Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

@Elsatin πραγματι συμβαινει και αυτο..το κακο ειναι πως με πιανουν χαμηλοι πονοι οταν κουραζομαι..δηλαδη ολη μερα..το πρωι φυσικα ξυππναω μια χαρα..επισης και στην προηγούμενη εγκυμοσυνη μου ειχα τα ιδια συμπτωματα και ηταν εξαιρετικα δυσκολη..αργοτερα δεν μπορουσα να περπαταω καθολου..βεβαια εχω μια μικρη γαλανοματα!! Χαλαλι της..οταν εχω νεοτερα θα σας ενημερωσω...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 30/8/2022 at 6:03 ΜΜ, Mpoumpou23 είπε:

Με το καλό!!!εγώ είμαι 5 εβδομάδων και μόλις γύρισα από τον γιατρό, είδαμε σάκο κ θα πάω πάλι την επόμενη εβδομάδα για να έχουμε καλύτερη εικόνα.Εχω κ εγώ θρομβοφιλία κ κάνω ενέσεις κ παίρνω σαλοσπιρ.Να μην έχεις αγωνία!!!όλα καλά θα πάνε!!!Πητ 2/5 αλλά λόγω ιστορικού δεν παίζει να γεννήσω τόσο αργά!!!

Ποτε ξεκινησες θεραπεια για θρομβοφιλια?

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Σωτηρουλα είπε:

Καλημερα κοριτσια ..γενναω με το καλο απριλη ειμαι 5 εβδομαδων κ 4 ημερων το δευτερο μωρακι μου εχω κ ενα κοριτσακι 4 χρονων  ..τι κανετε πως ειστε;; 

Σου εύχομαι μια τελειομηνη και ήρεμη εγκυμοσύνη. Να σου ζήσει και το κοριτσάκι σου. Ευτυχώς εγώ με ήπια συμπτώματα με κάποιες εξάρσεις φυσικά. Διαφορετικά από την πρώτη εγκυμοσύνη κάπως πιο υποφερτα αν σκεφτώ ότι δεν είμαι συνεχώς ξάπλα.

Στο μεταξύ σήμερα πήγαμε γιατρό και ακούσαμε καρδούλα :wub: Δόξα τω Θεώ μέχρι τώρα όλα καλά. Φυσικά μορμουρησα πολυ γιατι εβαλα 1,5 κιλο ήδη χωρίς να το ευχαριστιέμαι κιόλας. Η μαία μου είπε να προετοιμαστώ γιατί η δεύτερη εγκυμοσύνη δεν ειναι όπως η πρώτη. Θα φουσκώσω πιο νωρίς κτλ. Οκ η αλήθεια μου κακοφάνηκε γιατί στην πρώτη μέχρι και 6 μηνών φορούσα κανονικά τα ρούχα μου χωρίς να αλλάξω size και τώρα δυσκολεύομαι ήδη. Και έτσι φεύγοντας από τον γιατρό έφαγα σοκολάτα για να πάνε τα φαρμάκια κάτω. Και που δεν έτρωγα, τι κατάλαβα :D

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια η εξέταση για την θρομβοφιλια πότε γίνεται;και πως λέγεται;εγώ μέχρι τώρα έκανα τον έλεγχο που γίνεται συνήθως μετά το πρώτο ραντεβου στον γυναικολόγο 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, EvEvEv είπε:

Ποτε ξεκινησες θεραπεια για θρομβοφιλια?

Την ίδια ημέρα που έκανα τεστ και βγήκε θετικό ξεκίνησα τις αντιπηκτικές ενέσεις.Παρολα αυτά η αιματολογος μου είπε και ξεκίνησα σαλοσπιρ και κατά την προσπάθεια για να μείνω έγκυος.Ετσι το έκανα και στην προηγούμενη κύηση.


