Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 6 λεπτά , silvy22 είπε:

δεν ειναι απαγορευτικη η ηλικία σας καλή επιτυχία να ευχηθώ και παλι... αρα με το σερπαφαρ ειδατε διαφορά ε?

 Αυξήθηκε η τεστοστερόνη του και η ποσότητα σε ml. Τώρα αν κρίνω τα ποσοστά γονιμοποίησης παλι τα ιδια βλέπω είναι χωρίς να ξέρω βέβαια αν φταίνε και τα δικά μου ωάρια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Foxy είπε:

Γεια σου @Eternity. Αποφάσισα να σου γράψω, αν και δεν είμαι από τα ενεργά μέλη, παρόλο που μπαίνω και διαβάζω κάθε μέρα, καθώς η ιστορία σου μοιάζει αρκετά με τη δική μου. Βέβαια εγώ είχα ευτυχή κατάληξη πολύ εύκολα κι αυτός είναι κι ο λόγος που δε γράφω. Από σεβασμό κυρίως στις κοπέλες που προσπαθούν και παλεύουν με τις αποτυχίες. 

Το δικό μου ιστορικό. Έμεινα έγκυος φυσιολογικά στα 33 στο δεύτερο μήνα προσπαθειών και στα 34 γέννησα το πρώτο μου παιδί. Το γεγονός ότι έγινε τόσο εύκολα και ότι οι συνθήκες στην καθημερινότητα μας είναι πολύ δύσκολες (μένουμε με τον άντρα μου σε μέρος μακρυά από τον τόπο καταγωγής μας, άρα βοήθεια με το παιδί μηδέν, ενώ κάνουμε μια παρά πολύ απαιτητική δουλειά που απαιτεί πολλές ώρες και από τους δυο μας) μας έκανε να αναβάλλουμε την απόκτηση δεύτερου. Στα 38,5 αποφασίζουμε να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες και κανονίζω από μόνη μου να κάνουμε σπερματέγχυση κατευθείαν ως πρώτη προσπάθεια, καθώς θεωρούσα ότι θα έχω περισσότερα ποσοστά επιτυχίας, με δεδομένο ότι πέτυχα και τόσο εύκολα τη φυσιολογική σύλληψη. Οι 2 διαφορετικοί γυναικολόγοι που είχα δει εν τω μεταξυ, μου πρότειναν να κάνω προσπάθειες φυσιολογικά και ότι δεν υπήρχε λόγος βιασύνης… Η σφαλιάρα της αποτυχίας της σπερματέγχυσης όμως σε συνδιασμό με τις ιστορίες πολλών κοριτσιών εδώ στο forum που ήταν στην ηλικία μου και δυσκολεύονταν και με εξωσωματική, με έκαναν να στραφώ κατευθείαν στο να αρχίσω να το ψάχνω για εξωσωματική.

Λόγω του ότι είμαι σε επαρχία και δεν μπορούσα να πηγαινοέρχομαι εύκολα για ραντεβού με γιατρούς στην Αθήνα, έστειλα ένα email στον Τσιρ. του Α..σω με τις ορμονολογικές μου και μου απάντησε αμέσως ότι λόγω ηλικίας προτείνει εξωσωματική, παρόλο που οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές. Χωρίς να το ψάξω με άλλους γιατρούς αποφάσισα να τον εμπιστευτώ λόγω και προηγούμενων εμπειριών από άλλες κοπέλες στο forum μαζί του, αν και έχει τη φήμη ότι είναι λίγο απότομος. Εγώ βέβαια είχα αποφασίσει ότι θέλω ένα γιατρό που δε χαϊδεύει αυτιά. Το κέντρο που έκανα τη σπερματέγχυση για παράδειγμα, το Ευγ…α δεν το συνιστώ καθόλου. Πέρα από το ότι μου φάνηκε super market (όπως και αλλά φαντάζομαι) χωρίς εξατομικευμένη προσέγγιση, εγώ προσωπικά δεν μπορώ όλη αυτή τη γλίτσα από αυτές που δουλεύουν εκεί ως μαίες, γραμματεία κτλ. 

