Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Sabrina_ είπε:

      @Angot εγω αυτο που εχω διαβασει για το επίδομα γέννας είναι οτι οι δικαιουχοι πρεπει να εχουν  ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα κάτω των 40.000 ευρώ ετησίως.

      Και παραθετω τον υπολογισμο:

      "Ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα είναι το συνολικό οικογενειακό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, από οποιαδήποτε πηγή στην ημεδαπή ή στην αλλοδαπή, προ φόρων και εξαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών και άλλων επιδομάτων, διαιρεμένο με συγκεκριμένη κλίμακα ισοδυναμίας.

       

      Στην περίπτωση μας, η κλίμακα ισοδυναμίας ισούται με το άθροισμα των μελών της οικογένειας, για καθένα από τα οποία ισχύει η εξής στάθμιση:

       

      α. δικαιούχος γονέας: στάθμιση 1,

       

      β. σύζυγος δικαιούχου γονέα ή συνδεόμενος με αυτόν δυνάμει συμφώνου συμβίωσης: στάθμιση 1/2 και

       

      γ. κάθε εξαρτώμενο τέκνο: στάθμιση 1/4."

      Στην ουσια δεν μιλανε για 40000 ευρω μεικτα αλλα έπειτα απο συγκεκριμένους υπολογισμους σε σχεση με την οικογενειακη κατάσταση.

      Με πρόλαβες!!

      Επειδή εμείς ήμαστε κάποιες χρονιές κάτω και κάποιες πάνω απτα 40.000 το έψαξα και βρήκα κι εγώ αυτά και οι υπολογισμοί μου λένε οτι το ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα των 40.000 για οικογένεια που κάνει τωρα το πρώτο του παιδί πρέπει να βγαίνει γύρω στα 75.000 ευρώ.

      Γι αυτό μου έκανε εντύπωση που είπε η @LeneL παραπάνω ότι είχε οικογενειακό εισόδημα λίγο πάνω απτα 40.000 ευρώ και δεν πήρε το επίδομα. Είχες κάνει αίτηση και στην απέρριψαν @LeneL;

       

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

1 hour ago, ElenGD said:

Αχ κορίτσια μου υπομονή.. εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη θυμάμαι ,είχα πάει τουαλέτα και ξαφνικά έτρεχε το αίμα ποτάμι.. έμεινα 3 μέρες στο Ιασώ , 28η εβδομάδα.. αλλά όλα πήγαν καλά! Τώρα κάθε φορά που πάω τουαλέτα η κάθε φορά που αισθάνομαι υγρά τρέμω μήπως δω εκείνο το αίμα.. από την άλλη προσπαθώ να είμαι ήρεμη και λέω ότι θα γίνει ότι είναι γραφτό να γίνει. Δεν περνάνε όλα από το χέρι μου..

Σε άλλα νέα, ο μικρός θηλάζει σαν νεογέννητο.. όσο προσπαθώ να του το κόψω τόσο πιο πολύ θέλει και υποφέρω.. στο μεταξύ καταλαβαίνει.. του λέω ότι πονάω αλλά ουρλιάζει και λέει εγώ θέλω γάλα μαμάς τωραααα!

Αναγουλες -εμετους δεν έχω , αλλά ζαλάδα πολύ και ώρες ώρες το στομάχι μου δένεται κόμπος . Άλλη μέρα δεν θέλω να φάω τίποτα και άλλη θέλω να τα φάω όλα! 

Τόσο αίμα; Σοκ! Στην παλινδρόμη που είχα είδα αίμα και κόντεψαν να λιποθύμησω από το άγχος. Θυμάμαι ότι σύρθηκα κυριολεκτικά μέχρι την τουαλέτα. Αποκόλληση είχες; Και σε μεγάλη βδομάδα. Σηκωσες βάρος; 

Υπάρχει περίπτωση ο μικρός να ζηλεύει και να το κάνει αυτό; Πόσο είπαμε ότι είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, Katerinakki24 είπε:

Μια φορά είδα μικρά κομμάτια. Δια υπόλοιπες μόνο βλέννη. Μίλησα με τον γιατρό είπε ανάλογα πώς θα πάω μπορεί να με δει νωρίτερα. Κανονικά έχουμε ραντεβού την Δευτέρα. Σε γενικές γραμμές είναι ήρεμη αλλά όταν έρχεται η ώρα να πάω τουαλέτα το άγχος χτυπάει κόκκινο. 

