Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Καντι είπε:

Ο λόγος ειναι οικονομικός. Επισης τότε ολες οι κοπέλες άνω των 40 θα επιβαλλόταν να κανουν προεμφυτευτικο γιατι το πόςοστο των εμβρύων με χρωμοσωμικες ειναι το 50% χοντρικά.

Ωχ μην μου λες τέτοια ....

Φαίνονται σαν ωοθυλακια στον υπέρηχο αλλα στην ωοληψια έχουν μονο υγρό και όχι ωάριο.

Δεν ξερω , κανουν κι αυτα; Να πουν τα κοριτσια που πήραν.

Στη δεύτερη διέγερση με femara,meriofert και orgalutran ήμουν σουπερ,δέκα ωάρια μου πήραν εκ των οποίων τα πέντε έγιναν βλαστοκυστες άριστης ποιότητας. Στην πρώτη διέγερση η οποία ήταν αποτυχημένη και τελικά οδήγησε σε κυστικό,έπαιρνα altermon και orgalutran. Δεν ξέρω τι έφταιξε και δεν πέτυχε η πρώτη, πάντως θυμάμαι πως ψυχολογικά δεν ήμουν καθόλου καλά κατά τη διάρκεια της πρώτης διέγερσης,ενώ στη δεύτερη ήμουν πολύ κουλ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

27 minutes ago, Panagiotakats39 said:

Καλησπέρα! Τα αποτελέσματα βγαίνουν μέσα 2-3 ώρες το πολύ.. αν πας νωρίς το πρωί δηλαδή 9 μέχρι τις 12 θα τα έχεις τα αποτελέσματα… λογικά σε ενημερώνουν μπορείς να ρωτήσεις στην γραμματεία, εμένα με πήρε η μαία μόλις βγήκαν! Καλή επιτυχία!!!

Κορίτσι μου καλησπέρα κ χρόνια πολλά!!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια με την εγκυμοσύνη σου!!!!!! Εγώ έχω αναρρωτική άδεια, επειδή θα έκανα την εξωσωματική κ είχα ενημερώσει στην δουλειά… όταν έκανα την αίτηση, την επόμενη μέρα ενημέρωσα την λογίστρια μας κ μπήκε στο σύστημα κ την αποδέχτηκε αμέσως!!!! Πήρα άδεια 20 μέρες τώρα τον Απρίλιο… δεν ξέρω ποτέ θα πληρωθώ για αυτές τις μέρες από το ΙΚΑ! Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως… 

Ευχαριστώ πολύ @Panagiotakats39 ! Και γώ την έχω ενημερώσει αλλά είναι τα ζώα μου αργά … ήταν και οι γιορτές αυτές τις μέρες στη μέση .. σήμερα της ξανά έστειλα mail άντε να δούμε .. Τώρα συνεχίζεις εσυ με αναρρωτική ; Πέτυχε η προσπάθεια σας; :)

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Iraki2022 είπε:

Λες? Μακάρι Παναγίτσα μου να τα καταφέρω κι εγώ. Εμείς ομως ανακαλυψαμε κ θεματακι με το σπέρμα, όποτε περιμενω λίγο να βελτιωθεί κ αυτό. Έτσι θα κάνω ένα φυσικό σε αυτό τον κυκλο κ ότι κάτσει. 

Εκεί που κυνηγάς να βρεις καλό ωάριο, τσουπ σου πεταγεται μπροστά σου κ ενα στρες σπέρματος... Και τσουπ, από πού να το πρωτοπιασεις μετά! 

Ολες οι δυσκολίες μαζί... Θα τα καταφέρεις όμως, τι στο καλό! Ο επιμένων νικά!!!

3 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Ναι , εχουμε μια βλαστοκύστη 4αβ

Τι καλά!!!!!!! ❤

3 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Ακριβως αυτο μου ειπε ο γιατρος οτι ο Προεμφυτευτικος δεν έπαιξε κανένα ρόλο στην περιπτωση μου και στην εμφυτευση προφανώς. Ειχα έμβρυα υγιή 2στα 4 οποτε θα πάω με τα ποσοστά της ηλικίας μου. Τον προεμφυτευτικο εμεις αλλωστε τον καναμε να αποκλεισουμε το γεγονός οτι δεν κάνουμε μονο έμβρυα με χρωμοσωμικες ανωμαλίες.

Γιατί, υπάρχει περίπτωση κάποια ζευγάρια να κάνουν μόνο έμβρυα με χρωμοσωμικές ανωμαλίες???

