Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Όλα μια λακούβα σε αυτή την χώρα. Το καλό είναι ότι οδηγώ εγώ πάμε μαζί (και εγώ δάσκαλος μας έφαγε η εκπαίδευση . Μα συγνώμη η μόνιμη δασκάλα έχει αναρ άδεια για όλα η αναπληρώτρια έχει μήτρα από τα lidl 😅😅 ήθελα να ξέρω τους νόμους τουσ διαβάζουν;  Καλά τα ηρεμιστικά τα βλέπω σιγά σιγά αχααχαχαχα η γιατρός είπε όλα μια χαρά με το μωρό μια μικρή αποκόλληση βλέπω όχι λακούβες και τραντάγματα 

      Ναι είναι μεγάλη αδικία οι αναρρωτικες αναπληρωτων σε σύγκριση με μονίμων. Είχαν πει θα τα εξισωναν αλλά ακόμα τίποτα.... αν οδηγείς εσύ νομίζω μια χαρά....θα πηγαίνεις αργά θα αποφεύγεις λακουβες και στο σχολειο δε θα κάνει τίποτα να κάθεται σαν πατριάρχης 😁. Προσοχή στις ιώσεις και τον πυρετό στο σχολειο...καλό είναι να μην ανεβάσουμε πυρετό στο 1ο τριμηνο ειδικά. Να φοράτε μάσκα. Στο δημοτικό κολλάς εύκολα. 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

Αχχχχ κορίτσια τα γράφω και εγώ εδώ να πω τον πόνο μου αν και όλες τα ίδια ζούμε πάνω κάτω 🥹 ο μικρός είναι 18 ημερών και εγώ δεν κοιμάμαι σχεδόν καθόλου ! Τα έχω παίξει ! Στην αρχή τουλάχιστον κοιμόταν τη μέρα συνεχόμενα τρίωρα , τώρα τα έκοψε και αυτά και τη νύχτα ξυπνάμε σχεδόν ανά μια ώρα ! Δεν θέλει να κοιμάται στο κρεβάτι μαζί μας , ούτε και στο λίκνο του . Εγώ από την κούραση ανέβασα δέκατα και με έχουν πονέσει τα κόκαλα μου που τον έχω συνέχεια αγκαλιά ! Θηλάζει συνέχεια και πιστεύω ότι χορταίνει γιατί βρέχει πολλές πάνες , κάνει πολλές φορές κακάκια και έχει παρει και 750 γρ από το μαιευτήριο. Επίσης ενώ δείχνει σημάδια κούρασης , αρνείται να κοιμηθεί με οποιοδήποτε τρόπο προσπαθώ! Βοηθειααααα και καλό κουράγιο σε όλες μας μανούλες ! ❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Laky είπε:

Εμένα πάντως κοιμάται πολύ γρήγορα στο στήθος. Γι αυτό αγχώνομαι μήπως δε προλαβαίνει να φάει καλά.

Κι εμένα κοιμάται πολύ γρήγορα και τον ξυπνάω συνέχεια .επίσης κι εμένα σταγόνες βγαίνουν γενικά απλά έχει τύχει κάποιες φορές να το πιέσω και να βγει με δύναμη ποσότητα σαν συντριβάνι. Επίσης έχει τύχει τις τελευταίες μέρες να βγάζει το μωρό όπως ρουφάει γάλα , στο πλάι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια, ελπιζω να σας βρισκω καλα, εχω μερες να μπω και δεν καταφερα να τα διαβασω ολα οσα γραφτηκαν!

