Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα πως είστε κορίτσια!!! Σήμερα είμαι 7+1 με πιθανή 22/4.. Έχω ένα ακόμα παιδάκι 2,5 χρονών και με πολύ περισσότερο άγχος συτη τη φορά.. Στις 5+9 ακούσαμε και καρδούλα και τώρα ξανά ραντεβού στις 19/9 και έχω άγχος!

Να έχουμε όλες μας τελειόμηνες εγκυμοσύνες να πάνε όλα τέλεια!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Καλησπέρα και από εμένα πως είστε κορίτσια!!! Σήμερα είμαι 7+1 με πιθανή 22/4.. Έχω ένα ακόμα παιδάκι 2,5 χρονών και με πολύ περισσότερο άγχος συτη τη φορά.. Στις 5+9 ακούσαμε και καρδούλα και τώρα ξανά ραντεβού στις 19/9 και έχω άγχος!

Να έχουμε όλες μας τελειόμηνες εγκυμοσύνες να πάνε όλα τέλεια!!!

Τελειομηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι και να σου ζήσει το παιδάκι σου. Πάνω κάτω κοντά είμαστε και εμένα μου είπε ΠΗΤ 20/4.

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ σε αυτή την εγκυμοσύνη έχω περισσότερο άγχος και νιώθω ότι περνάνε πιο δύσκολα οι μέρες για να πάμε και πάλι στον γιατρό. Αν και από συμπτώματα είμαι καλύτερα αν σκεφτώ ότι δεν είμαι συνέχεια ξάπλα. 

2 ώρες πρίν, Sweetie32 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω,στην Ελλάδα υπάρχει εξέταση αίματος που μαθαίνεις το φύλλο του μωρού;Στην Αμερική έτσι το βλέπουν στον 3 μήνα και όχι με υπέρηχο 

Εγώ δεν είχα ξανά ακούσει καν ότι υπάρχει τέτοια εξέταση. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GeoA είπε:

Τελειομηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι και να σου ζήσει το παιδάκι σου. Πάνω κάτω κοντά είμαστε και εμένα μου είπε ΠΗΤ 20/4.

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ σε αυτή την εγκυμοσύνη έχω περισσότερο άγχος και νιώθω ότι περνάνε πιο δύσκολα οι μέρες για να πάμε και πάλι στον γιατρό. Αν και από συμπτώματα είμαι καλύτερα αν σκεφτώ ότι δεν είμαι συνέχεια ξάπλα. 

Εγώ δεν είχα ξανά ακούσει καν ότι υπάρχει τέτοια εξέταση. 

Να σου ζήσει και εσένα το παιδάκι σου και με το καλό εύχομαι!!!

Αχ πολύ δύσκολα περνάνε! Από συμπτώματα είμαι πολύ χειρότερα από ότι στην πρώτη, σε σημείο να μην προλαβαίνω να πάω τουαλέτα να μην μην μπορώ να σηκωθώ, μιλάμε πολύ αδυναμία. Μου έδωσε ένα ρινικό σπρέι ο γυναικολόγος το πήρα για 5-6 ημέρες ηρέμησα ξανά πήρα πίσω τα κιλά που έχασα από τους εμετούς χαχαχαχα και τώρα ξεκινάμε πάλι από την αρχή... Δεν το αντέχω...... Στην πρώτη ήμουν μια χαρά έκανα κάνα 2 εμετούς αραιά και που από αηδία και μόνο και αυτό ήταν... Έβγαινα έξω κάθε μέρα ενώ τώρα μην ακούσω για έξω. Μην μιλήσω για τις δουλειές του σπιτιού και κυρίως το παιδάκι μου που το έχω παραμελήσει αλλά τι να κάνω....

3 ώρες πρίν, Sweetie32 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω,στην Ελλάδα υπάρχει εξέταση αίματος που μαθαίνεις το φύλλο του μωρού;Στην Αμερική έτσι το βλέπουν στον 3 μήνα και όχι με υπέρηχο 

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάτι για αυτήν την εξέταση! Εάν κάποια γνωρίζει ας μας πει περί τίνος πρόκειται! :D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Να σου ζήσει και εσένα το παιδάκι σου και με το καλό εύχομαι!!!

