Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

1 hour ago, Margeau said:

Θα κάνουμε εξωσωματική αρχές Μαΐου. Αλλά έχουμε σπέρμα με 500.000 σπερματοζωάρια και η FSHτου συντρόφου μου είναι 18. Και μας είπε ο ανδρολόγος να έχουμε μπακ απ μήπως στην εξωσωματική το δείγμα δεν είναι καλό για τους χιψι λόγους. Τέλος πάντων οι γιατροί, ανδρολόγος και γυναικολόγος ήταν καθησυχαστικοί, ότι δεν τρέχει τίποτα, θα πάρουμε αντιβίωση και όλα καλά! Εσύ γιατί έκανες εμβρυομεταφορα σε επόμενο κύκλο? Χαλάει το ενδομήτριο με την αντιβίωση?

Στην περιπτωση μου, σε ενσν συγκεκριμένο κυκλο τα έκανα όλα μαζί: πηρα αντιβίωση, εκανα το εμβόλιο για covid 2η δόση, μετά ανέβασα κ πυρετο από το εμβόλιο αλλά το ενδομήτριο στην πρωτη μέτρηση 11η μέρα κυκλου ήταν 9,2. Τους άλλους δυο μήνες δεν ξέρω τι επαθε, αλλά δεν ήταν το προβλημα από την αντιβίωση, μου είπε ο γιατρός τότε ότι ήταν μόνο το άγχος... Όποτε μην αγχώνεσαι λόγω αντιβίωσης. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Προφανώς η Καντι εννοεί οτι εφόσον έχει τα ποσοστά υγιών εμβρύων που της αναλογούν για την ηλικία της, γιατί να δώσει έξτρα 2500€; Λιγότερα θα της στοιχίσει να κάνει 2η ετ. 

 

Εγώ έχω αντίσταση στην κλομιφαίνη και δεν κάνω καθόλου ωορρηξία με serpafar. Με femara στα 6 ωάρια πήρα 3 άριστες βλαστοκύστες, 2 κυστικά και 1 που δεν γονιμοποιήθηκε καν. 2 μήνες σερί πήγαν τα πράγματα καλά και 2 μήνες όχι. 

το femara δεν το προτείνουν πρώτο ποτέ γιατί είναι αρκετά πιο ακριβό και γιατί η κανονική του χρήση είναι ως θεραπεία για τον καρκίνο του μαστού. Σε αντίθεση με την κλομιφαίνη που η χρήση της είναι καθαρά για πρόκληση ωορρηξίας. 

Σε φυσιολογική σύλληψη, το femara έχει καλύτερα ποσοστά κυήσεων πάντως 

εχοντας ζησει την παλινδρομη, με οτι αυτη συνεπαγεται, οπως εγραψα παραπανω,θα προτιμουσα χιλιες φορες να το ειχα γλιτωσει με προεμφυτευτικο. 

 

εγω ξερεις και τι αλλο φοβαμαι; το ενδεχομενο καποια να μην εχει καν το ποσοστο υγιων εμβρυων για την ηλικια της. ειδικα μετα τα 40. εγω πιστευω θα πρεπε να το χουν προυποθεση με πολυ οικονομικοτερη τιμη. εχω φιλη που ξεκινησε προσπαθειες μετα τα 40 και ηδη μητερα 2 παιδιων και εκανε αν θυμαμαι καλα 6 διεγερσεις κι ολο κατεληγε σε παλινδρομες. ταλαιπωρηθηκε 7 χρονια ωσπου να πετυχει. και ο τοτε γιατρος ειχε την αποψη οτι επειδη απο καθε διεγερση (ηπια τη χαρατηριζε)κατεληγε σε 2 με 4 εμβρυα, να μη ρισκαρει με προεμφυτευτικο. τελικα ομως το κοστος (απο ολες τις αποψεις) τοσα χρονια ηταν πολυ πιο μεγαλο. τωρα μου λεει οτι θα χε κανει κατευθειαν. εγω αν αντεχα οικονομικα θα το εκανα και τωρα. και το λεω και για τη δικια μου ηλικια δηλαδη. εξαλλου οι χρωμοσωμικες ανωμαλιες προερχονται και απο κακο σπερμα πολυ συχνα. για την @Καντι δεν θυμαμαι καν την ηλικια της… αν θυμαμαι καλα 36 ειναι. καντι βγαλε ταυτοτητα! αχαχαχαχ εγω το λεω απ την αποψη οτι ταλαιπωρηθηκε τοσα χρονια και τελικα πετυχε με το υγιες που βρηκε απο τον προεμφυτευτικο. προσωπικη γνωμη εκφραζω, αλλα εγω θα τον εκανα τον προεμφυτευτικο στανταρ κ παλι. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Angot είπε:

