Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Διαζύγιο 2η φορά βοηθεια


Recommended Posts

Είμαι μανούλα 2 αγοριών 2,5 και 3,5 χρονων. Είμαι δεύτερο παντρεμένη  και Είμαι με τον άντρα μου 6 χρόνια, εκ των οποίων 1 χρόνο σχέση και μετά έμεινα έγκυος. Η σχέση μας από την αρχή λειτουργούσε με τους δικούς του όρους, με έβλεπε κι επικοινωνούσαμε όποτε ήθελε εκείνος. Από την αρχή της σχέσης του είχα πει ότι ήμουν χωρισμένη από γάμο κι εκείνος ότι έχει μια τυπική σχέση με την πρώην του γιατί εκείνη έχει ένα πρόβλημα ηγεσίας. Μετά από 6 μήνες σχέση τον χώρισα γιατί έβλεπα ότι δεν ήμουν προτεραιότητα του. Με κηνυγησε και τελικά ξανά ήμασταν μαζί. Στην αρχή πήγαιναν καλύτερα τα πράγματα αλλά πάλι φαίνονταν κάποια ψυχολογικά. Έχει ακομα 1 αδελφό κ 1 αδελφή μεγαλύτερους, στην οποία έχει πολλή αδυναμία, την ακούει πολύ.Έμεναν στην ίδια πολυκατοικία! Μαζί μου είχε κοιμηθεί το βράδυ 4 φορές κι αυτό με το ζόρι γιατί δεν μπορούσε να κοιμηθεί σε άλλο κρεβάτι κ γιατί σε αυτό είχε κοιμηθεί ακόμα μια σχέση μου... 

