Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, Anastasiade είπε:

εμείς είμαστε 38 ημερών σήμερα.. τις τελευταίες 2 μέρες ήταν όλη μέρα ξύπνιος σχεδόν, έτρωγε συνέχεια κ έκλαιγε ενώ έτρωγε και γενικά ήταν πολύ ανήσυχος.. τα είχα παίξει, είχα δοκιμάσει τα πάντα και δεν ηρεμουσε για ώρες, αναρωτιόμουν τι κάνω λάθος..διάβασα τελικά για το αλμα ανάπτυξης και λογικά ήταν αυτό.. 2 μέρες κράτησε.. από χθες δοξα τον Θεό ηρέμησε🧿❤️ υπομονή ..

Δεν ξέρεις πόσο κουράγιο μου εδωσες τώρα κοπέλα μου ..τα χω παίξει.και σήμερα φαίνεται να είναι τρελαμένος από νωρις αλλά ελπίζω να είναι έστω λίγο κλτρ από χθες ..πφφ ωραία Χριστούγεννα θα περάσουμε!

Χρόνια πολλά με υγεία για εσάς και τις οικογένειές σας κορίτσια μου. Να είναι καλά τα παιδάκια μας ♥️♥️♥️

12 ώρες πρίν, Laky είπε:

Έτσι ακριβώς κάνει κι ο δικός μου... Σε καταλαβαίνω κορίτσι μου. Υπομονή!!! Αυτό πραγματικά με τη θηλή ειδικά, δεν αντέχεται. Απ' τη μία πονάω κι απ' την άλλη γελάω!

Εντάξει άρα να μην ανησυχώ .λογικά θα περάσει. Κάνει σαν να τον σφάζουν την ώρα που τον θηλάζω ..

εξήγηση πεθεράς : είναι από την πείνα ....δεν χορταινει και παρόλο που τρώει ,μέχρι να κατέβει το φαγητό στο στομάχι του έχει πεινάσει πολύ .

Τον θήλαζα ,τσιριζε και μου έλεγε "κορίτσι μου το παιδί πειναει" έκλαψα από γέλια κ νεύρα μαζί 

  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Κορίτσια..είμαστε 41ημερων σήμερα και νομίζω ο μικρός περνάει αναπτυξιακό άλμα. Ενώ κοιμόταν σαν πουλακι τις τελευταίες μέρες και χωρίς καν αγκαλιά ή νανούρισμα και γενικά ήταν πολύ πιο ήρεμος απ'ότι τον πρώτο μήνα ,ξαφνικά από χθες είναι ανήσυχος ,πεινάει πιο συχνά και τρώει κάνοντας κάτι σπαστικά και γκρινιάζοντας ενώ έχω αρκετό γάλα.. γενικα είναι περίεργος  😕 Το έχετε παρατηρήσει κι εσείς ; Αν ναι πόσο κρατάει και τι κάνουμε? Απλά ταΐζουμε φουλ κ υπομονή ;

Ναιιιι.. την προηγούμενη εβδομάδα ήταν έτσι ο μικρός. Άλμα ήταν υποθέτω γτ τώρα άρχισε να μας χαμογελάει κ να μένει περισσότερο ξύπνιος την ημέρα 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Δεν ξέρεις πόσο κουράγιο μου εδωσες τώρα κοπέλα μου ..τα χω παίξει.και σήμερα φαίνεται να είναι τρελαμένος από νωρις αλλά ελπίζω να είναι έστω λίγο κλτρ από χθες ..πφφ ωραία Χριστούγεννα θα περάσουμε!

Χρόνια πολλά με υγεία για εσάς και τις οικογένειές σας κορίτσια μου. Να είναι καλά τα παιδάκια μας ♥️♥️♥️

Εντάξει άρα να μην ανησυχώ .λογικά θα περάσει. Κάνει σαν να τον σφάζουν την ώρα που τον θηλάζω ..

εξήγηση πεθεράς : είναι από την πείνα ....δεν χορταινει και παρόλο που τρώει ,μέχρι να κατέβει το φαγητό στο στομάχι του έχει πεινάσει πολύ .

