Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Angot, @Σποράκι, @kateriiina25 εννοώ για μετά την εμβρυομεταφορα! Στην εγκυμοσύνη στο 1ο μου παιδακι, μου είχαν πει να μην κάνω καυτά μπάνια και ρίχνω πάνω στην κοιλιά μου γιατί εγώ το κάνω χαμάμ το μπάνιο! Όμως τώρα ξεκουράζεται η πλάτη μου από το ξάπλα, δεν καίγεται η κοιλιά μου. Το βάζω να ζεσταθεί καλά και μετά το βγάζω γιατί κι αυτή η υγρασία που έχουμε εδώ δεν παλεύεται! Όμως αν κάποια κοπέλα μπορεί να ρωτήσει το γιατρό της να ξέρουμε σίγουρα ότι επιτρέπεται. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2023 at 9:21 ΠΜ, Μαρία τζορμπατζακη είπε:

Καλημέρα. Εμείς με τον άντρα μου κάναμε καρυότυπο ζεύγους και πληρώσαμε 13.50 ο καθένας. Μας την είχαν γράψει. Γιατί πλήρωσες τόσα πολλά?

Τελικα βρήκα άκρη και πηγα στο νοσοκομείο, στο τμήμα μαιευτικής και μας τον έκαναν εκεί δωρεάν. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Eternity είπε:

@Angot, @Σποράκι, @kateriiina25 εννοώ για μετά την εμβρυομεταφορα! Στην εγκυμοσύνη στο 1ο μου παιδακι, μου είχαν πει να μην κάνω καυτά μπάνια και ρίχνω πάνω στην κοιλιά μου γιατί εγώ το κάνω χαμάμ το μπάνιο! Όμως τώρα ξεκουράζεται η πλάτη μου από το ξάπλα, δεν καίγεται η κοιλιά μου. Το βάζω να ζεσταθεί καλά και μετά το βγάζω γιατί κι αυτή η υγρασία που έχουμε εδώ δεν παλεύεται! Όμως αν κάποια κοπέλα μπορεί να ρωτήσει το γιατρό της να ξέρουμε σίγουρα ότι επιτρέπεται. 

Αυτό θα κάνω. Θα ρωτήσω σίγουρα και ελπίζω να μην πειράζει 😅

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλες σας! 

Γραφω εδώ γτ θέλω τόσο πολύ να μοιραστώ τα συναισθήματά μου και δεν υπάρχει κάποιος που να καταλαβαίνει περισσότερο από όλες εσάς. 

Οπως έχω ήδη ξαναπεί έχω κάνει 2 εξωσωματικές και είχα 2 αποβολές (η μία από φυσική σύλληψη)

Ειμαι στη φάση που προσπαθώ να σταθώ στα πόδια μου κι εκεί που νομίζω ότι το καταφέρνω, πέφτω πάλι. 

Πριν απο λίγο πήγα στον γυναικολόγο μου να με δει με υπέρηχο, μετά από την πρώτη περίοδο. Ειδε εσωτερικά στη μήτρα ινομυωματα (που δεν τα είχα μέχρι τώρα) και κυστες στην αριστερή ωοθήκη. Μου είπε ότι οι κύστες έχουν μείνει απο την ωοληψια (μέσα Νοεμβρίου) κι ότι τα ινομυωματα δεν μας ενοχλούν, άλλωστε δεν μπορούμε και να τα πειράξουμε. Μου είπε ότι μπορώ να ξαναπροσπαθησω μετά από 2 μήνες κι ότι πρέπει να ηρεμήσω απο τις ορμόνες οι οποίες επηρεάζουν τα πάντα. 

Το μόνο που με κάνει να νιώθω λίγο καλά είναι ότι μεθαύριο έχω ραντεβού στο Έλενα στο τμήμα αποβολών, κάτι που μου προτείνατε εσείς απο εδώ, και κάπως έτσι προσπαθώ να βρώ την ελπίδα μου ξανά. 

Ολο κάτι γίνεται και χάνω την αισιοδοξία μου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 minutes ago, Σποράκι said:

Αυτό θα κάνω. Θα ρωτήσω σίγουρα και ελπίζω να μην πειράζει 😅

Μάθε και πες μας και μας να ξέρουμε 

10 minutes ago, alexia7 said:

Καλησπερα σε όλες σας! 

Γραφω εδώ γτ θέλω τόσο πολύ να μοιραστώ τα συναισθήματά μου και δεν υπάρχει κάποιος που να καταλαβαίνει περισσότερο από όλες εσάς. 

