Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Κιρσοκήλη και γονιμότητα.


Recommended Posts

Γεια κορίτσια. 

Ο άντρας μου έχει κιρσοκήλη. Την ανακαλύψαμε πριν 4-5 χρόνια. 

Τελευταίο σπερμοδιαγραμμα είχε κάνει το 2017-2018 ( δεν θυμάμαι ακριβώς) ήταν πολύ καλό. 

Τον Νοέμβρη του 2021;με μια μόνο προσπάθεια μένω έγκυος. 

Για άλλους λόγους βέβαια δυστυχώς η εγκυμοσύνη δεν προχώρησε μετα τον 5ο μήνα. 

Τώρα ξανά προσπαθούμε.

Μπαίνουμε στον 2ο μήνα προσπαθειών. 

Η γυναικολόγος μου είχε πει να μην την αφαιρέσει τώρα που θέλουμε να κάνουμε προσπάθειες (και με δεδομένο ότι συλλάβαμε εύκολα) 

Όμως έπεσε τυχαία πάνω σε ένα ποστ και αγχώθηκα. 

Υπάρχει κάποια κοπέλα που με κιρσοκήλη συλλαβανε μια χαρά?

Κάποια εμπειρία γενικότερα?,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Mariam23 είπε:

Γεια κορίτσια. 

Ο άντρας μου έχει κιρσοκήλη. Την ανακαλύψαμε πριν 4-5 χρόνια. 

Τελευταίο σπερμοδιαγραμμα είχε κάνει το 2017-2018 ( δεν θυμάμαι ακριβώς) ήταν πολύ καλό. 

Τον Νοέμβρη του 2021;με μια μόνο προσπάθεια μένω έγκυος. 

Για άλλους λόγους βέβαια δυστυχώς η εγκυμοσύνη δεν προχώρησε μετα τον 5ο μήνα. 

Τώρα ξανά προσπαθούμε.

Μπαίνουμε στον 2ο μήνα προσπαθειών. 

Η γυναικολόγος μου είχε πει να μην την αφαιρέσει τώρα που θέλουμε να κάνουμε προσπάθειες (και με δεδομένο ότι συλλάβαμε εύκολα) 

Όμως έπεσε τυχαία πάνω σε ένα ποστ και αγχώθηκα. 

Υπάρχει κάποια κοπέλα που με κιρσοκήλη συλλαβανε μια χαρά?

Κάποια εμπειρία γενικότερα?,

Μετά απο δύο παλινδρομες στην 8η εβδομάδα,αρχίσαμε να ψαχνομαστε,έκανα εγώ ο,τι εξετάσεις υπηρχαν και ο άντρας μου σπερμοδιαγραμμα που βγήκε ικανοποιητικό,αλλά όχι τέλειο(θέμα με την μορφολογία είχε) κ τυχαία ανακαλύψαμε την κιρσοκηλη. Τότε μας είπαν ότι δεν χρειάζεται χειρουργείο(2018) γιατί ειμασταν σε φάση προσπάθειας πάλι. Του είχαν πει μια φορά το χρόνο να το ελέγχει για την γονιμότητα του. Το 2019 έκανα τον γιο μου και το 2020 την κόρη μου. Οπότε κ δεν το ξαναείδε. 

Αφού μένεις έγκυος όλα καλά θα πάνε.σου εύχομαι γρήγορα μια γερή κ τελειομηνη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Μετά απο δύο παλινδρομες στην 8η εβδομάδα,αρχίσαμε να ψαχνομαστε,έκανα εγώ ο,τι εξετάσεις υπηρχαν και ο άντρας μου σπερμοδιαγραμμα που βγήκε ικανοποιητικό,αλλά όχι τέλειο(θέμα με την μορφολογία είχε) κ τυχαία ανακαλύψαμε την κιρσοκηλη. Τότε μας είπαν ότι δεν χρειάζεται χειρουργείο(2018) γιατί ειμασταν σε φάση προσπάθειας πάλι. Του είχαν πει μια φορά το χρόνο να το ελέγχει για την γονιμότητα του. Το 2019 έκανα τον γιο μου και το 2020 την κόρη μου. Οπότε κ δεν το ξαναείδε. 

Αφού μένεις έγκυος όλα καλά θα πάνε.σου εύχομαι γρήγορα μια γερή κ τελειομηνη εγκυμοσύνη.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου . 

