Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

17 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Στις 12 Φεβρουαρίου, εμβρυομεταφορα έκανα στις 26 Ιανουαρίου όμως μου είπαν 14 ημέρες από την εμβρυομεταφορα. Στις προηγούμενες προσπάθειες, στις 14 ημέρες είχα αδιαθετησει οπότε θα το ξέρω νωρίτερα 

Χμ, σαν πολλές μέρες δεν είναι; Έχεις βάλει 3 ημερών; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

13 hours ago, kateriiina25 said:

1. Εγώ έκανα μόνο αιματολογικές. fsh, Ε2 και prg αν θυμαμαι καλα και 1ο υπέρηχο 8η μέρα. 

2. Έκανα menopur και πόνεσα 0-1 (το 1 μόνο για το τσίμπημα).

3. Μείωσε όσο μπορείς το αλάτι και βάλε υπενθύμιση για τις ενέσεις σου κάθε μέρα ίδια ώρα.

 

Πολύ καλή επιτυχία!!

@kateriiina25 σε ευχαριστώ πολύ! με ηρέμησες αλήθεια! 

11 hours ago, Maroxmarox said:

Δε πονάνε οι ενέσεις σου μιλάω εγώ που τις έβλεπα και έτρεχα και έφτασα να τις κάνω μόνη μου ( 4 διεγέρσεις δεν είναι λίγες!) ,δες τα βιντεάκια πως να τις κάνεις  ,εμένα επίσης με βοήθησε τις έκανα γύρω στις 2000 ,εάν δουλεύεις καλύτερα να τις κάνεις απόγευμα βράδυ!

ναι ναι, μου έχουν δώσει βιντεάκια από το κέντρο εξωσωματικής για όλες... όχι η γκονάλ, μία άλλη ένεση που την αναμιγνύουν πρώτα, αυτή μου φαίνεται λίγο πιο δύσκολη. Ναι βράδυ θα τις κάνω διότι δουλεύω.

Εν τω μεταξύ, έχω κάτι επαγγελματικές υποχρεώσεις που θα χρειαστεί να είμαι όρθια και να κάνω κάποιες μετακινήσεις την εβδομάδα που υπολογίζω θα κάνω την οβιτρέλ, και έχω φοβηθεί, μην ξεχαστώ και κάνω απότομες κινήσεις, και σπάσει τίποτα και τρέχουμε. Θα προσπαθήσω όσο μπορώ να τις αποφύγω, αλλά... δεν μας έφταναν όλα τα άλλα άγχη, έχουμε και αυτά! 

11 hours ago, Αγάπ said:

1. Δεν θυμάμαι να μου είχε κάνει αίματολογικες απο τη δευτερη μερα.

2. Ένα τσιμπήματακι είναι 1/10, περισσότερο είναι η ιδέα στο μυαλό πάρα κάτι αλλο, είναι πολύ εύκολη στη χρήση της, να την βγάζεις 2-3 λεπτά  πριν από το ψυγείο. Εγώ τη φοβόμουν πολύ στην αρχή αλλά μετά κατάλαβα ότι δεν ήταν τίποτα.

3. Απέφυγε το αλάτι, ζάχαρη και να τρως αυγά και υγιεινή διατροφή γενικότερα. Να ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου και όλα θα πάνε καλά!! 

Καλή αρχή!!Καλή επιτυχία!

Κι εμένα μου έμεινε κύστη μετά την ωοληψια και μετά από 6 μήνες είναι ακόμα εκεί, ο γιατρος μου είπε ότι μπορούμε να προχωρήσουμε σε ετ κι ετσι έγινε! Όλα πήγαν καλά!

Καλό ειναι να μην κάνεις τίποτα για λίγο όπως σου είπε ο γιατρός σου, να ηρεμησεις από τις ορμόνες, βοηθάει και ψυχολογικά και σωματικά και φυσικά στο αποτέλεσμα!

Όλα θα πάνε καλά! Θα σε βοηθήσουν και στο Έλενα

Καλή επιτυχία με αισιοδοξία!

