Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet said:

      Δεν τις  έκανα σήμερα αυτές,μόνο ΑΜΗ έκανα..

      Εγώ έχω μόνο ένα εμβρυακι ακόμα.. ευτυχώς που έχω την κορούλα μου,νιώθω πως δεν θα μπορέσω να κάνω άλλο παιδί..δεν αισθάνομαι καθόλου καλά,δεν ξέρω 

      Θα περάσει ο καιρός θα τα βάλεις όλα σε μια σειρά και θα δεις μερικές φορές θα σε πάει εκεί που πρέπει μόνο του βήμα βήμα … αλλά σίγουρα με το καιρό θα ηρεμήσεις κ θα σκέφτεσαι ψύχραιμα … αλλά από τη φάση σπυ έχω περάσει και ξέρω πολύ καλα πως νιώθεις … άφησε το χρόνο να σε οδηγήσει και σίγουρα τους ειδικούς … 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

αχ ρε κορίτσια ποσα τέτοια θα ακούσουμε ακόμα 🤣 εμένα η μάνα μου λέει να μην αφήνουμε τα ρούχα του μωρου απλωμένα έξω το βράδυ γιατί έτσι πονάει κοιλιά τους... 🤣

  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια γελάω με αυτά που γράφετε χαχαχαχα. 
Σχετικά με το θέμα της πιπίλας, εγώ του δίνω αλλά δεν την παίρνει από μόνος του πολλές φορές.
Η κάθε μανούλα πρέπει να κάνει αυτό που νιώθει και να μην ακούει τους γύρω της. Εξάλλου ότι και να κάνουμε πάντα κάτι θα έχουν να πουν. Πχ εγώ έχω επιλέξει να μην βγαίνουμε πολύ έξω και κάποιοι μου λένε γιατί δε βγαίνετε; Μην το κλείνεις μέσα το μωρό, βγαλτο να πάρει αέρα κτλ. Και προχτές που βγήκαμε για να πάμε στο γιατρό με είδε μια γνωστή και μου έλεγε γιατί έβγαλες έξω το παιδί. Δηλαδή ο κόσμος δεν πάει καλά!!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγω δινω πιπιλα απο την αρχη.. μολις αρχιζει να κλαιει της βαζω την πιπιλα και ειναι ολα μια χαρα.. επισης και η πεθερα μου ειπε οο γιατι της εχεις βαλει πιπιλα γιατι τι εχει της ειπα γιατι εμεις λεει δεν τα μεγαλωσαμε με πιπιλα τα παιδια μας.. αυτο που σε κατακρινουν με τσαντιζει πολυ και φυσικα δεν το συνεχισα γιατι θα γινοταν χειροτερα το θεμα.. επισης οταν περνει τηλ με καμερα γιατι δεν μενουμε ελλαδα και περνει να δει την μπεμπα εχει τυχει να την κραταω τα ρεφτει και μου εχει πει μην την κρατας αγκαλια γιατι ειναι μικρη.. της εξηγησα με ωραιο και ησυχο τροπο την κατασταση😂

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , elena93 είπε:

Και εγω δινω πιπιλα απο την αρχη.. μολις αρχιζει να κλαιει της βαζω την πιπιλα και ειναι ολα μια χαρα.. επισης και η πεθερα μου ειπε οο γιατι της εχεις βαλει πιπιλα γιατι τι εχει της ειπα γιατι εμεις λεει δεν τα μεγαλωσαμε με πιπιλα τα παιδια μας.. αυτο που σε κατακρινουν με τσαντιζει πολυ και φυσικα δεν το συνεχισα γιατι θα γινοταν χειροτερα το θεμα.. επισης οταν περνει τηλ με καμερα γιατι δεν μενουμε ελλαδα και περνει να δει την μπεμπα εχει τυχει να την κραταω τα ρεφτει και μου εχει πει μην την κρατας αγκαλια γιατι ειναι μικρη.. της εξηγησα με ωραιο και ησυχο τροπο την κατασταση😂

Μπα και πως τα μεγάλωσαν αυτές τα παιδιά τους δηλαδή? Απιπιλωτα??😂Και επίσης, τι εννοεί όταν λέει να μην την κρατάς αγκαλιά επειδή είναι μικρή?? Πότε να την πάρεις αγκαλιά,όταν γίνει 25 χρόνων?? Τι άλλο θα ακούσουμε 🤣