Άρα ο σύζυγος σου δεν έκανε χειρουργείο, σωστά κατάλαβα?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Mariam23 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου . 

Άρα ο σύζυγος σου δεν έκανε χειρουργείο, σωστά κατάλαβα?

Εφόσον καταφέρατε να μείνεις έγκυος και το σπερμοδιαγραμμα του είναι καλό, δεν βλέπω το λόγο να πάτε για επέμβαση. Εμείς καήκαμε από τους γιατρούς και τσαμπα κάναμε την επέμβαση απο φόβο χωρίς κανενα αποτέλεσμα. Μας τα πήραν βέβαια ωραιότατα...

Με το πέρασμα των ετών η μορφολογία θα χειροτερεύει λόγω της κυρσοκιλης και ειδικά μετά τα 40. Γι αυτό θα σε συμβούλευα αντί για επέμβαση...να μπείτε στο ψητό το συντομότερο :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mariam23 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου . 

Άρα ο σύζυγος σου δεν έκανε χειρουργείο, σωστά κατάλαβα?

Ναι δεν εκανε. Δεν ξέρω αν μετρούσε και η ηλικία του ,που ανέφερε και η @Αγάπ (31 τότε) , ή ότι στις προηγούμενες παλινδρομες κυήσεις, έμενα εύκολα έγκυος. Γενικά θα σου πω ότι με σχετικά υψηλή fsh εγώ,ειδικά για την ηλικία μου κ με την κιρσοκήλη του άντρα μου κ προβληματακι στην μορφολογία ,τα καταφέραμε.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Αγάπ είπε:

Εφόσον καταφέρατε να μείνεις έγκυος και το σπερμοδιαγραμμα του είναι καλό, δεν βλέπω το λόγο να πάτε για επέμβαση. Εμείς καήκαμε από τους γιατρούς και τσαμπα κάναμε την επέμβαση απο φόβο χωρίς κανενα αποτέλεσμα. Μας τα πήραν βέβαια ωραιότατα...

Με το πέρασμα των ετών η μορφολογία θα χειροτερεύει λόγω της κυρσοκιλης και ειδικά μετά τα 40. Γι αυτό θα σε συμβούλευα αντί για επέμβαση...να μπείτε στο ψητό το συντομότερο :)

Ναι ναι έχουμε ξεκινήσει ήδη τις προσπάθειες μετά την διακοπή κύησης που έγινε :(

σπερμοδιαγραμμα πρόσφατα δεν έχει κάνει. Απλά το θετικό ότι συλλάβαμε εύκολα πριν μερικούς μήνες. 

ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, MumMaria είπε:

Ναι δεν εκανε. Δεν ξέρω αν μετρούσε και η ηλικία του ,που ανέφερε και η @Αγάπ (31 τότε) , ή ότι στις προηγούμενες παλινδρομες κυήσεις, έμενα εύκολα έγκυος. Γενικά θα σου πω ότι με σχετικά υψηλή fsh εγώ,ειδικά για την ηλικία μου κ με την κιρσοκήλη του άντρα μου κ προβληματακι στην μορφολογία ,τα καταφέραμε.

Καλημερα!

Ελπιδα μου δινεις! Ακριβως στην ιδια κατασταση + ηλικια + βιοχημικη και μας το απεκλεισαν φυσικα... εχουμε καλη μορφολογια ομως, η κινητικοτητα ομως καθε φορα αλλαζει, απο καλη σε χαλια...

Τι FSH ειχες?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Chris_V είπε:

Καλημερα!

Ελπιδα μου δινεις! Ακριβως στην ιδια κατασταση + ηλικια + βιοχημικη και μας το απεκλεισαν φυσικα... εχουμε καλη μορφολογια ομως, η κινητικοτητα ομως καθε φορα αλλαζει, απο καλη σε χαλια...

Τι FSH ειχες?

Καλησπέρα,νομίζω ήμουν στο 11,5 στην ωοθυλακικη φάση,δηλαδή οριακά σχεδόν.

Εύχομαι σύντομα με μια γερή εγκυμοσύνη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και εμεις προβλημα στην μορφολογια απο κιρσοκηλη κ καταφευγουμε στην εξωσωματικη τωρα το παλεψαμε 3 χρονια φυσιολογικα αλλα τιποτα!ευχομαι καλη επιτυχια παλεψτε το μονοι σας αλλιως ευτυχως ειναι κ η επιστημη συμμαχος!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...