Αχ κορίτσι μου τι άγχος και αυτό! Φαντάσου αγχώνομαι και εγώ που δεν έχω εκκρίσεις και πάει καλά οπως φαίνεται .. δεν ξέρω αυτήν την φορά πολύ άγχος.... Όλα καλά θα πάνε!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, MariaZiss said:

Αχ κορίτσι μου τι άγχος και αυτό! Φαντάσου αγχώνομαι και εγώ που δεν έχω εκκρίσεις και πάει καλά οπως φαίνεται .. δεν ξέρω αυτήν την φορά πολύ άγχος.... Όλα καλά θα πάνε!

Μακάρι έχω θετική σκέψη γιατί μειώθηκε σχεδόν τελείως η ποσότητα του καφέ. Αν και σκέφτομαι χαζα τύπου "μήπως σταμάτησε η καρδιά κτλ". Είναι που πάντα το μυαλό πάει στο κακο.

Κοιτάω τον μικρό μου και σκέφτομαι τι περνάμε για να φέρουμε αυτά τα θαύματα στον κόσμο. Η προηγούμενη εγκυμοσύνη μου ήταν εφιαλτική. Από υγεία τέλεια αλλά εφιαλτική. Μέρα νύχτα κάθε μέρα για σχεδόν 5μηνες εμετό και μετά, μέχρι το τέλος έκανα μόνο τα πρωινά. Πόσο αξίζει όμως στο τέλος δεν περιγράφεται :x

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ElenGD είπε:

Αχ κορίτσια μου υπομονή.. εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη θυμάμαι ,είχα πάει τουαλέτα και ξαφνικά έτρεχε το αίμα ποτάμι.. έμεινα 3 μέρες στο Ιασώ , 28η εβδομάδα.. αλλά όλα πήγαν καλά! Τώρα κάθε φορά που πάω τουαλέτα η κάθε φορά που αισθάνομαι υγρά τρέμω μήπως δω εκείνο το αίμα.. από την άλλη προσπαθώ να είμαι ήρεμη και λέω ότι θα γίνει ότι είναι γραφτό να γίνει. Δεν περνάνε όλα από το χέρι μου..

Σε άλλα νέα, ο μικρός θηλάζει σαν νεογέννητο.. όσο προσπαθώ να του το κόψω τόσο πιο πολύ θέλει και υποφέρω.. στο μεταξύ καταλαβαίνει.. του λέω ότι πονάω αλλά ουρλιάζει και λέει εγώ θέλω γάλα μαμάς τωραααα!

Αναγουλες -εμετους δεν έχω , αλλά ζαλάδα πολύ και ώρες ώρες το στομάχι μου δένεται κόμπος . Άλλη μέρα δεν θέλω να φάω τίποτα και άλλη θέλω να τα φάω όλα! 

Αχ Παναγία μου πως θα ένιωσες!!!! Ευτυχώς όλα πήγαν καλά!!! Αν κατάλαβα καλά έχεις και άλλο παιδάκι που θηλάζει τώρα που είσαι έγκυος;

1 hour ago, Katerinakki24 είπε:

Μακάρι έχω θετική σκέψη γιατί μειώθηκε σχεδόν τελείως η ποσότητα του καφέ. Αν και σκέφτομαι χαζα τύπου "μήπως σταμάτησε η καρδιά κτλ". Είναι που πάντα το μυαλό πάει στο κακο.

