Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

13 hours ago, ElCy said:

Καλημερα κοριτσια. Θα ηθελα τη βοηθεια σας. Ειμαι απο Κυπρο και εχω κανει μεχρι τωρα 3 εξωσωματικες κ 5 εμβρυομεταφορες, ολες με μηδενικες χωριακες. Πριν τις εξωσωματικες ειχα φυσικη συλληψη που κατελειξε σε παλινδρομη την 8η βδομαδα- το αποδοσαν σε τυχαιο γεγονος.Εκανα παρα πολλες εξετασεις, υστεροσκοπισεις, λαπαροσκοπισεις, αναλυσεις, γενετικες τοσο εγω οσο και ο συζυγος μου. Δεν βρισκουν τιποτα εκτος απο χαμηλη AMH ομως μου λενε οτι σημασια εχει οτι αντιδρω στα φαρμακα και παραγω ωαρια κ βλαστοκυστες. Εχει καποια παραμοια εμπειρια και την αντιμετωπισε και αν ναι πως; Επισης, δεν ξερω αν αυτο ειναι δυνατο, εχετε να μου προτεινετε απο προσωπικη εμπειρια καποιο ιατρο στην ελλαδα που θα μπορουσε να με βοηθησει και να εχει καλο ονομα; Ευχαριστω πολυ.

παίζει μεγάλο ρόλο και το πρωτόκολλο αλλά και το φάρμακο, που δρα διαφορετικά σε κάθε γυναίκα. εγώ έκανα 1η διέγερση βρααχυ με Menopur και 2η μακρύ με gonal (σε άλλο γιατρό) και είχα εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα. 

σε ποια κέντρα πήγες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 28 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Άντε με το καλό να τα υποδεχτείς και καλά αποτελέσματα!!!

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου :) Σύντομα και στα δικά σου όλα να πάνε τέλεια ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Καμιά φορά μπορεί να είναι και θέμα τύχης ή παρτίδας εμβρύων. Σημασία έχει όμως οτι τα κατάφερες 

Νομίζω αυτό το νούμερο δεν ενδείκνυται για διέγερση αλλά για φυσικό προχωράς κανονικά. Είχε τα ίδια νούμερα μία άλλη κοπέλα πρόσφατα αλλά δεν θυμάμαι ποια.

 

Τι να σου πω ρε κορίτσι μου; Μου φαίνεται περίεργο. Δοκίμασε να τα σταματήσεις για λίγο και να τα ξανα αρχίσεις να δεις αν θα ακολουθήσει μαζί και το πρόβλημα. Μήπως παίρνεις Glucophage;

Όχι δεν παίρνω gluco. Και ο doc μου είπε πιθανώς είναι από κάτι άλλο, θα κάνω μια παύση γιατί η κοιλιά μου μέσα "γουργουριζει", μπορεί να κόλλησα κάτι και να έτυχε να συνέπεσαν και τα δύο γεγονοτα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Εγω είμαι πρωτάρα και οτι ξεκινησα χθες τις ενεσουλες μου... Να  ρωτησω, rapid ή pcr θελουν για την ωοληψια; Θελουν και πριν την εμβρυομεταφορα ;; Και πρεπει να γινει στο κεντρο ή απλα παμε σε ενα εργαστήριο και το κανουμε;; Ευχομαι ολα να πανε καλα σε ολες!! Με το καλο η εμβρυομεταφορα σου!

1 hour ago, Ria_ είπε:

Κορίτσια δε το πιστεύω ότι επιτέλους έφτασε η ώρα της έμβρυομεταφορας και για μένα!!! 

Έφυγε και το άγχος του rapid , γιατί όλο για covid ακούω τελευταία και το φοβομουν . Αύριο 12:30 η ώρα έχω την έμβρυομεταφορα! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Ενώ χτες είχα την αυχενική και υπερηχογραφικά ήταν όλα άριστα, σήμερα βγήκαν τα αιματολογικά και αναφέρουν  υψηλή πιθανότητα εμφάνισης προεκλαμψίας 1/96. Υπάρχει κάποια κοπέλα που είχε υψηλή πιθανότητα αλλά τελικά δεν εμφάνισε; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , Fifi88 είπε:

Καλησπέρα!! Εγω είμαι πρωτάρα και οτι ξεκινησα χθες τις ενεσουλες μου... Να  ρωτησω, rapid ή pcr θελουν για την ωοληψια; Θελουν και πριν την εμβρυομεταφορα ;; Και πρεπει να γινει στο κεντρο ή απλα παμε σε ενα εργαστήριο και το κανουμε;; Ευχομαι ολα να πανε καλα σε ολες!! Με το καλο η εμβρυομεταφορα σου!

