Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Προαπαθειες μετά απο εξωμήτριο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,εχω καιρό να γράψω καθώς η ψυχολογία νιυ ηταν στα ταρταρα μετα την εξωμήτριο κύηση και την αφαιρεσγ της αριστερής μ σάλπιγκας. Γράφω γιατί θέλω συμπαράσταση,ειμαστε στον 4ο μήνα προσπαθειών....τζίφος....ο αντρα μου δυστυχώς δουλεύει εκτός οπότε οι προσπάθειες ειναι συγκεκριμένες....ανησυχώ παρα πολύ. Πιστεύετε οτι ειναι νωρις για σαλπιγγοφραφία; ο γιατρός λεει να περασει λιγος καιρος με προσπαθειες,να χαλαρωσω και βλεπουμε...εγω φοβαμαι....ειμαι ακόμη 31 και δεν θέλω να περασουν τα χρόνια και ξαφνικά να ειναι δύσκολο....νιωθω σ ενα τελμα....τ ξερω ιτι για κάππιες ακουγομαι υπερβολική αλλα φοβαμαι πολύ οτι δεν θα τα καταφερω φυσικά...και τα οικοκομικά μου δεν σηκώνουν εξωσωματική. Γιατί ρε κοριτσια;γιατί;;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Ninaki- είπε:

Καλησπέρα σας,εχω καιρό να γράψω καθώς η ψυχολογία νιυ ηταν στα ταρταρα μετα την εξωμήτριο κύηση και την αφαιρεσγ της αριστερής μ σάλπιγκας. Γράφω γιατί θέλω συμπαράσταση,ειμαστε στον 4ο μήνα προσπαθειών....τζίφος....ο αντρα μου δυστυχώς δουλεύει εκτός οπότε οι προσπάθειες ειναι συγκεκριμένες....ανησυχώ παρα πολύ. Πιστεύετε οτι ειναι νωρις για σαλπιγγοφραφία; ο γιατρός λεει να περασει λιγος καιρος με προσπαθειες,να χαλαρωσω και βλεπουμε...εγω φοβαμαι....ειμαι ακόμη 31 και δεν θέλω να περασουν τα χρόνια και ξαφνικά να ειναι δύσκολο....νιωθω σ ενα τελμα....τ ξερω ιτι για κάππιες ακουγομαι υπερβολική αλλα φοβαμαι πολύ οτι δεν θα τα καταφερω φυσικά...και τα οικοκομικά μου δεν σηκώνουν εξωσωματική. Γιατί ρε κοριτσια;γιατί;;;;;;

Δεν υπαρχει παρεξηγηση εδω μεσα. Παντα υπαρχουν καλυτερα και χειροτερα. Εγω πχ σκεφτομαι οτι θα θελα πολυ να ειμαι 31, δε θα αγχωνομουν τοσο, αλλη στα 40+ θα πει θα θελα κ γω να ειμαι 35... αλλη δε μπορει να συλλαβει, αλλη παλινδρομησε, αλλη ηταν βιοχημικη, αλλες εξωμητρια, αλλες χασαν παιδια σε ολες τις ηλικιες. Ωστοσο δεν βγαζουμε το θλιβομετρο. Η καθεμια περναει τα δικα της, που στη προκειμενη φαση φανταζει γολγοθας. Και ισως ειναι.

Δε θελω να σου πω να μην αγχωνεσαι και να μην στεναχωριεσαι γιατι ξερω καλα οτι αυτο ειναι μια φραση μονο. Το μονο που θα σου πω σαν συμβουλη ειναι αν μπορεις να βρεις τροπο να πας σε εναν ειδικο. Καποιον ψυχολογο ή καποιον να μιλησεις γενικα. Υπομονη μονο.. στελνω θετικη ενεργεια και αγκαλια!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Ninaki- είπε:

