Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ξέρεις τι σκέφτηκα? Στην επόμενη προσπάθεια δεν θα κάνω κανένα τεστ και θα πάω μόνο για χοριακη.Επισης,αν δεν πιάσει ούτε το επόμενο,πιστεύω πως όλο και κάποιο υγιές θα έχουμε από την επόμενη ωοληψια.Ευτυχως έχω σούπερ γιατρό,τον εμπιστεύομαι 100%

      Εσύ τι έκανες για να μηδενιστεί η χοριακη? 

      Σε νιώθω...και ειλικρινά στεναχωρεθηκα πάρα πολύ...ήμουν τόσο σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά...εύχομαι τουλάχιστον να πεσει γρήγορα η χοριακη όσο γίνεται να μπεις ξανά στην κανονικοτητα σου.... μεγάλο βάλσαμο που έχεις το παιδάκι σου! Πάρε όσο χρόνο χρειαστείς και να ξέρεις θα τα καταφέρεις συντομα! 🥰Το σώμα έχει μνήμη..όσες έχουν γίνει ήδη μανούλες συχνά είναι πιο εύκολο.

      2 ώρες πρίν, Lila ki είπε:

      Εμένα ήταν στα ύψη η χοριακη 3 μέρες καθυστέρηση 4000 μετά έφτασε 10000 ημπγν Ελλάδα εδώ στηβ Αγγλία όταν γύρισα δεν μετρήσαμε χοριακη προχωρησαμε σε απόξεση μάλιστα  2 εβδομάδες μετά …Όοτε σκέψου τώρα τι τράβηξα στην αναμονή μέχρι τιν απόξεση … με αιμορραγίες φοβερές άστο ...  πρώτη εγκυμοσύνη μετά από τόσο καιρό και μ βγήκε από τη μύτη … το μετά δεν στο περιγράφω που είχα συμπτώματα έως και τρεις μήνες μετά .. έπειτα επιτέλους μας δέχτηκαν για εξωσωματική λόγω μεγάλης αναμονής και εκεί που συζητήσουμε ακόμα και για δωρεα ωαρίων γιατί δεν βλέπαμε πολλά ωάρια με αρξετα χαμηλή αμη έφτασα σε ένα καλό σημείο να μετράω 5 βλαστοκυστες … 4 τις βάλαμε κατάψυξη … τώρα τι να πω δεν σφιζω και από τύχη στο θέμα μητρότητα αλλά δεν χάνω τη πίστη μου … αλλά αισιόδοξη δ είμαι .. κάτι τρέλα μου κάνει π οργανισμός μου . Μια ξυπνάω με πόνους στήθος την άλλη τίποτα, μια είναι πρησμενο μια όχι … σήμερα δ έχω τίποτα δηλαδή . Το τεστ αχνο χθες  σήμερα η γραμμή ανάθεμα κ εάν ήταν εκεί .. και από τα βίντεο που βλέπω στο εξωτερικό οι γραμμές είναι εκεί κ μετά από ένα μήνα .. κάτι δηλαδή δ μ κολλάει .. όποτε ότι είναι να γίνει ας γίνει πραγματικά κουράστηκα …

      Τι πέρασες......😔 Πολλες φορες σκέφτομαι γιατί πρέπει να τα περνάμε όλα αυτά...πόση αναμονή,  πόσα φάρμακα, πόσος πονος, πόση απογοήτευση...μετά σκέφτομαι ότι ο κάθε άνθρωπος έχει κάτι που το περνάει δύσκολα...Θα χαρούμε όλες πολύ στη θετική χοριακη σου!!!

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

13 ώρες πρίν, Ria_ είπε:

Κορίτσια δε το πιστεύω ότι επιτέλους έφτασε η ώρα της έμβρυομεταφορας και για μένα!!! 

Έφυγε και το άγχος του rapid , γιατί όλο για covid ακούω τελευταία και το φοβομουν . Αύριο 12:30 η ώρα έχω την έμβρυομεταφορα! 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!! Στέλνουμε θετική ενέργεια!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 19 λεπτά , linaa είπε:

Έτσι κ αλλιώς η προεκλαμψια εμφανίζετε σε πολυ προχωρημένη εγκυμοσυνη . Οποτε αν χρειαστείς κάτι από φάρμακο θα επανεξετάστει στην β επιπέδου το θέμα.  Καλό είναι να ρωτήσεις κ τότε που θα εξεταστουν παλι όλα.  Γενικα απλα να είσαι τυπική με το να περνεις την πίεση σου κ γενικα να παρατηρείς τυχόν αλλαγές σε εσένα ώστε να ενημερώσεις τον γιατρό πχ πρήξιμο κτλ. 