πρίν από 8 λεπτά , MarthaK είπε:

Κορίτσια γελάω με αυτά που γράφετε χαχαχαχα. 
Σχετικά με το θέμα της πιπίλας, εγώ του δίνω αλλά δεν την παίρνει από μόνος του πολλές φορές.
Η κάθε μανούλα πρέπει να κάνει αυτό που νιώθει και να μην ακούει τους γύρω της. Εξάλλου ότι και να κάνουμε πάντα κάτι θα έχουν να πουν. Πχ εγώ έχω επιλέξει να μην βγαίνουμε πολύ έξω και κάποιοι μου λένε γιατί δε βγαίνετε; Μην το κλείνεις μέσα το μωρό, βγαλτο να πάρει αέρα κτλ. Και προχτές που βγήκαμε για να πάμε στο γιατρό με είδε μια γνωστή και μου έλεγε γιατί έβγαλες έξω το παιδί. Δηλαδή ο κόσμος δεν πάει καλά!!! 

Πες και εσύ πως το έβγαλες έξω επειδή το παιδί ζήτησε τσιροσαλατα και ρετσίνα και είπατε να πάτε μια ταβέρνα🤣 Μα δεν είναι στα καλά τους 

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Μπα και πως τα μεγάλωσαν αυτές τα παιδιά τους δηλαδή? Απιπιλωτα??😂Και επίσης, τι εννοεί όταν λέει να μην την κρατάς αγκαλιά επειδή είναι μικρή?? Πότε να την πάρεις αγκαλιά,όταν γίνει 25 χρόνων?? Τι άλλο θα ακούσουμε 🤣

Πες και εσύ πως το έβγαλες έξω επειδή το παιδί ζήτησε τσιροσαλατα και ρετσίνα και είπατε να πάτε μια ταβέρνα🤣 Μα δεν είναι στα καλά τους 

Ελα ντε..τι να πω καποιες φορες εκπλησομαι με καποια πραγματα που λενε καποιοι μερικες φορες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , elena93 είπε:

Ελα ντε..τι να πω καποιες φορες εκπλησομαι με καποια πραγματα που λενε καποιοι μερικες φορες

Εν τω μεταξύ πως θα βαλεις το μωρό να ρευτεί αν δεν το παρεις αγκαλιά; Χαχαχαχα Μερικοι έχουν άποψη από την εγκυμοσύνη ακόμα. Γιατί θα γεννήσεις εκεί; Γιατί θα κάνεις καισαρική; Γιατί δεν θηλάζεις;  
Δεν μπορώ νευριάζω με τους αδιάκριτους!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , elena93 είπε:

Το  ωραιο ειναι το θεμα για το ονομα της μικρης.. μαλωσα με την πεθερα γιατι λεει δεν τους ρωτησα για το ονομα..

Έλεος !!! Όπως θέλεις θα ονομάσεις το παιδί σου να της πεις !!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Έλεος !!! Όπως θέλεις θα ονομάσεις το παιδί σου να της πεις !!

 Ασε με πηρε πολυ απο κατω τοτε.. μολις ειχα γεννησει και οι ορμονες μαζι ειμουν χαλια.. αλλα μετα σκεφτηκα τι στεναχωριεμαι αδικα ας λεει οτι θελει

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου διάβασα τα μηνύματά σας μαζεμένα γιατί ο μικρός τις 2 τελευταίες μέρες κάνει εμετούς μετά από κάθε γεύμα και όπως καταλαβαίνετε τα έχω παίξει..Θα πάμε να κάνει υπέρηχο για να δούμε μήπως έχει παλινδρόμηση..που λογικά έχει απλά να επιβεβαιώσουμε και να δούμε πως προχωράμε .έχει κάποια παρόμοια εμπειρία?

