Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

Σας χαιρετώ!! Αν και ήμουν σίγουρη με το αίμα που είχα (σε διάστημα 2 ωρών άλλαξα 3 σερβιέτες που γέμιζαν) ότι θα ακούγαμε τα χειρότερα, το θαυματάκι μας είναι καλά και από παλμούς και από κινήσεις. Φαίνεται όμως ότι έχω προδρομικό πλακούντα και πρόκειται για υψηλού κινδύνου εγκυμοσύνη. Προσευχή, ξάπλα και ο Θεός βοηθός απ' εδώ και πέρα. Αν φοβάμαι; Τρέμει η ψυχή μου αλλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Να μην ανησυχείς κορίτσι μου!!!όλα καλά θα πάνε!! Μακάρι να πάνε για όλες μας όλα καλά!!!Μια άσχετη ερώτηση, στην αναρρωτικη που βγάζει ο γιατρός μέσω ΗΔΙΚΑ, εκτός από τον λόγω της αναρρωτικης γράφει κ εβδομάδα κύησης?εμένα μου έγραψαν τον λόγο αλλά δεν βλέπω κάπου να λέει σε ποια εβδομάδα είμαι κ φοβάμαι μην έχω θέμα με τον εφκα.

Πως είσαι κορίτσι μου???όταν έχεις νέα γράψε μας σε παρακαλώ.ευχομαι να είναι όλα καλά!!!

Καλωσήρθες κοπέλα μου κ να έχεις καλή εγκυμοσύνη!!!

Ναι κορίτσι μου γράφει την αιτία αναρρωτικής, την εβδομάδα κύησης και την πιθανή ημερομηνία τοκετού... Εάν γράφει πιθανή ημερομηνία τοκετού νομίζω είσαι εντάξει !

1 hour ago, GeoA είπε:

Σας χαιρετώ!! Αν και ήμουν σίγουρη με το αίμα που είχα (σε διάστημα 2 ωρών άλλαξα 3 σερβιέτες που γέμιζαν) ότι θα ακούγαμε τα χειρότερα, το θαυματάκι μας είναι καλά και από παλμούς και από κινήσεις. Φαίνεται όμως ότι έχω προδρομικό πλακούντα και πρόκειται για υψηλού κινδύνου εγκυμοσύνη. Προσευχή, ξάπλα και ο Θεός βοηθός απ' εδώ και πέρα. Αν φοβάμαι; Τρέμει η ψυχή μου αλλά...

Πολύ χαίρομαι που είναι καλά το μπεμπακι!!!!! Τι σημαινει προδρομικος πλακούντας; Πρώτη φορά το ακούω και δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται.. πως αντιμετωπίζεται;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, MariaZiss είπε:

Ναι κορίτσι μου γράφει την αιτία αναρρωτικής, την εβδομάδα κύησης και την πιθανή ημερομηνία τοκετού... Εάν γράφει πιθανή ημερομηνία τοκετού νομίζω είσαι εντάξει !

Πολύ χαίρομαι που είναι καλά το μπεμπακι!!!!! Τι σημαινει προδρομικος πλακούντας; Πρώτη φορά το ακούω και δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται.. πως αντιμετωπίζεται;

Κορίτσι μου δεν το γράφει, να μπορούν να το διορθώσουν άραγε?πάντως δεν ξεπερνάω στις 15 μέρες άρα δεν περνάω επιτροπή.

3 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Σας χαιρετώ!! Αν και ήμουν σίγουρη με το αίμα που είχα (σε διάστημα 2 ωρών άλλαξα 3 σερβιέτες που γέμιζαν) ότι θα ακούγαμε τα χειρότερα, το θαυματάκι μας είναι καλά και από παλμούς και από κινήσεις. Φαίνεται όμως ότι έχω προδρομικό πλακούντα και πρόκειται για υψηλού κινδύνου εγκυμοσύνη. Προσευχή, ξάπλα και ο Θεός βοηθός απ' εδώ και πέρα. Αν φοβάμαι; Τρέμει η ψυχή μου αλλά...