Αχ πολύ δύσκολα περνάνε! Από συμπτώματα είμαι πολύ χειρότερα από ότι στην πρώτη, σε σημείο να μην προλαβαίνω να πάω τουαλέτα να μην μην μπορώ να σηκωθώ, μιλάμε πολύ αδυναμία. Μου έδωσε ένα ρινικό σπρέι ο γυναικολόγος το πήρα για 5-6 ημέρες ηρέμησα ξανά πήρα πίσω τα κιλά που έχασα από τους εμετούς χαχαχαχα και τώρα ξεκινάμε πάλι από την αρχή... Δεν το αντέχω...... Στην πρώτη ήμουν μια χαρά έκανα κάνα 2 εμετούς αραιά και που από αηδία και μόνο και αυτό ήταν... Έβγαινα έξω κάθε μέρα ενώ τώρα μην ακούσω για έξω. Μην μιλήσω για τις δουλειές του σπιτιού και κυρίως το παιδάκι μου που το έχω παραμελήσει αλλά τι να κάνω....

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάτι για αυτήν την εξέταση! Εάν κάποια γνωρίζει ας μας πει περί τίνος πρόκειται! :D

Σ ευχαριστώ πολύ! Υπομονή να κάνεις και λίγο έμεινε ακόμη. Η αλήθεια σε καμία από τις εγκυμοσύνες μου δεν είχα ευτυχώς εμετούς παρά μόνο σε αυτή αναγουλες. Στην πρώτη είχα τρομερές ζαλάδες και δε μπορούσα να σηκωθώ. Το μόνο που έκανα δούλευα και ξάπλωνα. Σε αυτή ευτυχώς οι ζαλάδες είναι αραιές. Όμως νιώθω πολύ κούραση με το παραμικρό, έχω αναγούλες και καθόλου υπομονή. Ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη ήμουνα ζεν  :))

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/9/2022 at 7:54 ΜΜ, ElenGD είπε:

Πήγα γιατρό.. ακούσαμε καρδούλα.. μάλλον ΠΗΤ 27/4 .. μου είπε ότι μπορει να αλλάξει .. στην αυχενική βγαίνει ακριβώς. Τώρα έχουμε πάλι σε 2 εβδομάδες! Όταν έβαλε τον υπέρηχο είπε "επ κάτι κουνιέται εδώ.."  και είμαι σίγουρη ότι το είδα κι εγώ να κουνιέται.. γίνεται να κουνιόταν από τόσο νωρίς? 

Ξεκινάω 71 κιλά και στην προηγούμενη ξεκίνησα από 60 και πάλι είχα πάρει 5 κιλά εκείνη την εποχή.... Το θέμα είναι ότι είμαι και κοντή και πραγματικά είμαι και θα γίνω περισσότερο σαν γιουβαρλακι! Καλημέρα κορίτσια!Πως είστε?εγώ ζαλίζομαι συνέχεια και ανακατευομαι ανά διαστήματα και είμαι στη δουλειά κ ζοριζομαι.Εγω την Τετάρτη θα πάω στον γιατρό και θα είμαι 6 και 2, λέτε να ακούσω καρδούλα?Στην ωορρηξία πιάστηκε το σπιτάκι πάντως.Επισης για το τεστ αίματος που λέτε μάλλον εννοείτε την Nipt, η οποία κοστίζει 600€ περίπου, δείχνει αν υπάρχουν σύνδρομα κ το φύλο του παιδιού.το είχα κάνει στην προηγούμενη κύηση.


 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, GeoA είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ! Υπομονή να κάνεις και λίγο έμεινε ακόμη. Η αλήθεια σε καμία από τις εγκυμοσύνες μου δεν είχα ευτυχώς εμετούς παρά μόνο σε αυτή αναγουλες. Στην πρώτη είχα τρομερές ζαλάδες και δε μπορούσα να σηκωθώ. Το μόνο που έκανα δούλευα και ξάπλωνα. Σε αυτή ευτυχώς οι ζαλάδες είναι αραιές. Όμως νιώθω πολύ κούραση με το παραμικρό, έχω αναγούλες και καθόλου υπομονή. Ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη ήμουνα ζεν  :))

