Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

Διαζύγιο 2η φορά βοηθεια


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Θα σου απαντήσω.  

η επιλογή είναι σε εμάς , στην λανθασμένη επιλογή συντρόφου. 

Το διαζύγιο είναι επακόλουθο αυτής της επιλογής.  

Εξαρχής όταν ο άνθρωπος είναι ακατάλληλος για σχέση δέσμευσης, και επιλέγεις αυτόν για κάτι τόσο σοβαρό, το φταίξιμο είναι στο λανθασμένο πρότυπο που επαναλαμβάνεις  και κάπου έμαθες , προφανώς σε παιδική ηλικία. 

Θέλει θεραπεία για να μη επαναλάβεις τα ίδια στα παιδιά σου και μάθουν και αυτά στην επόμενη γενιά, να αρέσκονται να αντέχουν να θεωρούν ως φυσιολογική μια συμπεριφορά που είναι άρρωστη και προκύπτει από μεγάλα παιδικά τραύματα που ο άλλος δεν μπορεί να επεξεργαστεί. 

Δυστυχώς πρέπει να περάσουμε κάποιες φορές απο μεγάλες δυσκολίες για να καταλάβουμε τι φταίει και τι μας οδηγησε εκεί. 

Σαφέστατα δεν είναι κάτι υγιές, και δεν είναι κάτι που εμείς το κάναμε με την θέλησή μας, εννοώντας συνειδητά, επειδή είμαστε χαζές. 

Κάπου σε παιδική ηλικία σου έμαθαν ότι είναι οκ κάποιος να σε αγνοεί, να μη σε αγαπάει όπως το έχεις ανάγκη, και να μην δίνει, να κρατάει να κάνει withold their love from you.  Είναι φρικτό αυτό το συναίσθημα. 

Ως φυσιολογικότατο παιδί, εσύ έμαθες μετά, ότι αυτό (αναγκαστικά) είναι μέρος της ζωής, γιατί χρειάστηκε να αντέξεις αυτή την κατάσταση, να προσπαθείς να την αλλάξεις, να νομίζεις και να ελπίζεις ότι κάποτε θα αλλάξει. 

Έτσι κάνει και κάθε άλλο παιδί που συνηθίζει σε κακοποιητική συμπεριφορά πχ με ξύλο, και μετά δέχεται τα ίδια από τον σύντροφο και ούτω καθ εξής. 

Ο ακατάλληλος άνθρωπος φαινόταν από την αρχή, εκτός και εάν είχε κρυφή ζωή που εκεί πραγματικά δεν φταίς άμεσα τόσο, 

αλλά και πάλι, και εκεί υπάρχουν σημάδια που δείχνουν κάτι μη φυσιολογικό,

κάτι από το οποιο άνθρωποι χωρίς τέτοια τραύματα, το αισθάνονται και τρέχουν μακριά, εύκολα.  Μπορεί και να το ήξερες και πάλι να επέλεξες να μην τρέξεις μακριά, γρήγορα, γιατί σαν παιδί που βίωσε κάτι τέτοιο, η πιο βαθειά επιθυμία είναι να "καταφέρεις" τον άλλο να αλλάξει, κ ελπίζεις σε αυτόν. 

Όταν το καταλάβεις και ελέγξεις αυτό το μηχανισμό, σου ελπίζω να μαθεις να τρέχεις μακριά με την ίδια ευκολία όπως άλλοι που είχαν πιο υγιή πρότυπα. 

Να θυμηθούμε το good enough parenting.  Αυτό να κάνουμε για τα παιδιά μας,  για να μην περάσουν τα ίδια. 

Δεν χρειάζεται να είμαστε σουπεργούμαν.

 Αλλά, να φύγουμε ΜΑΚΡΙΑ από κάποιον με κακοποιητική συμπεριφορά, 

ναι το neglect είναι κακοποιητική συμπεριφορά, τους το οφείλουμε ΑΜΕΣΩΣ και ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΑ για να έχει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Με έσωσε το grey rock method στο πως να τον αντιμετωπίζω και δε χρειαστηκαν πολλοί τσακωμοί.

Το πρώτο μου διαζύγιο αφορούσε κρυφή ζωή, (που κανείς δεν ήξερε σε όλο το περίγυρο) ηταν χωρίς παιδιά και ήταν ευκολο συναινετικο χωρίς περιουσιακά,  το δεύτερο με 1 παιδί. 

