλπ ) οπως εκανα κ στην εγκυμοσυνη, κ ενω λαμβανω αρκετες θερμιδες. αδυνατιζω.κ δεν εχω περιθωριο..εχω ελλειποβαρη δμσ...οποτε τρωω με το ζορι παραπανω απο πραγματα που ειλικρινα τιποτα δεν μου προσφερει ευχαριστηση...για να μη σας τα πολυλογω ηθελα να μου πειτε εαν εχει κανει καμια σας αντιστοιχη διατροφη κι αν οντως ειδε διαφορα στην ποιοτητα ωαριων (το ιατρικο κομματι του σακχαρου/ινσουλινης δεν το αναφερω γιατι ειναι μετρησιμο και θα το δω απο τις εξετασεις).ομολογω οτι καθε τοσο λυγιζω και θελω να την εγκαταλειψω....εχει οντως τοση σημασια??

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Pagotoula είπε:

ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας. εχουμε αποφασισει να κανουμε διεγερση κατα το καλοκαιρι. ιουνη-ιουλη. λογω προδιαθεσης διαβητη (διαβητικη μανα. αντισταση στην ινσουλινη και διαβητη κυησης προηγουμενης εγκυμοσυνης) καθως και σπω, αποφασισα να παω σε εξειδικευμενο διατροφολογο να ξεκινησω διατροφη. μου ειπε οτι θελουμε τη διατροφη τουλ 6 μηνες για να πουμε οτι οντως μπορει να υπαρξει διαφορα και να επηρεασει θετικα ,τοσο τα θεματα υγειας οσο και την ποιοτητα των ωαριων.το θεμα ειναι οτι κανω μια πολυ αυστηρη διατροφη (μηδεν ζαχαρη, τιποτα τζανκ, μονο μαυρο υδατανθρακα, μια μεριδα φρουτο τη μερα κλπ κλπ ) οπως εκανα κ στην εγκυμοσυνη, κ ενω λαμβανω αρκετες θερμιδες. αδυνατιζω.κ δεν εχω περιθωριο..εχω ελλειποβαρη δμσ...οποτε τρωω με το ζορι παραπανω απο πραγματα που ειλικρινα τιποτα δεν μου προσφερει ευχαριστηση...για να μη σας τα πολυλογω ηθελα να μου πειτε εαν εχει κανει καμια σας αντιστοιχη διατροφη κι αν οντως ειδε διαφορα στην ποιοτητα ωαριων (το ιατρικο κομματι του σακχαρου/ινσουλινης δεν το αναφερω γιατι ειναι μετρησιμο και θα το δω απο τις εξετασεις).ομολογω οτι καθε τοσο λυγιζω και θελω να την εγκαταλειψω....εχει οντως τοση σημασια??

Για μένα δεν έχει σημασία εκ του αποτελέσματος εφόσον μόνο κουλουρες παίρνω δηλ για άλλες όμως  ναι. Κ ο γιατρός μου όταν τον είχα ρωτήσει μου είχε πει ότι το καλό lifestyle δεν σημαίνει επιτυχία απαραίτητα. Απλά λες να το κάνω κ αυτό μήπως βοηθήσω τον εαυτό μου.

 

Έχω γνωστά ζευγάρια παχύσαρκα που έπιασαν με την πρώτη παιδί.

  • Μου αρέσει 4

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Lilian 28 είπε:

Ο καρυότυπος γράφετε και δεν πληρώνεις τίποτα.. πριν 2 μήνες το κάναμε με τον σύζυγο.. βάζουν αιτία υπογονιμότητα και δεν πληρώνεις τίποτα!!100% στο λέω !!εμένα μου το γράψε ο γυναικολόγος μου και για τους δύο.. και το έκανα σε απλό αιματολογικό κέντρο!!

Κορίτσι μου είχαμε άψογο σπέρμα..και προχωρήσαμε σε σπερματεγχυση.. τίποτα!! Τζάμπα χάσαμε 500-600 ευρώ!! Οι πιθανότητες είναι ελάχιστα μεγαλύτερες από φυσική σύλληψη.. οπότε καλύτερα να προσπαθήσετε μόνοι σας αν θες να περιμένετε λίγο.. και αν δεν..πάτε κατευθείαν σε εξωσωματική.. σπερματεγχυση με κλομιφαινη σου πρότεινε ή ενέσεις?? Γτ αν είναι να κάνεις ενέσεις.. καλύτερα να πας κατευθείαν σε εξωσωματική!! Μην φορτώνεις επιπλέον τον οργανισμό σου!!

Η 1η σπερματεγχυση που έγινε τον Δεκέμβριο ήταν με κλομιφαίνη,1 ένεση ovitrelle και μετά utrogestan.

