Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Δικαιολογεί η επιτροπή προεμφυτευτικο έλεγχο? Εννοείς ότι δε χρειάζεται να τον χρυσό πληρώσεις? 

Μετά την εμβρυομεταφορα όχι. Αλλά είναι δυνατό να μη με πιάνουν ούτε τα utrogestan, ούτε οι vasclor οι κρέμες, ούτε οι ενεσεις? 

Στα 33 μου δε μπορούσα με τίποτα να μείνω έγκυος και ξαφνικά στα 35 έμεινα 5 φορές έγκυος! (4 αποβολές). Δεν ξέρω αν θέλει και λίγο τύχη. Ψάχνουμε αυτό το ένα το καλό. Με 1 στις 6 βλαστοκυστες σου καλή, το ποσοστό είναι περίπου 15%. Δε θέλω κι εγώ να ελπίζω σε θαύματα. 

Οχι, δυστυχώς δε δίνεται αποζημίωση για τον προεμφυτευτικο, εννοούσα ότι σου δίνουν την έγκριση, γιατί κάτω από 40 οι προϋποθέσεις για να εγκριθεί είναι πολύ συγκεκριμένες.

Το 1 στις 6 είναι 15% αλλά σκέψου ότι έχω μεταφέρει άλλες 4 από τις οποίες μόνο η μία κατέληξε σε εγκυμοσυνη και δυστυχώς πάλινδρομη. Οπότε στις 10 βλασυολυστες έως τώρα έχουμε 7 σιγουρα παθολογικές, 1 καλή και 2 που δεν κατέληξαν σε εγκυμοσυνη, πιθανόν παθολογικές και αυτες. Όπως και να χει, ελπίζω αυτή η 1 που έμεινε να καταλήξει σε εγκυμοσυνη και να επαληθευτεί και το εως 10% επιτυχία στην ηλικία μεταξύ 41-42. Αλλιώς θα είμαι στο 0 και με 0 κουράγιο.

Μακάρι να είχα κάνει κατάψυξη ωαριων 10 χρόνια πριν, αυτή τη συμβουλή δίνω σε όλα τα κορίτσια άνω των 35 που δε σκοπεύουν να γίνουν άμεσα μητέρες. Όπως λέει και ο γιατρός μου, ένα ωαριο στα 35 ισοδυναμεί με 10 στα 40+.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 8 λεπτά , Nels είπε:

Οχι, δυστυχώς δε δίνετε αποζημίωση για τον προεμφυτευτικο, εννοούσα ότι σου δίνουν την έγκριση, γιατί κάτω από 40 οι προϋποθέσεις για να εγκριθεί είναι πολύ συγκεκριμένες.

Το 1 στις 6 είναι 15% αλλά σκέψου ότι έχω μεταφέρει άλλες 4 από τις οποίες μόνο η μία κατέληξε σε εγκυμοσυνη και δυστυχώς πάλινδρομη. Οπότε στις 10 βλασυολυστες έως τώρα έχουμε 7 σιγουρα παθολογικές, 1 καλή και 2 που δεν κατέληξαν σε εγκυμοσυνη, πιθανόν παθολογικές και αυτες. Όπως και να χει, ελπίζω αυτή η 1 που έμεινε να καταλήξει σε εγκυμοσυνη και να επαληθευτεί και το εως 10% επιτυχία στην ηλικία μεταξύ 41-42. Αλλιώς θα είμαι στο 0 και με 0 κουράγιο.

Μακάρι να είχα κάνει κατάψυξη ωαριων 10 χρόνια πριν, αυτή τη συμβουλή δίνω σε όλα τα κορίτσια άνω των 35 που δε σκοπεύουν να γίνουν άμεσα μητέρες. Όπως λέει και ο γιατρός μου, ένα ωαριο στα 35 ισοδυναμεί με 10 στα 40+.

Στο εξωτερικό οι γυναίκες κρατανε νεότερες ωάρια. Σε εμάς εκτός από μηδενική ενημέρωση είναι και ταμπού. Ακόμη κι εγώ πριν χρειαστεί να κάνω εξωσωματική, νόμιζα ότι θα μείνω πανεύκολα έγκυος! Φαντάσου έλεγα στο γιατρό να μη μου βάλει δύο έμβρυα γιατί δε θέλω δίδυμα! Εύχομαι το εμβρυακια αυτό που έχεις να έρθει σε 9 μήνες στην αγκαλιά σου και να αρχίσουμε να αλλάζουμε αυτές τις στατιστικές! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Nels είπε:

Οχι, δυστυχώς δε δίνετε αποζημίωση για τον προεμφυτευτικο, εννοούσα ότι σου δίνουν την έγκριση, γιατί κάτω από 40 οι προϋποθέσεις για να εγκριθεί είναι πολύ συγκεκριμένες.

