Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Μαρτίου 2023!!!


Recommended Posts

Και εγώ κορίτσια έναν ελληνικό τον πίνω κάθε πρωί. Αλλά δεν πίνω τσάι που περιέχει καφεΐνη,  ούτε σοκολάτες η αναψυκτικά που περιέχουν και αυτά καφεΐνη. Από την στιγμή που έχετε το οκ από τον γιατρο ένα καφεδάκι δεν νομίζω να βλάπτει. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 892
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 23/11/2022 at 1:04 ΠΜ, Leica είπε:

Πήγε πολύ καλά! Την έκανα τελικά σήμερα την Β επίπεδου, στις 23 εβδομάδες, με έναν μπέμπη να ζυγίζει κατ εκτίμησή 630 gr (όσο κι αν έχω ναυτία και τρώω με το τσιγκέλι αυτό μία χαρά τρέφεται το πουλάκι μου) και ήρθε και η στιγμή να εξετάσει τράχηλο και μάλιστα ενδοκολπικά και μου λέει μία χαρά 3,6 εκατοστά! Έπαθα ένα σοκ. Μα τον είδαμε πιο λίγο του λέω...μεγάλωσε μου λέει αλλάζει ο τράχηλος. Είδαμε φατσούλα την οποία έχω ήδη λατρέψει....γενικά πιο χαρούμενη δεν θα μπορούσα να είμαι....σε όσα κορίτσια περιμένουν Β επίπεδου καλή επιτυχία! 

 

Μπραβο σου κοριτσακι μου!!! Καλε τι μπουμπουκακο τεραστιο ειναι αυτο; Φτου φτου φτου! Αν και εσυ δεν τρωε τιποτα το σωμα σου ξερει τι κανει! ♥️

 

On 23/11/2022 at 1:17 ΠΜ, WomensPower είπε:

Τι ωραία νέα μαμά είσαι...ειδικά με αυτήν που έκανες στα 22...σε 6-7 χρονακια θα βγαίνετε μαζί στα κλαμπς σαν φίλες και θα πίνετε ποτάρες :-P καλά όταν θα κυκλοφορείς με το γιο θα σε περνάνε για κοπέλα του ...

άντε μην αγχώνεσαι για αύριο..όλα θα πάνε καλά...μέχρι χθες λέγαμε ότι θα σηκωθείς σύντομα & θα βγεις να ψωνίσεις μπλε και τώρα σου έρχονται αρνητικές σκέψεις? Είπαμε η Παναγία είναι μαζί σου...σου έστειλε τον μπέμπη με την πρώτη ελεύθερη επαφή όπως είπες...και σε λίγο καιρό θα το έχεις στην αγκαλιά σου! 

πάντως ηλικιακά σ παίρνει να ξεκινήσεις και μια τριαδα από αγόρια :-)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Καλέ τι μεγάλο νινι έχεις!!!! 630gr? Παιδαρος ο δικός σου!!! Μπράβο που όλα πήγαν καλά... Κ κυρίως που ο τράχηλος σου είναι σούπερ!!!! Άδικα αγχωνοσουν... Μάλλον κάποια θα ξεκινήσει γυμναστική με τέτοιο σούπερ τράχηλο !  

Δεν πειράζει κ αν δεν πρόλαβες να ζήσεις πολλά πράγματα όπως λες...θα τα ζήσεις με τις κόρες σου... Σου Γράψα κ πιο πάνω ποτάκια και καφεδάκια με τα κορίτσια σου θα κυκλοφορείς... Και τον μπέμπη θα τον αφήνεις στον μπαμπά του!!!! Εννοείται γερά μωράκια να έχουμε κ η ηλικία τι σημασία έχει....

Αυτό για τα καρότσι πολλοί λένε το σετ των 3 είναι τζάμπα λεφτά γιατί μετά μεγαλώνει το μωρό..αλλά σήμερα η άλλη μου η κουμπάρα μου είπε ότι η τριάδα τη βόλεψε...γιατί το καρέκλακι αυτοκινήτου κούμπωνε πάνω στο καρότσι...οπότε όταν βγαιναν βόλτα το έβγαζε από το αμαξι το μωρό με το καρεκλακι και το κούμπωνε στο καρότσι..ήταν ευκολία...και το πορτ μπεμπέ για να το κοιμίζει...είτε σπίτι είτε έξω αν ήταν βόλτα το κούμπωνε στο καρότσι... Και το λίκνο για αρχή αντί για κρεβάτι βολεύει...το μετακινείς κιόλας από δωμάτιο σε δωμάτιο...μέχρις στιγμής έχουν προταθεί να μου δώσουν τρία λίκνο...οπότε ξέρω τι δεν θα χρειαστεί να αγοράσω :-P

 

Να σου πω τημ αληθεια αν και ημασταν αναμεσα σε ενα που ξταν 3 σε 1 σε προσφορα και σε ενα σκετο τελικα επιλεξαμε το σκετο γιατι τπ πορτ μπεμπε και το αυγο θα τα χρειαστουμε για πολυ λιγο διαστημα και αν το καροτσι ειναι απο 0 χρονων καο εχεις και λικνο μια χαρα βολευεσαι. Ασε που στο αυγο δεν κανει να καθονται πολυ ωρα τα μωρακια γιατι ειναι πολυ καμπυλα για την πλατουλα τους. 

Για το ροζ  με πεθανες! Το διαβασα στον αμτρα μου και μου λεει πες αληθεια εσυ το εγραψες, γιατι τπν εχω πρηξει με τα χρωματα! Αλλα μαντεψε. Τελικα πηρα γκρι καροτσι γιατι ταιριαζει τελεια με το ροζ και σκοπευω ναντο γεμισω με ροζ αξεσουαρ! Χαχαχα! 

Οσο για την ιστορια σου κι εμενα νου αρεσε πολυ. Εισαι πολυ τυχερη που τον βρηκες νωρις. Εγω που αργησα να βρω τον δικο μου ενιωυα ενα πολυ μεγαλο κενο τοσα χρονια. Κανενας δεν μπορουσε να το γεμισει. Τι να τις κανεις τις εμπειριες και την ποικιλια αν βγανουν μουφα; Μακαρι να τον ειχα γνωρισει κο εγω νωριτερα!

@Roses! μην ακους τους ζηλιαριδες τους κακοπροαιρετους. Αν ηταν η ζηλεια ψωρα.... Σε βλεπουν που λαμπεις απο ευτυχια με τις κουκλιτσες σου και προσπαθουν να σε σκοτεινιασουν για να μη βλςπουν τα δικα τουα τα χαλια! Τιποτα δεν εχασες. Ολα θα τα κανεις οταν τα παοδακια σου μεγαλωσουν γιατι θα εισαι ακομα νεα. Ασε που αλλη ενεργεια εχεις στα 22 για να ασχοληθεις με τα μωρακια σου και αλλη στα 38 που ειμαι εγω τωρα! Εκανες παιδακια στην καλυτερη ηλικια!

Τωρα ειδα για τον τραχηλο σου! Ευχομαι να πηγαν ολα τελεια! Παω μα διαβασω παρακατω τι εγινε! 

On 24/11/2022 at 5:06 ΜΜ, Roses! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! 

Όλα πήγανε με την βοήθεια του Θεού όλα καλά! Είμαι είδη στο σπιτάκι μου από τις 3μιση το μεσημέρι! Ο τράχηλος από 18 που ήταν τελευταία φορά σε μια εβδομάδα με πλήρη ακινησία ήταν στο 16..

Τώρα μου είπε προσοχή δύο εβδομάδες να μην ζοριστει η μήτρα και κάνει και άλλες συσπάσεις! Μου έδωσε και αντιβίωση και θα με παρακολουθεί για αρχή κάθε εβδομάδα!! Η περίδεση ήταν υπόθεση ρουτίνας πιο πολύ η γραφειοκρατία ήταν αυτή και η αναμονή με εξετάσεις κτλ! Εσείς τι κάνετε κορίτσια ? Πώς είστε?

 

Μπραβο κοριτσι μου! Αφου πηγε καλα τωρα θα συμεχισουν ολα μια χαρα και θα φτασεις στον 9ο!♥️

Για τις συσπασεις μηπως βοηθησει αν παρεις μαγνησιο. Αν ηδη παιρνεις μηπως να παρσις μεγαλυτερη ποσοτητα;

On 24/11/2022 at 7:11 ΜΜ, Leica είπε:

Μπράβο! Πέρασε ο μεγαλύτερος κίνδυνος τώρα θα πάνε όλα μία χαρά!

 

Εγώ είμαι πεσμένη. Είδα την ενδοκρινολόγο.... ξεκίνησα με κανονικό βάρος για το ύψος μου κι έχω πάρει έναμίση κιλό. Παρόλα αυτά επειδή έτρωγα ότι μπορούσα για να επιβίωσω (πολύ υδατάνθρακα) το μωρό μου λέει έχει μακροσωμία και με έβαλε σε μία αυστηρή διατροφή (που ένας θεός ξέρει πώς θα την τηρήσω) για να δούμε πώς μεγαλώνει το μωρό σε μία εβδομάδα κι αναλόγως να κινηθούμε (δηλαδή να δούμε αν θα γλιτώσω την ινσουλίνη).

Επίσης από τότε που μου έκανε στην β επίπεδου τον υπέρηχο μέσα στον κόλπο κάτι με ερέθισε και έχω τσούξιμο και ενόχληση κι ανησυχώ μην κόλλησα και κανένα μικρόβιο....γενικά η ψυχολογία στο πάτωμα. Αλλά αν δω την ανάπτυξη του μικρού να επιβραδύνεται θα επανέλθω! Επιπλέον πιστεύω ότι απλά το τζελ που μου έβαλε διατάραξε το Ph του κόλπου και με λίγα προβιοτικά θα επανέλθω....

 

Οπότε θετική σκέψη! Δεν γίνεται αλλιώς.... κι εσύ όσο θα περνάνε οι μέρες τόσο πιο σίγουρη θα είσαι κορίτσι μου! Κουράγιο το πιο δύσκολο πέρασε...