Παρόλα αυτά είπαμε με τον άντρα μου να προσπαθήσουμε μερικούς μήνες, καθώς ουσιαστικά δεν είχαμε κάνει καμία προσπάθεια φυσιολογικά μέχρι τότε. Αφού στους 4 μήνες δεν είχα θετικό τεστ εγκυμοσύνης, πήγα κατευθείαν Αθήνα για υπέρηχο από τον Τσιρ. τη δεύτερη μέρα περιόδου της τελευταίας αποτυχημένης προσπάθειας και πήρα και το προτεινόμενο πρωτόκολλο διέγερσης με βάση τις ορμονολογικές μου. Εδώ να σημειώσω ότι στα 39 μου σχεδόν έμαθα ότι έχω πολυκυστικές (ο Τσιρ. τις ονόμασε πολυθηλακικές) λόγω υψηλής AMH για την ηλικία μου, χωρίς να έχω ποτέ θέμα με την περίοδο. Το να έχεις πολλά ωοθυλάκια είναι βέβαια καλό, αλλά συνήθως συνοδεύεται από αντίσταση στην ινσουλίνη (είδα ότι έχεις κι εσύ, αν δεν κάνω λάθος) ενώ επηρεάζει και την ποιότητα των ωαρίων. Μιλώντας λοιπόν με ενδοκρινολόγο και διαβάζοντας και πολλά άρθρα online, ξεκίνησα Glucophage και μυοινοσιτόλη το τελευταίο δίμηνο πριν τη διέγερση, ενώ έπαιρνα ήδη από μόνη μου Q10 και πολυβιταμίνες για 4 μήνες. 

Μου πήραν 13 ωάρια (12 από την αριστερή ωοθήκη και 1 από τη δεξιά, η οποία είχε χειρουργηθεί πριν 10 χρόνια για αφαίρεση κύστης και μαζί με την κύστη αφαιρέθηκε και πολύς ωοθηκικός ιστός) και καταλήξαμε με 7 βλαστόκύστες -οι 5 με χαράκτηρισμο ΑΑ και οι 2 με χαρακτηρισμό ΑΒ. Λόγω υψηλής προγεστερόνης την ημέρα της ωολοψίας μου είπε ο γιατρός ότι ιδανικά θα έπρεπε να κάνω την έμβρυομεταφορά τον επόμενο μήνα για να είμαστε πιο σίγουροι για το παράθυρο εμφύτευσης, αλλά μπορούσα να δοκιμάσω και τον ίδιο μήνα καθώς είχα αρκετές βλαστοκύστες. Αρνήθηκα κι αποφάσισα να πάμε με τις καλύτερες συνθήκες τον επόμενο μήνα. Έβαλα μια βλαστοκύστη 4ΑΑ (ήθελα να αποφύγω τη δίδυμη κύηση) και τώρα είμαι στον έβδομο μήνα εγκυμοσύνης με την πρώτη εμβρυομεταφορά. 

Το συμπέρασμα μου από τη δίκη μου μικρή και σχετικά εύκολη εμπειρία είναι ότι εφόσον αποφασίσουμε συνειδητά ότι θελουμε παιδί είναι καλό να μην αφήνουμε το χρόνο να περνάει, αλλά να το ψάχνουμε και να κινούμαστε το συντομότερο δυνατόν, χωρίς να επαναπαυόμαστε. Πρέπει καλώς ή κακώς να παίρνουμε και δεύτερες και τρίτες γνώμες γιατρών αλλά και να ενημερωνόμαστε και μόνες μας. Αυτό το φόρουμ είναι ένας πολύ καλός τρόπος ενημέρωσης.

