Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

5 hours ago, Σ-1994 said:

Μου λέτε λίγο σας παρακαλώ την arvekap που είναι ενδομυϊκή ποιος θα μου την κάνει ;;:unsure: 

Εγώ έβαλα τον άντρα μου να μου κάνει την ovitrelle είναι πολύ εύκολο υπάρχουν βίντεο στο YouTube να δείτε . Εγώ δεν μπορούσα να την κάνω μόνη μου γιατί δεν μπορώ τισ βελόνες αλλά δεν είναι κάτι πραγματικά . Α και το κυριότερο επειδή είναι ενδομυϊκή δεν χρειάζεται να φοβάσαι για τον αέρα την χτυπάς λίγο βγάζεις μια σταγόνα και είναι έτοιμη 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Σ-1994 είπε:

Μου λέτε λίγο σας παρακαλώ την arvekap που είναι ενδομυϊκή ποιος θα μου την κάνει ;;:unsure: 

Την πρώτη φορά πήγα σε φαρμακοποιό κακ μου την έκανε και αυτή την φορά πήγα στο κέντρο και μου την έκαναν εκεί. 

πρίν από 35 λεπτά , μάφιν είπε:

Καλημέρα. Ναι εμένα μου έχει τύχει παλαιότερα. Αν θυμάμαι καλά μου είχε πει ότι είναι αδιευκρίνιστες αλλοιώσεις (που δεν είναι σίγουρα hpv ας πούμε). Κάνεις κολποσκόπηση για να δει αν έχουν αλλοιωθεί τα τοιχώματα κτλ και έχει προχωρήσει αλλά αν είναι η πρώτη φορά που σου βγήκε κατά πάσα πιθανότητα θα σου ζητάει επανεξέταση κάθε 6 μήνες (όπως και με τον hpv) για να το παρακολουθείτε. Εμένα δεν μου εμφανίστηκε στην επανεξέταση παντώς.

Καλημέρα!!! Εγώ έκανα κολποσκοπησεις διότι είχα hpv. Ίσως να θέλει να δει αυτό να είναι σίγουρος απ ολα και να συνεχίσετε με την εξωσωματικη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Marilena21 είπε:

Την πρώτη φορά πήγα σε φαρμακοποιό κακ μου την έκανε και αυτή την φορά πήγα στο κέντρο και μου την έκαναν εκεί. 

Καλημέρα!!! Εγώ έκανα κολποσκοπησεις διότι είχα hpv. Ίσως να θέλει να δει αυτό να είναι σίγουρος απ ολα και να συνεχίσετε με την εξωσωματικη. 

Κάνατε και βιοψία; Η μόνο την κολποσκόπηση;

πρίν από 47 λεπτά , μάφιν είπε:

Καλημέρα. Ναι εμένα μου έχει τύχει παλαιότερα. Αν θυμάμαι καλά μου είχε πει ότι είναι αδιευκρίνιστες αλλοιώσεις (που δεν είναι σίγουρα hpv ας πούμε). Κάνεις κολποσκόπηση για να δει αν έχουν αλλοιωθεί τα τοιχώματα κτλ και έχει προχωρήσει αλλά αν είναι η πρώτη φορά που σου βγήκε κατά πάσα πιθανότητα θα σου ζητάει επανεξέταση κάθε 6 μήνες (όπως και με τον hpv) για να το παρακολουθείτε. Εμένα δεν μου εμφανίστηκε στην επανεξέταση παντώς.

Κι εμένα ο γιατρός μου είχε πει πως απλά σε έξι μήνες θα ξανακάνουμε ΠΑΠ κι ότι δεν χρειάζεται τίποτα. Τώρα όμως που μίλησα με τον γιατρό που θα κάνω την εξωσωματική μου ζήτησε και κολποσκόπηση. Κάνατε και βιοψία; Ή μόνο η εξέταση αρκεί;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Laky είπε:

Κάνατε και βιοψία; Η μόνο την κολποσκόπηση;