Φτασαμε κι εμεις αισιως στις 3 εβδομαδες και την πατησαμε! Κολλησε μια ιωση η μεγαλη μου και την αρπαξε και το μωρο. Πολλη μυξα και βηχας. Κοιμομαστε ολες μαζι αυτες τις μερες για να τις παρακολουθω και απ τη μια ροχαλιζει η μεγαλη κι απ την αλλη η μικρη λογω βουλωμενης μυτης. Τις λυπαμαι τοσο πολυ! Οι πλυσεις ανακουφιζουν μονο στιγμιαια και μολις ξαπλωσουν αρχιζουν οι "προπελες" 😔. Τα χω παιξει! Για να μην μιλησω για τις ζηλιες που κανει η μεγαλη, πραγματικα αυτο ειναι το πιο δυσκολο απ'ολα!!! Κι απ την κουραση κι απ' την αυπνια κι απ'τον πονο των ραμματων! Πότε το ξεπερνουν αυτο θεε μου?! Εχω σαλταρει! Προσπαθω οσο μπορω να της εξηγω συνεχεια για να καταλαβει την νεα κατασταση με το μωρο και συνεχεια ξεκλεβω χρονο για να παιζω μαζι της και να την αγκαλιαζω αλλα δεν ειναι παντα συνεργασιμη. Ξερει τι δεν πρεπει να κανει και παει και το κανει επιτηδες για να τραβηξει την προσοχη. Εσεις που εχετε μεγαλυτερα παιδακια πως το χειριζεστε;

  • Λυπημένη/-ος 2

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Anastasiade είπε:

να σαι καλά κορίτσι μου ❤️χαχα ευτυχώς που έχουμε η μία την άλλη εδώ στο φόρουμ και μοιραζόμαστε τις αγωνίες μας.. 🥰 όσο σκέφτομαι ότι αυτό είναι μια φάση παροδική, οτι δεν θα είναι για πάντα μωράκια που θα θέλουν να είναι κολλημένα στην αγκαλιά μας και θα περάσει ο χρόνος γρήγορα,  μου φεύγει η κούραση , τα ξεχνάω ολα και τον αγκαλιάζω πιο πολύ 🤣❤️ 

@Anastasiadeκορίτσι ταυτίζομαι απόλυτα σε αυτό που λες . Υπάρχουν στιγμές που με πιάνει πανικός ,νεύρα , μελαγχολία γιατί κακά τα ψέματα κορίτσια , εμείς τρώμε όλο το πακέτο της αϋπνίας ,της κούρασης ,των ορμονών κλπ .οπότε λες πως θα αντέξω άλλο ένα βράδυ έτσι?! Αλλά μετά έρχεται η σκεψη ότι θα μεγαλώσει , θα μπει σε ένα πρόγραμμα και. ..θα έρθουν καλύτερες μέρες, δεν θα είναι πάντα έτσι ...και δεν θα είσαι σαν το ζόμπι συνέχεια κι εκεί ηρεμείς, το αγκαλιάζεις σφιχτά και το  απολαμβάνεις..άλλωστε είναι τα παιδάκια μας που τόσο αγαπάμε και χαλάλι όλα ..αρκεί να είναι καλα ♥️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angel92 είπε:

@Anastasiadeκορίτσι ταυτίζομαι απόλυτα σε αυτό που λες . Υπάρχουν στιγμές που με πιάνει πανικός ,νεύρα , μελαγχολία γιατί κακά τα ψέματα κορίτσια , εμείς τρώμε όλο το πακέτο της αϋπνίας ,της κούρασης ,των ορμονών κλπ .οπότε λες πως θα αντέξω άλλο ένα βράδυ έτσι?! Αλλά μετά έρχεται η σκεψη ότι θα μεγαλώσει , θα μπει σε ένα πρόγραμμα και. ..θα έρθουν καλύτερες μέρες, δεν θα είναι πάντα έτσι ...και δεν θα είσαι σαν το ζόμπι συνέχεια κι εκεί ηρεμείς, το αγκαλιάζεις σφιχτά και το  απολαμβάνεις..άλλωστε είναι τα παιδάκια μας που τόσο αγαπάμε και χαλάλι όλα ..αρκεί να είναι καλα ♥️

αυτό ακριβώς!!🥰 νταξει εγώ ρίχνω κάνα κλάμα που και που άμα μου βγει , καλό κάνει , βοηθάει 🤣

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Anastasiade είπε:

αυτό ακριβώς!!🥰 νταξει εγώ ρίχνω κάνα κλάμα που και που άμα μου βγει , καλό κάνει , βοηθάει 🤣

Καλά κι εγώ μια από τα ίδια, το αφήνω να βγει από μέσα μου να ξελαφρωσω. Τις πρώτες μέρες περισσότερο αλλά και τώρα που και που με πιάνει . 