Οπως έχω ήδη ξαναπεί έχω κάνει 2 εξωσωματικές και είχα 2 αποβολές (η μία από φυσική σύλληψη)

Ειμαι στη φάση που προσπαθώ να σταθώ στα πόδια μου κι εκεί που νομίζω ότι το καταφέρνω, πέφτω πάλι. 

Πριν απο λίγο πήγα στον γυναικολόγο μου να με δει με υπέρηχο, μετά από την πρώτη περίοδο. Ειδε εσωτερικά στη μήτρα ινομυωματα (που δεν τα είχα μέχρι τώρα) και κυστες στην αριστερή ωοθήκη. Μου είπε ότι οι κύστες έχουν μείνει απο την ωοληψια (μέσα Νοεμβρίου) κι ότι τα ινομυωματα δεν μας ενοχλούν, άλλωστε δεν μπορούμε και να τα πειράξουμε. Μου είπε ότι μπορώ να ξαναπροσπαθησω μετά από 2 μήνες κι ότι πρέπει να ηρεμήσω απο τις ορμόνες οι οποίες επηρεάζουν τα πάντα. 

Το μόνο που με κάνει να νιώθω λίγο καλά είναι ότι μεθαύριο έχω ραντεβού στο Έλενα στο τμήμα αποβολών, κάτι που μου προτείνατε εσείς απο εδώ, και κάπως έτσι προσπαθώ να βρώ την ελπίδα μου ξανά. 

Ολο κάτι γίνεται και χάνω την αισιοδοξία μου. 

Πόσο σε καταλαβαίνω, δεν φαντάζεσαι. Όταν εμφανίζονται νέα προβλήματα που σε καθυστερούν κι άλλο από τον στόχο σου, όταν δεν μπορείς να προχωρήσεις για τον οποιοδήποτε λόγο, είναι τόσο ψυχοφθόρο. Προσπάθησε να ασχοληθείς με άλλα πράγματα να ξεχνιέσαι μπας και περάσει λίγο πιο γρήγορα ο χρόνος. Έχεις κάποιο χόμπι; Εγώ το ρίχνω στον χορό ας πούμε. Αφού σε περίοδο που ετοιμάζομαι για ετ δεν μπορώ να πάω μην κολλήσω τίποτα 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , alexia7 είπε:

Καλησπερα σε όλες σας! 

Γραφω εδώ γτ θέλω τόσο πολύ να μοιραστώ τα συναισθήματά μου και δεν υπάρχει κάποιος που να καταλαβαίνει περισσότερο από όλες εσάς. 

Οπως έχω ήδη ξαναπεί έχω κάνει 2 εξωσωματικές και είχα 2 αποβολές (η μία από φυσική σύλληψη)

Ειμαι στη φάση που προσπαθώ να σταθώ στα πόδια μου κι εκεί που νομίζω ότι το καταφέρνω, πέφτω πάλι. 

Πριν απο λίγο πήγα στον γυναικολόγο μου να με δει με υπέρηχο, μετά από την πρώτη περίοδο. Ειδε εσωτερικά στη μήτρα ινομυωματα (που δεν τα είχα μέχρι τώρα) και κυστες στην αριστερή ωοθήκη. Μου είπε ότι οι κύστες έχουν μείνει απο την ωοληψια (μέσα Νοεμβρίου) κι ότι τα ινομυωματα δεν μας ενοχλούν, άλλωστε δεν μπορούμε και να τα πειράξουμε. Μου είπε ότι μπορώ να ξαναπροσπαθησω μετά από 2 μήνες κι ότι πρέπει να ηρεμήσω απο τις ορμόνες οι οποίες επηρεάζουν τα πάντα. 

Το μόνο που με κάνει να νιώθω λίγο καλά είναι ότι μεθαύριο έχω ραντεβού στο Έλενα στο τμήμα αποβολών, κάτι που μου προτείνατε εσείς απο εδώ, και κάπως έτσι προσπαθώ να βρώ την ελπίδα μου ξανά. 

Ολο κάτι γίνεται και χάνω την αισιοδοξία μου. 