Θεραπεία. Διάβασμα. Κανάλια ψυχολογίας από έγκριτους πτυχιούχους ειδικούς .

You tube,  Ramani,   Teahan,  Therapy in a nutshell,  Crappy childhood fairy   .... σωτήρες... 

Πρώτα από όλα να κρατήσεις μακριά από το παιδί σου ανθρώπους που δεν ξέρουν να το αγαπανε οπως πρέπει, για να ΜΗΝ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. 

Stop the generational trauma.... 

 

Για τα παιδιά μου το κάνω αυτό, γιατί είναι αγόρια και θα συνεχιστεί η ιστορία από το σόι του πατέρα τους, απαξιωτική στάση απέναντί στη μάνα κι αύριο στις γυναίκες. Είσαι καλά τώρα; το 2ο διαζύγιο έγινε κατά αντιδικία; πως είναι η κατάσταση τώρα ανάμεσα σας; αν θέλεις μου απαντάς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο...

εχουν περάσει κάποια χρόνια.  προφανώς και είμαι καλύτερα από πριν, γιατί δεν είμαι αναγκασμένη να ζω κάτι που μου κάνει κακό ή να προσαρμόζομαι στην συναισθηματική αναπηρία του συγκάτοικου. (!). 

. έχω προχωρήσει αλλά δυστυχώς αυτό που υπάρχει εκεί έξω είναι προφανώς επίσης μια από τα ίδια.   Δηλαδή, εν τέλει, καλύτερα μονη!  Η ψυχολογική ανωριμότητα και τα ψυχικά τραύματα που κουβαλάνε οι άντρες όσοι τα έχουν, δεν κάθονται να τα αντιμετωπίσουν...   τελος παντων. 

υπηρχε οικονομική αντιδικία που ήταν εντελώς τιμωρητική επειδή έφυγα εγώ, (κλασσικά από ότι ακούω και απο άλλες γυναίκες) ,χωρίς μεγάλη δικονομική επιτυχία μιας και δηλώνει μπατίρης τη στιγμή που κυκλοφορεί σε 4 χώρες μηνιαίως από δική του επιχείρηση με παραρτηματα εξωτερικού. Έγιναν ασφαλιστικά, υπολογίζεις τραγικά πολλα χρήματα ακόμα και εάν δικηγόρος δεν παιρνει πολλά, δηλαδή πάνω από 8.000 έφυγαν σε προσφυγές, τμηματικά. Όμως μπόρεσα να βάλω όρια στο τι έκανε. Προσοχή στην επιλογή δικηγόρου, δυστυχώς λένε πολλα ότι έχουν εμπειρία, κ τελικώς εμένα έκανε 2 λαθη που ήταν κρισιμότατα. Ότι κάνεις να το κάνεις doublecheck. 

Ακόμα δεν το έχει ξεπεράσει αλλά το καλό είναι ότι άλλαξε εντελώς η στάση προς το παιδί,  ξαφνικά κατάλαβε ότι θα το έχανε και άρχισε να αφιερώνει τρομερά πολύ χρόνο ,

ενώ πριν, για 5 χρόνια δεν είχε πάει μια παιδική χαρά, (ή οπουδήποτε) δηλαδή έριχνε τρελλό φτύσιμο, δεν χαιρέταγε καν το παιδι ακομα κ αν έφευγε ταξίδι... τρελλά πράγματα...   τώρα καμία σχέση. 

Οπότε τουλάχιστον το παιδί κέρδισε μια σχέση, παρότι είναι μια ρηχή, ημιτελής, είναι κάτι που πριν δεν το είχε.  Είναι καλύτερο από το τίποτα,  όπως και να έχει κάθε παιδί χρειάζεται να έχει επαφή με τον πατέρα του, εκτός και εάν είναι κακοποιητικός. 

Τώρα πχ δεν είναι πια προς εκείνη neglectful  -   μόνο εμμέσως 

 (δεν φροντίζει για υγειινή διατροφή πχ ενώ είναι παχυσαρκος, & εκείνη έχει την τάση & έχουμε κ οδηγίες παιδιάτρου, μιας και τα κιλά αλλάζουν τις ορμόνες σε αυτές τις ηλικίες,  δηλαδή αγοράζει πιτσες παγωτα για να την καλοπιάνει με αποτέλεσμα αν είναι 10 μέρες μαζί του να γυρνάει πάντα με 3-4 κιλά παραπάνω..) ..πταίσματα σε σχέση με αυτό που υπάρχει γυρω γυρω σε κακή συμπεριφορά.  Το δουλεύω.. 