Τι ειναι η μακροσωμια;; Θα κανεις οτι μπορεις με τη διατροφη χωρις υπερβολες και ολα θα πανε καλα. Ο ενδοκρ απο που το καταλαβε αυτο για το μωρο; Παντως εχω φιλη που σε 2 εγκυμοσυμες ετεωγε μονο ψωμι τυρι και μπροκολο αλλοως,εκανε εμετο μεχρι τον 9ο μηνα και ειναι υγοεστατα και τα 2 παιδακια της. Ολα θα πανε καλα!

Το τσουξιμο μην το αφηνεις. Παρε το γοατρο σου μηπως σου δωσει και κανενα travocort

 Εγω ειχα παθει το ιδιο στον 3ο μηα και εβαλα λιγες μερες υποθετα  eva biolact και μου περασε αμεσως. 

On 24/11/2022 at 11:06 ΜΜ, Μαρία.Μ είπε:

Καλά αποτελέσματα να έχεις όλα καλά θα πάνε! Θα την δεις την μπουμπού και θα σου φύγει κάθε άγχος 

Κορίτσια μόλις γύρισα από γιατρό (όχι τον δικό μου αλλά αυτόν κοντά στο σπίτι μου που είχα πάει για δεύτερη γνώμη) καμία σχέση η συμπεριφορά του, μας τα είπε όλα αναλυτικά, (εννοείται και ο άντρας μου μέσα μαζί στην εξέταση)μου είπε ότι λόγω προδιαβητη θα έπρεπε να έχω κάνει καμπύλη ζαχάρου από τις 16 μέχρι τις 18 εβδομάδες... (Σοκ). Γενικά μας είπε πολλά πράγματα που δεν τα ξέραμε και πήρα την απόφαση να αλλάξω γιατρό.. ελπίζω να μην είναι αργά και να μας βγεί σε καλό. επίσης μου είπε αυτό που είχε αναφέρει μια κοπέλα (έχω ξεχάσει εντελώς ποια!)  Ότι να μην χαϊδεύω πολύ την κοιλιά μου γιατί προκαλεί συσπάσεις... Μας επιβεβαίωσε και το φύλο... Αγοράκι! Ουφ ηρέμησα αρκετά ! Νιώθω ότι είμαι σε πιο σίγουρα χέρια! Μακάρι να βγει καλό και το ζάχαρο και θα πετάω στα σύννεφα :grin: 

Και πολυ καλα εκανες Μαρακι! Με οποιαν γιατρο νιωθεις πιο σιγουρη και ασφαλης θα συνεχισεις. Κι εμενα η γοατρος μου μου λεει δε χαιδεουμε κοιλια και θηλες γιατι προκαλουν συσπασεις. Οποτε κατω τα χερια και ολα καλα :)

Link to comment
Share on other sites

On 25/11/2022 at 2:11 ΠΜ, WomensPower είπε:

Εγώ από νέα σιδέρωσα επιτέλους...σχεδόν τελείωσε η στίβα με τα ρούχα...και επιτέλους ο αντρουλης μου θα φορέσει σιδερωμενα ρούχα στη δουλειά.. χιχιχι...λέω άντε κρίμα είναι να είναι σαν τον παρταλή... Δεν παραπονιέται ενώ ξέρω πως δεν μπορεί τα ασιδερωτα... 

Σήμερα ήταν η πρώτη μέρα που είχα ελάχιστες καούρες... Χθες ήμουν χαλιά όλη μέρα...οπότε για βράδυ έφαγα ένα τοστ μόνο..τίποτα άλλο..και μάλλον βοήθησε... Γενικως είμαι πολύ γουλιάρα ρε κορίτσια.. ότι δω το τρώω..από αλμυρό σε γλυκό κ μετά ξανά αλμυρό..ελπίζω αυτό να φεύγει μετά τη γέννα... Είδα πεσμένη διάθεση σήμερα στην ομάδα μας κ ούτε έχω όρεξη να γράψω καμία βλακεία...

Άντε να πάρουμε τα πάνω μας καλέ...σε λίγους μήνες θα γράφει μια μια γέννησα τον παλικαρο...γέννησα την μπουμπού...ούτε που θα καταλάβουμε πότε θα ρθει ο καιρός...θα ξεκινήσετε και τα ψώνια σιγά σιγά..φορμακια...ρουχακια...

Δέντρο στολίσατε καλέ? Όσες έχετε ήδη μωρά φαντάζομαι από αρχές Νοέμβρη.. Εγώ τις επόμενες μέρες θα στολίσω να ανέβει λίγο η διάθεση να μπούμε σε κριστμας μουντ....

Επίσης εξαιτίας των πολλων κιλων σε συνδυασμό με το πρήξιμο  δεν χωράνε τα πόδια μου στα χειμερινά μου παπούτσια... Δηλαδή δεν υπάρχει κάτι που να μου κάνει πλέον...ούτε το ρολόι μου δεν μου χωράει...ούτε το μονοπετρο που μου ήταν μεγάλο...Προσπαθώ να σκεφτώ τι μου χωράει...και μου έρχονται τα γυαλιά ηλίου μόνο ;-)

Άντε καλό βράδυ κορίτσια μου...ελπίζω αύριο να σας βρω όλες ανεβασμένες...  

Εισαι θεα! Χαχαχα! 

Εγω στολισα δεντρο! Με που μπηκε ο Νοεμβρης ηθελα αλλα κρατιομουν. Τελικα το πρηγουμενο σκ δεν αντεξα να περιμενω αλλο και στολισα! Ηρθε και η μαμα μου και μου σιδερωσε οποτε το γλιτωσα! 

Για το φαγητο κι εγω το ιδιο ρε κοροτσαρα μου! Τι κακο ειναι αυτο! Εγω προν ημουν ολο με διατροφες και γυμναστικες και τωρα σαβουροαζω οτι βρω! Αλλα ειπαμε. Μετα θα οργανωυουμε ολες μαζι και θα τα χασουμε ολα τα περιττα! 

On 25/11/2022 at 4:22 ΠΜ, Roses! είπε:

Κορίτσια μου κουράγιο σε όλες μας!! 

Με τη σωστή παρακολούθηση θα πάνε όλα κατευχην!! 

Καλά έκανες κοριτσάκι μου και πήρες δεύτερη γνώμη και εννοείται θα είσαι με τον γιατρό που σου εμπνέει ασφάλεια και σου εξηγεί τα πράγματα πως έχουν!

Καλή επιτυχία με την β επιπέδου! Θα δεις που όλα θα πάνε μια χαρά ..

Τουλάχιστον έχουμε η μία την άλλη να λέμε τους προβληματισμούς,τις χαρές μας και άγχος μας..κάτι σαν ψυχοθεραπεία ένα πράγμα!! 

Εχθές στο μαιευτήριο ήταν δύο γυναίκες στο δωμάτιο ανάνηψης με τα μωράκια τους και βρε κορίτσια μόνο που το έβλεπα μου έδινε κουράγιο..ένα τόσο δα πλασματακι κοντά στην μανούλα του κλάματα από μωράκια στο διπλανό δωματιο και έλεγα από μέσα μου ότι θα έρθει και σε εμάς αυτή η ευλογημένη ημέρα που θα τα έχουμε δίπλα μας και όλες οι σκέψεις και το άγχος θα έχουν εξαφανιστεί!! 

Τα φιλιά μου σε όλες σας!!Δεν ξέρω να κάνω και ταγκ ρε γμτ η άσχετη ⁠✷⁠‿⁠✷

Γλυκουλα μου! Ασε αυτο που ειπες εγω το ενιωσα πολυ εντονα σημερα γιατο το μαγαζι με το καροτσι ειναο στην ιδια πολυκατοικια που ειναι ο γοατρος της εξωσωματικης μου και θυμηθηκα που σκεφτομουν οταν περνουσα αραγε θα καταφερω ποτε να μεινω εγκυος και να μπω εδω να ψωνισω; Και να που ηρθε η ωρα και το καταφερα. Εριξα και το κλαματακι μου και ηρεμησα.

Για να κανεις ταγκ ή πατας παραθεση κατω απο το μημυμα στο οποιο θελεις να απαντησεις ή γραφεις @ και διπλα το ονομα της κοπελας που θελεις (αλλα σωστα με τα θαυμαστικα ή τα κεμα ή οτο συμβολα,εχει γιατι ειμαστε πολλες με παρομοια ψευδωνυμα. 

On 25/11/2022 at 8:05 ΠΜ, Maria X. είπε:

@Roses! Εφόσον κάνατε την περίδεση και το προλάβατε, προτείνω τώρα να χαλαρώσεις όσο μα όσο μπορείς! Σωματικά αλλά και ψυχολογικά...άσε τον άντρα και τα κορίτσια σου να κάνουν τα περισσότερα , είναι καιρός να φροντίσεις τον εαυτο για λίγο! Χωρίς τύψεις..και όλα θα πάνε σούπερ!!

@Leica κι γω θα θελα να μας πεις λίγες παραπάνω πληροφορίες για τη μακροσωμια..φαντάζομαι σημαίνει μεγαλύτερο μωρό; Τουλάχιστον το είδατε νωρίς οπότε με τη διατροφή θα το ρυθμισετε και θα έρθει μια ισορροπια.. Πάντως κι εγώ φουλ με υδατάνθρακες τρεφομαι τώρα που ειμαι έγκυος γιατί τους λαχταρώ και τους θέλω συνέχεια! Αλλά έχω πάρει και 12 κιλά προσωπικά..

@Μαρία Μ. Ο γιατρός που σε κάνει να αισθάνεσαι σιγουριά είναι ο καταλληλοτερος!! Εννοείται αυτό. . εγώ πχ που είμαι σε νησί , έχω λίγες επιλογές εδώ, ο γιατρός μου με καλύπτει και χαρά  προς το παρόν, αλλά σε λίγο θα ανέβω στο μέρος καταγωγής μου για γιορτές και θα παραμείνω εκεί για γέννα , όποτε θα ψάξω άλλον γιατρό  να με ξεγεννησει..

