Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Iro 39 είπε:

Γεια σας κοριτσια!

Νεο μέλος εδώ,που ελπίζει να βρει μια παρέα που να την καταλαβαίνει!Σε αναμονή να αδιαθετησω από μέρα σε μέρα και να αρχίσω την δεύτερη μου προσπάθεια....:oops:

Γειά σου Iro!! Και εγώ καινούρια είμαι στο φόρουμ. Σου εύχομαι καλή επιτυχία στις προσπάθειες σας και σύντομα να έρθει το μωράκι σας. 

Η 1η σου προσπάθεια ήταν με σπερματεγχυση; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 6 λεπτά , Konie είπε:

Γειά σου Iro!! Και εγώ καινούρια είμαι στο φόρουμ. Σου εύχομαι καλή επιτυχία στις προσπάθειες σας και σύντομα να έρθει το μωράκι σας. 

Η 1η σου προσπάθεια ήταν με σπερματεγχυση; 

Καλως ήρθαμε λοιπόν!!!!:)Όχι κοριτσάκι μου!Ηταν εξωσωματική γιατί έχω κάνει αφαίρεση σαλπιγγων.Εσενα η πρώτη σου προσπάθεια;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Iro 39 είπε:

Καλως ήρθαμε λοιπόν!!!!:)Όχι κοριτσάκι μου!Ηταν εξωσωματική γιατί έχω κάνει αφαίρεση σαλπιγγων.Εσενα η πρώτη σου προσπάθεια;

Εύχομαι ολόψυχα στη 2η προσπάθεια σας να τα καταφέρετε!

Εγω έκανα την 1η αποτυχημένη προσπάθεια με σπερματεγχυση τον Δεκέμβριο.Το πρόβλημα μας εντοπίζεται στο σπέρμα (ολιγοασθενοσπερμία, κυμαίνεται από 7 έως 14 εκατομμύρια) με όμως ικανοποιητικη κινητικότητα και μορφολογία. 

Μας πρότειναν σπερματεγχυση λόγω του ότι εγώ είμαι 30 ετών και ευτυχώς οι εξετάσεις μου είναι καλές. Ο συζηγος είναι 40. 

Προσπαθούσαμε σχεδόν 2 χρόνια χωρίς αποτέλεσμα και κουραστηκαμε ψυχολογικά. 

Τώρα σκεφτόμαστε ή μια τελευταία σπερματεγχυση ή απευθείας εξωσωματική. Οι γιατροί μας είπαν να κάνουμε ακόμη μια σπερματεγχυση λόγω της ηλικίας μου αλλά εγώ αμφιβάλω με αυτά τα νούμερα στο σπέρμα. 

Πως ήταν η εμπειρία σου με την εξωσωματικη; Σαν διαδικασία είναι επίπονη; σε ποιο κέντρο την έκανες; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Konie είπε:

Γειά σου Iro!! Και εγώ καινούρια είμαι στο φόρουμ. Σου εύχομαι καλή επιτυχία στις προσπάθειες σας και σύντομα να έρθει το μωράκι σας. 

Η 1η σου προσπάθεια ήταν με σπερματεγχυση; 

Καλή αρχή και σε σένα λοιπον!!!!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Konie είπε:

Εύχομαι ολόψυχα στη 2η προσπάθεια σας να τα καταφέρετε!

Εγω έκανα την 1η αποτυχημένη προσπάθεια με σπερματεγχυση τον Δεκέμβριο.Το πρόβλημα μας εντοπίζεται στο σπέρμα (ολιγοασθενοσπερμία, κυμαίνεται από 7 έως 14 εκατομμύρια) με όμως ικανοποιητικη κινητικότητα και μορφολογία. 

Μας πρότειναν σπερματεγχυση λόγω του ότι εγώ είμαι 30 ετών και ευτυχώς οι εξετάσεις μου είναι καλές. Ο συζηγος είναι 40. 

Προσπαθούσαμε σχεδόν 2 χρόνια χωρίς αποτέλεσμα και κουραστηκαμε ψυχολογικά. 

Τώρα σκεφτόμαστε ή μια τελευταία σπερματεγχυση ή απευθείας εξωσωματική. Οι γιατροί μας είπαν να κάνουμε ακόμη μια σπερματεγχυση λόγω της ηλικίας μου αλλά εγώ αμφιβάλω με αυτά τα νούμερα στο σπέρμα. 

