Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

      • Ευχή 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

Καλησπερίζω την παρέα! Γράφω πρώτη φορά στο forum, το οποίο διαβάζω αρκετούς μήνες για διάφορα θέματα. Εκτιμώ πολύ τη στήριξη και την ενθάρρυνση που δίνετε η μία στην άλλη. 

Λοιπόοοοον, σχεδόν 42 ετών εγώ, στην αναμονή να περάσω από την Επιτροπή για φάρμακα εξωσωματικής. Μόλις σήμερα έλαβα τα αποτελέσματα των ορμονολογικών εξετάσεων, και θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σας. Φυσικά τα έχω στείλει ήδη στο γιατρό μου, θα μιλήσω μαζί του από Δευτέρα. Να γράψω τις τιμές μου, ή δεν είναι το σωστό σημείο στο forum?

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 1 λεπτό , Soho24 είπε:

Καλησπερίζω την παρέα! Γράφω πρώτη φορά στο forum, το οποίο διαβάζω αρκετούς μήνες για διάφορα θέματα. Εκτιμώ πολύ τη στήριξη και την ενθάρρυνση που δίνετε η μία στην άλλη. 

Λοιπόοοοον, σχεδόν 42 ετών εγώ, στην αναμονή να περάσω από την Επιτροπή για φάρμακα εξωσωματικής. Μόλις σήμερα έλαβα τα αποτελέσματα των ορμονολογικών εξετάσεων, και θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σας. Φυσικά τα έχω στείλει ήδη στο γιατρό μου, θα μιλήσω μαζί του από Δευτέρα. Να γράψω τις τιμές μου, ή δεν είναι το σωστό σημείο στο forum?

Ελεύθερα

Link to comment
Share on other sites

@Visit a vis Πολύ χαίρομαι!

 Έκανα τις εξετάσεις 3η μέρα του κύκλου και τα αποτελέσματα είναι τα εξής:
Fsh 5.79 mlU/ml
Lh 2.75 mlU/ml
Προλακτίνη 16.41ng/ml
Οιστραδιόλη 77 pg/ml
AMH 13.53 pmol/L

Με προβλημάτισε η ψηλή οιστραδιόλη και, απ'ότι καταλαβαίνω, εξαιτίας αυτής ίσως να είναι εικονική η τιμή της fsh. Επίσης, ο λόγος fsh/lh είναι πάνω από 2.
Η AMH είναι μάλλον φυσιολογικά χαμηλή για την ηλικία μου. 
Η εκτίμησή σας από τη δική σας εμπειρία? Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Soho24 είπε:

@Visit a vis Πολύ χαίρομαι!

 Έκανα τις εξετάσεις 3η μέρα του κύκλου και τα αποτελέσματα είναι τα εξής:
Fsh 5.79 mlU/ml
Lh 2.75 mlU/ml
Προλακτίνη 16.41ng/ml
Οιστραδιόλη 77 pg/ml
AMH 13.53 pmol/L

Με προβλημάτισε η ψηλή οιστραδιόλη και, απ'ότι καταλαβαίνω, εξαιτίας αυτής ίσως να είναι εικονική η τιμή της fsh. Επίσης, ο λόγος fsh/lh είναι πάνω από 2.
Η AMH είναι μάλλον φυσιολογικά χαμηλή για την ηλικία μου. 
Η εκτίμησή σας από τη δική σας εμπειρία? Ευχαριστώ πολύ :)

Η ΑΜΗ σου είναι πολύ καλή.  Τα υπόλοιπα τα είπες κ μονη σου πολυ σωστα . Αλλα γενικα τα πράγματα δεν φαίνονται πολύ άσχημα. Μια επανάληψη σε κάποιον άλλο κυκλο θα σου δώσω μια πιο καθαρή εικόνα. Γενικα λένε ότι για να δεις ακριβώς που βρισκεσε πρέπει να κάνεις 3 φορες εξετασεις . 

Link to comment
Share on other sites

@linaa Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση! Θεωρείς όντως καλή την ΑΜΗ? Αρχικά, χωρίς να εχω ιδέα από τιμές, και σε σχέση με τις τιμές αναφοράς του εργαστηρίου νόμισα κι εγώ ότι είναι οκ. Μετά σε αναζήτηση στο διαδίκτυο, κατέληξα ότι είναι αρκετά χαμηλή. 