ψάξε το grey rock method  σώζει πολλά πράγματα με ανθρώπους που είναι ανώριμοι και επιζητούν την σύγκρουση ή δεν έχουν ικανότητα επικοινωνίας κ εμμέσως προσπαθούν να απωθούν να εξουσιάζουν κ γενικώς να κάνουν παιχνίδι με τον απέναντί τους.  

Χρειάζεται πάντα να επικοινωνείς χωρίς συναίσθημα, γιατί δεν μπορούν να το διαχειριστούν και γίνεται αχταρμας από αυτή τους την ανωριμότητα.  

Απλές οδηγίες, τι ζητάς, τι θέλεις,   αφαιρείς κάθε λέξη που δεν είναι ενημερωτική ή αίτημα κλπ.  

 Δεν επικοινωνείς για κανέναν άλλο λόγο να ζητήσεις κάτι που ο άλλος δεν μπορεί να δώσει, γιατί κουράζεις τον εαυτό σου , τα παιδιά,  κ δεν θα το πάρεις αυτό που θέλεις, είναι μια άσκοπη δράση. 

  • Μου αρέσει 2

 η γλυκουλα μου είναι ήδη 10 ετών!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , belleblue είπε:

Μπράβο...

εχουν περάσει κάποια χρόνια.  προφανώς και είμαι καλύτερα από πριν, γιατί δεν είμαι αναγκασμένη να ζω κάτι που μου κάνει κακό ή να προσαρμόζομαι στην συναισθηματική αναπηρία του συγκάτοικου. (!). 

. έχω προχωρήσει αλλά δυστυχώς αυτό που υπάρχει εκεί έξω είναι προφανώς επίσης μια από τα ίδια.   Δηλαδή, εν τέλει, καλύτερα μονη!  Η ψυχολογική ανωριμότητα και τα ψυχικά τραύματα που κουβαλάνε οι άντρες όσοι τα έχουν, δεν κάθονται να τα αντιμετωπίσουν...   τελος παντων. 

υπηρχε οικονομική αντιδικία που ήταν εντελώς τιμωρητική επειδή έφυγα εγώ, (κλασσικά από ότι ακούω και απο άλλες γυναίκες) ,χωρίς μεγάλη δικονομική επιτυχία μιας και δηλώνει μπατίρης τη στιγμή που κυκλοφορεί σε 4 χώρες μηνιαίως από δική του επιχείρηση με παραρτηματα εξωτερικού. Έγιναν ασφαλιστικά, υπολογίζεις τραγικά πολλα χρήματα ακόμα και εάν δικηγόρος δεν παιρνει πολλά, δηλαδή πάνω από 8.000 έφυγαν σε προσφυγές, τμηματικά. Όμως μπόρεσα να βάλω όρια στο τι έκανε. Προσοχή στην επιλογή δικηγόρου, δυστυχώς λένε πολλα ότι έχουν εμπειρία, κ τελικώς εμένα έκανε 2 λαθη που ήταν κρισιμότατα. Ότι κάνεις να το κάνεις doublecheck. 

Ακόμα δεν το έχει ξεπεράσει αλλά το καλό είναι ότι άλλαξε εντελώς η στάση προς το παιδί,  ξαφνικά κατάλαβε ότι θα το έχανε και άρχισε να αφιερώνει τρομερά πολύ χρόνο ,

ενώ πριν, για 5 χρόνια δεν είχε πάει μια παιδική χαρά, (ή οπουδήποτε) δηλαδή έριχνε τρελλό φτύσιμο, δεν χαιρέταγε καν το παιδι ακομα κ αν έφευγε ταξίδι... τρελλά πράγματα...   τώρα καμία σχέση. 

Οπότε τουλάχιστον το παιδί κέρδισε μια σχέση, παρότι είναι μια ρηχή, ημιτελής, είναι κάτι που πριν δεν το είχε.  Είναι καλύτερο από το τίποτα,  όπως και να έχει κάθε παιδί χρειάζεται να έχει επαφή με τον πατέρα του, εκτός και εάν είναι κακοποιητικός. 