2 ώρες πρίν, Iraki2022 είπε:

Ναι διάβασα για τον προεμφυτευτικο, σε ευχαριστώ. Κι όμως, δεν είναι καλυτερα να κάνουμε προεμφυτευτικο σε κάθε περιπτωση αντί να αντιμετωπίζουμε κ την πιθανοτητα αποτυχίας λόγω χρωμοσωμικων ανωμαλιών? Θα αποφευγουμε και ψυχολογικό κ χρηματικό κόστος έτσι.. Δεν ξέρω, λέω. Δεν έχω μιλήσει για αυτά ακόμα μαζί του να μην τον ζαλιζω, περιμενω κι εγώ να έρθει εκείνη η πολυποθητη ώρα να έχω έμβρυα κ παω βημα-βημα. 

Γιατί δεν σου αρέσουν τα Serpafar? Παλιά είχα κάνει gonal  και Menopur κ δεν είχα και κάποιο φοβερό αποτέλεσμα, και φαντάσου ήμουν πολυ νεότερη. Ίσως είναι κ τυχαίο, τι να πω. Τώρα θα παω με ένα φυσικό ωαριο λόγω σπέρματος, γιατί επεμεινα να μην βγάλω πολλα ώστε να περιμενω τη βελτίωση του οξειδωτικού. Τον προηγουμενο μήνα έχασα και τα 5 έμβρυα την 3η μέρα, κ στενοχωρήθηκα τόσο πολυ που δε θα το αντέξω ξανά.. 

Μπορεί όντως να είναι καλύτερα να γίνεται προεμφυτευτικός, είναι όμως πανάκριβος και ειδικά αν πρόκειται να τσεκάρεις ένα ένα τα έμβρυα δεν συμφέρει με τίποτα...

2 ώρες πρίν, Penny33 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια Μ χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη με υγεία κ ότι επιθυμεί η κάθε μία να γίνει πραγματικότητα !!! Αύριο ξεκινάω πάλι δεύτερη προσπάθεια για ωοληψια με puregon 200ml  κ ευχόμαστε να βγάλω πολλά ...( Εγώ κ ο σύζυγος έχουμε στίγμα την προηγούμενη έβγαλα 10 τα οποία προχώρησαν 3 το 3 δεν ήταν καλής ποιότητας στείλαμε τα δύο για έλεγχο το ένα έπασχε κ το άλλο είχε απλά στίγμα βάλε αυτό το ένα έπιασε αλλά την 7 βδομάδα απέβαλα τώρα πάω κ εύχομαι να βγάλω παραπάνω ώστε να έχω καλά εβρυα 2-3 ξέρω κ εγώ εύχομαι για να βάλω δύο )

Καλή επτυχία κορίτσι μου! Εύχομαι αυτή τη φορά να έχετε όλη την τύχη με το μέρος σας!!!

2 ώρες πρίν, Sabrina_ είπε:

Καλησπερα κοριτσια!Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καμια σας ποσο γρηγορα βγαινουν τα αποτελεσματα της χοριακης στο Ιασω και αν σε ενημερωνουν.Σκεφτομαι να κανω αυριο κ θελω να δω αν αξιζει να κανω εκει ή να παω σε μικροβιολογικο κοντα μου

Πιο γρήγορα από το μικροβιολογικό θα τα έχεις και θα ειδοποιήσουν κατευθείαν το γιατρό σου και θα σε πάρει εκείνος! Εύχομαι να έχεις μια τεράστια χοριακή!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

Κορίτσια αύριο κάνω τη 2η χοριακη. Δε σας κρύβω πως έχω αγχωθει μη τυχόν και δεν έχει ανέβει σωστά και έχω καμία βιοχ. . Βασικά έχω ψιλοχεστει πάνω μ! 

Τι βιοχημική καλέ μετά από 3 χιλιάρικα χοριακη 

Χαχαχα 

Όλα καλά θα είναι

 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 27 λεπτά , Angot είπε:

Κορίτσια αύριο κάνω τη 2η χοριακη. Δε σας κρύβω πως έχω αγχωθει μη τυχόν και δεν έχει ανέβει σωστά και έχω καμία βιοχ. . Βασικά έχω ψιλοχεστει πάνω μ! 