Μπράβο κορίτσι μου!!!όλα καλά θα πάνε!!!μην αγχώνεσαι!!!

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Κορίτσι μου δεν το γράφει, να μπορούν να το διορθώσουν άραγε?πάντως δεν ξεπερνάω στις 15 μέρες άρα δεν περνάω επιτροπή.

Μπράβο κορίτσι μου!!!όλα καλά θα πάνε!!!μην αγχώνεσαι!!!

Γιατί δεν σου γράφει για 30 ημέρες κάθε φορά; Εγώ πάντως όταν κολλησα Κορονοιο και αναγκαστικά κάθισα 10 ημέρες επειδή είμαι ανεμβολιαστη, έγραψα αναρρωτική για 10 ημέρες και πήρα κάποια χρήματα γύρω στα 50€ νομίζω... Δεν μετράνε απλά οι 3 πρώτες μέρες την πρώτα φορά....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 58 λεπτά , MariaZiss είπε:

Γιατί δεν σου γράφει για 30 ημέρες κάθε φορά; Εγώ πάντως όταν κολλησα Κορονοιο και αναγκαστικά κάθισα 10 ημέρες επειδή είμαι ανεμβολιαστη, έγραψα αναρρωτική για 10 ημέρες και πήρα κάποια χρήματα γύρω στα 50€ νομίζω... Δεν μετράνε απλά οι 3 πρώτες μέρες την πρώτα φορά....

Ναι το ξέρω ότι τα πρώτα χρήματα είναι λιγα .απτον εφκα.μου έγραψε μέχρι την αυχενική κ να δούμε πως θα πάμε.αρα αφού δεν περνάω επιτροπή υποθέτω ότι δεν θα έχω πρόβλημα.

πρίν από 18 λεπτά , marianna1989 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια... Ειχα κ εγω αποκόλληση στις αρχες κ επαιρνα utrogestan. Τα παίρνω ακόμα λογω τραχηλου. Μην αγχωνεστε κ ολα θα πανε καλα κοριτσια. 

Μακάρι κορίτσι μου!!!


 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Ναι κορίτσι μου γράφει την αιτία αναρρωτικής, την εβδομάδα κύησης και την πιθανή ημερομηνία τοκετού... Εάν γράφει πιθανή ημερομηνία τοκετού νομίζω είσαι εντάξει !

Πολύ χαίρομαι που είναι καλά το μπεμπακι!!!!! Τι σημαινει προδρομικος πλακούντας; Πρώτη φορά το ακούω και δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται.. πως αντιμετωπίζεται;

Προδρομικός πλακούντας όταν αντί να προσκολληθεί κανονικά ψηλά στη μήτρα, κόλλησε στο κάτω μέρος της μήτρας. Μπορεί ο πλακούντας να καλύπτει μέρος ή ολόκληρο τον τράχηλο και έτσι μπορεί να υπάρξει αιμορραγία. Μου είπε να περιορίσω όσο μπορώ τις κινήσεις μου, θα βάζω κολπικά 1 υπόθετο προγεστερόνης καθημερινά. Απλά απ όσο μου είπε, είδε και περιπτώσεις που όλα πήγαν καλά μέχρι το τέλος κι άλλες που αναγκάστηκαν να σταματήσουν την κύηση λόγω αιμορραγίας ανά πάσαστιγμή. Επίσης αρκετές φορές είναι αιτία πρόωρου τοκετού και η μόνη "θεραπεία" είναι η καισαρική τομή. Μου εξήγησε ότι μέχρι την 21η εβδομάδα δίνουν προτεραιότητα στη μαμά σε περίπτωση αιμορραγίας, μετά παλεύουν και για τους 2.