Όπου θες πας να κάνεις το τεστ, μπορείς να πας και σε κάποιο ικα για δωρεάν, σε φαρμακείο αν είναι rapid, σε διαγνωστικό κτλ
Αν κάνεις μέθη τότε συνήθως θέλουν pcr ενώ αν δεν κάνεις μέθη τότε είναι οκ με το rapid. 
Καλή επιτυχία!

1 hour ago, Σποράκι είπε:

Όλες οι ενέσεις πάνω κάτω είναι οι ιδιες. Στο λέω γιατί εμένα με ρωτούσαν τι έχω στο ψυγείο και αν κάτι τελείωνε συνεχίζουν με άλλη. Είναι οι γνωστές που ξέρουμε όλες και χρησιμοποιούν οι περισσότεροι γιατροί. Εγώ έχω δοκιμάσει τέσσερις σίγουρα. Τώρα το πρωτόκολλο πάει σύμφωνα με το ορμονολογικό σου προφίλ, ΑΜΗ, fsh και στη συνέχεια δοκιμάζοντας. Φαντάζομαι δεν ξεκινάμε με μακρύ για να μην μας ταλαιπωρήσουν άδικα και να μην πάρουμε και πολύ φάρμακο εξαρχής. Εγώ πχ που δεν ανταποκρίνομαι καθόλου καλά δεν μου είπε ποτέ για μακρύ, μόνο φυσικους

Ευχαριστώ πολύ! 
 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , marmaki είπε:

Όπου θες πας να κάνεις το τεστ, μπορείς να πας και σε κάποιο ικα για δωρεάν, σε φαρμακείο αν είναι rapid, σε διαγνωστικό κτλ
Αν κάνεις μέθη τότε συνήθως θέλουν pcr ενώ αν δεν κάνεις μέθη τότε είναι οκ με το rapid. 
Καλή επιτυχία!

Ευχαριστώ πολυ! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , DIM. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ενώ χτες είχα την αυχενική και υπερηχογραφικά ήταν όλα άριστα, σήμερα βγήκαν τα αιματολογικά και αναφέρουν  υψηλή πιθανότητα εμφάνισης προεκλαμψίας 1/96. Υπάρχει κάποια κοπέλα που είχε υψηλή πιθανότητα αλλά τελικά δεν εμφάνισε; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Οι περισσότερες κοριτσι μου μην αγχώνεσαι είναι απλώς ένα στατιστικό. Δείξε τις εξετασεις σου σε αιματολογο περνε την πίεση σου συχνά κ μην αγχώνεσαι ειναι απλώς ένα στατιστικό που σπάνια επιβεβαιωνετε.  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fifi88 είπε:

Καλησπέρα!! Εγω είμαι πρωτάρα και οτι ξεκινησα χθες τις ενεσουλες μου... Να  ρωτησω, rapid ή pcr θελουν για την ωοληψια; Θελουν και πριν την εμβρυομεταφορα ;; Και πρεπει να γινει στο κεντρο ή απλα παμε σε ενα εργαστήριο και το κανουμε;; Ευχομαι ολα να πανε καλα σε ολες!! Με το καλο η εμβρυομεταφορα σου!

Σε ευχαριστώ πολύ και εσένα όλα να σου πάνε τέλεια ! Εγώ έκανα pcr στην ωοληψια γιατί έκανα μέθη και το έκανα εκεί ,βέβαια μπορούσα να το κάνω όπου ήθελα αλλά μέχρι να γυρίσω πίσω στη πόλη μου να το έκανα εδώ μπορεί να αργούσε να βγει και για να προλάβουμε . Τώρα για την έμβρυομεταφορα έκανα rapid στο φαρμακείο .

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Η Ε2 πόσο είναι; Πάνε πακέτο αυτές. Μήπως έχεις πολύ χαμηλή οιστραδιολη; 

On 27/11/2022 at 3:48 ΜΜ, Σερβα είπε:

 

Η ε2 ηταν 22

Κ η prg ηταν π.62

Μα πως στο καλο ανεβαινει καθε μηνα η fsh!!!!!σπορω αν θα πεσει ποτε ξανα....τον αυγουστο που ημουν σε αλλο γιατρο ηταν 14....