Πλακα μας κανεις;;; Βασικα επικεντρωσου στο αν ειναι ενα ,δυο ή τρία!!!!! Χαχαχα,πλακα κανω...Ενα ή δυο...:lol:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Χρόνια πολλά! Χριστός Ανέστη! Ελπίζω να ξεκουραστήκατε αυτές τις μέρες! Να σας ρωτήσω κάτι; Ετοιμαζόμαστε για την πρώτη μας εξωσωματική τον Μάιο και μου ζήτησαν καλλιέργεια από το κέντρο. Και δυστυχώς έδειξε μικρόβια. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Ακυρώνεται όλη η προσπάθεια; Στην κολπικού βρέθηκαν. Ο τράχηλος ήταν καθαρός στο τραχηλικό επίχρισμα και η μήτρα στην τελευταία υστεροσκοπηση πριν έναν μήνα επίσης καθαρή. Δεν ξέρω. Αγχώθηκα πολύ τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Margeau είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Χρόνια πολλά! Χριστός Ανέστη! Ελπίζω να ξεκουραστήκατε αυτές τις μέρες! Να σας ρωτήσω κάτι; Ετοιμαζόμαστε για την πρώτη μας εξωσωματική τον Μάιο και μου ζήτησαν καλλιέργεια από το κέντρο. Και δυστυχώς έδειξε μικρόβια. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Ακυρώνεται όλη η προσπάθεια;

η διεγερση συνηθως δεν ακυρωνεται. η ετ μπορει να αναβληθει αναλογα το μικροβιο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Ellidr είπε:

Τι βιοχημική καλέ μετά από 3 χιλιάρικα χοριακη 

Χαχαχα 

Όλα καλά θα είναι

 

Ο διπλασιασμός παίζει πιο σημαντικό ρόλο θεωρώ. Χουφτωνομαι να δω αν ποναει το στήθος μ ακόμα! Χαχαχα

πρίν από 17 λεπτά , winspert είπε:

Πλακα μας κανεις;;; Βασικα επικεντρωσου στο αν ειναι ενα ,δυο ή τρία!!!!! Χαχαχα,πλακα κανω...Ενα ή δυο...:lol:

Λες να παρω πολυτέκνων; ;χαχαχ 

Μωρε δεν ξέρω καμία φορά συμβαίνει είναι καλή η πρώτη χοριακη, αλλα η αύξηση είναι απογοητευτικη! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Pagotoula είπε:

η διεγερση συνηθως δεν ακυρωνεται. η ετ μπορει να αναβληθει αναλογα το μικροβιο.

Μπλέξιμο ρε γαμωτο. Θα κάναμε κατάψυξη σπέρματος αύριο. Είχαμε ελεύθερες επαφές στην αρχή της προηγούμενης βδομάδας και αμέσως είχα ενοχλήματα. Έκανα καλλιέργεια την Μεγάλη Πέμπτη και τσουπ καταραμένο ουρεόπλασμα...:-( Εντωμεταξύ πριν τις επαφές είχα κάνει τεστ Παπ και ήταν άψογο... Έλεος. Απλά έλεος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 10 λεπτά , Margeau είπε:

Μπλέξιμο ρε γαμωτο. Θα κάναμε κατάψυξη σπέρματος αύριο. Είχαμε ελεύθερες επαφές στην αρχή της προηγούμενης βδομάδας και αμέσως είχα ενοχλήματα. Έκανα καλλιέργεια την Μεγάλη Πέμπτη και τσουπ καταραμένο ουρεόπλασμα...:-( Εντωμεταξύ πριν τις επαφές είχα κάνει τεστ Παπ και ήταν άψογο... Έλεος. Απλά έλεος!

που κολλαει η καταψυξη σπερματος;;

πας για διεγερση η για ετ;; 

στην ωοληψια δεν θα δωσει σπερμα ο συζυγος; 

το παπ δεν δειχνει τα μικροβια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Margeau είπε:

Μπλέξιμο ρε γαμωτο. Θα κάναμε κατάψυξη σπέρματος αύριο. Είχαμε ελεύθερες επαφές στην αρχή της προηγούμενης βδομάδας και αμέσως είχα ενοχλήματα. Έκανα καλλιέργεια την Μεγάλη Πέμπτη και τσουπ καταραμένο ουρεόπλασμα...:-( Εντωμεταξύ πριν τις επαφές είχα κάνει τεστ Παπ και ήταν άψογο... Έλεος. Απλά έλεος!

Κάθε εμπόδιο για καλό πάντως και εμένα όταν βρέθηκε το μικρόβιο η ωοληψια έγινε κανονικά και η εμβρυομεταφορα αναβλήθηκε για τον επόμενο κύκλο ώστε να κάνουμε την θεραπεία που έπρεπε 

Και το είδα πολύ θετικά .είπα θα λυθεί κ αυτό και θα έρθει η εγκυμοσύνη 

Και ήρθε .... 

