Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Φεβρουαρίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , Melie είπε:

Κι εμένα δε γύριζε ο μπέμπης και είχα φαγωθεί. Και γύρισε πολύ αργότερα- μετά τους έξι μήνες και μόνο από την μια πλευρά...

Ο παιδίατρος μου έλεγε να μην ανησυχώ, ότι είναι ψυχοκινητικά τέλειος και απλά δεν είναι τόσο "δραστήριος" όσο το μεγάλο μου παιδί που δεν πιανοταν (+ότι ήταν και πολύ πιο μεγαλόσωμος)!

Πέρασε τους έξι μήνες και άρχισα να ανησυχώ με το κάθισμα. Τον έβαζα καθιστό και ξάπλωνε. Πάλι επρηζα τον παιδίατρο, πάλι τον εξέταζε και μου έλεγε να μην ανησυχώ και ότι ΜΠΟΡΕΙ να καθίσει, αλλά δε ΘΕΛΕΙ να καθίσει!

Για να μην στα πολυλογώ, ο μπέμπης μου είναι πια εννιαμισι μηνών και κυριολεκτικά άρχισε να τα κάνει όλα... από προχθές! Ξύπνησε την Παρασκευή το πρωί και αποφάσισε να καθίσει, να μπουσουλήσει, να σταθεί πιάνοντας από τα έπιπλα, τι να σου πω!!!

Εδώ και δύο μέρες είναι άπιαστος και εγώ γελάω με τα χαζοάγχη μου. Πόσο μάλλον όταν πέρασα τα αντίστοιχα με τον μεγάλο που μέχρι δυομισι χρόνων δεν έλεγε λέξη και από μια μέρα και μετά, άρχισε να μιλάει κανονικά!

Να 'ναι το ζώδιο (είναι και τα δυο Λιονταρια); Να 'ναι το DNA; Να 'ναι αυτό που λένε και ξαναλένε οι παιδίατροι ότι το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και έχει τους ρυθμούς του;

Πρέπει να το λέμε και να το ξαναλέμε μέχρι να το πιστέψουμε. Αλλά πάω στοίχημα ότι, και τρίτο παιδί να κάνω, θα βρω κάτι άλλο να ανησυχώ πάλι...

Ακριβώς το κάθε μωράκι έχει διαφορετικό Ρυθμό ανάπτυξης ...όλα καλά κορίτσια μου 

πρίν από 27 λεπτά , Jiji είπε:

εμένα ακόμα δεν γυρνάει από λπρουμυτα ανάσκελα βρε κορίτσια κ έχουμε κλείσει τον 4ο...μόνο από ανάσκελα μπρουμυτα.. να ανησυχησω??? εμένα πάντως κάθεται κ με τον μπαμπά της κ με τη γιαγιά κ τον παππού! γενικά δεν κλαίει σχεδόν ποτέ! συνήθως γκρινιάζει αν δεν την κάνουμε βόλτες στην αγκαλιά αχχαχα

Κ εμένα δεν ήθελε καθόλου μπρουμυτα αλλά σιγά σιγά το συνηθίζει τη βάζω αρκετές φορές τη μέρα κ πλέον γυρνάει από μόνη της...

Να μην αγχώνεσαι καθόλου. Όπως ανέφερε και η κοπέλα παραπάνω το κάθε μωράκι έχει διαφορετικό Ρυθμό ανάπτυξης αλλά αφού γυρνάει ούτως ή άλλως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Βέβαια αν σε απασχολεί ρώτα και τον παιδίατρο... 

Εσάς έχουν γκρίνια με τα δόντια;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 40 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Ακριβώς το κάθε μωράκι έχει διαφορετικό Ρυθμό ανάπτυξης ...όλα καλά κορίτσια μου 

Να μην αγχώνεσαι καθόλου. Όπως ανέφερε και η κοπέλα παραπάνω το κάθε μωράκι έχει διαφορετικό Ρυθμό ανάπτυξης αλλά αφού γυρνάει ούτως ή άλλως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Βέβαια αν σε απασχολεί ρώτα και τον παιδίατρο... 

