Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Eflenew είπε:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Μα δεν είναι αχνή,μια χαρά είναι.Ισως να μην προχώρησαν και τα δύο,αλλά σίγουρα είσαι έγκυος  🥰 

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι. Γύρω στις 3-4 ανάλογα πότε είμαι σπίτι βάζω το utrogestan,απλά έχω μάστορα σπίτι και δε μπόρεσα ακόμα ? Λέτε να πειράζει ? Να το βάλω τώρα και να καθυστερήσω λίγο το βραδυνό πειράζει ? Γτ αγχώθηκα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 25 λεπτά , Ria_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι. Γύρω στις 3-4 ανάλογα πότε είναι σπίτι βάζω το utrogestan,απλά έχω μάστορα σπίτι και δε μπόρεσα ακόμα ? Λέτε να πειράζει ? Να το βάλω τώρα και να καθυστερήσω λίγο το βραδυνό πειράζει ? Γτ αγχώθηκα 

Πάρε το απο το στόμα. Εγώ άλλοτε το βάζω κολπικά άλλοτε απο το στόμα. Ειναι τι βολεύει την κάθε μία 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , amelie77 είπε:

Πάρε το απο το στόμα. Εγώ άλλοτε το βάζω κολπικά άλλοτε απο το στόμα. Ειναι τι βολεύει την κάθε μία 

Αχ σε ευχαριστώ πολύ γιατί αγχώθηκα η αλήθεια ,βρήκε και το πλυντήριο μέρα να χαλάσει χαχα! 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, silvy22 είπε:

και γω πιστευω οτι ειναι κατι άλλο, προβιοτικά απο το στόμα παιρνεις? αντιβιωση?

@kateriiina25 Μονο τα υποθέτα κολπικα παίρνω, τίποτα άλλο. Γι αυτο πιστεύω ότι είναι απ αυτά, μόνο το πρωί έχω διάρροια που ξυπνάω μετά τίποτα, όλα φυσιολογικά  οπότε το βράδυ που βάζω το υποθετο κολπικα μου επηρεάζει το έντερο.

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ξέρει καμιά τη διαδικασία που κάνουμε αίτηση για να πάρουμε την αποζημίωση που δίνει ο ΕΟΠΥ για τα έξοδα της εξωσωματικής; ¨Έχω μαζέψει τα δικαιολογητικά αλλά δεν ξέρω πως και που να τα υποβάλω. Αθήνα μένω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, ElCy είπε:

Καλημερα κοριτσια. Θα ηθελα τη βοηθεια σας. Ειμαι απο Κυπρο και εχω κανει μεχρι τωρα 3 εξωσωματικες κ 5 εμβρυομεταφορες, ολες με μηδενικες χωριακες. Πριν τις εξωσωματικες ειχα φυσικη συλληψη που κατελειξε σε παλινδρομη την 8η βδομαδα- το αποδοσαν σε τυχαιο γεγονος.Εκανα παρα πολλες εξετασεις, υστεροσκοπισεις, λαπαροσκοπισεις, αναλυσεις, γενετικες τοσο εγω οσο και ο συζυγος μου. Δεν βρισκουν τιποτα εκτος απο χαμηλη AMH ομως μου λενε οτι σημασια εχει οτι αντιδρω στα φαρμακα και παραγω ωαρια κ βλαστοκυστες. Εχει καποια παραμοια εμπειρια και την αντιμετωπισε και αν ναι πως; Επισης, δεν ξερω αν αυτο ειναι δυνατο, εχετε να μου προτεινετε απο προσωπικη εμπειρια καποιο ιατρο στην ελλαδα που θα μπορουσε να με βοηθησει και να εχει καλο ονομα; Ευχαριστω πολυ.

Θα σου πρότεινα να πας στον Π@π@νικοπουλο Χριστοδ. ,είναι Κύπριος και ίσως αυτό να σε βοηθήσει μια που είσαι απο Κύπρο. Ειναι σ ένα μεγάλο κέντρο και καινούργιο στην Αθήνα, που για εμένα ήταν ένα αλλο θετικο, τόσο από άποψη εμβρυολογικου εργαστηρίου όσο και έαν χρειαστεί ν αλλάξω γιατρό χωρίς να μεταφερω ότι έχω στην κατάψυξη σε άλλο κέντρο. Θα έχω ομως ολοκληρωμένη αποψη τον Φλεβάρη. Η επιλογή γιατρού είναι πολύ προσωπικό θέμα και καλο θα ήταν να ψάχτεις καλά πριν ξεινησεις καθώς οι γιατροι της εξωσωματικής είναι σπάνια διαθέσιμοι και θα πρέπει πολλές φορές να εμπιστευτείς τις επιλογές του, καθώς δεν θα ερωτηθείς.