Κοριτσια να πω κι εγώ το βλακωδες άγχος μου! Έχω φάει κόλλημα τώρα τελευταία με το τοξόπλασμα..λίγο ένα λουκάνικο χωριάτικο που έφαγα και δεν ήταν καλά μαγειρεμένο (αρκετά ψημένο εννοώ), λίγο κάτι πίτσες με αλλαντικά αμφιβόλου ποιότητας απ' έξω, λίγο η κακή διατροφή γενικότερα , με έχουν βάλει σε σκέψεις μήπως έχω κολλήσει κάτι..Τη Δευτέρα έχω ραντεβού στον γιατρό για υπέρηχο και θα μου πει να κάνω την καμπύλη ζαχάρου, έφτασε η ώρα μου! Ανυπομονώ όμως να κάνω και τις καθιερωμένες εξετάσεις αίματος να δω για αιματοκρίτη κλπ..

Α και κάτι άλλο! Προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ κολπική καλλιεργεια, αν με δει από κάτω ο γιατρός είναι μόνο για να μετρήσει τον τράχηλο...να του το πω λέτε? Μήπως έχω κάτι και δεν το γνωρίζω κι εγώ? 

Λοιπόν, έχω αρχίσει και ψωνιζω από ίντερνετ κάτι φορμακια , εσώρουχα ,  κουδουνιστρες και κάτι σαλιαρες, μόλις το κάνετε κι εσείς θα αλλάξει η διάθεσή σας!! Και μόνο που τα βλέπω σπίτι, ανυπομονώ να μπει εκεί μέσα ένας μικρός ανθρωπάκος!! Όλα καλά να μας πάνε κορίτσια μου!!

Υ.Γ: @WomensPower  όχι μην πέφτεις σε παρακαλώ, για τα αστεία σου ζούμε!!! Χιιχχιχι

 

Μαρακι το τοξοπλασμα κ εμενα με απασχολει αλλα καθε φορα που καμω εκετασεις μου το γραφςι κ αυτο η γιατρος μου. Αλλα ενταξει αν αππφυγεις οσα δεν ειναι καλα μαγειρεμενα και κυροως τα μαρουλια μια χαρα θα εισαι. Για την καλλιεργια μπορεις να του πεις για να μην το εχεις αγχος. 

 

On 25/11/2022 at 10:13 ΠΜ, Leica είπε:

Μπράβο! Είναι πολύ σημαντικό να νιώθεις καλά με τον γιατρό σου και αυτό που σου είπε ισχύει! Εγώ που δεν έκανα εγκαίρως την εξέταση έχω τώρα μεγάλο μωρό και τρέχω να προλάβω την ινσουλίνη...

Δεν με τρέλανε καμία σας...

Στην καμπύλη που έκανα το νηστείας βγήκε 99 αντί για 92. Το μετά το γεύμα ήταν φυσιολογικό. Αλλά το μωρό είναι μεγάλο για την ηλικία του (αυτό σημαίνει μακροσωμία) οπότε πρέπει να μειωθεί ο ρυθμός που μεγαλώνει από εδώ και πέρα με ειδική διατροφή κι αν δεν βοηθήσει ινσουλίνη. 

Το θέμα είναι πώς λόγω ναυτίας οι τηγανητές πατάτες ήταν το καταφύγιό μου. Βέβαια έτρωγα μικρή ποσότητα και δεν έχω πάρει βάρος μόνο 1,5 κιλό. Τώρα είμαι καλύτερα αλλά η διατροφή που μου έδωσε με κάνει χάλια. Τελος πάντων σε μία εβδομάδα θα δούμε πάλι το μωρό να δούμε τι βάρος πήρε κι αν ελέγχεται η κατάσταση με την διατροφή μόνο.

 

 

 

Αυτό με την κοιλιά το βρίσκω κάπως τραβηγμένο! Την χαϊδεύω συνέχεια όπως κ στο προηγούμενο παιδάκι και δεν συνέβη απολύτως τίποτα. Σε παρακαλώ μαμάκα κανε αυτό που σου λέει η καρδούλα σου χαϊδεύε που και που. :)

Α οκ. Τζαμπα σε ρωτησα. Τωρα ειδα την απαντηση. Ο γοατρςο που σου εκανε τη β επιπεδου σου ειπε οτι ειναι οκ το μεγεθος του μωρου; Αν σε ανακατευει η δοατεοφη προσπαθησε τουλαψιστον οι υδατανθρακες που παιρνεις να ειναι ολικης αλεσεως. Τι να πω. Πολυ ταλαιπωρεισαι ρε αγαπη μου μ αυτες τις αμακατωσουρες! Εγω τις ειχα για 1,5 μηνα και διαλυθηκα. Ουτε να σκεφτω δεν μπορω πως νιωθεος εσυ τοσο καιρο! Υπομονη και κουραγιο! Το νινακι σπυ θα αξιζει τον κοπο♥️

 

On 25/11/2022 at 4:53 ΜΜ, WomensPower είπε:

Εύχομαι όλα καλά να πάνε με το ζάχαρο... Έχεις πάρει 9 κιλά από την αρχή της εγκυμοσύνης κ σου είπε ότι πρέπει να χάσεις? Ή το δεύτερο τρίμηνο πήρες 9? Γιατί αν είναι το συνολικό σου...είναι ιεροσυλία να τα γράφεις αυτά αχαχαχαχ. Παιδιά εμένα μου είπε γενικώς να προσέχω...κ ότι επειδή ήμουν ελλιποβαρης πριν την εγκυμοσύνη δεν είναι δικαιολογία να βάλω τόσα πολλά..αλλά ξεκίνησε να Μ μετράει το βάρος όταν μπήκα στον 4ο μήνα...που ήδη είχα πάρει 10 κιλά....οπότε στα επίσημα έχω πάρει 12...στα ανεπίσημα 22... Αλλά μάλλον επειδη κάθε φορά πάω έτοιμη να κλάψω και αγχωμενη τα κιλά τα παραβλέπει...τώρα και να με πει να χάσω...έχω πάρει την κάτω βόλτα...για την ακρίβεια την "πάνω βόλτα" :-)

Όσο για το σίδερο λογικό ρε συ να μην το αγγίζεις αφού δουλεύεις κιόλας...εγώ όλη μέρα το ξύνω... ντρέπομαι να τον βλέπει τόσος κόσμος τον άντρα μου ασιδερωτο...θα λένε αυτή η αρκούδα όλη μέρα κάθεται..μεγαλώνει τον κώλο της κ μια μπλούζα δεν τον σιδερωνει... Παιδιά, σκυλιά, γατιά δεν εχω, δεν δουλεύω οπότε επιεικώς αδικαιολόγητη..Μου έχουν πει κ η μαμά μου κ η πεθερά μου να βοηθάνε με το σίδερο...αλλά  ήδη πολλές φορές μας μαγειρεύουν...η πεθερά μου πλένει τα μπαλκόνια μου... Θράσος να πηγαίνω και το σίδερο...

Καλά κ ν αφήσεις κάποια στο διαβάστηκε δεν έγινε και κάτι..τόσα που λέμε εδώ !!! 

 

 

 

 

 

 

 

Εγώ το ξέχασα κιόλας το τοξόπλασμα...λίγο στις αρχές φοβόμουν στις ταβέρνες να φάω ντομάτα κλπ... Αλλά πλέον δεν τα δίνω σημασία...απλά κάνω τον σταυρό μου πριν φάω κ τρώω ό,τι να ναι...γενικώς δεν Μ αρέσει να πετάω και φαγητό...κ επειδή μαγειρεύω εγώ, μπορεί να μας δώσουν κ οι γονείς..και μαζεύονται πόσα φαγητά με λάθος συνεννόηση.. οπότε τα βάζω στο ψυγείο κ τα τρώω μέχρι και τρίτη μέρα... Ο άντρας μου φωνάζει και τα βγάζει για το σκυλί...

Εμένα η τωρινή μου φοβία είναι μη τρυπήσει ο σάκος και δεν το καταλαβω όταν βλέπω πολλά υγρά....η μην έρθει η ώρα να γεννήσω πρόωρα...έχω έτοιμες κ δύο νυχτικιές μαιευτηρίου σε περίπτωση που έρθει κάτι απρόοπτο για κλινική...θα μου πεις αν γίνει κάτι από τα πιο πάνω οι νυχτικιές θα είναι το θέμα... 

Σχετικά με την κολπική καλλιέργεια εγώ έχω κάνει δύο φορές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης...και την άνοιξη πριν έχουμε ελεύθερες επαφές πήγα για τσεκ απ'.. τεστ Παπ κ από μόνη της μου πήρε για πρώτη φορά κολπικά υγρά...κ τελικά είχα ουρεοπλασμα...και πιθανότατα κ ο άντρας μου ..οπότε κάναμε αγωγη με αντιβίωση 10 μέρες (και αποχή από το άθλημα).μετά την αντιβίωση άλλες δέκα μέρες αποχή...και πήγα ξανά στην γιατρό για επανέλεγχο και βγήκε αρνητικό...Η αδερφή μου το ουερεοπλασμα το βρήκε στον 8ο μήνα..και πήρε αντιβίωση...αλλά δεν είναι κάτι τρομακτικό...μην αγχώνεσαι... Η πλειονότητα δεν κάνει κολπική καλλιέργεια...

Σας έχει πει τίποτα ο γιατρός σας για ένεση κορτιζόνης για την γρηγορότερη ανάπτυξη των πνευμόνων σε περίπτωση προωρότητας? Εγώ θέλω να την ρωτήσω αλλά θα είναι πάλι ο άντρας μου μαζί μου και στο επόμενο ραντεβού...και θα μου λεει ότι όλο βάζω κακες σκέψεις και διαβάζω βλακείες στο γκουκλ.. η αδερφή μου είχε κάνει και στις δύο εγκυμοσύνες προληπτικά...και έχουμε τους ίδιους γιατρούς...

 

 

Αυτο για την κορτιζονη αν χρειαστει γινεται στο τελος οχι τωρα! Τελικα ολες μας εχουμε αγχος για διαφορα που δε θα πρεπε οποτε δε θα σου πω μη αγχωνεσαι. Αλλα οντως καμια φορα το να διαβαζουμε πολλα πιο πολυ αγχος μας προκαλει. Αυτο με το μικροβιο που μπορει να τρυπησεο το σακο ειναο εξαιρετικα σπανιο! Θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα!