Εσάς έχουν γκρίνια με τα δόντια;;

εμένα γκρινιάζει ώρες ώρες αλλά δεν ξέρω αν είναι από τα δόντια...δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι πρησμένα τα ούλα της!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Jiji μόλις διάβασα ότι η μπέμπα σου δεν κλαίει καθόλου ένα δάκρυ κύλησε!!!😂😂😂😂 Νομίζω δεν έχω ξαναδεί πιο κλαψιάρικο μωρό από τον μπέμπη μου...και δε σας μιλάω για γκρίνια, σας μιλάω να ωρύεται!!! Κάποιες φορές φρικαρω κάποιες το αντιμετωπίζω χαλαρά. Απλά ξέρω πλέον πως αυτός είναι ο τρόπος του να εκφράσει μια ανάγκη του π.χ να φάει, να κοιμηθεί...τσιριδα κατευθείαν!😂😂😂 

  • Μου αρέσει 1
  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Jiji είπε:

εμένα γκρινιάζει ώρες ώρες αλλά δεν ξέρω αν είναι από τα δόντια...δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι πρησμένα τα ούλα της!

Λένε ότι αν είναι σκληρά τα ούλα τότε εκεί οφείλεται η γκρίνια γτ βγάζει δόντια το μωρό. Θα ρωτήσω τη παιδίατρο που έχουμε ραντεβού σε λίγες μέρες 

1 ώρα πρίν, Marilou7 είπε:

@Jiji μόλις διάβασα ότι η μπέμπα σου δεν κλαίει καθόλου ένα δάκρυ κύλησε!!!😂😂😂😂 Νομίζω δεν έχω ξαναδεί πιο κλαψιάρικο μωρό από τον μπέμπη μου...και δε σας μιλάω για γκρίνια, σας μιλάω να ωρύεται!!! Κάποιες φορές φρικαρω κάποιες το αντιμετωπίζω χαλαρά. Απλά ξέρω πλέον πως αυτός είναι ο τρόπος του να εκφράσει μια ανάγκη του π.χ να φάει, να κοιμηθεί...τσιριδα κατευθείαν!😂😂😂 

Πω ρε συ γτ τόσο κλάμα;;; Εμένα η δική μου κλαίει για αγκαλιά και όταν νυστάζει και πεινάει. Πώς αντιμετωπίζεις τη γκρίνια;;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Λένε ότι αν είναι σκληρά τα ούλα τότε εκεί οφείλεται η γκρίνια γτ βγάζει δόντια το μωρό. Θα ρωτήσω τη παιδίατρο που έχουμε ραντεβού σε λίγες μέρες 

Πω ρε συ γτ τόσο κλάμα;;; Εμένα η δική μου κλαίει για αγκαλιά και όταν νυστάζει και πεινάει. Πώς αντιμετωπίζεις τη γκρίνια;;

Κοίτα για να μην είμαι υπερβολική, υπάρχουν και κάποιες μέρες πιο ήρεμες που δεν γκρινιάζει, αλλά 4/7 μέρες γκρινιάζει 😬 προσπαθώ να ικανοποιώ τις ανάγκες του άμεσα π.χ όταν ξέρω ότι πλησιάζει η ώρα να φάει ετοιμάζω το γάλα λίγο νωρίτερα για να μην περιμένει καθόλου όταν το ζητήσει. Γενικά πολλή αγκαλιά, κούνημα και προσπαθώ να τον βάζω σε mood ύπνου αρκετά μέσα στη μέρα μπας και τον ηρεμήσει ο υπνάκος. Ευτυχώς δεν είναι όλες οι μέρες με κρίσεις γκρίνιας. Εμένα αυτό που με κουράζει είναι το ότι είναι πολύ απαιτητικό μωρό με έντονες αντιδράσεις. Δηλαδή όταν πεινάσει/νυσταξει κάνει ΧΑΜΟ, εντάξει κ με ένα δύο μουγκρίσματα θα το καταλάβαινα, δε χρειάζεται τόσο δραμα του λεω 😂😂 

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Marilou7 είπε:

Κοίτα για να μην είμαι υπερβολική, υπάρχουν και κάποιες μέρες πιο ήρεμες που δεν γκρινιάζει, αλλά 4/7 μέρες γκρινιάζει 😬 προσπαθώ να ικανοποιώ τις ανάγκες του άμεσα π.χ όταν ξέρω ότι πλησιάζει η ώρα να φάει ετοιμάζω το γάλα λίγο νωρίτερα για να μην περιμένει καθόλου όταν το ζητήσει. Γενικά πολλή αγκαλιά, κούνημα και προσπαθώ να τον βάζω σε mood ύπνου αρκετά μέσα στη μέρα μπας και τον ηρεμήσει ο υπνάκος. Ευτυχώς δεν είναι όλες οι μέρες με κρίσεις γκρίνιας. Εμένα αυτό που με κουράζει είναι το ότι είναι πολύ απαιτητικό μωρό με έντονες αντιδράσεις. Δηλαδή όταν πεινάσει/νυσταξει κάνει ΧΑΜΟ, εντάξει κ με ένα δύο μουγκρίσματα θα το καταλάβαινα, δε χρειάζεται τόσο δραμα του λεω 😂😂 

Χαχαχα μαρεσει πολύ που το αντιμετωπίζεις έτσι. Πολύ καλά κάνεις και προσπαθείς να τον προλάβεις έχοντας το γάλα έτοιμο και επίσης με τον ύπνο...  Κοιμάται ο μπέμπης σου;

Η δικιά μου είναι με τις μέρες της στο θέμα ύπνου. Γενικά είναι ένα μωρό που δε θα κοιμηθεί εύκολα εκτός σπιτιού. Χάνει ,το πρόγραμμα της και είναι λογικό. Τα μωρά πρέπει να έχουν μια ρουτίνα και τους αρέσει κιόλας. Νιώθουν ασφαλή. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

εμένα βρε κορίτσια τι έξω τι μέσα αν είναι να κοιμηθεί κοιμάται! μη σας πω ότι έξω κοιμάται κ περισσότερο της αρέσει το καρότσι κ ευτυχώς δεν την ενοχλεί η φασαρία! είμαι τυχερή από άποψη γκρίνιας ελπίζω να μην αλλάξει στην πορεία κ να μείνει έτσι ήσυχη! εμένα με βοήθησε πολύ νομίζω ότι κραταω τα παράθυρα αφύπνισης...δλδ κάθε 1-1μιση ώρα τη βάζω κ κοιμάται λιγάκι κ έτσι είναι ήρεμη...επίσης όταν είναι ξύπνια παίζουμε έντονα κάνουμε ασκήσεις γενικά την ταράζω χαχχαχαχ κ βγαίνουμε πάρα πολύ έξω ειδικά τώρα που έχει καλό καιρό κ νομίζω κ αυτό την ηρεμεί.. 

τα ούλα της οντως είναι σκληρά κ γενικά δείχνει να την ενοχλούν λιγάκι βάζει τα πάντα στο στόμα με μανία...

10 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Χαχαχα μαρεσει πολύ που το αντιμετωπίζεις έτσι. Πολύ καλά κάνεις και προσπαθείς να τον προλάβεις έχοντας το γάλα έτοιμο και επίσης με τον ύπνο...  Κοιμάται ο μπέμπης σου;

Η δικιά μου είναι με τις μέρες της στο θέμα ύπνου. Γενικά είναι ένα μωρό που δε θα κοιμηθεί εύκολα εκτός σπιτιού. Χάνει ,το πρόγραμμα της και είναι λογικό. Τα μωρά πρέπει να έχουν μια ρουτίνα και τους αρέσει κιόλας. Νιώθουν ασφαλή. 

συμφωνώ για τη ρουτίνα εμάς μας βοηθάει πολύ κ ακόμα κ εκτός σπιτιού προσπαθώ να τηρώ τις ώρες της σχετικά με τον ύπνο το φαγητό πότε θα γυρίσουμε για μπανιο κλπ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Σε μια βδομάδα γίνεται 4 μηνών. 😁😁😁 Τώρα θέλω να ξεκινήσω να του παίρνω κ μερικά βιβλία. Παρακολουθώ μια κοπέλα που ασχολείται με το μουσικοκινητικο παιχνίδι στα βρέφη και έχει μια μπεμπούλα κ αυτή. Από τόσο μικρή της άρχισε τα βιβλία και προτείνει αρκετα. Όχι ότι καταλαβαίνουν την ιστορία, αλλά να κοιτούν τις εικόνες, να τα αγγιζουν και να εξοικειώνονται με τα βιβλία σαν αντικείμενο. 