Κορίτσια αύριο κάνω τη 2η χοριακη. Δε σας κρύβω πως έχω αγχωθει μη τυχόν και δεν έχει ανέβει σωστά και έχω καμία βιοχ. . Βασικά έχω ψιλοχεστει πάνω μ! 

Μην φοβάσαι τίποτα, δες καμιά ταινία να ξεχαστείς. Όλα καλά θα είναι 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ellidr είπε:

Εγώ έκανα σε επομενο κύκλο για να πάρω την αγωγή και να καθαρίσει το ενδομήτριο από τα μικρόβια που βρέθηκαν πήρα διπλή αντιβίωση και πολλά προβιοτικα και ακόμα παίρνω προβιοτικα

Κακο δε κάνουν 

Να σε ρωτήσω κάτι? Στο κέντρο η υπεύθυνη επιμένει να πάμε αύριο κανονικά για την κατάψυξη. Ενώ ο ανδρολόγος που μας είπε να κάνουμε κατάψυξη πρότεινε τώρα να γίνει πρώτα PCR. Κι εμείς έχουμε μπερδευτεί γιατί 9:30 πρέπει να είμαστε στο κέντρο, ο ανδρολόγος δεν απαντάει στα τηλέφωνα και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με έμβρυα τριών ημερών ετ Μεγάλη Τετάρτη αν κάνω Σάββατο χοριακή θα δείξει τίποτα; Δεν θέλω να περιμένω μέχρι την Τρίτη κ να πάρω κ άδεια απ’ το σχολείο. 

Επίσης άρχισα να έχω υγρά όπως τότε που είχα μείνει πρώτη φορά έγκυος. Να τα αξιολογήσω σαν θετικά ή απλά ως τυχαίο γεγονός; 

Για τον προεμφυτευτικό που διάβασα νωρίτερα το πρώτο μου έμβρυο που παλινδρόμησε δεν είχε καμία χρωμοσωμική ανωμαλία. Απλά πέθανε. Αν έκανα προεμφυτευτικό μια χαρά θα το έβρισκαν και πάλι θα είχα το ίδιο αποτέλεσμα. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να πάρει κανείς το ρίσκο γιατί έτσι κ αλλιώς ενέχει ένα ρίσκο αφού παίρνουν ένα κύτταρο από το έμβρυο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 54 λεπτά , Iraki2022 είπε:

Στην περιπτωση μου, σε ενσν συγκεκριμένο κυκλο τα έκανα όλα μαζί: πηρα αντιβίωση, εκανα το εμβόλιο για covid 2η δόση, μετά ανέβασα κ πυρετο από το εμβόλιο αλλά το ενδομήτριο στην πρωτη μέτρηση 11η μέρα κυκλου ήταν 9,2. Τους άλλους δυο μήνες δεν ξέρω τι επαθε, αλλά δεν ήταν το προβλημα από την αντιβίωση, μου είπε ο γιατρός τότε ότι ήταν μόνο το άγχος... Όποτε μην αγχώνεσαι λόγω αντιβίωσης. 

Σ'ευχαριστώ πολύ και όλα τα κορίτσια που μου απάντησαν! Ηρέμησα κάπως απλώς στεναχωριέμαι γιατί όλο απρόοπτα έχουμε και δεν μπορούμε να ηρεμήσουμε λίγο... Είχα δύο βδομάδες μέχρι τη διέγερση να είμαι ήρεμη και να συγκεντρωθώ και τώρα φτου κι απ' την αρχή εξετάσεις και τρέξιμο και άγχος.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Margeau είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι? Στο κέντρο η υπεύθυνη επιμένει να πάμε αύριο κανονικά για την κατάψυξη. Ενώ ο ανδρολόγος που μας είπε να κάνουμε κατάψυξη πρότεινε τώρα να γίνει πρώτα PCR. Κι εμείς έχουμε μπερδευτεί γιατί 9:30 πρέπει να είμαστε στο κέντρο, ο ανδρολόγος δεν απαντάει στα τηλέφωνα και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε τελικά...