Πως ήταν η εμπειρία σου με την εξωσωματικη; Σαν διαδικασία είναι επίπονη; σε ποιο κέντρο την έκανες; 

 

Αγαπημένη μου,είσαι μικρούλα ακόμη.Και αν σας πρότειναν άλλη μια δοκιμή και αντέχεις καν την,μπορεί να ναι τυχερή αυτή η φορα σας!;-)Εμείς είχαμε πριν ενάμιση χρόνο φυσιολογική σύλληψη σε δυο μωρά!Το ένα ήταν στην σάλπιγγα όμως,το δεύτερο εμφυτεύτηκε αλλά το χάσαμε!Εκανα σαλπιγγεκτομη αναγκαστική και διάνοιξη στην δεύτερη!Καναμε προσαθειες αλλά τίποτα.Τελικα βρέθηκε και η δεύτερη κλειστή και 2 οινομιωματα μικρά μέσα στην μήτρα.Εκανα και δεύτερη επέμβαση και το καλοκαίρι κάναμε την πρώτη μας προσπάθεια!Δεν ανταποκρίθηκα όμως όπως θα θέλαμε....έκανα 5 αυγουλακια εκ των οποίων τα 3 προχώρησαν.Βαλαμε τα δυο που ήταν άριστα 3ων ημερών και το 3ο το αφήσαμε για βλαστοκύστη που τελικά ούτε αυτό προχώρησε!Εμφυτευση δεν είχαμε όμως!Τωρα σ’αυτο που με ρωτας....όχι δεν πονάς καθολουB)Τα φάρμακα λίγο εμενα με έκαναν λίγο ευαίσθητη,έκλαιγα με το παραμικρό αλλά ενταξει περνάει.Μετα την εμβριομεταφορα είναι το δύσκολο,που δεν έχεις να κανεις τίποτα,μόνο να περημενεις...εκει είναι το δύσκολο.Εγω εκει έσπασα...αλλά ευτυχώς έχω καλό σύζυγο που ενδιαφέρεται για όλα!Αααα και «πληγή»είναι φυσικά το χρηματικό κομμάτι.Μη μασάς όμως πείσμα θέλει....κι εμείς έχουμε ε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Konie είπε:

Εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία και σύντομα να έχετε ευχάριστα νέα!!

Εγώ μέχρι στιγμής έχω κάνει όλες τις παραπάνω εξετάσεις εκτός από μαστογραφία και καρδιογραφημα. Την άλλη εβδομάδα θα πάω από εκεί να συζητήσουμε από κοντα για τη διαδικασία που θα χρειαστεί να ακολουθήσουμε. 

Εσάς εάν δεν γίνομαι αδιάκριτη ποιο ήταν το πρόβλημα; 

Όταν απέτυχε η σπερματεγχυση δεν είχαμε κανένα πρόβλημα..είχα κάνει και πρόσφατα σαλπιγγογραφια..όλες οι εξετάσεις τέλειες.. είχα 3 20αρια .. όλα τέλεια..το σπέρμα εξαιρετικό... Μετά ανακάλυψα σε 2η σαλπιγγογραφια που έκανα ότι η μια σάλπιγγα ήταν εντελώς βουλωμένη και η άλλη δύσκολα διαβάτη.. ακολούθησε μια λαπαροσκόπηση .. μου βρήκαν φουλ συμφυσεις.. έκαναν διάνοιξη στην βουλωμένη σάλπιγγα..και όλα καλά!! Στο 6μηνο έμεινα φυσιολογικά έγκυος..ήταν εξωμήτριο..και έχασα τη μια σάλπιγγα! Άρα και 2η επέμβαση.. αυτά κορίτσι μου.. προσπαθούμε 5 χρόνια.. και η τελευταία μας ελπίδα είναι η εξωσωματική μιας και η άλλη σάλπιγγα που έχει απομείνει είναι αυτή που κάναμε τη διάνοιξη και δεν ξέρουμε κατά πόσο είναι λειτουργική...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Lilian 28 είπε:

Όταν απέτυχε η σπερματεγχυση δεν είχαμε κανένα πρόβλημα..είχα κάνει και πρόσφατα σαλπιγγογραφια..όλες οι εξετάσεις τέλειες.. είχα 3 20αρια .. όλα τέλεια..το σπέρμα εξαιρετικό... Μετά ανακάλυψα σε 2η σαλπιγγογραφια που έκανα ότι η μια σάλπιγγα ήταν εντελώς βουλωμένη και η άλλη δύσκολα διαβάτη.. ακολούθησε μια λαπαροσκόπηση .. μου βρήκαν φουλ συμφυσεις.. έκαναν διάνοιξη στην βουλωμένη σάλπιγγα..και όλα καλά!! Στο 6μηνο έμεινα φυσιολογικά έγκυος..ήταν εξωμήτριο..και έχασα τη μια σάλπιγγα! Άρα και 2η επέμβαση.. αυτά κορίτσι μου.. προσπαθούμε 5 χρόνια.. και η τελευταία μας ελπίδα είναι η εξωσωματική.. 

Ποσο σε νιώθω κορίτσι μου:roll:

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Iro 39 είπε:

Ποσο κουράγιο μου δίνεις να ήξερες!Σε ευχαριστώ πααααρααα πολύ.Εχω αναγκη να μιλάω με κάποιον που μπορεί να καταλάβει τους προβληματισμούς μου πέραν του συζύγου μου που μου στέκεται βράχος!Να πάνε ολα καλά για όλες μας 

Εδώ είμαστε για να στηρίζει η μία την άλλη!!! Αν δεν έχει περάσει κάποιος από αυτή την πόρτα δυστυχώς δεν μπορεί να μπει στην διαδικασία για το πως νιωθεις!!! Όλα θα γίνουν!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, νικηαντωνια81 είπε:

Πιθανόν να φταίει το εμβρυοκογικο στην περίπτωσή σας γιατί όχι; Κι εγω νομίζω το ίδιο θα έλεγα.

Στην δίκη μου περίπτωση ρε γαμωτο στο ίδιο κέντρο είχα με την 1η προσπάθεια βιοχημική , 2η τα παιδιά και τώρα καμία εμφύτευση. Και να φανταστείς τότε το σπερμα ήταν πολύ κακό και τώρα πολύ καλύτερο . Όποτε το θέμα είναι στα ωάρια .

Καταλαβα ισως ομως να άλλαζες κ πρωτόκολλο; Δλδ πας με φυσικό σε έμβρυομεταφορα 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Lilian 28 είπε:

Ο καρυότυπος γράφετε και δεν πληρώνεις τίποτα.. πριν 2 μήνες το κάναμε με τον σύζυγο.. βάζουν αιτία υπογονιμότητα και δεν πληρώνεις τίποτα!!100% στο λέω !!εμένα μου το γράψε ο γυναικολόγος μου και για τους δύο.. και το έκανα σε απλό αιματολογικό κέντρο!!

Κορίτσι μου είχαμε άψογο σπέρμα..και προχωρήσαμε σε σπερματεγχυση.. τίποτα!! Τζάμπα χάσαμε 500-600 ευρώ!! Οι πιθανότητες είναι ελάχιστα μεγαλύτερες από φυσική σύλληψη.. οπότε καλύτερα να προσπαθήσετε μόνοι σας αν θες να περιμένετε λίγο.. και αν δεν..πάτε κατευθείαν σε εξωσωματική.. σπερματεγχυση με κλομιφαινη σου πρότεινε ή ενέσεις?? Γτ αν είναι να κάνεις ενέσεις.. καλύτερα να πας κατευθείαν σε εξωσωματική!! Μην φορτώνεις επιπλέον τον οργανισμό σου!!