 

 

On 26/11/2022 at 9:45 ΠΜ, Mpimpikos είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Κάναμε και εμείς β επιπέδου χτες το πρωί αλλά είχε το ένα της χεράκι πίσω από το κεφάλι και καθόταν πολύ μαζεμενγ. Έφαγα σοκολάτα περπάτησα έφαγα αλμυρά ξάπλωσα στο πλάι... Τίποτα η γλυκούλα..μετα από 3 ώρες φεύγουμε στο σπίτι και ξανά πάμε το απόγευμα... Το χεράκι ακόμα εκεί χαχχα.. το κακό είναι ότι της βρηκαν ότι κάνει αρρυθμίες στην καρδούλα της.. έκτακτες συστολές το είπαν... Θα ξανά πάμε την δεύτερα να το ξανά δει και αν κάνει πάλι τοοτε θα μας συστήσουν παιδο.καρδιολογο... κάποια που να έχει ακούσει κάτι παρόμοιο,? Να δω τι εξέλιξη έχει....

Αυτο με την καρδουλα το ειπαν σε 2 φιλες μου. Η μια ειχε διδυμακια. Τελικα ολα γεννηθηκαν χωρις κανενα προβλημα. Θα το παρακολουθησετσ κ εσεις και θα κανετε οτι χρειαζεται για να ειναι καλα η μικρουλα σας♥️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια μου? Είχα δύο μέρες να μπω να γράψω... 

Σχετικά με την καρδούλα δεν έχω ακούσει περιστατικά για αρρυθμίες (εμένα μου ακούγεται κάτι ήπιο, βέβαια δεν είμαι γιατρός) . Απλά έχω ακούσει από διάφορα φίλους φίλων για θέματα που εβρισκαν στην καρδιά στους μεγάλους υπερήχους...τότε δεν ήξερα από υπερήχους κλπ οπότε δεν έδινε βάση αν το θέμα στην καρδιά ήταν αρτηρία, αρρυθμία ή κάτι άλλο... Το πιο πρόσφατο με την καρδούλα μωρού ήταν η ξαδέρφη της φίλης μου πέρσι τέτοιο καιρό στην αυχενική κάτι περίεργο είχαν δει με την καρδιά... Αλλά τελικά δεν ήταν τίποτα...μια χαρά γεννήθηκε το μωράκι... Και το πιο ακραίο από θέμα καρδιάς στον β' επιπέδου μιας γνωστής στο δεύτερο μωράκι της είχαν πει ότι θα έχει θέμα με την καρδούλα του κ θα χρειαστεί ένα χειρουργείο κάποια στιγμή... Και τελικά όντως το έκανε το χειρουργείο (όχι όμως βρέφος σε μεγαλύτερη ηλικία) κ είναι μια χαρά... Εύχομαι τη Δευτέρα που θα πας να είναι όλα καλά και απλά να έτυχε εκείνη την στιγμή...

Σχετικά με τον καφέ εγώ πίνω ένα φρέντο την ημέρα...η γιατρός μου είπε ένα καφέ την ημέρα... Αλλά γενικώς ξέρω ότι το ιδανικό είναι ο ελληνικός ή ο γαλλικός... Είναι πιο ήπιοι.. 

Τοξόπλασμα έκανα μόνο μόνο μια φορά στις αρχές της εγκυμοσύνης μαζί με τα υπόλοιπα ερυθρά κλπ... Αλλά δεν έχω ξανακάνει από τότε... Ίσως είχα αντισώματα? Δεν ξέρω γιατί δεν μου γράφει...

Επίσης λιστερια μου το είχε γράψει σαν όνομα να το δώσω στο μικροβιολογικό μαζί με τις άλλες ερυθρά, τοξόπλασμα κλπ... Κ το έχασα το χαρτί με το όνομα... Μου είχε πει ότι το λιστερια δεν γράφεται στο ΑΜΚΑ...για να μην τρυπιεμαι ξανά μόνο για λιστερια..την είχα κάνει μαζί με την papp a για την αυχενική... Και θυμάμαι ότι την είχα πληρώσει κάνα 50€ τη λιστερια... Και την papa επειδή ήταν με ΑΜΚΑ κάνα 10€... Οπότε αν δεν έχει κάπου πιο φθηνά την λιστερια να δίνω 50€ το μήνα μου φαίνεται πλ ακριβό...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Εισαι θεα! Χαχαχα! 

Εγω στολισα δεντρο! Με που μπηκε ο Νοεμβρης ηθελα αλλα κρατιομουν. Τελικα το πρηγουμενο σκ δεν αντεξα να περιμενω αλλο και στολισα! Ηρθε και η μαμα μου και μου σιδερωσε οποτε το γλιτωσα! 

Για το φαγητο κι εγω το ιδιο ρε κοροτσαρα μου! Τι κακο ειναι αυτο! Εγω προν ημουν ολο με διατροφες και γυμναστικες και τωρα σαβουροαζω οτι βρω! Αλλα ειπαμε. Μετα θα οργανωυουμε ολες μαζι και θα τα χασουμε ολα τα περιττα! 

Γλυκουλα μου! Ασε αυτο που ειπες εγω το ενιωσα πολυ εντονα σημερα γιατο το μαγαζι με το καροτσι ειναο στην ιδια πολυκατοικια που ειναι ο γοατρος της εξωσωματικης μου και θυμηθηκα που σκεφτομουν οταν περνουσα αραγε θα καταφερω ποτε να μεινω εγκυος και να μπω εδω να ψωνισω; Και να που ηρθε η ωρα και το καταφερα. Εριξα και το κλαματακι μου και ηρεμησα.

Για να κανεις ταγκ ή πατας παραθεση κατω απο το μημυμα στο οποιο θελεις να απαντησεις ή γραφεις @ και διπλα το ονομα της κοπελας που θελεις (αλλα σωστα με τα θαυμαστικα ή τα κεμα ή οτο συμβολα,εχει γιατι ειμαστε πολλες με παρομοια ψευδωνυμα. 

Μαρακι το τοξοπλασμα κ εμενα με απασχολει αλλα καθε φορα που καμω εκετασεις μου το γραφςι κ αυτο η γιατρος μου. Αλλα ενταξει αν αππφυγεις οσα δεν ειναι καλα μαγειρεμενα και κυροως τα μαρουλια μια χαρα θα εισαι. Για την καλλιεργια μπορεις να του πεις για να μην το εχεις αγχος. 

 

Α οκ. Τζαμπα σε ρωτησα. Τωρα ειδα την απαντηση. Ο γοατρςο που σου εκανε τη β επιπεδου σου ειπε οτι ειναι οκ το μεγεθος του μωρου; Αν σε ανακατευει η δοατεοφη προσπαθησε τουλαψιστον οι υδατανθρακες που παιρνεις να ειναι ολικης αλεσεως. Τι να πω. Πολυ ταλαιπωρεισαι ρε αγαπη μου μ αυτες τις αμακατωσουρες! Εγω τις ειχα για 1,5 μηνα και διαλυθηκα. Ουτε να σκεφτω δεν μπορω πως νιωθεος εσυ τοσο καιρο! Υπομονη και κουραγιο! Το νινακι σπυ θα αξιζει τον κοπο♥️

 

Αυτο για την κορτιζονη αν χρειαστει γινεται στο τελος οχι τωρα! Τελικα ολες μας εχουμε αγχος για διαφορα που δε θα πρεπε οποτε δε θα σου πω μη αγχωνεσαι. Αλλα οντως καμια φορα το να διαβαζουμε πολλα πιο πολυ αγχος μας προκαλει. Αυτο με το μικροβιο που μπορει να τρυπησεο το σακο ειναο εξαιρετικα σπανιο! Θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα!

 

 

Καλησπέρα κορίτσια!! 

Σας παρακολουθώ απλά δεν έχω προλάβει να γράψω!! Είμαι λίγο στα ντάουν μου δεν ξέρω όλα μου φταίνε...περιμένω εν αγωνιως να πάω την Πέμπτη στο γιατρό να δούμε τι θα μας πει πάλι...ευτυχώς δεν έχω πολλές συσπάσεις ούτε αίμα ούτε τίποτα ..ο τράχηλος δεν ξέρω τι κάνει εκεί κάτω.. Παίρνω 2 μαγνησια 2 προγεστερόνες από το στόμα και μια ενδοκολπικη...συν αντιβίωση συν 2 Σιδηρο και βιταμίνη d..κοκτέιλ φτιάχνω από το πρωί! Τι άγχος ρε κορίτσια...έχω διαβάσει όλα στο φόρουμ από περίδεση και πως εξελίχθηκε και δεν ξέρω τελικά αν βοηθάει αυτό η με ρίχνει ακόμα πιο πολύ..Και έχω πολύ δρόμο ακόμα..άραγε θα φτάσω να είναι τελειομηνο η θα τρέχω κάθε λίγο? Σκέφτομαι να φτιάξω βαλίτσα για παν ενδεχόμενο και δεν έχω φτιάξει ακόμα τίποτα του μωρού..Να μου πεις και πως να τα φτιάξω αφού δεν μπορώ να συντηρήσω ούτε τον εαυτό μου..Συγνώμη αν σας μαύρισμα βραδυατικα αλλά για αυτό και δεν σχολιάζω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Roses! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! 

Σας παρακολουθώ απλά δεν έχω προλάβει να γράψω!! Είμαι λίγο στα ντάουν μου δεν ξέρω όλα μου φταίνε...περιμένω εν αγωνιως να πάω την Πέμπτη στο γιατρό να δούμε τι θα μας πει πάλι...ευτυχώς δεν έχω πολλές συσπάσεις ούτε αίμα ούτε τίποτα ..ο τράχηλος δεν ξέρω τι κάνει εκεί κάτω.. Παίρνω 2 μαγνησια 2 προγεστερόνες από το στόμα και μια ενδοκολπικη...συν αντιβίωση συν 2 Σιδηρο και βιταμίνη d..κοκτέιλ φτιάχνω από το πρωί! Τι άγχος ρε κορίτσια...έχω διαβάσει όλα στο φόρουμ από περίδεση και πως εξελίχθηκε και δεν ξέρω τελικά αν βοηθάει αυτό η με ρίχνει ακόμα πιο πολύ..Και έχω πολύ δρόμο ακόμα..άραγε θα φτάσω να είναι τελειομηνο η θα τρέχω κάθε λίγο? Σκέφτομαι να φτιάξω βαλίτσα για παν ενδεχόμενο και δεν έχω φτιάξει ακόμα τίποτα του μωρού..Να μου πεις και πως να τα φτιάξω αφού δεν μπορώ να συντηρήσω ούτε τον εαυτό μου..Συγνώμη αν σας μαύρισμα βραδυατικα αλλά για αυτό και δεν σχολιάζω...

