Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , LeneL είπε:

      Παθούσα βλέπεις...

      εμείς δηλαδή να μην πω τι παίρνουμε ! 😅 μόνο το επίδομα λοχείας κύησης κ 9 μηνο;

      πρίν από 5 λεπτά , linaa είπε:

      Αφού ξέρεις ότι εδώ στα λέμε πιο σωστά τι το ψάχνεις άλλου 🙃

      για αλλη μια φορά το επιβεβαίωσα! πραγματικά ! 

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

On 22/5/2023 at 2:08 ΜΜ, Jiji είπε:

κορίτσια καλημέρα! είχε κάποια θέμα με τα μαλλιά μετά την εγκυμοσυνη? πέφτουν πάρα πολύ τα δικά μου! να πάρω βιταμίνες,καμία μάσκα δεν ξέρω...

Εμένα ακόμα δεν έχουν αρχίσει να πέφτουν πολύ πέφτουν όπως και πριν την εγκυμοσύνη γιατί κατά την διάρκεια δεν έπεφτε τρίχα 😂επειδή όμως είχα περάσει πριν 2 χρόνια μια περίοδο με έντονη τριχόπτωση σε σημείο να δω και αραίωση είχα πάρει τις cystiphane biorga μετά το πρώτο κουτί είδα θεαματική διαφορα και σταμάτησαν να πέφτουν και έβγαζα μαλλιά μετά από λίγο.. τις έχω stand by στο ντουλάπι 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κοριτσια σήμερα κάναμε το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου και πήρε κ το πόσιμο για τον ροτα-ιό.Είναι 6100 και 60,5 σε ύψος πάμε πολύ καλα κ συνεχίζουμε κανονικά το θηλασμό.Το μόνο που δεν ήξερα που μου είπε είναι ότι να μην βλεπει τηλεόραση όποτε από δω κ περα θα βρω τρόπο να μην την χαζευει γιατί κάποιες φορές την άφηνα για να κάνω τις δουλειές του σπιτιού.

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Ναι βρε. Το μωρό είναι χορτασμένο. Δε πεινάει μη το ξυπνάς και το ταιζεις χωρίς να σου δώσει σημάδια πείνας. Ρώτα και τον παιδίατρο 

Τη νύχτα δεν τον έχω ξυπνήσει ποτέ!!!! Τη μέρα προσπαθώ να τρώει όμως!!

1 ώρα πρίν, Efaki είπε:

Καλησπέρα κοριτσια σήμερα κάναμε το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου και πήρε κ το πόσιμο για τον ροτα-ιό.Είναι 6100 και 60,5 σε ύψος πάμε πολύ καλα κ συνεχίζουμε κανονικά το θηλασμό.Το μόνο που δεν ήξερα που μου είπε είναι ότι να μην βλεπει τηλεόραση όποτε από δω κ περα θα βρω τρόπο να μην την χαζευει γιατί κάποιες φορές την άφηνα για να κάνω τις δουλειές του σπιτιού.

Μπράβο πολύ καλά πάτε όντως!!! Αυτό για την τηλεόραση γιατί σας το είπε;;;;;;; Κι εγώ τον αφήνω και χαζεύει μερικές φορές για να πλύνω κανένα πιάτο ή να κάνω ντουζ. Πίστευα πως δεν ήταν κακό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Efaki είπε:

Καλησπέρα κοριτσια σήμερα κάναμε το εμβόλιο του πνευμονιόκοκκου και πήρε κ το πόσιμο για τον ροτα-ιό.Είναι 6100 και 60,5 σε ύψος πάμε πολύ καλα κ συνεχίζουμε κανονικά το θηλασμό.Το μόνο που δεν ήξερα που μου είπε είναι ότι να μην βλεπει τηλεόραση όποτε από δω κ περα θα βρω τρόπο να μην την χαζευει γιατί κάποιες φορές την άφηνα για να κάνω τις δουλειές του σπιτιού.

Τέλεια νέα!!!!

Η δικιά μου παρακολουθεί μονίμως τις οθόνες... Κορίτσια κακά τα ψέματα... είναι αναπόφευκτο αυτό. Τα μωρά μας μεγαλώνουν στην εποχή της ραγδαίας εξέλιξης της τεχνολογίας.... Λογικό να τα εντυπωσιάζουν οι οθόνες. εγώ δε τη βάζω να βλέπει τηλεόραση. Συνήθως αν έχει πολύ γκρίνια της βάζω βίντεο με τραγούδια για μωρά που λένε για τα χρώματα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ δεν την αφήνω να βλέπει καθόλου οθόνες. Τηλεόραση καθόλου.. καμία φορά γυρνάει στο κινητό μου αλλά δεν την αφήνω το κλείνω. Μόνο όποτε μιλαμε με βιντεο κληση με τους παππούδες της την αφηνω για λιγο. Δεν κάνουν καθόλου καλό για τα ματάκια τους. Κι επισης δε θέλω να μάθει και να το ζητάει μετά. Βέβαια με δυσκολεύει λίγο παραπάνω γιατί πρέπει συνεχώς να την απασχολώ εγώ, αλλά είναι για το καλό της.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Τη νύχτα δεν τον έχω ξυπνήσει ποτέ!!!! Τη μέρα προσπαθώ να τρώει όμως!!