Καλησπέρα σας,εχω καιρό να γράψω καθώς η ψυχολογία νιυ ηταν στα ταρταρα μετα την εξωμήτριο κύηση και την αφαιρεσγ της αριστερής μ σάλπιγκας. Γράφω γιατί θέλω συμπαράσταση,ειμαστε στον 4ο μήνα προσπαθειών....τζίφος....ο αντρα μου δυστυχώς δουλεύει εκτός οπότε οι προσπάθειες ειναι συγκεκριμένες....ανησυχώ παρα πολύ. Πιστεύετε οτι ειναι νωρις για σαλπιγγοφραφία; ο γιατρός λεει να περασει λιγος καιρος με προσπαθειες,να χαλαρωσω και βλεπουμε...εγω φοβαμαι....ειμαι ακόμη 31 και δεν θέλω να περασουν τα χρόνια και ξαφνικά να ειναι δύσκολο....νιωθω σ ενα τελμα....τ ξερω ιτι για κάππιες ακουγομαι υπερβολική αλλα φοβαμαι πολύ οτι δεν θα τα καταφερω φυσικά...και τα οικοκομικά μου δεν σηκώνουν εξωσωματική. Γιατί ρε κοριτσια;γιατί;;;;;;

Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη. Σε καταλαβαίνω και εγώ το πέρασα πέρυσι το Σεπτέμβρη. Ήμουν 28 τώρα είμαι 29. Εξωμητριο μετά από 6 μήνες προσπαθειών και αφαίρεση αριστερής σάλπιγγας. Σαλπιγγογραφια δεν χρειάζεται να κάνεις, εκείνη την ώρα του χειρουργείου ο γυναικολόγος σου κάνει και έλεγχο της άλλης σάλπιγγας να δει αν είναι ανοιχτή, ρώτησε τον να το επιβεβαιώσεις ότι το έχει κάνει. 

Μας είπε ότι μετά από 2-3 μήνες μπορούμε να ξαναπροσπαθησουμε και πως θα μείνω γρήγορα έγκυος... Αργότερα βέβαια μάθαμε πως ο άντρας μου είχε θέμα με το σπέρμα.. οπότε κάναμε εξωσωματικη... Μου φάνηκε βουνό στην αρχή και πολλά γιατι... Αλλά όλα ξεπερνιουνται.. 4 μήνες δεν είναι πολύ και ειδικά εφόσον δεν έχετε και πολλές επαφές... Υπομονή και αν θες να το βγάλεις από το μυαλό σου ας κάνει ένα σπερμοδιαγραμμα μετά από λίγους μήνες αν δεν έχεις μείνει ακόμα εγκυουλα.

. Εύχομαι γρήγορα να έρθει το μωράκι σας !! Υπομονή και κουράγιο!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2022 at 4:14 ΜΜ, Ninaki- είπε:

Καλησπέρα σας,εχω καιρό να γράψω καθώς η ψυχολογία νιυ ηταν στα ταρταρα μετα την εξωμήτριο κύηση και την αφαιρεσγ της αριστερής μ σάλπιγκας. Γράφω γιατί θέλω συμπαράσταση,ειμαστε στον 4ο μήνα προσπαθειών....τζίφος....ο αντρα μου δυστυχώς δουλεύει εκτός οπότε οι προσπάθειες ειναι συγκεκριμένες....ανησυχώ παρα πολύ. Πιστεύετε οτι ειναι νωρις για σαλπιγγοφραφία; ο γιατρός λεει να περασει λιγος καιρος με προσπαθειες,να χαλαρωσω και βλεπουμε...εγω φοβαμαι....ειμαι ακόμη 31 και δεν θέλω να περασουν τα χρόνια και ξαφνικά να ειναι δύσκολο....νιωθω σ ενα τελμα....τ ξερω ιτι για κάππιες ακουγομαι υπερβολική αλλα φοβαμαι πολύ οτι δεν θα τα καταφερω φυσικά...και τα οικοκομικά μου δεν σηκώνουν εξωσωματική. Γιατί ρε κοριτσια;γιατί;;;;;;

Μόλις είδα λιγό αιμα στο σκούπισμα....πάλι μου έρχεται περιοδος...σήμερα αύριο θα ειναι εδω....παλι.......