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ, θεωρώ κι εγώ ότι θα μου ζητηθεί να επαναλάβω τις εξετάσεις και στον επόμενο κύκλο. ςντιλαμβάνομαι ότι η συνδυαστική ανάγνωση των τιμών είναι πιο σημαντική από την ΑΜΗ μόνη της.

Ανυπομονώ για την πρώτη μας εξωσωματική. Είμαι αποφασισμένη να μπω στη διαδικασία με πολλή αισιοδοξία!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Soho24 είπε:

@linaa Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση! Θεωρείς όντως καλή την ΑΜΗ? Αρχικά, χωρίς να εχω ιδέα από τιμές, και σε σχέση με τις τιμές αναφοράς του εργαστηρίου νόμισα κι εγώ ότι είναι οκ. Μετά σε αναζήτηση στο διαδίκτυο, κατέληξα ότι είναι αρκετά χαμηλή. 

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ, θεωρώ κι εγώ ότι θα μου ζητηθεί να επαναλάβω τις εξετάσεις και στον επόμενο κύκλο. ςντιλαμβάνομαι ότι η συνδυαστική ανάγνωση των τιμών είναι πιο σημαντική από την ΑΜΗ μόνη της.

Ανυπομονώ για την πρώτη μας εξωσωματική. Είμαι αποφασισμένη να μπω στη διαδικασία με πολλή αισιοδοξία!

Ναι να επαναλάβεις ητε σου ζητηθεί ητε οχι. Η αμη σου είναι σούπερ.  Εγω τετοια ΑΜΗ ειχα στα 36.  

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Soho24 είπε:

@linaa Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση! Θεωρείς όντως καλή την ΑΜΗ? Αρχικά, χωρίς να εχω ιδέα από τιμές, και σε σχέση με τις τιμές αναφοράς του εργαστηρίου νόμισα κι εγώ ότι είναι οκ. Μετά σε αναζήτηση στο διαδίκτυο, κατέληξα ότι είναι αρκετά χαμηλή. 

Για τα υπόλοιπα συμφωνώ, θεωρώ κι εγώ ότι θα μου ζητηθεί να επαναλάβω τις εξετάσεις και στον επόμενο κύκλο. ςντιλαμβάνομαι ότι η συνδυαστική ανάγνωση των τιμών είναι πιο σημαντική από την ΑΜΗ μόνη της.

Ανυπομονώ για την πρώτη μας εξωσωματική. Είμαι αποφασισμένη να μπω στη διαδικασία με πολλή αισιοδοξία!

Χαμηλή;;; Αν είναι αυτή χαμηλή τι να πω εγω. Μια χαρά είναι οι εξετάσεις σου κορίτσι μου, εγω στα 36 είχα ΑΜΗ 1.2 pmol

Link to comment
Share on other sites

@Σποράκι Ευχαριστώ για την απάντηση! Ελπιζω να μην παρεξηγηθώ, οποιοδήποτε βλακώδες σχόλιό μου οφείλεται στην άγνοια :lol: Το εύχομαι κι εγώ να είναι καλή η τιμή και να έχω μια καλή ανταπόκριση στη διεγερση όταν έρθει η ώρα! 

Εσύ έχεις αποκτήσει μωράκι? 

@linaa  Εσύ τα έχεις καταφέρει?

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2022 at 4:47 ΜΜ, kateriiina25 είπε:

το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ. Μετά από όλα αυτά με την ενδομητρίτιδα μου έχει γίνει ψύχωση και κάνω αποστείρωση στο χέρι πριν βάλει οτιδήποτε κολπικό. 

Μιας και λέμε για ετ τώρα... 
Σας έχει πει ποτέ κάποιος γιατρός να μην φοράτε αρώματα και βαριά σαπούνια την ημέρα της ετ; Σε φόρουμ του εξωτερικού έλεγαν όλες (και ήταν πολλές) ότι τους απαγορεύουν να φοράνε άρωμα και αποσμητικό την ημέρα της ετ και πρέπει να κάνουν μπάνιο είτε με άοσμο σαπούνι είτε μόνο με νερό. Και η γυναίκα και ο άντρας. Τα έμβρυα λέει είναι πάρα πολύ ευαίσθητα στα αρώματα. Το ξέρατε εσείς αυτό; 

