Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Καλημέρα! Πετάγομαι κι εγώ στη συζήτηση χωρίς να συμμετέχω ενεργά για να δώσω εμψύχωση... Κι εγώ την 9η μέρα έκανα τεστ και ήταν έτσι αχνή και τελικά έχω δίδυμα! Οπότε απόλαυσε το ότι ανιχνεύεται η χοριακή και μη σκας, όλα καλά θα πάνε! 🥰😇🥰😇

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 49 λεπτά , ElCy είπε:

Kateriina25 σε ευχαριστω. Οντως δεν ξερω γιατι δεν μου το αναφεραν. Αλλα θα το αναφερω εγω.. Ισως επειδη εκανα υστεροσκοπησεις και ειπαν οτι ειναι ενταξει το περιβαλλον της μητρας; Δεν ξερω τι να πω....

Είναι διαφορετικές αυτές οι εξετασεις. Φυσικα δεν τις χρησιμοποιούν όλοι οι γιατροί κ πολλοί δεν τις ξέρουν κιόλας.  Μην νομίζεις ότι όλοι ασχολούνται τόσο στο να είναι πλήρως ενημερωμένοι κ να βοηθήσουν εξατομικευμενα την κάθε κοπέλα. Γενικα αν δεν κάνεις μόνη σου τα περισσότερα οι εξωσωματικοι θα επιμένουν να σου κάνουν όσο περισσότερες εξωσωματικες μπορούν.  

Επειδή η αμη σου είναι χαμηλή είπες αν δεν κάνω λάθος αυτό από μόνο του δείχνει ότι κάτι συμβαίνει που μπορεί να μην φαινετε με την πρώτη ματιά στην παραγωγή των ωαριων σου. Μπορει η ηλικία να είναι ενθαρρυντική κ τα εμβρυα εκ πρώτης όψεως τελεια αλλα γενικα σε έναν προεμφυτικο βρίσκεις πραγματα που δεν φανταζεσε . Οι περισσότερες που έχουν κάνει με τελειες βλαστοκυστες στα 10 εμβρυα αντε να βρουν 2 υγειοι . Γενικα σε αυτόν τον τομέα παίζουν πολλά που δεν φαίνονται εκ πρώτης όψης.  Κ επειδή ένας εξωσωματικος θα προτιμήσει να σου κάνει 10 εμβρυομεταφορες απτο να ελέγξει τα εμβρυα σου γιαυτο μην πολυπιστευεις ότι σου προτείνουν με κλειστά μάτια.  

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 33 λεπτά , linaa είπε:

Είναι διαφορετικές αυτές οι εξετασεις. Φυσικα δεν τις χρησιμοποιούν όλοι οι γιατροί κ πολλοί δεν τις ξέρουν κιόλας.  Μην νομίζεις ότι όλοι ασχολούνται τόσο στο να είναι πλήρως ενημερωμένοι κ να βοηθήσουν εξατομικευμενα την κάθε κοπέλα. Γενικα αν δεν κάνεις μόνη σου τα περισσότερα οι εξωσωματικοι θα επιμένουν να σου κάνουν όσο περισσότερες εξωσωματικες μπορούν.  

Επειδή η αμη σου είναι χαμηλή είπες αν δεν κάνω λάθος αυτό από μόνο του δείχνει ότι κάτι συμβαίνει που μπορεί να μην φαινετε με την πρώτη ματιά στην παραγωγή των ωαριων σου. Μπορει η ηλικία να είναι ενθαρρυντική κ τα εμβρυα εκ πρώτης όψεως τελεια αλλα γενικα σε έναν προεμφυτικο βρίσκεις πραγματα που δεν φανταζεσε . Οι περισσότερες που έχουν κάνει με τελειες βλαστοκυστες στα 10 εμβρυα αντε να βρουν 2 υγειοι . Γενικα σε αυτόν τον τομέα παίζουν πολλά που δεν φαίνονται εκ πρώτης όψης.  Κ επειδή ένας εξωσωματικος θα προτιμήσει να σου κάνει 10 εμβρυομεταφορες απτο να ελέγξει τα εμβρυα σου γιαυτο μην πολυπιστευεις ότι σου προτείνουν με κλειστά μάτια.  