Κοιτάω τον μικρό μου και σκέφτομαι τι περνάμε για να φέρουμε αυτά τα θαύματα στον κόσμο. Η προηγούμενη εγκυμοσύνη μου ήταν εφιαλτική. Από υγεία τέλεια αλλά εφιαλτική. Μέρα νύχτα κάθε μέρα για σχεδόν 5μηνες εμετό και μετά, μέχρι το τέλος έκανα μόνο τα πρωινά. Πόσο αξίζει όμως στο τέλος δεν περιγράφεται :x

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ σκέφτομαι μήπως σταμάτησε η καρδιά, αλλά δεν θα έπρεπε να σκεφτόμαστε έτσι!!! Την προηγούμενη φορά ήμουν καλύτερα από ότι τώρα αλλα οπως ειπες αξίζει στο τέλος!!! Υπομονή να κάνουμε μόνο!

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2022 at 1:42 ΜΜ, ElenGD είπε:

Αχ κορίτσια μου υπομονή.. εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη θυμάμαι ,είχα πάει τουαλέτα και ξαφνικά έτρεχε το αίμα ποτάμι.. έμεινα 3 μέρες στο Ιασώ , 28η εβδομάδα.. αλλά όλα πήγαν καλά! Τώρα κάθε φορά που πάω τουαλέτα η κάθε φορά που αισθάνομαι υγρά τρέμω μήπως δω εκείνο το αίμα.. από την άλλη προσπαθώ να είμαι ήρεμη και λέω ότι θα γίνει ότι είναι γραφτό να γίνει. Δεν περνάνε όλα από το χέρι μου..

Σε άλλα νέα, ο μικρός θηλάζει σαν νεογέννητο.. όσο προσπαθώ να του το κόψω τόσο πιο πολύ θέλει και υποφέρω.. στο μεταξύ καταλαβαίνει.. του λέω ότι πονάω αλλά ουρλιάζει και λέει εγώ θέλω γάλα μαμάς τωραααα!

Αναγουλες -εμετους δεν έχω , αλλά ζαλάδα πολύ και ώρες ώρες το στομάχι μου δένεται κόμπος . Άλλη μέρα δεν θέλω να φάω τίποτα και άλλη θέλω να τα φάω όλα! 

Αυτό με τον θηλασμό το είχα και εγώ. Αναγκάστηκα αν και έλεγα πως δεν ήθελα να το κάνω και έβαλα πιπέρι στο στήθος. Την πρώτη ημέρα που έκλαιγε και στην ουσία μοιρολογούσε "το (β)υζί μου μαμά", έκλαιγα και εγώ από την άλλη. Από τότε του έδωσα ακόμη μία φορά και μετά από μόνος του λέει καίει μαμά και απλά έρχεται καμία φορά και πέφτει επάνω στο στηθος μου για παρηγοριά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 6/9/2022 at 9:40 ΠΜ, MariaZiss είπε:

Καλημέρα! Μην αγχώνεσαι καθόλου, σημάδια έχει να διπλασιάζεται από όσο και να ξεκίνησε η τιμή! Περιμένουμε νεότερα! 

Τι υπέροχα νέα!!! Εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη να πάνε όλα τέλεια!!! Έτσι έλεγα και στον πρώτο μου πασχαλινό δωράκι! Γεννήθηκε 10 ημέρες πριν το Πάσχα, έτσι και τώρα το δεύτερο <3

Καλημέρα και από εμένα πήγα τελικά στον γιατρό και είδαμε σάκο έκανα και κια χοριακη όπως μου είπε ο γιατρός και πήγαν 6150 οι μονάδες 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, katerina1992 είπε:

Καλημέρα και από εμένα πήγα τελικά στον γιατρό και είδαμε σάκο έκανα και κια χοριακη όπως μου είπε ο γιατρός και πήγαν 6150 οι μονάδες 

Καλημέρα! Τέλεια τα νέα σου λοιπόν! Ακούσατε και καρδούλα; Σε ποια εβδομάδα είσαι θύμισε μου; 7η; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , MariaZiss είπε:

Καλημέρα! Τέλεια τα νέα σου λοιπόν! Ακούσατε και καρδούλα; Σε ποια εβδομάδα είσαι θύμισε μου; 7η; 

Καρδούλα δεν ακούσαμε γιατί είναι μικρότερο σε εβδομάδες μου είπε η γιατρός μόνο σάκο είδαμε την τεταρτη έχω πάλι ραντεβου