Χίλια χρόνια θα ζήσεις φίλη μου!!! Αναρωτήθηκα που δεν είδα να έχεις γράψει κάτι στην ομάδα.. λέω αυτή πρέπει να έχει ψυχολογία στα τάρταρα... 

Αφού τώρα έκανες περίδεση μην αγχώνεσαι...θα φτάσεις μέχρι τέλους...Σκέψου ότι τουλάχιστον ξέρεις τι ειναι συσπάσεις... μπορείς να καταλάβεις κάποια πράγματα λόγω εμπειρίας...οπότε έχεις τον έλεγχο...αν ήταν κάτι λάθος θα το είχες καταλάβει... Άλλες κοπέλες είναι φουλ συσπάσεις... Έχουν κ αίμα...και τα καταφέρνουν μια χαρά..γενικώς προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά, να αποβάλλεις το άγχος γιατί δεν βοηθάει...

Η αδερφή μου στον 8ο μήνα φουλ αγχωμενη με ένα θέμα επαγγελματικό μπήκε δύο βράδια στην κλινική επειδή είχες αρκετές συσπάσεις...της βάλανε ορό...δεν ξέρω τι άλλο... Ηρέμησε κάπως..Μετά από λίγες μέρες που λύθηκε το επαγγελματικό..έφυγε το άγχος...έφυγαν οι συσπάσεις...και η καημένη στο τέλος πήγε Μ πρόκληση όταν έκλεισε τις 40 εβδομάδες...

(Σχετικά με το μην αγχώνεσαι που σου λέω...ξέρω ότι δεν στέκει κ πολύ...κ εγώ αγχώνομαι για αλλά πιο ασήμαντα... Αλλά τι να κάνω το λέω σε εσένα να το ακούω κ εγώ... Το λέω στην πόρτα να τ ακούει κ το παράθυρο :-D )

 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , WomensPower είπε:

Χίλια χρόνια θα ζήσεις φίλη μου!!! Αναρωτήθηκα που δεν είδα να έχεις γράψει κάτι στην ομάδα.. λέω αυτή πρέπει να έχει ψυχολογία στα τάρταρα... 

Αφού τώρα έκανες περίδεση μην αγχώνεσαι...θα φτάσεις μέχρι τέλους...Σκέψου ότι τουλάχιστον ξέρεις τι ειναι συσπάσεις... μπορείς να καταλάβεις κάποια πράγματα λόγω εμπειρίας...οπότε έχεις τον έλεγχο...αν ήταν κάτι λάθος θα το είχες καταλάβει... Άλλες κοπέλες είναι φουλ συσπάσεις... Έχουν κ αίμα...και τα καταφέρνουν μια χαρά..γενικώς προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά, να αποβάλλεις το άγχος γιατί δεν βοηθάει...

Η αδερφή μου στον 8ο μήνα φουλ αγχωμενη με ένα θέμα επαγγελματικό μπήκε δύο βράδια στην κλινική επειδή είχες αρκετές συσπάσεις...της βάλανε ορό...δεν ξέρω τι άλλο... Ηρέμησε κάπως..Μετά από λίγες μέρες που λύθηκε το επαγγελματικό..έφυγε το άγχος...έφυγαν οι συσπάσεις...και η καημένη στο τέλος πήγε Μ πρόκληση όταν έκλεισε τις 40 εβδομάδες...

(Σχετικά με το μην αγχώνεσαι που σου λέω...ξέρω ότι δεν στέκει κ πολύ...κ εγώ αγχώνομαι για αλλά πιο ασήμαντα... Αλλά τι να κάνω το λέω σε εσένα να το ακούω κ εγώ... Το λέω στην πόρτα να τ ακούει κ το παράθυρο :-D )

 

Το ξέρω ρε γμτ ότι δεν βοηθάει η κακή ψυχολογία και το άγχος είναι ένας σοβαρός λόγος να γίνεσαι ένα κουρέλι..Προσπαθώ βέβαια δεν είμαι όλη την ημέρα έτσι,έχω λιώσει στο τηλέφωνο να διαβάζω για περιδεσεις και αν όλα εξελίχθηκαν καλά...Με πήρε ο γιατρός βασικά και μου έκανε την καρδιά περιβόλι..Μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να συνεχίζει να μειώνεται ο τράχηλος και με την περίδεση και με θέλει τεζα μέχρι να με δει πως πάμε...μετά σκέφτομαι τα μικρόβια τα κολπικά που και αυτό επηρεάζει πολύ και βραστα..μετά τις 32 αν όλα πάνε καλά λέει θα με αφήσει να κινούμαι μέσα στο σπίτι όχι βέβαια πολλά πολλά και στις 34 εβδομάδες θα μπορώ να φτιάξω ένα φαγητό ..μου φαίνεται ένα βουνό όλα!! Το βασικότερο όλων είναι να φτάσω ως εκεί...Τι στο καλό ένας μήνας είναι...29 Δεκεμβρίου θα είμαι 30 εβδομάδων..31 έχω γενέθλια μπαίνω στα 33 

Έχω πάρει και κιλά που ούτε αυτό με βοηθάει νιώθω σαν καρο με ντολμαδες...Θέλει γερά νεύρα βδομάδα την εβδομάδα που θα πάει.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Roses! είπε:

Το ξέρω ρε γμτ ότι δεν βοηθάει η κακή ψυχολογία και το άγχος είναι ένας σοβαρός λόγος να γίνεσαι ένα κουρέλι..Προσπαθώ βέβαια δεν είμαι όλη την ημέρα έτσι,έχω λιώσει στο τηλέφωνο να διαβάζω για περιδεσεις και αν όλα εξελίχθηκαν καλά...Με πήρε ο γιατρός βασικά και μου έκανε την καρδιά περιβόλι..Μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να συνεχίζει να μειώνεται ο τράχηλος και με την περίδεση και με θέλει τεζα μέχρι να με δει πως πάμε...μετά σκέφτομαι τα μικρόβια τα κολπικά που και αυτό επηρεάζει πολύ και βραστα..μετά τις 32 αν όλα πάνε καλά λέει θα με αφήσει να κινούμαι μέσα στο σπίτι όχι βέβαια πολλά πολλά και στις 34 εβδομάδες θα μπορώ να φτιάξω ένα φαγητό ..μου φαίνεται ένα βουνό όλα!! Το βασικότερο όλων είναι να φτάσω ως εκεί...Τι στο καλό ένας μήνας είναι...29 Δεκεμβρίου θα είμαι 30 εβδομάδων..31 έχω γενέθλια μπαίνω στα 33 

Έχω πάρει και κιλά που ούτε αυτό με βοηθάει νιώθω σαν καρο με ντολμαδες...Θέλει γερά νεύρα βδομάδα την εβδομάδα που θα πάει.. 

Ο γιατρός πάντα λέει τη χειρότερη εκδοχή για να είναι καλυμμένος... Πρέπει να είναι αυστηροί και να τηρούμε κατά γράμμα τις οδηγίες τους... Λοιπόν ας ξεκινήσουμε με το "τεζα" στο οποίο έχεις κάνει εξάσκηση τόσο καιρό...θα κάνεις λίγο ακόμα...όσο δύσκολο και αν είναι να τα περιμένεις όλα στα χέρια θα το παλέψεις είναι για καλό σκοπό..Αν σε παρηγορεί άλλοι άνθρωποι είναι ανήμποροι στο κρεβάτι από ασθένειες και χωρίς να ξέρουν πότε θα σηκωθούν....Εσύ σε ένα μήνα θα αρχίσεις να σηκώνεσαι... σχετικά με τα μικρόβια αφού παίρνεις αντιβίωση...είσαι από παντού καλυμμένη... Επισκέψεις συχνές θα έχεις στο γιατρό...κ όλα θα πάνε τέλεια...

Θα περάσει ο μήνας και δεν θα το καταλάβεις ...σκέψου ότι στα γενέθλια σου θα έχεις πάρει το πρώτο οκ για πιο χαλαρές κινήσεις.... Θα κάνεις και πρωτοχρονιάτικο ρεβεγιόν έστω κ σπίτι...αλλά όρθια ή καθιστή σε καρέκλα..όχι ξάπλα στο κρεβάτι...

Και για τα κιλά τι σκας καλέ... Έχεις κάνει ήδη τρία παιδιά το ξέρεις το κόλπο για να χάσεις τα πολλά...εντάξει κ λίγα κιλά να μείνουν...δεν πειράζει...ας μείνουν να σου θυμίζουν τι πέρασες για να φέρεις στον κόσμο τον μπεμπουλη σου...χαλάλι του... :-P

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Roses! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! 

Σας παρακολουθώ απλά δεν έχω προλάβει να γράψω!! Είμαι λίγο στα ντάουν μου δεν ξέρω όλα μου φταίνε...περιμένω εν αγωνιως να πάω την Πέμπτη στο γιατρό να δούμε τι θα μας πει πάλι...ευτυχώς δεν έχω πολλές συσπάσεις ούτε αίμα ούτε τίποτα ..ο τράχηλος δεν ξέρω τι κάνει εκεί κάτω.. Παίρνω 2 μαγνησια 2 προγεστερόνες από το στόμα και μια ενδοκολπικη...συν αντιβίωση συν 2 Σιδηρο και βιταμίνη d..κοκτέιλ φτιάχνω από το πρωί! Τι άγχος ρε κορίτσια...έχω διαβάσει όλα στο φόρουμ από περίδεση και πως εξελίχθηκε και δεν ξέρω τελικά αν βοηθάει αυτό η με ρίχνει ακόμα πιο πολύ..Και έχω πολύ δρόμο ακόμα..άραγε θα φτάσω να είναι τελειομηνο η θα τρέχω κάθε λίγο? Σκέφτομαι να φτιάξω βαλίτσα για παν ενδεχόμενο και δεν έχω φτιάξει ακόμα τίποτα του μωρού..Να μου πεις και πως να τα φτιάξω αφού δεν μπορώ να συντηρήσω ούτε τον εαυτό μου..Συγνώμη αν σας μαύρισμα βραδυατικα αλλά για αυτό και δεν σχολιάζω...