Θα πήγαιναμε και για 2η προσπάθεια τον Ιανουάριο αλλά λόγω του ότι κολλησαμε covid ακυρωθηκε. 

Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μετα την σπερματεγχυση και τον covid ο κύκλος μου άλλαξε. από 29-30 ημέρες που διαρκεί συνήθως μου ήρθε στις 24. 

Εσείς πόσες προσπάθειες με σπερματεγχυση κάνατε; Μετά δοκιμάσατε εξωσωματικη; Επίσης, αν πάρουμε απόφαση για εξωσωματικη, θέλει κάποια χρονοβόρα διαδικασία δεδομένου ότι θα γίνει στο embryolab; 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, νικηαντωνια81 είπε:

Για μένα δεν έχει σημασία εκ του αποτελέσματος εφόσον μόνο κουλουρες παίρνω δηλ για άλλες όμως  ναι. Κ ο γιατρός μου όταν τον είχα ρωτήσει μου είχε πει ότι το καλό lifestyle δεν σημαίνει επιτυχία απαραίτητα. Απλά λες να το κάνω κ αυτό μήπως βοηθήσω τον εαυτό μου.

 

Έχω γνωστά ζευγάρια παχύσαρκα που έπιασαν με την πρώτη παιδί.

κι εγω το πιστευω σε μεγαλο βαθμο..κ δυστυχως δηλ γιατι δεν με βοηθαει στην ψυχολογια να συνεχισω να ακολουθω τη διατροφη.. ενα υγιες και δυνατο εμβρυο θα εμφυτευθει και θα προχωρησει οποιες κι αν ειναι οι συνθηκες...και προσωπικα δηλ.3 φορες εμεινα εγκυος χωρις να προσεχω τιποτα απολυτως σε life style... απλα τωρα  επειδη εχουν περασει και κοντα 4 χρονια απο τη προηγουμενη διεγερση, δεν εχω με το μερος μου ουτε τον παραγοντα ηλικια ουτε τον παραγοντα πολλα περιθωρια...οποτε τα σκεφτομαι ολα διπλα..εσυ κανεις τοσο αυστηρη διατροφη χωρις κανενα αποτελεσμα δηλαδη;;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Pagotoula είπε:

κι εγω το πιστευω σε μεγαλο βαθμο..κ δυστυχως δηλ γιατι δεν με βοηθαει στην ψυχολογια να συνεχισω να ακολουθω τη διατροφη.. ενα υγιες και δυνατο εμβρυο θα εμφυτευθει και θα προχωρησει οποιες κι αν ειναι οι συνθηκες...και προσωπικα δηλ.3 φορες εμεινα εγκυος χωρις να προσεχω τιποτα απολυτως σε life style... απλα τωρα  επειδη εχουν περασει και κοντα 4 χρονια απο τη προηγουμενη διεγερση, δεν εχω με το μερος μου ουτε τον παραγοντα ηλικια ουτε τον παραγοντα πολλα περιθωρια...οποτε τα σκεφτομαι ολα διπλα..εσυ κανεις τοση αυστηρη διατροφη χωρις κανενα αποτελεσμα δηλαδη;;;

Όχι βέβαια δεν κάνω αυστηρή διατροφή. Απλά γενικά προσέχω δεν τρωω γλυκά για παράδειγμα σε καθημερινή βάση. Είμαι αδύνατη γυμνάζομαι τρωω φρούτα λαχανικά, δεν πίνω δεν καπνίζω 

 

Το καλοκαίρι όμως πρόσεχα παρά πολύ(κάθε μέρα κολύμπι να φανταστείς) και όταν εκανα την διέγερση και τους φυσικούς δεν πέτυχα κάτι. Όποτε τώρα έχω χαλαρώσει κάπως. Δεν μπορώ να στερούμαι και να καταπιεζομαι κ ότι βρέξει ας κατεβάσει. 

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2022 at 1:45 ΜΜ, mominthemaking είπε:

Καλή επιτυχία κοπέλα μου!!!!!

δεν υπάρχουν συμπτώματα όλα εινΆι από τα φάρμακα να ξέρεις 

μη δίνεις καμία σημασία!!!

δε γίνεται το ξέρω,απλα να ξέρεις ότι ο,τι είναι να γίνει θα γίνει δεν έχεις καμία ευθυνη!!!!

Εχω μπερδευτεί..εμενα μου ειπαν 9η μερα χοριακη με βλαστοκύστες..σε αλλες κοπέλες λενε 12 η 14 μερες...τι λετε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , geozak είπε:

Εχω μπερδευτεί..εμενα μου ειπαν 9η μερα χοριακη με βλαστοκύστες..σε αλλες κοπέλες λενε 12 η 14 μερες...τι λετε

9-10 είναι καλά.