Όσον αφορά τη δίκη σου περίπτωση @Eternity κι εφόσον δεν έχει νόημα σε αυτή τη φάση να σκέφτεσαι τι θα μπορούσε να είχε γίνει αν είχες ξεκινήσει τις προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι νωρίτερα, έχω να σχολιάσω τα εξής σχετικά με τις εξωσωματικές σου. Ρώτησες το γιατρό σου γιατί έβαλαν έμβρυα 2 ημερών, ενώ συνήθως βάζουν 3 ημερών ή βλαστοκύστες; Πώς έγινε η γονιμοποίηση και από τα 7 ωάρια γονιμοποιήθηκαν τα 4; Ήταν κλασική IVF ή μικρόγονιμοποίηση; Εμένα μου έκαναν μικρογονιμοποίηση, αν και το σπέρμα του άντρα μου δεν έχει θέμα (ούτε και του δικού σου είμαι σίγουρη αφού έδωσε φυσιολογική σύλληψη) και από τα 13 ωάρια γονιμοποιήθηκαν τα 12. Στη δεύτερη εξωσωματική γιατί αποφασίσατε να πάτε σε φυσικό κύκλο ενώ είχες καλή ανταπόκριση στα φάρμακα; Μήπως δεν ήθελες να πάρεις κι άλλες ορμόνες; Επίσης 3 ημερών και χαρακτηρισμό ΑΑΑ πρώτη φορά βλεπω. Στα έμβρυα 3 ημερών λένε για αριθμό διαιρέσεων π.χ. 8-10 και μόνο στις βλαστοκύστες δίνουν χαρακτηρισμό π.χ. 5ΑΑ, 4ΑΒ κτλ. Εγώ σου προτείνω να μην τα παρατήσεις εφόσον έχεις καλές ορμονολογικές και καλή ανταπόκριση στα φάρμακα. Ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά ψάξτο για κέντρο Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Κι εγώ επαρχία μένω και πήγα Αθήνα μόνο 3 φορές (2η μετά κύκλου, ωοληψία και εμβρυομεταφορά) ενώ η παρακολούθηση των υπερήχων και οι ορμονολογικές γινόταν στο μέρος κατοικίας μου. Σίγουρα το κόστος είναι μεγάλο θέμα αλλά δες αν μπορείς να το διαπραγματευτείς με κάποιες δόσεις ίσως. Επίσης θα σου πρότεινα να πάρεις κι εσύ κάποια συμπληρώματα που βοηθούν στην ποιότητα των ωαρίων. Εμένα θεωρώ ότι με βοήθησαν.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σένα και σε όλες κοπέλες!

Εμένα πάλι το συμπέρασμά μου είναι ότι πήγες καλά προετοιμασμένη, γι´αυτό πέτυχες εύκολα. Βρήκες το πρόβλημα, το οποίο ήταν ενδοκρινολογικό και το αντιμετώπισες με ενδοκρινολόγο και πήρες και τα συμπληρώματα που χρειάζεσαι. Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και καλή λευτεριά!

Υ.Γ. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να απέχεις από εδώ επειδή πέτυχες σχετικά ευκολα. Δεν πιστεύω ότι εδώ είμαστε για να κλαίμε τη μοίρα μας, αλλά για να παραθέτουμε τις εμπειρίες μας δείχνοντας στις άλλες γυναίκες πώς εμείς αντιμετωπίσαμε το πρόβλημα επιτυχώς χωρίς να επιβαρύνουμε κιόλας τη δική μας υγεία.

1 ώρα πρίν, silvy22 είπε:


Βασικά το έλεγε 40 χ 10 εις την 6 
Έκανε υπολογισμούς 40 εκ λέει είναι 
Τούρμπο !!! δεν το έχουμε ξαναδει αυτό το νουμερο εδω και 4 χρόνια....
Αλλά μωρέ δεν τα εμπιστεύομαι κ πολύ τα εργαστηρίου των κέντρων
Αυτά

Συμφωνώ απόλυτα! Κι εμάς στο Ιασώ μια ζωή καλό μας το έβγαζαν το σπέρμα κι όμως δεν είχα καταφέρει να μείνω ποτέ φυσικά. Κι εγώ το Λυμπερόπουλο εμπιστεύομαι περισσότερο.

Υ.Γ. Ο γιός του Ασβέστη ήταν εκεί; Όταν πηγαίναμε εμείς, τον είχε κάποιες φορές στη γραμματεία, στο Κολωνάκι. Φαντάσου τον Ασβέστη χωρίς μουστάκι. Επίσης πανύψηλος. Σπουδάζει ιατρική κι αυτός εδώ στην Αθήνα. Λογικά τώρα θα είναι 3ο έτος.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, argyrw@ said:

Έχω σοκαριστεί.....αυτό το θέμα με την προγεστερόνη να σου πω την αλήθεια δεν το ήξερα κ ούτε θα το έψαχνα ίσως μόνο να μου έμπαινε αμφιβολια με την ημέρα εμβρυομεταφορας ως προς το παράθυρο εμφύτευσης θέλω να πω πως κάτι ανάλογο αν μου συνέβαινε σαν το χαιβανι θα πίστευα ότι δεν πέτυχε κ ότι φταίει ο οργανισμός μου η τύχη. Ελπίζω και εύχομαι να είναι η τυχερή σου φορά η επομενη αλλά δεν βλέπω αθώο το γιατρό στην προκειμένη περίπτωση κ όλο να το έχει χρεωθεί η συντονίστρια ποιος ήρθε κ έκανα την έμβρυο μεταφορά η συντονίστρια; πως πας χωρίς να δεις τα δεδομένα της καθεμιάς μας απλά μπαίνεις σε ένα χειρουργείο σου δίνουν έμβρυα κ συ βάζεις απαράδεκτος για μένα πρώτα ο γιατρός κ μετά η συντονίστρια.