Θα μπορούσες να μου πεις κ μένα γιαυτη την κοπέλα?

Εμενα δεν γυρνάει ακόμα κ είναι 3,5 μηνών.Όσο για τον αποχωρισμό δεν έχει δείξει δυσαρέσκεια ακόμα όταν λείπω βέβαια δεν έχω λειψει κ παρά πολύ για να πω με σιγουριά ότι όντως επηρεάζεται από την απουσία μου.Και για την ρουτίνα που λέτε και εγω προσπαθώ να τηρώ τις ώρες της για να μην την αναστατώνω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Το αντιμετωπίζω με χιούμορ γιατί αλλιώς θα είχα τρελαθεί!!! Παράθυρα αφύπνισης!!! Δεν το είχα ξανακουσει. Η ρουτίνα είναι πολύ σημαντική. Κι εγώ ξέρω πάω αν φάει π.χ στις 9... 10μιση θα θέλει υπνάκο για λίγο. Το μεσημέρι σίγουρα υπνάκο 2 ωρίτσες. Γενικά μετά από κάθε γεύμα παίζουμε κ μετά ύπνο. Το βράδυ θα κοιμηθεί 8ωρες συνεχόμενα ( αν κ τώρα είμαστε στη φάση που προσπαθω να τον βάλω στο λίκνο όπως σας είχα πει κ λίγο μου ξυπνάει κ κλαψουρίζει τη νύχτα). Στο καρότσι δεν κοιμάται, δεν το έχει μάθει. Πώς θα τα καταφέρω με αυτό δεν ξέρω. Όταν είμαστε βόλτα κ θέλει ύπνο κλαίει και θέλει αγκαλιά να νανουριστει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Jiji είπε:

εμένα βρε κορίτσια τι έξω τι μέσα αν είναι να κοιμηθεί κοιμάται! μη σας πω ότι έξω κοιμάται κ περισσότερο της αρέσει το καρότσι κ ευτυχώς δεν την ενοχλεί η φασαρία! είμαι τυχερή από άποψη γκρίνιας ελπίζω να μην αλλάξει στην πορεία κ να μείνει έτσι ήσυχη! εμένα με βοήθησε πολύ νομίζω ότι κραταω τα παράθυρα αφύπνισης...δλδ κάθε 1-1μιση ώρα τη βάζω κ κοιμάται λιγάκι κ έτσι είναι ήρεμη...επίσης όταν είναι ξύπνια παίζουμε έντονα κάνουμε ασκήσεις γενικά την ταράζω χαχχαχαχ κ βγαίνουμε πάρα πολύ έξω ειδικά τώρα που έχει καλό καιρό κ νομίζω κ αυτό την ηρεμεί.. 

τα ούλα της οντως είναι σκληρά κ γενικά δείχνει να την ενοχλούν λιγάκι βάζει τα πάντα στο στόμα με μανία...

συμφωνώ για τη ρουτίνα εμάς μας βοηθάει πολύ κ ακόμα κ εκτός σπιτιού προσπαθώ να τηρώ τις ώρες της σχετικά με τον ύπνο το φαγητό πότε θα γυρίσουμε για μπανιο κλπ..

Συμφωνώ σε ότι έγραψες!!! Μια από τα ίδια εκτός του ύπνου Χαχαχα. Δε κοιμάται εύκολα έξω ακόμη κι αν νυστάζει και στο σπίτι όπως είπες κι εσύ κι εγώ προσπαθώ όταν καταλαβαίνω ότι έχει κουραστεί,να τη βάζω για ύπνο κι όσο κοιμηθεί... Και οι βόλτες μου κατά κύριο λόγο εξαρτώνται από το πρόγραμμα ύπνου της μπέμπας...

