Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, SpiridoulaK είπε:

Δεν ξέρω τι είναι κακωσ και τι καλώς αλλά εγώ έτσι νιώθω για τη καισαρική τομή μου και δεν αλλάζει μάλλον.

Σε ιδιωτική κλινική γέννησα και ολοι ήταν υπέροχοι μαζί μου. Νοσηλευτικό προσωπικό, μαιευτικό, αναισθησιολογος!! Και ξανά στην ίδια κλινική θα πήγαινα αλλά μάλλον με άλλον γυναικολόγο γιατί θα ήθελα να το προσπαθήσω φυσιολογικά και ο δικός μου μετά από καισαρική δεν αναλαμβάνει. 

Ο φόβος μου είναι το χειρουργείο. Ούτε να το διανοηθω να ξαναμπώ σε αυτήν την αίθουσα. Δε θέλω με τίποτα. Είμαι φοβιτσιαρα. Τι να κάνουμε;! Δεν είμαστε όλες ίδιες. Η καθεμία το βιώνει διαφορετικά και μπράβο σου που είχες τόσο ωραία διαδικασία τοκετού αλλά η πλειοψηφία των γυναικών γνωρίζω ότι δεν το χαίρονται κιόλας. 

Μετά το χειρουργείο ήταν όλα μια χαρά. Η μπέμπα μου έπιασε αμέσως το στήθος και από εκείνη την ημέρα έως και τώρα μετά από τέσσερις μήνες θηλάζει αποκλειστικά. Ο πόνος της τομής αφόρητος χωρίς τα παυσίπονα και λογικό είναι γτ είναι ολόκληρο χειρουργείο αλλά κοιτώντας τη μπέμπα τον ξέχναγα.

Εν τέλει όχι,δεν θα ξαναγεννουσα με καισαρική. Και λυπάμαι γιατί εδώ στην Ελλάδα οι γυναικολόγοι έχουν αυτήν την τακτική όχι μόνο για ιδιαίτερες περιπτώσεις αλλά και σε ομαλές συνθήκες την επιλέγουν για τη δική τους βολή.. ξέρω πάρα πολλές περιπτώσεις για αυτό τα αναφέρω. Και ξαναλέω σημασία δεν έχει πάντα ο τρόπος που γεννάει η καθεμία μας αλλά να είναι το μωράκι και η μαμά υγιείς.

συμφωνώ μαζί σου για το σύστημα της Ελλάδας με τις καισαρικες! το ξέρω από τις αδερφές μου που ενώ είχαν ομάδες εγκυμοσύνες κ οι δύο κάνανε καισαρικη λόγω των γιατρών...κρίμα να μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά και να σε υποβάλλουν σ αυτή τη διαδικασία του χειρουργειου...δε τι συζητώ για τον πονο ήταν αφορητος και σε μένα ακόμα κ με τα παυσίπονα...ευτυχώς όλα πέρασαν τώρα ηρέμησε κι εσύ,κοίτα το μωρακι σου κ όλα θα πάνε καλά! Κ να μην έχεις τύψεις που νοιώθεις ετσιβοπως νοιώθεις η κάθε μία βιώνει διαφορετικά τη γεναν κ την μητρότητα κ όλα τα συναισθήματα είναι λογικά! εύχομαι αν κάνεις δευτερο παιδάκι να τα καταφέρεις να γεννήσεις όπως εσύ επιθυμείς! εγώ πάντως δεν το σκέφτομαι προς το παρόν γιατί ακριβώς είχα τραυματική εμπειρία κυρίως λόγω της αποκόλλησης...φοβήθηκα τόσο πολύ που τρέμω μην ξανά τύχει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Jiji είπε:

συμφωνώ μαζί σου για το σύστημα της Ελλάδας με τις καισαρικες! το ξέρω από τις αδερφές μου που ενώ είχαν ομάδες εγκυμοσύνες κ οι δύο κάνανε καισαρικη λόγω των γιατρών...κρίμα να μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά και να σε υποβάλλουν σ αυτή τη διαδικασία του χειρουργειου...δε τι συζητώ για τον πονο ήταν αφορητος και σε μένα ακόμα κ με τα παυσίπονα...ευτυχώς όλα πέρασαν τώρα ηρέμησε κι εσύ,κοίτα το μωρακι σου κ όλα θα πάνε καλά! Κ να μην έχεις τύψεις που νοιώθεις ετσιβοπως νοιώθεις η κάθε μία βιώνει διαφορετικά τη γεναν κ την μητρότητα κ όλα τα συναισθήματα είναι λογικά! εύχομαι αν κάνεις δευτερο παιδάκι να τα καταφέρεις να γεννήσεις όπως εσύ επιθυμείς! εγώ πάντως δεν το σκέφτομαι προς το παρόν γιατί ακριβώς είχα τραυματική εμπειρία κυρίως λόγω της αποκόλλησης...φοβήθηκα τόσο πολύ που τρέμω μην ξανά τύχει!