Καλημέρα!!! Υπομονή τι άλλο μπορούμε να κάνουμε; Ξεκίνησα σήμερα με το καλημέρα σας με εμετό! Ωραία θα περάσω..... Ευτυχώς βγήκα σε αναρρωτική και δεν θα πάω ξανά για δουλειά για ένα διάστημα, άσε που δεν μου επιτρέπουν οι συνθήκες εργασίας να δουλέψω έξω είμαι έγκυος. Είσαι τυχερή που δεν κάνεις εμετούς, είναι το χειρότερο μου δεν το αντέχω! Άλλες δεν έχουν απολύτως τίποτα τις μισώ :P

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!Πως είστε?εγώ ζαλίζομαι συνέχεια και ανακατευομαι ανά διαστήματα και είμαι στη δουλειά κ ζοριζομαι.Εγω την Τετάρτη θα πάω στον γιατρό και θα είμαι 6 και 2, λέτε να ακούσω καρδούλα?Στην ωορρηξία πιάστηκε το σπιτάκι πάντως.Επισης για το τεστ αίματος που λέτε μάλλον εννοείτε την Nipt, η οποία κοστίζει 600€ περίπου, δείχνει αν υπάρχουν σύνδρομα κ το φύλο του παιδιού.το είχα κάνει στην προηγούμενη κύηση.

  • Μου αρέσει 2

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MariaZiss είπε:

Καλημέρα!!! Υπομονή τι άλλο μπορούμε να κάνουμε; Ξεκίνησα σήμερα με το καλημέρα σας με εμετό! Ωραία θα περάσω..... Ευτυχώς βγήκα σε αναρρωτική και δεν θα πάω ξανά για δουλειά για ένα διάστημα, άσε που δεν μου επιτρέπουν οι συνθήκες εργασίας να δουλέψω έξω είμαι έγκυος. Είσαι τυχερή που δεν κάνεις εμετούς, είναι το χειρότερο μου δεν το αντέχω! Άλλες δεν έχουν απολύτως τίποτα τις μισώ :P

Κάτσε να ξεκουραστείς κορίτσι μου όσο μπορείς!πόσο είσαι??


 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Mpoumpou23 είπε:

Κάτσε να ξεκουραστείς κορίτσι μου όσο μπορείς!πόσο είσαι??

Τι ξεκούραση; Έχω και τον μικρό που θέλει να παίζουμε όλη μέρα! Ο άντρας μου δουλεύει και βοήθεια από αλλού αυτές τις ημέρες δεν έχω. Περιμένω πως και πως να έρθει η μαμά μου να στανιαρω! Αθάνατες μάνες! Είμαι 7+2 σήμερα. Αυτή τη φορά μου ξεκίνησαν πολύ γρήγορα τα συμπτώματα πάνω στον πρώτο μήνα, ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη κοντά στις 8 εβδομάδες αλλά πολύ ήπια συμπτώματα.

Με τι καλό σου εύχομαι! Θα ακούσεις και καρδούλα ναι!! <3

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 36 λεπτά , MariaZiss είπε:

Τι ξεκούραση; Έχω και τον μικρό που θέλει να παίζουμε όλη μέρα! Ο άντρας μου δουλεύει και βοήθεια από αλλού αυτές τις ημέρες δεν έχω. Περιμένω πως και πως να έρθει η μαμά μου να στανιαρω! Αθάνατες μάνες! Είμαι 7+2 σήμερα. Αυτή τη φορά μου ξεκίνησαν πολύ γρήγορα τα συμπτώματα πάνω στον πρώτο μήνα, ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη κοντά στις 8 εβδομάδες αλλά πολύ ήπια συμπτώματα.

Με τι καλό σου εύχομαι! Θα ακούσεις και καρδούλα ναι!! <3

Ωχ κορίτσι μου τότε κάνε κουράγιο!!!!κι εγώ στο γραφείο ειμαι και ανακατευομαι, ο μικρός είναι στον βρεφικό!κι εγώ αυτή τη φορά άρχισα να έχω συμπτώματα από 4 εβδομάδων! Σ'ευχαριστω πολύ πολύ!!! Μακάρι!!!Και σε εσένα εύχομαι να πάνε όλα καλά και όσο μπορείς να ξεκουράζεσαι!!!