Τότε δεν τα έδινα ιδιαίτερη σημασία. Εγώ κατάγομαι από άλλη πόλη οπότε στις διακοπές πήγα να δω τους γονείς μου για 15 μέρες. Δεν με έπαιρνε τηλ κ ήρθαν πολύ βαρύς μέχρι που του είπα να χωρίσουμε κ με πήρε έντρομος. Έμαθα ότι είχε ακόμα επικοινωνία με την πρώην του αλλά όχι ερωτική. Τελικά έμεινα έγκυος(τα καμπανάκια χτυπούσαν εγώ τα αγνόησα). Μόλις έμεινα έγκυος, ηρθε κι έμεινε στο δυάρι που νοικιάζα. Εκεί που έμενε εκείνος πριν, έμενε με τους γονείς του κ το σπίτι είναι στο όνομα του. Μετα από 1μηνα έπαθε τροχαίο το βράδυ που γυρνούσε από τη δουλειά. Πήρε την αδελφή του τηλ, όχι εμένα για να μη με αναστατώσει στην κατάσταση μου είπε. Εγώ το έμαθα την επόμενη μέρα. Με τους γονείς του είχα γνωριστεί. Τελικά μετά από 1μηνα 4 μηνών έγκυος αποφάσισε να οδηγήσει για να πάμε να τους γνωρίσει, η αλήθεια είναι ότι αψηφησε τους κινδύνους γιατί επρεπεθ να χειρουργηθει κ ώμο κ γόνατο κ οδήγησε πολλές ώρες. Πονούσε πολύ ο πατέρας μου και θα χειρουργούνταν σε 2 βδομάδες, που τελικά διαγνώστηκε μεβκαρκινο, ενώ έχει κάνει καιβεγχςιρηση καρδιάς.παρεξηγηθηκε ο άντρας μου με τη στάση του πατέρα μοθ,που δεν είχε διάθεση κι ήταν απότομος ενώ τη μητέρα μου  που ηταν πολύ θερμή απέναντί του προσπαθούσε να την απομακρύνει από μένα. Έψαχνε τα πάντα, έφτιαχνε σενάρια με το μυαλό του και δεν μου μιλούσε. Όταν με έβλεπε να κλαίω, με καλοπιανς. Γέννησα, και μου έκανε σκηνές χωρίς καμία αφορμή, έκανε σενάρια δικά του που διαψεύδονταν με τεκμήρια. Τελικά πριν 40ντισει το μωρό παίρνει η μαμά μου τον άντρα μου τηλ αυτός δεν το σηκώνει κ απλά μου λέει για την κλήση. Την παίρνω εγώ τηλ κ είχε πάθει εγκεφαλικό ο πατέρας μου.  Ήρθαν οι γονείς  μου πάρα τις αρρώστιες να γνωρίσουν τα συμπεθέρια.ολα καλά κι ο άντρας μου είπε όλα τα κακά πέρασαν. Δεν ήθελε τον αδελφό μου γιατί πήρε εμένα μόνο τηλ για ευχες για το μωρό που γέννησα. Ετοιμάσαμε γάμο βάφτιση και ήμουν 5 μηνών έγκυος στο 2ο γιο. Μου έκανε σκηνές και μαλωναμε, με προσέβαλε, πότε μπροστά σε άλλους, μόνο όταν ήμασταν μόνοι μας. Έκλαιγα, τα ξαναβρισκαμε. Μετά το γάμο, σταμάτησε να μιλά με τους γονείς μου γιατί όταν έφυγαν δεν χαιρέτησαν τον κουμπάρο. Είχαν πει ότι θα μου δώσουν κάποια χρήματα για αγορά σπιτιού όταν ήμουν ακόμα ελεύθερη. Βρήκαμε ένα σπίτι με τον άντρα μου και μου είπαν οι γονείς μου ότι μπορούν να μου δώσουν τα 3/4των χρημάτων γιατί είχε διαγνωστεί τότε ο πατέρας μου με καρκίνο. Από τότε άρχισαν οι εμμονές και το συνεχές μαρτύριο. Προσβολές καθημερινές για τους γονείς μου, για τον αδελφό μου, για μένα ότι τον εκθετω που έχω ξαναπαντρευτει, ότι έπρεπε να του είχα ζητήσει συγνώμη για τη συμπεριφορά των γονιών μου. Γέννησα, ήρθαν κ οι 2 γονείς μου 4 μέρες στο μαιευτήριο και μέναν όπως πάντα σε ξενοδοχείο. Τους φέρθηκε σαν ξένους. μετακόμισαμε στο δικό του σπιτι, οι δικοί του έμεναν 4 μήνες από πάνω μας, βοηθούσαν αλλά 2 φορές άνοιξαν με κλειδί την πόρτα κι έρχονταν κ στιγμές που δεν χρειάζονταν. Εγώ με 2 παιδιά στο σπίτιμαγειρςμα, δουλεις, όλα στην εντέλεια. ο άντρας μου με βοηθούσε αλλά και η εγωιστική συμπεριφορά συνέχιζε. Δεν έδινε σημασία πολλές φορές σε μένα κ το βρέφος δεν μου μιλουσε. Θτμψνε όταν μιλούσα με τη μαμά μου, οπότε πλέον την έπαιρνα μόνο όταν έλειπε κι αυτό δύσκολα με 2 παιδιά. Δεν κοιμόμουν, δεν συζητούσαμε, πολλές φορές προσπάθησα να του μιλήσω, με αγνοούσε η με έδιωχνε. Κοιμόμασταν χωριά εγώ με τα παιδιά κι αυτός σε άλλο δωμάτιο. Αυτή ήταν η δικαιολογία κι ότι έχει βάρδιες. Στην πρώτη καραντίνα, τα πεθερικά μου έφυγαν στο χωριό κ μου είπε να πάω κι εγώ με τα παιδιά μαζί τους για μια βδομάδα. Μας άφησε 2 μήνες, τον παρακαλούσα να έρθει να μας πάρει. Τελικά  αγοράσαμε νέο σπίτι  κι οι γονείς μου μας έδωσαν περισσότερα χρήματα από όσα είχαν πει, έδωσε κι άλλα τόσα ο πεθερός, γιατί κόστιζε παραπάνω. Κάθε χρόνο έβλεπα 10ερες τους γονείς μου. Μας ανέβασε την μια φορά εκείνος, μας παράτησε στο δρόμο με το; βαλίτσες κι έφυγε χωρίς να μας χαιρετήσει κ τον έπαιρνα εγώ κάθε μέρα. Τμετα έγινε η