Αν θυμάμαι καλά κι εσύ ολιγάμνιο δεν είχες;; Γεννήσεις μια μέρα μετά αφού στο ανακοίνωσε ο γιατρός ε; Θυμάμαι σωστά; Και έπαθες αποκόλληση στο νοσοκομείο για αυτό και η αιμορραγία;!

Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου.... Έχουμε τις ίδιες απόψεις. Συνήθως υπάρχει κατανόηση μεταξύ των γυναικών που έχουν κάνει καισαρική γιατί τα βιώματα είναι σχετικά ίδια...

Τρέμω στην ιδέα του χειρουργείου. Τρέμω. Με πιάνουν κλάματα. Κάθε βράδυ κλαίω απαρηγόρητη μπροστά στον καθρέφτη ενώ πραγματικά η όψη είναι μια χαρά. είναι καθαρά ψυχολογικό....

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Αν θυμάμαι καλά κι εσύ ολιγάμνιο δεν είχες;; Γεννήσεις μια μέρα μετά αφού στο ανακοίνωσε ο γιατρός ε; Θυμάμαι σωστά; Και έπαθες αποκόλληση στο νοσοκομείο για αυτό και η αιμορραγία;!

Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου.... Έχουμε τις ίδιες απόψεις. Συνήθως υπάρχει κατανόηση μεταξύ των γυναικών που έχουν κάνει καισαρική γιατί τα βιώματα είναι σχετικά ίδια...

Τρέμω στην ιδέα του χειρουργείου. Τρέμω. Με πιάνουν κλάματα. Κάθε βράδυ κλαίω απαρηγόρητη μπροστά στον καθρέφτη ενώ πραγματικά η όψη είναι μια χαρά. είναι καθαρά ψυχολογικό....

ναι είχα ολιγαμνιο και η μικρή δεν έπαιρνε βάρος...μου είπανε θα μπω την επόμενη για τεχνητους κ όσο περίμενα έπαθα αποκόλληση κ έτρεχε το αίμα ποτάμι! τέτοιο φόβο δεν έχω ξανά νοιώσει...έκλαιγα καθ όλη τη διάρκεια της επισκλειρηδιου κ της καισαρικης...τραυματική πραγματικά! όπως επίσης κ ο πόνος την επόμενη μέρα που με το ζόρι έβγαινε φωνή απ το στόμα μου! δεν έχω ξανά πονέσει περισσότερο στη ζωή μου! άξιζε δε λέω,απλά δε θέλω να το ξανά ζήσω!

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Στεναχωριέμαι που διαβάζω για τις τόσο άσχημες εμπειρίες σας! Και να σκεφτείτε εγώ ήθελα καισαρική γιατί την θεωρούσα πιο εύκολη, αλλά τελικά γέννησα φυσιολογικά και μέσα σε 3 ώρες τσακ μπαμ!!! Η εμπειρία της γέννας μου ήταν σίγουρα ότι πιο έντονο έχω ζήσει, αλλά δεν ήταν άσχημη! Δηλαδή πλέον λέω σε όλες τις κοπέλες ότι δεν ήταν τόσο φοβερό όσο νόμιζα και θα το ξαναέκανα άνετα!!! Το "μετά" είναι το μέγα ζήτημα. Με τι κόπο έφτασε το μωράκι μου 4 μηνών!!! Αυτό ήταν όλο το βουνό για μένα! 🥴🥴🥴

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Jiji είπε:

ναι είχα ολιγαμνιο και η μικρή δεν έπαιρνε βάρος...μου είπανε θα μπω την επόμενη για τεχνητους κ όσο περίμενα έπαθα αποκόλληση κ έτρεχε το αίμα ποτάμι! τέτοιο φόβο δεν έχω ξανά νοιώσει...έκλαιγα καθ όλη τη διάρκεια της επισκλειρηδιου κ της καισαρικης...τραυματική πραγματικά! όπως επίσης κ ο πόνος την επόμενη μέρα που με το ζόρι έβγαινε φωνή απ το στόμα μου! δεν έχω ξανά πονέσει περισσότερο στη ζωή μου! άξιζε δε λέω,απλά δε θέλω να το ξανά ζήσω!