Το 1 στις 6 είναι 15% αλλά σκέψου ότι έχω μεταφέρει άλλες 4 από τις οποίες μόνο η μία κατέληξε σε εγκυμοσυνη και δυστυχώς πάλινδρομη. Οπότε στις 10 βλασυολυστες έως τώρα έχουμε 7 σιγουρα παθολογικές, 1 καλή και 2 που δεν κατέληξαν σε εγκυμοσυνη, πιθανόν παθολογικές και αυτες. Όπως και να χει, ελπίζω αυτή η 1 που έμεινε να καταλήξει σε εγκυμοσυνη και να επαληθευτεί και το εως 10% επιτυχία στην ηλικία μεταξύ 41-42. Αλλιώς θα είμαι στο 0 και με 0 κουράγιο.

Μακάρι να είχα κάνει κατάψυξη ωαριων 10 χρόνια πριν, αυτή τη συμβουλή δίνω σε όλα τα κορίτσια άνω των 35 που δε σκοπεύουν να γίνουν άμεσα μητέρες. Όπως λέει και ο γιατρός μου, ένα ωαριο στα 35 ισοδυναμεί με 10 στα 40+.

Έτσι ακριβώς είναι, υπάρχουν βέβαια εξαιρέσεις αλλά μιλάμε για αυτό το 5-10%. Δυστυχώς αυτά τα νουμερα ειναι η πραγματικότητα και λέω ότι και εσυ σε όλες τις κοπέλες. Κατάψυξη ωαρίων!!! Εγώ έκανα πάνω από 15 ωολληψιες για να καταψυξω ωαρια σε ηλικία 36-37! Η ταλαιπωρία.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Aν δεν έχεις καλή απορρόφηση και πέφτει η ορμόνη αντί να ανεβαίνει τότε μάλλον ο οργανισμός βλέπει την πτώση και αφού δεν είσαι έγκυος έρχεται η περίοδος. Δεν σημαίνει όμως ότι δεν ήταν πριν αρκετά υψηλή ώστε να γίνει εμφύτευση. Θέλω να πω, δεν νομίζω ότι είναι λόγος αποτυχίας. 

Φαντάζομαι αν ήταν θα στο είχε πει ο γιατρός σου

Μόλις μίλησα με την ενδοκρινολογο, ειναι αυτό που είπες. Μπορεί να συμβεί, αν δε γίνει εμφύτευση δεν υπάρχει λόγος να στηριχθεί εγκυμοσύνη όποτε πέφτει η χοριακη και αδιαθετω. Δεν τίθεται θέμα απορρόφησης με 4 utrogestan που παίρνω. Σε ευχαριστώ πάντως γιατί πραγματικά εδώ μέσα μαθαίνουμε πολλά πράγματα η μία από την άλλη και δε σου κρύβω ότι κι εγώ το είχα άγχος. Το ενδομήτριο 2 ημερες πριν την ωοληψια ήταν κοντά στο 8,5 και μου είπαν ότι είναι μια χαρά και ότι θα αυξηθεί κι άλλο. Γιατί και αυτό το έχω άγχος κάθε φορά! 

πρίν από 6 λεπτά , Eternity είπε:

Μόλις μίλησα με την ενδοκρινολογο, ειναι αυτό που είπες. Μπορεί να συμβεί, αν δε γίνει εμφύτευση δεν υπάρχει λόγος να στηριχθεί εγκυμοσύνη όποτε πέφτει η χοριακη και αδιαθετω. Δεν τίθεται θέμα απορρόφησης με 4 utrogestan που παίρνω. Σε ευχαριστώ πάντως γιατί πραγματικά εδώ μέσα μαθαίνουμε πολλά πράγματα η μία από την άλλη και δε σου κρύβω ότι κι εγώ το είχα άγχος. Το ενδομήτριο 2 ημερες πριν την ωοληψια ήταν κοντά στο 8,5 και μου είπαν ότι είναι μια χαρά και ότι θα αυξηθεί κι άλλο. Γιατί και αυτό το έχω άγχος κάθε φορά! 