 


 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα βάση ημερολογίου και εγώ κάπου εκεί θα γεννήσω έκανα σήμερα την πρώτη μου χοριακη την τεταρτη έχω ραντεβού με τον γιατρό μου οι μονάδες είναι 1175,00 είναι καλές γιατί αρχίζω και ανησυχώ (έχω μια αποβολή στο ιστορικό μου)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mpoumpou23 είπε:

Ωχ κορίτσι μου τότε κάνε κουράγιο!!!!κι εγώ στο γραφείο ειμαι και ανακατευομαι, ο μικρός είναι στον βρεφικό!κι εγώ αυτή τη φορά άρχισα να έχω συμπτώματα από 4 εβδομάδων! Σ'ευχαριστω πολύ πολύ!!! Μακάρι!!!Και σε εσένα εύχομαι να πάνε όλα καλά και όσο μπορείς να ξεκουράζεσαι!!!

 

Δεν μπορείς να βγεις σε αναρρωτικες; Να μείνεις σπίτι; Εμένα θα ξεκινήσει παιδικό τον Οκτώβριο που θα είναι ακριβώς 2,5 χρονών και ο θεός βοηθός... είναι ένας Ταλιμπάν ο μικρός μου! Συν ότι ακόμα ξυπνάει τα βράδια για γάλα, ίσως και 5-6 φορές, οπότε την ξεχνάω την ξεκούραση και ελπίζω με τον παιδικό να φτιάξει κάπως.....

1 hour ago, katerina1992 είπε:

Καλημέρα και από εμένα βάση ημερολογίου και εγώ κάπου εκεί θα γεννήσω έκανα σήμερα την πρώτη μου χοριακη την τεταρτη έχω ραντεβού με τον γιατρό μου οι μονάδες είναι 1175,00 είναι καλές γιατί αρχίζω και ανησυχώ (έχω μια αποβολή στο ιστορικό μου)

Καλημέρα και σε εσένα!!! Πότε είχες τελευταία περίοδο; Εγώ έκανα την πρώτη χοριακη στις 4+2 και ήταν 1025 αν θυμάμαι καλά... Βέβαια παίζει ρόλο και πότε έγινε η σύλληψη. Μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2022 at 12:26 ΜΜ, Mpoumpou23 είπε:

Αυτό το να πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί και δεν το είχα παρατηρήσει στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ίσως επειδή ήταν χειμώνας. Εγώ τις κάνω τελείως κάθετα κ έχω γεμίσει μελανιες, αλλά θα δοκιμάσω να τις κάνω όπως μου λες!!!Πεινάω ήδη πάρα πολύ!!!και ζυγίζονται κάθε μέρα για να συγκρατηθω αλλιώς με βλέπω αρκούδα (τουλάχιστον μέχρι τα Χριστούγεννα θα μπορώ να ντυθώ Άγιος Βασίλης χαχαχα)!!!επίσης τελικά παίζει ρόλο αν θες γλυκά ή αλμυρά για το φύλο του παιδιού ή είναι μύθος? Πάντως κάθε μέρα πλέον για 3 ώρες περίπου έχω ανακατωσουρες.

Στην πρώτη έφτασα μέχρι τέλος του 7ου κ είχα βάλει 6 κιλά, στην 2η γέννησα τον γιο μου στις 34.4 κ είχα βάλει 10 κιλά. Τώρα ξεκίνησα 5 κιλά παραπάνω από την προηγούμενη αλλά ήδη πεινάω πάρα πολύ και δεν ξέρω πως θα καταλήξω! Εννοείται κουνιέται το μωράκι τόσο νωρίς, την προηγούμενη φορά στον υπέρηχο στις 11 εβδομάδες το είχα δει κ έφερνε τούμπες!!!Με το καλό!!!