Εχεις δικαιο πρεπει να ειμαστε πιο προσεκτικες. Απλα οι γιατροι οταν τους πεις εσυ κατι νομιζουν οτι κανεις την εξυπνη και εμπεμβαινεις στη δουλεια τους (τουλαχιστον στην Κυπρο ετσι γινεται) . Ομως εμεις τα περναμε ολα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , ElCy είπε:

Εχεις δικαιο πρεπει να ειμαστε πιο προσεκτικες. Απλα οι γιατροι οταν τους πεις εσυ κατι νομιζουν οτι κανεις την εξυπνη και εμπεμβαινεις στη δουλεια τους (τουλαχιστον στην Κυπρο ετσι γινεται) . Ομως εμεις τα περναμε ολα..

Παντού ετσι γινετε λίγοι είναι αυτοί που πραγματικά ασχολούνται κ κυρίως ειναι οι πιο μικροί που θέλουν να κάνουν καλό όνομα.  Κ ξέρεις στο τέλος αν δουν ότι αποτυγχάνεις θα σου πουν αααα φταίνε τα εμβρυα κ αν τους πεις ότι σας έλεγα να κάνουμε προεμφυτικο θα σου πουν ε τότε δεν είχα ενδείξεις.  Εσυ ομως έχεις υποστεί ολο το βάρος κ οικονομικο κ ψυχολογικό.  

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , linaa είπε:

Παντού ετσι γινετε λίγοι είναι αυτοί που πραγματικά ασχολούνται κ κυρίως ειναι οι πιο μικροί που θέλουν να κάνουν καλό όνομα.  Κ ξέρεις στο τέλος αν δουν ότι αποτυγχάνεις θα σου πουν αααα φταίνε τα εμβρυα κ αν τους πεις ότι σας έλεγα να κάνουμε προεμφυτικο θα σου πουν ε τότε δεν είχα ενδείξεις.  Εσυ ομως έχεις υποστεί ολο το βάρος κ οικονομικο κ ψυχολογικό.  

Και ολες τις ορμονες στον οργανισμο μας δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , ElCy είπε:

Και ολες τις ορμονες στον οργανισμο μας δυστυχως...

Επίσης αν δεν έχεις διαβάσει αυτα που λένε τα τα κορίτσια ξεκινα προβιοτικα κολπικά βιαταμινες q10 κ διατροφή κυρίως βασικά να αποφεύγεις ζάχαρη κ ψωμί  κ πολύ ήπια γυμναστικη τύπου γιόγκα κτλ που βοηθάει κ θα δεις ότι ο συνδυασμός όλων θα σε βοηθήσει. 

3 ώρες πρίν, Kallo είπε:

Είναι δύσκολο γιατί κάθε Δευτέρα και Τετάρτη έρχεται σπίτι μου και τον κρατάω. Παντα όμως όταν φεύγει ανοίγω το σπίτι για λίγη ώρα να φύγουν τα μικρόβια και να αεριστει τώρα που είμαι έγκυος 

Κοριτσι κοιταρομεγαλοιοι έχεις αντισώματα? Αυτό κυρίως κοιτα στις εξετάσεις σου γιατί είναι κάτι πολύ επικίνδυνο κ κολλάει απτα μικρα παιδια. Τωρα ο αερισμός αν είστε μαζί δεν βοηθάει κ πολύ γιατί αν εχει κάποια ιωση το μικρο θα κολλησεις απτην επαφή με το παιδί. Ισως τωρα που είσαι έγκυος πρέπει να βρήτε κάποια λύση γιατί είναι χειμώνας κ το παιδί σιγουρα αν είναι 2-3-4-5 χρονων θα αρρωσταίνει συνεχεια . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 48 λεπτά , linaa είπε:

Επίσης αν δεν έχεις διαβάσει αυτα που λένε τα τα κορίτσια ξεκινα προβιοτικα κολπικά βιαταμινες q10 κ διατροφή κυρίως βασικά να αποφεύγεις ζάχαρη κ ψωμί  κ πολύ ήπια γυμναστικη τύπου γιόγκα κτλ που βοηθάει κ θα δεις ότι ο συνδυασμός όλων θα σε βοηθήσει. 