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές. Δεν ξέρω σε τι φάση είσαι αλλά σου εύχομαι τα καλύτερα! 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Fifi88 είπε:

Καλησπέρα!! Εγω είμαι πρωτάρα και οτι ξεκινησα χθες τις ενεσουλες μου... Να  ρωτησω, rapid ή pcr θελουν για την ωοληψια; Θελουν και πριν την εμβρυομεταφορα ;; Και πρεπει να γινει στο κεντρο ή απλα παμε σε ενα εργαστήριο και το κανουμε;; Ευχομαι ολα να πανε καλα σε ολες!! Με το καλο η εμβρυομεταφορα σου!

Πριν την ωοληψία ζητάνε PCR και πριν την εμβρυομεταφορά ζητάνε rapid. Υπάρχουν και οι δύο επιλογές, εγώ για παράδειγμα πριν την εμβρυομεταφορά το είχα κάνει σε κάποιο φαρμακείο της γειτονίας μου και τους το έστειλα με εμαιλ το βράδυ πριν την εμβρυομεταφορά και πριν την ωοληψία το είχα κάνει στο κέντρο μαζί με το καρδιογράφημα και κάτι άλλο που ήθελαν για να ετοιμαστεί ο φάκελος. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, λουκουμαδακι said:

Τέλεια! Λοιπόν εν τάχει θέλουμε να κάνουμε μεταφορά και οι κύκλοι μου πλέον υπερβαίνουν τις 70 με 80 μέρες. Αδιαθέτησα τέλη Νοεμβρίου με ύπαρξη κυστικού το οποίο δεν έχει λυθεί ακόμα. Ίσως κάνω παρακεντηση θα δούμε. Η γιατρός πρότεινε επαναφορά του κύκλου με ορμόνες αλλά όχι μεταφορά στον πρώτο κύκλο αλλά να το κάνουμε δύο ή τρεις συνεχόμενες φορές ώστε ορμονικά να πιστεύει ο οργανισμός ότι είναι φυσιολογικά όλα. Η ερώτηση μου είναι η υποτιθέμενη ωορρηξία γίνεται με οβιτρελ ή απλά ξεκινάμε προγεστερόνη;  Και υπάρχει επιτυχία στατιστικα σε τετοιες περιπτώσεις; Εσείς πώς το διαχειρίζεστε ιατρικά; Τι πρωτόκολλα ακολουθείτε; Ευχαριστώ πολύ πολύ! 

Καλή σου μέρα! Έχω κι εγώ ανάλογο πρόβλημα με σένα, δεν έχω περίοδο οποτε θα κάνουμε την επόμενη ετ σε τεχνητό κύκλο. Μέχρι στιγμής τις άλλες 2 μεταφορές τις είχα κάνει μετά απο ωοληψίες οπότε δεν ήταν τεχνητοί ομως έχω κάνει την ιδια διαδικασία για την εξέταση Νίκα 2 φορές. Τώρα αυτή την φορά θα παρω duphaston 5 μέρες για να έρθει περίοδος και μόλις έρθει θα ξεκινήσω cyclacur 3 λευκά την ημέρα και 8η μέρα θα κάνω υπέρηχο να δούμε το ενδομήτριο, μόλις φτάσει στο επιθυμητό πάχος θα ξεκινήσουμε προγεστερόνη για την ετ. 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να φαω σκατουλες. Αρνητικο 8η μερα απο την ετ...  Την προηγούμενη φορα τετοια μερα βγηκε θετικο.. Εστειλα μνμ στη μαια αν εχει νοημα να συνεχισω τα χαπια ή οχι. Μη χανω αλλο χρονο τσαμπα περιμένοντας τη χοριακη στις 15/12. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Angot είπε:

Κορίτσια να φαω σκατουλες. Αρνητικο 8η μερα απο την ετ...  Την προηγούμενη φορα τετοια μερα βγηκε θετικο.. Εστειλα μνμ στη μαια αν εχει νοημα να συνεχισω τα χαπια ή οχι. Μη χανω αλλο χρονο τσαμπα περιμένοντας τη χοριακη στις 15/12. 

Εγώ θα πω να συνεχίσεις... υπάρχει περίπτωση καθυστερημένης εμφύτευσης.

  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

Κορίτσια να φαω σκατουλες. Αρνητικο 8η μερα απο την ετ...  Την προηγούμενη φορα τετοια μερα βγηκε θετικο.. Εστειλα μνμ στη μαια αν εχει νοημα να συνεχισω τα χαπια ή οχι. Μη χανω αλλο χρονο τσαμπα περιμένοντας τη χοριακη στις 15/12. 