Γι αυτο ειμαστε εδω κοριτσακι μου!Αν δεν τα πεις σ εμας που καταλαβαινουμε σε ποιον θα τα πεις. Μην τα κρατας μεσα σου και μαυριζεις ακομα πιο πολυ! Ειναι λογικο μα νιωθεις ετσι με τοση ξαπλα αλλα ειναι για καλο!

Ασε τη βαλιτσα ομως εκτος αν τη φτιαξει η αντρας σου αντι για σενα. 

Ολα θα πανε καλα. Δε θα τρεχεις. Απλως θα το παρακολουθεις και δε θα εχεις κανενα προβλημα♥️

2 ώρες πρίν, Roses! είπε:

Το ξέρω ρε γμτ ότι δεν βοηθάει η κακή ψυχολογία και το άγχος είναι ένας σοβαρός λόγος να γίνεσαι ένα κουρέλι..Προσπαθώ βέβαια δεν είμαι όλη την ημέρα έτσι,έχω λιώσει στο τηλέφωνο να διαβάζω για περιδεσεις και αν όλα εξελίχθηκαν καλά...Με πήρε ο γιατρός βασικά και μου έκανε την καρδιά περιβόλι..Μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να συνεχίζει να μειώνεται ο τράχηλος και με την περίδεση και με θέλει τεζα μέχρι να με δει πως πάμε...μετά σκέφτομαι τα μικρόβια τα κολπικά που και αυτό επηρεάζει πολύ και βραστα..μετά τις 32 αν όλα πάνε καλά λέει θα με αφήσει να κινούμαι μέσα στο σπίτι όχι βέβαια πολλά πολλά και στις 34 εβδομάδες θα μπορώ να φτιάξω ένα φαγητό ..μου φαίνεται ένα βουνό όλα!! Το βασικότερο όλων είναι να φτάσω ως εκεί...Τι στο καλό ένας μήνας είναι...29 Δεκεμβρίου θα είμαι 30 εβδομάδων..31 έχω γενέθλια μπαίνω στα 33 

Έχω πάρει και κιλά που ούτε αυτό με βοηθάει νιώθω σαν καρο με ντολμαδες...Θέλει γερά νεύρα βδομάδα την εβδομάδα που θα πάει.. 

Εσυ καρο με ντολμαδες εγω κολοκυθα...το μπακαλικο!

Βαλε νετφλιξ και λιωσε στον καναπε. Καο σε παρακαλω σταματα να διαβαζεις για την περιδεση! Τα εμαθες ολα φτανει τοσο! Τωρα ηρεμια! Ειπαμε η μητρα ειναι μυς σαν την καρδια. Οπως η καρδια αναστατωνεται με το αγχος ετσι και η μητρα. Καο αφου να μην αγχωνεσαι δε γινεται φυσικα προσπαθησε τουλαχιστον να ξεχαστεις στην τηλεοραση ή με ενα βιβλιο ή κατι που σου αρεσει και μπορεις να το κανεις ξαπλωμενη. Λιγο υπομονη και ια τα καταφερεις!♥️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Viv37 said:

Τι ειναι η μακροσωμια;; Θα κανεις οτι μπορεις με τη διατροφη χωρις υπερβολες και ολα θα πανε καλα. Ο ενδοκρ απο που το καταλαβε αυτο για το μωρο; Παντως εχω φιλη που σε 2 εγκυμοσυμες ετεωγε μονο ψωμι τυρι και μπροκολο αλλοως,εκανε εμετο μεχρι τον 9ο μηνα και ειναι υγοεστατα και τα 2 παιδακια της. Ολα θα πανε καλα!

Το τσουξιμο μην το αφηνεις. Παρε το γοατρο σου μηπως σου δωσει και κανενα travocort

 Εγω ειχα παθει το ιδιο στον 3ο μηα και εβαλα λιγες μερες υποθετα  eva biolact και μου περασε αμεσως

Το κατάλαβε από το βάρος του μωρού στην β επίπεδου....είναι μία εβδομάδα μπροστά. Το μωράκι αυτό έτσι ήταν εξαρχής βέβαια. Έβγαινε πάντα μία εβδομάδα μπροστά. Κι αν είναι απλά η κατασκευή του; είμαι πολύ ψηλή και ήμουν κι εγώ ένα μεγάλο μωρό! Τι να πω;; Πάντως κάνω μετρήσεις και μου βγαίνει οκ το ζάχαρο...βέβαια τρώω πολύ προσεκτικά. Θα δούμε σε μία εβδομάδα. 

 

Όχι ο γιατρός που έκανε την β επίπεδου δεν μου είπε κάτι για μεγάλο μωρό. Απλά σχολίασε ότι αναπτύσσεται καλά...η ενδοκρινολόγος όμως συνεκτιμώντας προφανώς κ το ιστορικό μου με έβαλε σε στενή παρακολούθηση.

Οι ενοχλήσεις έχουν υποχωρήσει ευτυχώς! Τρεις μέρες προβιοτικά και είμαι μία χαρά. Το είπα στον γιατρό μου είπε η καλλιέργεια βγήκε καθαρή οπότε πήρα τα μαγικά χάπια (με έχουν σώσει από χρόνια μυκητίαση) και ηρέμησα...σε ευχαριστώ κορίτσι μου!

2 hours ago, WomensPower said:

Μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να συνεχίζει να μειώνεται ο τράχηλος και με την περίδεση και με θέλει τεζα μέχρι να με δει πως πάμε...μετά σκέφτομαι τα μικρόβια τα κολπικά που και αυτό επηρεάζει πολύ και βραστα..μετά τις 32 αν όλα πάνε καλά λέει θα με αφήσει να κινούμαι μέσα στο σπίτι όχι βέβαια πολλά πολλά και στις 34 εβδομάδες θα μπορώ να φτιάξω ένα φαγητό ..μου φαίνεται ένα βουνό όλα!! 

Roses είναι δύσκολο το τέζα το ξέρω...έχω αναγκαστεί κι εγώ να κάτσω έτσι λόγω ορθοπεδικού προβλήματος στο παρελθόν...προσπάθησε το μυαλό σου να ξεφεύγει. Όσο γίνεται...ταινίες βιβλία. Να διαβάζεις στο κινητό ιστορίες παρόμοιες αλλά όχι κι όλη την ώρα. Το μωρό σου είναι σε καλή ηλικία. Άλλες έχουν μπει σε ενεργό τοκετό στις 19 εβδομάδες και τα έχουν καταφέρει....κουράγιο και έχεις την θετική μου σκέψη!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, Viv37 είπε:

Γι αυτο ειμαστε εδω κοριτσακι μου!Αν δεν τα πεις σ εμας που καταλαβαινουμε σε ποιον θα τα πεις. Μην τα κρατας μεσα σου και μαυριζεις ακομα πιο πολυ! Ειναι λογικο μα νιωθεις ετσι με τοση ξαπλα αλλα ειναι για καλο!

Ασε τη βαλιτσα ομως εκτος αν τη φτιαξει η αντρας σου αντι για σενα. 

Ολα θα πανε καλα. Δε θα τρεχεις. Απλως θα το παρακολουθεις και δε θα εχεις κανενα προβλημα♥️

Εσυ καρο με ντολμαδες εγω κολοκυθα...το μπακαλικο!

Βαλε νετφλιξ και λιωσε στον καναπε. Καο σε παρακαλω σταματα να διαβαζεις για την περιδεση! Τα εμαθες ολα φτανει τοσο! Τωρα ηρεμια! Ειπαμε η μητρα ειναι μυς σαν την καρδια. Οπως η καρδια αναστατωνεται με το αγχος ετσι και η μητρα. Καο αφου να μην αγχωνεσαι δε γινεται φυσικα προσπαθησε τουλαχιστον να ξεχαστεις στην τηλεοραση ή με ενα βιβλιο ή κατι που σου αρεσει και μπορεις να το κανεις ξαπλωμενη. Λιγο υπομονη και ια τα καταφερεις!♥️

Κορίτσι μου γλυκό Καλημέρα!!!

Έχεις απόλυτο δίκιο και σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για τα καλά σας λόγια .. Πραγματικά σήμερα νιώθω ήδη πολύ καλύτερα ήταν λίγο ζορικο το σκ ίσως και για αυτό..Ακούω πολύ μουσική και του αρέσει από ότι φαίνεται από τις κλωτσιές που τρώω το παιδάκι μουυυ(⁠ ⁠╹⁠▽⁠╹⁠ ⁠) νετφλιξ δεν έχω έχω δει όλα τα ντοκιμαντέρ του κοσμοτε τβ,έχω μάθει για την αναπαραγωγή όλου του ζωικού βασιλείου και συνεχίζω..Διάβασα ένα βιβλίο λέγεται Ασπιλοι ένοχοι που με τράβηξε τόσο πολύ που σε μία μέρα το διάβασα όλο .Μετά ξεκίνησα να διαβάζω αλλά δεν με τράβηξαν όσο αυτό και βαρέθηκα να σας πω..

 

13 ώρες πρίν, WomensPower είπε:

Ο γιατρός πάντα λέει τη χειρότερη εκδοχή για να είναι καλυμμένος... Πρέπει να είναι αυστηροί και να τηρούμε κατά γράμμα τις οδηγίες τους... Λοιπόν ας ξεκινήσουμε με το "τεζα" στο οποίο έχεις κάνει εξάσκηση τόσο καιρό...θα κάνεις λίγο ακόμα...όσο δύσκολο και αν είναι να τα περιμένεις όλα στα χέρια θα το παλέψεις είναι για καλό σκοπό..Αν σε παρηγορεί άλλοι άνθρωποι είναι ανήμποροι στο κρεβάτι από ασθένειες και χωρίς να ξέρουν πότε θα σηκωθούν....Εσύ σε ένα μήνα θα αρχίσεις να σηκώνεσαι... σχετικά με τα μικρόβια αφού παίρνεις αντιβίωση...είσαι από παντού καλυμμένη... Επισκέψεις συχνές θα έχεις στο γιατρό...κ όλα θα πάνε τέλεια...