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 11 λεπτά , geozak είπε:

Εχω μπερδευτεί..εμενα μου ειπαν 9η μερα χοριακη με βλαστοκύστες..σε αλλες κοπέλες λενε 12 η 14 μερες...τι λετε

εγω εκανα απο την 8η και εδειχνε κανονικοτατα. 9η πιστευω ειναι μια χαρα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Pagotoula said:

ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας. εχουμε αποφασισει να κανουμε διεγερση κατα το καλοκαιρι. ιουνη-ιουλη. λογω προδιαθεσης διαβητη (διαβητικη μανα. αντισταση στην ινσουλινη και διαβητη κυησης προηγουμενης εγκυμοσυνης) καθως και σπω, αποφασισα να παω σε εξειδικευμενο διατροφολογο να ξεκινησω διατροφη. μου ειπε οτι θελουμε τη διατροφη τουλ 6 μηνες για να πουμε οτι οντως μπορει να υπαρξει διαφορα και να επηρεασει θετικα ,τοσο τα θεματα υγειας οσο και την ποιοτητα των ωαριων.το θεμα ειναι οτι κανω μια πολυ αυστηρη διατροφη (μηδεν ζαχαρη, τιποτα τζανκ, μονο μαυρο υδατανθρακα, μια μεριδα φρουτο τη μερα κλπ κλπ ) οπως εκανα κ στην εγκυμοσυνη, κ ενω λαμβανω αρκετες θερμιδες. αδυνατιζω.κ δεν εχω περιθωριο..εχω ελλειποβαρη δμσ...οποτε τρωω με το ζορι παραπανω απο πραγματα που ειλικρινα τιποτα δεν μου προσφερει ευχαριστηση...για να μη σας τα πολυλογω ηθελα να μου πειτε εαν εχει κανει καμια σας αντιστοιχη διατροφη κι αν οντως ειδε διαφορα στην ποιοτητα ωαριων (το ιατρικο κομματι του σακχαρου/ινσουλινης δεν το αναφερω γιατι ειναι μετρησιμο και θα το δω απο τις εξετασεις).ομολογω οτι καθε τοσο λυγιζω και θελω να την εγκαταλειψω....εχει οντως τοση σημασια??

Καλημερα! Εγώ θεωρώ πως μία καλή διατροφή και άθληση ωφελούν γενικότερα την υγεία μας, οχι μόνο το θέμα αναπαραγωγής. Και φυσικά όσο πιο υγιής είναι η μητέρα τόσο πιο υγιές Θα είναι αργότερα και το έμβρυο. Δεν είναι όμως απαραίτητη προϋπόθεση για την επιτυχία. Είναι αυτό το κάτι παραπάνω που μπορούμε να κάνουμε από μεριάς μας να βοηθήσουμε την κατάσταση. Αλλά να φτάνεις σε σημείο να καταπιέζεσαι δεν έχει νόημα. Ίσως δεν χρειάζεται να είσαι τόσο αυστηρή. Το να φας και 1-2 βλακείες την εβδομάδα δεν νομίζω οτι θα αποτρέψει μια εγκυμοσύνη ούτε και θα δημιουργήσει προβλήματα. Τόσες κοπέλες με τις χειρότερες διατροφικές συνήθειες και πολλά κιλά παραπάνω τα καταφέρνουν μια χαρά. 

2 hours ago, Konie said:

Η 1η σπερματεγχυση που έγινε τον Δεκέμβριο ήταν με κλομιφαίνη,1 ένεση ovitrelle και μετά utrogestan.

Θα πήγαιναμε και για 2η προσπάθεια τον Ιανουάριο αλλά λόγω του ότι κολλησαμε covid ακυρωθηκε. 

Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μετα την σπερματεγχυση και τον covid ο κύκλος μου άλλαξε. από 29-30 ημέρες που διαρκεί συνήθως μου ήρθε στις 24. 

Εσείς πόσες προσπάθειες με σπερματεγχυση κάνατε; Μετά δοκιμάσατε εξωσωματικη; Επίσης, αν πάρουμε απόφαση για εξωσωματικη, θέλει κάποια χρονοβόρα διαδικασία δεδομένου ότι θα γίνει στο embryolab; 

 

 

 

Όταν περάσατε COVID, ο σύζυγος είχε κάνει πυρετό; Γιατί ξέρω (και από προσωπική μας εμπειρία) ότι μετά απο πυρετό το σπέρμα είναι χάλια και θέλει κανα τρίμηνο να επανέλθει. Μήπως να περιμένατε λίγο για την σπερματέγχυση που λέτε να κάνετε. Αν και θεωρώ οτι η σπερματέγχυση θέλει καλύτερο σπέρμα από αυτό που έχετε. Εμάς με μέσο όρο 15 εκ και μέτρια κινητικότητα ο γιατρός μας απέτρεψε να την κάνουμε. 