θεωρώ πιο έγκυρο το τεστ της Κυριακής με Δευτέρα..να συνεχίσεις τα χάπια σου

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Angot said:

Κορίτσια να φαω σκατουλες. Αρνητικο 8η μερα απο την ετ...  Την προηγούμενη φορα τετοια μερα βγηκε θετικο.. Εστειλα μνμ στη μαια αν εχει νοημα να συνεχισω τα χαπια ή οχι. Μη χανω αλλο χρονο τσαμπα περιμένοντας τη χοριακη στις 15/12. 

Βρε πας καλά; Άκου να σταματήσεις τα χάπια επειδή 8η μέρα από έμβρυα 3ης μέρας είχες αρνητικό τεστ. Είναι σαν 6η μέρα από βλαστοκύστες, σπάνια βγαίνει θετικό τόσο νωρίς. Λες και είναι όλες οι εγκυμοσύνες ίδιες 

Μην κάνεις καμία χαζομάρα και τα σταματήσεις κακομοίρα μου... θα βρω που μένεις και θα έρθω 

  • Χαχα 5

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, λουκουμαδακι είπε:

Τέλεια! Λοιπόν εν τάχει θέλουμε να κάνουμε μεταφορά και οι κύκλοι μου πλέον υπερβαίνουν τις 70 με 80 μέρες. Αδιαθέτησα τέλη Νοεμβρίου με ύπαρξη κυστικού το οποίο δεν έχει λυθεί ακόμα. Ίσως κάνω παρακεντηση θα δούμε. Η γιατρός πρότεινε επαναφορά του κύκλου με ορμόνες αλλά όχι μεταφορά στον πρώτο κύκλο αλλά να το κάνουμε δύο ή τρεις συνεχόμενες φορές ώστε ορμονικά να πιστεύει ο οργανισμός ότι είναι φυσιολογικά όλα. Η ερώτηση μου είναι η υποτιθέμενη ωορρηξία γίνεται με οβιτρελ ή απλά ξεκινάμε προγεστερόνη;  Και υπάρχει επιτυχία στατιστικα σε τετοιες περιπτώσεις; Εσείς πώς το διαχειρίζεστε ιατρικά; Τι πρωτόκολλα ακολουθείτε; Ευχαριστώ πολύ πολύ! 

Εγώ έχω τακτική περίοδο. Όμως έχω πρόβλημα με το ενδομήτριο που παχαινει πολύ στο δεύτερο μισό του κύκλου και δημιουργούνται πολύποδες. Γι'αυτό πήγαμε πολύ ελεγχόμενα τη δεύτερη φορά. Πήρα αντισυλληπτικά για 21 μέρες και γύρω στην 19η μέρα του κύκλου αυτού ξεκίνησα καταστολή με αρβεκάπ, μία τη μέρα για δέκα μέρες. Εντωμεταξύ σταμάτησα την 21 μέρα το αντισυλληπτικό και όταν αδιαθέτησα ξεκίνησα σικλακούρ σταδιακά, 1,2,3,4 έφτασα τα 7. Αρβεκάπ συνέχισα μισή. Όταν το ενδομήτριο έφτασε στο πάχος που θέλαμε και η οιστραδιόλη ήταν καλή σταμάτησα την αρβεκάπ και ξεκίνησα προγεστερόνη με σικλακούρ για προετοιμασία ενδομητρίου. Απ' ότι κατάλαβα δεν έκανα ωορρηξία σε αυτούς τους δύο κύκλους γιατί πήγαμε με καταστολή. Επομένως δεν μιλάμε μάλλον για την ίδια περίπτωση. Το πρωτόκολλο ήταν σαν το μακρύ κάπως απλώς δεν έκανα διέγερση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Angot είπε:

Κορίτσια να φαω σκατουλες. Αρνητικο 8η μερα απο την ετ...  Την προηγούμενη φορα τετοια μερα βγηκε θετικο.. Εστειλα μνμ στη μαια αν εχει νοημα να συνεχισω τα χαπια ή οχι. Μη χανω αλλο χρονο τσαμπα περιμένοντας τη χοριακη στις 15/12. 

Είναι πολύ νωρίς ακόμα!!! Συνεχίζεις κανονικά τα χάπια μέχρι την χοριακή!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία @Ria_ και @νικηαντωνια81!!
@Angot μήπως είναι πολύυυυυυυυυυ νωρίς για να απογοητεύεσαι; Κι άντε να απογοητευτείς, αλλά όχι και να σταματήσεις τα χάπια τόσες πολλές μέρες πριν την χοριακή!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...