Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

18 hours ago, Afrodite88 said:

Ποσα χρόνια πριν έκανες την προηγούμενη γεννα ; Εμένα μου έχει ξεκαθαρίσει από τώρα το θέμα καισαρικής όποτε είμαι προετοιμασμένη γιατί γέννησα ακριβώς πριν ένα χρόνο πάλι και δεν το διακινδυνεύει.

Δυστυχως δεν έχω καν την επιλογή του νοσοκομείου. Μόνο στο συγκεκριμένο ιδιωτικό είναι ο γιατρός μου και αναγκαστικά πάω εκεί. Πολλά τα λεφτά και καθόλου value for money, αλλά ασοψεται το ότι του έχω τρελή εμπιστοσύνη και δεν τον αλλάζω. 

Το δίκλινο το θεωρώ must αν και πολλά τα λεφτά, δεν θα άντεχα να το μοιραστώ κ με άλλο άτομο. Δεν κοιμόμουν και καθόλου από το μπες βγες νοσοκόμες άντρες μωρά γιατροί, αν είχα και κι’ άλλη φασαρία δεν θα άντεχα καθόλου. Φαντάζεσαι να είχαν και επισκεπτήρια και να γινόταν όλη μέρα πανικός; Έκανε και κατι καλό ο κοβιντ..

Βέβαια εμένα κλασσικά μου τυχαν περιπτωσαρες για συγκάτοικοι αλλά δεν τους διαλέγεις. Σε καταλαβαίνω απόλυτα ανεξαρτήτως νοσοκομείου τους λόγους που δεν θέλεις να κανεις rooming in. Κ εγώ ιδανικα για να ξεκουραστω δεν θα έκανα την ερχόμενη  φορά της καισαρικης αλλά επειδή ξέρω ότι γίνονται διάφορα πραγματάκια που δεν εγκρινω, δεν εμπιστεύομαι να αφήσω το μωρό μέσα μόνο του και να αποφασίζουν άλλοι για πραγματα που είμαι κάθετη. 
 Και την κοπέλα που τη βοηθούσα δεν είχα επιλογή να μην το κάνω, σκέψου ότι οι παροχές ειναι αντίστοιχες δημοσίου ενώ σκάμε ένα σωρό λεφτά. Χωρίς προσωπικό να ανταποκρίνεται όταν το καλείς κλπ κλπ. Και ούτε καν τα απαραίτητα.  Απλά καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό της, έπρεπε όμως να τα αφήσει έστω την πρώτη μέρα τα μωρά μέσα. Χωρίς να έχω θέμα να βοηθήσω, απλά δεν άντεχα με καισαρική και χειρουργείο μαζί, από τον πόνο. 

Όταν θα είναι να γεννήσω θα έχουν περάσει 4χρονια. Εγω ξεκαθάρισα από την αρχή ότι θα πάω για ΦΤ κ συμφωνήσαμε ότι εφόσον δεν υπάρχει αντένδειξη θα πάμε για ΦΤ. Βασικά έχω τραυματική εμπειρία από την καισαρική! Ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μου έδωσαν ούτε μισό παυσίπονο μετά το χειρουργείο. Φριχτό πόνο έκανα να σηκωθώ μόνη μου από ξαπλωμένη σε όρθια 10μερες! 

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι γενικά δύσκολα κάνουν vbac οι γυναικολόγοι γιατί απλά η καισαρική είναι πολύ εύκολη. Τα ποσοστά στην Ελλάδα είναι τραγικά! Αυτη βέβαια είναι άλλη μεγάλη συζήτηση εκτός του θέματος εδώ!

Παροχές δημοσίου όταν λες; Από φαγητό, συμπεριφορά, καθαριότητα κτλ; Εγώ είχα πολύ καλουλες μαίες στο δημόσιο, φαγητό απαίσιο εννοείται και 5 μέρες μια φορά σεντόνια δεν άλλαξαν αλλά τουλάχιστον καθάριζαν το δωμάτιο κάθε μέρα!