Όχι η χοριακη, η προγεστερονη ήθελα να πω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Nels είπε:

Οχι, δυστυχώς δε δίνετε αποζημίωση για τον προεμφυτευτικο, εννοούσα ότι σου δίνουν την έγκριση, γιατί κάτω από 40 οι προϋποθέσεις για να εγκριθεί είναι πολύ συγκεκριμένες.

Το 1 στις 6 είναι 15% αλλά σκέψου ότι έχω μεταφέρει άλλες 4 από τις οποίες μόνο η μία κατέληξε σε εγκυμοσυνη και δυστυχώς πάλινδρομη. Οπότε στις 10 βλασυολυστες έως τώρα έχουμε 7 σιγουρα παθολογικές, 1 καλή και 2 που δεν κατέληξαν σε εγκυμοσυνη, πιθανόν παθολογικές και αυτες. Όπως και να χει, ελπίζω αυτή η 1 που έμεινε να καταλήξει σε εγκυμοσυνη και να επαληθευτεί και το εως 10% επιτυχία στην ηλικία μεταξύ 41-42. Αλλιώς θα είμαι στο 0 και με 0 κουράγιο.

Μακάρι να είχα κάνει κατάψυξη ωαριων 10 χρόνια πριν, αυτή τη συμβουλή δίνω σε όλα τα κορίτσια άνω των 35 που δε σκοπεύουν να γίνουν άμεσα μητέρες. Όπως λέει και ο γιατρός μου, ένα ωαριο στα 35 ισοδυναμεί με 10 στα 40+.

είναι το λεγόμενο κι’αν σου κάτσει; εγώ θεωρώ ότι παίζει σημαντικό ρόλο και η τύχη! και γω από τα 30.5 μισό ξεκινησα και τώρα παω για την 3η εξωσωματική! 1η τρισωμια στο έμβρυο, 2η δεν πέτυχε και η 3η θα δείξει! δεν ξέρω πλέον αν πιστεύω τον κακό χαμό που γίνεται με το ότι έχεις πιο ποιοτικά έμβρυα όσο είσαι σε μικρη ηλικια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Eternity είπε:

Στο εξωτερικό οι γυναίκες κρατανε νεότερες ωάρια. Σε εμάς εκτός από μηδενική ενημέρωση είναι και ταμπού. Ακόμη κι εγώ πριν χρειαστεί να κάνω εξωσωματική, νόμιζα ότι θα μείνω πανεύκολα έγκυος! Φαντάσου έλεγα στο γιατρό να μη μου βάλει δύο έμβρυα γιατί δε θέλω δίδυμα! Εύχομαι το εμβρυακια αυτό που έχεις να έρθει σε 9 μήνες στην αγκαλιά σου και να αρχίσουμε να αλλάζουμε αυτές τις στατιστικές! 

Και εγώ τα ίδια κορίτσι μου. Και παρόλο που ήμουν σχετικά ενημερωμένη για την κατάψυξη δεν το είχα κάνει. Νόμιζα θα ήταν πολύ εύκολο στα 39 που ξεκινησαμε τις προσπαθειες και με φυσιολογικη σύλληψη, αφού στους γυναικολογικους ήταν όλα καλά αλλά τελικά ήταν ανέφικτο λόγω κακού σπέρματος και τα τελευταία 2 χρόνια και με εξωσωματικη ήμουν σίγουρη ότι αφού είχαμε βλαστοκυστες θα πάνε ολα καλά. Αν δε! Μακάρι να είμαστε τυχεροί στο τελευταίο. Εύχομαι και σε σένα ότι καλύτερο, να έχουμε σύντομα τα μωράκια μας και να ξεχάσουμε όλη αυτή την ταλαιπωρία μας.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα ,κουράγιο και δύναμη ,εύχομαι να τα καταφέρεις πολύ γρήγορα ,μην απελπίζεσαι ❤️ θα ξεκινήσεις ξανά με ετ; Επειδή είμαι παθούσα ,τα ινομυωματα που είπες ότι τώρα βρήκατε είναι μέσα στη μήτρα η έξω από τη μήτρα ;είναι μεγάλα η μικρά; Γνωρίζω πολύ καλά ότι τα ινομυωματα έξω από τη μήτρα δε τα πειράζουμε ,αλλά μέσα στη μήτρα ενοχοποιούνται για μη εμφύτευση ,αποβολές ,τσεκαρε το εάν θες και με την κα Οικονομ στο Έλενα ,ρώτησε τη σχετικά πάρε και άλλη γνωμη. Υπομονη και σίγουρα θα κρατήσεις το μωράκι σου,λίγο ακόμα θέλεις...