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα κάνει εξετάσεις θρομβοφιλιας όταν το ανακάλυψε η αδερφή μου που είχε κάποια προβλήματα στην εγκυμοσύνη της. Έτσι έμαθα ότι έχω και εγώ. Ο γυναικολόγος σε συνεργασία με τον αιματολογο μόλις έμεινα έγκυος μου είπαν να ξεκινήσω κατευθείαν αντιπηκτικες ενέσεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , mariadeto είπε:

Εγώ είχα κάνει εξετάσεις θρομβοφιλιας όταν το ανακάλυψε η αδερφή μου που είχε κάποια προβλήματα στην εγκυμοσύνη της. Έτσι έμαθα ότι έχω και εγώ. Ο γυναικολόγος σε συνεργασία με τον αιματολογο μόλις έμεινα έγκυος μου είπαν να ξεκινήσω κατευθείαν αντιπηκτικες ενέσεις.

Όλα καλά επομένως!!! Βέβαια έχω γεμίσει μελανιες ήδη από τις ενέσεις αλλά χαλάλι!!Να ρωτήσω κάτι άσχετο!Έχει καμία κοπέλα κυράδες?Δεν ξέρω τι με πιάνει σε άσχετες ώρες τις ημέρας και κρυώνω πάρα πολύ.

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Όλα καλά επομένως!!! Βέβαια έχω γεμίσει μελανιες ήδη από τις ενέσεις αλλά χαλάλι!!Να ρωτήσω κάτι άσχετο!Έχει καμία κοπέλα κυράδες?Δεν ξέρω τι με πιάνει σε άσχετες ώρες τις ημέρας και κρυώνω πάρα πολύ.

Αχ και εμένα χάλασε ο θερμοστάτης μου. Πάντα ήμουν κρυουλιάρα με το τίποτα αλλά μετά τη γέννα ειχαν αλλάξει. Τώρα ώρες ώρες κρυώνω χωρίς να το δικαιολογεί και ιδιαίτερα η θερμοκρασία 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Την ίδια ημέρα που έκανα τεστ και βγήκε θετικό ξεκίνησα τις αντιπηκτικές ενέσεις.Παρολα αυτά η αιματολογος μου είπε και ξεκίνησα σαλοσπιρ και κατά την προσπάθεια για να μείνω έγκυος.Ετσι το έκανα και στην προηγούμενη κύηση.

Σε ευχαριστώ πολύ.  Εγω εχω δυο παλλινδρομες συην πλατη μου. Ο αιματολογος βρηκε ενα καρδιολιπινοκο ανεβασμενο αλλα θεωρει πως δεν ευθυνεται... παρ όλα αυτά σε επομενη εγκυμοσύνη θα παρω ετσι κ αλλιώς αντιπηκτικη αγωγη κ η γυναικολόγος μου εχει δωσει σαλοσπιρ προληπτικά απο τωρα που ειμαστε στις προσπάθειες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σήμερα έχουμε γιατρό επιτέλους.. 17 μέρες μετά το τέστ! Πώς την πάλεψα να κάνω υπομονή δεν ξέρω.. βέβαια σήμερα με έχει πιάσει τεράστιο άγχος.. έχω δει και όνειρα άσχημα ότι πήγα στον γιατρό και κοιτάζαμε στο μόνιτορ και είχε κάτι ψοφια πουλάκια.. (βέβαια είναι το άγχος και μια αηδία που έβλεπα εχθές στην τηλεόραση για ένα πουλί που μπήκε σε ένα σπίτι και ψόφησε χαχαχ) πουρές ο εγκέφαλος..