Πωπω νομιζω θα πω να τα στελνουν κατευθειαν στο Σφακ .να μη ξερω τπτ 

Ολο κλαιω...καθε φορα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 16 λεπτά , Kk85 είπε:

Η ε2 ηταν 22

Κ η prg ηταν π.62

Μα πως στο καλο ανεβαινει καθε μηνα η fsh!!!!!σπορω αν θα πεσει ποτε ξανα....τον αυγουστο που ημουν σε αλλο γιατρο ηταν 14....

Πωπω νομιζω θα πω να τα στελνουν κατευθειαν στο Σφακ .να μη ξερω τπτ 

Ολο κλαιω...καθε φορα!

Κορίτσι μου εγω ειχα στον προ προηγούμενο κυκλο ε2 :32. Εκανα ωοληψια και πηρα 2 ωάρια και μαλιστα εκανα 1 εξαιρετικο εμβρυο ... Επαιρνα κλομιφενη βεβαια. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Angot είπε:

Κορίτσι μου εγω ειχα στον προ προηγούμενο κυκλο ε2 :32. Εκανα ωοληψια και πηρα 2 ωάρια και μαλιστα εκανα 1 εξαιρετικο εμβρυο ... Επαιρνα κλομιφενη βεβαια. 

Η fsh σου ποσο ηταν?

Εμενα εφθασε 22:(

Πεφτει αυτη ποτε ξανα???

Κλομιφαινη ειναι το serpafar?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Kk85 είπε:

Η fsh σου ποσο ηταν?

Εμενα εφθασε 22:(

Πεφτει αυτη ποτε ξανα???

Κλομιφαινη ειναι το serpafar?

Νομιζω πως το ιδιο ειναι απλα αλλη εταιρεια.. Εγω εχω να σου πω, πως καθε κυκλος ειναι τελειως διαφορετικός απο τον προηγούμενο, μην ανησυχείς! Επειδή πχ ειχες εναν αψογο κυκλο τον προηγούμενο μηνα, δε σημαίνει οτι θα ειναι το ιδιο καλο ς και αυτον ή και το αντίστροφο ! Fsh δεν μου εχει μετρησει ποτε ο γιατρος. Μονο lh και e2. Τι σου ειπε ο γιατρός; θα προχωρήσει; 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Angot said:

Νομιζω πως το ιδιο ειναι απλα αλλη εταιρεια.. Εγω εχω να σου πω, πως καθε κυκλος ειναι τελειως διαφορετικός απο τον προηγούμενο, μην ανησυχείς! Επειδή πχ ειχες εναν αψογο κυκλο τον προηγούμενο μηνα, δε σημαίνει οτι θα ειναι το ιδιο καλο ς και αυτον ή και το αντίστροφο ! Fsh δεν μου εχει μετρησει ποτε ο γιατρος. Μονο lh και e2. Τι σου ειπε ο γιατρός; θα προχωρήσει; 

Κλομιφαίνη είναι η ουσία και Serpafar η ονομασία του φαρμάκου. Εσένα μπορεί να μην σου έχουν μετρήσει FSH λόγω ηλικίας ή μπορεί να στην είχε μετρήσει στις αρχές και να ήταν αρκετά χαμηλή και να μην χρειάστηκε ξανά.  

@Kk85 να μην κλαις κορίτσι μου. Και με αυτές τις τιμές μπορείς να έχεις αποτέλεσμα με φυσικούς, στην διέγερση δεν βοηθάνε. Άσε που μπορεί απλώς να είναι ένας κακός κύκλος 

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Κλομιφαίνη είναι η ουσία και Serpafar η ονομασία του φαρμάκου. Εσένα μπορεί να μην σου έχουν μετρήσει FSH λόγω ηλικίας ή μπορεί να στην είχε μετρήσει στις αρχές και να ήταν αρκετά χαμηλή και να μην χρειάστηκε ξανά.  

Εμενα λεγεται και κλομιφεν το φαρμακο. Καλα οι εταιρειες ενα καρο εχουν βγαλει! Οχι δεν εχω ιδεα καν τι δείχνει η συγκεκριμένη ορμονη, δεν την έχουμε συζητήσει ποτε! Παντα κοιταζαμε lh, e2, προγεστερονη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...