Καλησπερα. Ηθελα να προσπαθήσω για φυσική σύλληψη για κανένα εξάμηνο αλλά δεν βλέπω να γλιτώνω την εξωσωματική. Θα κάνω διέγερση, προεμφυτευτικο και όποτε κρίνει ο γιατρός ετ.  όπως το υπολογίζω πάει για άνοιξη-καλοκαίρι. Εχω ινομυωματα εξωτερικά και τώρα μου εμφανίστηκαν και κάποια μικρά εσωτερικά στη μήτρα. Ο γιατρός τα είδε πρώτη φορά εχθές. Αυριο θα πάω στο ελενα και το περιμένω πως και πως. Ευχαριστω πολύ για τα όμορφα σου λόγια ❤ 

Ειχα πάρει τα πάνω μου αλλά μετά το χθεσινό ξαναεπεσα.. έχω ξεκινήσει και ψυχολόγο 😔

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα σας! Παρακολουθώ καιρο διαφορα φορουμ! Επειδή διάβασα πολλά από τα μηνύματα σας θα ήθελα τα φώτα σας γτ είμαι κάπως πελαγωμενη! Είμαι 31 έχοντας στη πλάτη μου 3 εξωμητρια, μια αποβολη (πιθανή και αυτή εξωμητρια) και 2 χειρουργεία μου είπαν ότι η μόνη λύση είναι η εξωσωματικη ! Εχθες επισκεφθηκα πρώτη φορά εξωσωματιστη δεν ξερω αν επιτρέπεται να πω το όνομά του. Θα ήθελα αν κάποια θελει και μπορει να μου δώσει συμβουλές,  βοήθεια, ίσως και στήριξη από εσάς που έχετε μπει ήδη σε αυτή τη διαδικασία! Τι πρέπει να προσεξω ? Τι πρέπει να ψαχτει ιδιαίτερα πριν μπω καν σε αυτή τη διαδικασία? Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το σεντόνι!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Nels said:

Οχι, δυστυχώς δε δίνεται αποζημίωση για τον προεμφυτευτικο, εννοούσα ότι σου δίνουν την έγκριση, γιατί κάτω από 40 οι προϋποθέσεις για να εγκριθεί είναι πολύ συγκεκριμένες.

Το 1 στις 6 είναι 15% αλλά σκέψου ότι έχω μεταφέρει άλλες 4 από τις οποίες μόνο η μία κατέληξε σε εγκυμοσυνη και δυστυχώς πάλινδρομη. Οπότε στις 10 βλασυολυστες έως τώρα έχουμε 7 σιγουρα παθολογικές, 1 καλή και 2 που δεν κατέληξαν σε εγκυμοσυνη, πιθανόν παθολογικές και αυτες. Όπως και να χει, ελπίζω αυτή η 1 που έμεινε να καταλήξει σε εγκυμοσυνη και να επαληθευτεί και το εως 10% επιτυχία στην ηλικία μεταξύ 41-42. Αλλιώς θα είμαι στο 0 και με 0 κουράγιο.

Μακάρι να είχα κάνει κατάψυξη ωαριων 10 χρόνια πριν, αυτή τη συμβουλή δίνω σε όλα τα κορίτσια άνω των 35 που δε σκοπεύουν να γίνουν άμεσα μητέρες. Όπως λέει και ο γιατρός μου, ένα ωαριο στα 35 ισοδυναμεί με 10 στα 40+.

Μην νομίζεις, και στα 35 δεν είναι όλα ρόδινα. Στα 21 έμβρυα σύνολο, μέχρι στιγμής τα 6 έχουν πάει άπατα. Και από νούμερα που βλέπω στο εξωτερικό που κάνουν όλες προεμφυτευτικό, αντίστοιχη ηλικία με μένα, παρόμοια νούμερα σε έμβρυα και με ΣΠΩ όπως εγώ, το ποσοστό υγιών εμβρύων είναι περίπου 1 στα 4 και κάποιες φορές και λιγότερο. Αλλιώς τα είχα κι εγώ στο μυαλό μου με την ηλικία μου και με την όλη φάση γενικά αλλά.....