Αν τα καταφέρω για φυσιολογικά θα κάνω rooming in. Γενικά σκέφτομαι να κάνω πλάνο τοκετού γιατί υπάρχουν και άλλα πράγματα στα οποία είμαι κάθετη και δεν συμφωνώ με αυτά που "είθισται" να κάνουν τα νοσοκομεία ή οι κλινικές.  Το πλάνο θα με βοηθήσει να συζητήσω πολλά με τον γιατρό αλλά και με την κλινική κ να έχω τις σκέψεις μου σε μια τάξη, ως λίγο πιο "ψαγμενη" αυτή την φορά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπερα σε όλες! Είμαι μαμά Μαίου 5/5 έχω τελική ημερομηνία, αλλά παρακολουθώ και εσάς γιατί μπορεί να γεννήσω και Απρίλιο :wink: Πέμπτη έχω αυχενική και δεν κρατιέμαι! Είμαι λίγο άσχετη το rooming in που γράφετε τι είναι δεν έχω καταλάβει :confused:

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Spring_girl είπε:

Κορίτσια καλησπερα σε όλες! Είμαι μαμά Μαίου 5/5 έχω τελική ημερομηνία, αλλά παρακολουθώ και εσάς γιατί μπορεί να γεννήσω και Απρίλιο :wink: Πέμπτη έχω αυχενική και δεν κρατιέμαι! Είμαι λίγο άσχετη το rooming in που γράφετε τι είναι δεν έχω καταλάβει :confused:

Χεχε πετάγομαι κ εγω:) μπηκα και το έψαξα γιατί ούτε εγω καταλάβαινα… είναι όταν κρατάς το μωρό μαζί σου στο δωμάτιο μετά τη γεννά αντι να πάει στον θαλαμο

πρίν από 32 λεπτά , marianna1989 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια. Τι κάνετε?? Να ρωτήσω λιγο θέλω οσα κοριτσια παίρνουν κολπικα τα utrogestan 1 βοήθεια θα ήθελα. 

Καλησπερα! Εγω παίρνω αν θέλεις να με ρωτήσεις κάτι

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν τα βάζεις κολπικα μετα απο καποια ωρα βγαινει στο εσωρουχο σου ασπρο πραγμα?? Η όταν πηγαίνεις τουαλέτα βλέπεις στην λεκάνη της τουαλέτας μικρα ασπραδακια? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 minutes ago, marianna1989 said:

Όταν τα βάζεις κολπικα μετα απο καποια ωρα βγαινει στο εσωρουχο σου ασπρο πραγμα?? Η όταν πηγαίνεις τουαλέτα βλέπεις στην λεκάνη της τουαλέτας μικρα ασπραδακια? 

Καλησπέρα! Εγώ έπαιρνα 3 την μέρα και είχα και τα δύο που ρωτησες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , μάφιν είπε:

Χεχε πετάγομαι κ εγω:) μπηκα και το έψαξα γιατί ούτε εγω καταλάβαινα… είναι όταν κρατάς το μωρό μαζί σου στο δωμάτιο μετά τη γεννά αντι να πάει στον θαλαμο

Καλησπερα! Εγω παίρνω αν θέλεις να με ρωτήσεις κάτι

Χαχα ευχαριστώ μάφιν! Εμείς παμε μαζί και στα 2 γκρουπ :)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , marianna1989 είπε:

Όταν τα βάζεις κολπικα μετα απο καποια ωρα βγαινει στο εσωρουχο σου ασπρο πραγμα?? Η όταν πηγαίνεις τουαλέτα βλέπεις στην λεκάνη της τουαλέτας μικρα ασπραδακια? 

Ναι ναι έτσι γίνεται και είναι απολύτως λογικό μου είχαν πει. Αφού είχα ρωτήσει τον γιατρο «δεν πρέπει να μείνω ξαπλωμένη αφού το βάλω» και μου είχε πει όχι. Εγω βάζω πρωί και βράδυ. Απ όσο καταλαβαίνω περνάει η προγενέστερόνη που χρειάζεσαι και το υπόλοιπο το αποβάλεις.