Τώρα πχ δεν είναι πια προς εκείνη neglectful  -   μόνο εμμέσως 

 (δεν φροντίζει για υγειινή διατροφή πχ ενώ είναι παχυσαρκος, & εκείνη έχει την τάση & έχουμε κ οδηγίες παιδιάτρου, μιας και τα κιλά αλλάζουν τις ορμόνες σε αυτές τις ηλικίες,  δηλαδή αγοράζει πιτσες παγωτα για να την καλοπιάνει με αποτέλεσμα αν είναι 10 μέρες μαζί του να γυρνάει πάντα με 3-4 κιλά παραπάνω..) ..πταίσματα σε σχέση με αυτό που υπάρχει γυρω γυρω σε κακή συμπεριφορά.  Το δουλεύω.. 

ψάξε το grey rock method  σώζει πολλά πράγματα με ανθρώπους που είναι ανώριμοι και επιζητούν την σύγκρουση ή δεν έχουν ικανότητα επικοινωνίας κ εμμέσως προσπαθούν να απωθούν να εξουσιάζουν κ γενικώς να κάνουν παιχνίδι με τον απέναντί τους.  

Χρειάζεται πάντα να επικοινωνείς χωρίς συναίσθημα, γιατί δεν μπορούν να το διαχειριστούν και γίνεται αχταρμας από αυτή τους την ανωριμότητα.  

Απλές οδηγίες, τι ζητάς, τι θέλεις,   αφαιρείς κάθε λέξη που δεν είναι ενημερωτική ή αίτημα κλπ.  

 Δεν επικοινωνείς για κανέναν άλλο λόγο να ζητήσεις κάτι που ο άλλος δεν μπορεί να δώσει, γιατί κουράζεις τον εαυτό σου , τα παιδιά,  κ δεν θα το πάρεις αυτό που θέλεις, είναι μια άσκοπη δράση. 

Καλημέρα, σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα, πήρα το θάρρος. Θα με βοηθούσες πολύ.. 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου. καλύτερα εδώ, γιατί σε μένα δεν γινεται να δωσεις προσωπικά σου στοιχεία, δε μπορώ να σε βοηθήσω, δες τι προτείνω πιο κάτω: 

Όταν επιλέγεις δικαστική οδό, το κάνεις επειδή δεν πετυχαίνει η φυσιολογική συνομιλία που θα είχες με έναν ώριμο άνθρωπο.

Για αυτό χωρίζεις. Αν ηταν ωριμος και φυσιολογικός θα είχατε ήδη λύσει τα θέματά σας, ή αλλιώς είσαι εσύ η μη φυσιολογική/ώριμη.

Οπότε εάν θεωρείς ότι είσαι ώριμη και φυσιολογική τότε κάνεις νομικές κινήσεις χωρίς καμία προειδοποίηση, 

γιατί θυμίζω, εάν είχες έναν λογικό άνθρωπο θα μπορούσες να του πεις τι θελεις και θα συζητάγατε με αμοιβαίες υποχωρήσεις. 

Εάν είναι ψέυτης υποκριτής και κακόβουλος και δε μπορείς να συζητήσεις, 

ποιός είναι ο λόγος ΓΕΝΙΚΑ να θέλεις να προειδοποιήσεις για το οτιδήποτε.    (εγώ το έκανα μόνο όταν ήδη είχαμε ξεκινήσει με τα πρώτα δικαστήρια γιατί έτσι και αλλιώς τότε οι δικηγόροι του ενός κ του άλλου μιλούν κάπως μεταξύ τους για να δουν πως προχωράνε)

Υπάρχει επικινδυνότητα για τα παιδιά, έχει απροβλεπτη συμπεριφορά;  Πρέπει οπωσδηποτε να μιλησεις με δικηγόρο για τα ΠΑΝΤΑ οπου θα τα πεις μ ετο νι και με το σιγμα. 

Δεν θα πας μονο σε ΕΝΑ! 

Θα αποκτήσεις εμπειρία. Θα ρωτήσεις απο πριν πας εκεί, κοστίζει κάτι η επίσκεψη μου ?  

Θα πας μόνο σε οσους σου πουν οτι ΔΕΝ κοστιζει. 

