Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Σε πολλές κοπέλες εμφανίζονται καφέ και όλα πάνε μια χαρά αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σας....

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 13 λεπτά , Angel92 είπε:

Tωρα είναι καλά?? Πότε θα ηρεμήσουν @Blue Velvet...άραγε?!

Εμένα ο δικός μ έχει γίνει άλλο παιδί ρε συ ...κοιμάται πολύ λιγότερο μέσα στη μέρα..κάτι μισαωρακια με τη προϋπόθεση ότι πριν θα τον έχει πάρει ο ύπνος στο στήθος ή αγκαλιά με κούνημα ενώ τη περασμένη βδομάδα καθόταν ξύπνιος στη καλαθουνα, χάζευε λίγο και κοιμόταν μετά από λίγο μόνος του .

 Καλά είναι,δύο ώρες της κράτησε αυτό και μετά όλα καλά, κοιμηθηκε πολύ. Αλλά τη βλέπω ότι ζοριζεται θέλει να κάνει κακά και πονάει...ο δικός σου περνάει αυτό το άλμα ανάπτυξης? Μίλησες με το γιατρό? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 20/12/2022 at 8:52 ΠΜ, Laky είπε:

Το μέτρησα τώρα το πρωί κι έχω 79 της νηστείας. Θα το μετρήσω κι αργότερα και θα σου πω.

Πιστεύω θα πέσει. Μην ανησυχείς. Αλλά παρακολούθησε το ένα διάστημα. Εμένα με πονούσε ο καρπός μου και ο αστράγαλος πριν γεννήσω. Και ακόμα είμαι χάλια. 

Επίσης ρε κορίτσια πως πάτε με τα κιλά; Εγώ όσα έχασα μόλις γέννησα την πρώτη εβδομάδα. Μετά έχει κολλήσει η ζυγαριά. Έχω ένα μήνα τώρα δεν έχω χάσει ούτε ένα κιλό. Υποτίθεται είχα διαβάσει πως όταν θηλάζεις χάνονται πιο εύκολα τα κιλά.

Εγώ νηστείας 95 κ σήμερα χωρίς λόγο 125 κ τρόμαξα! Μέτρησα μεταγευματικα κ ήταν τέλειο όμως, δε ξέρω τι γίνεται... Κατά τ αλλα από κιλά σε 20 μέρες είχα χάσει κι ότι είχα από πριν, προφανώς λόγω ζάχαρο κ δίαιτας στην εγκυμοσύνη. Ξεκίνησα έγκυος 94 (είχα πάρει πριν απότομα κιλά) , πριν γεννήσω 96 κ 20 μέρες μετά τη γέννα ήμουν 84 ενώ έτρωγα σαν τρελή !!! Βέβαια Τώρα πήρα κιόλας 2 γιατί συνέχισα το φαΐ κ μου τελείωσε το γαλα οπότε άρχισα να παίρνω κ θέλει πάλι προσοχή...

Όσο για το γάλα εγώ που δεν έχω πλέον δίνω ξένο κ εζ  θέμα με αναγωγές. Το humana HA υποαλλεργικο έδειξε να βοηθάει τις πρώτες 3,4 μέρες (γιατί το αντιαναγωγικο την είχε τινάξει κ δε χωνευε με τπτ) τώρα όμως μετά από 10 μέρες άρχισε κ μ αυτο να βγάζει έντονες γουλιές κ πολύ ώρα μετά το γεύμα ενώ έχει ρευτει πολύ καλά. Η παιδίατρος είπε να δοκιμάσω κατσικισιο. Εγώ διάβασα κ για τα βιολογικά καλά λόγια. Έχει δοκιμάσει καμία? Έχω απελπιστεί...

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

 Καλά είναι,δύο ώρες της κράτησε αυτό και μετά όλα καλά, κοιμηθηκε πολύ. Αλλά τη βλέπω ότι ζοριζεται θέλει να κάνει κακά και πονάει...ο δικός σου περνάει αυτό το άλμα ανάπτυξης? Μίλησες με το γιατρό? 