Κοριτσι κοιταρομεγαλοιοι έχεις αντισώματα? Αυτό κυρίως κοιτα στις εξετάσεις σου γιατί είναι κάτι πολύ επικίνδυνο κ κολλάει απτα μικρα παιδια. Τωρα ο αερισμός αν είστε μαζί δεν βοηθάει κ πολύ γιατί αν εχει κάποια ιωση το μικρο θα κολλησεις απτην επαφή με το παιδί. Ισως τωρα που είσαι έγκυος πρέπει να βρήτε κάποια λύση γιατί είναι χειμώνας κ το παιδί σιγουρα αν είναι 2-3-4-5 χρονων θα αρρωσταίνει συνεχεια . 

Θα τα δοκιμασω! Ευχαριστω παρα πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες :)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Linoula είπε:

Να φοράς μασκουλα! Χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή 

Ναι όταν είναι άρρωστος φοράω μάσκα 

1 ώρα πρίν, linaa είπε:

Επίσης αν δεν έχεις διαβάσει αυτα που λένε τα τα κορίτσια ξεκινα προβιοτικα κολπικά βιαταμινες q10 κ διατροφή κυρίως βασικά να αποφεύγεις ζάχαρη κ ψωμί  κ πολύ ήπια γυμναστικη τύπου γιόγκα κτλ που βοηθάει κ θα δεις ότι ο συνδυασμός όλων θα σε βοηθήσει. 

Κοριτσι κοιταρομεγαλοιοι έχεις αντισώματα? Αυτό κυρίως κοιτα στις εξετάσεις σου γιατί είναι κάτι πολύ επικίνδυνο κ κολλάει απτα μικρα παιδια. Τωρα ο αερισμός αν είστε μαζί δεν βοηθάει κ πολύ γιατί αν εχει κάποια ιωση το μικρο θα κολλησεις απτην επαφή με το παιδί. Ισως τωρα που είσαι έγκυος πρέπει να βρήτε κάποια λύση γιατί είναι χειμώνας κ το παιδί σιγουρα αν είναι 2-3-4-5 χρονων θα αρρωσταίνει συνεχεια . 

Ναι μου είχε κάνει η γυναικολόγος εξετάσεις. Έχω αντισώματα. Πρέπει να είμαι πιο προσεκτική με τον μικρό 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Kallo είπε:

Ναι όταν είναι άρρωστος φοράω μάσκα 

Ναι μου είχε κάνει η γυναικολόγος εξετάσεις. Έχω αντισώματα. Πρέπει να είμαι πιο προσεκτική με τον μικρό 

Εγώ θα σου πρότεινα να φοράς είναι δεν είναι άρρωστος γιατί δεν ξέρεις αν κλωθει κάτι που θα το εκδηλώσει αργότερα. Και η γρίπη και ο Covid μεταδίδονται πριν εμφανιστούν συμπτώματα. Αν είναι δε άρρωστος καλύτερα να αποφύγεις να τον κρατήσεις. Και καλό είναι να κανείς και το εμβόλιο γρίπης.
 

Εγω τα ανήψια μου αλλά και γενικά κόσμο που κινείται χωρίς ιδιαίτερη προσοχή τους βλέπω μόνο με μάσκα. Και αν θέλω να βγω μόνο σε εξωτερικό χώρο βγαίνω. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ElCy είπε:

Καλημερα κοριτσια. Θα ηθελα τη βοηθεια σας. Ειμαι απο Κυπρο και εχω κανει μεχρι τωρα 3 εξωσωματικες κ 5 εμβρυομεταφορες, ολες με μηδενικες χωριακες. Πριν τις εξωσωματικες ειχα φυσικη συλληψη που κατελειξε σε παλινδρομη την 8η βδομαδα- το αποδοσαν σε τυχαιο γεγονος.Εκανα παρα πολλες εξετασεις, υστεροσκοπισεις, λαπαροσκοπισεις, αναλυσεις, γενετικες τοσο εγω οσο και ο συζυγος μου. Δεν βρισκουν τιποτα εκτος απο χαμηλη AMH ομως μου λενε οτι σημασια εχει οτι αντιδρω στα φαρμακα και παραγω ωαρια κ βλαστοκυστες. Εχει καποια παραμοια εμπειρια και την αντιμετωπισε και αν ναι πως; Επισης, δεν ξερω αν αυτο ειναι δυνατο, εχετε να μου προτεινετε απο προσωπικη εμπειρια καποιο ιατρο στην ελλαδα που θα μπορουσε να με βοηθησει και να εχει καλο ονομα; Ευχαριστω πολυ.