Τι θα κάνω με τα κιλά μου?? Ήδη είμαι πολλά παραπάνω κιλά.. σχεδόν όσα ήμουν όταν γέννησα τον πρώτο.. θα γίνω σαν κουβάς! Και εγώ που δεν έτρωγα καθόλου άμυλο τόσο καιρό θέλω να τρώω μόνο ψωμί αλλιώς έχω ναυτία.. έχω ήδη φρικαρει...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 31/8/2022 at 10:57 ΜΜ, GeoA είπε:

Σου εύχομαι μια τελειομηνη και ήρεμη εγκυμοσύνη. Να σου ζήσει και το κοριτσάκι σου. Ευτυχώς εγώ με ήπια συμπτώματα με κάποιες εξάρσεις φυσικά. Διαφορετικά από την πρώτη εγκυμοσύνη κάπως πιο υποφερτα αν σκεφτώ ότι δεν είμαι συνεχώς ξάπλα.

Στο μεταξύ σήμερα πήγαμε γιατρό και ακούσαμε καρδούλα :wub: Δόξα τω Θεώ μέχρι τώρα όλα καλά. Φυσικά μορμουρησα πολυ γιατι εβαλα 1,5 κιλο ήδη χωρίς να το ευχαριστιέμαι κιόλας. Η μαία μου είπε να προετοιμαστώ γιατί η δεύτερη εγκυμοσύνη δεν ειναι όπως η πρώτη. Θα φουσκώσω πιο νωρίς κτλ. Οκ η αλήθεια μου κακοφάνηκε γιατί στην πρώτη μέχρι και 6 μηνών φορούσα κανονικά τα ρούχα μου χωρίς να αλλάξω size και τώρα δυσκολεύομαι ήδη. Και έτσι φεύγοντας από τον γιατρό έφαγα σοκολάτα για να πάνε τα φαρμάκια κάτω. Και που δεν έτρωγα, τι κατάλαβα :D

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!!!Εγώ ήδη έχω πρηστεί πάντως κ ενώ γενικά έχω ήπια συμπτώματα, σήμερα δεν είμαι καλά ανακατευομαι πολύ κ ζαλίζομαι.παραλληλα έχω κ πινάκια περιοδου.

13 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Αχ και εμένα χάλασε ο θερμοστάτης μου. Πάντα ήμουν κρυουλιάρα με το τίποτα αλλά μετά τη γέννα ειχαν αλλάξει. Τώρα ώρες ώρες κρυώνω χωρίς να το δικαιολογεί και ιδιαίτερα η θερμοκρασία 

Κάποιες μέρες με πιάνουν αυτές οι κρυφές κ νόμιζα ότι ήμουν μόνο εγώ!άρα είναι σύμπτωμα εγκυμοσύνης ε?

10 ώρες πρίν, EvEvEv είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ.  Εγω εχω δυο παλλινδρομες συην πλατη μου. Ο αιματολογος βρηκε ενα καρδιολιπινοκο ανεβασμενο αλλα θεωρει πως δεν ευθυνεται... παρ όλα αυτά σε επομενη εγκυμοσύνη θα παρω ετσι κ αλλιώς αντιπηκτικη αγωγη κ η γυναικολόγος μου εχει δωσει σαλοσπιρ προληπτικά απο τωρα που ειμαστε στις προσπάθειες. 

Πολύ ωραία, όλα καλά θα πάνε!!!Με σαλοσπιρ κ αντιπηκτικές, είμαστε εντάξει!!Να μην αγχώνεσαι καθόλου!!!

1 ώρα πρίν, ElenGD είπε:

Καλημέρα! Σήμερα έχουμε γιατρό επιτέλους.. 17 μέρες μετά το τέστ! Πώς την πάλεψα να κάνω υπομονή δεν ξέρω.. βέβαια σήμερα με έχει πιάσει τεράστιο άγχος.. έχω δει και όνειρα άσχημα ότι πήγα στον γιατρό και κοιτάζαμε στο μόνιτορ και είχε κάτι ψοφια πουλάκια.. (βέβαια είναι το άγχος και μια αηδία που έβλεπα εχθές στην τηλεόραση για ένα πουλί που μπήκε σε ένα σπίτι και ψόφησε χαχαχ) πουρές ο εγκέφαλος..