Κορίτσι μου μόλις πας στην κ. Οικονομοπουλου και μόνο η ηρεμία και το γλυκό της πρόσωπο θα σε ηρεμήσουν. Η κάθε αποβολή είναι μια απώλεια όμως μια φορά έγκυος σημαίνει ότι θα μείνεις ξανά και αυτή τη φορά θα προχωρήσει. Ψάξε μαζί της τι μπορεί να φταίει πριν κάνεις την επόμενη προσπάθεια. Είχα 4 αποβολές στο παρελθόν και με ενδοκρινολογο βρήκαμε την αντίσταση στην ινσουλίνη. 3 μήνες μετά έμεινα έγκυος στο γιο μου και όλα πήγαν καλά! Άφησε τον εαυτό σου να κλάψει, να ξεσπάσει αλλά μετά πεισμωσε για το στόχο σου. Κι αν οι άλλοι δε μπορούν να σε καταλάβουν μην προσπαθείς να τους αλλάξεις, μείνε κοντά σε ανθρώπους που σου κάνουν καλό και να λέτε άσχετα πράγματα. Βάλε τη γυμναστική, το περπάτημα, το γέλιο στη ζωή σου! Εγώ έβλεπα μόνη μου βιντεακια στο τικ τοκ και γελούσα σα χαζή! Ο, τι χρειαστείς είμαστε εδώ για σένα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Μάθε και πες μας και μας να ξέρουμε 

Πόσο σε καταλαβαίνω, δεν φαντάζεσαι. Όταν εμφανίζονται νέα προβλήματα που σε καθυστερούν κι άλλο από τον στόχο σου, όταν δεν μπορείς να προχωρήσεις για τον οποιοδήποτε λόγο, είναι τόσο ψυχοφθόρο. Προσπάθησε να ασχοληθείς με άλλα πράγματα να ξεχνιέσαι μπας και περάσει λίγο πιο γρήγορα ο χρόνος. Έχεις κάποιο χόμπι; Εγώ το ρίχνω στον χορό ας πούμε. Αφού σε περίοδο που ετοιμάζομαι για ετ δεν μπορώ να πάω μην κολλήσω τίποτα 

θέλω απλά να ξυπνήσω απο αυτόν τον εφιάλτη και να δώ δίπλα μου το παιδί μου! Αυτο!

προσπαθώ να κάνω πράγματα και το καταφέρνω, απλά έχω ακόμα διακυμάνσεις συναισθημάτων.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την κατανόηση❤

πρίν από 9 λεπτά , Eternity είπε:

Κορίτσι μου μόλις πας στην κ. Οικονομοπουλου και μόνο η ηρεμία και το γλυκό της πρόσωπο θα σε ηρεμήσουν. Η κάθε αποβολή είναι μια απώλεια όμως μια φορά έγκυος σημαίνει ότι θα μείνεις ξανά και αυτή τη φορά θα προχωρήσει. Ψάξε μαζί της τι μπορεί να φταίει πριν κάνεις την επόμενη προσπάθεια. Είχα 4 αποβολές στο παρελθόν και με ενδοκρινολογο βρήκαμε την αντίσταση στην ινσουλίνη. 3 μήνες μετά έμεινα έγκυος στο γιο μου και όλα πήγαν καλά! Άφησε τον εαυτό σου να κλάψει, να ξεσπάσει αλλά μετά πεισμωσε για το στόχο σου. Κι αν οι άλλοι δε μπορούν να σε καταλάβουν μην προσπαθείς να τους αλλάξεις, μείνε κοντά σε ανθρώπους που σου κάνουν καλό και να λέτε άσχετα πράγματα. Βάλε τη γυμναστική, το περπάτημα, το γέλιο στη ζωή σου! Εγώ έβλεπα μόνη μου βιντεακια στο τικ τοκ και γελούσα σα χαζή! Ο, τι χρειαστείς είμαστε εδώ για σένα! 

Ποσο κουράγιο μου δίνεις δεν φαντάζεσαι!

ευχαριστώ πολύ! ❤

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Να πας οπωσδήποτε σε κάποιον καλό ενδοκρινολογο γιατί κι εγώ στο παρελθόν είχα 4 αποβολές για τις οποίες ενοχοποιηθηκε η αντίσταση στην ινσουλίνη. Πρόσεχα κάποια πράγματα στη διατροφή μου και έπαιρνα και Glucophage. Λίγους μήνες μετά έμεινα έγκυος και το παιδί γεννήθηκε μια χαρά απλά την 1η ημέρα τον κράτησαν για έλεγχο λόγω του ιστορικού μου μη τυχόν και κάνει υπογλυκαιμίες. 