Εσύ έχεις παραπάνω λόγους να μη θες να το ξαναζήσεις και είναι απολύτως λογικό... Εύχομαι αν έχεις επόμενη εγκυμοσύνη να πάνε όλα καλά χωρίς επιπλοκές.... Σου στέλνω μια αγκαλιά ❤️❤️

πρίν από 29 λεπτά , Marilou7 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Στεναχωριέμαι που διαβάζω για τις τόσο άσχημες εμπειρίες σας! Και να σκεφτείτε εγώ ήθελα καισαρική γιατί την θεωρούσα πιο εύκολη, αλλά τελικά γέννησα φυσιολογικά και μέσα σε 3 ώρες τσακ μπαμ!!! Η εμπειρία της γέννας μου ήταν σίγουρα ότι πιο έντονο έχω ζήσει, αλλά δεν ήταν άσχημη! Δηλαδή πλέον λέω σε όλες τις κοπέλες ότι δεν ήταν τόσο φοβερό όσο νόμιζα και θα το ξαναέκανα άνετα!!! Το "μετά" είναι το μέγα ζήτημα. Με τι κόπο έφτασε το μωράκι μου 4 μηνών!!! Αυτό ήταν όλο το βουνό για μένα! 🥴🥴🥴

Καλημέρα κορίτσι μου. 

Ναι δεν είναι το ίδιο εύκολο για όλες μας.. η καθεμία είναι ξεχωριστή περίπτωση.

Πολύ σε χαίρομαι που γέννησες φυσιολογικά και σχετικά σύντομα... Χωρίς έξτρα ταλαιπωρία.

Ναι το μετά στο σπίτι ειδικά για τις 40 μέρες είναι πραγματικά δύσκολο.

Η γνωριμία με το μωρό,όλα αυτά τα πρωτόγνωρα συναισθήματα και καταστάσεις αλλά εν τέλει τα έχουμε καταφέρει μια χαρά όλες κορίτσια. Εξάλλου η φύση προνοεί για όλα!!! 

Κορίτσια μου πότε θα πάτε θάλασσα με το μωράκι σας;; Η παιδίατρος μας είπε από Ιούλιο απογευματινές ώρες για να μην καίει ο ήλιος 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε εγώ ρώτησα ακόμη για θάλασσα. Κάπου Αύγουστο πάμε συνήθως οπότε πιστεύω δεν θα έχουμε θέμα με το μωρό. Εγώ ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Βάφτιση πότε σκέφτεστε;;;; Εγώ έκλεισα 17 Σεπτεμβρίου!😊😊😊💙💙💙

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι! Εμείς δε θα την βάλουμε θάλασσα φέτος, αλλά θα πηγαίνουμε μια βόλτα τις πρωινές ώρες για να κάνουμε την βόλτα μας και να ρίξουμε καμία βουτιά Εμείς οι μεγάλοι!

Κορίτσια όσες θηλάζετε βάζετε αποσμητικο; έχετε βρει κάποιο άοσμο; τώρα που ζεσταίνει ο καιρός υπάρχει θέμα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

θάλασσα θα πάμε αυγουστο που θα είναι 7 μηνων σχεδόν η μικρή αλλα μόνο πρωί ή απόγευμα πότε από τις 11 μέχρι τις 5-6... κορίτσια όσες κάνετε αποστείρωση ποτε σας είπανε να σταματήσετε??

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amalia! είπε:

Καλησπέρα κορίτσι! Εμείς δε θα την βάλουμε θάλασσα φέτος, αλλά θα πηγαίνουμε μια βόλτα τις πρωινές ώρες για να κάνουμε την βόλτα μας και να ρίξουμε καμία βουτιά Εμείς οι μεγάλοι!

Κορίτσια όσες θηλάζετε βάζετε αποσμητικο; έχετε βρει κάποιο άοσμο; τώρα που ζεσταίνει ο καιρός υπάρχει θέμα...

Έχω βάζω πάντα το noxzema που είναι άοσμο σχεδόν και με καλύπτει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Ούτε εγώ ρώτησα ακόμη για θάλασσα. Κάπου Αύγουστο πάμε συνήθως οπότε πιστεύω δεν θα έχουμε θέμα με το μωρό. Εγώ ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Βάφτιση πότε σκέφτεστε;;;; Εγώ έκλεισα 17 Σεπτεμβρίου!😊😊😊💙💙💙

Εγώ πάλι νωρίς νωρίς 24 Ιουνίου!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

εμένα είναι άρρωστη η πεθερά μου κ είναι Ελλάδα...εμείς είμαστε βερολινο κι έτσι δεν μπορώ να κανονίσω βαφτιση ακόμα!μπορεί να την κάνουμε κ του χρόνου ανάλογα πως θα πάει η πεθερά μου κ αν θα μπορέσει να ταξιδέψει...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Ούτε εγώ ρώτησα ακόμη για θάλασσα. Κάπου Αύγουστο πάμε συνήθως οπότε πιστεύω δεν θα έχουμε θέμα με το μωρό. Εγώ ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Βάφτιση πότε σκέφτεστε;;;; Εγώ έκλεισα 17 Σεπτεμβρίου!😊😊😊💙💙💙