  • Μου αρέσει 2

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Καλημερα! Εγώ θεωρώ πως μία καλή διατροφή και άθληση ωφελούν γενικότερα την υγεία μας, οχι μόνο το θέμα αναπαραγωγής. Και φυσικά όσο πιο υγιής είναι η μητέρα τόσο πιο υγιές Θα είναι αργότερα και το έμβρυο. Δεν είναι όμως απαραίτητη προϋπόθεση για την επιτυχία. Είναι αυτό το κάτι παραπάνω που μπορούμε να κάνουμε από μεριάς μας να βοηθήσουμε την κατάσταση. Αλλά να φτάνεις σε σημείο να καταπιέζεσαι δεν έχει νόημα. Ίσως δεν χρειάζεται να είσαι τόσο αυστηρή. Το να φας και 1-2 βλακείες την εβδομάδα δεν νομίζω οτι θα αποτρέψει μια εγκυμοσύνη ούτε και θα δημιουργήσει προβλήματα. Τόσες κοπέλες με τις χειρότερες διατροφικές συνήθειες και πολλά κιλά παραπάνω τα καταφέρνουν μια χαρά. 

αθλουμαι μια ζωη.. δεν καπνιζω και απο κιλα ειμαι στα κατωτα δυνατα, 50κιλα με 1,72 υψος..δηλ σκεψου τωρα με τη διατροφη βαλαμε στοχο να παρω κανα κιλακι.. το ξερω κ γω οτι αν ειναι να προχωρησει, θα προχωρησει. γιατι το χω ζησει 3 φορες στην πραξη, χωρις να προσεχω τιποτα. δηλ αυτα που ακουω για τις βαφες νυχιων και τα σαμπουαν κλπ, κι εμενα μου φαινονται σουρεαλ..δεν θα φτανα ποτε σε σημειο να τα προσεχω..δεν θεωρω οτι μπορουν να παιξουν ρολο σε αυτο. αλλα το κομματι διατροφης με.προβληματισε κυριως λογω προδιαθεσης διαβητη. απλα δεν ξερω τελικα ποσο αυστηρη πρεπει να μαι με τον εαυτο μου....

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Pagotoula said:

αθλουμαι μια ζωη.. δεν καπνιζω και απο κιλα ειμαι στα κατωτα δυνατα, 50κιλα με 1,72 υψος..δηλ σκεψου τωρα με τη διατροφη βαλαμε στοχο να παρω κανα κιλακι.. το ξερω κ γω οτι αν ειναι να προχωρησει, θα προχωρησει. γιατι το χω ζησει 3 φορες στην πραξη, χωρις να προσεχω τιποτα. δηλ αυτα που ακουω για τις βαφες νυχιων και τα σαμπουαν κλπ, κι εμενα μου φαινονται σουρεαλ..δεν θα φτανα ποτε σε σημειο να τα προσεχω..δεν θεωρω οτι μπορουν να παιξουν ρολο σε αυτο. αλλα το κομματι διατροφης με.προβληματισε κυριως λογω προδιαθεσης διαβητη. απλα δεν ξερω τελικα ποσο αυστηρη πρεπει να μαι με τον εαυτο μου....

Είμαι 49 κιλά με 15 πόντους πιο κάτω από σένα και θεωρούμαι αδύνατη. Μήπως να έπαιρνες κανά κιλό; χαχαχα

Να μην είσαι τόσο αυστηρή. Να προσέχεις αλλά να μην καταπιέζεσαι και όλα καλά θα πάνε. 

  • Χαχα 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

κοριτσια καλησπερα. ξερετε αν στο τμημα αποβολων του ελενα, γραφουν εξετασεις για ενδοκρινολογικο κι αιματολογικο ελεγχο; επισης γνωριζετε εαν γραφουν και καρυοτυπο ζευγους;;

μηπως @Troia ????

Όσο ήταν η Τσεκούρα έγραφε και ενδοκρινολογικές και εννοείται αιματολογικές και μάλιστα σου τις έκαναν εκεί και δεν πλήρωνες τίποτα. Σε ενδοκρινολόγο σε παρέπεμπε αν δεν έβγαιναν καλές οι τιμές. Τώρα που έφυγε δεν ξέρω αν συνεχίζει η αντικαταστάτριά της να κάνει ενδοκρινολογικό έλεγχο εκεί. Για τον καρυότυπο δε γνωρίζω, γιατί τον είχαμε κάνει ιδιωτικά όταν πρωτοπήγα εκεί. Ίσως κάποια άλλη κοπέλα να ξέρει να απαντήσει επ' αυτού.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...