ανακαίνιση του σπιτιού, πάλι μόνη με τα παιδιά ξεκινησα κ δουλειά, χωρίς καμία βοήθεια. Μετακόμισα με, ο, τι φτιάχναμε με το δικό μου γούστο μου κρατούσε μούτρα. Πάλι χωριά κοιμόμασταν παρόλο που τα παιδιά κοιμοντουσαν στα κρεβάτια τους πλέον. Δεν μου έχει απαντήσει ποτέ το γιατί. Πλέον άρχισε να λέει ςμμονικα χωρίς αφορμές προσβολές για τους γονείς μου. Δεν μου είπε ότι ο αδελφός του χώρισε με διαζύγιο. Μου τους είχε παρουσιάσει το τέλειο ζευγάρι όπως κ τους γονείς του. Η αδελφή του που είχα πάει πολλές φορές κλαίγοντας να της μιλήσω άφαντη. Ο πατέρας του γνωστής όλης της κατάστασης, με το μέρος μου. Η συμπεριφορά του άντρα μου να χειροτερεύει. Τα νεύρα μου τσατάλια, να φωναζω για να βρούμε μια λύση, γιατί τα παιδιά με ξεμαλλιαζουν με χτυπούσαν κουρασμένη. Του είχα πει να πάμε σε σύμβουλο γάμου, να πάει σε ψυχολόγο. Δεν έβρισκε το λόγο. Πήγα κι όταν γύρισα μου είπε ότι αν μου είπε να πάρω Ψυχοφαρμακα η αν είμαι επικίνδυνη για τα παιδιά να του το πω. Έγινα Τούρκος, έδωσα την βέρα μου και είπε ότι δεν αντέχω. Η απάντηση του ότι ξέρω τον δρόμο αφού το έχω ξανακάνει. Έτσι κύλισε η χρονιά μέχρι που ήμουν έτοιμη να πάω σε δικηγόρο κ μαθαίνω ότι είμαι έγκυος σε 3ο.ειχα κανονίσει πριν το μαθβ να πάω στους γονείς μου 10 μέρεςβμα τους δω και μου είπε τώρα δε θα πας. Πήγα, δεν μας πήγε αεροδρόμιο κ έπαιρνε μια φορά τη μέρα να δει τα παιδιά, για μένα ούτε λόγος.επεστςρψα,με εμετούς κ δύσκολη εγκυμοσύνη και με έναν πόλεμο από βαυτον. Κάποια στιγμή 10 μέρες ηρέμησε. Διαπιστώθηκε σύνδρομο κ έγινε αναγκαστική διακοπή 3 μηνων. Δεν με στήριξε, έκλαψε που το χάσαμε αλλά στημ ουσία καμία στήριξη. Σταμάτησα στις προσβολές του να απαντώ πλέον, αποχωρουσα από το δωμάτιο. Ξεκίνησε να κατηγορεί τους γονείς μου στα παιδιά άμεσα και τα παιδιά έλεγα σταματά μπαμπά, δεν είναι έτσι, πλύση εγκεφάλου, εμμονικηβεπαναληψη 40 φορές μέσα σε 10βλεπτα επί ώρες. Του είπα ότι θα πάω το πασχα 6 μέρες στους δικούς μου μετά ο Πάσχα. Αντεδρασε με φωνές. Μετά είπε να πάω 10 μέρες με προσβολές. Τελικά όντως πήγα 10μςρρε, δεν άντεχα την ένταση. Οσονλειπαμε δεν πήρε ούτε ένα τηλ, τον πήρα εγώ και του έστειλα μήνυμα ποτέ δεν απάντησε. Επιστρέψαμε συνέχισε τις προσβολές στα παιδιά, ότι η οικογένεια δεν σπάει η μαμά σας πήρε από μένα μακριά και για τους γονείς μου τα ίδια. Οικονομικά πλέον δεν συνεισφέρει τίποτε πάρα μόνο το ρεύμα κ τη θέρμανση. Μου είπε θα πάει για 2 μέρες στο χωριό. Του λέω τι θα γίνει; θα σου πω όταν επιστρέψω. Πάμε για συναινετικο; ναι ναι δεν έχω που να μείνω.. Έφυγε τώρα, προσπάθησα να του μιλήσω, όπως πάντα δεν έχω κάτι να σου πω η με αγνοεί. Οπότε του έλεγα για διαζύγιο ήταν αρνητικός ότι δεν αφήνει τα παιδιά. Ξέρω ότι το διαζύγιο είναι η μόνη καλή λύση για μένα και τα παιδιά αλλά πονάω πολύ. 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπάμαι πολύ για όλα αυτά που σου συνέβησαν. Από ότι φαίνεται πρόκειται για έναν δύσκολο χαρακτήρα, ο οποίος θέλει ταρακουνημα. Εάν λοιπόν δεν θέλεις να χωρίσεις και συνεχίζεις να τρέφει συναισθήματα γι αυτόν και πιστεύεις ότι μπορεί τα πράγματα να καλυτερεψουν, τότε ζήτα του για ένα διάστημα να μείνετε χώρια. Έτσι θα μπορέσετε να δείτε και οι δύο τι πραγματικά θέλετε και να αποφασίσετε. Το μόνο σίγουρο ειναι ότι τα παιδιά δεν πρέπει να μεγαλωσουν σε ένα περιβάλλον γεμάτο εντάσεις και δεν πρέπει να έχουν ως πρότυπό έναν πατέρα που δεν σέβεται τη μαμά και τους παππούδες τους. Αν δεν έχει σκοπό να συμμορφωθεί, δεν αξίζει ούτε για εσενα ούτε και για τα παιδιά σου να συνεχίσετε να είστε μαζί. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Έχω ανάγκη να ακούσω απόψεις για το θέμα μου. Αυτά τα 4 χρόνια του έχω πει πολλές φορές ότι δεν αντέχω άλλο, ότι με έχει εξαντλήσει ψυχικά, να πάμε σε σύμβουλο γάμου, να κοιτάξει την οικογένεια μας, να φύγει από το σπίτι για 10βμερες να δούμε πως θα είμαστε, να χωρίσουμε. Δεν έκανε τίποτε από όλα, η απάντηση ήταν τα παιδιά θέλουν κ τους 2 γονείς. Εγώ δεν πάω πουθενά, αν θες φύγε εσύ. 