Θα περάσει ο μήνας και δεν θα το καταλάβεις ...σκέψου ότι στα γενέθλια σου θα έχεις πάρει το πρώτο οκ για πιο χαλαρές κινήσεις.... Θα κάνεις και πρωτοχρονιάτικο ρεβεγιόν έστω κ σπίτι...αλλά όρθια ή καθιστή σε καρέκλα..όχι ξάπλα στο κρεβάτι...

Και για τα κιλά τι σκας καλέ... Έχεις κάνει ήδη τρία παιδιά το ξέρεις το κόλπο για να χάσεις τα πολλά...εντάξει κ λίγα κιλά να μείνουν...δεν πειράζει...ας μείνουν να σου θυμίζουν τι πέρασες για να φέρεις στον κόσμο τον μπεμπουλη σου...χαλάλι του... :-P

 

 

Τρελιτσα μου Καλημέρα!! 

Έχεις και εσύ απόλυτο δίκιο σε όλα!! Πρέπει λίγο να το πάρω αλλιώς μιας και που όλα δείχνουν πως πάνε καλά ..Έχω ένα θεματακι σκέφτομαι χίλια δυο άσχημα και όχι τα θετικά!! Ευτυχώς είστε και εσείς εδώ να μου ρίχνετε κανένα χαρτουκακι (με την καλή έννοια πάντα) και να συνέρχομαι!!

Λίγο μας έμεινε κορίτσια μου σιγά σιγά βδομάδα με τη βδομάδα τον τρώμε τον γάιδαρο...Ευτυχώς ο μπεμπακος μου κάνει παρέα και τρώω την κλωτσιά του αιώνα αφού εχθές κάτι μου είχε βάλει στα πλευρά και ποναγα..μάλλον ποδαράκι μιας και το κεφαλάκι το έχει κάτω κάνει ενέργειες πως θα βγει όταν έρθει η ώρα (το καλό που του θέλω). ◉⁠‿⁠◉

Είδα πάντως στα γεννητουρια του Φεβρουαρίου ότι κανανε ομάδα στο μεσεντζερ και τα λέγανε από εκεί τα νέα τους πιο εύκολα και ήταν γκρουπακι όλες μαζί ..Μήπως θα θέλατε να το κάναμε και εμείς ? Τι λέτε? Όλα τα σκαλίζω πχια(⁠•⁠‿⁠•⁠)

18 ώρες πρίν, Pozi είπε:

Και εγώ κορίτσια έναν ελληνικό τον πίνω κάθε πρωί. Αλλά δεν πίνω τσάι που περιέχει καφεΐνη,  ούτε σοκολάτες η αναψυκτικά που περιέχουν και αυτά καφεΐνη. Από την στιγμή που έχετε το οκ από τον γιατρο ένα καφεδάκι δεν νομίζω να βλάπτει. 

Και εγώ η αλήθεια είναι πίνω έναν ελληνικό το πρωί..Κάποιες φορές νιώθω λίγο μια αυξημένη ταχυκαρδία..λες να με ενοχλεί? Θα το δοκιμάσω να μην πιω μια μέρα να δω πως θα πάει ...Πάντως ο γιατρός δεν μου έχει πει κάτι για τον καφέ αρκεί με μέτρο..τσαγακι τώρα που βάζει κρύο του βουνού με λίγο χαμομήλι είναι τέλειο...μια ζεστή σοκολάτα επίσης να κάνει καλύτερες κωλοτουμπες το μπεμπονι χεχεχε

11 ώρες πρίν, Leica είπε:

Το κατάλαβε από το βάρος του μωρού στην β επίπεδου....είναι μία εβδομάδα μπροστά. Το μωράκι αυτό έτσι ήταν εξαρχής βέβαια. Έβγαινε πάντα μία εβδομάδα μπροστά. Κι αν είναι απλά η κατασκευή του; είμαι πολύ ψηλή και ήμουν κι εγώ ένα μεγάλο μωρό! Τι να πω;; Πάντως κάνω μετρήσεις και μου βγαίνει οκ το ζάχαρο...βέβαια τρώω πολύ προσεκτικά. Θα δούμε σε μία εβδομάδα. 

 

Όχι ο γιατρός που έκανε την β επίπεδου δεν μου είπε κάτι για μεγάλο μωρό. Απλά σχολίασε ότι αναπτύσσεται καλά...η ενδοκρινολόγος όμως συνεκτιμώντας προφανώς κ το ιστορικό μου με έβαλε σε στενή παρακολούθηση.

Οι ενοχλήσεις έχουν υποχωρήσει ευτυχώς! Τρεις μέρες προβιοτικά και είμαι μία χαρά. Το είπα στον γιατρό μου είπε η καλλιέργεια βγήκε καθαρή οπότε πήρα τα μαγικά χάπια (με έχουν σώσει από χρόνια μυκητίαση) και ηρέμησα...σε ευχαριστώ κορίτσι μου!

Roses είναι δύσκολο το τέζα το ξέρω...έχω αναγκαστεί κι εγώ να κάτσω έτσι λόγω ορθοπεδικού προβλήματος στο παρελθόν...προσπάθησε το μυαλό σου να ξεφεύγει. Όσο γίνεται...ταινίες βιβλία. Να διαβάζεις στο κινητό ιστορίες παρόμοιες αλλά όχι κι όλη την ώρα. Το μωρό σου είναι σε καλή ηλικία. Άλλες έχουν μπει σε ενεργό τοκετό στις 19 εβδομάδες και τα έχουν καταφέρει....κουράγιο και έχεις την θετική μου σκέψη!

Λογικά για να φαίνεται μια εβδομάδα μεγαλύτερο από την αρχή δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα..Ήταν εξαρχής ένα μεγαλουτσικο μωρό !Μάλλον είναι κατασκευαστικό καθώς είσαι και εσύ ψηλή από κάπου θα μοιάσει αυτό παιδί(⁠•⁠‿⁠•⁠)

Ποια είναι τα μαγικά χάπια που σε βοηθάνε για την μυκητιαση? Σκέφτομαι ότι τώρα με το ράμμα θα θέλει λίγο προσοχή παραπάνω για να μην κολλήσω κανένα μικρόβιο..

Με έχει καταβάλει πιο πολύ γιατι από περισυ τον Νοέμβριο όλο από μικροεπεμβαση είμαι και στο κρεβάτι...ένα μήνα στην κήλη που έκανα,2μηνες το πόδι που έκοψα χιαστούς τώρα και αυτό ε,όπως και να το κάνουμε με έχει καθηλώσει και καταβάλλει ψυχολογικά...Που θα πάει θα περάσει και αυτό... Τουλάχιστον τον έχω παρέα τον μπαγασα να με κλωτσαει συνεχώς (⁠✿⁠^⁠‿⁠^⁠)

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Roses! said:

Ποια είναι τα μαγικά χάπια που σε βοηθάνε για την μυκητιαση? Σκέφτομαι ότι τώρα με το ράμμα θα θέλει λίγο προσοχή παραπάνω για να μην κολλήσω κανένα μικρόβιο..

Είναι κάτι προβιοτικά που λέγονται bio-kult παίρνω δυο την ήμερα από το πορτοκάλι κουτί. Υπάρχει και το μωβ που είναι ειδικά για candida όμως εμένα με βοηθάει πολύ ιδίως το πορτοκάλι....σταματάνε τα συμπτώματα μετά από μερικές μέρες.

Είναι πολύ δύσκολο! Είσαι ήρωας καλή μου...αχ κουράγιο 

 

Είμαι μέσα για messenger εννοείται! Βρε κορίτσια δεν θα είναι τέλειο να δείξουμε η μία στην άλλη φωτογραφίες από τα νινάκια μας μόλις γεννηθούν;

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Roses! said:

Κορίτσι μου γλυκό Καλημέρα!!!

Έχεις απόλυτο δίκιο και σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για τα καλά σας λόγια .. Πραγματικά σήμερα νιώθω ήδη πολύ καλύτερα ήταν λίγο ζορικο το σκ ίσως και για αυτό..Ακούω πολύ μουσική και του αρέσει από ότι φαίνεται από τις κλωτσιές που τρώω το παιδάκι μουυυ(⁠ ⁠╹⁠▽⁠╹⁠ ⁠) νετφλιξ δεν έχω έχω δει όλα τα ντοκιμαντέρ του κοσμοτε τβ,έχω μάθει για την αναπαραγωγή όλου του ζωικού βασιλείου και συνεχίζω..Διάβασα ένα βιβλίο λέγεται Ασπιλοι ένοχοι που με τράβηξε τόσο πολύ που σε μία μέρα το διάβασα όλο .Μετά ξεκίνησα να διαβάζω αλλά δεν με τράβηξαν όσο αυτό και βαρέθηκα να σας πω..

 

Τρελιτσα μου Καλημέρα!! 

Έχεις και εσύ απόλυτο δίκιο σε όλα!! Πρέπει λίγο να το πάρω αλλιώς μιας και που όλα δείχνουν πως πάνε καλά ..Έχω ένα θεματακι σκέφτομαι χίλια δυο άσχημα και όχι τα θετικά!! Ευτυχώς είστε και εσείς εδώ να μου ρίχνετε κανένα χαρτουκακι (με την καλή έννοια πάντα) και να συνέρχομαι!!