Eternity πήγα σε ενδοκρινολόγο που με ζάχαρο νηστείας 100 μετά από 60’ 130 και μετά από 120’ 135, δεν θεωρεί πως υπάρχει πρόβλημα και η γνώμη της ήταν πως δεν έχω πρόβλημα, επειδή λέει είμαι αδύνατη και στην εγκυμοσύνη το νηστείας τόσο ήταν 100. Εγώ που έχω οικογενειακό ιστορικό, είμαι πάνω από 35, έχω ΣΠΩ, έχω 3 εγκυμοσυνες στο ενεργητικό μου. Μάζεψα τις εξετάσεις μου και τα κομμάτια μου πήγα σε διαβητολογο μου είπε να παίρνω το Glucophage όπως μου το δίνει ο γυναικολόγος λόγω πολυκυστικών, να πάρω μηχανάκι να μετράω ζάχαρο κι οταν με το καλό μεινω έγκυος ξανακάνω καμπύλη ζαχαρου. Αυτό που με ξεπερνάει με αυτούς τους γιατρούς είναι η ελαφρότητα που βλέπουν τα θέματα μας. Όχι κυρία μου δεν είμαι τρελλη να πηγαίνω πάνω κάτω με εξετασεις στους γιατρους θέλω να δεις με σοβαρότητα το πρόβλημα μου.
Το ίδιο έπαθα με τον γαστρεντερολόγο πήγα σε 3 κανεις δε δεχόταν πως έχω κοιλιοκακη, γιατί λένε είχα καλές εξετασεις ( άμα προσπαθείς 2 χρόνια για εγκυμοσύνη το φυλλικό και η B12, και η D είναι φουλ βέβαια). Στο γονιδιακό έλεγχο βρέθηκα πως φέρω τα γονίδιά και μόλις έκοψα γλουτενη τέρμα η δυσκοιλιότητα και το φούσκωμα.

Ολα για την άρτια καταρτισμένη επιστημονική μας κοινότητα.

Το κερασάκι κορίτσια όταν έχασα το μωρο στον 6ο μήνα κύησης είχα μπει στο νοσοκομείο 15/9 με παρακολουθούσε ιδιωτικά αδρά αμειβόμενα ο διευθυντής του δημοσίου νοσοκομείου και οι εξετασεις μικροβίων που μου έκαναν ήταν για μυκοπλασμα ουρεοπλασμα και χλαμύδια. Γιατί αυτό λέει το πρωτόκολλο !! 6 μήνες δεν είχαμε επαφές με το σύζυγο λόγω επαπειλούμενης πως ακριβώς θα κολλούσα  χλαμύδια ;;; 2 μέρες μετά έχασα το παιδί. Μες στο νοσοκομείο. Προφανώς δυο 24ωρα είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα να βρουν το πρόβλημα οι κατά τα αλλά βραβευμένοι για τη μηδενική απώλεια κυήσεων  υψηλού κινδύνου. Την άλλη φορα θα κάνω το σταυρο μου να μην πέσω στην ανάγκη τους….

Συγγνωμη κορίτσια για το έντονο ύφος  μου. Τα είπα και τα έβγαλα από μέσα μου….

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, alexia7 said:

Καλησπερα σε όλες σας! 

Γραφω εδώ γτ θέλω τόσο πολύ να μοιραστώ τα συναισθήματά μου και δεν υπάρχει κάποιος που να καταλαβαίνει περισσότερο από όλες εσάς. 

Οπως έχω ήδη ξαναπεί έχω κάνει 2 εξωσωματικές και είχα 2 αποβολές (η μία από φυσική σύλληψη)

Ειμαι στη φάση που προσπαθώ να σταθώ στα πόδια μου κι εκεί που νομίζω ότι το καταφέρνω, πέφτω πάλι. 

Πριν απο λίγο πήγα στον γυναικολόγο μου να με δει με υπέρηχο, μετά από την πρώτη περίοδο. Ειδε εσωτερικά στη μήτρα ινομυωματα (που δεν τα είχα μέχρι τώρα) και κυστες στην αριστερή ωοθήκη. Μου είπε ότι οι κύστες έχουν μείνει απο την ωοληψια (μέσα Νοεμβρίου) κι ότι τα ινομυωματα δεν μας ενοχλούν, άλλωστε δεν μπορούμε και να τα πειράξουμε. Μου είπε ότι μπορώ να ξαναπροσπαθησω μετά από 2 μήνες κι ότι πρέπει να ηρεμήσω απο τις ορμόνες οι οποίες επηρεάζουν τα πάντα. 