Βερολίνο τι καιρό έχει!; Εδώ Κέρκυρα λιώνουμε. Έχει απότομη ζέστη 27°C.. Κορίτσια εγώ ζεσταίνομαι πάρα πολύ περισσότερο μάλλον από ότι ο μέσος άνθρωπος. Λόγω του θηλασμού απο ότι μου έχει πει και η παιδίατρος γιατί και το χειμώνα με κοντομανικο ήμουν... Δε ξέρω τι θα κάνω όταν σφίξουν κι άλλο οι ζέστες.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 21 λεπτά , SpiridoulaK είπε:

Συμφωνώ σε ότι έγραψες!!! Μια από τα ίδια εκτός του ύπνου Χαχαχα. Δε κοιμάται εύκολα έξω ακόμη κι αν νυστάζει και στο σπίτι όπως είπες κι εσύ κι εγώ προσπαθώ όταν καταλαβαίνω ότι έχει κουραστεί,να τη βάζω για ύπνο κι όσο κοιμηθεί... Και οι βόλτες μου κατά κύριο λόγο εξαρτώνται από το πρόγραμμα ύπνου της μπέμπας...

Βερολίνο τι καιρό έχει!; Εδώ Κέρκυρα λιώνουμε. Έχει απότομη ζέστη 27°C.. Κορίτσια εγώ ζεσταίνομαι πάρα πολύ περισσότερο μάλλον από ότι ο μέσος άνθρωπος. Λόγω του θηλασμού απο ότι μου έχει πει και η παιδίατρος γιατί και το χειμώνα με κοντομανικο ήμουν... Δε ξέρω τι θα κάνω όταν σφίξουν κι άλλο οι ζέστες.... 

Και εγω ζεσταίνομαι κ βλέπω κ ότι όταν την θηλάζω γίνεται μούσκεμα κ εκείνη πάνω μου ειδικά στο σβέρκο κ το κεφάλι να δούμε πιο μετά πως θα την παλέψουμε.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Efaki είπε:

Και εγω ζεσταίνομαι κ βλέπω κ ότι όταν την θηλάζω γίνεται μούσκεμα κ εκείνη πάνω μου ειδικά στο σβέρκο κ το κεφάλι να δούμε πιο μετά πως θα την παλέψουμε.

Ακριβώς....δε θα αντέξουμε. Αγκαλιά με τον ανεμιστήρα είμαι 

πρίν από 40 λεπτά , Marilou7 είπε:

Το αντιμετωπίζω με χιούμορ γιατί αλλιώς θα είχα τρελαθεί!!! Παράθυρα αφύπνισης!!! Δεν το είχα ξανακουσει. Η ρουτίνα είναι πολύ σημαντική. Κι εγώ ξέρω πάω αν φάει π.χ στις 9... 10μιση θα θέλει υπνάκο για λίγο. Το μεσημέρι σίγουρα υπνάκο 2 ωρίτσες. Γενικά μετά από κάθε γεύμα παίζουμε κ μετά ύπνο. Το βράδυ θα κοιμηθεί 8ωρες συνεχόμενα ( αν κ τώρα είμαστε στη φάση που προσπαθω να τον βάλω στο λίκνο όπως σας είχα πει κ λίγο μου ξυπνάει κ κλαψουρίζει τη νύχτα). Στο καρότσι δεν κοιμάται, δεν το έχει μάθει. Πώς θα τα καταφέρω με αυτό δεν ξέρω. Όταν είμαστε βόλτα κ θέλει ύπνο κλαίει και θέλει αγκαλιά να νανουριστει.

Θα το συνηθίσει το καρότσι σιγά σιγά.... Δεν αρέσει σε όλα τα μωρά ούτως ή άλλως το καρότσι η το κάθισμα του αυτοκινήτου.

Η δικιά μου αποκοιμιεται σχεδόν πάντα μόνο στο στήθος, αλλιώς κοιμάται πάρα πολύ δύσκολα χωρίς το στήθος.. και μετά τη βάζω στο λίκνο με τη πιπίλα της αλλιώς χωρίς πιπίλα ξυπνάει και θέλει στήθος. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/5/2023 at 10:33 ΜΜ, SpiridoulaK είπε:

Υπομονή κορίτσια μου...

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας το εξής...

Λογικά είμαι η πιο μικρή ηλικιακά στην ομάδα μας... Είμαι 24 χρόνων και ο άντρας μου 36... 