Τι πλάκα που έχουν αυτά που γράφετε για τις πεθερές και τον περίγυρο γενικότερα?! Ο καθένας έχει μια άποψη που ειδικά με το θέμα παιδί και μεγάλωμα αυτού ,η γνώμη μου είναι, ότι κανείς δεν θα έπρεπε να την εκφράζει παρα μονο αν του ζητηθεί . Και γω από τη δική μου ακούω άπειρα με την αιτιολογία ότι έχει μεγαλώσει 3 παιδιά και πρέπει να την ακούω γιατί κααατι ξέρει.Αν με ρωτάτε σκατουλες ξέρει σε κάποια θέματα. Αν την άκουγα το παιδί θα ήταν παχύσαρκο από το πρώτο 24ωρο :P για κάθε του κλαμα ευθυνόταν ότι δεν έχω πολύ γάλα , μένει νηστικό και πεινάει .Στην αρχή την άκουγα και στεναχωριόμουν και λόγω των ορμονών ήμουν πιο "ευάλωτη" .Τώρα τη συνδέω με Κάιρο και έχω το κεφάλι μου ήσυχο . :)

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν, τα 3 πιο τρελά που έχω ακούσει είναι τα εξής:

1) Ότι πρέπει να πλύνω τα βαφτιστικά ρούχα του μωρού στα 40 κύματα! (προσπαθώ ακόμα, τόσα χρόνια μετά, να το κάνω εικόνα, αλλά δεν...)

2) Ότι η καλύτερη θεραπεία για ένα μωρό που δεν κοιμάται είναι το ούζο!

3) Ότι δεν πρέπει να απλώνω έξω τα ρούχα του μωρού βράδυ γιατί είναι γρουσουζιά! 

Τι να πω... Καλή επιτυχία με τον υπέρηχο. Δεν έχω εμπειρία, αλλά είναι παρήγορο ότι, αν υπάρχει κάτι, θα το βρείτε και θα πάρετε μέτρα και θα ανακουφιστείτε. Και η παλινδρόμηση δεν είναι κάτι που κρατάει, θα λυθεί μεγαλώνοντας. Απλά θα αντιμετωπίσετε τώρα την οξεία φάση και τα συμπτώματα.

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Θέλω τη βοήθεια σας. Μείωσα παρα πολύ το ξένο γάλα και το μωρό είναι απ' τη πρώτη ημέρα καλύτερα. Ναι πονάει. Αλλά δε σφαδαζει όλο το 24ωρο. Τον βάζω στο στήθος και μετά δε κλαίει. Του δίνω ξένο μόνο όταν είναι πολύ ανήσυχος. Μου φαίνεται περίεργο όμως. Χορταινει; Πως είναι δυνατόν και ξαφνικά τρώει τη μισή ποσότητα ξένου; Υπάρχει πιθανότητα να το έτρωγε χωρίς να πεινάει και οι πόνοι αυτοί ήταν τόσο έντονοι απ' την υπερφόρτωση; Τώρα αν δεν είχε χορτάσει δε θα έκλαιγε; Φοβάμαι μη δε του αρκεί το στήθος και μένει νηστικό το μωρό.

Επίσης το στήθος σας τρέχει πολύ γάλα; Γιατί εγώ το πιέζω για να βγουν σταγόνες.

Το χαμομήλι όσες το δίνατε, συνεχίζετε να το δίνετε μέσα στο γάλα; Το infacolic  έκανε σε κάποια δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Melie είπε:

Λοιπόν, τα 3 πιο τρελά που έχω ακούσει είναι τα εξής:

1) Ότι πρέπει να πλύνω τα βαφτιστικά ρούχα του μωρού στα 40 κύματα! (προσπαθώ ακόμα, τόσα χρόνια μετά, να το κάνω εικόνα, αλλά δεν...)

2) Ότι η καλύτερη θεραπεία για ένα μωρό που δεν κοιμάται είναι το ούζο!

3) Ότι δεν πρέπει να απλώνω έξω τα ρούχα του μωρού βράδυ γιατί είναι γρουσουζιά! 

Τι να πω... Καλή επιτυχία με τον υπέρηχο. Δεν έχω εμπειρία, αλλά είναι παρήγορο ότι, αν υπάρχει κάτι, θα το βρείτε και θα πάρετε μέτρα και θα ανακουφιστείτε. Και η παλινδρόμηση δεν είναι κάτι που κρατάει, θα λυθεί μεγαλώνοντας. Απλά θα αντιμετωπίσετε τώρα την οξεία φάση και τα συμπτώματα.