Ρώτα το όπως όταν θα πηγαινες σε γιατρό που θα κάνεις χειρουργείο, θες να μαθεις τα παντα, αν δεν σου απαντάει σωστα με τρόπο που να καταλαβαινεις, και δεν σου λεει και ποσο θα κοστίσει το ΚΑΘΕ ΒΗΜΑ  ΦΕΥΓΕΙΣ!  

δεν θα μεινεις με κανεναν που δεν θα σου πει τι κοστος εχει ΚΑΘΕ κινηση. κυκλοφορούν ψεύτες υποκριτες στο επάγγελμα, τραγικά!  Το έπαθε φίλη μου κ της ζήταγαν χρήματα για πραγματα που δεν είχαν κανει! 

Δεν γίνεται να σε βοηθήσω εγώ, γιατί δεν μπορείς να μου τα πεις με το νι και με το σιγμα, 

όλα πρεπει να τα ακούσει η / ο δικηγόρος και να κρίνει τι ειναι καλύτερο, 

για τα παιδιά και για σένα .

Όταν ο άνθρωπος που μιλας  ο συντροφος δεν ειναι λογικός, δεν μπορείς να πας με λογική ευγενικού ανθρωπου  κ να τον αντιμετωπίζεις σαν να είναι κανένας συγγενής σου που θες να είσαι τυπικη. 

Ο άνθρωπος αυτός σε έχει "μαμήσει" από ότι φαίνεται και εσυ θες και να είσαι τυπική? Μπα?

Μήπως να πας και σε μια ψυχολόγο που να τα λέει τα πράγματα λίγο με το όνομά τους. ... Για σύνελθε και υπερασπισε τον εαυτο σου για να μη βλεπουν τα παιδιά σου ενήλικα που δεν σέβεται τον εαυτό του, γιατί στο τέλος θα φοβούνται και τα ίδια,

κ τα παιδιά σεβονται αυτόν που υπερασπιζει τον εαυτο του και είναι δυνατός, τότε αισθάνονται ασφάλεια. 

Εάν είσαι η μόνη που είσαι λογική, φρόντισε ΠΡΩΤΑ αυτό, για να  εισαι δυνατή , πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση 

Οπότε ψάχνεις, κλείνεις ραντεβού με τουλάχιστον 3 δικηγορους σαν να πηγαινες για χειρουργείο. 

Γιατί, όταν βλέπεις τη πραγματική ψυχη του άλλου που φοβόσουν ότι την εχει, και μετά την βλέπεις μπροστά σου να εκτυλίσσεται, θέλεις πολυ γερό στομάχι, νεύρα στήριξη και γνώση. 


 η γλυκουλα μου είναι ήδη 10 ετών!

Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2022 at 11:08 ΜΜ, belleblue είπε:

Γειά σου. καλύτερα εδώ, γιατί σε μένα δεν γινεται να δωσεις προσωπικά σου στοιχεία, δε μπορώ να σε βοηθήσω, δες τι προτείνω πιο κάτω: 

Όταν επιλέγεις δικαστική οδό, το κάνεις επειδή δεν πετυχαίνει η φυσιολογική συνομιλία που θα είχες με έναν ώριμο άνθρωπο.

Για αυτό χωρίζεις. Αν ηταν ωριμος και φυσιολογικός θα είχατε ήδη λύσει τα θέματά σας, ή αλλιώς είσαι εσύ η μη φυσιολογική/ώριμη.

Οπότε εάν θεωρείς ότι είσαι ώριμη και φυσιολογική τότε κάνεις νομικές κινήσεις χωρίς καμία προειδοποίηση, 

γιατί θυμίζω, εάν είχες έναν λογικό άνθρωπο θα μπορούσες να του πεις τι θελεις και θα συζητάγατε με αμοιβαίες υποχωρήσεις. 

Εάν είναι ψέυτης υποκριτής και κακόβουλος και δε μπορείς να συζητήσεις, 

ποιός είναι ο λόγος ΓΕΝΙΚΑ να θέλεις να προειδοποιήσεις για το οτιδήποτε.    (εγώ το έκανα μόνο όταν ήδη είχαμε ξεκινήσει με τα πρώτα δικαστήρια γιατί έτσι και αλλιώς τότε οι δικηγόροι του ενός κ του άλλου μιλούν κάπως μεταξύ τους για να δουν πως προχωράνε)

Υπάρχει επικινδυνότητα για τα παιδιά, έχει απροβλεπτη συμπεριφορά;  Πρέπει οπωσδηποτε να μιλησεις με δικηγόρο για τα ΠΑΝΤΑ οπου θα τα πεις μ ετο νι και με το σιγμα. 