Συμφωνώ πως φταίει ο γιατρός αλλά το θέμα έγινε ως εξις , δεν γνώριζα ακόμα για την προγεστερονη αλλά 25η μερα του κύκλου μου είχε φανεί αργά , είμαστε οι δυο μας με αυτήν και ρωτάω ποτε θα γίνει η ετ μου λέει τάδε μερα για να βολεύει και τον άντρα σου , μα λέω σημασία έχει να γίνει σωστή δουλειά όχι να βολεύει τον άντρα μου ! ταδε μερα  δεν είναι αργά ; Περίμενε μου λέει να ρωτήσω τον γιατρό , τον παίρνει τηλ και του λέει ταδε μερα είναι καλα ; Ήταν το καθιερωμένο τηλ ξεπετάς που έχεις μπροστά σου τον ασθενή και σε ζαλίζει και απλά παίρνεις τον γιατρό έτσι να είχαμε να λέγαμε …δεν λεω πως δεν έχει ευθύνη ο γιατρός την ανέλαβε όλη εξάλλου , αυτή τίποτα , αλλά δεν πρέπει να πονηρευτεί η ίδια και να πει γιατρέ ταδε μερα είναι 7 μέρες προγεστερονη είστε σίγουρος ; Υποτίθεται ξέρει 5 βασικά πράγματα. Το σύστημα τους ηταν λάθος εξ αρχής αλλά ποιος ξέρει άλλες πόσες πήρε στον λαιμό της νομίζοντας ο γιατρός πως ακολουθείται η καθιερωμένη διαδικασία που γίνεται σε ΟΛΕΣ μας .. με ελάχιστες εξαιρέσεις 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Eternity είπε:

Οπότε πέφτω ψυχολογικά αντλώ δύναμη από τον ίδιο και το επόμενο λεπτό νιώθω ανίκανη που δε μπορώ να του χαρίσω ένα αδερφάκι... Όλο μεταπτώσεις στη διάθεσή μου, βέβαια και με τόσα φάρμακα αναπόφευκτο είναι. Ο άντρας μου λέει ότι εγώ χαλάω τις προσπάθειες μας γιατί δεν είμαι ήρεμη όμως δεν το θέλω, δεν είμαι ρομπότ, ανθρώπος είμαι. Το Σάββατο ήμουν πολύ καλά, παίζαμε με το μικρό και πετάει ένας φίλος μια βλακεια για να μας πικαρει, ότι ένα παιδί = κανένα και από τότε σέρνομαι. Πόση κακία έχει ο κόσμος? Που τα δίνει ο Θεός τα παιδιά αναρωτιέμαι ώρες ώρες? Έχω βιώσει χρόνια ολόκληρα τέτοια σχόλια πριν αποκτήσουμε παιδί αλλά και τώρα ακόμη? 