1 hour ago, maria_maria91 said:

Κοριτσια καλησπέρα σας! Παρακολουθώ καιρο διαφορα φορουμ! Επειδή διάβασα πολλά από τα μηνύματα σας θα ήθελα τα φώτα σας γτ είμαι κάπως πελαγωμενη! Είμαι 31 έχοντας στη πλάτη μου 3 εξωμητρια, μια αποβολη (πιθανή και αυτή εξωμητρια) και 2 χειρουργεία μου είπαν ότι η μόνη λύση είναι η εξωσωματικη ! Εχθες επισκεφθηκα πρώτη φορά εξωσωματιστη δεν ξερω αν επιτρέπεται να πω το όνομά του. Θα ήθελα αν κάποια θελει και μπορει να μου δώσει συμβουλές,  βοήθεια, ίσως και στήριξη από εσάς που έχετε μπει ήδη σε αυτή τη διαδικασία! Τι πρέπει να προσεξω ? Τι πρέπει να ψαχτει ιδιαίτερα πριν μπω καν σε αυτή τη διαδικασία? Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το σεντόνι!

Καλησπέρα κορίτσι μου! Σου εξήγησαν τον λόγο που είχες τις εξωμήτριες κυήσεις; Εννοώ αυτό είναι κάτι που πλέον θα πάει πιο ελεγχόμενα με την εξωσωματική; Γενικά η κάθε γυναίκα χρειάζεται και άλλα πράγματα να κοιτάξει πριν μία εξωσωματική αλλά σίγουρα θα σου πρότεινα να έχεις δει τουλάχιστον έναν ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής. Σου έχουν πει τι πρωτόκολλο θα ακολουθήσεις; 

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maria_maria91 είπε:

Κοριτσια καλησπέρα σας! Παρακολουθώ καιρο διαφορα φορουμ! Επειδή διάβασα πολλά από τα μηνύματα σας θα ήθελα τα φώτα σας γτ είμαι κάπως πελαγωμενη! Είμαι 31 έχοντας στη πλάτη μου 3 εξωμητρια, μια αποβολη (πιθανή και αυτή εξωμητρια) και 2 χειρουργεία μου είπαν ότι η μόνη λύση είναι η εξωσωματικη ! Εχθες επισκεφθηκα πρώτη φορά εξωσωματιστη δεν ξερω αν επιτρέπεται να πω το όνομά του. Θα ήθελα αν κάποια θελει και μπορει να μου δώσει συμβουλές,  βοήθεια, ίσως και στήριξη από εσάς που έχετε μπει ήδη σε αυτή τη διαδικασία! Τι πρέπει να προσεξω ? Τι πρέπει να ψαχτει ιδιαίτερα πριν μπω καν σε αυτή τη διαδικασία? Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το σεντόνι!

Εγω θα έκανα ένα ραντεβού στην κ. Οικονομοπουλου στο Έλενα και σε κάποιο ενδοκρινολογο (έλεγχο της TSH οπωσδήποτε) . Μην μπεις σε αυτή τη διαδικασία πριν ελέγξεις τα πιθανά αιτία των αποβολών. Επίσης σαλπιγγογραφια και υστεροσκοπηση θα τα θεωρούσα απαραίτητα. 

πρίν από 7 λεπτά , Eternity είπε:

Εγω θα έκανα ένα ραντεβού στην κ. Οικονομοπουλου στο Έλενα και σε κάποιο ενδοκρινολογο (έλεγχο της TSH οπωσδήποτε) . Μην μπεις σε αυτή τη διαδικασία πριν ελέγξεις τα πιθανά αιτία των αποβολών. Επίσης σαλπιγγογραφια και υστεροσκοπηση θα τα θεωρούσα απαραίτητα. 

Αυτή η βιασύνη να βάζουν τις κοπέλες νεαρής ηλικίας σε διαδικασία εξωσωματικής χωρίς καν να ελέγξουν τους λόγους αποβολής (που προφανώς ούτε που ξέρουν πως να τους ελέγξουν) με τρελαίνει! 