Το όλο δυσκολεύει ακόμη περισσότερο γιατί έχω και τον μικρό μου που είναι "μαμά σήκω, μαμά αγκαλιά". 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, GeoA said:

Σας χαιρετώ!! Αν και ήμουν σίγουρη με το αίμα που είχα (σε διάστημα 2 ωρών άλλαξα 3 σερβιέτες που γέμιζαν) ότι θα ακούγαμε τα χειρότερα, το θαυματάκι μας είναι καλά και από παλμούς και από κινήσεις. Φαίνεται όμως ότι έχω προδρομικό πλακούντα και πρόκειται για υψηλού κινδύνου εγκυμοσύνη. Προσευχή, ξάπλα και ο Θεός βοηθός απ' εδώ και πέρα. Αν φοβάμαι; Τρέμει η ψυχή μου αλλά...

 

12 hours ago, Mpoumpou23 said:

Κορίτσι μου δεν το γράφει, να μπορούν να το διορθώσουν άραγε?πάντως δεν ξεπερνάω στις 15 μέρες άρα δεν περνάω επιτροπή.

Μπράβο κορίτσι μου!!!όλα καλά θα πάνε!!!μην αγχώνεσαι!!!

Ωχ βρε κορίτσια μου.. τώρα τα διάβασα αυτά.. υπομονή αφού είναι καλά τα μωράκια και  μείνετε ξάπλα.. όλα καλά θα πάνε! Σας στέλνω τα φιλιά μου!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ElenGD είπε:

 

Ωχ βρε κορίτσια μου.. τώρα τα διάβασα αυτά.. υπομονή αφού είναι καλά τα μωράκια και  μείνετε ξάπλα.. όλα καλά θα πάνε! Σας στέλνω τα φιλιά μου!

Καλημέρα κοριτσι μου!!! Ευχαριστώ πολύ!!! Υπομονή μια εβδομάδα για την αυχενική!!!

10 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Προδρομικός πλακούντας όταν αντί να προσκολληθεί κανονικά ψηλά στη μήτρα, κόλλησε στο κάτω μέρος της μήτρας. Μπορεί ο πλακούντας να καλύπτει μέρος ή ολόκληρο τον τράχηλο και έτσι μπορεί να υπάρξει αιμορραγία. Μου είπε να περιορίσω όσο μπορώ τις κινήσεις μου, θα βάζω κολπικά 1 υπόθετο προγεστερόνης καθημερινά. Απλά απ όσο μου είπε, είδε και περιπτώσεις που όλα πήγαν καλά μέχρι το τέλος κι άλλες που αναγκάστηκαν να σταματήσουν την κύηση λόγω αιμορραγίας ανά πάσαστιγμή. Επίσης αρκετές φορές είναι αιτία πρόωρου τοκετού και η μόνη "θεραπεία" είναι η καισαρική τομή. Μου εξήγησε ότι μέχρι την 21η εβδομάδα δίνουν προτεραιότητα στη μαμά σε περίπτωση αιμορραγίας, μετά παλεύουν και για τους 2.

Το όλο δυσκολεύει ακόμη περισσότερο γιατί έχω και τον μικρό μου που είναι "μαμά σήκω, μαμά αγκαλιά". 

Κάνε υπομονή μανούλα, όλα καλά να πάνε κ να ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου!!!

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Ναι το ξέρω ότι τα πρώτα χρήματα είναι λιγα .απτον εφκα.μου έγραψε μέχρι την αυχενική κ να δούμε πως θα πάμε.αρα αφού δεν περνάω επιτροπή υποθέτω ότι δεν θα έχω πρόβλημα.

Μακάρι κορίτσι μου!!!

Ναι δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα γενικότερα... Είναι γνωμάτευση γιατρού το χαρτί!!!! Όλα καλά θα πάνε!!!