Πάντως μιας και λέγαμε για πεθερές προηγουμένως να σας πω ότι εγώ προσωρινά μένω μαζί με τα πεθερικα μου...οποτε καταλαβαίνετε ότι οοοολα αυτά που οι περισσότερες ακούτε κάποιες ώρες ή κάποιες μέρες και κλείνετε τη πόρτα του σπιτιού ή το τηλέφωνό σας και είστε μόνες με την οικογένεια και την ησυχία σας εγώ δεν το έχω. Γ σγ.

16 ώρες πρίν, Ελλάκι είπε:

Γεια σας κοριτσια, ελπιζω να σας βρισκω καλα, εχω μερες να μπω και δεν καταφερα να τα διαβασω ολα οσα γραφτηκαν!

Φτασαμε κι εμεις αισιως στις 3 εβδομαδες και την πατησαμε! Κολλησε μια ιωση η μεγαλη μου και την αρπαξε και το μωρο. Πολλη μυξα και βηχας. Κοιμομαστε ολες μαζι αυτες τις μερες για να τις παρακολουθω και απ τη μια ροχαλιζει η μεγαλη κι απ την αλλη η μικρη λογω βουλωμενης μυτης. Τις λυπαμαι τοσο πολυ! Οι πλυσεις ανακουφιζουν μονο στιγμιαια και μολις ξαπλωσουν αρχιζουν οι "προπελες" 😔. Τα χω παιξει! Για να μην μιλησω για τις ζηλιες που κανει η μεγαλη, πραγματικα αυτο ειναι το πιο δυσκολο απ'ολα!!! Κι απ την κουραση κι απ' την αυπνια κι απ'τον πονο των ραμματων! Πότε το ξεπερνουν αυτο θεε μου?! Εχω σαλταρει! Προσπαθω οσο μπορω να της εξηγω συνεχεια για να καταλαβει την νεα κατασταση με το μωρο και συνεχεια ξεκλεβω χρονο για να παιζω μαζι της και να την αγκαλιαζω αλλα δεν ειναι παντα συνεργασιμη. Ξερει τι δεν πρεπει να κανει και παει και το κανει επιτηδες για να τραβηξει την προσοχη. Εσεις που εχετε μεγαλυτερα παιδακια πως το χειριζεστε;

Περαστικά σας @Ελλάκιμου ...δεν έχω άλλο παιδάκι αλλά κόλλησε και μενα ίωση ο μικρός από τον ανηψιο μου όταν ήταν 3-4 βδομάδων και ταλαιπωρήθηκε πολύ..ακόμα ταλαιπωρείται δηλαδή..αυτές οι μυξες πόσες μέρες κρατάνε ρε παιδί μου?! Είναι η 3η εβδομάδα που περνάει τώρα. 

  • Λυπημένη/-ος 4
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια..είμαστε 41ημερων σήμερα και νομίζω ο μικρός περνάει αναπτυξιακό άλμα. Ενώ κοιμόταν σαν πουλακι τις τελευταίες μέρες και χωρίς καν αγκαλιά ή νανούρισμα και γενικά ήταν πολύ πιο ήρεμος απ'ότι τον πρώτο μήνα ,ξαφνικά από χθες είναι ανήσυχος ,πεινάει πιο συχνά και τρώει κάνοντας κάτι σπαστικά και γκρινιάζοντας ενώ έχω αρκετό γάλα.. γενικα είναι περίεργος  😕 Το έχετε παρατηρήσει κι εσείς ; Αν ναι πόσο κρατάει και τι κάνουμε? Απλά ταΐζουμε φουλ κ υπομονή ;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Angel92 είπε:

Κορίτσια..είμαστε 41ημερων σήμερα και νομίζω ο μικρός περνάει αναπτυξιακό άλμα. Ενώ κοιμόταν σαν πουλακι τις τελευταίες μέρες και χωρίς καν αγκαλιά ή νανούρισμα και γενικά ήταν πολύ πιο ήρεμος απ'ότι τον πρώτο μήνα ,ξαφνικά από χθες είναι ανήσυχος ,πεινάει πιο συχνά και τρώει κάνοντας κάτι σπαστικά και γκρινιάζοντας ενώ έχω αρκετό γάλα.. γενικα είναι περίεργος  😕 Το έχετε παρατηρήσει κι εσείς ; Αν ναι πόσο κρατάει και τι κάνουμε? Απλά ταΐζουμε φουλ κ υπομονή ;

Ακριβώς αυτό. Υπομονή!!! Κι εγώ το σκέφτηκα για τον δικό μου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Laky είπε:

Ακριβώς αυτό. Υπομονή!!! Κι εγώ το σκέφτηκα για τον δικό μου. 

Το έχετε μέρες τώρα @Lakyμου? Δεν μπορώω άλλο .. πιάστηκαν τα χέρια μου και κοντεύει να μ ξεριζώσει τη θηλή από τ τράβηγμα .Σηκώνει κ κατεβάζει τα χέρια συνέχεια .από τη μια θέλω να κλάψω κι από την άλλη γελάω έτσι όπως κάνει . 

 

20 ώρες πρίν, Kallibabyboy είπε:

Αχχχχ κορίτσια τα γράφω και εγώ εδώ να πω τον πόνο μου αν και όλες τα ίδια ζούμε πάνω κάτω 🥹 ο μικρός είναι 18 ημερών και εγώ δεν κοιμάμαι σχεδόν καθόλου ! Τα έχω παίξει ! Στην αρχή τουλάχιστον κοιμόταν τη μέρα συνεχόμενα τρίωρα , τώρα τα έκοψε και αυτά και τη νύχτα ξυπνάμε σχεδόν ανά μια ώρα ! Δεν θέλει να κοιμάται στο κρεβάτι μαζί μας , ούτε και στο λίκνο του . Εγώ από την κούραση ανέβασα δέκατα και με έχουν πονέσει τα κόκαλα μου που τον έχω συνέχεια αγκαλιά ! Θηλάζει συνέχεια και πιστεύω ότι χορταίνει γιατί βρέχει πολλές πάνες , κάνει πολλές φορές κακάκια και έχει παρει και 750 γρ από το μαιευτήριο. Επίσης ενώ δείχνει σημάδια κούρασης , αρνείται να κοιμηθεί με οποιοδήποτε τρόπο προσπαθώ! Βοηθειααααα και καλό κουράγιο σε όλες μας μανούλες ! ❤️

Να σου ζήσει το μωράκι σου..Μήπως έχει κολικούς; Λυγίζει κ πόδια κ κάνει σαν να πονάει; Υπομονή και πολλές αγκαλιές, τι άλλο να κάνεις; Φαντάζομαι ότι όταν πάνε 3-4 μηνών θα είναι κλτρ ως προς αυτό  .Μετα θα έχουμε αλλα, όμως τουλάχιστον θα καταλαβαίνουμε πιο εύκολα τι τους συμβαίνει από το κλάμα και τις αντιδράσεις τους  .

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angel92 είπε:

Κορίτσια..είμαστε 41ημερων σήμερα και νομίζω ο μικρός περνάει αναπτυξιακό άλμα. Ενώ κοιμόταν σαν πουλακι τις τελευταίες μέρες και χωρίς καν αγκαλιά ή νανούρισμα και γενικά ήταν πολύ πιο ήρεμος απ'ότι τον πρώτο μήνα ,ξαφνικά από χθες είναι ανήσυχος ,πεινάει πιο συχνά και τρώει κάνοντας κάτι σπαστικά και γκρινιάζοντας ενώ έχω αρκετό γάλα.. γενικα είναι περίεργος  😕 Το έχετε παρατηρήσει κι εσείς ; Αν ναι πόσο κρατάει και τι κάνουμε? Απλά ταΐζουμε φουλ κ υπομονή ;