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου σε καταλαβαίνω και δεν σε θεωρώ καθόλου υπερβολική..

Από τη στιγμή που θέλεις να αποκτήσεις ένα παιδάκι είναι λογικό να σκέφτεσαι έτσι..Πόσο μάλλον και μετά από μια εξωμήτρια κύηση..

Θα σου πρότεινα όσο μπορείς να είσαι ήρεμη,προσπαθήστε φυσικά και κάποια στιγμή θα έρθει το μωράκι σας!

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 3/3/2022 at 2:14 PM, Ninaki- said:

Καλησπέρα σας,εχω καιρό να γράψω καθώς η ψυχολογία νιυ ηταν στα ταρταρα μετα την εξωμήτριο κύηση και την αφαιρεσγ της αριστερής μ σάλπιγκας. Γράφω γιατί θέλω συμπαράσταση,ειμαστε στον 4ο μήνα προσπαθειών....τζίφος....ο αντρα μου δυστυχώς δουλεύει εκτός οπότε οι προσπάθειες ειναι συγκεκριμένες....ανησυχώ παρα πολύ. Πιστεύετε οτι ειναι νωρις για σαλπιγγοφραφία; ο γιατρός λεει να περασει λιγος καιρος με προσπαθειες,να χαλαρωσω και βλεπουμε...εγω φοβαμαι....ειμαι ακόμη 31 και δεν θέλω να περασουν τα χρόνια και ξαφνικά να ειναι δύσκολο....νιωθω σ ενα τελμα....τ ξερω ιτι για κάππιες ακουγομαι υπερβολική αλλα φοβαμαι πολύ οτι δεν θα τα καταφερω φυσικά...και τα οικοκομικά μου δεν σηκώνουν εξωσωματική. Γιατί ρε κοριτσια;γιατί;;;;;;

Κορίτσι μου γλυκό, με συγκίνησε το ποστ σου γιατί έχω βρεθεί στην θέση σου στην ίδια περίπου ηλικία. Είχα κ εγώ μία έκτοπη κύηση και μου αφαίρεσαν κ εμένα την σάλπιγγα. Το ψυχολογικό κομμάτι είναι δύσκολο. Δεν είσαι υπερβολική. Θα έλεγα κ εγώ να προσπαθείς να μιλάς κ ας λες τις ίδιες και τις ίδιες σκέψεις. Μίλα σε άτομα που σε αγαπούν και έχουν κατανόηση, στον σύντροφό σου, στους γονείς σου και μην φοβάσαι ότι θα τους "κουράσεις". Προσπάθησε όσο μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου να μην κάνει αρνητικές σκέψεις. Είσαι πολύ νέα, συνέλαβες μία φορά φυσιολογικά που σημαίνει ότι μπορείς να συλλαμβάνεις. Γιατί να σκέφτεσαι ότι θα χρειαστεί να κάνεις εξωσωματική; Έχεις χρόνο. Οι σάλπιγγες δεν επηρεάζουν την γονιμότητα εάν δεν συνυπάρχουν άλλοι παράγοντες. Εγώ απορούσα πώς είναι δυνατόν, αφού μου αφαίρεσαν την δεξιά σάλπιγγα, αν απελευθερωθεί ωάριο από την δεξιά ωοθήκη να το "γραπώσει" η αριστερή σάλπιγγα. Τελικά αυτό έγινε! Ξανάμεινα έγκυος και είδαμε στον υπέρηχο ότι το ωάριο είχε φύγει από την δεξιά ωοθήκη και μια χαρά γονιμοποιήθηκε στην αριστερή. Άρα: η φύση για όλα προνοεί!! 4-5 μήνες προσπαθειών είναι μικρό χρονικό διάστημα. Δεν πιστεύω ότι συντρέχει λόγος τόσο σύντομα να κάνεις σαλπιγγογραφία, εφόσον ο χειρουργός που σε χειρούργησε σου είπε ότι η άλλη σάλπιγγα είναι σε φυσιολογική κατάσταση. Κλείνω το σεντονάκι με αυτό: πρόσφατα που μοιράστηκα την εμπειρία αυτή με μία γνωστή μου γιατρό μου είπε το εξής απίστευτο: ότι εκείνη γεννήθηκε με μία σάλπιγγα! Κ όμως συνέλαβε φυσιολογικά και έχει τρία γερά παιδάκια.  