Καλησπέρα, έχουμε κάνει ακριβώς τον ίδιο αριθμό προσπαθειών κ ετ. Κ εμένα όλες μηδενικές. Όλες μου οι εξετάσεις καλες, καθαρή υστεροσκοπηση, άψογες ορμόνες και Άμη, ΕΡΑ τεστ οκ (δεν το πιστεύουν όλοι οι γιατροί να ξέρεις). Είχαμε αδύναμο σπέρμα αλλά και πάλι όχι και τόσο χάλια. Ο προηγούμενος γιατρός με πήγαινε κάθε φορά με το ίδιο πρωτόκολλο (βραχύ) κ φάρμακα (gonal). Aλλαξα γιατρό, ακολούθησε αλλαγή πρωτοκόλλου, αλλαγή φαρμάκου και μια τεράστια χοριακη! Μετά από πέντε μηδενικά, βρέθηκα να περιμένω δίδυμα, μετά από μεταφορά δύο βλαστοκυστ. 3ΑΑ και 3ΒΒ (η αξιολόγηση των οποίων αρχικά με είχε κάνει πάλι κάπως δύσπιστη). Δε ξέρω τι από όλα βοήθησε, αλλά αν είσαι σταθερή στον ίδιο γιατρό ίσως είναι καλό να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη! Εύχομαι πέρα από τα κοινά στοιχεια μεταξύ μας να έχουμε κ την έκτη την τυχερή!

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 27 λεπτά , Kalaleme είπε:

Καλησπέρα, έχουμε κάνει ακριβώς τον ίδιο αριθμό προσπαθειών κ ετ. Κ εμένα όλες μηδενικές. Όλες μου οι εξετάσεις καλες, καθαρή υστεροσκοπηση, άψογες ορμόνες και Άμη, ΕΡΑ τεστ οκ (δεν το πιστεύουν όλοι οι γιατροί να ξέρεις). Είχαμε αδύναμο σπέρμα αλλά και πάλι όχι και τόσο χάλια. Ο προηγούμενος γιατρός με πήγαινε κάθε φορά με το ίδιο πρωτόκολλο (βραχύ) κ φάρμακα (gonal). Aλλαξα γιατρό, ακολούθησε αλλαγή πρωτοκόλλου, αλλαγή φαρμάκου και μια τεράστια χοριακη! Μετά από πέντε μηδενικά, βρέθηκα να περιμένω δίδυμα, μετά από μεταφορά δύο βλαστοκυττάρων 3ΑΑ και 3ΒΒ (η αξιολόγηση των οποίων αρχικά με είχε κάνει πάλι κάπως δύσπιστη). Δε ξέρω τι από όλα βοήθησε, αλλά αν είσαι σταθερή στον ίδιο γιατρό ίσως είναι καλό να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη! Εύχομαι πέρα από τα κοινά στοιχεια μεταξύ μας να έχουμε κ την έκτη την τυχερή!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ με το καλό να πάρεις αγκαλιά τα αγγελούδια σου!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , silvy22 είπε:

ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ με το καλό να πάρεις αγκαλιά τα αγγελούδια σου!

Σ ευχαριστώ πολύ! Με τόσα που έχουμε περάσει σίγουρα μέσα μας υπάρχει ένα τραύμα, ένας φόβος παραπάνω.. προσεύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τελος. Και σε σένα κορίτσι μου ο,τι καλύτερο, να ακούσουμε σύντομα ευχάριστα νέα :wub:

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Kk85 είπε:

καλησπερα κοριτσια 

η fsh μ βγηκε 22:(

εχει κανει καμια ωιληψια σε φυσικομε τετοιο νουμερο κ να πηρε ωαριο?