Lilian 28 στο λαϊκό για την κυστική ίνωση μετά από πόσο καιρό σου έκλεισαν ραντεβού;πρέπει να κάνω και εγώ αλλά δε μου είπαν ότι αυνταγογραφειται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σφακιανουδοκοριτσα....ο γιατρός πως υπολογιζει την πρώτη μερα περιόδου; Να υπάρχει κανονική ροη κόκκινου αίματος; Γιατί εγω καποιες φορές μπορει να εχω καφε υγρα την πρώτη μερα ή τις πρώτες ωρες...Αν ερθει μετά τις 5 το απόγευμα,ποια πιάνεται πρώτη;


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Iro 39 είπε:

 

Αγαπημένη μου,είσαι μικρούλα ακόμη.Και αν σας πρότειναν άλλη μια δοκιμή και αντέχεις καν την,μπορεί να ναι τυχερή αυτή η φορα σας!;-)Εμείς είχαμε πριν ενάμιση χρόνο φυσιολογική σύλληψη σε δυο μωρά!Το ένα ήταν στην σάλπιγγα όμως,το δεύτερο εμφυτεύτηκε αλλά το χάσαμε!Εκανα σαλπιγγεκτομη αναγκαστική και διάνοιξη στην δεύτερη!Καναμε προσαθειες αλλά τίποτα.Τελικα βρέθηκε και η δεύτερη κλειστή και 2 οινομιωματα μικρά μέσα στην μήτρα.Εκανα και δεύτερη επέμβαση και το καλοκαίρι κάναμε την πρώτη μας προσπάθεια!Δεν ανταποκρίθηκα όμως όπως θα θέλαμε....έκανα 5 αυγουλακια εκ των οποίων τα 3 προχώρησαν.Βαλαμε τα δυο που ήταν άριστα 3ων ημερών και το 3ο το αφήσαμε για βλαστοκύστη που τελικά ούτε αυτό προχώρησε!Εμφυτευση δεν είχαμε όμως!Τωρα σ’αυτο που με ρωτας....όχι δεν πονάς καθολουB)Τα φάρμακα λίγο εμενα με έκαναν λίγο ευαίσθητη,έκλαιγα με το παραμικρό αλλά ενταξει περνάει.Μετα την εμβριομεταφορα είναι το δύσκολο,που δεν έχεις να κανεις τίποτα,μόνο να περημενεις...εκει είναι το δύσκολο.Εγω εκει έσπασα...αλλά ευτυχώς έχω καλό σύζυγο που ενδιαφέρεται για όλα!Αααα και «πληγή»είναι φυσικά το χρηματικό κομμάτι.Μη μασάς όμως πείσμα θέλει....κι εμείς έχουμε ε;

Εύχομαι να αποκτήσετε τα μωράκια σας σύντομα! Είμαι παρούσα με ινομυωματα και δύο χειρουργεία στο ενεργητικό μου..στο δεύτερο που επιθυμούσα εγκυμοσύνη δεν αντιμετωπίστηκα σωστά μετά με αποτέλεσμα να ξαναβγούν σε λίγους μήνες μέσα και εγώ να προσπαθώ 2.5 χρόνια τώρα ανεπυτυχχως λίγο και η ατυχία με το σπέρμα και πάω για τρίτο χειρουργείο ,εσύ τα εσωτερικά ινομυωματα στα έβγαλαν με υστεροσκοπηση; Γιατί αυτό είναι το θέμα μου τώρα,τα εσωτερικά πρέπει να βγουν..φοβάμαι η μήτρα θα αντέξει με 3 χειρουργεία μια πιθανή εγκυμοσύνη..συγνώμη εάν σας κουρασα

 

 

πρίν από 8 λεπτά , winspert είπε:

Σφακιανουδοκοριτσα....ο γιατρός πως υπολογιζει την πρώτη μερα περιόδου; Να υπάρχει κανονική ροη κόκκινου αίματος; Γιατί εγω καποιες φορές μπορει να εχω καφε υγρα την πρώτη μερα ή τις πρώτες ωρες...Αν ερθει μετά τις 5 το απόγευμα,ποια πιάνεται πρώτη;

Μου είπαν κανονική ροή η πρώτη ημέρα όχι καφε ,με ενδιαφέρει και εμένα να μάθω!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Maroxmarox είπε:

Εύχομαι να αποκτήσετε τα μωράκια σας σύντομα! Είμαι παρούσα με ινομυωματα και δύο χειρουργεία στο ενεργητικό μου..στο δεύτερο που επιθυμούσα εγκυμοσύνη δεν αντιμετωπίστηκα σωστά μετά με αποτέλεσμα να ξαναβγούν σε λίγους μήνες μέσα και εγώ να προσπαθώ 2.5 χρόνια τώρα ανεπυτυχχως λίγο και η ατυχία με το σπέρμα και πάω για τρίτο χειρουργείο ,εσύ τα εσωτερικά ινομυωματα στα έβγαλαν με υστεροσκοπηση; Γιατί αυτό είναι το θέμα μου τώρα,τα εσωτερικά πρέπει να βγουν..φοβάμαι η μήτρα θα αντέξει με 3 χειρουργεία μια πιθανή εγκυμοσύνη..συγνώμη εάν σας κουρασα

 

 

Τι να με κουράζεις αγάπη μου....οχιιιιι!Εδω γιαυτο ήρθα,να με καταλάβουν και να καταλάβω κι εγώ!Ειμαστε όλες μαζί....

Εκανα λαπαροσκοπικά και τα δυο χειρουργεία μου...μέσα σε 6μηνες...Αυτό το άγχος να σου πω το έχω κι εγώ,μη ξαναβγούν!Θελω να εμπιστεύομαι όμως  τον γιατρο μου γιατί είναι μεγάλη προσπάθεια αυτό που κάνουμε.Εσυ με τον γιατρο σου τα έχεις επικοινωνήσει όλα αυτά;Τι σου έχει πει;

πρίν από 48 λεπτά , winspert είπε:

Σφακιανουδοκοριτσα....ο γιατρός πως υπολογιζει την πρώτη μερα περιόδου; Να υπάρχει κανονική ροη κόκκινου αίματος; Γιατί εγω καποιες φορές μπορει να εχω καφε υγρα την πρώτη μερα ή τις πρώτες ωρες...Αν ερθει μετά τις 5 το απόγευμα,ποια πιάνεται πρώτη;

Εγώ πάντως που δεν είμαι Σφακιανουδοκοριτσο και ρωτησα χθες τον γιατρο μου αν έρθει μετά τις 13:00 μετράς την επόμενη σαν πρώτη μέρα.Ελπιζω να βοήθησα :oops: Παντα μιλάω για κόκκινο αίμα-ροη

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Iro 39 είπε:

Τι να με κουράζεις αγάπη μου....οχιιιιι!Εδω γιαυτο ήρθα,να με καταλάβουν και να καταλάβω κι εγώ!Ειμαστε όλες μαζί....

Εκανα λαπαροσκοπικά και τα δυο χειρουργεία μου...μέσα σε 6μηνες...Αυτό το άγχος να σου πω το έχω κι εγώ,μη ξαναβγούν!Θελω να εμπιστεύομαι όμως  τον γιατρο μου γιατί είναι μεγάλη προσπάθεια αυτό που κάνουμε.Εσυ με τον γιατρο σου τα έχεις επικοινωνήσει όλα αυτά;Τι σου έχει πει;

Επειδή έχω δύο μέσα μεγάλα πρέπει να βγουν λαπαροσκοπικά..όχι με υστεροσκοπηση μου είπε δε γινεται ..μετά καταστολη περιοδου..αυτο που έπρεπε να είχε γίνει την δεύτερη φορα ..εννοείται μετά έμβρυο μεταφορά θα έχουμε πρώτα κρυοσυντηρησει έμβρυα αν όλα πάνε καλά..απλά ανυσηχω για τη μήτρα..αν τα καταφέρω αλλά πλέον θα το παλέψω και όπως βγει..Είμαι 39 ..μονόδρομος για εμάς..απλά τσαντιζομαι γιατί δε πρέπει σε κανέναν να έχεις εμπιστοσύνη πρέπει να γυρνάς όλους τους γιατρούς για διπλές τριπλές γνώμες..τεσπά...σε ευχαριστώ για την απάντηση σου ,εύχομαι να έχεις το μωράκι σου σύντομα!!

Εσένα γιατί στα αφαίρεσε λαπαροσκοπικά και όχι με υστεροσκοπηση;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , ksvolimi είπε:

Καταλαβα ισως ομως να άλλαζες κ πρωτόκολλο; Δλδ πας με φυσικό σε έμβρυομεταφορα 

Εκανα και δυο φυσικούς και έσπασαν τα νεύρα μου. Εκανα διαλλεμμα και η επόμενη θα είναι με φάρμακα. 

  • Μου αρέσει 2

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...