Τι ωραία! Με το καλό!!! Έχουμε κάνει ονοματοδοσία αλλά θα τη βαφτίσουμε λογικά τον επόμενο χρόνο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/28/2023 at 10:38 AM, Jiji said:

κορίτσι μιυ έχω να σου πως πως κι εγώ σε θαυμάζω! ειδικά με τον αποκλειστικό θηλασμό που κανειε που το θεωρώ υπέροχο που το κατάφερες! να σου πω επίσης πως κάθε φορά που σκέφτομαι τη στιγμή της καισαρικης μου με πιάνει τρέμουλο! ήταν πολύ τρομακτική εμπειρία για μένα μιας κ ειχα κ την αποκόλληση με φοβερή αιμορραγία! γι αυτό κ όταν μου λένε για δεύτερο παιδί τους λέω ούτε καν! Κ όντως δεν θέλω να ξανά ζήσω κάτι τέτοιο! λατρεύω το μωρο μου όμως κ μόνο στην ιδέα ότι θα ξανά περάσω κάτι παρόμοιο με λούζει κρύος ιδρώτας! εύχομαι να το ξεπεράσω κάποια στιγμή! είχα κ δύσκολη εγκυμοσυνη λόγω διαβήτη,χτυπούσα ινσουλινες 4 φορές τη μέρα και είναι κάτι που δεν ξέρω ειλικρινά αν θέλω να ξανά ζήσω! οπότε μη νοιώθεις άσχημα όλα τα συναισθήματα μας είναι λογικά και φυσιολογικά,δεν κάναμε και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου! όσο για την τομή σου θεωρώ ότι επειδή είσαι πολύ μικρή σε λίγα χρόνια δε θα φαίνεται κάν! αυτά από μένα στέλνω μεγάλη αγκαλιά ❤️

μεγαλώνουν κ μας τρελαίνουν! δεν μπορώ αν το πιστέψω πότε έφτασε 4 μηνων η μικρή μου! αρχίζει σιγά σιγά να προσπαθεί να κάτσει! κάνει φωνές,γυρίζει από ανάσκελα παλγια κ έπειτα μπρουμυτα! παρατηρεί πολύ όταν μιλάμε κ γενικά τον κόσμο γύρω της! βάζει οοοτι βρει στο στόμα! γι αυτό κ σκέφτομαι να σταματήσω την αποστειρωση!

Εμενα η παιδιατρος που την ρωτησα μου ειπε απο την στιγμη που βαζει τα χερια στο στομα μπορεις να την σταματησεις. Εγω κεω να το κρατησω αλλο ενα μηνα μεχρι 4,5 μην κ να το σταματησω.

Και εμενα κοριτσια αρχισε να λεει αγκου, αντου, αι, ββββ κλπ φωνουλες, κραυγουλες! Αρχισε να πιανει κ αντικειμενα σιγα σιγα. Του αρεσει να κοιτιεται στον καθρεφτη οταν κανουμε μπανιο κ να βλεπει τηλεοραση (προσπαθω να μην τον αφηνω) γελαει οταν του μιλαμε! Κ βγαζουμε πολλααααα σαλια! Αλλα δεν γυριζει ακομα απο μπρουμητα/ανασκελα κλπ. Ειναι παντως αξιολατρευτα!! Λιωνω!!

On 5/28/2023 at 6:26 PM, Marilou7 said:

Αμαλία θα σου στείλω ινμποξ να σου πω. Κι εμένα πριν κάνα μήνα γκριναζε πολύ όταν τον έβαζα μπρούμυτα. Τώρα κάθεται κάνα τέταρτο.

Στειλε μου κ εμενα να μου πεις!! 

 

On 5/28/2023 at 6:58 PM, SpiridoulaK said:

Κι εμένα γυρνάει από μπρούμυτα ανάσκελα εδώ και βδομάδες. Στις 30 του μηνός γίνεται 4 μηνών. 

Και η μπέμπα...οπότε δεν με βλέπει κλαίει... Είναι η φάση που περνάνε τώρα ε;

Η μπέμπα λογικό να είναι προσκολλημένη πάνω μου γιατί είναι όλη μέρα κάθε μέρα μαζί μου. Τον πατέρα της δεν τον βλέπει πολύ λόγω δουλειάς..

Τις τρεις τελευταίες περίπου μέρες έχει πάρα πολύ γκρίνια το απόγευμα. Δεν ξέρω πια τι να κάνω.... Λέτε να φταίνε τα ούλα της;; Εσάς κάνουν γκρίνια για τα δόντια;;;

15-17 βδομαδα (λιγο πριν λιγο μετα) μην ξεχνατε λενε κανουν αλμα οποτε ειναι φυσιολογικα ολα αυτα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...