Δεν θα πας μονο σε ΕΝΑ! 

Θα αποκτήσεις εμπειρία. Θα ρωτήσεις απο πριν πας εκεί, κοστίζει κάτι η επίσκεψη μου ?  

Θα πας μόνο σε οσους σου πουν οτι ΔΕΝ κοστιζει. 

Ρώτα το όπως όταν θα πηγαινες σε γιατρό που θα κάνεις χειρουργείο, θες να μαθεις τα παντα, αν δεν σου απαντάει σωστα με τρόπο που να καταλαβαινεις, και δεν σου λεει και ποσο θα κοστίσει το ΚΑΘΕ ΒΗΜΑ  ΦΕΥΓΕΙΣ!  

δεν θα μεινεις με κανεναν που δεν θα σου πει τι κοστος εχει ΚΑΘΕ κινηση. κυκλοφορούν ψεύτες υποκριτες στο επάγγελμα, τραγικά!  Το έπαθε φίλη μου κ της ζήταγαν χρήματα για πραγματα που δεν είχαν κανει! 

Δεν γίνεται να σε βοηθήσω εγώ, γιατί δεν μπορείς να μου τα πεις με το νι και με το σιγμα, 

όλα πρεπει να τα ακούσει η / ο δικηγόρος και να κρίνει τι ειναι καλύτερο, 

για τα παιδιά και για σένα .

Όταν ο άνθρωπος που μιλας  ο συντροφος δεν ειναι λογικός, δεν μπορείς να πας με λογική ευγενικού ανθρωπου  κ να τον αντιμετωπίζεις σαν να είναι κανένας συγγενής σου που θες να είσαι τυπικη. 

Ο άνθρωπος αυτός σε έχει "μαμήσει" από ότι φαίνεται και εσυ θες και να είσαι τυπική? Μπα?

Μήπως να πας και σε μια ψυχολόγο που να τα λέει τα πράγματα λίγο με το όνομά τους. ... Για σύνελθε και υπερασπισε τον εαυτο σου για να μη βλεπουν τα παιδιά σου ενήλικα που δεν σέβεται τον εαυτό του, γιατί στο τέλος θα φοβούνται και τα ίδια,

κ τα παιδιά σεβονται αυτόν που υπερασπιζει τον εαυτο του και είναι δυνατός, τότε αισθάνονται ασφάλεια. 

Εάν είσαι η μόνη που είσαι λογική, φρόντισε ΠΡΩΤΑ αυτό, για να  εισαι δυνατή , πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση 

Οπότε ψάχνεις, κλείνεις ραντεβού με τουλάχιστον 3 δικηγορους σαν να πηγαινες για χειρουργείο. 

Γιατί, όταν βλέπεις τη πραγματική ψυχη του άλλου που φοβόσουν ότι την εχει, και μετά την βλέπεις μπροστά σου να εκτυλίσσεται, θέλεις πολυ γερό στομάχι, νεύρα στήριξη και γνώση. 

Βρήκα δικηγόρο, επικοινώνησαν, θεωρητικά δέχτηκε.. Στην πράξη προτείνει να φύγει από το σπίτι, να κάνουμε ένα ιδιωτικό συμφωνητικό κ βλέπουμε. Και ξαφνικά παίρνει τα παιδιά μέρα παρά μέρα για να τα δει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλο που συνεννοήθηκαν.  Να πάρεις και δευτερη κ τρίτη γνωμη απο δικηγορο, και να ελέγξεις το συμφωνητικό με άλλο δικηγορο φιλικό άτομο που να ξέρει κλπ.  Μην υπογράψεις κάτι στα γρήγορα πριν τσεκαριστεί. 

Εμένα πρόσφατα έκαναν λάθος 3 δικηγόροι . οι δυο και των δυο πλευρών ειχαν ξεχάσει το βασικότερο, δηλαδή το συμφωνητικό να είναι εκτελεστέο βάση νόμου τάδε. .  ΡΩΤΑ ΤΟ  αυτό, ακριβώς τι σημαίνει, όταν το γράφει. 

 

 

 


 η γλυκουλα μου είναι ήδη 10 ετών!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...