Τι θα κάνω με τα κιλά μου?? Ήδη είμαι πολλά παραπάνω κιλά.. σχεδόν όσα ήμουν όταν γέννησα τον πρώτο.. θα γίνω σαν κουβάς! Και εγώ που δεν έτρωγα καθόλου άμυλο τόσο καιρό θέλω να τρώω μόνο ψωμί αλλιώς έχω ναυτία.. έχω ήδη φρικαρει...

Με το καλό!!!όλα καλά θα πάνε!!!Να μας στείλεις μετά τον γιατρό!!!κ εγώ ξεκινάω στα 77 κιλά αυτή τη φορά κ περιμένω να δω πότε θα με ζυγίσει ο γιατρός για να με βρίσει κιόλας!!!τις άλλες φορές ήμουν 5-7 κιλά λιγότερο.

  • Μου αρέσει 2

 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα γιατρό.. ακούσαμε καρδούλα.. μάλλον ΠΗΤ 27/4 .. μου είπε ότι μπορει να αλλάξει .. στην αυχενική βγαίνει ακριβώς. Τώρα έχουμε πάλι σε 2 εβδομάδες! Όταν έβαλε τον υπέρηχο είπε "επ κάτι κουνιέται εδώ.."  και είμαι σίγουρη ότι το είδα κι εγώ να κουνιέται.. γίνεται να κουνιόταν από τόσο νωρίς? 

Ξεκινάω 71 κιλά και στην προηγούμενη ξεκίνησα από 60 και πάλι είχα πάρει 5 κιλά εκείνη την εποχή.... Το θέμα είναι ότι είμαι και κοντή και πραγματικά είμαι και θα γίνω περισσότερο σαν γιουβαρλακι!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , ElenGD είπε:

Πήγα γιατρό.. ακούσαμε καρδούλα.. μάλλον ΠΗΤ 27/4 .. μου είπε ότι μπορει να αλλάξει .. στην αυχενική βγαίνει ακριβώς. Τώρα έχουμε πάλι σε 2 εβδομάδες! Όταν έβαλε τον υπέρηχο είπε "επ κάτι κουνιέται εδώ.."  και είμαι σίγουρη ότι το είδα κι εγώ να κουνιέται.. γίνεται να κουνιόταν από τόσο νωρίς? 

Ξεκινάω 71 κιλά και στην προηγούμενη ξεκίνησα από 60 και πάλι είχα πάρει 5 κιλά εκείνη την εποχή.... Το θέμα είναι ότι είμαι και κοντή και πραγματικά είμαι και θα γίνω περισσότερο σαν γιουβαρλακι!

Μπράβο!!! Αχ φίλη μου εσύ, ζήτω οι κοντές. Χαλάλι μας βρε

Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2022 at 3:20 ΜΜ, Mpoumpou23 είπε:

Όλα καλά επομένως!!! Βέβαια έχω γεμίσει μελανιες ήδη από τις ενέσεις αλλά χαλάλι!!Να ρωτήσω κάτι άσχετο!Έχει καμία κοπέλα κυράδες?Δεν ξέρω τι με πιάνει σε άσχετες ώρες τις ημέρας και κρυώνω πάρα πολύ.

Από τις αντιπηκτικής είναι οι κρυαδές, λόγω αραίωσης του αίματος.εγω ευτυχώς σε αυτήν την εγκυμοσύνη δεν έχω πολλες ή δεν τις έχω εντοπίσει λόγω ζέστης θα δείξει χαχαχαχα, για τις μελανιές να ξέρεις παίζει ρόλο η γωνιά που κάνεις την ένεση ( εγώ πχ την έκανα 90 μοίρες κάθετα κ είχα γίνει λες κ με είχαν πλακώσει στο ξύλο) κ μου δείξε ο φαρμακοποιός πως πρέπει να την κάνω σε 45 μοίρες κ τώρα ναι μεν μπορεί να τύχει να κάνω κάποια μελάνια (φταίει κ το φάρμακο έτσι κ αλλιώς) αλλά είμαι πολύ πολύ καλύτερα 