Σου εύχομαι καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , armousi είπε:

Καλησπέρα! Ξέρει καμιά τη διαδικασία που κάνουμε αίτηση για να πάρουμε την αποζημίωση που δίνει ο ΕΟΠΥ για τα έξοδα της εξωσωματικής; ¨Έχω μαζέψει τα δικαιολογητικά αλλά δεν ξέρω πως και που να τα υποβάλω. Αθήνα μένω

Καλησπέρα σου, με βάση την διεύθυνση κατοικίας σου θα πρέπει να βρεις το τμήμα Παροχές του ΕΟΔΥΥ στον οποίο ανήκεις, εν συνεχεία κλείνεις ραντεβού (δέχονται μόνο με ραντεβού) και καταθέτεις τα δικαιολογητικά μαζί με την αίτηση που σου την δίνουν εκείνη την στιγμή. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Kalaleme είπε:

Ωραία, τώρα έχεις τη γνώση ότι το μακρύ πρωτόκολλο σου ταιριάζει καλύτερα, το οποίο είναι βασικο! Είχες τεράστια επιτυχία με τις βλαστοκυστες, οπότε αυτό το κρατάς! Κάνε μια καλή συζήτηση με τον γιατρό σου πριν προχωρήσεις σε επόμενη ετ.

Αυτη την εξέταση για τα μικρόβια δεν την είχα κάνει οπότε δε ξέρω καθόλου.

Όπως κι αν επιλέξεις να προχωρήσεις εύχομαι καλή επιτυχία!!

Ετσι θα κανω.. Σ ευχαριστω πολυ :)

1 hour ago, Αγάπ είπε:

Θα σου πρότεινα να πας στον Π@π@νικοπουλο Χριστοδ. ,είναι Κύπριος και ίσως αυτό να σε βοηθήσει μια που είσαι απο Κύπρο. Ειναι σ ένα μεγάλο κέντρο και καινούργιο στην Αθήνα, που για εμένα ήταν ένα αλλο θετικο, τόσο από άποψη εμβρυολογικου εργαστηρίου όσο και έαν χρειαστεί ν αλλάξω γιατρό χωρίς να μεταφερω ότι έχω στην κατάψυξη σε άλλο κέντρο. Θα έχω ομως ολοκληρωμένη αποψη τον Φλεβάρη. Η επιλογή γιατρού είναι πολύ προσωπικό θέμα και καλο θα ήταν να ψάχτεις καλά πριν ξεινησεις καθώς οι γιατροι της εξωσωματικής είναι σπάνια διαθέσιμοι και θα πρέπει πολλές φορές να εμπιστευτείς τις επιλογές του, καθώς δεν θα ερωτηθείς.

Σου εύχομαι καλη επιτυχια

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Ναι θα πρεπει να το ψαξω καλα. Ειδικα εγω που ειμαι απο Κυπρο δεν ειναι κ το πιο ευκολο να μιλαω με Ελλαδα αλλα θα με ενδιεφερε μια γνωμη. Ξανα , σ' ευχαριστω :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kalaleme said:

Καλησπέρα, έχουμε κάνει ακριβώς τον ίδιο αριθμό προσπαθειών κ ετ. Κ εμένα όλες μηδενικές. Όλες μου οι εξετάσεις καλες, καθαρή υστεροσκοπηση, άψογες ορμόνες και Άμη, ΕΡΑ τεστ οκ (δεν το πιστεύουν όλοι οι γιατροί να ξέρεις). Είχαμε αδύναμο σπέρμα αλλά και πάλι όχι και τόσο χάλια. Ο προηγούμενος γιατρός με πήγαινε κάθε φορά με το ίδιο πρωτόκολλο (βραχύ) κ φάρμακα (gonal). Aλλαξα γιατρό, ακολούθησε αλλαγή πρωτοκόλλου, αλλαγή φαρμάκου και μια τεράστια χοριακη! Μετά από πέντε μηδενικά, βρέθηκα να περιμένω δίδυμα, μετά από μεταφορά δύο βλαστοκυστ. 3ΑΑ και 3ΒΒ (η αξιολόγηση των οποίων αρχικά με είχε κάνει πάλι κάπως δύσπιστη). Δε ξέρω τι από όλα βοήθησε, αλλά αν είσαι σταθερή στον ίδιο γιατρό ίσως είναι καλό να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη! Εύχομαι πέρα από τα κοινά στοιχεια μεταξύ μας να έχουμε κ την έκτη την τυχερή!

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Καμιά φορά μπορεί να είναι και θέμα τύχης ή παρτίδας εμβρύων. Σημασία έχει όμως οτι τα κατάφερες 

4 hours ago, Kk85 said:

καλησπερα κοριτσια 

η fsh μ βγηκε 22:(

εχει κανει καμια ωιληψια σε φυσικομε τετοιο νουμερο κ να πηρε ωαριο?

Νομίζω αυτό το νούμερο δεν ενδείκνυται για διέγερση αλλά για φυσικό προχωράς κανονικά. Είχε τα ίδια νούμερα μία άλλη κοπέλα πρόσφατα αλλά δεν θυμάμαι ποια.

 

2 hours ago, Αγάπ said:

@kateriiina25 Μονο τα υποθέτα κολπικα παίρνω, τίποτα άλλο. Γι αυτο πιστεύω ότι είναι απ αυτά, μόνο το πρωί έχω διάρροια που ξυπνάω μετά τίποτα, όλα φυσιολογικά  οπότε το βράδυ που βάζω το υποθετο κολπικα μου επηρεάζει το έντερο.