Κορίτσι μου καθόλου ανίκανη δεν είσαι και είναι κρίμα κι άδικο να μιλάς έτσι για τον εαυτό σου. Αλίμονο αν η ικανότητα μας είχε να κάνει με το αν τεκνοποιούμε ή όχι! Δηλαδή ήμαρτον. Όσο για το σχόλιο του "φίλου" σας, είναι το λιγότερο απαράδεκτο, γιατί μηδενίζει την ύπαρξη του παιδιού σας, του σημαντικότερου ανθρώπου στη ζωή σας. Η ζωή του παιδιού σου και η δική σου, προφανώς και έχουν αξία και είναι εντελώς ανεξάρτητο αυτό από το αν θα φέρετε στον κόσμο κι άλλο ένα παιδί ή όχι. Προσωπικά μεγάλωσα χωρίς αδέρφια και μια χαρά ήταν και είναι η ζωή μου, έχω φίλους που είμαστε πιο δεμένοι από όσο είναι κάποια άλλα αδέρφια που ξέρω. Να είσαι καλά, να χαίρεσαι το παιδάκι σου, να υποστηρίζεις τον εαυτό σου και με την αγάπη σου για σένα εύχομαι να καταφέρετε να αποκτήσετε ακόμα ένα γερό παιδί. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια θέλω να σας ρωτήσω κάτι αν κάποια γνωρίζει γτ έχω ένα θέμα κ δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι είναι λάθος εργαστηρίου. Το Σάββατο ήταν δεύτερη μέρα περιόδου κ πήγα έκανα εξετάσεις σε ένα που λειτουργεί και Σάββατα ορμονικές δλδ αλλά δυστυχώς δεν μπορούσαν να μου δώσουν αποτελέσματα αυθημερόν. από το κέντρο εξωσωματικής ήθελαν να δούνε την ημέρα που θα ξεκινούσα την θεραπεία πως ήταν οι ορμονες κ πηγαίνω χθες στο μικροβιολογικό που συνήθως πάω και ξανά κάνω βγαίνουν αποτελέσματα ανεβασμένη οιστραδιόλη κ προγεστερόνη μου λένε μάλλον έμεινε κάποιο κυστικό περνώ σήμερα τα αποτελέσματα του Σαββάτου οι ορμόνες απολύτως φυσιολογικές τώρα τι γίνεται σε 2 μέρες εμφανιστηκε η κύστη η μήπως αναπτύσσετε ωοθυλάκιο πιο γρήγορα από το φυσιολογικό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Την επόμενη φορά που αυτός ο π@π@ρ@ς σου ξαναπεί πως "Ένα ίσον κανένα" να του δώσεις συγχαρητήρια για το οτι λειτουργεί σαν χρονομηχανή και μέσα από τις ατάκες του σας ταξιδεύει στο μεσαίωνα. Ίσως βέβαια το εκλάβει ως κομπλιμέντο,η βλακεία είναι ανίκητη 

Μου τελείωσαν τα reactions! Καρδούλα τεράστια στο σχόλιο σου! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Να είναι καλά η φιλη μου,παθολόγος,που ήταν εκεί και άκουγε τα παράπονα και την γκρίνια μου και παραθέτοντας της διαφορα στοιχεία έκατσε η κοπέλα και μου άνοιξε τα μάτια , συν ότι ήταν σε δύσκολη θέση να μου πει τα συμπεράσματα γιατι εγώ χαϊδεύα κοιλιά εκείνες τις μέρες τρομάρα μου ..  

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Equality είπε:

Ναι ο ουρολόγος του μητέρα το έδωσε. Και υπάρχει και άλλη κοπέλα εδώ μέσα που της το δωσε ο Μακαρούνης.Δε θυμαμαι τα σπερμ ανα ml. Πάντως και στο τελευταίο σπερμοδιάγραμμα ολιγοσπερμία είχε. εγώ είμαι 40+ και εκείνος είναι 40-

Μου δώσαν αξιολόγηση για αυτό που έμεινε.Είναι 4ΒΑ και έχω κι άλλο ενα απο την προηγούμενη προσπάθεια 4ΒΒ

Ήθελα να σου πω ότι η κόρη μου 1 μηνός είναι από 1 βλαστοκυστη 4ΒΒ της τρίτης μου προσπάθειας. Και είχα άλλη μια εμφύτευση με 4ΒΒ αλλά δυστυχώς εξωμητριο. Οπότε θεωρώ ότι έχει δυναμική αυτή η ποιότητα. Μην νομίζεις ότι δεν έχεις πιθανότητες με αυτές τις βλαστοκυστες !Καλή επιτυχία σου εύχομαι στην τωρινή σου ετ πάνω από όλα !

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Texas είπε:

Να είναι καλά η φιλη μου,παθολόγος,που ήταν εκεί και άκουγε τα παράπονα και την γκρίνια μου και παραθέτοντας της διαφορα στοιχεία έκατσε η κοπέλα και μου άνοιξε τα μάτια , συν ότι ήταν σε δύσκολη θέση να μου πει τα συμπεράσματα γιατι εγώ χαϊδεύα κοιλιά εκείνες τις μέρες τρομάρα μου ..  