Κ εγώ κοντή κ με έξτρα κιλά... Στο πρώτο πήρα 7 μισή, τώρα Θεός κ ψυχή του γτ όλο παγωτά λιγουρευομαι κ μακαροναδες

Επεξεργάστηκαν by Elsatin
Ορθογραφία
  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Elsatin είπε:

Από τις αντιπηκτικής είναι οι κρυαδές, λόγω αραίωσης του αίματος.εγω ευτυχώς σε αυτήν την εγκυμοσύνη δεν έχω πολλες ή δεν τις έχω εντοπίσει λόγω ζέστης θα δείξει χαχαχαχα, για τις μελανιές να ξέρεις παίζει ρόλο η γωνιά που κάνεις την ένεση ( εγώ πχ την έκανα 90 μοίρες κάθετα κ είχα γίνει λες κ με είχαν πλακώσει στο ξύλο) κ μου δείξε ο φαρμακοποιός πως πρέπει να την κάνω σε 45 μοίρες κ τώρα ναι μεν μπορεί να τύχει να κάνω κάποια μελάνια (φταίει κ το φάρμακο έτσι κ αλλιώς) αλλά είμαι πολύ πολύ καλύτερα 

Κ εγώ κοντή κ με έξτρα κιλά... Στο πρώτο πήρα 7 μισή, τώρα Θεός κ ψυχή του γτ όλο παγωτά λιγουρευομαι κ μακαροναδες

Αυτό το να πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί και δεν το είχα παρατηρήσει στην προηγούμενη εγκυμοσύνη ίσως επειδή ήταν χειμώνας. Εγώ τις κάνω τελείως κάθετα κ έχω γεμίσει μελανιες, αλλά θα δοκιμάσω να τις κάνω όπως μου λες!!!Πεινάω ήδη πάρα πολύ!!!και ζυγίζονται κάθε μέρα για να συγκρατηθω αλλιώς με βλέπω αρκούδα (τουλάχιστον μέχρι τα Χριστούγεννα θα μπορώ να ντυθώ Άγιος Βασίλης χαχαχα)!!!επίσης τελικά παίζει ρόλο αν θες γλυκά ή αλμυρά για το φύλο του παιδιού ή είναι μύθος? Πάντως κάθε μέρα πλέον για 3 ώρες περίπου έχω ανακατωσουρες.

16 ώρες πρίν, ElenGD είπε:

Πήγα γιατρό.. ακούσαμε καρδούλα.. μάλλον ΠΗΤ 27/4 .. μου είπε ότι μπορει να αλλάξει .. στην αυχενική βγαίνει ακριβώς. Τώρα έχουμε πάλι σε 2 εβδομάδες! Όταν έβαλε τον υπέρηχο είπε "επ κάτι κουνιέται εδώ.."  και είμαι σίγουρη ότι το είδα κι εγώ να κουνιέται.. γίνεται να κουνιόταν από τόσο νωρίς? 

Ξεκινάω 71 κιλά και στην προηγούμενη ξεκίνησα από 60 και πάλι είχα πάρει 5 κιλά εκείνη την εποχή.... Το θέμα είναι ότι είμαι και κοντή και πραγματικά είμαι και θα γίνω περισσότερο σαν γιουβαρλακι!

Στην πρώτη έφτασα μέχρι τέλος του 7ου κ είχα βάλει 6 κιλά, στην 2η γέννησα τον γιο μου στις 34.4 κ είχα βάλει 10 κιλά. Τώρα ξεκίνησα 5 κιλά παραπάνω από την προηγούμενη αλλά ήδη πεινάω πάρα πολύ και δεν ξέρω πως θα καταλήξω! Εννοείται κουνιέται το μωράκι τόσο νωρίς, την προηγούμενη φορά στον υπέρηχο στις 11 εβδομάδες το είχα δει κ έφερνε τούμπες!!!Με το καλό!!!


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...