Αφήστε το άλλο, που όλες πάνε και τρώνε πατάτες τηγανητές από τα Mc Donalds αμέσως μετά την ετ για γούρι. Κανονικά είχε ξεκινήσει ως οδηγία για μετά την ωοληψία για αποφυγή υπερδιέγερσης (μην με ρωτήσετε πως ωφελεί τόσο αλάτι σε κάτι τέτοιο, δεν ξέρω) και τελικά καθιερώθηκε σε διαδικασία καλής τύχης για την ετ

Γεια σου Κατερίνα μου, ελπίζω να είσαι καλά! Στο Ιασώ, στις οδηγίες που έδιναν (δεν ξέρω αν δίνουν ακόμα τις ίδιες) για τη μέρα της εμβρυομεταφοράς, ανέφεραν μεταξύ απλών να μην φοράμε αρώματα, αποσμητικά, ή κρέμες με έντονες μυρωδιές και όταν ρώτησα το λόγο (γιατί μου είχε κάνει τρομερή εντύπωσηπωση) μου απάντησαν αυτό που διάβασες κι εσύ, ότι οι έντονες μυρωδιές μπορεί να αλλοιώσουν το dna. Σκέψου ότι για να το τηρήσω κατά γράμμα, το πρωί πριν τις ετ έκανα μόνο ντους (και όχι λούσιμο) με υγρό για την ευαίσθητη περιοχή άοσμο σε όλο το σώμα και αποσμητικό άοσμο και κρέμα προσώπου όσο πιο ουδέτερη και τίποτε άλλο. Όχι ότι λειτούργησε βέβαια, λέμε τώρα...!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Soho24 είπε:

@Σποράκι Ευχαριστώ για την απάντηση! Ελπιζω να μην παρεξηγηθώ, οποιοδήποτε βλακώδες σχόλιό μου οφείλεται στην άγνοια :lol: Το εύχομαι κι εγώ να είναι καλή η τιμή και να έχω μια καλή ανταπόκριση στη διεγερση όταν έρθει η ώρα! 

Εσύ έχεις αποκτήσει μωράκι? 

@linaa  Εσύ τα έχεις καταφέρει?

 

Όχι ακόμα αλλά ελπίζω. Αρχικά έκανα κατάψυξη ωαρίων και στη συνέχεια αποφάσισα να προχωρήσω. Έχω κάνει μια προσπάθεια χωρίς αποτέλεσμα και τώρα με τον νέο χρόνο ελπίζω σε επόμενη. Πάω με φυσικούς κύκλους όποτε είμαι της υπομονής!!! Εσυ γιατί εξωσωματική;; Έχετε βρει το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Σποράκι Στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια για γρήγορη επιτυχία!

Εμείς αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε εξωσωματική για ηλικιακούς λόγους. Προσπαθούμε από το Φεβρουάριο. Στον πρώτο μήνα προσπάθειας (μάλλον επειδή ακόμη ήμουν στα χαμένα και χωρίς άγχος) πετύχαμε σύλληψη, που όμως ήταν βιοχημική κύηση. Αναθαρρήσαμε και ελπίσαμε ότι θα ξανασυμβεί σύντομα. Δεν έγινε όμως. 

Έτσι αποφάσισα να μη χρονοτριβήσω άλλο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2022 at 12:02 ΠΜ, κοτοπουλάκι είπε:

καλησπέρα @kateriiina25

καλά πάει μέχρι τώρα, εννοείται ότι ακόμα αγχώνομαι φουλ αλλά ελπίζω πως θα συνεχίσουν να πηγαίνουν καλά.

Την Κυριακή μπαίνω στον 9ο, στις 13/12 θα πάω για καρδιοτοκογράφο, ο μικρούλης μου δεν είναι πάρα πολύ ζωηρός στην κοιλιά μου, κουνιέται μεν αλλά διακριτικά, ούτε κλωτσιές ούτε μπουνιές ρίχνει, τι να πω.. ακούω τις άλλες εγκυούλες που έχουν δραστήρια έμβρυα κ αγχώνομαι κάπως.

Κατά τ’ άλλα πέρασα μια καλή εγκυμοσύνη χωρίς ζαλάδες, εμετούς κ συναισθηματικά σκαμπανεβάσματα. Ειδικά για τα συναισθηματικά θα μπορούσα να είμαι πολύ χειρότερα μ’ αυτά που μου έτυχαν.. 