Λίγο μας έμεινε κορίτσια μου σιγά σιγά βδομάδα με τη βδομάδα τον τρώμε τον γάιδαρο...Ευτυχώς ο μπεμπακος μου κάνει παρέα και τρώω την κλωτσιά του αιώνα αφού εχθές κάτι μου είχε βάλει στα πλευρά και ποναγα..μάλλον ποδαράκι μιας και το κεφαλάκι το έχει κάτω κάνει ενέργειες πως θα βγει όταν έρθει η ώρα (το καλό που του θέλω). ◉⁠‿⁠◉

Είδα πάντως στα γεννητουρια του Φεβρουαρίου ότι κανανε ομάδα στο μεσεντζερ και τα λέγανε από εκεί τα νέα τους πιο εύκολα και ήταν γκρουπακι όλες μαζί ..Μήπως θα θέλατε να το κάναμε και εμείς ? Τι λέτε? Όλα τα σκαλίζω πχια(⁠•⁠‿⁠•⁠)

Και εγώ η αλήθεια είναι πίνω έναν ελληνικό το πρωί..Κάποιες φορές νιώθω λίγο μια αυξημένη ταχυκαρδία..λες να με ενοχλεί? Θα το δοκιμάσω να μην πιω μια μέρα να δω πως θα πάει ...Πάντως ο γιατρός δεν μου έχει πει κάτι για τον καφέ αρκεί με μέτρο..τσαγακι τώρα που βάζει κρύο του βουνού με λίγο χαμομήλι είναι τέλειο...μια ζεστή σοκολάτα επίσης να κάνει καλύτερες κωλοτουμπες το μπεμπονι χεχεχε

Λογικά για να φαίνεται μια εβδομάδα μεγαλύτερο από την αρχή δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα..Ήταν εξαρχής ένα μεγαλουτσικο μωρό !Μάλλον είναι κατασκευαστικό καθώς είσαι και εσύ ψηλή από κάπου θα μοιάσει αυτό παιδί(⁠•⁠‿⁠•⁠)

Ποια είναι τα μαγικά χάπια που σε βοηθάνε για την μυκητιαση? Σκέφτομαι ότι τώρα με το ράμμα θα θέλει λίγο προσοχή παραπάνω για να μην κολλήσω κανένα μικρόβιο..

Με έχει καταβάλει πιο πολύ γιατι από περισυ τον Νοέμβριο όλο από μικροεπεμβαση είμαι και στο κρεβάτι...ένα μήνα στην κήλη που έκανα,2μηνες το πόδι που έκοψα χιαστούς τώρα και αυτό ε,όπως και να το κάνουμε με έχει καθηλώσει και καταβάλλει ψυχολογικά...Που θα πάει θα περάσει και αυτό... Τουλάχιστον τον έχω παρέα τον μπαγασα να με κλωτσαει συνεχώς (⁠✿⁠^⁠‿⁠^⁠)

Υπομονή και μόνο υπομονή. Ο καιρός θα περάσει και δεν θα θυμόμαστε τίποτα. Τα πλασματάκια που έχουμε μέσα μας αξίζουν πολλές θυσίες.. ότι περνάει από το χέρι μας θα το κανουμε :wub:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, κάναμε τη Β επιπέδου! Όλα καλά με την μπεμπουλα μας! Περίπου μισό κιλό μας είπε ότι είναι! 21+6! 
Μέχρι και ο τράχηλος ήταν καλός που το είχα άγχος! 31-32 χιλιοστά! Προχωράμε δυναμικά! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Roses! είπε:

Το ξέρω ρε γμτ ότι δεν βοηθάει η κακή ψυχολογία και το άγχος είναι ένας σοβαρός λόγος να γίνεσαι ένα κουρέλι..Προσπαθώ βέβαια δεν είμαι όλη την ημέρα έτσι,έχω λιώσει στο τηλέφωνο να διαβάζω για περιδεσεις και αν όλα εξελίχθηκαν καλά...Με πήρε ο γιατρός βασικά και μου έκανε την καρδιά περιβόλι..Μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να συνεχίζει να μειώνεται ο τράχηλος και με την περίδεση και με θέλει τεζα μέχρι να με δει πως πάμε...μετά σκέφτομαι τα μικρόβια τα κολπικά που και αυτό επηρεάζει πολύ και βραστα..μετά τις 32 αν όλα πάνε καλά λέει θα με αφήσει να κινούμαι μέσα στο σπίτι όχι βέβαια πολλά πολλά και στις 34 εβδομάδες θα μπορώ να φτιάξω ένα φαγητό ..μου φαίνεται ένα βουνό όλα!! Το βασικότερο όλων είναι να φτάσω ως εκεί...Τι στο καλό ένας μήνας είναι...29 Δεκεμβρίου θα είμαι 30 εβδομάδων..31 έχω γενέθλια μπαίνω στα 33 

Έχω πάρει και κιλά που ούτε αυτό με βοηθάει νιώθω σαν καρο με ντολμαδες...Θέλει γερά νεύρα βδομάδα την εβδομάδα που θα πάει.. 

Να μην στεναχωριέσαι και να μην σκεφτεσαι τίποτα μα τίποτα αρνητικό. Έκανες την περιδεση τέλος. Προχωράμε παρα κάτω. Ολα θα πανε τελεια με το μπεμπακι σου και θα το γεννήσεις και θα λες τι βλακειες που σκεφτόμουν. Εγω ούτε σ αυτή ούτε την προηγούμενη εγκυμοσυνη κάθισα και διάβασα το οτιδήποτε. Ειμαι χύμα, παω δουλειά, τρωω ότι βρω ότι πιο ανθυγιεινο εννοώ. Κάνω τον σταυρο μου κάθε μέρα που έμεινα έγκυος και απολαμβάνω την κάθε ημέρα. Αν σου πω τι έχω περάσει στην ζωη μου με θέματα υγείας βιβλία γράφω.. Και όμως ποτέ δεν το έβαλα κάτω, γιατι... Γιατί όλα στην ζωη μας για κάποιο λόγο γίνονται και μας κάνουν πιο δυνατούς. Φορά το χαμογελο σου και ζήσε αυτό το θαύμα που έχεις στην κοιλίτσα σου. Απόλαυσε το, σκέψου όμορφες στιγμες και όχι αρνητικές σκέψεις! 

2 ώρες πρίν, Roses! είπε:

Κορίτσι μου γλυκό Καλημέρα!!!

Έχεις απόλυτο δίκιο και σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου για τα καλά σας λόγια .. Πραγματικά σήμερα νιώθω ήδη πολύ καλύτερα ήταν λίγο ζορικο το σκ ίσως και για αυτό..Ακούω πολύ μουσική και του αρέσει από ότι φαίνεται από τις κλωτσιές που τρώω το παιδάκι μουυυ(⁠ ⁠╹⁠▽⁠╹⁠ ⁠) νετφλιξ δεν έχω έχω δει όλα τα ντοκιμαντέρ του κοσμοτε τβ,έχω μάθει για την αναπαραγωγή όλου του ζωικού βασιλείου και συνεχίζω..Διάβασα ένα βιβλίο λέγεται Ασπιλοι ένοχοι που με τράβηξε τόσο πολύ που σε μία μέρα το διάβασα όλο .Μετά ξεκίνησα να διαβάζω αλλά δεν με τράβηξαν όσο αυτό και βαρέθηκα να σας πω..

 

Τρελιτσα μου Καλημέρα!! 

Έχεις και εσύ απόλυτο δίκιο σε όλα!! Πρέπει λίγο να το πάρω αλλιώς μιας και που όλα δείχνουν πως πάνε καλά ..Έχω ένα θεματακι σκέφτομαι χίλια δυο άσχημα και όχι τα θετικά!! Ευτυχώς είστε και εσείς εδώ να μου ρίχνετε κανένα χαρτουκακι (με την καλή έννοια πάντα) και να συνέρχομαι!!

Λίγο μας έμεινε κορίτσια μου σιγά σιγά βδομάδα με τη βδομάδα τον τρώμε τον γάιδαρο...Ευτυχώς ο μπεμπακος μου κάνει παρέα και τρώω την κλωτσιά του αιώνα αφού εχθές κάτι μου είχε βάλει στα πλευρά και ποναγα..μάλλον ποδαράκι μιας και το κεφαλάκι το έχει κάτω κάνει ενέργειες πως θα βγει όταν έρθει η ώρα (το καλό που του θέλω). ◉⁠‿⁠◉

Είδα πάντως στα γεννητουρια του Φεβρουαρίου ότι κανανε ομάδα στο μεσεντζερ και τα λέγανε από εκεί τα νέα τους πιο εύκολα και ήταν γκρουπακι όλες μαζί ..Μήπως θα θέλατε να το κάναμε και εμείς ? Τι λέτε? Όλα τα σκαλίζω πχια(⁠•⁠‿⁠•⁠)

Και εγώ η αλήθεια είναι πίνω έναν ελληνικό το πρωί..Κάποιες φορές νιώθω λίγο μια αυξημένη ταχυκαρδία..λες να με ενοχλεί? Θα το δοκιμάσω να μην πιω μια μέρα να δω πως θα πάει ...Πάντως ο γιατρός δεν μου έχει πει κάτι για τον καφέ αρκεί με μέτρο..τσαγακι τώρα που βάζει κρύο του βουνού με λίγο χαμομήλι είναι τέλειο...μια ζεστή σοκολάτα επίσης να κάνει καλύτερες κωλοτουμπες το μπεμπονι χεχεχε

Λογικά για να φαίνεται μια εβδομάδα μεγαλύτερο από την αρχή δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα..Ήταν εξαρχής ένα μεγαλουτσικο μωρό !Μάλλον είναι κατασκευαστικό καθώς είσαι και εσύ ψηλή από κάπου θα μοιάσει αυτό παιδί(⁠•⁠‿⁠•⁠)

Ποια είναι τα μαγικά χάπια που σε βοηθάνε για την μυκητιαση? Σκέφτομαι ότι τώρα με το ράμμα θα θέλει λίγο προσοχή παραπάνω για να μην κολλήσω κανένα μικρόβιο..

Με έχει καταβάλει πιο πολύ γιατι από περισυ τον Νοέμβριο όλο από μικροεπεμβαση είμαι και στο κρεβάτι...ένα μήνα στην κήλη που έκανα,2μηνες το πόδι που έκοψα χιαστούς τώρα και αυτό ε,όπως και να το κάνουμε με έχει καθηλώσει και καταβάλλει ψυχολογικά...Που θα πάει θα περάσει και αυτό... Τουλάχιστον τον έχω παρέα τον μπαγασα να με κλωτσαει συνεχώς (⁠✿⁠^⁠‿⁠^⁠)

Ναι κανένα πρόβλημα και είναι καλύτερα. Ειμαι μέσα πάντως. Εμείς έχουμε στο viber  με τις μανουλες απριλιου το 2020 και τα λέμε κάθε μέρα. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...