Κι ένα βασικότατο που ξέχασα! Τον ανδρικό παράγοντα! Υπάρχουν λοιμώξεις οι οποίες φαίνονται με ειδικό τρόπο ανάλυσης σε εξειδικευμένα εργαστήρια για το σπέρμα. Ένα σπερμοδιάγραμμα στο μικροβιολογικο της γειτονιάς μας είναι εντελώς παραπλανητικο. 

πρίν από 12 λεπτά , Eternity είπε:

Εγω θα έκανα ένα ραντεβού στην κ. Οικονομοπουλου στο Έλενα και σε κάποιο ενδοκρινολογο (έλεγχο της TSH οπωσδήποτε) . Μην μπεις σε αυτή τη διαδικασία πριν ελέγξεις τα πιθανά αιτία των αποβολών. Επίσης σαλπιγγογραφια και υστεροσκοπηση θα τα θεωρούσα απαραίτητα. 

Αυτή η βιασύνη να βάζουν τις κοπέλες νεαρής ηλικίας σε διαδικασία εξωσωματικής χωρίς καν να ελέγξουν τους λόγους αποβολής (που προφανώς ούτε που ξέρουν πως να τους ελέγξουν) με τρελαίνει! 

Κι ένα βασικότατο που ξέχασα! Τον ανδρικό παράγοντα! Υπάρχουν λοιμώξεις οι οποίες φαίνονται με ειδικό τρόπο ανάλυσης σε εξειδικευμένα εργαστήρια για το σπέρμα. Ένα σπερμοδιάγραμμα στο μικροβιολογικο της γειτονιάς μας είναι εντελώς παραπλανητικο. 

Ένα ένα τα θυμάμαι. Εξετάσεις για έλεγχο θρομβοφιλιας, μεσογειακής αναιμίας, κυστικής ίωσης, καρυοτυπο ζεύγους. Βέβαια για όλα αυτά θα σε κατατοπίσει πλήρως η κ. Οικονομοπουλου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, maria_maria91 είπε:

Κοριτσια καλησπέρα σας! Παρακολουθώ καιρο διαφορα φορουμ! Επειδή διάβασα πολλά από τα μηνύματα σας θα ήθελα τα φώτα σας γτ είμαι κάπως πελαγωμενη! Είμαι 31 έχοντας στη πλάτη μου 3 εξωμητρια, μια αποβολη (πιθανή και αυτή εξωμητρια) και 2 χειρουργεία μου είπαν ότι η μόνη λύση είναι η εξωσωματικη ! Εχθες επισκεφθηκα πρώτη φορά εξωσωματιστη δεν ξερω αν επιτρέπεται να πω το όνομά του. Θα ήθελα αν κάποια θελει και μπορει να μου δώσει συμβουλές,  βοήθεια, ίσως και στήριξη από εσάς που έχετε μπει ήδη σε αυτή τη διαδικασία! Τι πρέπει να προσεξω ? Τι πρέπει να ψαχτει ιδιαίτερα πριν μπω καν σε αυτή τη διαδικασία? Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το σεντόνι!

Σώπα καλέ, πες τους που η λύση είναι η εξωσωματική! Για να ξαναέχεις τα ίδια;

Σου το έγραψαν και άλλες, Must μία επίσκεψη στην κα. Οικονομοπούλου στο τμ. αποβολών του Έλενα και όλα θα πάρουν το δρόμο τους. Άφησε κατά μέρος τις εξωσωματικές και πήγαινε να βρεις την αιτία όσων έχεις περάσει. Εύχομαι η επόμενη εγκυμοσύνη να σου χαρίσει το παιδάκι σου!

8 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Εγω θα έκανα ένα ραντεβού στην κ. Οικονομοπουλου στο Έλενα και σε κάποιο ενδοκρινολογο (έλεγχο της TSH οπωσδήποτε) . Μην μπεις σε αυτή τη διαδικασία πριν ελέγξεις τα πιθανά αιτία των αποβολών. Επίσης σαλπιγγογραφια και υστεροσκοπηση θα τα θεωρούσα απαραίτητα. 

Αυτή η βιασύνη να βάζουν τις κοπέλες νεαρής ηλικίας σε διαδικασία εξωσωματικής χωρίς καν να ελέγξουν τους λόγους αποβολής (που προφανώς ούτε που ξέρουν πως να τους ελέγξουν) με τρελαίνει! 