Να είσαι αισιόδοξη

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Pagotoula said:

καπου το χανω αυτο που λες…. δηλ δεν καταλαβαινω την λογικη ακολουθια.. εφοσον τελικα πετυχες με το ενα εκ των δυο υγιων.. αρα ποιος ο λογος να μετεφερες και τα μη υγιη κ παλι να μην ειχες εμφυτευση;; καπου το χανω αλλα δε βαριεσαι… :lol:

Προφανώς η Καντι εννοεί οτι εφόσον έχει τα ποσοστά υγιών εμβρύων που της αναλογούν για την ηλικία της, γιατί να δώσει έξτρα 2500€; Λιγότερα θα της στοιχίσει να κάνει 2η ετ. 

 

4 hours ago, Καντι said:

Ο λόγος ειναι οικονομικός. Επισης τότε ολες οι κοπέλες άνω των 40 θα επιβαλλόταν να κανουν προεμφυτευτικο γιατι το πόςοστο των εμβρύων με χρωμοσωμικες ειναι το 50% χοντρικά.

Ωχ μην μου λες τέτοια ....

Φαίνονται σαν ωοθυλακια στον υπέρηχο αλλα στην ωοληψια έχουν μονο υγρό και όχι ωάριο.

Δεν ξερω , κανουν κι αυτα; Να πουν τα κοριτσια που πήραν.

Εγώ έχω αντίσταση στην κλομιφαίνη και δεν κάνω καθόλου ωορρηξία με serpafar. Με femara στα 6 ωάρια πήρα 3 άριστες βλαστοκύστες, 2 κυστικά και 1 που δεν γονιμοποιήθηκε καν. 2 μήνες σερί πήγαν τα πράγματα καλά και 2 μήνες όχι. 

3 hours ago, νικηαντωνια81 said:

A μάλιστα! Κοιτά και ο δικός μου γιατρός δεν μου έχει αναφέρει ποτέ τα femara. Τα εμαθα από το forum. Δεν ξέρω αν λέει κάτι αυτό 

το femara δεν το προτείνουν πρώτο ποτέ γιατί είναι αρκετά πιο ακριβό και γιατί η κανονική του χρήση είναι ως θεραπεία για τον καρκίνο του μαστού. Σε αντίθεση με την κλομιφαίνη που η χρήση της είναι καθαρά για πρόκληση ωορρηξίας. 

Σε φυσιολογική σύλληψη, το femara έχει καλύτερα ποσοστά κυήσεων πάντως 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Pagotoula είπε:

που κολλαει η καταψυξη σπερματος;;

πας για διεγερση η για ετ;; 

στην ωοληψια δεν θα δωσει σπερμα ο συζυγος; 

το παπ δεν δειχνει τα μικροβια.

Ναι πράγματι σε βραχυκυκλωσα. Η κατάψυξη κολλάει στο ότι έχουμε πολύ κακό σπέρμα και FSH που ανεβαίνει και μας είπε ο ουρολόγος άμεσα κατάψυξη μην έχουμε καμιά έκπληξη στην εξωσωματική και δεν έχουμε καλό σπέρμα. Για διέγερση και εμβρυομεταφορα. Στον ίδιο κύκλο. Είχα κάνει υστεροσκοπηση για πολύποδες πριν ένα μήνα και επειδή έχω πρόβλημα με τους πολύποδες θέλαμε οπωσδήποτε όσο πιο άμεσα γίνεται την εξωσωματική για να μην προλάβουν να βγουν πάλι. Στο τεστ παπ πάντα είχα ήπια τραχηλιτιδα και φέτος ήταν το μοναδικό της ζωής μου όλης που ήταν καθαρό! Σκατααααα! Συγνώμη κορίτσια πρέπει να ξεσπάσω!:-(

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Pagotoula είπε:

που κολλαει η καταψυξη σπερματος;;

πας για διεγερση η για ετ;; 

στην ωοληψια δεν θα δωσει σπερμα ο συζυγος; 

το παπ δεν δειχνει τα μικροβια.

Την κανεις και νωριτερα την κατάψυξη . Εμενα την έκανε 10 ημερε πριν ωοληψια. @Margeau Εμενα η απορία μ ειναι, οτι αφού βρέθηκες εσυ με ουρεοπλασμα, θα έπρεπε να εξεταστεί και ο σύζυγος. Το ουρεοπλασμα είναι κολλητικό, και σε περίπτωση που κάνετε ετ με σπέρμα που έχει μικροβιο, δεν ξερω αν θα ευδοκιμήσει. Ρώτα λίγο τον γυναικολογο σ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...