Μερικές φορές σκέφτομαι ότι δεν έχω αρκετή ωριμότητα ώστε να αντιμετωπίσω το θέμα της καισαρικής τομής μου... Είναι ηλικιακό ή συμβαίνει και σε άλλες;;; Είμαι παράλογη ή είναι λογικό να φοβάμαι;;

Κάτι με έχει πιάσει και δεν αντέχω να με κοιτάζω κάποιες φορές στον καθρέφτη βλέποντας την τομή της καισαρικής. Μερικές φορές με πιάνουν τα κλάματα, ειδικά όταν σκέφτομαι τη στιγμή μες το δωμάτιο του χειρουργείου. Ανατριχιαζω κι εύχομαι να μη ξαναζήσω κάτι τέτοιο. Δε μπορώ να ξεχάσω το ρίγος,την αγωνία,τη λύπη, το κρύο που ένιωθα μες την αίθουσα του χειρουργείου,τις ομιλίες των γιατρών,τις κινήσεις των χεριών τους στη μούδιασμενη μου κοιλιά τη στιγμή που έσπρωχναν το μωρό να βγεί. Δε μπορώ επίσης να ξεχάσω ποτέ και όλα τα υπέροχα συναισθήματα που ένιωσα όταν την είδα.  Έχω επίσης στιγμές του χειρουργείου στο κινητό μου που της τράβηξε η μαία μου εκείνη τη στιγμή που έβγαινε η μπέμπα μου. Της κοιτάζω και αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν να συνέβη αυτό το θαύμα. Το παιδί μου! Πώς βγήκε από εκεί αυτό το ανθρωπάκι που κάθε μέρα με εκπλήσσει;;! Και από την άλλη τρέμω στην ιδέα να το ξαναβιώσω όλο αυτό. Είμαι τελικά τόσο φοβιτσιαρα όσο περίμενα, αλλά ταυτόχρονα στάθηκα πάρα πολύ ψύχραιμη και πολύ δυνατή για τα δικά μου δεδομένα και των ανθρώπων που με γνωρίζουν πολύ καλά. 4 μέρες πριν γεννήσω (37+4) στο άκουσμα ότι γενναω με καισαρική λόγω αλιγαμνιου,δεν ήθελα να το πιστέψω. είχα τρομοκρατηθει. 4 μέρες έκλαιγα από το φόβο μου για το χειρουργείο...

Είμαι πάρα πολύ απογοητευμένη και αηδιασμένη γενικότερα με το σύστημα των γυναικολόγων στη χώρα μας που έχουμε την πρωτιά στις καισαρικές. Δυστυχώς γίνονται και για ψύλλου πήδημα από ότι έχω ακούσει.... Στη δική μου περίπτωση που ήταν ολιγάμνιο- δε ξέρω αν θα γινόταν φυσιολογικός τοκετός για το λόγο ότι έπρεπε να επισπεύσει την διαδικασία... Εννοείται ότι θα κάνουμε ότι πρέπει ώστε να γεννηθεί υγιές το μωρό και τίποτα άλλο δεν έχει περισσότερη σημασία!!!

Αν τυχόν κάνω και άλλο παιδί ,θα ήθελα αφού το επιτρέπει η κατάσταση της εγκυμοσύνης μου ,να γεννήσω φυσιολογικά και ο τωρινός γυναικολόγος μου δεν αναλαμβάνει τέτοια περίπτωση μετά από καισαρική τομή,οπότε ήδη τον έχω βγάλει από το μυαλό μου. Μου είχε δείξει να καταλάβω σχεδόν από τα πρώτα μας ραντεβού για παρακολούθηση της εγκυμοσύνης ότι δεν αναλαμβάνει ιδιαίτερα φυσιολογικούς τοκετούς.. μου τα "μάσαγε* λίγο... 