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ για αυτό που πέρασες.

Τα καμπανάκια ήταν εκεί και χτυπούσαν απο την πρώτη στιγμή, δεν έπρεπε να τα αγνοήσεις. Ακόμα και στην πρώτη εγκυμοσύνη, έπρεπε να είχες βγάλει αυτόν τον άνθρωπο απο την ζωή σου, και επουδενί να μην δέσεις την ζωή σου ακόμα περισσότερο, με άλλο ένα παιδί, κοινή περιουσία, κτλ. Χτυπούσαν κάθε φορά, και καθε φορά έκλεινες τα αυτιά σου.

Τα παιδιά δεν θέλουν και τους δυο γονείς έτσι απλά. Τα παιδιά θέλουν μια σωστή οικογένεια να μεγαλώσουν. Καλύτερα να είναι μονογονεϊκη, απο το να είναι λάθος.

Το διαζύγιο για σένα , συγνώμη, αλλα είναι η μόνη λύση. Ο σύμβουλος γάμου δεν θα κάνει κάτι. Yπάρχει έλλειψη σεβασμού απο την πλευρά του (πρώην) συζύγου, και δεν λύνεται με σύμβουλους. Δεν μιλάμε για διαφορετική οπτική στο πως βλέπετε τα πράγματα, ή έλλειψη επικοινωνίας.

Ανασκουμπώσου, και πάρε δυνάμεις για οτι έρχεται. Να σκέφτεσαι οτι το πιο σημαντικό είναι να μεγαλώσουν σωστά τα παιδιά σου, και αυτό θα γίνει με μια μαμα ευτυχισμένη και μακριά απο τοξικούς ανθρώπους .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Έμαθα ότι κι ο αδελφός του πανω κάτω την ίδια συμπεριφορά είχε μάλιστα σε πιο λάιτ έκδοση. Το ίδιο κι ο πατέρας του κι η μάνα του παίρνει Ψυχοφαρμακα. Δυστυχώς όσο κι αν με πονάει, μια είναι η λύση όντως.. Λείπει και δεν παίρνει ένα τηλ να δει τι κάνουν τα παιδιά του.. Ποιος πατέρας τα κάνει αυτά;;;; για να τιμωρήσει τη μάνα;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσι μου λυπάμαι για όσα έχεις περάσει. Ο ανθρωπος αυτός δεν είναι απλά ενας δυσκολος και περίεργος χαρακτήρας. Είναι κακοποιητικος. Αυτό που υφίστασαι τόσα χρόνια μέσα σε αυτή τη σχέση είναι κακοποίηση. Λεκτική, συναισθηματική, ψυχολογική. Βρες το κουράγιο να προστατεύσεις τον εαυτό σου και τα παιδάκια σου. Απευθυνσου σε ομάδες που στηρίζουν γυναίκες στη θέση σου. Εκεί θα βρεις συμβουλές νομικής φύσεως και ψυχολογική υποστήριξη. Ενημέρωσε τους δικούς σου και τους γονείς του για όλα. Να ξέρουν οι άνθρωποι σου τι περνάς και τι συμβαίνει. Να είσαι προσεκτική στα βήματα σου, γιατί δυστυχώς τέτοιοι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι. Τόσα έχουμε ακούσει το τελευταίο διάστημα. Πάνω απ' όλα η ασφάλεια και η ψυχική υγεία, η δική σου και των παιδιών. Ελπίζω όλα να κυλήσουν ομαλά και να βρεις την ηρεμία που σου αξίζει. Είσαι δυνατή, μην το ξεχνάς. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πόνεσε η καρδιά μου Μ αυτά που διάβασα..

Μόνο εσύ ξερεισ τι περνάς..εσύ κ τα παιδιά σου...που θα πρέπει να προφυλάξεις..

Αν θεσ να συνεχίσει αυτοσ ο γάμος..θα πρέπει να σε σέβεται να σε υπολογίζει κ να σασ αγαπάει..δεν έχει νόημα αλλιωσ..πρέπει να έχεισ αυτό που σασ αξίζει. κ εσυ κ τα παιδιά...

Σίγουρα γίναν λάθη κ από τις 2 πλευρεσ..ποτέ δεν φταίει μόνο ο ένας..ίσωσ κ εσύ να εθελοτυφλουσεσ..δεν ξέρω τι φταίει...

Όλοι έχουμε θέματα..το σημαντικο είναι να τα αντιμετωπίζουμε ενωμένοι..κ αγαπημένοι με τον σύντροφό μασ..δεν είναι σωστό να υποφέρει κανεισ σε μια σχέση..πόσο μάλλον τα παιδιά...

Υποχρέωσε τον να συζητήσετε κ να πάτε σε ειδικό...αν θέλετε να σωθεί ο γάμος σασ..

Σου εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά..

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Έμεινε στο χωριό 3 μέρες, χωρίς καμία επικοινωνισ κ όταν επέστρεψε, έκανε τον Κινέζο. Ότι πήγε για δουλειές. Κ τσατίστηκε που του είπα για διαζύγιο. Δεν υπάρχει κσμια συζήτηση μέσα στο σπίτι γισ τίποτε. Ο μεγάλος μου γιος χτύπησε κ ήμασταν κ οι 2 σπίτι κ άρχισε να με κατηγορεί κ να λέει για τους δικούς μου άσχετα πράγματα, τη στιγμή που το παιδί αιμοραγγουσε κ το πήρα κ το πήγα μόνη μου στο νοσοκομείο. Κ τώρα θέλω να κσμω πσρτυ για τον μεγάλο κι ενώ συμφωνήσαμε νσ κσνοτμε, μετά από 2 μέρες μου λέει δεν έχω λεφτά, αν θες καντο εσύ... Κ μετά από καυγά είπε ξεκάθαρα ότι πετειμενε οι γονείς μου νσ πληρώσουν όλο το σπίτι που αγοράσαμε... Ήθελε με λίγα λόγια προίκα κ ότι θα φύγει από το σπίτι αν του δώσω τα χρήματα που πλήρωσε ο πατέρας του ή αν φύγω εγώ από το σπίτι που μένουμε με τα παιδιά. Το σπίτι είναι κ στους δύο μας ή να βάλουμε πωλητήριο. Μετά από αυτά που έγιναν, έχω συνειδητοποιήσει ότι όχι μόνο δεν νοιάζεται γισ μένα, αλλά δεν δίνει δέκαρα γισ τα παιδιά του, κι ας λέει το αντίθετο. Ζει για το χρήμα μόνο. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/5/2022 at 12:15 ΠΜ, Mummyever είπε:

Έμεινε στο χωριό 3 μέρες, χωρίς καμία επικοινωνισ κ όταν επέστρεψε, έκανε τον Κινέζο. Ότι πήγε για δουλειές. Κ τσατίστηκε που του είπα για διαζύγιο. Δεν υπάρχει κσμια συζήτηση μέσα στο σπίτι γισ τίποτε. Ο μεγάλος μου γιος χτύπησε κ ήμασταν κ οι 2 σπίτι κ άρχισε να με κατηγορεί κ να λέει για τους δικούς μου άσχετα πράγματα, τη στιγμή που το παιδί αιμοραγγουσε κ το πήρα κ το πήγα μόνη μου στο νοσοκομείο. Κ τώρα θέλω να κσμω πσρτυ για τον μεγάλο κι ενώ συμφωνήσαμε νσ κσνοτμε, μετά από 2 μέρες μου λέει δεν έχω λεφτά, αν θες καντο εσύ... Κ μετά από καυγά είπε ξεκάθαρα ότι πετειμενε οι γονείς μου νσ πληρώσουν όλο το σπίτι που αγοράσαμε... Ήθελε με λίγα λόγια προίκα κ ότι θα φύγει από το σπίτι αν του δώσω τα χρήματα που πλήρωσε ο πατέρας του ή αν φύγω εγώ από το σπίτι που μένουμε με τα παιδιά. Το σπίτι είναι κ στους δύο μας ή να βάλουμε πωλητήριο. Μετά από αυτά που έγιναν, έχω συνειδητοποιήσει ότι όχι μόνο δεν νοιάζεται γισ μένα, αλλά δεν δίνει δέκαρα γισ τα παιδιά του, κι ας λέει το αντίθετο. Ζει για το χρήμα μόνο. 

Ειναι κλασσικο αυτο με το σπίτι οταν πάει η δουλειά σε διαζύγιο. Εχω δυο πολυ κοντινές μου περιπτώσεις και οι δυο πατεράδες διεκδίκησαν το σπίτι που αγοραστικές εξημισιας. Στην μια περιπτωση γράψανε το σπίτι στον γιο ο οποίος θα μπορούσε να φιλοξενεί την μητέρα του, ως τα 18 του Και στην αλλη του έδινε  η σύζυγος τα χρηματα μηνα μήνα και χωρις να λάβει ποτε διατροφή με συμφωνητικό.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανήλθα, πέρασα 2 μήνες δύσκολους με ασθένειες κι ένταση πολύ. Στο πάρτυ δεν βοήθησε κσθοκου ούτε στην οργάνωση ούτε οικονομικά. Έφυγε στο εξοχικό τοτ για 3 μέρες κ ήρθε απευθείας στα γενέθλια του γιου μας σαν καλεσμένος. Μας πήγε 3 φορές στη θάλασσα κ ζήτησε τις μισές βενζίνες κσι την μια φορς που φάγαμε σε ταβέρνα επειδή μου το ζήτησε ο ένας γιος μας, απαίτησε να τα πληρώσω εγώ. Αρρωστήσω εγώ κ τα παιδιά με πυρετό κι εμετούς κ τα βράδια εκείνος κοιμόταν κλασσικά στον καναπέ κ εγώ ημιλιποθυμη από την εξανρληση φρονιζα τα παιδάκια μας κ άλλαζα σεντόνια. Μετά με έδιωξε από την κρεβατοκαμαρα λέγοντας ότι αυτός την πλήρωσε κ θα κοιμάται πλέον αυτός, οπότε κοιμόμουν με τα παιδιά στα κρεβάτια τους. Με χαρακτήρισε ανοικοκυρευτη, που το σπίτι είναι στην εντέλεια, επιβράβευσε το παιδί που με χτυπούσε. Όλα αυτά με έκαναν να πάρω τα παιδιά κ να φύγω στους δικούς μου διακοπές. Δεν βοήθησε νσ φορτώσω το αμάξι ούτε μαε χαιρέτησε. Κ 14 μέρες που λειπουμε πήρε 2 φορές να δει τα παιδιά. Πριν φύγουμε του είπα ήρεμα για συναινετικο κ απάντησε θα δούμε όταν γυρίσετε. Μέσα στην κοροϊδία του κι ο πεθερός μου, στο οποίο έχω ανοίξει τόσα χρόνια την καρδιά μου αλλά τελικά κι αυτός υποκριτής. Ο δικηγόρος μου θα κάνει στον σύζυγο ασφαλιστικά μέτρα. Δεν το έχω ενημερώσει ακόμα τον σύζυγο. Περιμένω να ετοιμαστεί η αίτηση κ να του το πω μετά ότι αν δεν κάνει ενέργειες για συναινετικο, θα του κοινοποιηθουν τα ασφαλιστικά. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Mummyever είπε:

Επανήλθα, πέρασα 2 μήνες δύσκολους με ασθένειες κι ένταση πολύ. Στο πάρτυ δεν βοήθησε κσθοκου ούτε στην οργάνωση ούτε οικονομικά. Έφυγε στο εξοχικό τοτ για 3 μέρες κ ήρθε απευθείας στα γενέθλια του γιου μας σαν καλεσμένος. Μας πήγε 3 φορές στη θάλασσα κ ζήτησε τις μισές βενζίνες κσι την μια φορς που φάγαμε σε ταβέρνα επειδή μου το ζήτησε ο ένας γιος μας, απαίτησε να τα πληρώσω εγώ. Αρρωστήσω εγώ κ τα παιδιά με πυρετό κι εμετούς κ τα βράδια εκείνος κοιμόταν κλασσικά στον καναπέ κ εγώ ημιλιποθυμη από την εξανρληση φρονιζα τα παιδάκια μας κ άλλαζα σεντόνια. Μετά με έδιωξε από την κρεβατοκαμαρα λέγοντας ότι αυτός την πλήρωσε κ θα κοιμάται πλέον αυτός, οπότε κοιμόμουν με τα παιδιά στα κρεβάτια τους. Με χαρακτήρισε ανοικοκυρευτη, που το σπίτι είναι στην εντέλεια, επιβράβευσε το παιδί που με χτυπούσε. Όλα αυτά με έκαναν να πάρω τα παιδιά κ να φύγω στους δικούς μου διακοπές. Δεν βοήθησε νσ φορτώσω το αμάξι ούτε μαε χαιρέτησε. Κ 14 μέρες που λειπουμε πήρε 2 φορές να δει τα παιδιά. Πριν φύγουμε του είπα ήρεμα για συναινετικο κ απάντησε θα δούμε όταν γυρίσετε. Μέσα στην κοροϊδία του κι ο πεθερός μου, στο οποίο έχω ανοίξει τόσα χρόνια την καρδιά μου αλλά τελικά κι αυτός υποκριτής. Ο δικηγόρος μου θα κάνει στον σύζυγο ασφαλιστικά μέτρα. Δεν το έχω ενημερώσει ακόμα τον σύζυγο. Περιμένω να ετοιμαστεί η αίτηση κ να του το πω μετά ότι αν δεν κάνει ενέργειες για συναινετικο, θα του κοινοποιηθουν τα ασφαλιστικά. 

Τι τραβάς βρε κορίτσι μου... 

Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2022 at 6:12 ΜΜ, Mummyever είπε:

Επανήλθα, πέρασα 2 μήνες δύσκολους με ασθένειες κι ένταση πολύ. Στο πάρτυ δεν βοήθησε κσθοκου ούτε στην οργάνωση ούτε οικονομικά. Έφυγε στο εξοχικό τοτ για 3 μέρες κ ήρθε απευθείας στα γενέθλια του γιου μας σαν καλεσμένος. Μας πήγε 3 φορές στη θάλασσα κ ζήτησε τις μισές βενζίνες κσι την μια φορς που φάγαμε σε ταβέρνα επειδή μου το ζήτησε ο ένας γιος μας, απαίτησε να τα πληρώσω εγώ. Αρρωστήσω εγώ κ τα παιδιά με πυρετό κι εμετούς κ τα βράδια εκείνος κοιμόταν κλασσικά στον καναπέ κ εγώ ημιλιποθυμη από την εξανρληση φρονιζα τα παιδάκια μας κ άλλαζα σεντόνια. Μετά με έδιωξε από την κρεβατοκαμαρα λέγοντας ότι αυτός την πλήρωσε κ θα κοιμάται πλέον αυτός, οπότε κοιμόμουν με τα παιδιά στα κρεβάτια τους. Με χαρακτήρισε ανοικοκυρευτη, που το σπίτι είναι στην εντέλεια, επιβράβευσε το παιδί που με χτυπούσε. Όλα αυτά με έκαναν να πάρω τα παιδιά κ να φύγω στους δικούς μου διακοπές. Δεν βοήθησε νσ φορτώσω το αμάξι ούτε μαε χαιρέτησε. Κ 14 μέρες που λειπουμε πήρε 2 φορές να δει τα παιδιά. Πριν φύγουμε του είπα ήρεμα για συναινετικο κ απάντησε θα δούμε όταν γυρίσετε. Μέσα στην κοροϊδία του κι ο πεθερός μου, στο οποίο έχω ανοίξει τόσα χρόνια την καρδιά μου αλλά τελικά κι αυτός υποκριτής. Ο δικηγόρος μου θα κάνει στον σύζυγο ασφαλιστικά μέτρα. Δεν το έχω ενημερώσει ακόμα τον σύζυγο. Περιμένω να ετοιμαστεί η αίτηση κ να του το πω μετά ότι αν δεν κάνει ενέργειες για συναινετικο, θα του κοινοποιηθουν τα ασφαλιστικά. 

δεν έχει κανένα νόημα να πεις στο δικηγορο σου να ετοιμασει μια αιτηση την  οποια δεν θα καταθέσεις και πρέπει και να την πληρώσεις, 

ταυτοχρονα να κανεις συζητηση σε ανθρωπο που δε παιρνει απο συζητήσεις, να του δώσεις δήθεν επιλογή. 