Εγώ πριν χρόνια είχα σοβαρό θέμα με hpv και ειχα κανει πολλά χειρουργεια. Ναι είχα κάνει και βιοψία. 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μ καλημερα ..εγω περιμενω τη περιοδου του Φεβρουαριου για να ξεκινησω διαδικαδια ετ ..θα ειναι η πρωτη μ φορα ..ξερω οτι ειναι χαζο αυτο που θα ρωτησω αλλα μεταξυ μας τα λεμε ολα ..πρωτη απορια μπανιο μετα την ετ κανουμε κανονικα η οχι ;; Επισης τις πρωτες μερες με τον υπνο προσπαθουμε να κοιμομαστε μονο ανασκελα ;; Κ δευτερη απορια ρε κοριτσια ποναει η διαδικασια ;; Οπως η σαλπιγγογραφια ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Natassou85 είπε:

Κοριτσια μ καλημερα ..εγω περιμενω τη περιοδου του Φεβρουαριου για να ξεκινησω διαδικαδια ετ ..θα ειναι η πρωτη μ φορα ..ξερω οτι ειναι χαζο αυτο που θα ρωτησω αλλα μεταξυ μας τα λεμε ολα ..πρωτη απορια μπανιο μετα την ετ κανουμε κανονικα η οχι ;; Επισης τις πρωτες μερες με τον υπνο προσπαθουμε να κοιμομαστε μονο ανασκελα ;; Κ δευτερη απορια ρε κοριτσια ποναει η διαδικασια ;; Οπως η σαλπιγγογραφια ;

Καλημερααα!!! Μπάνιο αν θυμάμαι καλά δν υπάρχει πρόβλημα, κανονικά κοιμάσαι. Η διαδικασία οχι δεν πονάει και κρατάει πάρα πολύ λίγο. Μετά που είσαι στο δωματιάκι και πρέπει να κάτσεις καμία ωρίτσα και πρέπει να περάσει κάποια ώρα για να ουρήσει. Αυτό είναι το πιο χρονοβόρο. Εγώ να φανταστείς μετά την εμβρυομεταφορα πήρα καράβι και πήγα διακοπές στην Κρήτη. Τις πρώτες 3 ημέρες πρέπει να προσέχεις να μην σηκώνεις, να ξεκουράζεσαι. Όλα με μέτρο. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Natassou85 είπε:

Κοριτσια μ καλημερα ..εγω περιμενω τη περιοδου του Φεβρουαριου για να ξεκινησω διαδικαδια ετ ..θα ειναι η πρωτη μ φορα ..ξερω οτι ειναι χαζο αυτο που θα ρωτησω αλλα μεταξυ μας τα λεμε ολα ..πρωτη απορια μπανιο μετα την ετ κανουμε κανονικα η οχι ;; Επισης τις πρωτες μερες με τον υπνο προσπαθουμε να κοιμομαστε μονο ανασκελα ;; Κ δευτερη απορια ρε κοριτσια ποναει η διαδικασια ;; Οπως η σαλπιγγογραφια ;

Καλημέρα!!! Μετα την ετ μπορεις να κάνεις κανονικά μπανιο. Το να γεμισεις με νερο την μπανιερα κ να κατσεις μεσα απαγορευεται. Κοιμασαι οπως σε βολευει. Εγω κοιμομουν μονο μπρουμυτα και συνεχιζω να το κανω ακομα κ τωρα σε μεγαλο βαθμο. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Η διαδικασια δε ποναει καθολου. Περισσοτερο με ενοχλουσε το τεστ παπ, παρα η ετ. Με αφησαν ξαπλωμενη 1 τεταρτο και αμεσως μετα πηγα κ τουαλετα. Καλη επιτυχια!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Laky είπε:

Κάνατε και βιοψία; Η μόνο την κολποσκόπηση;

Κι εμένα ο γιατρός μου είχε πει πως απλά σε έξι μήνες θα ξανακάνουμε ΠΑΠ κι ότι δεν χρειάζεται τίποτα. Τώρα όμως που μίλησα με τον γιατρό που θα κάνω την εξωσωματική μου ζήτησε και κολποσκόπηση. Κάνατε και βιοψία; Ή μόνο η εξέταση αρκεί;

Θυμαμαι ότι τα είχε στείλει σε κάποιον εξειδικευμένο μικροβιολόγο. Δεν θυμαμαι αν στην κολποσκόπηση μου είχε πάρει δείγμα για βιοψία. Πάντως, αν το είχε κάνει, ήταν αναίμακτο, δεν πόνεσα καθολου. Αλλιως θα το θυμομουν

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Σ-1994 είπε:

Κορίτσια ελπίζω να μην κουράζω μιας και έχουμε πει ξανά παλιότερα για την περίπτωση μας.