Μπράβο πολύ καλά πάτε όντως!!! Αυτό για την τηλεόραση γιατί σας το είπε;;;;;;; Κι εγώ τον αφήνω και χαζεύει μερικές φορές για να πλύνω κανένα πιάτο ή να κάνω ντουζ. Πίστευα πως δεν ήταν κακό.

Όπως είπε κ η Αμαλία δεν κάνει καλό για τα μάτια τους κ επίσης όλη αυτή η υπερδιέγερση από την εναλλαγή εικόνων κ χρωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χθες το βράδυ πρώτη φορά τον βρήκα να έχει γυρίσει στο πλάι και να έχει φτάσει στην άλλη μεριά του κρεβατιού!!!!!! Γενικά όλο κουνάει το κεφάλι προς τα πίσω και σέρνεται προς τα πάνω!! Δύσκολα τα πράγματα με την συγκοιμηση. Θα πρέπει να τον βάζω στο λίκνο σιγά σιγά, φοβάμαι μην πέσει από το κρεβάτι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Marilou7 είπε:

Κορίτσια χθες το βράδυ πρώτη φορά τον βρήκα να έχει γυρίσει στο πλάι και να έχει φτάσει στην άλλη μεριά του κρεβατιού!!!!!! Γενικά όλο κουνάει το κεφάλι προς τα πίσω και σέρνεται προς τα πάνω!! Δύσκολα τα πράγματα με την συγκοιμηση. Θα πρέπει να τον βάζω στο λίκνο σιγά σιγά, φοβάμαι μην πέσει από το κρεβάτι.

Δεν κοιμάται ο μπαμπάς από την άλλη μεριά και το μωρό στη μεση;; θέλει προσοχή.. διάβαζα προχθές στο φβ ότι ένα μωρακι έπεσε από την κατω μερια του κρεβατιού από τα πόδια..

Πάντως δύσκολο να μάθει τώρα λικνο. Μάλλον θα χρειαστείς κάγκελα για το κρεβάτι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Marilou7 είπε:

Κορίτσια χθες το βράδυ πρώτη φορά τον βρήκα να έχει γυρίσει στο πλάι και να έχει φτάσει στην άλλη μεριά του κρεβατιού!!!!!! Γενικά όλο κουνάει το κεφάλι προς τα πίσω και σέρνεται προς τα πάνω!! Δύσκολα τα πράγματα με την συγκοιμηση. Θα πρέπει να τον βάζω στο λίκνο σιγά σιγά, φοβάμαι μην πέσει από το κρεβάτι.

Σίγουρα καλύτερα θα ήταν να κοιμάται στο λίκνο η τη κούνια αλλά θα μπορούσες να βάλεις προστατευτικά κάγκελα στο κρεβάτι...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Amalia! είπε:

Δεν κοιμάται ο μπαμπάς από την άλλη μεριά και το μωρό στη μεση;; θέλει προσοχή.. διάβαζα προχθές στο φβ ότι ένα μωρακι έπεσε από την κατω μερια του κρεβατιού από τα πόδια..

Πάντως δύσκολο να μάθει τώρα λικνο. Μάλλον θα χρειαστείς κάγκελα για το κρεβάτι..

Όχι όχι ο μπαμπάς στο άλλο δωμάτιο. Θα προσπαθήσω να το έχω κολλητά με το κρεβάτι και να έχω το χέρι μου στο λίκνο...να είναι σαν προέκταση του κρεβάτι δηλαδή... Θα δούμε πως θα πάει...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Όχι όχι ο μπαμπάς στο άλλο δωμάτιο. Θα προσπαθήσω να το έχω κολλητά με το κρεβάτι και να έχω το χέρι μου στο λίκνο...να είναι σαν προέκταση του κρεβάτι δηλαδή... Θα δούμε πως θα πάει...

Κι εγώ τέτοιο λικνο έχω και δεν κάθεται.. το καταλαβαίνει ότι δεν είναι στο κρεβάτι

.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κορίτσια,λοιπόν σχετικά με τις οθόνες κι εγώ δεν την αφήνω...δε θέλω δεν κάνει καλό...μόνο στις βιντεοκλησεις όπως είπε κ η Amalia.. όσο για την συγκοιμηση εγώ έχω βάλει κουβέρτες γύρω γύρω σαν προστατευτικα κ την έχω κολλητά δίπλα μου...γιατί κ μένα γυρνάει...αλλά θα πάρω προστατευτικο σιγά σιγά μιας κ στο λίκνο δεν υπάρχει περίπτωση να μπει!