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , katerina1992 είπε:

Καρδούλα δεν ακούσαμε γιατί είναι μικρότερο σε εβδομάδες μου είπε η γιατρός μόνο σάκο είδαμε την τεταρτη έχω πάλι ραντεβου

Ναι παίζει ρόλο πότε έγινε η σύλληψη.. όλα καλά θα πάνε!!! Εγώ έχω ραντεβού 19/9 και δεν περνάνε οι μέρες! Τέλος Αυγούστου πήγα πρώτη φορά, 26/8.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 5 λεπτά , Elsatin είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ελπίζω να σαστε καλά, εμείς κλείσαμε ραντεβού για αυχενική διαφάνεια στις 21

Καλησπέρα!!! Εύχομαι να έχεις τέλεια αποτελέσματα!!! Εγώ σε έναν μήνα είναι για αυχενική που θα είμαι 12 εβδομάδων και κάτι... Δεν περνάει με τίποτα ο καιρός!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2022 at 3:28 PM, Katerinakki24 said:

Τόσο αίμα; Σοκ! Στην παλινδρόμη που είχα είδα αίμα και κόντεψαν να λιποθύμησω από το άγχος. Θυμάμαι ότι σύρθηκα κυριολεκτικά μέχρι την τουαλέτα. Αποκόλληση είχες; Και σε μεγάλη βδομάδα. Σηκωσες βάρος; 

Υπάρχει περίπτωση ο μικρός να ζηλεύει και να το κάνει αυτό; Πόσο είπαμε ότι είναι;

Εκείνη την μέρα χτύπησα σε μια γωνιά λίγο την κοιλιά αλλά μου είπε ο γιατρός δεν παίζει ρόλο. Η αποκόλληση έγινε γιατί ήταν δεμένος με τον ομφάλιο λώρο γύρω από το σώμα και τραβήχτηκε μάλλον απότομα. Είχα αιμορραγία και στην γέννα.

 

Ο μικρός δεν ξέρει ακόμα ότι περιμένει αδερφάκι. Νομίζω είναι η αντίδραση του στο γεγονός ότι προσπαθώ να αποθηλασει. 

Δεν θυμάμαι ποια ρώτησε.. είναι τριών και θηλάζει ακόμα..

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2022 at 1:42 ΜΜ, ElenGD είπε:

 

Καλησπέρα κορίτσια!!!πως είστε???εμένα ευτυχώς σταμάτησαν οι καφέ εκκρίσεις!!!Εγώ την Τετάρτη θα πάω πάλι στον γιατρό για να δει αν έκλεισαν οι αποκολλησεις και πρώτα ο Θεός γύρω στις 20/10 θα έχω αυχενική λογικά!!! Εύχομαι σε όλες μας να πάνε όλα καλά!!! Κορίτσια πεινάω συνεχώς δεν ξέρω τι θα κάνω, αλήθεια!ο Γιατρός δεν με έχει ζυγίσει ακόμη και φοβάμαι μη με βρίσει!!! Εντωμεταξυ μια θέλω αλμυρά μια γλύκα.Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες έτρωγα μόνο αλμυρά, τώρα όμως θέλω να γλυκά κ προσπαθώ να συγκρατηθω για να μην ξεφύγει το σάκχαρο!

  • Μου αρέσει 2

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ElenGD είπε:

Εκείνη την μέρα χτύπησα σε μια γωνιά λίγο την κοιλιά αλλά μου είπε ο γιατρός δεν παίζει ρόλο. Η αποκόλληση έγινε γιατί ήταν δεμένος με τον ομφάλιο λώρο γύρω από το σώμα και τραβήχτηκε μάλλον απότομα. Είχα αιμορραγία και στην γέννα.

 

Ο μικρός δεν ξέρει ακόμα ότι περιμένει αδερφάκι. Νομίζω είναι η αντίδραση του στο γεγονός ότι προσπαθώ να αποθηλασει. 