Τι να σου πω ρε κορίτσι μου; Μου φαίνεται περίεργο. Δοκίμασε να τα σταματήσεις για λίγο και να τα ξανα αρχίσεις να δεις αν θα ακολουθήσει μαζί και το πρόβλημα. Μήπως παίρνεις Glucophage;

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια διαβάζω ότι αρκετές ενώ με βραχύ πρωτόκολλο δεν τα πηγαίνατε τόσο καλά, αλλάξατε σε μακρύ και τα πήγατε περίφημα. Άρα με δοκιμή καθορίζουν οι γιατροί τι πρωτόκολλο επιλέγουν για εμάς ξεκινώντας με το βραχύ κι αν δεν πάμε καλά μας προτείνουν είτε φυσικούς είτε μακρύ;
Να επηρεάζει η ΑΜΗ στην επιλογή του φυσικού ή μακρύ όταν δεν πετύχει το βραχύ;
Δεν έχω δει να ξεκινά εξ αρχής κάποια κοπέλα με μακρύ.

Όπως και το ποια ένεση διέγερσης κάνουμε δεν έχω καταλάβει πως το διαλέγουν οι γιατροί.
Όταν επισκεπτόμουν γιατρούς για γνώμες ο καθένας μου πρότεινε και άλλη ένεση κι άλλη δοσολογία. Να προτιμάει ένας γιατρός συγκεκριμένες ενέσεις; Νομίζω πως όχι αφού ο ίδιος γιατρός μπορεί να προτείνει διαφορετικές ενέσεις σε διαφορετικές κοπέλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 18 λεπτά , Ria_ είπε:

Κορίτσια δε το πιστεύω ότι επιτέλους έφτασε η ώρα της έμβρυομεταφορας και για μένα!!! 

Έφυγε και το άγχος του rapid , γιατί όλο για covid ακούω τελευταία και το φοβομουν . Αύριο 12:30 η ώρα έχω την έμβρυομεταφορα! 

Άντε με το καλό !!!!! Η επιτυχία θα είναι σίγουρη με το γιατρό που έχεις !!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , marmaki είπε:

Κορίτσια διαβάζω ότι αρκετές ενώ με βραχύ πρωτόκολλο δεν τα πηγαίνατε τόσο καλά, αλλάξατε σε μακρύ και τα πήγατε περίφημα. Άρα με δοκιμή καθορίζουν οι γιατροί τι πρωτόκολλο επιλέγουν για εμάς ξεκινώντας με το βραχύ κι αν δεν πάμε καλά μας προτείνουν είτε φυσικούς είτε μακρύ;
Να επηρεάζει η ΑΜΗ στην επιλογή του φυσικού ή μακρύ όταν δεν πετύχει το βραχύ;
Δεν έχω δει να ξεκινά εξ αρχής κάποια κοπέλα με μακρύ.

Όπως και το ποια ένεση διέγερσης κάνουμε δεν έχω καταλάβει πως το διαλέγουν οι γιατροί.
Όταν επισκεπτόμουν γιατρούς για γνώμες ο καθένας μου πρότεινε και άλλη ένεση κι άλλη δοσολογία. Να προτιμάει ένας γιατρός συγκεκριμένες ενέσεις; Νομίζω πως όχι αφού ο ίδιος γιατρός μπορεί να προτείνει διαφορετικές ενέσεις σε διαφορετικές κοπέλες.

Όλες οι ενέσεις πάνω κάτω είναι οι ιδιες. Στο λέω γιατί εμένα με ρωτούσαν τι έχω στο ψυγείο και αν κάτι τελείωνε συνεχίζουν με άλλη. Είναι οι γνωστές που ξέρουμε όλες και χρησιμοποιούν οι περισσότεροι γιατροί. Εγώ έχω δοκιμάσει τέσσερις σίγουρα. Τώρα το πρωτόκολλο πάει σύμφωνα με το ορμονολογικό σου προφίλ, ΑΜΗ, fsh και στη συνέχεια δοκιμάζοντας. Φαντάζομαι δεν ξεκινάμε με μακρύ για να μην μας ταλαιπωρήσουν άδικα και να μην πάρουμε και πολύ φάρμακο εξαρχής. Εγώ πχ που δεν ανταποκρίνομαι καθόλου καλά δεν μου είπε ποτέ για μακρύ, μόνο φυσικους

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , minnie26 είπε:

Άντε με το καλό !!!!! Η επιτυχία θα είναι σίγουρη με το γιατρό που έχεις !!!! 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου , αμήν!!! Είναι πολύ καλός όντως ο γιατρουλης μας! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Ria_ said:

Κορίτσια δε το πιστεύω ότι επιτέλους έφτασε η ώρα της έμβρυομεταφορας και για μένα!!! 

Έφυγε και το άγχος του rapid , γιατί όλο για covid ακούω τελευταία και το φοβομουν . Αύριο 12:30 η ώρα έχω την έμβρυομεταφορα! 

Άντε με το καλό να τα υποδεχτείς και καλά αποτελέσματα!!!


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...