Ο ακατανόμαστος ζει το όνειρό του με τη γκόμενα κ για το παιδί δεν έχει δώσει φράγκο ούτε κ του αγόρασε κάτι. Θέλει να έρθει κ στο μαιευτήριο ο αχαΐρευτος να δει αν του μοιάζει ο γιός. Λες κ δεν θα του μοιάζει.. δικό του είναι που να μην ήταν.. 

τέλοσπάντων, να πάνε όλα καλά κ θα φροντίσω εγώ το μπέμπη κ τα 2 σκυλιά που είχαμε. 
Εσύ τι κάνεις; Είσαι καλά; Είχα καιρό να μπω κ έχασα πολλά από τα νέα σας.

Πολύ χαίρομαι κοτοπουλάκι που όλα πάνε καλά με την εγκυμοσύνη σου και πωπω, έφτασε ο καιρός, αύριο κι όλας μπαίνεις στο μήνα σου!!! Καταπληκτικά! Εγώ μπαίνω στο μήνα μου την Πέμπτη, σε ακολουθώ!! Καρδιοτοκογράφο μου έχει ξεκινήσει, έχω κάνει 2 φορές και θα μου κάνει κάθε φορά από εδώ και πέρα, που πλέον με βλέπει 1φορά την εβδομάδα. Πάντως, δεν έχει σημασία που δε τον νιώθεις έντονα τον μικρό, σημασία έχει που τον νιώθεις! Παίζει ρόλο και η θέση του πλακούντα σ' αυτό. Οσο για τον πατέρα του παιδιού σου τι να πω, φρίτω και τον λυπάμαι ταυτόχρονα, γιατί αυτός θα χάσει το γιο του έτσι όπως συμπεριφέρεται. Εσύ να είσαι καλά και να απολαύσεις τον καιρό που μένει μέχρι τον ερχομό του παιδιού, γιατί η μεγάλη ώρα πλησιάζει!!!!! Σε φιλώ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Soho24 είπε:

@Σποράκι Στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια για γρήγορη επιτυχία!

Εμείς αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε εξωσωματική για ηλικιακούς λόγους. Προσπαθούμε από το Φεβρουάριο. Στον πρώτο μήνα προσπάθειας (μάλλον επειδή ακόμη ήμουν στα χαμένα και χωρίς άγχος) πετύχαμε σύλληψη, που όμως ήταν βιοχημική κύηση. Αναθαρρήσαμε και ελπίσαμε ότι θα ξανασυμβεί σύντομα. Δεν έγινε όμως. 

Έτσι αποφάσισα να μη χρονοτριβήσω άλλο. 

Καλά κάνατε! Σε ευχαριστώ πολύ και ανταποδίδω. Επιτυχία με την πρώτη προσπάθεια!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Angot είπε:

Σε ευχαριστώ :wub: ελπιζω να εισαι σαββατογεννημενη χαχχα

Κι εγώ Σαββατογεννημένη είμαι και το πιστεύω ότι είσαι έγκυος! Το δικό μου τεστ είχε βγει αχνό θετικό μία μέρα πριν την αναμενόμενη περίοδο, με χοριακή 1340, οπότε μην δίνεις τόση βάση στα τεστ! Δώσε βάση στην καλή ψυχολογία σου και ότι σε βοηθάει να νιώθεις καλύτερα! Η δικαίωση είναι καθοδόν!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, happiness79 είπε:

Κι εγώ Σαββατογεννημένη είμαι και το πιστεύω ότι είσαι έγκυος! Το δικό μου τεστ είχε βγει αχνό θετικό μία μέρα πριν την αναμενόμενη περίοδο, με χοριακή 1340, οπότε μην δίνεις τόση βάση στα τεστ! Δώσε βάση στην καλή ψυχολογία σου και ότι σε βοηθάει να νιώθεις καλύτερα! Η δικαίωση είναι καθοδόν!!!

Συμπεριφερομαι λες και δεν ειμαι εγκυος για να το παρω αποφαση. Αν δω κατι θετικο θα ειναι μια ευχάριστη έκπληξη!  15 /12 θα αδιαθετουσα - εχω τη χοριακη. Σημερα εκανα ενα τεστ αλλα παρατηρησα οτι λεει 25 μοναδες και πάνω. Η χαζη δεν πηρα early 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...