εμείς είμαστε 38 ημερών σήμερα.. τις τελευταίες 2 μέρες ήταν όλη μέρα ξύπνιος σχεδόν, έτρωγε συνέχεια κ έκλαιγε ενώ έτρωγε και γενικά ήταν πολύ ανήσυχος.. τα είχα παίξει, είχα δοκιμάσει τα πάντα και δεν ηρεμουσε για ώρες, αναρωτιόμουν τι κάνω λάθος..διάβασα τελικά για το αλμα ανάπτυξης και λογικά ήταν αυτό.. 2 μέρες κράτησε.. από χθες δοξα τον Θεό ηρέμησε🧿❤️ υπομονή ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Το έχετε μέρες τώρα @Lakyμου? Δεν μπορώω άλλο .. πιάστηκαν τα χέρια μου και κοντεύει να μ ξεριζώσει τη θηλή από τ τράβηγμα .Σηκώνει κ κατεβάζει τα χέρια συνέχεια .από τη μια θέλω να κλάψω κι από την άλλη γελάω έτσι όπως κάνει . 

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου..Μήπως έχει κολικούς; Λυγίζει κ πόδια κ κάνει σαν να πονάει; Υπομονή και πολλές αγκαλιές, τι άλλο να κάνεις; Φαντάζομαι ότι όταν πάνε 3-4 μηνών θα είναι κλτρ ως προς αυτό  .Μετα θα έχουμε αλλα, όμως τουλάχιστον θα καταλαβαίνουμε πιο εύκολα τι τους συμβαίνει από το κλάμα και τις αντιδράσεις τους  .

Έτσι ακριβώς κάνει κι ο δικός μου... Σε καταλαβαίνω κορίτσι μου. Υπομονή!!! Αυτό πραγματικά με τη θηλή ειδικά, δεν αντέχεται. Απ' τη μία πονάω κι απ' την άλλη γελάω!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια αγορασα στην μικρη ειναι για τους κολικους σαν ζωνουλα που εχει ενα τσεπακι μπροστα και σε αυτο τ τσεπακι βαζεις μια θηκη που εχει μεσα κουκουτσια κερασιων που τα ζεστενεις και αυτο το βαζεις στην κοιλιτσα των μικρων.. σημερα το δοκιμασα η μικρη εχει κοιμηθει τοσες ωρες σερι..δεν ξερω αν αυτο ειναι η σωτηρια για τους κολικους..επισης εχει ενεργηθει 2 φορες απο πριν χωρις ζορι που το ειχε μεχρι τωρα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια με αυτά και με αυτά δεν σας ευχήθηκα.. καλά Χριστούγεννα σε όλες με υγεία πάνω από όλα ❤️ να περάσετε υπέροχα με τα μωράκια σας και τους αγαπημένους σας ❤️ 🥰🥰

χαρούμενες γιορτές να χουμε , ξεχωριστές φέτος 🥰❤️

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βρήκα τρόπο να κοιμάται όταν καθόμαστε στο σαλόνι! Έβαλα στο YouTube ήχους από ηλεκτρική σκούπα και κοιμήθηκε αμέσως!! Έχω ενθουσιαστεί!!

Καλές γιορτές και καλα Χριστούγεννα ❤️

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Κοριτσια αγορασα στην μικρη ειναι για τους κολικους σαν ζωνουλα που εχει ενα τσεπακι μπροστα και σε αυτο τ τσεπακι βαζεις μια θηκη που εχει μεσα κουκουτσια κερασιων που τα ζεστενεις και αυτο το βαζεις στην κοιλιτσα των μικρων.. σημερα το δοκιμασα η μικρη εχει κοιμηθει τοσες ωρες σερι..δεν ξερω αν αυτο ειναι η σωτηρια για τους κολικους..επισης εχει ενεργηθει 2 φορες απο πριν χωρις ζορι που το ειχε μεχρι τωρα

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Από πού το πήρες; 

Χρόνια πολλά κορίτσια. Με υγεία σε όλο το κόσμο και πολύ δύναμη να μεγαλώσουμε τα παιδάκια μας με αγάπη και ηρεμία!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...