σε ευχαριστώ @Αγάπ! Ναι, έχω κόψει τα αλάτια και γλυκά καθόλου. Ερώτηση - μισό κουταλάκι του γλυκού μέλι στο γιαούρτι 1-2 φορές την εβδομάδα κάνει, ή να το κόψω και αυτό; 

10 hours ago, Eternity said:

Καλή αρχή στην προσπάθεια σου! Οι gonal δεν πονάνε γιατί είναι μικρή η βελόνα. Εμένα τουλάχιστον που μου τις έκανε και ο άντρας μου, εννοώ όχι κάποιος ειδικός, δε με πονούσαν καθόλου. Θα πω λοιπόν σε βαθμό 1, αντε, μόνο για το τσιμπήματακι! Βάλε και δες ένα βιντεακι στο youtube για το πως να τις κάνεις, την απόσταση από τον αφαλό και τα σχετικά. 

Να πληρωθούν, εννοείται όμως ως επιστήμονες να μείνουν στο πρόβλημα, να τους τρώει να βρούνε τη λύση! Και το οικονομικό είναι δύσκολο γιατί ακριβώς δε θα δώσεις ένα 50ευρω για να λύσεις το πρόβλημα. Θα πας σε πολλούς και θα πρέπει εσύ μετά λες και είσαι γιατρός να καταλάβεις ποιος από αυτούς θα σε βοηθήσει. Αυτό είναι το πιο τραγικό της υπόθεσης. 

@Eternity έβαλα τον άντρα να δει το βιντεάκι και μου λέει "οκ. θα προσπαθήσω, και αν δεν τα καταφέρω, θα δούμε τι θα κάνουμε!" 😂 από μπροστά το παίζει ψύχραιμος, θα δούμε τώρα την ώρα της κρίσης τι θα γίνει! 😂 

1 hour ago, Troia said:

1) Δεν κάνουν όλοι εξετάσεις τη 2η μέρα. Εγώ δεν έκανα, αλλά είχα πρόσφατες τις εξετάσεις της επιτροπής. Ο γιατρός μου καθόρισε τις μονάδες με βάση αυτές.

2) Δεν πονάει, ίσα ίσα ένα τσίμπημα νιώθεις και σου το λέει άτομο με φοβία για τις ενέσεις

3) Να αφήσεις ένα 3μηνο να περάσει μέσα στο οποίο θα κάνεις αλλαγές στον τρόπο ζωής για τη βελτίωση της ποιότητα των ωαρίων σου. Διάβασε το βιβλίο it starts with the egg και τον οδηγό διατροφής του site του make a mommy Και θα σε κατατοπίσουν. Αν θέλεις, σου τα στέλνω σε .pdf

Eεεεεεε, και μετά λέμε ότι είναι κλισέ που μας λένε να αποβάλλουμε το άγχος μας...Το κακό είναι ότι δεν μας λένε πώς να το κάνουμε...

Ποιά είναι αυτή η εκπομπή για να τη βάλω να τη δω;

@Troia ναι μου το έχεις ήδη στείλει, το διάβασα, ευχαριστώ πολύ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Ηοpie είπε:

Κορίτσια ξέρει καμία για εμάς που είμαστε σε αυτή την διαδικασία αν κάνει να δώσουμε αίμα;

στείλε mail στην οικονομ. αν δεν ξέρει κάποια κοπέλα ! έμενα κάποια στιγμή είχαμε μιλήσει για το αν μπορώ να δώσω αίμα και μ είχε πει ναι! βέβαια συζητούσαμε γενικά λογω του ότι εχω στίγμα! όποτε καλό θα ήταν να το διευκρινίσεις , αν μπορείς και κατά τη διάρκεια την εξωσωματικής!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pink or Blu είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ πράγματι ακούγετε ποιο εύκολο…Αιματολογικές? Ποιες?δεν μου έχουν πει τίποτα . εύχομαι ολόψυχα όλες να τα καταφέρουμε 🥰