Δυστυχώς δεν θα έπρεπε αλλά γίνονται κ λαθοι τεράστια ιατρικά σε όλους τους τομείς. Ας ελπίσουμε να είναι πολύ πιο προσεκτικοί όλοι τους

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Equality είπε:

 Καλημέρα!2η ή 3ή δεν παίζει ρόλο και 1η πάντα μετράς την ημέρα που ξεκινάει η περίοδος δηλ που βλέπεις το πρώτο αίμα εκτός και αυτό γίνει το βράδυ οπότε σαν πρώτη μέρα μετράς την επόμενη

5η μερα μπορω ;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 43 λεπτά , Rose7 είπε:

Ήθελα να σου πω ότι η κόρη μου 1 μηνός είναι από 1 βλαστοκυστη 4ΒΒ της τρίτης μου προσπάθειας. Και είχα άλλη μια εμφύτευση με 4ΒΒ αλλά δυστυχώς εξωμητριο. Οπότε θεωρώ ότι έχει δυναμική αυτή η ποιότητα. Μην νομίζεις ότι δεν έχεις πιθανότητες με αυτές τις βλαστοκυστες !Καλή επιτυχία σου εύχομαι στην τωρινή σου ετ πάνω από όλα !

 Ευχαριστώ κορίτσι μου!Μου δίνεις κουράγιο!

πρίν από 24 λεπτά , Pagotoula είπε:

5η μερα μπορω ;;;

 Ποιες ορμόνες θέλεις να κάνεις;Δεν σου έχει δώσει ο γιατρός οδηγίες? το καλύτερο είναι να ρωτήσεις και το ίδιο το μικροβιολογικό.Εμένα πάντως οι οδηγίες που μου είχαν δώσει για fsh lh είναι τη 2η ή 3η μέρα του κύκλου

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Equality είπε:

 Καλημέρα!2η ή 3ή δεν παίζει ρόλο και 1η πάντα μετράς την ημέρα που ξεκινάει η περίοδος δηλ που βλέπεις το πρώτο αίμα εκτός και αυτό γίνει το βράδυ οπότε σαν πρώτη μέρα μετράς την επόμενη

5η μερα μπορω ;;;

πρίν από 14 λεπτά , Equality είπε:

 Ευχαριστώ κορίτσι μου!Μου δίνεις κουράγιο!

 Ποιες ορμόνες θέλεις να κάνεις;Δεν σου έχει δώσει ο γιατρός οδηγίες? το καλύτερο είναι να ρωτήσεις και το ίδιο το μικροβιολογικό.Εμένα πάντως οι οδηγίες που μου είχαν δώσει για fsh lh είναι τη 2η ή 3η μέρα του κύκλου

απ οτι θυμαμαι γενικα μου χει πει 3η με 7η αλλα επειδη εχω διαφορες υποχρεωσεις θα μπορεσω η την 2η η μετα την 5η. τωρα θα μιλησω παλι το βραδυ μαζι της να μου πει τι προτιμα. τα παντα μου χει γραψει προλακτινη ε2 lh fsh τεστο κλπ κι αναρωτιεμαι τι ειναι καλυτερο τελικα… 2η η 5η;;;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Equality said:

Καλημέρα κορίτσια!Τελικά ακούσα αυτό που δεν ήθελα να ακούσω! Με πήρανε σήμερα και μου είπανε ότι από τα 5 έμβρυα έχει μείνει μόνο μία βλαστοκύστη. Κλασικά δεν μου δώσαν αξιολόγηση, τους είπα να ρωτήσουν και να με πάρουν να μου πουν. Να ξέρω τουλάχιστον τι ποιότητας είναι.

Δεν ξέρω τώρα πώς να αντιδράσω από δω και πέρα, να πάρω ένα τηλέφωνο το γιατρό;Σκέφτομαι διάφορα μέσα στο κεφάλι μου... έχω αρχίσει και σκέφτομαι αρνητικά και για αυτά που που μου χουν κάνει ήδη εμβρυομεταφορά. Θέλω να τον ρωτήσω γιατί δεν μας άφησαν να προχωρήσουμε σε βιοψία όρχεων. Ισως τελικά να μην ανταποκρίθηκα εγώ τοσο σωστά σε αυτό το πρωτόκολλο; Να μην ήταν τόσο ποιοτικά τα δικά μου ωάρια; Γιατί η εμβρυολόγος μας είπε ότι το σπέρμα δεν είναι τόσο κακό.Δεν ξέρω τι να πω... από 13 πάντως που πήραμε γονιμοποιήθηκαν 7 την πρώτη μέρα και αυτά τα 7 παρέμειναν μέχρι και την 3η ημέρα. Εσείς μου έχετε πει ότι μέχρι εκεί δείχνουν τα ωάρια τη δυναμική τους κ από κει και πέρα δείχνουν τα σπερματοζωάρια.