Κι ένα βασικότατο που ξέχασα! Τον ανδρικό παράγοντα! Υπάρχουν λοιμώξεις οι οποίες φαίνονται με ειδικό τρόπο ανάλυσης σε εξειδικευμένα εργαστήρια για το σπέρμα. Ένα σπερμοδιάγραμμα στο μικροβιολογικο της γειτονιάς μας είναι εντελώς παραπλανητικο. 

Ένα ένα τα θυμάμαι. Εξετάσεις για έλεγχο θρομβοφιλιας, μεσογειακής αναιμίας, κυστικής ίωσης, καρυοτυπο ζεύγους. Βέβαια για όλα αυτά θα σε κατατοπίσει πλήρως η κ. Οικονομοπουλου. 

Η κυστική ίνωση δεν έχει καμία σχέση με το πρόβλημα της κοπέλας, ούτε και η μεσογειακή αναιμία (αυτό με επιφύλαξη, για την κυστική ίνωση το γράφω με σιγουριά). Την εξέταση της κυστικής ίνωσης την κάνουμε για να διασφαλίσουμε ότι δεν θα γεννήσουμε μωρό που νοσεί. Όσο θα διερευνά το πρόβλημα όμως ας πάει να τα κάνει αυτά στο Λαικό, θα τα βρει μπροστά της στην επόμενη εγκυμοσύνη της.

10 ώρες πρίν, alexia7 είπε:

Καλησπερα. Ηθελα να προσπαθήσω για φυσική σύλληψη για κανένα εξάμηνο αλλά δεν βλέπω να γλιτώνω την εξωσωματική. Θα κάνω διέγερση, προεμφυτευτικο και όποτε κρίνει ο γιατρός ετ.  όπως το υπολογίζω πάει για άνοιξη-καλοκαίρι. Εχω ινομυωματα εξωτερικά και τώρα μου εμφανίστηκαν και κάποια μικρά εσωτερικά στη μήτρα. Ο γιατρός τα είδε πρώτη φορά εχθές. Αυριο θα πάω στο ελενα και το περιμένω πως και πως. Ευχαριστω πολύ για τα όμορφα σου λόγια ❤ 

Ειχα πάρει τα πάνω μου αλλά μετά το χθεσινό ξαναεπεσα.. έχω ξεκινήσει και ψυχολόγο 😔

Για τα ινομυώματα διάβασε περί διατροφής στον οδηγό διατροφής του site to make a mommy. Οφείλονται σε περίσσεια οιστρογόνων, ψάξε κι ενημερώσου πώς θα το περιορίσοεις αυτό (π.χ. το αγελαδινό γάλα και το μοσχαρίσιο κρέας έχουν πολλές ορμόνες, εγώ τα είχα σχεδόν κόψει για τον ίδιο λόγο). Επίσης βοηθάει η ομοιοπαθητική. Μακάρι να ήταν ακόμα η κα. Τσεκούρα στο τμ. αποβολών, θα σου έλεγε πολλά διατροφικά tips, η κα. Οικονομοπούλου δεν ξέρω αν ασχολείται, αλλά δεν χάνεις κάτι να κάνεις μία ερώτηση.

13 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Δικαιολογεί η επιτροπή προεμφυτευτικο έλεγχο? Εννοείς ότι δε χρειάζεται να τον χρυσό πληρώσεις? 

Μετά την εμβρυομεταφορα όχι. Αλλά είναι δυνατό να μη με πιάνουν ούτε τα utrogestan, ούτε οι vasclor οι κρέμες, ούτε οι ενεσεις? 

Στα 33 μου δε μπορούσα με τίποτα να μείνω έγκυος και ξαφνικά στα 35 έμεινα 5 φορές έγκυος! (4 αποβολές). Δεν ξέρω αν θέλει και λίγο τύχη. Ψάχνουμε αυτό το ένα το καλό. Με 1 στις 6 βλαστοκυστες σου καλή, το ποσοστό είναι περίπου 15%. Δε θέλω κι εγώ να ελπίζω σε θαύματα. 