Τον θήλαζα ,τσιριζε και μου έλεγε "κορίτσι μου το παιδί πειναει" έκλαψα από γέλια κ νεύρα μαζί 

φάση είναι θα τους περασει , μεγαλώνουν τα μικρούλια μας🥰 

Καλά Χριστούγεννα κορίτσι μου,  υγεία και όλα τα καλά σου εύχομαι ❤️🥰

Όσο για την πεθερά σου .. πως την αντέχεις; θα ειχαν πειραχτει τα νευρα μου 🤣 τι να πρωτοσχολιασω .. προσπάθησε όσο γίνεται να μη την αφήνεις να σε επηρεάζει,  είμαστε σε ευαίσθητη φάση. θα σου έλεγα να της απαντήσεις όπως της πρέπει αλλα κάνε κουράγιο και υπομονή όσο μένετε μαζί.. για τη δική σου ηρεμία..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Το έχετε μέρες τώρα @Lakyμου? Δεν μπορώω άλλο .. πιάστηκαν τα χέρια μου και κοντεύει να μ ξεριζώσει τη θηλή από τ τράβηγμα .Σηκώνει κ κατεβάζει τα χέρια συνέχεια .από τη μια θέλω να κλάψω κι από την άλλη γελάω έτσι όπως κάνει . 

 

Να σου ζήσει το μωράκι σου..Μήπως έχει κολικούς; Λυγίζει κ πόδια κ κάνει σαν να πονάει; Υπομονή και πολλές αγκαλιές, τι άλλο να κάνεις; Φαντάζομαι ότι όταν πάνε 3-4 μηνών θα είναι κλτρ ως προς αυτό  .Μετα θα έχουμε αλλα, όμως τουλάχιστον θα καταλαβαίνουμε πιο εύκολα τι τους συμβαίνει από το κλάμα και τις αντιδράσεις τους  .

Αρχικά καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες κορίτσια με Υγεία και Ευτυχία σε όλη σας την οικογένεια !! Ρώτησα τηλεφωνικά τη μαία για κολικούς και μου είπε πως όλα αυτά που κάνει το παιδί υποδηλώνουν πρώιμα σημάδια κούρασης και δεν είναι κολικοί αν και εγώ έτσι νόμιζα . Βέβαια δεν κλαίει με λυγμούς όπως έχω ακούσει , ούτε μαζεύει ποδαράκια και επίσης όποτε κλαψουρίζει (δηλαδή συνέχεια) τον βάζω στήθος να φάει και σταματάει . Οπότε με αυτά σε συνδυασμό ότι δεν κοιμάται σχεδόν καθόλου συμπέρανε ότι δεν είναι κολικοί. Βέβαια θα μιλήσω και με την παιδίατρο αλλά ρε κορίτσια μα αγχώνει που δεν κοιμάται , δεν είναι κακό για την υγεια του ; Δεν ξέρω τι να κάνω ακόμα για να κοιμάται . Πφφφφ υπομονή σε όλες μας κορίτσια, θα έρθουν καλύτερες μέρες με τα ζουζούνια μας ! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Eleniarch είπε:

Ναιιιι.. την προηγούμενη εβδομάδα ήταν έτσι ο μικρός. Άλμα ήταν υποθέτω γτ τώρα άρχισε να μας χαμογελάει κ να μένει περισσότερο ξύπνιος την ημέρα 

Πόσες μέρες κράτησε σε εσάς @Eleniarchμου;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Angel92 είπε:

Πόσες μέρες κράτησε σε εσάς @Eleniarchμου;

Τουλάχιστον 3 βράδυα. Την ημέρα ήταν μια χαρά, όταν ήταν να κοιμηθεί για το βράδυ, τον είχα πόση ώρα στο στήθος, μια δεν ήθελε να φάει ,όταν θηλαζε έκανε σαν να μη του εφτανε το γάλα ενώ είχα , μετά θηλαζε ,ούτε να κοιμηθεί ήθελε ούτε να ρευτει.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anastasiade είπε:

φάση είναι θα τους περασει , μεγαλώνουν τα μικρούλια μας🥰 

Καλά Χριστούγεννα κορίτσι μου,  υγεία και όλα τα καλά σου εύχομαι ❤️🥰

Όσο για την πεθερά σου .. πως την αντέχεις; θα ειχαν πειραχτει τα νευρα μου 🤣 τι να πρωτοσχολιασω .. προσπάθησε όσο γίνεται να μη την αφήνεις να σε επηρεάζει,  είμαστε σε ευαίσθητη φάση. θα σου έλεγα να της απαντήσεις όπως της πρέπει αλλα κάνε κουράγιο και υπομονή όσο μένετε μαζί.. για τη δική σου ηρεμία..

Εύχομαι να περάσουν γρήγορα τα δύσκολα για τα μωράκια μας..

Μα ποιος σου είπε ότι αντέχω κοριτσιι? Αν δεν θήλαζα θα είχα αρχίσει τα ηρεμιστικά 😜😜Κάνω υπομονή γιατί ειναι προσωρινό ,βέβαια της τη λέω με το γάντι οποτε με φτάνει στο αμήν και κάνει μούτρα μετά αλλά πρέπει να τα βγάζω από μέσα Μ και γω που και που γιατί θα σκάσωωω.

Το παιδί μου που πεινάει εν τω μεταξύ έχει πάρει 700γρ μέσα σε 2 εβδομάδες όταν ο γιατρός μας είπε ότι πρέπει να παίρνει 150-200γρ τη βδομάδα αλλά τεσπά χρονιαρες μέρες ας φανώ ψύχραιμη 😬

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angel92 είπε:

Εύχομαι να περάσουν γρήγορα τα δύσκολα για τα μωράκια μας..

Μα ποιος σου είπε ότι αντέχω κοριτσιι? Αν δεν θήλαζα θα είχα αρχίσει τα ηρεμιστικά 😜😜Κάνω υπομονή γιατί ειναι προσωρινό ,βέβαια της τη λέω με το γάντι οποτε με φτάνει στο αμήν και κάνει μούτρα μετά αλλά πρέπει να τα βγάζω από μέσα Μ και γω που και που γιατί θα σκάσωωω.

Το παιδί μου που πεινάει εν τω μεταξύ έχει πάρει 700γρ μέσα σε 2 εβδομάδες όταν ο γιατρός μας είπε ότι πρέπει να παίρνει 150-200γρ τη βδομάδα αλλά τεσπά χρονιαρες μέρες ας φανώ ψύχραιμη 😬

Χαχαχαχαχα έτσι μπράβο κρατήσου κρατήσου... κ αστη να λέει... εγώ πάλι το αντίθετο,  η πεθερά μου είναι γλυκύτατη,  το πρόβλημα το έχω με την μαμά μου που μου λέει τέτοια και χειρότερα...🤣 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 58 λεπτά , Anastasiade είπε:

Χαχαχαχαχα έτσι μπράβο κρατήσου κρατήσου... κ αστη να λέει... εγώ πάλι το αντίθετο,  η πεθερά μου είναι γλυκύτατη,  το πρόβλημα το έχω με την μαμά μου που μου λέει τέτοια και χειρότερα...🤣 

Στη μάνα σου τουλάχιστον έχεις την οικειότητα να πεις και ένα "κάνε δουλειά σου" ή να τσακωθείς ρε αδερφέ...στη πεθερά όχι 😕

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Στη μάνα σου τουλάχιστον έχεις την οικειότητα να πεις και ένα "κάνε δουλειά σου" ή να τσακωθείς ρε αδερφέ...στη πεθερά όχι 😕

δίκιο έχεις.. υπομονή κορίτσι μου..❤️

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα χρονια πολλα κοριτσια σας ευχομαι οτι καλυτερο..σημερα η μικρη μονο μια φορα το πρωι ηπιε φορμουλα μετα απο το θηλασμο..της αλλες φορες δεν ηθελε,βαζει στο στο στομα το μπιμπερο και το κραταει η αρχιζει και παιζει με αυτο..δηλαδη σημερα εχει πιει μονο στηθος.. υπαρχει περιπτωση να εχει χορτασει μονο με το στηθος ή παιρναει το αλμα αναπτηξης που λετε;! Γιατι βλεπω που δεν πινει με το μπιμπερο και την βαζω στο στηθος πινει λιγο και την περνει ο υπνος