Υποθέτω αυτό είναι ρε κορίτσι γιατί αλλιως δεν μπορώ να εξηγήσω τέτοια μεταστροφή..να κοιμάται πολύ λιγότερο , να έχει τέτοιο εκνευρισμό και να τρώει κάθε μία ώρα..θέλει συνέχεια να είναι στο στήθος..δεν υπάρχει αυτό .τον αφήνω και τσιριζει..πφφφ πάλι καλά π τη νύχτα κοιμάται 3-4 ώρες και ξεκουράζομαστε :( επισης έχει αρχίσει να κάνει κακά κάθε μέρα και κάποιες φορές δύο φορές τη μέρα ενώ έκανε μια φορά στις 3 ..το μόνο καλό 😜με τον γιατρό θα μιλήσω αύριο το πρωί γιατί έκανε πριν λίγο υπέρηχο στομάχου -οισοφαγου.Εχει ήπια παλινδρόμηση και θα δούμε αν χρειάζεται να κάνουμε κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!και εμείς περναμε το δεύτερο άλμα...κοιμάται λιγότερο ενώ φαίνεται πως έχει κοιμηθεί βαριά ξυπνάει σε μισή ώρα και μετά δύσκολα να ξανακοιμηθεί και στις 2 ώρες ξαναπειναει και ψάχνει να θηλάσει πιο συχνά..δίνω και εγώ πάντα συμπλήρωμα 120 το πίνει αρκετά γρήγορα και πολλές φορές πνίγεται..

Α και χρόνια πολλά κορίτσια καλές γιορτές να έχουμε με το καλό να μπει το νέο έτος και να είναι τόσο καλό όσο αυτό που μας έφερε τα μωράκια μας!!Υγεία σε όλους και πάνω από όλα τα μωράκια μας να είναι καλά!!

Κάθε πόσες ώρες δίνεις 120ml? Τα δίνεις αμέσως μετά από κάθε θηλασμό; Πως ξέρεις ότι δε χόρτασε Και πόση ώρα θηλάζεις; Χρόνια πολλά κιόλας κορίτσι μου. Με υγεία!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Angel92 είπε:

Υποθέτω αυτό είναι ρε κορίτσι γιατί αλλιως δεν μπορώ να εξηγήσω τέτοια μεταστροφή..να κοιμάται πολύ λιγότερο , να έχει τέτοιο εκνευρισμό και να τρώει κάθε μία ώρα..θέλει συνέχεια να είναι στο στήθος..δεν υπάρχει αυτό .τον αφήνω και τσιριζει..πφφφ πάλι καλά π τη νύχτα κοιμάται 3-4 ώρες και ξεκουράζομαστε :( επισης έχει αρχίσει να κάνει κακά κάθε μέρα και κάποιες φορές δύο φορές τη μέρα ενώ έκανε μια φορά στις 3 ..το μόνο καλό 😜με τον γιατρό θα μιλήσω αύριο το πρωί γιατί έκανε πριν λίγο υπέρηχο στομάχου -οισοφαγου.Εχει ήπια παλινδρόμηση και θα δούμε αν χρειάζεται να κάνουμε κάτι. 

Κορίτσια βοηθειαααα... κοντεύω να τρελαθώ..η κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο .δεν κοιμάται ούτε μισή ώρα..θέλει συνέχεια στήθος.Πειτε μου ποτέ περνάει τέλοσπάντων αυτό το άλμα..αν δεν είναι κι απλά άλλαξε το παιδί δεν θα το αντέξω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Angel92 είπε:

Κορίτσια βοηθειαααα... κοντεύω να τρελαθώ..η κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο .δεν κοιμάται ούτε μισή ώρα..θέλει συνέχεια στήθος.Πειτε μου ποτέ περνάει τέλοσπάντων αυτό το άλμα..αν δεν είναι κι απλά άλλαξε το παιδί δεν θα το αντέξω..

Κι εμένα έτσι είναι. Ηρέμησε. Και δε ξέρω και πότε να δώσω συμπληρωμα. Τα χω παίξει. Γέννησα 2.11 εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, η παιδίατρος μ είπε ότι πιστεύει πως το μωρό δεν έχει πρόβλημα κι ότι μου βγάζει γιατί τρώει λαίμαργα κ πολύ. Κορίτσια, είναι 50 ημερών κ τρώει 5 γεύματα απο 90 μμ και 2 απο 120 ξένο αποκλειστικά πλέον. Είναι αυτό τόσο πολύ???? Οκ, είναι μικρή, είναι Τώρα 4 κιλά σχεδόν κ γεννήθηκε 2300 αλλά αφού τα σκουπίζει τα 90 κ ζητάει οι άλλο τι να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , MeliD είπε:

Επίσης, η παιδίατρος μ είπε ότι πιστεύει πως το μωρό δεν έχει πρόβλημα κι ότι μου βγάζει γιατί τρώει λαίμαργα κ πολύ. Κορίτσια, είναι 50 ημερών κ τρώει 5 γεύματα απο 90 μμ και 2 απο 120 ξένο αποκλειστικά πλέον. Είναι αυτό τόσο πολύ???? Οκ, είναι μικρή, είναι Τώρα 4 κιλά σχεδόν κ γεννήθηκε 2300 αλλά αφού τα σκουπίζει τα 90 κ ζητάει οι άλλο τι να κάνω???

Δε νομίζω ότι είναι πολύ. Ο δικός μου τρώει τόσο και θηλάζει κιόλας. Κι εγώ 2/11 γέννησα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Laky είπε:

Κι εμένα έτσι είναι. Ηρέμησε. Και δε ξέρω και πότε να δώσω συμπληρωμα. Τα χω παίξει. Γέννησα 2.11 εσύ;

13/11 γεννησα ...ούτε εγώ ξέρω...ρε συ τρώει από το δικό μου φουλ, βγαίνουν γουλιες από το πλάι ενώ τρώει ,πατάω το στήθος και βγαίνει συντριβάνι άρα έχω πολύ γάλα ..κατευθείαν μετά τ δικο μου τρώει συμπλήρωμα 90ml και σε μισή ώρα πάλι στήθος και βέβαια δεν δίνω κ συμπλήρωμα γιατί φοβάμαι θα σκάσει.. προσπαθώ να μην του δίνω κάθε φορά αλλά έχω χάσει το μέτρημα στο πόσα γεύματα κάνει τη μέρα.Πηγαμε στη κλινική και έκανε τον υπέρηχο στομάχου ο μικρός και ο γιατρός μου είπε ότι είναι υπερπλήρες το στομάχι του και αμέσως μόλις βγήκαμε ήταν έξαλλος και ήθελε φαγητό..μετά από 10 λεπτά δηλαδή. πώς γίνεται αυτό?!

Εγω το παλεύω και με πιπίλα .σήμερα έβαλα σκοπό της ζωής μου να τον μάθω να τη πιάνει.. γιατι δεν την ήθελε καθόλου.Μεχρι στο στήθος μου την στήριξαν και τον έβαλα σε στάση όπως οταν τον θηλάζω για να το καταφέρω.

Εσένα παίρνει πιπίλα?? Πόσες μέρες είστε έτσι?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Angel92 είπε:

Υποθέτω αυτό είναι ρε κορίτσι γιατί αλλιως δεν μπορώ να εξηγήσω τέτοια μεταστροφή..να κοιμάται πολύ λιγότερο , να έχει τέτοιο εκνευρισμό και να τρώει κάθε μία ώρα..θέλει συνέχεια να είναι στο στήθος..δεν υπάρχει αυτό .τον αφήνω και τσιριζει..πφφφ πάλι καλά π τη νύχτα κοιμάται 3-4 ώρες και ξεκουράζομαστε :( επισης έχει αρχίσει να κάνει κακά κάθε μέρα και κάποιες φορές δύο φορές τη μέρα ενώ έκανε μια φορά στις 3 ..το μόνο καλό 😜με τον γιατρό θα μιλήσω αύριο το πρωί γιατί έκανε πριν λίγο υπέρηχο στομάχου -οισοφαγου.Εχει ήπια παλινδρόμηση και θα δούμε αν χρειάζεται να κάνουμε κάτι. 

Περαστικά κορίτσι μου,μακάρι να στρώσει γρήγορα το μπεμπακι ❤️

Σχετικά με τα κακά του,αλλάξατε κάτι στη διατροφή και κάνει πλέον κάθε μέρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 58 λεπτά , Laky είπε:

Κάθε πόσες ώρες δίνεις 120ml? Τα δίνεις αμέσως μετά από κάθε θηλασμό; Πως ξέρεις ότι δε χόρτασε Και πόση ώρα θηλάζεις; Χρόνια πολλά κιόλας κορίτσι μου. Με υγεία!