Οι περισσότεροι γιατροί δε μετράνε προγεστερόνη μετά και δε συμφωνούν με αυτή την εμμονή του γένεσις. Μου το είχε εξηγήσει ο εξωσωματιστής μου, τώρα δεν έχω χρόνο να το ξαναεξηγήσω

17 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Εμένα μου δίνει μόνο utrogestan. Οι prolutex μου είπε τις δίνουν σε γυναίκες με σοβαρές από κολλήσεις. Τώρα έχω καταλάβει ότι κάποιοι γιατροί πλακώνουν τις γυναίκες στα φάρμακα και ο, τι πιάσει. Επίσης, όταν είπα στην Οικονομοπουλου ότι ο γιατρός μου μου λέει να μην κάνω αντιπηκτικες μου λέει :Επιτέλους κι ένας γιατρός που δεν τις δίνει έτσι χωρίς λόγο! Να σημειώσω ότι έχω ελεγχθεί για θρομβοφιλια τόσο από το γιατρό μου όσο και από την Οικονομοπουλου. 

Τα ίδια μου είπε κι εμένα!

13 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

Αν θες στείλε μου με πμ το γιατρό σου,

Σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα, το έχεις λάβει;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Troia είπε:

Σώπα καλέ, πες τους που η λύση είναι η εξωσωματική! Για να ξαναέχεις τα ίδια;

Σου το έγραψαν και άλλες, Must μία επίσκεψη στην κα. Οικονομοπούλου στο τμ. αποβολών του Έλενα και όλα θα πάρουν το δρόμο τους. Άφησε κατά μέρος τις εξωσωματικές και πήγαινε να βρεις την αιτία όσων έχεις περάσει. Εύχομαι η επόμενη εγκυμοσύνη να σου χαρίσει το παιδάκι σου!

Η κυστική ίνωση δεν έχει καμία σχέση με το πρόβλημα της κοπέλας, ούτε και η μεσογειακή αναιμία (αυτό με επιφύλαξη, για την κυστική ίνωση το γράφω με σιγουριά). Την εξέταση της κυστικής ίνωσης την κάνουμε για να διασφαλίσουμε ότι δεν θα γεννήσουμε μωρό που νοσεί. Όσο θα διερευνά το πρόβλημα όμως ας πάει να τα κάνει αυτά στο Λαικό, θα τα βρει μπροστά της στην επόμενη εγκυμοσύνη της.

Για τα ινομυώματα διάβασε περί διατροφής στον οδηγό διατροφής του site to make a mommy. Οφείλονται σε περίσσεια οιστρογόνων, ψάξε κι ενημερώσου πώς θα το περιορίσοεις αυτό (π.χ. το αγελαδινό γάλα και το μοσχαρίσιο κρέας έχουν πολλές ορμόνες, εγώ τα είχα σχεδόν κόψει για τον ίδιο λόγο). Επίσης βοηθάει η ομοιοπαθητική. Μακάρι να ήταν ακόμα η κα. Τσεκούρα στο τμ. αποβολών, θα σου έλεγε πολλά διατροφικά tips, η κα. Οικονομοπούλου δεν ξέρω αν ασχολείται, αλλά δεν χάνεις κάτι να κάνεις μία ερώτηση.

Οι περισσότεροι γιατροί δε μετράνε προγεστερόνη μετά και δε συμφωνούν με αυτή την εμμονή του γένεσις. Μου το είχε εξηγήσει ο εξωσωματιστής μου, τώρα δεν έχω χρόνο να το ξαναεξηγήσω

Την κυστική ίωση και τη μεσογειακή αναιμία τις της ανάφερα σε περίπτωση που δεν τις έχει κάνει. Είναι εξετάσεις στα πλαίσια του προγεννητικου έλεγχου, ναι δεν έχουν σχέση με τις αποβολές. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , alexia7 είπε:

καλημέρα. 

ξέρει καμία πόσο θα μου στοιχίσει η πρώτη μου επίσκεψη στο τμήμα αποβολών στο Έλενα;

Τίποτα. Σαν δημόσιο νοσοκομείο είναι δωρεάν. Το μόνο που μπορεί να χρειαστεί να πληρώσεις είναι κάποιες εξετάσεις που δε γράφονται, αν χρειαστεί να τις κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Troia είπε:

Τίποτα. Σαν δημόσιο νοσοκομείο είναι δωρεάν. Το μόνο που μπορεί να χρειαστεί να πληρώσεις είναι κάποιες εξετάσεις που δε γράφονται, αν χρειαστεί να τις κάνεις.

ευχαριστώ πολύ 😊

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...