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elena93 είπε:

Αρχικα χρονια πολλα κοριτσια σας ευχομαι οτι καλυτερο..σημερα η μικρη μονο μια φορα το πρωι ηπιε φορμουλα μετα απο το θηλασμο..της αλλες φορες δεν ηθελε,βαζει στο στο στομα το μπιμπερο και το κραταει η αρχιζει και παιζει με αυτο..δηλαδη σημερα εχει πιει μονο στηθος.. υπαρχει περιπτωση να εχει χορτασει μονο με το στηθος ή παιρναει το αλμα αναπτηξης που λετε;! Γιατι βλεπω που δεν πινει με το μπιμπερο και την βαζω στο στηθος πινει λιγο και την περνει ο υπνος

Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το άλμα..εμένα που μάλλον περνάει αυτό θέλει να τρώει συνεχεια..κάθε 1-2 ώρες  είτε ξένο είτε δικό μου και ακόμη κι όταν τρώει δεν είναι ευχαριστημένος..κάνει κάτι σπαστικές κινήσεις με χέρια και πόδια κ τσιριζει .Μερικές φορές Μ το μπιμπερο και μένα Μ το κάνει απλά παίζει ή χαζεύει και το πιάνει μετα από ώρα .

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα χρόνια πολλα καλά Χριστούγεννα!!!εκπέμπω sos εδώ να μ πείτε αν έχετε κάποιο παρόμοιο θέμα εσείς !!! Εγώ θήλαζα τον μικρουλη μου μέχρι το μήνα και αυτό με συμπλήρωμα από την πρώτη του μέρα μόλις τελείωσε ο θηλασμός είχε κάτι σπυριά στο πρόσωπο κ μ είπε ο γιατρός να πάρει γάλα υπό αλλεργικό εγώ η χαζή έχοντας ήδη ένα παιδάκι ήξερα ότι η ακμή αυτή είναι βρεφική και φεύγει με ενηδατωση κ έτσι και έγινε αλλά πηρα και το γάλα που μου είπε λέω καλού κακού μη παθει τπτ. Το παιδί μετά από δέκα μέρες που το έπινε μου έκανε την πρώτη δυσκοιλιότητα αλλάζω κ παίρνω comfort που είναι για δυσκοιλιότητα και μ κάνει διάρροια κ το βρίσκω διαλύοντας το κανονικό με το comfort 50:50 και ισιώναμε για καμία εικοσαριά μέρες ώσπου πριν δυο τρεις μέρες μ κάνει παρά πολύ δυσκοιλιότητα με πόνους να σφίγγεται η ψυχή μ και να πονάει κ να κάνει με το ζόρι και κλισμα κακά πολύ σκληρά κ του δίνω το comfort σκέτο που του έκανε διάρροιες για να τον πιάσει να τα μαλακώσει αλλά τπτ !!!! Έχω αγχωθεί γιατί πονάει και στεναχωριέμαι και δε κάνει να του κάνω κλισμα συνέχεια σήμερα έκανε κακά με μασάζ κοιλιτσα και σηκωμένα πόδια σα λουκάνικο πολύ σκληρό κ με πολύ σφίξιμο έχω κλείσει ραντεβού σε μια πολύ καλή παιδίατρο την άλλη βδομάδα όμως κ δε ξέρω μέχρι τότε τι να κάνω έχει καμία το ίδιο θέμα τι παίζει με χαμομήλι αυτά που βρήκα είμαι για 4 μηνών και πάνω κ εμένα είναι δυο μισή πονάει ο καημένος και ουρλιάζει έχει και πολλά αέρια !!!! Πείτε μου αν έχει καμία παρόμοια εμπειρία και τι έκανε !!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!  

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...