Αν μένεις στο βουνό και δεν έχεις θάλασσα κοντά,που τα πλένεις τα βαφτιστικά? Τα απλώνεις στον κήπο και τους πετάς 40 κουβάδες με νερό ας πούμε? Ρε δεν παίζονται 🤣🤣🤣

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Θέλω τη βοήθεια σας. Μείωσα παρα πολύ το ξένο γάλα και το μωρό είναι απ' τη πρώτη ημέρα καλύτερα. Ναι πονάει. Αλλά δε σφαδαζει όλο το 24ωρο. Τον βάζω στο στήθος και μετά δε κλαίει. Του δίνω ξένο μόνο όταν είναι πολύ ανήσυχος. Μου φαίνεται περίεργο όμως. Χορταινει; Πως είναι δυνατόν και ξαφνικά τρώει τη μισή ποσότητα ξένου; Υπάρχει πιθανότητα να το έτρωγε χωρίς να πεινάει και οι πόνοι αυτοί ήταν τόσο έντονοι απ' την υπερφόρτωση; Τώρα αν δεν είχε χορτάσει δε θα έκλαιγε; Φοβάμαι μη δε του αρκεί το στήθος και μένει νηστικό το μωρό.

Επίσης το στήθος σας τρέχει πολύ γάλα; Γιατί εγώ το πιέζω για να βγουν σταγόνες.

Το χαμομήλι όσες το δίνατε, συνεχίζετε να το δίνετε μέσα στο γάλα; Το infacolic  έκανε σε κάποια δουλειά;

Εγώ όταν ξεκίνησα να κόψω το ξένο από τη πρώτη κιόλας μέρα έφαγε το μισό από ότι έτρωγε. Κ μέσα στις επόμενες μέρες έκοψε κ τα πολλά γεύματα. Αλλά τον είχα όλη μέρα πάνω μ κ όταν ξύπναγε κ μ έδειχνε ότι πεινάει, πριν κλάψει τον έβαζα στο στήθος μου. Στο τέλος έδινα μόνο ένα γευμα ξένο. Που και αυτό μειώθηκε κ δεν το δίνω πια. Αν πεινάσει θα ξυπνησει κ θα κλάψει μην ανησυχείς δεν τα αφήνουμε νηστικά. Επίσης αυτό π λένε δώσε ξένο να κοιμηθεί σε μας δεν ισχύει. Μ έχει τύχει να κοιμηθεί 5ωρο το βράδυ από θηλασμό. Κ από ξένο 1 ώρα. Τώρα τα βραδυα τον θηλάζω περίπου στις 11-12 κ τον βάζω στο λίκνο. Όταν ξυπνησει τη νύχτα περίπου στις 3-4 η ωρα τον θηλάζω κ μετά τον αφήνω στο κρεββάτι όπου κοιμάται μέχρι το πρωί. Αυτό π ήθελα από την αρχή το πετυχαίνω σιγά σιγά, την ευκολία του να θηλάζεις. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Rina_87 είπε:

Εγώ όταν ξεκίνησα να κόψω το ξένο από τη πρώτη κιόλας μέρα έφαγε το μισό από ότι έτρωγε. Κ μέσα στις επόμενες μέρες έκοψε κ τα πολλά γεύματα. Αλλά τον είχα όλη μέρα πάνω μ κ όταν ξύπναγε κ μ έδειχνε ότι πεινάει, πριν κλάψει τον έβαζα στο στήθος μου. Στο τέλος έδινα μόνο ένα γευμα ξένο. Που και αυτό μειώθηκε κ δεν το δίνω πια. Αν πεινάσει θα ξυπνησει κ θα κλάψει μην ανησυχείς δεν τα αφήνουμε νηστικά. Επίσης αυτό π λένε δώσε ξένο να κοιμηθεί σε μας δεν ισχύει. Μ έχει τύχει να κοιμηθεί 5ωρο το βράδυ από θηλασμό. Κ από ξένο 1 ώρα. Τώρα τα βραδυα τον θηλάζω περίπου στις 11-12 κ τον βάζω στο λίκνο. Όταν ξυπνησει τη νύχτα περίπου στις 3-4 η ωρα τον θηλάζω κ μετά τον αφήνω στο κρεββάτι όπου κοιμάται μέχρι το πρωί. Αυτό π ήθελα από την αρχή το πετυχαίνω σιγά σιγά, την ευκολία του να θηλάζεις. 

Πόση ώρα τον αφήνεις στο κάθε στήθος??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...