Just now, Jiji είπε:

γειά σας κορίτσια,λοιπόν σχετικά με τις οθόνες κι εγώ δεν την αφήνω...δε θέλω δεν κάνει καλό...μόνο στις βιντεοκλησεις όπως είπε κ η Amalia.. όσο για την συγκοιμηση εγώ έχω βάλει κουβέρτες γύρω γύρω σαν προστατευτικα κ την έχω κολλητά δίπλα μου...γιατί κ μένα γυρνάει...αλλά θα πάρω προστατευτικο σιγά σιγά μιας κ στο λίκνο δεν υπάρχει περίπτωση να μπει!εμείς έχουμε άλλο θέμα πλέον δε θέλει μέσα στο σπίτι καθόλου βαριέται τα πάντα κ γκρινιάζει,έξω είναι κυρία χαχαχχα μέσα στο σπίτι μόνο αν την έχω αγκαλιά κ κόβουμε βόλτες να χαζεύει γύρω γύρω...ευτυχώς έχει καλό καιρό κ βγαίνουμε πολύ...

 

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά, οι οθόνες απαγορεύονται δια ροπάλου μέχρι την ηλικία των δύο ετών. Είναι εύκολο αυτό στην εποχή που ζούμε; Φυσικά και όχι, αλλά οφείλουμε να το προσπαθήσουμε. Η χρήση οθονών δεν κουράζει απλά τα μάτια και προκαλεί υπερδιέγερση, αλλά επηρεάζει τη νευρωνική ανάπτυξη και τον δείκτη νοημοσύνης. Οπότε, όσο λιγότερο, τόσο καλύτερα, κι αν γίνεται καθόλου. 

Κατά τα άλλα, κι εγώ πήρα σήμερα προστατευτικό για το κρεβάτι, γιατί κάνουμε συγκοίμηση. Τη νύχτα δε με ένοιαζε, γιατί είναι ο μπαμπάς από την άλλη. Τη μέρα όμως, που ήταν μόνος του, έβαζα μαξιλάρια αριστερά και δεξιά. Τώρα όμως είναι εννιαμισι μηνών και τα καβαλάει και τρέμω...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Melie είπε:

Κανονικά, οι οθόνες απαγορεύονται δια ροπάλου μέχρι την ηλικία των δύο ετών. Είναι εύκολο αυτό στην εποχή που ζούμε; Φυσικά και όχι, αλλά οφείλουμε να το προσπαθήσουμε. Η χρήση οθονών δεν κουράζει απλά τα μάτια και προκαλεί υπερδιέγερση, αλλά επηρεάζει τη νευρωνική ανάπτυξη και τον δείκτη νοημοσύνης. Οπότε, όσο λιγότερο, τόσο καλύτερα, κι αν γίνεται καθόλου. 

Κατά τα άλλα, κι εγώ πήρα σήμερα προστατευτικό για το κρεβάτι, γιατί κάνουμε συγκοίμηση. Τη νύχτα δε με ένοιαζε, γιατί είναι ο μπαμπάς από την άλλη. Τη μέρα όμως, που ήταν μόνος του, έβαζα μαξιλάρια αριστερά και δεξιά. Τώρα όμως είναι εννιαμισι μηνών και τα καβαλάει και τρέμω...

Φυσικά και είναι εύκολο, ασχετα από την εποχή που ζούμε! Μέχρι 2 ετών το μωρό ζει μέσα στο σπίτι του.. δεν πάει παιδικό, δεν είναι μεγάλο για να πάει σε σπίτια φίλων κτλ κτλ... απλά δεν ανοίγεις την τηλεόραση και δεν του δίνεις ταμπλετ ή κινητό!! Μα πόσο δύσκολο είναι να μείνει ενα παιδι τοσο μικρό μακριά από οθόνες;; τι θα κάνει, θα πάρει το τηλεκοντρόλ να ανοίξει την τηλεόραση μόνο του; Είναι επιλογή μας καθαρά αν θα ανοίξουμε τηλεόραση ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε?

Είχαμε παιδίατρο σήμερα για εμβόλιο. Κάναμε του πνευμονιόκοκκου και το πόσιμο για την γαστρεντερίτιδα. Είμαστε 5,2 κιλά και 58 εκ! Μια χαρά μας βρήκε!!!

Εν τω μεταξύ κ εμένα έχει αραιώσει λίγο τα γεύματα, δηλαδή ενώ έτρωγε ανά 3 ώρες περίπου, τρώει στο 4ωρο και το βράδυ κοιμάται από τις 10 έως τις 6 το πρωί!

Εμείς δεν κάνουμε συγκοιμηση, κοιμάται στην κούνια της. Πάντως θέλει προσοχή τώρα, γιατί είναι στη φάση που προσπαθούν να γυρίσουν και κάπως σέρνονται και δεν ξέρεις που θα τα βρεις.. η μεγάλη μου κόρη είχε πέσει από το κάτω μέρος του κρεβατιού, δηλαδή όχι από τα πλαϊνά.. ακόμα απορώ πως το κατάφερε.. ευτυχώς δεν είχε χτυπήσει..

Όσον αφορά τις οθόνες εννοείται για τα μωράκια μας απαγορεύονται. Ιδανικά ούτε τα μεγάλα μου θα ήθελα να βλέπουν, αλλά από ένα σημείο και μετά είναι αναπόφευκτο.. άλλωστε κ εμείς ως παιδιά βλέπαμε.. βάζουμε όμως όρια στο τι και πόση ώρα θα δουν..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...