Κορίτσια τι λέτε; Είμαι περίεργη;;;

Κακώς ένιωσες έτσι.... γιατί τόσο πολύ κακοπερασες!??εγώ στο Ιασώ έζησα στιγμές ευτυχίας.... δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα..... περάσαμε πολύ ωραία εκεί....σε δικαιολογώ για την ηλικία σου αλλά θα σε συμβουλευα σε επόμενη εγκυμοσύνη να πας σε ιδιωτικό...κ στο λέω εγώ που δεν ήθελα λόγω οικονομικου αλλά δεν το μετάνιωσα ποτέ.....άξιζε σε όλα....δεν ένιωσα καμία κίνηση πάνω μου από γιατρό...ούτε καν την επισκληριδιο...ούτε πόνο μετά....ούτε έγνοια για το μωρό..... λυπάμαι που μια τόσο όμορφη στιγμή την βίωσες έτσι...μάθε στη ζωή να μη σε κυριεύει ο φόβος!!!!πως θα μάθεις στη κόρη σου να μην φοβάται??? Άσε που θα περάσεις καλύτερα κ από φυσιολογικη γέννα.... ιδιωτικό κ πάλι ιδιωτικό στην Αθήνα.....άστα όλα πίσω σου κ πρόσεχε τη μπεμπουλα σου......

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, SpiridoulaK είπε:

Συμφωνώ σε ότι έγραψες!!! Μια από τα ίδια εκτός του ύπνου Χαχαχα. Δε κοιμάται εύκολα έξω ακόμη κι αν νυστάζει και στο σπίτι όπως είπες κι εσύ κι εγώ προσπαθώ όταν καταλαβαίνω ότι έχει κουραστεί,να τη βάζω για ύπνο κι όσο κοιμηθεί... Και οι βόλτες μου κατά κύριο λόγο εξαρτώνται από το πρόγραμμα ύπνου της μπέμπας...

Βερολίνο τι καιρό έχει!; Εδώ Κέρκυρα λιώνουμε. Έχει απότομη ζέστη 27°C.. Κορίτσια εγώ ζεσταίνομαι πάρα πολύ περισσότερο μάλλον από ότι ο μέσος άνθρωπος. Λόγω του θηλασμού απο ότι μου έχει πει και η παιδίατρος γιατί και το χειμώνα με κοντομανικο ήμουν... Δε ξέρω τι θα κάνω όταν σφίξουν κι άλλο οι ζέστες.... 

κι εδώ κάνει αρκετή ζέστη έχουμε γύρω στους 25 βαθμούς αλλά για βερολινο είναι πολύ ζεστά...εγώ γενικά από πάντα δεν άντεχα τη ζεστη κ έχει λίγα καλοκαίρια που έχει τρελαθεί κ εδώ ο καιρός κ βαράει κ 35αρια το καλοκαίρι δεν ξέρω πως θα αντέξω!

6 ώρες πρίν, Marilou7 είπε:

Το αντιμετωπίζω με χιούμορ γιατί αλλιώς θα είχα τρελαθεί!!! Παράθυρα αφύπνισης!!! Δεν το είχα ξανακουσει. Η ρουτίνα είναι πολύ σημαντική. Κι εγώ ξέρω πάω αν φάει π.χ στις 9... 10μιση θα θέλει υπνάκο για λίγο. Το μεσημέρι σίγουρα υπνάκο 2 ωρίτσες. Γενικά μετά από κάθε γεύμα παίζουμε κ μετά ύπνο. Το βράδυ θα κοιμηθεί 8ωρες συνεχόμενα ( αν κ τώρα είμαστε στη φάση που προσπαθω να τον βάλω στο λίκνο όπως σας είχα πει κ λίγο μου ξυπνάει κ κλαψουρίζει τη νύχτα). Στο καρότσι δεν κοιμάται, δεν το έχει μάθει. Πώς θα τα καταφέρω με αυτό δεν ξέρω. Όταν είμαστε βόλτα κ θέλει ύπνο κλαίει και θέλει αγκαλιά να νανουριστει.

ναι ναι κοίταξε το ψάξε στο ιντερνετ κάθε ηλικία έχει τα δικά της παράθυρα αφύπνισης...εγώ από τότε που άρχισα να τα ακολουθώ έχει ηρεμήσει πολύ η μπέμπα!