Είναι και επικίνδυνο αν το κάνεις σε στιγμή που αυτός δεν θέλει να το συζητήσει ή να το αποδεχτεί. 

Ο άνθρωπος αυτός που περιγράφεις, είναι άρρωστος, 

δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις, 

ποιός πατέρας διώχνει τη μητέρα να κοιμηθεί στα κρεβάτια των παιδιών τους;  Είναι άρρωστος με βούλα, πως το λένε.... 

Θέλω να πω, αν ήθελες πηγαινες εσυ... ναι, από μόνη σου.... 

όχι αναγκαστικά με αυτή τη δικαιολογία, του στυλ ποιος πλήρωσε το κρεβάτι....

Κάνεις λάθος που νομίζεις ότι με αυτόν τον άνθρωπο θα πας με συναινετικό. έχει πρόβλημα ψυχολογικό, δεν το βλέπεις; 

έχω περάσει και εγώ 2 διαζυγια.  

κάποιοι άνθρωποι πρέπει να συνετιστούν με νομικό τρόπο, και να ξέρεις ότι ο νομικός τρόπος δεν θα σου  δώσει τίποτα καλό, 

παρά μόνο μια προβλέψιμη κατάσταση και μια αισθηση σιγουριάς. 

Για παράδειγμα, εάν ζητά επικοινωνία, θα πρέπει να την τηρεί 100%. 

δεν θα μπορει να κάνει το δικό του.

Αν δεν ζητά επικοινωνία, ακόμα καλύτερα θα γλυτώσουν τα παιδιά σας. 

Είναι δεδομένο ότι ΔΕΝ θα πάς με συναινετικό με αυτά που γράφεις, και δεν ξέρω εάν έχεις φίλες εκτός από εμάς να σου τα πουν αυτά με λογια σταρατα,

αν κρινω απο μενα, εγώ δεν είχα χρόνο τότε για φίλες και δεν έλεγα τον πόνο μου (βλακεία) σε όσες φίλες είχα. 

Οι ορμόνες δεν μας βοηθάνε, θα έπρεπε να ειχες προστάτη τον άντρα σου όχι ανάποδα. 

Δεν τον έχεις οπότε οσο νωριτερα το αποδεχτείς τόσο καλύτερα.  

 

  • Μου αρέσει 1

 η γλυκουλα μου είναι ήδη 10 ετών!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, belleblue είπε:

δεν έχει κανένα νόημα να πεις στο δικηγορο σου να ετοιμασει μια αιτηση την  οποια δεν θα καταθέσεις και πρέπει και να την πληρώσεις, 

ταυτοχρονα να κανεις συζητηση σε ανθρωπο που δε παιρνει απο συζητήσεις, να του δώσεις δήθεν επιλογή. 

Είναι και επικίνδυνο αν το κάνεις σε στιγμή που αυτός δεν θέλει να το συζητήσει ή να το αποδεχτεί. 

Ο άνθρωπος αυτός που περιγράφεις, είναι άρρωστος, 

δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις, 

ποιός πατέρας διώχνει τη μητέρα να κοιμηθεί στα κρεβάτια των παιδιών τους;  Είναι άρρωστος με βούλα, πως το λένε.... 

Θέλω να πω, αν ήθελες πηγαινες εσυ... ναι, από μόνη σου.... 

όχι αναγκαστικά με αυτή τη δικαιολογία, του στυλ ποιος πλήρωσε το κρεβάτι....

Κάνεις λάθος που νομίζεις ότι με αυτόν τον άνθρωπο θα πας με συναινετικό. έχει πρόβλημα ψυχολογικό, δεν το βλέπεις; 

έχω περάσει και εγώ 2 διαζυγια.  

κάποιοι άνθρωποι πρέπει να συνετιστούν με νομικό τρόπο, και να ξέρεις ότι ο νομικός τρόπος δεν θα σου  δώσει τίποτα καλό, 

παρά μόνο μια προβλέψιμη κατάσταση και μια αισθηση σιγουριάς. 

Για παράδειγμα, εάν ζητά επικοινωνία, θα πρέπει να την τηρεί 100%. 

δεν θα μπορει να κάνει το δικό του.

Αν δεν ζητά επικοινωνία, ακόμα καλύτερα θα γλυτώσουν τα παιδιά σας. 

Είναι δεδομένο ότι ΔΕΝ θα πάς με συναινετικό με αυτά που γράφεις, και δεν ξέρω εάν έχεις φίλες εκτός από εμάς να σου τα πουν αυτά με λογια σταρατα,

αν κρινω απο μενα, εγώ δεν είχα χρόνο τότε για φίλες και δεν έλεγα τον πόνο μου (βλακεία) σε όσες φίλες είχα. 

Οι ορμόνες δεν μας βοηθάνε, θα έπρεπε να ειχες προστάτη τον άντρα σου όχι ανάποδα. 

Δεν τον έχεις οπότε οσο νωριτερα το αποδεχτείς τόσο καλύτερα.  