11 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Προδρομικός πλακούντας όταν αντί να προσκολληθεί κανονικά ψηλά στη μήτρα, κόλλησε στο κάτω μέρος της μήτρας. Μπορεί ο πλακούντας να καλύπτει μέρος ή ολόκληρο τον τράχηλο και έτσι μπορεί να υπάρξει αιμορραγία. Μου είπε να περιορίσω όσο μπορώ τις κινήσεις μου, θα βάζω κολπικά 1 υπόθετο προγεστερόνης καθημερινά. Απλά απ όσο μου είπε, είδε και περιπτώσεις που όλα πήγαν καλά μέχρι το τέλος κι άλλες που αναγκάστηκαν να σταματήσουν την κύηση λόγω αιμορραγίας ανά πάσαστιγμή. Επίσης αρκετές φορές είναι αιτία πρόωρου τοκετού και η μόνη "θεραπεία" είναι η καισαρική τομή. Μου εξήγησε ότι μέχρι την 21η εβδομάδα δίνουν προτεραιότητα στη μαμά σε περίπτωση αιμορραγίας, μετά παλεύουν και για τους 2.

Το όλο δυσκολεύει ακόμη περισσότερο γιατί έχω και τον μικρό μου που είναι "μαμά σήκω, μαμά αγκαλιά". 

Ωχ Παναγία μου ένα σφίξιμο νιώθω με αυτά που διάβασα..... Εύχομαι ειλικρινά μεσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά και να πάρεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου!!! Και να ζητήσεις βοήθεια με το παιδάκι σου και εσύ να ξεκουράζεσαι, να ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας ευχαριστώ κορίτσια μου. Εύχομαι το καλύτερο για όλες. Όσο γίνεται θα ακολουθήσω τις οδηγίες, όσο δύσκολο κι αν είναι κι όσο κι αν γεννάνε τύψεις που "παραμελώ" τον μικρούλη μου και προσευχή. Απ εκεί και πέρα ότι επιτρέψει ο Θεός.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Σας ευχαριστώ κορίτσια μου. Εύχομαι το καλύτερο για όλες. Όσο γίνεται θα ακολουθήσω τις οδηγίες, όσο δύσκολο κι αν είναι κι όσο κι αν γεννάνε τύψεις που "παραμελώ" τον μικρούλη μου και προσευχή. Απ εκεί και πέρα ότι επιτρέψει ο Θεός.

Σε νιώθω! επειδή είμαι συνέχεια ξάπλα έχω κ 2 μέρες φωνάζω τον τρίχρονο γιο μου για να τον δω κ φωνάζει "μαμά φύγε" κ βάζω τα κλάματα.Γιατι δεν μπορούμε να παίξουμε πια ή να πάμε παιδική χαρά μαζί κλπ

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mpoumpou23 είπε:

Σε νιώθω! επειδή είμαι συνέχεια ξάπλα έχω κ 2 μέρες φωνάζω τον τρίχρονο γιο μου για να τον δω κ φωνάζει "μαμά φύγε" κ βάζω τα κλάματα.Γιατι δεν μπορούμε να παίξουμε πια ή να πάμε παιδική χαρά μαζί κλπ

Αχ γλυκιά μου θα τ αντέξουμε! Το θετικό ότι αυτό το τραύμα μένει σε εμάς κι όχι στα παιδάκια μας. Γι αυτά θα είναι παροδικό ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Αχ γλυκιά μου θα τ αντέξουμε! Το θετικό ότι αυτό το τραύμα μένει σε εμάς κι όχι στα παιδάκια μας. Γι αυτά θα είναι παροδικό ❤️

Μακάρι κοριτσάκι μου!!!:x

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Και ενώ εδώ και 2 εβδομάδες ήμουν καλά και έπινα και περισσότερο νερό και έτρωγα όσο γινόταν κανονικά σήμερα ξύπνησα με εμετό και μέχρι το απόγευμα 5 φορές. Τι πισωγύρισμα και αυτό. Αυτό που λένε οι παλιοί ότι όταν αλλάζει ο μήνας φουντώνουν τα συμπτώματα μόνο σε εμένα συμβαίνει; 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...