Βάλαμε τα 2 τριών ημερών και από τα υπόλοιπα 5 που έμειναν έγινε μόνο μία βλαστοκύστη. Χάλια ποσοστό! Την προηγούμενη φορά είχαν μείνει 5 τριών ημερών εξαρχής και βγήκαν 3 βλαστοκύστες τουλάχιστον! Τι δυναμική να έχουν αυτά που μου χει κάνει εμβρυομεταφορά;Εχω αρχίσει και απογοητεύομαι

 

Εγώ πάντως πιστεύω ότι τα 2 που σου έβαλαν 3η μέρα θα ήταν τα καλύτερα όλων και θα έφταναν σε βλαστοκύστες έτσι κι αλλιώς. Και συγχαρητήρια για την αξιολόγηση! Τώρα έχεις μία καλή και μία πολύ καλή για την περίπτωση που χρειαστείς αργότερα!

3 hours ago, silvy22 said:


ακολουθεί σεντόνι!!!
εμείς πήγαμε στον ασβέ... πολύ καλός τον ειδα και γω πρωτη φορα και πολύ ψηλος 2Μ
Μας ειπε να Συνεχίσει το coq10 
Παίρνει ήδη άλλο ένα συμπλήρωμα για το λίπος στο συκώτι με γαϊδουράγκαθο τ πρότεινε κ εκείνος ένα εναλλακτικό που βοηθάει και στο σπέρμα
Τεστοστερόνη απαγορεύεται να πάρει(μας το προτεινε ο ενδοκρινολόγος ) !!!! γιατι μετά θα έχουμε 0 σπερματοζωαρια, ειναι μέσα στα όρια αλλα χαμηλά
Για διέγερση μας ειπε απο Σεπτέμβρη να χασούμε  κ κιλά όσο γίνεται, θέλουμε το σπέρμα να είναι στα καλυτερά του
σημαντικό να μην ξαναρρωστήσει, κ επίσης ο χρόνος που περνάει ειναι εις βάρος των ωαρίων
Φυσικούς μπορούμε να κάνουμε θα έχει περάσει και 3 μηνο απο τον κοβιντ επηρεάζει πολύ ο πυρετός το σπέρμα πάει στα ταρταρα
ο άντρας μου Παίρνει κ ένα χάπι για την πίεση να μιλήσουμε με τον καρδιολόγο έγραψε έκθεση μήπως το αλλάξουμε 
γιατι επηρεάζει...του εγραψε κ τις ορμονολογικές 
οσο αφορά την παλλίνδομη
Ρωτήσαμε για την ποιότητα ειπε κανείς δεν ξέρει αν φταίει το σπερμα η τα ωάρια 
Σίγουρα βάρος κ ηλικία επηρεάζουν , ήξερε και το γυναικολόγο μου
Είπε ο καλύτερος γιατρός είναι αυτός π θα καταφέρει να αποκτήσετε ένα παιδάκι 

αν μετά τους φυσικούς και τη διέγερση δεν έχουμε αποτελέσματα μετά συζητάμε για δωρεά 

κάτι που μου φάνηκε περίεργο
Το καλοκαίρι του 2021 είχε 4εκ ανα ml(λυμπερ εργαστηριο)
Τωρα το Γενάρη το γέν στην ετ τ έβγαλε 40 εκ ανα ml Σοκ 

Βασικά το έλεγε 40 χ 10 εις την 6 
Έκανε υπολογισμούς 40 εκ λέει είναι 
Τούρμπο !!! δεν το έχουμε ξαναδει αυτό το νουμερο εδω και 4 χρόνια....
Αλλά μωρέ δεν τα εμπιστεύομαι κ πολύ τα εργαστηρίου των κέντρων
Αυτά

Εμείς πάντως στο Γεν που είχαμε κάνει μία φορά σπερμοδιάγραμμα μας είχε βγει πάνω κάτω όπως τις υπόλοιπες φορές. Τόσο μεγάλη διαφορά να οφείλεται σε λάθος εργαστηρίου δεν νομίζω. Άρα ξεκινάτε Σεπτέμβρη κορίτσι? Με το καλό. Με τον Σφακ μίλησες? 