Κάθε 3 ώρες δίνω και κάποιες φορές και λίγο νωρίτερα αλλά δεν το πίνει πάντα όλο..το δίνω αμέσως μετά τον θηλασμό.οταν χορταινει σπρώχνει τη θηλή του μπιμπερο και όταν θέλει κι άλλο πιπιλαει και ψάχνει γυρίζει στο πλάι ψάχνει..δεν θηλάζω συγκεκριμένη ώρα..μπορεί 10 λεπτά και μπορεί και μια ώρα.. νωρίτερα το απόγευμα για παράδειγμα ξαπλωναμε και θήλαζε μια ώρα σχεδόν και δεν είχε χορτάσει και μετά ήπιε 115 μλ ..το πρωί που έχω πολύ γάλα θηλάζω και μπορεί να πιει μετά μόνο 50 μλ..

Σε μας κράτησε 3-4 μέρες την προηγούμενη φορά το άλμα κορίτσια... σήμερα για μια στιγμή είπε το πρώτο αγκου..γενικά έχει αλλάξει ο τρόπος που κλαίει και βγάζει πολλές φωνουλες..του μιλάω τον κοιτάω στα ματάκια και γελάει ο γλυκούλης μου κάποιες φορές και με φωνουλα..η πιπίλα είναι απαραίτητη και για μας γιατί δεν γίνεται όλη μέρα να είναι στο στήθος κορίτσια έχουμε και τα του σπιτιού που πρέπει να γίνουν..και μας δεν την παίρνει εύκολα πάντα την βάζουμε μετά από λίγο την φτύνει αλλά την ψάχνει κιόλας όταν του πέφτει και κλαίει ..

πρίν από 33 λεπτά , Angel92 είπε:

13/11 γεννησα ...ούτε εγώ ξέρω...ρε συ τρώει από το δικό μου φουλ, βγαίνουν γουλιες από το πλάι ενώ τρώει ,πατάω το στήθος και βγαίνει συντριβάνι άρα έχω πολύ γάλα ..κατευθείαν μετά τ δικο μου τρώει συμπλήρωμα 90ml και σε μισή ώρα πάλι στήθος και βέβαια δεν δίνω κ συμπλήρωμα γιατί φοβάμαι θα σκάσει.. προσπαθώ να μην του δίνω κάθε φορά αλλά έχω χάσει το μέτρημα στο πόσα γεύματα κάνει τη μέρα.Πηγαμε στη κλινική και έκανε τον υπέρηχο στομάχου ο μικρός και ο γιατρός μου είπε ότι είναι υπερπλήρες το στομάχι του και αμέσως μόλις βγήκαμε ήταν έξαλλος και ήθελε φαγητό..μετά από 10 λεπτά δηλαδή. πώς γίνεται αυτό?!

Εγω το παλεύω και με πιπίλα .σήμερα έβαλα σκοπό της ζωής μου να τον μάθω να τη πιάνει.. γιατι δεν την ήθελε καθόλου.Μεχρι στο στήθος μου την στήριξαν και τον έβαλα σε στάση όπως οταν τον θηλάζω για να το καταφέρω.

Εσένα παίρνει πιπίλα?? Πόσες μέρες είστε έτσι?

Αν δεν τον βολεύει η πιπίλα δοκιαμασε και καποιας άλλης εταιρίας κορίτσι μου και εμάς στην αρχή καθόλου δεν μπορούσε να την κρατήσει άλλαξα και πήρα άλλη και την κρατάει καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Matina87 είπε:

Κάθε 3 ώρες δίνω και κάποιες φορές και λίγο νωρίτερα αλλά δεν το πίνει πάντα όλο..το δίνω αμέσως μετά τον θηλασμό.οταν χορταινει σπρώχνει τη θηλή του μπιμπερο και όταν θέλει κι άλλο πιπιλαει και ψάχνει γυρίζει στο πλάι ψάχνει..δεν θηλάζω συγκεκριμένη ώρα..μπορεί 10 λεπτά και μπορεί και μια ώρα.. νωρίτερα το απόγευμα για παράδειγμα ξαπλωναμε και θήλαζε μια ώρα σχεδόν και δεν είχε χορτάσει και μετά ήπιε 115 μλ ..το πρωί που έχω πολύ γάλα θηλάζω και μπορεί να πιει μετά μόνο 50 μλ..