Εγώ να σας πω ανακατωσουρες καθόλου, μπήκα στον τρίτο μήνα κ ήδη έχω πάρει τρία κιλά, στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα σύνολο 8 αλλά τώρα αγχώνομαι ότι θα ξεφύγω. Όσο για γεύσεις στο πρώτο που είναι αγόρι ήθελα γλυκά κ άμυλο πολύ, σε αυτό τώρα είμαι τελείως ουδέτερη τρώω απλά χαχαχαχαχα.  Εμένα αυτό με βοήθησε στις αντιπηκτικής, σιγά σιγά το φάρμακο (τσούζει το αναθεματιδμενο) κ η σύριγγα μέσα σε 45 μοίρες. Εγώ τώρα έχω βρει κ συγκεκριμένο σημείο λολ που μπαίνει εύκολα. Βέβαια εμένα κάποιες βελόνες είναι κ ζαβες κ δεν μπαίνουν κ τις πετάω (κάνω την clexan 8iui)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, katerina1992 είπε:

Καλημέρα και από εμένα βάση ημερολογίου και εγώ κάπου εκεί θα γεννήσω έκανα σήμερα την πρώτη μου χοριακη την τεταρτη έχω ραντεβού με τον γιατρό μου οι μονάδες είναι 1175,00 είναι καλές γιατί αρχίζω και ανησυχώ (έχω μια αποβολή στο ιστορικό μου)

Με το καλό!!!Ποσών εβδομάδων υπολογίζετε ότι είστε??

πρίν από 51 λεπτά , MariaZiss είπε:

Δεν μπορείς να βγεις σε αναρρωτικες; Να μείνεις σπίτι; Εμένα θα ξεκινήσει παιδικό τον Οκτώβριο που θα είναι ακριβώς 2,5 χρονών και ο θεός βοηθός... είναι ένας Ταλιμπάν ο μικρός μου! Συν ότι ακόμα ξυπνάει τα βράδια για γάλα, ίσως και 5-6 φορές, οπότε την ξεχνάω την ξεκούραση και ελπίζω με τον παιδικό να φτιάξει κάπως.....

Καλημέρα και σε εσένα!!! Πότε είχες τελευταία περίοδο; Εγώ έκανα την πρώτη χοριακη στις 4+2 και ήταν 1025 αν θυμάμαι καλά... Βέβαια παίζει ρόλο και πότε έγινε η σύλληψη. Μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε!

Δυστυχώς προσπαθώ να το παλέψω οσο μπορώ γιατί είμαι 1 άτομο μόνο στην συγκεκριμένη θέση που είμαι οπότε δεν ξέρω τι θα γίνει.κοντα είναι τα παιδάκια μα! εμένα είναι 3 ετών!κ ευτυχώς τον έχω πάει άλλες 2 χρονιές βρεφικό κ έχει κολλήσει όλες τις ιώσεις κ τώρα είναι σε καλύτερη φάση.Εγω βέβαια αγχώνομαι λίγο με τον κυτταρομεγαλοιο που κολλάει απτά παιδάκια κ έχω άγχος για τις εξετάσεις που θα κάνω.ελπιζω μόνο να το έχω κολλήσει ήδη με τόσες ιώσεις που έχω κολλησει Άπτον μικρό κ πλέον να μην κινδυνεύω ούσα έγκυος.

πρίν από 21 λεπτά , Elsatin είπε:

Εγώ να σας πω ανακατωσουρες καθόλου, μπήκα στον τρίτο μήνα κ ήδη έχω πάρει τρία κιλά, στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα σύνολο 8 αλλά τώρα αγχώνομαι ότι θα ξεφύγω. Όσο για γεύσεις στο πρώτο που είναι αγόρι ήθελα γλυκά κ άμυλο πολύ, σε αυτό τώρα είμαι τελείως ουδέτερη τρώω απλά χαχαχαχαχα.  Εμένα αυτό με βοήθησε στις αντιπηκτικής, σιγά σιγά το φάρμακο (τσούζει το αναθεματιδμενο) κ η σύριγγα μέσα σε 45 μοίρες. Εγώ τώρα έχω βρει κ συγκεκριμένο σημείο λολ που μπαίνει εύκολα. Βέβαια εμένα κάποιες βελόνες είναι κ ζαβες κ δεν μπαίνουν κ τις πετάω (κάνω την clexan 8iui)

Τι ωραία κορίτσι μου!!! Μπράβο που δεν έχεις ανακατωσουρες!!εγώ 3 μέρες τώρα δεν έχω ζυγίσει κ θα ζυγιστω αύριο καλού κακού.οντως τσούζει το υγρό, εγώ κάνω τις innohep 0,45.


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...