Εννοεις μοριακό για το. Κορονοιο;;; 

Ωραία αφού δεν απαντάει ο ανδρολογος πάρε την υπεύθυνη και πες της ότι δεν πρόλαβαινετε να κάνετε τώρα μοριακό και μήπως πάτε με ραπιντ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες. Εχω κάποια φάρμακα που μου έχουν περισσέψει και σκέφτηκα μήπως κάποια τα θέλει. Είναι το cyclacur, prolutex, utrogestan, femara και orgalutran. Βρίσκομαι στη Νέα Ιωνία αν κάποια ενδιαφέρεται ας μου πει.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Ellidr είπε:

Εννοεις μοριακό για το. Κορονοιο;;; 

Ωραία αφού δεν απαντάει ο ανδρολογος πάρε την υπεύθυνη και πες της ότι δεν πρόλαβαινετε να κάνετε τώρα μοριακό και μήπως πάτε με ραπιντ

Όχι βρε PCR καλλιέργεια..

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 7 λεπτά , Margeau είπε:

Όχι βρε PCR καλλιέργεια..

Χαχαχα 

Ααααααα 

Κοίτα η γνώμη μου είναι ν ακούσεις τον ανδρολογο και να κάνετε πρώτα καλλιέργεια 

Σε δυο τρεις μέρες βγαίνει νομίζω 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Ellidr είπε:

Χαχαχα 

Ααααααα 

Κοίτα η γνώμη μου είναι ν ακούσεις τον ανδρολογο και να κάνετε πρώτα καλλιέργεια 

Σε δυο τρεις μέρες βγαίνει νομίζω 

Της είπε ο σύντροφός μου επί λέξει: Ο ανδρολόγος είπε να κάνω πρώτα PCR. Εγώ ποιον πρέπει να ακούσω, τον γιατρό μου ή εσάς; Κι εκείνη απάντησε: Εμένα...:huh: Άκρη δε βγαίνει! Θα πάμε εκεί το πρωί να δούμε τι θα μας πουν και θα πράξουμε αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Panagiotakats39 είπε:

Συνεχίζω με την αναρρωτική γιατί μου είχαν γράψει μέχρι 30/4 αλλά δυστυχώς αποτύχαμε!!!! 

λυπάμαι πάρα πολύ.. εύχομαι την επόμενη φορά να πάνε όλα καλά

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Margeau είπε:

Της είπε ο σύντροφός μου επί λέξει: Ο ανδρολόγος είπε να κάνω πρώτα PCR. Εγώ ποιον πρέπει να ακούσω, τον γιατρό μου ή εσάς; Κι εκείνη απάντησε: Εμένα...:huh: Άκρη δε βγαίνει! Θα πάμε εκεί το πρωί να δούμε τι θα μας πουν και θα πράξουμε αναλόγως.

Ωω ρε μπλέξιμο 

Δεν είναι στο ίδιο κέντρο να υποθέσω ;;;

Ναι πηγαίνετε και συζητάτε από κοντά

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Margeau είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι? Στο κέντρο η υπεύθυνη επιμένει να πάμε αύριο κανονικά για την κατάψυξη. Ενώ ο ανδρολόγος που μας είπε να κάνουμε κατάψυξη πρότεινε τώρα να γίνει πρώτα PCR. Κι εμείς έχουμε μπερδευτεί γιατί 9:30 πρέπει να είμαστε στο κέντρο, ο ανδρολόγος δεν απαντάει στα τηλέφωνα και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε τελικά...

Να ακούσετε τον ανδρολογο, καταψυξη κάνετε ανά πάσα στιγμή αν βγει το pcr καθαρό, δε θα αλλάξει κάτι στο σπερμα για λίγες μέρες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...