Δεν θυμάμαι ποια ρώτησε.. είναι τριών και θηλάζει ακόμα..

 

Εγώ του έχω πει ότι περιμένω μωράκι και χάρηκε πολύ έρχεται παίρνει αγκαλια την κοιλιά και την φιλάει, δεν ξέρω αν έκανα σωστά όμως τόσο νωρίς! Εγώ ρώτησα για τον αν θηλάζεις ακόμα. Μπράβο σου που τα καταφέρνεις δεν χρειάζεται να τον αποθηλασεις, όποτε θέλει αυτός δεν πειράζει! Αρκεί να αντέχεις και να νιώθεις καλά εσύ! Εγώ θήλασα 21 μήνες και αποθηλασε μόνος του έτσι ξαφνικά σιγά σιγά μείωσε χωρίς να το επιδιώξω χωρίς να προσπαθήσω καθόλου κιόλας.... Μου κακοφανηκε αλλά οκ όλα καλά!

πρίν από 47 λεπτά , Mpoumpou23 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!πως είστε???εμένα ευτυχώς σταμάτησαν οι καφέ εκκρίσεις!!!Εγώ την Τετάρτη θα πάω πάλι στον γιατρό για να δει αν έκλεισαν οι αποκολλησεις και πρώτα ο Θεός γύρω στις 20/10 θα έχω αυχενική λογικά!!! Εύχομαι σε όλες μας να πάνε όλα καλά!!! Κορίτσια πεινάω συνεχώς δεν ξέρω τι θα κάνω, αλήθεια!ο Γιατρός δεν με έχει ζυγίσει ακόμη και φοβάμαι μη με βρίσει!!! Εντωμεταξυ μια θέλω αλμυρά μια γλύκα.Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες έτρωγα μόνο αλμυρά, τώρα όμως θέλω να γλυκά κ προσπαθώ να συγκρατηθω για να μην ξεφύγει το σάκχαρο!

Καλησπέρα!!!! Εύχομαι να εκλεισαν και να προσέχεις από εδώ και πέρα!!! 10/10 θα πάω εγώ για αυχενική δεν περνάνε οι μέρες!!! 

Αυτό με τα κιλά άστο... Εγώ σε αυτήν ξεκίνησα 64 κιλά δηλαδή 1 κιλό πάνω από ότι στην πρώτη, στην αρχή έφτασα 61 κιλά λογω εμετών κλπ. Στην πορεία που έκανα μόνο πρωί εμετό και μετά μπορουσα να φάω άρχισε να ανεβαίνει. Τώρα έχω 3 μέρες δεν κάνω εμετούς ούτε ζαλάδες είμαι μια χαρά και τρώω πρωινό δεκατιανο μεσημεριανό φρούτο και βραδινό μέχρι τις 8 όπως όταν έκανα διατροφή έχω το πρόγραμμα και έφτασα 65 κιλά.... Δηλαδή πήρα 4 κιλά. Εάν δεν είχα χάσει κιλά θα ήμουν 68 κιλά ήδη τώρα.... Δεν ξέρω τι γίνεται. Έτσι και στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν έτρωγα σχεδόν καθόλου για φούσκωνα και μέχρι τον 5ο είχα πάρει 9 κιλά... Μετά μέχρι να γεννήσω πήρα μόνο 4 δεν ξέρω τι έγινε.. ελπιζω τώρα να μην πάρω περισσότερα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το καφέ κράτησε περίπου ένα 24ωρο. Τώρα τι έγινε τελικά δεν ξέρω. Δευτέρα έχω ραντεβού. 

Εγώ έχασα περιπου 2κιλα έως τώρα (αύριο θα μαι ακριβώς 8βδ). Δν κάνω ιδιαίτερα εμετό αλλά έχω όλη μέρα ναυτία η οποία περνάει μόνο αν φάω. Άπαξ κ πεινάσω με έπιασε κατευθείαν το στομάχι. Αλλά η ποσότητα που τρώω είναι ελάχιστη, δεν μπορώ να φάω πολύ και τα περισσότερα φαγητά μου προκαλούν αηδία. :neutral:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...