Εγώ δεν είχα κάποιο πρόβλημα είμαι 27 , η βιοψία έγινε με τομή ο λόγος αδυναμία εκσπερμάτωσης ( διευκρινίζω πως όλα λειτουργούν κανονικά κατά τα αλλά δεν βγαίνει σπερμα κατα τον οργασμο, γιατί έχω ακούσει διαφορα κουλά !οπως πχ να πάρει βιάγκρα …)  ο άντρας μου 40 και δεν ξέραμε τίποτα για το σπερμα ούτε καν αν υπάρχει , οι ορμονικές του ήταν ελπιδοφόρες έτσι ρισκαραμε και κάναμε ωοληψια και βιοψία ταυτόχρονα. Άλλες εξετάσεις δεν κάναμε γιατί δεν μπορούσαμε να δώσουμε δείγμα. Η εμβρυολογος μου ειπε πως το μόνο κακό είναι πως απο βιοψία είναι κάπως ανώριμο αλλά έχει και τα θετικά του. Ο άντρας μου δεν γκρίνιαξε καθόλου ούτε ζορίστηκε ήταν πολύ ευδιάθετος και δεν φάνηκε να πόνεσε ιδιαίτερα ούτε που τον ξαναείδε γιατρός μετά την επέμβαση μετά από δυο μήνες είναι σαν να μην το έκανε ποτέ. Εγώ μετά από αυτήν την εμπειρία πιστεύω πολύ στην βιοψια(στις περιπτώσεις με πρόβλημα εννοείτε ) , είναι μια εγγύηση θεωρώ. Φτάσαμε να έχουμε 30 στα 30 γονιμοποιημένα και με 9 βλαστοκυστες 5 ημερών, μέχρι τώρα άψογα άντε να δούμε αν θα πετύχουμε και εμφύτευση έχω την πρώτη ετ τέλος του μήνα ..

Καλημερα,αρα αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι το σπερμα μπορει κατα τα αλλα να ηταν καλο.Σας ειπαν μετα κινητικοτητα-μορφολογια?
Και για ποιο λογο δεν εκσπερματωνει?Εχει καποια αποφραξη?

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, despina. said:

Καλημερα,αρα αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι το σπερμα μπορει κατα τα αλλα να ηταν καλο.Σας ειπαν μετα κινητικοτητα-μορφολογια?
Και για ποιο λογο δεν εκσπερματωνει?Εχει καποια αποφραξη?

Δυστυχώς δεν μάθαμε ποτε , παρόλα αυτά δεν ξέρω ποσο σπερμα περνούν στην βιοψία εμάς πάντως μας έφτασε ίσα ίσα δεν περίσσεψε για να καταψύξουμε ίσως αυτό να λέει κάτι .. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, Lilian 28 είπε:

Πολύ δύσκολα αυτά που περνάμε.. εύχομαι ο Θεός να στείλει σε όλες μας γερά παιδάκια!!!Απ' ότι διάβασα και εσύ παρόμοια ιστορία έχεις... Οπότε σίγουρα με νιώθεις!!

Δεν είμαι Αθήνα κορίτσι μου.. δεν γνωρίζω.. κυστική δεν έχω κάνει ούτε εγώ.. μόνο τον καρυότυπο!!

Ευχαριστώ Lilian!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Στο τέστ ΠΑΠ μου αναφέρονται κάποια άτυπα κύτταρα ASC-US. Ποτέ πριν στον ετήσιο έλεγχο δεν είχα τίποτα. Ο γιατρός μου είπε πριν ξεκινήσω με την εξωσωματική να κάνω μια κολποσκόπηση κι έκλεισα για σήμερα το βράδυ ραντεβού. Αγχωθηκα να σας πω την αλήθεια. Έχει τύχει σε κάποια άλλη;

Και σε εμένα είχε τύχει. Δεν είναι κάτι απλά θέλει παρακολούθηση, τακτικούς υπερήχους. 

Και κολποσκόπηση όπως πολύ σωστά σου είπε.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , νικηαντωνια81 είπε:

Και σε εμένα είχε τύχει. Δεν είναι κάτι απλά θέλει παρακολούθηση, τακτικούς υπερήχους. 

Και κολποσκόπηση όπως πολύ σωστά σου είπε.

Και βιοψία; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...