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειδα μόλις το ποστ σας,σας χιλιοευχαριστω για τα καλά σας λόγια,ελπίζω μα έχετε δικιο και ολα στοωτελος να πανε καλα. Εγω βρηκα και μια κύατη 5,5 εκατοστα στη δεξια ωοθηκη αλλα ο γιατρος μ ειπε οτι μπορει μα απορροφηθει. Θελω τοσο πολύ ν κάνω ενα παιδάκι,ειναι ο,τι σημαντικότερο για εμενα. Προσπαθω να ειμαι ηρεμη....στειλτε μου τη θετική σας ενέργεια! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ειμαι απελπισμενη.....τα τεστ ωορρηξιας δεν θετικοπιουνται!  Νιωθω τοσο πολυ μόνη σε όλα αυτο ...πραγνατικα εχω αρχισει κ πιστευω οτι δεν θα τα καταφερω ποτε

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Ninaki- είπε:

Ειμαι απελπισμενη.....τα τεστ ωορρηξιας δεν θετικοπιουνται!  Νιωθω τοσο πολυ μόνη σε όλα αυτο ...πραγνατικα εχω αρχισει κ πιστευω οτι δεν θα τα καταφερω ποτε

Γεια σου κορίτσι μου. Τι κύκλο έχεις; Ποια μέρα ξεκινάς τα τεστ; Τι ώρα τα κάνεις; Είναι γνώστης εταιρείας;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 2/6/2022 at 12:30 ΠΜ, Ele@n είπε:

Γεια σου κορίτσι μου. Τι κύκλο έχεις; Ποια μέρα ξεκινάς τα τεστ; Τι ώρα τα κάνεις; Είναι γνώστης εταιρείας;

Εχω κύκλο 26-27 ημερών. Πάντα ξεκιμάω τα τεστ 9η μερα μεχρι και 15. Με προβληνατιζει γιατί εχει βρεθει μια κύστη στην αριστερη μου ωοθηκη(εκει που εχω σάλπιγγα). Λεω μηπως είμαι τοσο άτυχη και η "καλη μου πλευρα" χαλασε κ αυτη....νιωθω ορι θα τρελαθω,προσπαθω να μην το σκςφτομαι αλλα δεν μπορω. Τις τελευταιες μερες εχω κ πονους απο τη μερια π ειναι η κύστη.....εχω 30 τ μηνος ραντεβου με τ γθατρο να δουμε αν εφυγε αλλα δεν το πολυπιστευω....μαλλον παμε για εγχειρηση....δεν αντεχω αλλο....

On 16/3/2022 at 11:00 ΠΜ, Iris89 είπε:

Κορίτσι μου γλυκό, με συγκίνησε το ποστ σου γιατί έχω βρεθεί στην θέση σου στην ίδια περίπου ηλικία. Είχα κ εγώ μία έκτοπη κύηση και μου αφαίρεσαν κ εμένα την σάλπιγγα. Το ψυχολογικό κομμάτι είναι δύσκολο. Δεν είσαι υπερβολική. Θα έλεγα κ εγώ να προσπαθείς να μιλάς κ ας λες τις ίδιες και τις ίδιες σκέψεις. Μίλα σε άτομα που σε αγαπούν και έχουν κατανόηση, στον σύντροφό σου, στους γονείς σου και μην φοβάσαι ότι θα τους "κουράσεις". Προσπάθησε όσο μπορείς να βοηθήσεις τον εαυτό σου να μην κάνει αρνητικές σκέψεις. Είσαι πολύ νέα, συνέλαβες μία φορά φυσιολογικά που σημαίνει ότι μπορείς να συλλαμβάνεις. Γιατί να σκέφτεσαι ότι θα χρειαστεί να κάνεις εξωσωματική; Έχεις χρόνο. Οι σάλπιγγες δεν επηρεάζουν την γονιμότητα εάν δεν συνυπάρχουν άλλοι παράγοντες. Εγώ απορούσα πώς είναι δυνατόν, αφού μου αφαίρεσαν την δεξιά σάλπιγγα, αν απελευθερωθεί ωάριο από την δεξιά ωοθήκη να το "γραπώσει" η αριστερή σάλπιγγα. Τελικά αυτό έγινε! Ξανάμεινα έγκυος και είδαμε στον υπέρηχο ότι το ωάριο είχε φύγει από την δεξιά ωοθήκη και μια χαρά γονιμοποιήθηκε στην αριστερή. Άρα: η φύση για όλα προνοεί!! 4-5 μήνες προσπαθειών είναι μικρό χρονικό διάστημα. Δεν πιστεύω ότι συντρέχει λόγος τόσο σύντομα να κάνεις σαλπιγγογραφία, εφόσον ο χειρουργός που σε χειρούργησε σου είπε ότι η άλλη σάλπιγγα είναι σε φυσιολογική κατάσταση. Κλείνω το σεντονάκι με αυτό: πρόσφατα που μοιράστηκα την εμπειρία αυτή με μία γνωστή μου γιατρό μου είπε το εξής απίστευτο: ότι εκείνη γεννήθηκε με μία σάλπιγγα! Κ όμως συνέλαβε φυσιολογικά και έχει τρία γερά παιδάκια.  

Μου έχεις δώσει τόσο θετική ενέργεια! Απλα όλο κατι τυχαίνει...τψρα εχω μια κύστη αππ τγ πλευρα που εχω σάλπιγγα....νιωθω οτι θα σκασω δεν ξερω...κατι μεσα μου ελπιζει αλλα ολο απογοητευομαι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν χρειάζεται να απογοητεύεσαι. Κάτ αρχάς να ξέρεις ότι δεν είναι όλη τη μέρα απαραίτητα θετικά τα τεστ. Τον τελευταίο μήνα είχα θετικό τα μεσάνυχτα και την επόμενη μέρα το μεσημέρι είχε αρχίσει να σβήνει η γραμμή δλδ αν δεν είχα κάνει τα μεσάνυχτα θα έλεγα ότι αυτό το μήνα δεν είχα ωορρηξία. Και κυστουλα να υπάρχει την παρακεντα και όλα οκ. 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια μου καλησπερα,η κύστη δεν εχει φυγει ακόμη,εδω κ 2 μερες ποναω πολυ,εγκυος δεν εμεινα ακομη. Σήμερα εχω ραντεβου με τον γιατρο να μ γραψει κατι εξετασεις... η ψυχολογια μ δεν ειναι καλα.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ κύστη από τον Ιούνιο ,ύστερα από αποβολή. Και εμένα δεν έχει φύγει ακόμα..ο γιατρός μου είπε να το κοιτάξω το Σεπτέμβρη πάλι. Προσπάθησε να φτιάξεις την ψυχολογία σου είσαι μικρή έχεις ακόμα πολλά περιθώρια..για μένα στενεύουν..τι ειδους κύστη είναι;;;λειτουργική;;; Πες μου αν θες τι εξετάσεις θα σου γραψει ο γιατρος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
3 ώρες πρίν, Ninaki- είπε:

Ήταν ο δέκατος κύκλος......σημερα αδιαθέτησα...πάλι.....ειμαι πλέον σίγουρη οτι υπάρχει κάποιο θέμα....απογοήτευση...σρεναχώρια και μοναξιά.........

Πες του συζύγου να κάνει ένα σπερμοδιαγραμμα να αποκλείσετε τον σύζυγό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...