Θα σου τα πουν όταν χρειαστεί να τα κάνεις μην ανησυχείς, κάθε γιατρός ακολουθεί το δικό του πρόγραμμα. Νομίζω προγεστερόνη και οιστραδιολη τσεκάρουν κατά την προετοιμασία εμβρυομεταφορας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 31 λεπτά , Ηοpie είπε:

Κορίτσια ξέρει καμία για εμάς που είμαστε σε αυτή την διαδικασία αν κάνει να δώσουμε αίμα;

ΑΝ παίρνεις φάρμακα δεν νομίζω οτι μπορείς

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MarGe2022 είπε:

@kateriiina25 σε ευχαριστώ πολύ! με ηρέμησες αλήθεια! 

ναι ναι, μου έχουν δώσει βιντεάκια από το κέντρο εξωσωματικής για όλες... όχι η γκονάλ, μία άλλη ένεση που την αναμιγνύουν πρώτα, αυτή μου φαίνεται λίγο πιο δύσκολη. Ναι βράδυ θα τις κάνω διότι δουλεύω.

Εν τω μεταξύ, έχω κάτι επαγγελματικές υποχρεώσεις που θα χρειαστεί να είμαι όρθια και να κάνω κάποιες μετακινήσεις την εβδομάδα που υπολογίζω θα κάνω την οβιτρέλ, και έχω φοβηθεί, μην ξεχαστώ και κάνω απότομες κινήσεις, και σπάσει τίποτα και τρέχουμε. Θα προσπαθήσω όσο μπορώ να τις αποφύγω, αλλά... δεν μας έφταναν όλα τα άλλα άγχη, έχουμε και αυτά! 

σε ευχαριστώ @Αγάπ! Ναι, έχω κόψει τα αλάτια και γλυκά καθόλου. Ερώτηση - μισό κουταλάκι του γλυκού μέλι στο γιαούρτι 1-2 φορές την εβδομάδα κάνει, ή να το κόψω και αυτό; 

@Eternity έβαλα τον άντρα να δει το βιντεάκι και μου λέει "οκ. θα προσπαθήσω, και αν δεν τα καταφέρω, θα δούμε τι θα κάνουμε!" 😂 από μπροστά το παίζει ψύχραιμος, θα δούμε τώρα την ώρα της κρίσης τι θα γίνει! 😂 

@Troia ναι μου το έχεις ήδη στείλει, το διάβασα, ευχαριστώ πολύ!

Εμένα ο γιατρός δεν μου είχε πει να κόψω αλάτι και ζάχαρη, από τα κορίτσια εδώ στο φόρουμ το έμαθα, οπότε δεν χρειάζεται να υπερβάλλεις με στερήσεις, η ισορροπία είναι ότι καλύτερο κατά τη γνώμη μου.

πρίν από 33 λεπτά , Ηοpie είπε:

Κορίτσια ξέρει καμία για εμάς που είμαστε σε αυτή την διαδικασία αν κάνει να δώσουμε αίμα;

Να ρωτήσεις το γιατρό σου που ξέρει τις παραμέτρους του αίματος σου και σε ποια φάση της εξωσωματικής βρίσκεσαι. Εμείς ότι και να σου πούμε θα είναι γενικό 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ηοpie είπε:

Κορίτσια ξέρει καμία για εμάς που είμαστε σε αυτή την διαδικασία αν κάνει να δώσουμε αίμα;

Πήγα να δώσω αίμα όταν ήμουν σε φάση διέγερσης και μου είπε η γιατρός καλύτερα όχι για μένα.
Πίστευα ότι θα μου έλεγε όχι λόγω Χασιμότο/ σπληνεκτομής / χαμηλό αιματοκρίτη αλλά έλαβα όχι λόγω των ενέσεων, τα άλλα δεν την πείραζαν

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, eva13232 είπε:

ενέσιμα ο σφακ δεν μου προτεινε ποτε παρα το οτι του ειπα οτι θα δοκίμαζα ευχαρίστως..... μετα την κυστη τον Οκτώβριο οταν με παρακολουθούμε μου ζητησε να οαω για ωοληψια σε εντελώς φυσικό κύκλο αλλα εγω αποφασισα να προσπαθήσω φυσικα και τωρα 3.5 μηνες μετα εφσγα τα μούτρα μου και με αυτο ! 