πρίν από 11 λεπτά , Spring_girl είπε:

Χαχα ευχαριστώ μάφιν! Εμείς παμε μαζί και στα 2 γκρουπ :)

Χεχε ναι! Ε μα να μαθαίνουμε τίποτα από τα κοριτσια εδώ που είναι πιο έμπειρα. Εγω είμαι άσχετη από μωράκια :D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, marianna1989 είπε:

Ευχαριστω πολύ. Για ποιο λόγο αν επιτρέπεται παίρνεις εσυ προγεστερονη?? 

Εγω έκανα εξωσωματική όποτε έπαιρνα από την προετοιμασία της εμβρυομεταφορας και συνεχίζω… μάλλον μέχρι το πρώτο τρίμηνο. Τώρα δεν είμαι  σιγουρη 100%, νομιζω όμως ότι εμείς που έχουμε προβλήματα  υπογονιμότητας μάλλον δίνουν πρπγενεστερονη για να βοηθήσουν την κατάσταση. Απ όσο γνωρίζω η προγενεστερονη είναι μια ορμόνη που παράγεται φυσικά στις εγκύους. Επίσης γνωρίζω ότι δίνουν συνήθως όταν υπάρχει κάποια αιμορραγία τους πρώτους μήνες κύησης.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Spring_girl είπε:

Κορίτσια καλησπερα σε όλες! Είμαι μαμά Μαίου 5/5 έχω τελική ημερομηνία, αλλά παρακολουθώ και εσάς γιατί μπορεί να γεννήσω και Απρίλιο :wink: Πέμπτη έχω αυχενική και δεν κρατιέμαι! Είμαι λίγο άσχετη το rooming in που γράφετε τι είναι δεν έχω καταλάβει :confused:

Καλησπέρα! Είναι όταν σου φέρνουν το μωράκι μαζί σου στο δωμάτιο αντί στον θάλαμο με τα υπόλοιπα νεογνά.

@Mpoumpou23 κορίτσι μου πως είσαι;

Εγώ κορίτσια πριν από λίγο είχα καφέ εκκρίσεις, ελάχιστες αλλά... Φυσικά μου είχε πει ο γιατρός ότι πιθανότατα να είχα ξανά στην πορεία μετά την αιμορραγία. Η αλήθεια αισιοδοξουσα ότι δε θα συνέβαινε. Τεσπα... ελπίζω να μείνουμε μέχρι εδώ και να καταφέρω να χαλαρώσω και πάλι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κορίτσια!!!Το πρωί είχα πάλι αίμα αν είναι δυνατόν δηλαδή κ πήγα με μισή καρδιά για αυχενική, τώρα γυρίσαμε είναι καλά το μωράκι ευτυχώς!καλή βγήκε και η αυχενική.εχω αποκόλληση κ αιμάτωμα περίπου όσο ένα μανταρίνι μου είπαν.Θα πρέπει να μείνω άλλες 15 μέρες σίγουρα ξάπλα και βλέπουμε πως θα πάει.Αλλα απ'ότι κατάλαβα το αιμάτωμα θα το έχω για καιρό γιατί είναι μεγάλο.Φυλο δεν είδαμε!

  • Μου αρέσει 4

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια!!!Το πρωί είχα πάλι αίμα αν είναι δυνατόν δηλαδή κ πήγα με μισή καρδιά για αυχενική, τώρα γυρίσαμε είναι καλά το μωράκι ευτυχώς!καλή βγήκε και η αυχενική.εχω αποκόλληση κ αιμάτωμα περίπου όσο ένα μανταρίνι μου είπαν.Θα πρέπει να μείνω άλλες 15 μέρες σίγουρα ξάπλα και βλέπουμε πως θα πάει.Αλλα απ'ότι κατάλαβα το αιμάτωμα θα το έχω για καιρό γιατί είναι μεγάλο.Φυλο δεν είδαμε!

Αχ βρε κορίτσι μου υπομονή και κουράγιο! Χαίρομαι πολύ που το ζουζουνάκι σου είναι καλά και ελπίζω σύντομα να πάνε όλα καλά ώστε να απολαύσεις απ εδώ και πέρα την εγκυμοσύνη σου! Πότε θα ξαναπάς στον γιατρό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...