Το μόνο που με κάνει να νιώθω λίγο καλά είναι ότι μεθαύριο έχω ραντεβού στο Έλενα στο τμήμα αποβολών, κάτι που μου προτείνατε εσείς απο εδώ, και κάπως έτσι προσπαθώ να βρώ την ελπίδα μου ξανά. 

Ολο κάτι γίνεται και χάνω την αισιοδοξία μου. 

Κορίτσι μου, στα είπαν όλα ήδη τα υπόλοιπα κορίτσια. Μάζεψε τα κομμάτια σου, κάνε πράγματα να νιώσεις καλύτερα, και έχε πίστη στον εαυτό σου και στις δυνάμεις σου. Κάθε μέρα είναι ένα κύμα στο ταξίδι σου προς την μητρότητα. Άλλες μέρες έχει φουρτούνα, άλλες μέρες έχει νηνεμία...σου στέλνω τις καλύτερες ευχές μου να πραγματοποιηθεί το όνειρο σου σύντομα!

4 hours ago, Butterfly 92 said:

Καλησπέρα κορίτσια!! Τετάρτη θα κάνω εμβρυομεταφορα!! 

Πάμεεεεε δυνατάάάά!!!!!!!!!! Με το καλό να σου έρθει μετά μια χοριακάρα ναααααα με το συμπάθειο! 😂

 

 

Κορίτσια...ερωτήσεις μίας άσχετης:

1. Στην διέγερση, όταν κάνουν τον υπέρηχο της 2ης μέρας, κάνουν και τίποτα άλλο πέρα από αιματολογικές εξετάσεις;  🙄 

2. H gonal όταν την κάνετε, πείτε μου την αλήθεια, από 0 καθόλου μέχρι 10 απίστευτα πολύ, πονάει;;;

3. Τι συμβουλές θα δίνατε σε κάποια κοπέλα που θα τις ξεκινήσει τώρα πρώτη φορά; 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, MarGe2022 said:

Κορίτσια...ερωτήσεις μίας άσχετης:

1. Στην διέγερση, όταν κάνουν τον υπέρηχο της 2ης μέρας, κάνουν και τίποτα άλλο πέρα από αιματολογικές εξετάσεις;  🙄 

2. H gonal όταν την κάνετε, πείτε μου την αλήθεια, από 0 καθόλου μέχρι 10 απίστευτα πολύ, πονάει;;;

3. Τι συμβουλές θα δίνατε σε κάποια κοπέλα που θα τις ξεκινήσει τώρα πρώτη φορά; 

1. Εγώ έκανα μόνο αιματολογικές. fsh, Ε2 και prg αν θυμαμαι καλα και 1ο υπέρηχο 8η μέρα. 

2. Έκανα menopur και πόνεσα 0-1 (το 1 μόνο για το τσίμπημα).

3. Μείωσε όσο μπορείς το αλάτι και βάλε υπενθύμιση για τις ενέσεις σου κάθε μέρα ίδια ώρα.

 

Πολύ καλή επιτυχία!!

  • Μου αρέσει 2

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, alexia7 είπε:

Καλησπερα σε όλες σας! 

Γραφω εδώ γτ θέλω τόσο πολύ να μοιραστώ τα συναισθήματά μου και δεν υπάρχει κάποιος που να καταλαβαίνει περισσότερο από όλες εσάς. 

Οπως έχω ήδη ξαναπεί έχω κάνει 2 εξωσωματικές και είχα 2 αποβολές (η μία από φυσική σύλληψη)

Ειμαι στη φάση που προσπαθώ να σταθώ στα πόδια μου κι εκεί που νομίζω ότι το καταφέρνω, πέφτω πάλι. 

Πριν απο λίγο πήγα στον γυναικολόγο μου να με δει με υπέρηχο, μετά από την πρώτη περίοδο. Ειδε εσωτερικά στη μήτρα ινομυωματα (που δεν τα είχα μέχρι τώρα) και κυστες στην αριστερή ωοθήκη. Μου είπε ότι οι κύστες έχουν μείνει απο την ωοληψια (μέσα Νοεμβρίου) κι ότι τα ινομυωματα δεν μας ενοχλούν, άλλωστε δεν μπορούμε και να τα πειράξουμε. Μου είπε ότι μπορώ να ξαναπροσπαθησω μετά από 2 μήνες κι ότι πρέπει να ηρεμήσω απο τις ορμόνες οι οποίες επηρεάζουν τα πάντα. 