Εγώ είμαι 42 και ήταν η τελευταία φορά που έκανα διέγερση με ενέσεις. Αν δεν πετύχει και αυτή τη φορά σκέφτομαι να δοκιμάσω λίγους φυσικούς αλλιώς η μόνη λύση στην ηλικία μας ειναι η δωρεά ωαρίων. Δυστυχώς στατιστικά στην ηλικία των 41-42 κάτω από 10% των εμβρύων είναι υγιη, το οποίο αποδείχτηκε με τον προεμφυτετικο έλεγχο που έκανα, 1 στα 6 που ελέγχθηκαν ήταν υγιές. Το ποσοστό αυτό πάνω από 43 πέφτει κάτω από 5%. Συνεπώς θελει πολλή τύχη για υγιή σύλληψη στις ηλικίες μας. Σε όποιο γιατρό και να πάμε, οποια μέθοδο και αν χρησιμοποιήσει και ότι συμπληρώματα και να πάρουμε αυτό δε θα αλλάξει. Εγώ στη θέση σου θα συνέχιζα λίγους φυσικούς με τον σφακ, που είναι πολύ καλός σε αυτό, μόνο και μόνο για να πω ότι το προσπάθησα και εξάντλησα τις πιθανότητες μου αλλά νομίζω ότι η μόνη σιγουρη διασφάλιση για υγιή και γρήγορη εγκυμοσυνη πανω από τα 42 είναι με δωρεά ωαρίων.

πρίν από 46 λεπτά , marmaki είπε:

Πήγα να δώσω αίμα όταν ήμουν σε φάση διέγερσης και μου είπε η γιατρός καλύτερα όχι για μένα.
Πίστευα ότι θα μου έλεγε όχι λόγω Χασιμότο/ σπληνεκτομής / χαμηλό αιματοκρίτη αλλά έλαβα όχι λόγω των ενέσεων, τα άλλα δεν την πείραζαν

Εγώ ήμουν χρόνια αιμοδοτρια αλλά με τις νέες οδηγίες που έχουν μου απαγόρευσε το κέντρο αιμοληψίας να δίνω αιμα λόγω χασιμοτο (οπως και για όλα τα αυτοανοσα). Σε φάση διέγερσης επισης λογικό να μην επιτρέπεται γιατί όλες αυτές οι ορμόνες επηρεάζουν το αιμα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, EvgeniaCher είπε:

Χμ, σαν πολλές μέρες δεν είναι; Έχεις βάλει 3 ημερών; 

Ναι, 3 ημερών έβαλα. Πάντα λένε 24 ημέρες από την εμβρυομεταφορα ενώ κανονικά είναι από την ωοληψια. Εγώ με 26 ημέρες κύκλο, αν δεν αδιαθετησω, θα το ξέρω ήδη το αποτέλεσμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Ηοpie είπε:

Κορίτσια ξέρει καμία για εμάς που είμαστε σε αυτή την διαδικασία αν κάνει να δώσουμε αίμα;

Ναι εγώ έδωσα. Ρωτάς βέβαια πάντα τον γιατρό σου.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Nels είπε:

Εγώ είμαι 42 και ήταν η τελευταία φορά που έκανα διέγερση με ενέσεις. Αν δεν πετύχει και αυτή τη φορά σκέφτομαι να δοκιμάσω λίγους φυσικούς αλλιώς η μόνη λύση στην ηλικία μας ειναι η δωρεά ωαρίων. Δυστυχώς στατιστικά στην ηλικία των 41-42 κάτω από 10% των εμβρύων είναι υγιη, το οποίο αποδείχτηκε με τον προεμφυτετικο έλεγχο που έκανα, 1 στα 6 που ελέγχθηκαν ήταν υγιές. Το ποσοστό αυτό πάνω από 43 πέφτει κάτω από 5%. Συνεπώς θελει πολλή τύχη για υγιή σύλληψη στις ηλικίες μας. Σε όποιο γιατρό και να πάμε, οποια μέθοδο και αν χρησιμοποιήσει και ότι συμπληρώματα και να πάρουμε αυτό δε θα αλλάξει. Εγώ στη θέση σου θα συνέχιζα λίγους φυσικούς με τον σφακ, που είναι πολύ καλός σε αυτό, μόνο και μόνο για να πω ότι το προσπάθησα και εξάντλησα τις πιθανότητες μου αλλά νομίζω ότι η μόνη σιγουρη διασφάλιση για υγιή και γρήγορη εγκυμοσυνη πανω από τα 42 είναι με δωρεά ωαρίων.

Εγώ ήμουν χρόνια αιμοδοτρια αλλά με τις νέες οδηγίες που έχουν μου απαγόρευσε το κέντρο αιμοληψίας να δίνω αιμα λόγω χασιμοτο (οπως και για όλα τα αυτοανοσα). Σε φάση διέγερσης επισης λογικό να μην επιτρέπεται γιατί όλες αυτές οι ορμόνες επηρεάζουν το αιμα.

Ειναι πραγματικά απογοητευτικό παντού να γίνεται θέμα για την ηλικία. Δεν έχουν όλες οι 42χρονες το ίδιο ορμονικο προφίλ, την ίδια ΑΜΗ, τον ίδιο οργανισμό. Δε λέω ότι είναι εύκολο όμως έχουμε περίπτωση εδώ στο forum, της @happiness79με φυσιολογικη σύλληψη στα 42,5. Επίσης υπάρχουν και νεότερες γυναίκες με πρόωρη ωοθήκη ανεπάρκεια. Δεν πρέπει τα δανεικα ωάρια να προτείνονται ελαφρά την καρδια ως λύση εκτός και αν η γυναίκα έχει βάλει ένα όριο στον αριθμό προσπαθειων που αντέχει να κάνει. Εγώ είμαι 42,5 με AMH κοντά στο 2 και όσους γιατρούς έχω ρωτήσει μου έχουν πει ότι δεν είμαι ακόμη περίπτωση δανεικων ωαρίων. Και οι περισσότεροι είναι γιατροί του δημοσίου οι οποίοι δεν έχουν κάτι να κερδίσουν. Το θέμα είναι ότι εγώ δεν αντέχω να συνεχίσω για πολύ ακόμη. 

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα cyclacur και τα dermestril την Παρασκευή θα ξεκινήσω prolutex clexane και medrol.  Δεν θα μου δώσει πάλι utrogestan και τον ρώτησα και μου είπε ότι αρκεί η prolutex  . Τί λέτε εσείς???

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Butterfly 92 είπε:

Εκτός από τα cyclacur και τα dermestril την Παρασκευή θα ξεκινήσω prolutex clexane και medrol.  Δεν θα μου δώσει πάλι utrogestan και τον ρώτησα και μου είπε ότι αρκεί η prolutex  . Τί λέτε εσείς???

Εμένα μου δίνει μόνο utrogestan. Οι prolutex μου είπε τις δίνουν σε γυναίκες με σοβαρές από κολλήσεις. Τώρα έχω καταλάβει ότι κάποιοι γιατροί πλακώνουν τις γυναίκες στα φάρμακα και ο, τι πιάσει. Επίσης, όταν είπα στην Οικονομοπουλου ότι ο γιατρός μου μου λέει να μην κάνω αντιπηκτικες μου λέει :Επιτέλους κι ένας γιατρός που δεν τις δίνει έτσι χωρίς λόγο! Να σημειώσω ότι έχω ελεγχθεί για θρομβοφιλια τόσο από το γιατρό μου όσο και από την Οικονομοπουλου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...