Σε μας κράτησε 3-4 μέρες την προηγούμενη φορά το άλμα κορίτσια... σήμερα για μια στιγμή είπε το πρώτο αγκου..γενικά έχει αλλάξει ο τρόπος που κλαίει και βγάζει πολλές φωνουλες..του μιλάω τον κοιτάω στα ματάκια και γελάει ο γλυκούλης μου κάποιες φορές και με φωνουλα..η πιπίλα είναι απαραίτητη και για μας γιατί δεν γίνεται όλη μέρα να είναι στο στήθος κορίτσια έχουμε και τα του σπιτιού που πρέπει να γίνουν..και μας δεν την παίρνει εύκολα πάντα την βάζουμε μετά από λίγο την φτύνει αλλά την ψάχνει κιόλας όταν του πέφτει και κλαίει ..

Αν δεν τον βολεύει η πιπίλα δοκιαμασε και καποιας άλλης εταιρίας κορίτσι μου και εμάς στην αρχή καθόλου δεν μπορούσε να την κρατήσει άλλαξα και πήρα άλλη και την κρατάει καλύτερα..

Ποια να πάρω ; Έχω αλλάξει 3 μέχρι τώρα .. dr brown,mam και τώρα έχει nuk .την κρατάει για λίγο κανένα 10 λεπτό και μετά πάλι τα ίδια ..πφφ..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Angel92 είπε:

Ποια να πάρω ; Έχω αλλάξει 3 μέχρι τώρα .. dr brown,mam και τώρα έχει nuk .την κρατάει για λίγο κανένα 10 λεπτό και μετά πάλι τα ίδια ..πφφ..εσένα είναι μέρες σε αυτή τη κατάσταση ?

 

Και εγώ nuk έχω τώρα..κάποιες μέρες είναι πιο εύκολες κάποιες λίγο πιο δύσκολες ..με ξεκουράζει πολύ κορίτσια που το βράδυ στις 3 συνήθως αλλάζει και ταιζει τον μικρό ο άντρας μου ξυπνάω και εγώ βέβαια τον θηλάζω για λίγο μέχρι να ετοιμάσει το γάλα αλλά κοιμάμαι ξανά μετά αμέσως οπότε έτσι είμαι πιο ξεκούραστη για την επόμενη μέρα..βιταμίνη d σε σταγόνες δίνεται κορίτσια;;εμείς δίνουμε και συνήθως επιλέγω να τις δωσουμε όταν γκρινιάζει λίγο δίνουμε και την πιπίλα κατευθείαν και έτσι ξεγελιέται λίγο και την κρατάει πιο καλά..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Matina87 είπε:

Και εγώ nuk έχω τώρα..κάποιες μέρες είναι πιο εύκολες κάποιες λίγο πιο δύσκολες ..με ξεκουράζει πολύ κορίτσια που το βράδυ στις 3 συνήθως αλλάζει και ταιζει τον μικρό ο άντρας μου ξυπνάω και εγώ βέβαια τον θηλάζω για λίγο μέχρι να ετοιμάσει το γάλα αλλά κοιμάμαι ξανά μετά αμέσως οπότε έτσι είμαι πιο ξεκούραστη για την επόμενη μέρα..βιταμίνη d σε σταγόνες δίνεται κορίτσια;;εμείς δίνουμε και συνήθως επιλέγω να τις δωσουμε όταν γκρινιάζει λίγο δίνουμε και την πιπίλα κατευθείαν και έτσι ξεγελιέται λίγο και την κρατάει πιο καλά..

Εγώ δίνω αλλά οπότε και να τις δώσω είναι το ίδιο ..το παιδί είναι άυπνο κ γω μαζί.. χειρότερα κι από κολικούς το περνάμε αυτό το άλμα:(

Κι εμένα κατά τις 3-4 αναλαμβάνει ο άντρας μου αλλά πλέον εκείνες οι ώρες είναι οι πιο ήσυχες..που κοιμάται ...από 5 το πρωί μέχρι 00.00-01.00 το βράδυ είναι ξύπνιος με εικοσαλεπτα-μισαωρα διαλειμματα 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Τα χω παίξει κι εγώ. Δυστυχώς εγώ είμαι ολομόναχη στο σπίτι και νομίζω πως αυτή η συνεχόμενη αϋπνία Μ έχει κάνει κουρέλι.

Τα κορίτσια που έδιναν χαμομήλι, μπορούν να μου πουν για πόσο διάστημα θα το δίνουν; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...