όσο για τον ύπνο άρχισα πλέον τα βράδια να την αφήνω να αποκοιμιεται μονη της...δηλαδή κάνουμε μπανακι,τρώει  κάνουμε αγκαλίτσα λέμε τραγουδάκι κ όταν γλαρωσει τη βάζω με το αρκουδάκι της στο κρεβάτι και φεύγω απ το δωμάτιο.. αν κλάψει ή γκρινιάξει ξανά πηγαίνω την ηρεμώ φιλάκια κλπ κ ξαναφύγω...στην αρχή γκρίνιαζε αρκετά πλέον το έμαθε κ κοιμάται μονη! Κ το ίδιο κ τη μέρα αγκαλίτσα χαδακια το αρκουδάκι της κ τη βάζω δίπλα μου στον καναπέ ή όπου είμαι κ κοιμάται.. γενικά το αρκουδάκι μας βοήθησε πολύ το είχα πάνω μου έχει πάρει τη νυρωδια μου κ το παίρνει κ το βάζει στο προσωπο το μυρίζει κ αποκοιμιεται! βέβαια έξω δε της το δίνω δε το χρειάζεται μια κ τη νανουριζει το καρότσι!

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, geozak είπε:

Κακώς ένιωσες έτσι.... γιατί τόσο πολύ κακοπερασες!??εγώ στο Ιασώ έζησα στιγμές ευτυχίας.... δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα..... περάσαμε πολύ ωραία εκεί....σε δικαιολογώ για την ηλικία σου αλλά θα σε συμβουλευα σε επόμενη εγκυμοσύνη να πας σε ιδιωτικό...κ στο λέω εγώ που δεν ήθελα λόγω οικονομικου αλλά δεν το μετάνιωσα ποτέ.....άξιζε σε όλα....δεν ένιωσα καμία κίνηση πάνω μου από γιατρό...ούτε καν την επισκληριδιο...ούτε πόνο μετά....ούτε έγνοια για το μωρό..... λυπάμαι που μια τόσο όμορφη στιγμή την βίωσες έτσι...μάθε στη ζωή να μη σε κυριεύει ο φόβος!!!!πως θα μάθεις στη κόρη σου να μην φοβάται??? Άσε που θα περάσεις καλύτερα κ από φυσιολογικη γέννα.... ιδιωτικό κ πάλι ιδιωτικό στην Αθήνα.....άστα όλα πίσω σου κ πρόσεχε τη μπεμπουλα σου......

Δεν ξέρω τι είναι κακωσ και τι καλώς αλλά εγώ έτσι νιώθω για τη καισαρική τομή μου και δεν αλλάζει μάλλον.

Σε ιδιωτική κλινική γέννησα και ολοι ήταν υπέροχοι μαζί μου. Νοσηλευτικό προσωπικό, μαιευτικό, αναισθησιολογος!! Και ξανά στην ίδια κλινική θα πήγαινα αλλά μάλλον με άλλον γυναικολόγο γιατί θα ήθελα να το προσπαθήσω φυσιολογικά και ο δικός μου μετά από καισαρική δεν αναλαμβάνει. 

Ο φόβος μου είναι το χειρουργείο. Ούτε να το διανοηθω να ξαναμπώ σε αυτήν την αίθουσα. Δε θέλω με τίποτα. Είμαι φοβιτσιαρα. Τι να κάνουμε;! Δεν είμαστε όλες ίδιες. Η καθεμία το βιώνει διαφορετικά και μπράβο σου που είχες τόσο ωραία διαδικασία τοκετού αλλά η πλειοψηφία των γυναικών γνωρίζω ότι δεν το χαίρονται κιόλας. 

Μετά το χειρουργείο ήταν όλα μια χαρά. Η μπέμπα μου έπιασε αμέσως το στήθος και από εκείνη την ημέρα έως και τώρα μετά από τέσσερις μήνες θηλάζει αποκλειστικά. Ο πόνος της τομής αφόρητος χωρίς τα παυσίπονα και λογικό είναι γτ είναι ολόκληρο χειρουργείο αλλά κοιτώντας τη μπέμπα τον ξέχναγα.

Εν τέλει όχι,δεν θα ξαναγεννουσα με καισαρική. Και λυπάμαι γιατί εδώ στην Ελλάδα οι γυναικολόγοι έχουν αυτήν την τακτική όχι μόνο για ιδιαίτερες περιπτώσεις αλλά και σε ομαλές συνθήκες την επιλέγουν για τη δική τους βολή.. ξέρω πάρα πολλές περιπτώσεις για αυτό τα αναφέρω. Και ξαναλέω σημασία δεν έχει πάντα ο τρόπος που γεννάει η καθεμία μας αλλά να είναι το μωράκι και η μαμά υγιείς.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...