Το μόνο που με κάνει να νιώθω λίγο καλά είναι ότι μεθαύριο έχω ραντεβού στο Έλενα στο τμήμα αποβολών, κάτι που μου προτείνατε εσείς απο εδώ, και κάπως έτσι προσπαθώ να βρώ την ελπίδα μου ξανά. 

Ολο κάτι γίνεται και χάνω την αισιοδοξία μου. 

Πω πω, νομίζω διαβάζω τα δικά μου…2 αποβολές η τελευταία πολλή δύσκολη με λαπαροσκόπηση και απόξεση…

περιμενω να αδιαθετήσω αυτές τις μέρες για να δω τι γίνεται στην μήτρα μιυ και ψάχνω μια ελπίδα να πιαστώ για τη συνέχεια…

Η Οικονομόπουλου θα σε βοηθήσει πολύ. Ψυχολογικά και ουσιαστικά. Στη 2η αποβολη μου μέχρι να τελειώσει μου στάθηκε παρά πολύ, και με ήξερε μόνο από το 1 ραντεβού που είχα κάνει μαζί της. 

Και εγώ εχω τώρα ένα τρίμηνο να ηρεμήσω, και μετα πίσω στον αγωνα μέχρι μα πάρουμε αυτό το μικρό μωράκι αγκαλιτσα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Αγγελική2021 said:

Eternity πήγα σε ενδοκρινολόγο που με ζάχαρο νηστείας 100 μετά από 60’ 130 και μετά από 120’ 135, δεν θεωρεί πως υπάρχει πρόβλημα και η γνώμη της ήταν πως δεν έχω πρόβλημα, επειδή λέει είμαι αδύνατη και στην εγκυμοσύνη το νηστείας τόσο ήταν 100. Εγώ που έχω οικογενειακό ιστορικό, είμαι πάνω από 35, έχω ΣΠΩ, έχω 3 εγκυμοσυνες στο ενεργητικό μου. Μάζεψα τις εξετάσεις μου και τα κομμάτια μου πήγα σε διαβητολογο μου είπε να παίρνω το Glucophage όπως μου το δίνει ο γυναικολόγος λόγω πολυκυστικών, να πάρω μηχανάκι να μετράω ζάχαρο κι οταν με το καλό μεινω έγκυος ξανακάνω καμπύλη ζαχαρου. Αυτό που με ξεπερνάει με αυτούς τους γιατρούς είναι η ελαφρότητα που βλέπουν τα θέματα μας. Όχι κυρία μου δεν είμαι τρελλη να πηγαίνω πάνω κάτω με εξετασεις στους γιατρους θέλω να δεις με σοβαρότητα το πρόβλημα μου.
Το ίδιο έπαθα με τον γαστρεντερολόγο πήγα σε 3 κανεις δε δεχόταν πως έχω κοιλιοκακη, γιατί λένε είχα καλές εξετασεις ( άμα προσπαθείς 2 χρόνια για εγκυμοσύνη το φυλλικό και η B12, και η D είναι φουλ βέβαια). Στο γονιδιακό έλεγχο βρέθηκα πως φέρω τα γονίδιά και μόλις έκοψα γλουτενη τέρμα η δυσκοιλιότητα και το φούσκωμα.

Ολα για την άρτια καταρτισμένη επιστημονική μας κοινότητα.

Το κερασάκι κορίτσια όταν έχασα το μωρο στον 6ο μήνα κύησης είχα μπει στο νοσοκομείο 15/9 με παρακολουθούσε ιδιωτικά αδρά αμειβόμενα ο διευθυντής του δημοσίου νοσοκομείου και οι εξετασεις μικροβίων που μου έκαναν ήταν για μυκοπλασμα ουρεοπλασμα και χλαμύδια. Γιατί αυτό λέει το πρωτόκολλο !! 6 μήνες δεν είχαμε επαφές με το σύζυγο λόγω επαπειλούμενης πως ακριβώς θα κολλούσα  χλαμύδια ;;; 2 μέρες μετά έχασα το παιδί. Μες στο νοσοκομείο. Προφανώς δυο 24ωρα είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα να βρουν το πρόβλημα οι κατά τα αλλά βραβευμένοι για τη μηδενική απώλεια κυήσεων  υψηλού κινδύνου. Την άλλη φορα θα κάνω το σταυρο μου να μην πέσω στην ανάγκη τους….

Συγγνωμη κορίτσια για το έντονο ύφος  μου. Τα είπα και τα έβγαλα από μέσα μου….

Ποσό σε καταλαβαίνω και ποσό συμφωνώ μαζί σου…

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...