 

Χωρις να θέλω να γίνω αδιάκριτη, τα 2 σου δισζυγια ήταν δική σου επιλογή; είχες και παιδάκια; το βλέπω ότι ολο αυτό είναι αρρωστημένο. Αλλά ελπίζω το τέλος να γίνει όσο το δυνατόν λιγότερο δύσκολο. Εσύ, ούσα παθούσα, τι θα πρότεινες; τα 2 σου διαζύγια τα ξεπερασες; 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω.  

η επιλογή είναι σε εμάς , στην λανθασμένη επιλογή συντρόφου. 

Το διαζύγιο είναι επακόλουθο αυτής της επιλογής.  

Εξαρχής όταν ο άνθρωπος είναι ακατάλληλος για σχέση δέσμευσης, και επιλέγεις αυτόν για κάτι τόσο σοβαρό, το φταίξιμο είναι στο λανθασμένο πρότυπο που επαναλαμβάνεις  και κάπου έμαθες , προφανώς σε παιδική ηλικία. 

Θέλει θεραπεία για να μη επαναλάβεις τα ίδια στα παιδιά σου και μάθουν και αυτά στην επόμενη γενιά, να αρέσκονται να αντέχουν να θεωρούν ως φυσιολογική μια συμπεριφορά που είναι άρρωστη και προκύπτει από μεγάλα παιδικά τραύματα που ο άλλος δεν μπορεί να επεξεργαστεί. 

Δυστυχώς πρέπει να περάσουμε κάποιες φορές απο μεγάλες δυσκολίες για να καταλάβουμε τι φταίει και τι μας οδηγησε εκεί. 

Σαφέστατα δεν είναι κάτι υγιές, και δεν είναι κάτι που εμείς το κάναμε με την θέλησή μας, εννοώντας συνειδητά, επειδή είμαστε χαζές. 

Κάπου σε παιδική ηλικία σου έμαθαν ότι είναι οκ κάποιος να σε αγνοεί, να μη σε αγαπάει όπως το έχεις ανάγκη, και να μην δίνει, να κρατάει να κάνει withold their love from you.  Είναι φρικτό αυτό το συναίσθημα. 

Ως φυσιολογικότατο παιδί, εσύ έμαθες μετά, ότι αυτό (αναγκαστικά) είναι μέρος της ζωής, γιατί χρειάστηκε να αντέξεις αυτή την κατάσταση, να προσπαθείς να την αλλάξεις, να νομίζεις και να ελπίζεις ότι κάποτε θα αλλάξει. 

Έτσι κάνει και κάθε άλλο παιδί που συνηθίζει σε κακοποιητική συμπεριφορά πχ με ξύλο, και μετά δέχεται τα ίδια από τον σύντροφο και ούτω καθ εξής. 

Ο ακατάλληλος άνθρωπος φαινόταν από την αρχή, εκτός και εάν είχε κρυφή ζωή που εκεί πραγματικά δεν φταίς άμεσα τόσο, 

αλλά και πάλι, και εκεί υπάρχουν σημάδια που δείχνουν κάτι μη φυσιολογικό,

κάτι από το οποιο άνθρωποι χωρίς τέτοια τραύματα, το αισθάνονται και τρέχουν μακριά, εύκολα.  Μπορεί και να το ήξερες και πάλι να επέλεξες να μην τρέξεις μακριά, γρήγορα, γιατί σαν παιδί που βίωσε κάτι τέτοιο, η πιο βαθειά επιθυμία είναι να "καταφέρεις" τον άλλο να αλλάξει, κ ελπίζεις σε αυτόν. 

Όταν το καταλάβεις και ελέγξεις αυτό το μηχανισμό, σου ελπίζω να μαθεις να τρέχεις μακριά με την ίδια ευκολία όπως άλλοι που είχαν πιο υγιή πρότυπα. 

Να θυμηθούμε το good enough parenting.  Αυτό να κάνουμε για τα παιδιά μας,  για να μην περάσουν τα ίδια. 

Δεν χρειάζεται να είμαστε σουπεργούμαν.

 Αλλά, να φύγουμε ΜΑΚΡΙΑ από κάποιον με κακοποιητική συμπεριφορά, 

ναι το neglect είναι κακοποιητική συμπεριφορά, τους το οφείλουμε ΑΜΕΣΩΣ και ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΑ για να έχει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Με έσωσε το grey rock method στο πως να τον αντιμετωπίζω και δε χρειαστηκαν πολλοί τσακωμοί.

Το πρώτο μου διαζύγιο αφορούσε κρυφή ζωή, (που κανείς δεν ήξερε σε όλο το περίγυρο) ηταν χωρίς παιδιά και ήταν ευκολο συναινετικο χωρίς περιουσιακά,  το δεύτερο με 1 παιδί. 

Θεραπεία. Διάβασμα. Κανάλια ψυχολογίας από έγκριτους πτυχιούχους ειδικούς .

You tube,  Ramani,   Teahan,  Therapy in a nutshell,  Crappy childhood fairy   .... σωτήρες... 

Πρώτα από όλα να κρατήσεις μακριά από το παιδί σου ανθρώπους που δεν ξέρουν να το αγαπανε οπως πρέπει, για να ΜΗΝ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. 

Stop the generational trauma.... 

 

  • Μου αρέσει 2

 η γλυκουλα μου είναι ήδη 10 ετών!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...