2 hours ago, Equality said:

Ναι ο ουρολόγος του μητέρα το έδωσε. Και υπάρχει και άλλη κοπέλα εδώ μέσα που της το δωσε ο Μακαρούνης.Δε θυμαμαι τα σπερμ ανα ml. Πάντως και στο τελευταίο σπερμοδιάγραμμα ολιγοσπερμία είχε. εγώ είμαι 40+ και εκείνος είναι 40-

Μου δώσαν αξιολόγηση για αυτό που έμεινε.Είναι 4ΒΑ και έχω κι άλλο ενα απο την προηγούμενη προσπάθεια 4ΒΒ

Σε μας έδωσε serpafar ο Mακαρ. Βέβαια δεν είχε καθόλου πεσμένη τεστοστερόνη. Γι αυτό και του είπε να την ξανα μετρήσουμε σε έναν μήνα. Εμείς έχουμε θέμα κυρίως με τον κατακερματισμό. @silvy22 εσείς έχετε δει κατακερματισμό?   

13 minutes ago, Pagotoula said:

5η μερα μπορω ;;;

απ οτι θυμαμαι γενικα μου χει πει 3η με 7η αλλα επειδη εχω διαφορες υποχρεωσεις θα μπορεσω η την 2η η μετα την 5η. τωρα θα μιλησω παλι το βραδυ μαζι της να μου πει τι προτιμα. τα παντα μου χει γραψει προλακτινη ε2 lh fsh τεστο κλπ κι αναρωτιεμαι τι ειναι καλυτερο τελικα… 2η η 5η;;;

Σίγουρα την 2η θα είναι καλύτερα 

  • Ευχαριστώ 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Troia said:

Εμένα πάλι το συμπέρασμά μου είναι ότι πήγες καλά προετοιμασμένη, γι´αυτό πέτυχες εύκολα. Βρήκες το πρόβλημα, το οποίο ήταν ενδοκρινολογικό και το αντιμετώπισες με ενδοκρινολόγο και πήρες και τα συμπληρώματα που χρειάζεσαι. Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και καλή λευτεριά!

Υ.Γ. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να απέχεις από εδώ επειδή πέτυχες σχετικά ευκολα. Δεν πιστεύω ότι εδώ είμαστε για να κλαίμε τη μοίρα μας, αλλά για να παραθέτουμε τις εμπειρίες μας δείχνοντας στις άλλες γυναίκες πώς εμείς αντιμετωπίσαμε το πρόβλημα επιτυχώς χωρίς να επιβαρύνουμε κιόλας τη δική μας υγεία.

@Troia Έχεις δίκιο σε αυτό και μπράβο σε κοπέλες όπως εσύ που αφιερώνουν τόσο χρόνο για ενημέρωση των υπολοίπων. Όπως είπα και πριν, και μένα το forum με βοήθησε πολύ στη φάση που ψαχνόμουνα για εξωσωματική. 

Επίσης, όντως, πήγα όσο καλύτερα προετοιμασμένη μπορούσα σχετικά με την ποιότητα των ωαρίων. Φαντάσου ότι το It Starts with the Egg το είχα πρωτοδιαβάσει το 2015 κι ενώ ήθελα να αρχίσω προσπάθειες για το πρώτο παιδί. Αφού το διάβασα, ξεκίνησα να παίρνω Q10, το οποίο διέκοψα στην πρώτη εγκυμοσύνη. Τώρα, απ' τη στιγμή που έμαθα και για τις πολυκυστικές μπήκαν και τα άλλα συμπληρώματα στο παιχνίδι. 

Το θέμα είναι ότι πρέπει να ενημερωνόμαστε κι από μόνες μας διαρκώς, και σίγουρα να το ψάχνουμε και με άλλες ειδικότητες πλην του γυναικολόγου. Ο ενδοκρινολόγος π.χ. είναι απαραίτητος αν υπάρχει θέμα αντίστασης στην ινσουλίνη καθώς επηρεάζει την ποιότητα των ωαρίων. Τέλος επιμένω στο να κινούμαστε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα, στο βαθμό που μας το επιτρέπουν οι συνθήκες φυσικά. 

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Εγώ πάντως πιστεύω ότι τα 2 που σου έβαλαν 3η μέρα θα ήταν τα καλύτερα όλων και θα έφταναν σε βλαστοκύστες έτσι κι αλλιώς. Και συγχαρητήρια για την αξιολόγηση! Τώρα έχεις μία καλή και μία πολύ καλή για την περίπτωση που χρειαστείς αργότερα

Ευχαριστώ για το κουράγιο κορίτσια! Την 4ΒΑ λες πολύ καλή;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...