Η Ε2 πόσο είναι; Πάνε πακέτο αυτές. Μήπως έχεις πολύ χαμηλή οιστραδιολη; 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Kalaleme είπε:

Καλησπέρα, έχουμε κάνει ακριβώς τον ίδιο αριθμό προσπαθειών κ ετ. Κ εμένα όλες μηδενικές. Όλες μου οι εξετάσεις καλες, καθαρή υστεροσκοπηση, άψογες ορμόνες και Άμη, ΕΡΑ τεστ οκ (δεν το πιστεύουν όλοι οι γιατροί να ξέρεις). Είχαμε αδύναμο σπέρμα αλλά και πάλι όχι και τόσο χάλια. Ο προηγούμενος γιατρός με πήγαινε κάθε φορά με το ίδιο πρωτόκολλο (βραχύ) κ φάρμακα (gonal). Aλλαξα γιατρό, ακολούθησε αλλαγή πρωτοκόλλου, αλλαγή φαρμάκου και μια τεράστια χοριακη! Μετά από πέντε μηδενικά, βρέθηκα να περιμένω δίδυμα, μετά από μεταφορά δύο βλαστοκυττάρων 3ΑΑ και 3ΒΒ (η αξιολόγηση των οποίων αρχικά με είχε κάνει πάλι κάπως δύσπιστη). Δε ξέρω τι από όλα βοήθησε, αλλά αν είσαι σταθερή στον ίδιο γιατρό ίσως είναι καλό να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη! Εύχομαι πέρα από τα κοινά στοιχεια μεταξύ μας να έχουμε κ την έκτη την τυχερή!

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου και συγχαρητηρια για την επιτυχια σου!! ❤. Η τελευταια μου προσπαθεια που αλλαξα γιατρο ηταν με μακρυ πρωτοκολλο ( ενω οι 2 προηγουμενες διεγερσεις ηταν με βραχυ) και με gonal αυτη τη φορα, πηραμε εξαιρετικα αποτελεσματα. 70% των γονιμοποιημενων εγιναν αριστες βλαστοκυστες, τρεις στο συνολο - πρωτη φορα τοσο καλα. Η αληθεια χαρηκα πολυ και ημουν πολυ θετικη.. Αλλα στην εμφυτευση κατι παει Χ. Νομιζω πρεπει να ελεξουμε και τα μικροβια στο ενδομητριο και το Ερα τεστ. Φυσικα εχω και χαμηλη AMH (αλλα οχι εντελως χαμηλη) που παιζει ρολο και στην ποιοτητα των ωαριων που παραγονται...

Μακαρι να εχουμε την ιδια τυχη στην 6η ετ. Και 1 μωρακι παλι θα ημουνα ευχαριστημενη... Αλλα κ περισσοτερα θα ημουν ακομα πιο χαρουμενη :)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , ElCy είπε:

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου και συγχαρητηρια για την επιτυχια σου!! ❤. Η τελευταια μου προσπαθεια που αλλαξα γιατρο ηταν με μακρυ πρωτοκολλο ( ενω οι 2 προηγουμενες διεγερσεις ηταν με βραχυ) και με gonal αυτη τη φορα, πηραμε εξαιρετικα αποτελεσματα. 70% των γονιμοποιημενων εγιναν αριστες βλαστοκυστες, τρεις στο συνολο - πρωτη φορα τοσο καλα. Η αληθεια χαρηκα πολυ και ημουν πολυ θετικη.. Αλλα στην εμφυτευση κατι παει Χ. Νομιζω πρεπει να ελεξουμε και τα μικροβια στο ενδομητριο και το Ερα τεστ. Φυσικα εχω και χαμηλη AMH (αλλα οχι εντελως χαμηλη) που παιζει ρολο και στην ποιοτητα των ωαριων που παραγονται...

Μακαρι να εχουμε την ιδια τυχη στην 6η ετ. Και 1 μωρακι παλι θα ημουνα ευχαριστημενη... Αλλα κ περισσοτερα θα ημουν ακομα πιο χαρουμενη :)

Ωραία, τώρα έχεις τη γνώση ότι το μακρύ πρωτόκολλο σου ταιριάζει καλύτερα, το οποίο είναι βασικο! Είχες τεράστια επιτυχία με τις βλαστοκυστες, οπότε αυτό το κρατάς! Κάνε μια καλή συζήτηση με τον γιατρό σου πριν προχωρήσεις σε επόμενη ετ.

Αυτη την εξέταση για τα μικρόβια δεν την είχα κάνει οπότε δε ξέρω καθόλου.

Όπως κι αν επιλέξεις να προχωρήσεις εύχομαι καλή επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...